Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 6 Maart 1928 87e Jaargang Stemmingsbeeld uit Groentenland ktvjaiK^sa- /Bf.twÊr Van het Binnenhof De Groentecultuur TVTr* OQ NO fc8 INTERC. TELEPHOOR 52 m nieuwe m LASGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitff. J. H. KEIXER - Bureel Moordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever A s. Donderdag komt de L.G.C. in algemeene vergadering te Schermerhorn bijeen. Voor mij ligt het Jaarverslag van deze organisatie over het jaar 1927, en de opsteller begint zijn overzicht al da delijk in een opgewekten toon. Hij heeft zijn mooi, zakelijk overzicht stellig geschrevenin den tijd van de dure roode en gele kool, het zou wel van grove ondankbaarheid getuigen, nu nog een be nepen gezicht te zetten. Toch is er heel wat, dat in den vorigen zomer reden tot teleurstelling gaf, ziekten in de aardappelen, in de bloemkool en in de winterkool. Het boekjaar van de L.G.C. loopt van 1 Januari tot 31 Dec!., de treurige re sultaten met de kool, het vorig seizoen verkre. gen, komen dus in het Jaarverslag naar voren. Gememoreerd wordt de gewaardeerde steun, die de Provinciale Overheid biedt;; aan de jongste vroege-aardappelen-campagne worden beschouwin gen gewijd en herinnerd aan het vele werk door den keurmeester in dien tijd verricht, wat zijn oorzaak vond in de te kleine aardappel-sorteering In 1927 zijn 400 wagons aardappelen minder geveild dan in 1926, wat aan zeer vroeg delven (geringen opbrengst) en tevens aan. de aardappel ziekte moet geweten. Het veilen van peen in, dubbele bossen heeft uitnemend voldaan, terwijl door net geringere aanbod van vroege kool de prijzen goed konden blijven. De vroege bloem kool was duur, de late miserabel slecht, de uien- 'bouw gaf zeer goed resultaat en de sorteering ic vrijwel ingeburgerd. De soiteering van peen is voor het eerst dit jaar (1927) ingevoerd. De toon hier tegenover den N. M.B. aangeslagen, is uiterst welwillend, letterlijk heet het dit punt is onderling besproken, en, daar was reden voor, omdat onze naaste buren de nieuwe sorteering niet aanvaard hadden en ten tweede omdat de peen over het algemeen te klein was gebleven. t Verder geen woord aan het bevriend buren- ->van "kool ter veiling wordt voor food en geel voldoende en voo- ueensche witte kool te klein genoemd "at aan te Jagen prij? wordt F»-.-- Verder wordt gewag gemaakt van de reclame van de tentoonstelling te Frankfort, van den herfst witte koolhandel, hoe randige kool zeer sporadisch voorkwam; een lans gebroken voor het U.C B Ook over de bonnen is gesproken en waar stellig het geheele bestuur van de L.G.C. het Het verslag leest prettig, en zal niet nalaten een zeer gunstigen indruk achter te laten. Onaer de punten, die op de agenda voorkomen is één, waarover ik nog een enkel woord wil op merken en wel over het voorstel van de tuinbouw vereeniging „De Toekomst"; ook de vereeniging „De West" wil de kanaalplannen besproken zien. „De Toekomst" wenscht, dat de L.G.C. haar invloed uitoefene op het polderbestuur van het Geestmer-Ambacnt, dat geweigerd heeft de ka naalplannen finantieel te steunen, teneinde voor noemd bestuur te bewegen, wel voor dit doel bij te dragen. Het Bestuur gaat blijkens zijn prae-advies over het voorstel van „De Toekomst" veel verder. Het verwacht, gezien de geringe deelname van gemeen ten en polders, dat in afzienbaren tijd van het groote plan niets komt. Het lid van Prov. Staten, ide heer A. Colijn van Nieuwer-Amstel, sprak te Broek op Langendijk in gelijken geest eenloopende belastingstelsels in de verschillende landen niet te voorkomen; zal de opbrengst niet evenredig zijn aan de gekweekte ontstemming en de onvermijdelijke kwetsing van het rechtvaar digheidsgevoel. Het beste middel tegen belasting- vlucht is nog steedsverlaging van de Nederland- fiche belastingen. Minister de Geer, die voor'het meer technische gedeelte voor versterking achter de Begeeriugs- tafel had gezorgd door den directeur-generaal der belastingen naast zich te doen plaats ne men, moge door zijn knappe rede zieltjes hebben gewonnen, het waren er niet genoeg, en de meer derheid wilde Van de belasting van uitwonende Nederlanders niets weten. Zoo is dan de parlementaire storm opgesto ken; het is zeker geen fortuinlijke week voor de Regeering geweest. Men mag er zich over ver heugen, dat de Tweede Kamer, totnutoe gedwee, zich thans wat krachtiger laat gelden en niet maar telkens wetsontwerpen slikt, die in de Eer ste Kamer toch weinig kans hebben. Een tikje afgunst wellicht op de Eerste Kamer, welker populariteit ongetwijfeld belangrijk is gestegen, doordat zij meermalen toegankelijker bleek voor Nu zou, gezien de omstandigheden, het be- I bezwaren van 'buitenaf In elk geval is deze stuur er veel voor voelen, dat alvast een aanvang opnieuw gebleken, dat verzet uit de bur- werd gemaakt met een klein onderdeeltje van het op waardige wijze tot uitdrukking gebracht, groote plan, n! de uitvoering van de sinds jaar weerklank kan vinden bij hen, die de beslissing in verslag van den secretaris voor zijn rekening neemt, is het de moeite waard eens kennis te de dit stelsel nemen van zeei weinige sympathieën van het bestuur met Nog steeds moeten kooplui van bonnen ge bruik maken, en ze komen altijd klaar, wat be- teekent, dat velen willen verkoopen, doch de vei ling passeeren. (De bonnenregeling is in het leven geroepen als overgangsmaatregel naar alles veilen. En nu wordt ten overvloede nog eens opgewekt om voor alles toch te veilen. Ook de pootgoedhandel behoort, volgens het bestuur, over de veiling te geschieden, een uiting, waar we gaarne acte van nemen.. Het blijkt dat in totaal in 1927 niet minder dan .053 wagons goed minder zijn geveild dan hoogef' t0Ch 1S totaal"0Pbrengst nog f160.000 Vermelden we tenslotte, dat men hoopt, dat het omzetcijfer gedurende het seizoen 19271928 (dat bereiken^ VerSlaëÖ' de 4 millioen gulden zal ?P de laatste bladzijden wordt een finantieel overzicht gegeven. Overzichtelijk en gespecificeerd ue L.G.C. is finantieel sterk, op de balans komt voor als kapitaal een bedrag van f66.018.73. en dag gewcnschte doorvaart Huigendijk—OmvaL. Daar wil het bestuur graag aan medewerken, andere corporaties aansporen zich hiervoor wel finantieel te interesseeren, en stelt ten slotte voor, in de kosten voor dit plan jaarlijks f 1000 (maxi mum) te voteeren. 't Wil mij voorkomen, dat zeker voor de kool streek dit plan veel goeds bevalt, 't Zou me heele- tnaal niet verwonderen, als hiervoor wèl alle ge meenten uit den omtrek, polder- en veilingsbestu- ren medewerking wilden verleenen. JDoch 't is de groote vraag, of Provinciale Sta ten, die het groote plan met algemeene stemmen hebben aanvaard, voor een gedeeltelijke uitvoering van een partieele uitvoering der werken niets t< mi-officieel, heeft nadrukkelijk te kennen gegeven willen weten. 'k Geloof dan ook niet, dat dit voorstel tot eenig practisch resultaat kan leiden, al is er zeer veel voor te zeggen, dat de zaak van de Kanalisatie nog weer eens onder de oogen wordt gezien. Mij is verzocht eens de aandacht te vestigen op een klacht van verschillende bouwers over het lossen dei producten aan het spoor. Hoewel niet in staat de juistheid ervan vast te stellen, wil ik toch volgaarne aan dat verzoek voldoen. De klagers wijzen er op, dat het meermalen voorkomt, dat een bouwer van Koedijk, Sint Pan- cras of Heerhugowaard een heelen dag kwijt is, als hij een vrachtje kool veilt, zoolang zou het lossen ophouden. Vooral bij een goedkoop artikel als witte kool wordt zulks als een schadelijken last gevoeld; in zonderheid om dezen tijd des jaars, nu "er weer volop werk op den akekr te verrichten valt Nu is voor den tuinder tijd geld, en hij verbijt) zijn ongeduld maar moeilijk, als hij soms urenlang moet wachten voor hij kan lossen. Zoo hoorde ik reeds voorrekenen, dat de afzetkosten van het product van een bedrijf van 200 k 300 snees uit omliggende plaatsen veel te zwaar zouden drukken. Hier is zeker een zaak van beteekenis aan de orde. In het algemeen een toestand typeeren, af gaande op een klacht, is zeker niet raadzaam', Een behoorlijke controle kan slechts uitmaken of I het euvel inderdaad aanwezig is. Eerst als dat ge schied, de werkelijke toestand gekend wordt, is het mogelijk een oordeel te vellen en eventueel medicamenten aan te bevelen. handen hebben, en dat vooral onze pers een hoogst belangrijken invloed kan doen gelden. De agenda, welker „Ier Kamer na het recès wachtte, bevatte vijf belangrijke wetsontwerpen maar zegen schijnt er niet op te rusten! Het eerste ontwerp, de radio-wet, is geen suo- ces gewerden voor minister v. d. Vegte. Immers, ondanks diens hardnekkige verdediging van de voorgestelde belasting, welke ten 'onrechte in het kleed van een retributie was gehuld, werd deze met overgroote meerderheid door de Kamer afge wezen. Ongetwijfeld werd de Kamer daarbij ge leid door de overweging, dat de vereenigingen, behoudens de socialistische V.A R.A., zelfstandig willen blijven voortwerkeu en geen Staatssubsidie wensehen en dat het waarlijk niet aangaat, belas ting te innen omdat één groep niet afkeerig van zoodanige Staatshulp zou zijn. Een tweede ontwerp, de 'wijziging van de Dienstplichtwet is teruggezonden naar dc afdoe- Hingen voor een nieuw onderzoek) in verband met de nieuw voorgestelde bepaling, waardoor de lichting-sterkte aan gewone dienstplichtigen verminderd wordt met het aantal vrijwilligers Een derde ontwerp, de oapitulanteUwet, is na een korte behandeling uit den parlementairen ho rizon verdwenen. Bedolven ornder de critiek, door niemand in de Kamer in bescherming genomen, was het ontwerp ten doode opgeschreven. Op verzoek van minister Lambooy werden de be raadslagingen geschorst, en men weet, dat een wetsontwerp, dat bij de Kamer de verkeerde deur uitgaat, n.l. naar het Departement terug, niet licht weer op het Binnenhof terugkeert. Aan de Capitulantenwet is een fatsoenlijke begrafenis Een vierde ontwerp, dat strekte om de Neder landers in het buitenland in onze belastingen te betrekken, is na een uitvoerig en levendig de bat verworpen. Van verschillende zijden was cri tiek tegen dit ontwerp losgekomen, die weerklank vond in de redevoeringen van talrijke sprekers. De aangevoerde bezwaren waren zeer zeker over tuigend. Niet alleen wordt de directe aanleiding tot dit ontwerp (belastingvlucht) steeds minder dringend, nu Nederland zijn belastingpeil vermin dert en in het buitenland de belastingdruk toe neemt, maar ook is de Volkenbond ernstig -doen de met een regeling van deze materie. Bovendien zijn onbillijkheden in verband met de sterk uit- Öns Westfriesland Behandelden wij in een vorig stukje West- Frieslands grooten opbloei, met ontwikkeling van steden en dorpen en steeds bijvoeging van nieuw in gepolderde gronden, de zee bleef nog lang een 'gevaarlijken vijand van de lage landen. Wel waren er overal zoogenaamde zomerdijken aangelegd, die des zomers de zee buiten de polders hielden, maar gedurig bij najaars- en winterstormen kwam de j- j*.:i ook dat wera overwonnen. Men kwam door meer en meer gemeenschappe lijk overleg en het opleggen van dijkplichten en dijklasten tot een omdijking van geheel West- Fnesland, door het geheel te omringen door den nog heden bestaanden West-Frieschen zeedijk, die steed, verbeterd en verzwaard, de laatste eeuwen West-Friesland beschermd heeft tegen het soms hevig opgejaagde zeewater. Maar! en dit is de laatste eeuw meer en meer als een bezwaar naar voren gekomen, die dijk heeft ook de steeds zich overal ontwikkelende binnenscheepvaart buiten West-Friesland gesloten. West-Friesland was daar bijna geheel van ver stoken. Alleen een kleine uitzondering maakt het (Westelijk deel. En eigenaardig is het, dat, zooals wij zagen, vroeger West-Friesland voor het landverkeer was afgesloten, dit nu ook het geval is met het ver keer te water en precies als vroeger, alleen tus- schen AlkmaarOudorp en het vroegere Vrone (thans Sint Pancras), is nog een zeer kleine kans om per scheepje in West-Friesland te komen en de laatste jaren ook langs een slechte vaart te Rustenburg. Om net vaarwater dat er is en zooals het is, te benutten voor een zeer klein deel van Wesï- Friesland, daar mogen wij hopen, dat deze toe stand spoedig zal eindigen. En gelukkig daar is goede hoop voor. Door den arbeid toch van de West-Friesche Kanaalvereeniging is het gelukt, Rijk en Provincie ■te overtuigen van het nut, dat kanalisatie van; West-Friesland voor land en volk zal brengen. En zoo zijn Rijk en Provincie tot groote geldelijke of fers bereid en is nog maar alleen te overwinnen net taaie verzet van de West-Friezen zelve, die het lijkt haast ongelooflijk voor een deel eenter nog meenen, dat al dat nieuwe niet moet komen en West-Friesland behoort te blijven wat het is en niet voor de scheepvaart moet openge legd worden. Treffende overeenkomst vertoonen deze tegen standers met de West-Friezen van eenige eeuwen terug. Te hopen is, dat zij, evenals hun voorou ders, ook overwonnen mogen worden door hen die ruimer blik hebben en niet bij het oude blij ven staan; maar vooruit willen en tot meerderen bloei van ons gewest gaarne een offer brengen; en zoo medewerken om ons Ignd en volk tot steeds meerderen bloei te brengen. Immers, ,ons land heeft altijd bewezen: „varen brengt wel varen." Laten daarom allen, die het welmeenen en het: goede voor ons land zoeken, schouder aan schouder staan en steunen de plannen van de Westv Friesche Kanaalvereeniging en deze niet gaan be- stnjden; ook niet door andere gedachten en vroe gere mislukte plannen weer naar voren te schui ven. Dat is in de kaart spelen van tegenstanders, aie zich 'zoo vaak aanmelden als voorstanders (maar zeggen zij dan niet zoo?) dat zijn dikwijls de gevaarlijkste tegenwerkers. Vast staat dat heden, met eenige medewerking He plannen Van Aalst slagen en die door volledige medewerking zeker tot uitvoering komen; en alle andere plannen en plannetjes, door enkele beter weters naar voren gebracht, niet de minste kans vari slagen hebben; en oorzaak kunnen zijn, dat wij ons nageslacht de erfenis van een goed gekana liseerd West-Friesland onthouden; en onze kinds kinderen ons in deze minder zullen achten1 Bedenk het goedl Als het nu niet gebeurt, zal het wellicht nimmer gebeuren, want zal ooit de dag terug komen, dat Rijk en Provincie zoo veel voor deze zaak willen bijdragen al» heden wordt aangeboden?! West-Friesland, bedenk wat gij doet, als gij dit moment voorbij laat gaanl Maar, dat gebeurt immers niet II H], Gisteravond 7 uur vergaderde deze tuin bouw ver eeniging ten huize van den heer Jac. Vijzelaar. Een 40-tal leden was aanwezig. De voorz., de beer H, Glas, opent met ten woord van welkom aan de opgekomenen 'de ver gadering, den wensch uitende dat de besprekin gen zakelijk mogen zijn. Door den heer 'Jac. Wiagenaar worden hierna als Secretaris de notulen van de voirige vergade ring gelezen en bnder dank aan den samensteller goedgekeurd. Het onderzoek na,ar het wdrtelzaad heeft uit gewezen dat dé kiemkracht op 90 kon worden bepaald en de kiemenerglie op 78. De Voorz. vindt het jammer, dat het onderzoek nog steeds zoo duur is en f 4 bedraagt. Behandeling Beschrijvingsbrief der L.G.G. (Voor de voorstellen verwijzen wij naar het ih dit nr. voorkomende verslag van de „Toekomst".) Voorstel la. Wordt goedgevonden, met het oog op de vele administratie. Voorstel lb. Voorz. zegt dat het Vórig Jaar van het Vio Pct- nog 'wat is overgebleven in de reclamekas en men nu kon volstaan met 1/20 pet- Gevra.agd.:wordl pfer ^^vruchtennjn «m Voorz. antwoordt, dat men dit moeilijk kan bepalen. Ei* zijn vele invloeden die daarop wer- De heer Pasterkamp meent dat het geld voor buitenlandsehe reclame 'wordt besteed. De heer Balder zegt dat men er niets van hoort hoe en op welke wijze het geld Iwprlt besteed. wenschelijk zou het zijn, wanneer jaarlijks een verslag werd rondgezonden over de gevoerde reclame. Onbekend maakt onbemind, en misschien zou dan de liefde hiervoor wel wat grooter zijn. Dit laatste zal op de vergadering der LGO ter sprake 'worden gebracht, nadat voórz. ook nog eens "wordt gewezen op het belang va,n dit onderwerp. Voorstel sa. De heer B. Timmerman vraagt of de Proeftuin du m zoo groote mate uitvoert, dat alle leden daarvan kunnen profiteeren. De heer Spaan antwoordt dat door de Prov. Comm. een half pond van het zaad van den Proeftuin naar Italië is gezonden om er daar zaad van te 'winnen. verSadering gaat accoord met het prae-aj- VoorZ. doet dan nog de mededeeling dat ob de algemeene vergadering zal 'worden gezegd, dat ide Prov. Comm. geen geld mag 'bijleggen, óm' geen concurrentie aan te doen aan particuliere handelaren. Voorstel 8 b. Voorz. zegt dat thans de L.G.C. f10 in de contributie bijdraagt en de vereen, flö. Het be stuur 'wil de menschen niet tegen wil en dank lm doen worden, maar wil aan de vereen, daarom f 20 geven. Echter meenen 'W-ij, dat het voor niemand een bezwaar is om lid te worden tegen fl per jaar. 6 Verschillenden uiten zich, dat zij het niet op den weg van de L.G.C. vinden liggen om in de contributie bij te dragen, en Wensehen de afge vaardigden tegen te doen stemmen. Den afgevaardigden Wordt opgedragen'naar be vind van zaken te handelen. De heer S. Wagenaar doet het voorstel om dezC vereeniging de subsidie niet te doen aanvaarden. De vergadering gaat met dit voorstel niet at- coora. Punt 9a. De_ v:<x>rz- «^ooft dat dit Wel slaat op het inmaken, twanneer de prijs beneden een bepaald bedrag gaat. 1 De heer Pasterkamp zegt dat men dit in 'Be verwijk ook doet en daar toch nog 5 cent per s uk maakte. De moeilijkheid is echter iemand te vinden, die dit 'w-il doen. Dat is toch iets anders 'dan .omhakken. Nu is maar de vraag of er kapitaal voor aan wezig is. Er gaat heel wat geld in zitten t Zl0U het daarheen billen leiden dat uit de D.G.C een commissie werd benoemd, oml deze 2aak te onderzoeken. Voorz. acht het voor een vereeniging niet uit te voeren. Spr. zou liever zien dat daarvoor ^en aantal bouwers zich vereenigden. Vaten en ar beidsloon vragen heel wat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1