NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 8 Maart 1928 87e Jaargang Buitenlandsch Overzicht NO 29 INTERC. TELEPHOO* 52 LAIGIIIJKEI mum Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Kedact.-Uitg. J H.jHEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verboden. Het is altijd en overal zoo in de wereld/ dat onze belangen in meerdere of mindere mate scha de lijde.i door het ontzien van anderer belangen en rechten. Wij hebben ons daarbij in het maat schappelijke leven al> 't ware neergelegd, begrij pende, dat het ontzien van anderer rechten tevens een bescnerming onzer eigen rechten inhield en zoo de schade, die ait ontzien aan onze belangen toebracht, ons weer vergoed werd door de hand having onzer reenten tegenover het eigenbelang van anderen. Maar in de volkeren-samenlevingzijn ^ve nog zoo ver niet Daar geldt nog het eigenbe lang ais hoogite en eenige wet. We doen wel moeite om ons aan den greep dier wet te ontwor stelen. En na de vreeselijke ervaringen, die we in tien wereldoorlog met de werking dezer wet had den opgedaan, nebben we een ernstige poging ge daan om ook in het internationale leven de ver houdingen te regelen overeenkomstig een andere wet en den Volkenbond opgericht. Maar de op richting zelf hield al een fout in, die de mislukking Mier poging onvermijdelijk maakte. En het blijkt nu eiken dag, dat we, den Volkenbond ten spijt, nog even ver zijn als voor de verschrikkingen van den wereldoorlog. Het eigenbelang is de eenig erkende wet. En aan dat belang worden de rech ten van zwakkeren opgeofferd. Dat gebeurt niet ter sluiks, zooals het ook in het maatschappelijk leven nog telkens gebeurt. Neen, op de verzekering van het eigen nationaal belang wordt alsop voldoende rechtvaardiging voor het geweld aandoen aan anderer hoogste rechten openlijk een beroep gedaan. En die rechtvaardiging wordt zoo allerwege aanvaard, dat men verbaasd staat, wanneer niettemin de verongelijkte zich ver ongelijkt durft toonen. De toon der Engelsche pers en de houding der Engelsche regeering illus- 'tieert dit op het oogenblik wel heel .duidelijk. Ondeïfede nawerking van de leuzen van zelfbe schikkingsrecht, die de Entente in den wereld oorlog zoo goede diensten had bewezen en den al heftiger drang der Egyptische nationalisten, heeft Engeland in 1923 Egypte onafhankelijk en tot een souvereinen staat verklaard. Maar het behield zich niettemin zekere rech ten voor, die op die onafhankelijkheid ernstig in breuk maakten en die dienden om Engeland's be langen te waarborgen. Dit voorbehoud was oorzaak dat de Egyptenaren zich over Engeland's vrijge vigheid allerminst verheugd toonden. Wanneer En geland het recht hield zijn troepen in het land te houden, de buitenlandsche politiek van Egypte te bepalen en bovendien door het behoud van de heerschappij over Soedan een rechtstreekschen dwang op Egypte kon blijven uitoefenen, zoo het het water van de Nijl onthield, dan had die toege kende onafhankelijkheid, meenden de Egyptenaren niet veel waarde. Ze bleven daarom in verzet. En dit verzet heeft eindelijk tot nieuwe onderhande lingen geleid, waarvan de uitkomst een te Londen ontworpen verdrag geweest is, waarbij Engeland zich verbond zijn troepen uit het land naar het Suez-kanaal terug te trekken, Egypte vrijliet in het benoemen van een opperbevelhebber over zijn leger, wat tot nu toe een Engelschman moest zijn, en in het behoud of ontslag van de vele Engelsche adviseurs en de aanneming van Egypte als zelf standig lid van den Volkenbond zou bevorderen. Maar ook met dit verdrag blijken de Egyptena ren niet tevreden. Ze willen de onafhankelijkheid niet alleen in naam, maar in werkelijkheid en vol komen en daarom geen enkele beperking en geen (Engelsche troepen, al is het alleen maar aan het Suez-kanaal, dulden. Het schijnt dat de Engel- schen zich aan deze Egyptische ontevredenheid bovenmatig ergeren. Engeland's belang eischt be- heersching van het Suez-kanaal en een overheer- schende positie in Egypte. Er kan dus, meenen de {Engelschen geen sprake van zijn dat de Engelsche toegeeflijkheid zich nog veel verder uitstrekt. Dat de Egyptenaren volkomen in hun recht zijn en dat Engeland dat recht feitelijk zelf erkend heeft schijnen ze niet te begrijpen. Engeland's belang £aat immers voor. En Engeland is de sterkste. Italië is op het oogenblik aan den Brenner ook de sterkste. En daarom' ergert Mussolini zich, evenals de Engelschen, en veel heftiger nog over den eischder Duitsche Zuid-Tirolers tot erkenning en het ontzien hunner rechten en over de veront waardiging en de bemoeienis der Oostenrijkers, die het voorih un stam- en vroegere landgenooten op nemen. Maar hij voegt aan het uitspreken van die ergernis nog een dreigement toe. En toch heeft de Volkenbond de rechten dier Zuid-Tirolers er kend en heeft Italië de verplichting op zich geno men die rechten te ontzien. Is er duidelijker be wijs noodig voor de stelling, dat, den Volkenbond ten spijt, wij met de regeling der internationale verhoudingen overeenkomstig en door het recht inog geen stap verder gekomen zijn. Het lijkt eerder of we na den wereldoorlog enkele stappen achter uit zijn gegaan. Kon het ook anders, waar het geweld de grondslag is geweest van de nieuwe re geling der 'Europeesche machtsverhoudingen en de grondslag van den Volkenbond zelf, die het internationale recht moest handhaven? Deze „vi- tium originis" deze fout in den oorsprong van den Bond wreekt zich nog voortdurend. De Bond zal daarom Italië niet tot de orde roepen evenmin voor oogen heeft gestaan. Met verwondering en op heden een mooie taak, daar deze cijfers steeds als Engeland of Frankrijk of wie anders van de ook teleurstelling is dit besluit van Ged. Staten aangeven grooter bloei van deze zoo nuttige in- machtige overwinnaars. Maar hij kan wellicht op in Alkmaar ontvangen. Vele ingezetenen kunne® stelling. het machtelooze Lithauen een zoodanige pressie zich dan ook moeilijk in de juistheid der beslissing uitoefenen, dat dit zich nog verder naar de Pool- van Ged. Staten indenken. sche eischen schikt, wanneer Polen dat mocht; 1 begeeren. Op het oogenblik schijnt het zich over de kwestie niet erg druk te maken. De aanstaande verkiezingen nemen alle aandacht in beslag. Maar het zal toch te eeniger tijd de Lithausche nota moeten beantwoorden en besluiten of het met of ronder bemiddeling van den Volkenbond de Onderhandelingen beginnen wil. Veel succes zal het zich van die onderhandelin- Minder afwijzend staan Ged. Staten tegenover eene annexatie van een gedeelte der gemeent Ou- dorp, die zij wel geneigd schijnen in haar geheel bij Alkmaar te voegen. Zijn wij goed ingelicht,, dan wordt deze algeheele inlijving door Alkmaar niet gewenscht, wel een gedeelte speciaal dat door de bouwmaatschappij ,,'t Ooievaarsnest" wordt ge- spaarboekjes na, die niet ingeleverd zijn, Door de exploiteerd. Hiertegen moeten Qok te Oudorp geen Rekening-Couranthouders zijn op 31 Dec. saldo- ernstige bezwaren bestaan, zoodat een annexatie biljetten geteekend, terwijl laatst aan alle voor- Op 1 Januari was het ledental 203, op 31 Dec- 1927 211. Er werden gehouden 1 algemeene vergadering,, ,8 gecombineerde, 5- vergaderingen R.v.T. en 14 Be stuursvergaderingen, terwijl de zitting steeds als oudergewoonte werd bijgewoond door een of meer bestuursleden. Op 31 Dec. is alles gecontroleerd op enkele gen echter wel niet beloven. Wilna is het groot- in deze richting niet onmogelijk is. Ged. Staten. schothouders een saldostaat per 31 D$c. is thui3 ste stiuikelblok. En het is feitelijk de Volkenbond zullen hierover nog een nadere beslissing nemen, geweest, dat dat struikelblok zoo hecht bevestigd heeft, dat het niet meer van zijn plaats te krij- j gen is, door Wilna, de Lithausche hoofdstad, aan Polen toe te kennen. Neen, met de regeling onzer internationale ver- houding en op de basis van het recht zijn we, den Volkenbond ten spijt, werkelijk nog niet veel j verder gekomen. Uit den Omtrek - HEERHUGOWAARD. De Jaarvergadering, der afd. van „Het Witte Kruis," gehouden in het lokaal van den heer Rus, was ditmaal beter bezocht dan we gewoon zijn. De voorz., de neer Molenaar, verklaarde zich daar over ten zeerste te verheugen, speciaal heet hij welkom het hoofd der gemeente en de aanwezige raadsleden. Namens het bestuur, zegt spr. bij de ze gelegenheid dank voor het raadsbesluit tot toe kenning van de aangevraagde subsidie voor de aan- schaffing van een zuurstofapparaat. Wordt dit be sluit ten zeerste gewaardeerd uit finantieel oog punt, vooral ook hierom, dat er uit mag blijken, dat het werken der afdeeling de sympathie heeft van het gemeentebestuur. De notulen werden ge lezen''eri onder dankzegging goedgekeurd. Uit hét rapport der commissie voor het nazien der reke ning, uitgebracht door burgemeester Van Slooten, blijkt dat alles in orde in bevonden, zoodat ge adviseerd wordt tot goedkeuring. Alleen acht de Commissie het niet gewenscht, dat eventueele te korten voorloopig worden betaald uit het privé van den Penningmeester. De voorz. zegt, dat het bestuur dit volkomen met de commissie eens is, doch anderzijds zich in deze verheugt over de be reidwilligheid van den Penningm. Uit de verschil lende rekeningen blijkt, dat de Witte Kruis-re- kening op zichzelf beschouwd, geregeld sluit met een batig saldo, doch èn T.B.C.-bestrijding èn Wijkverpleging leveren een belangrijk tekort, waar door een totaal nadeelig saldo wordt veroorzaakt van ruim 300 gulden. Uit het Jaarverslag stip pen we, aan, dat twee algemeene vergaderingen werden gehouden, dat in het bestuur werden her kozen de heeren W. Molenaar, voorz. en Dr. Spie ring, terwijl gekozen werd de heer C. van Lange® in de vacature Van Schaik. Het aantal leden be droeg op 31 Dec. jl. 732, over een zielental van 4567. Met betrekking tot de Wijkverpleging ver melden we, dat door de zuster werden afgelegid 1410 bezoeken, tegen 1432 in '26. De inkomsten der wijkverpleging bedroegen f1825.46, de uitgaven f2199.17, hierop dus belangrijk tekort. Door de Zuster werd tevens hulp verleend aan den school arts bij het onderzoek der scholieren. Ten aan zien der T.B.C.-bestrijding zij vermeld, dat op dit gebied vrij wat is gedaan. Tegenover de totaal ontvangsten f238:3.05 stonden uitgaven ten be drage van f 2692.291/2 dus ook hier een belangrijk tekort. Uit het verslag over het verplegingsmate- riaal vermelden we, dat 223 maal artikelen zijn afgegeven, Het materiaal ziet er goed onderhou den uit. De ligtenten zijn alle in goeden staat, ■gelukkig is er thans geen enkele in gebruik. Kleine artikelen bleven wel eens wat lang en. soms zelfs geheel weg. Naar echter de heer Haster verklaarde was daarin den laatsten tijd veel verbetering ge komen, dank zij de hulp van vrachtlieden. Een beknopt verslag werd door den heer Brugman uitgebracht van de algemeene vergadering te Am sterdam en van de vergadering voor Wijkverple ging te Alkmaar. Teneinde het gebruik der bad inrichting nog meer te bevorderen, werd besloten, voor dit jaar de prijs van een bad te stellen op 10 cents. Hierna werd door Dr. Spierings een inleiding gehouden met betrekking tot het zuur stofapparaat, gevolgd door een demonstratie. Ver schillende personen gaven zich op om onderricht te ontvangen in de bediening ervan. Een handlei ding zal worden aangeschaft en aajn de cursisten, worden uitgereikt. Hierna sluiting der vergade ring. GEEN GROOTER ALKMAAR? Bij het Alkmaarsche Gemeentebestuur is de zer dagen van Gedeputeerde Staten bericht ontvan gen, dat zij geen aanleiding hebben gevonden te bevorderen, dat een gedeelte van Koedijk, Hieiloo 'en Bergen bij de gemeente Alkmaar zal gevoegd worden. Naar het schijnt maakt dit positieve be richt met één slag aan alle bestaande annexatie plannen in deze richting een einde en wordt aan de Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Dinsdagavond vergaderde het Bestuur en Raad van Toezicht en Leden dezer Bank, in het lokaai van den heer C. Jansen. Aanwezig waren 64 leden. De voorz. van den Raad van Toezicht, de heer G. Hart Hz. leidde deze vergadering, die in zijn openingswoord in de allereerste plaats namens Be stuur en R.v.T. de opgekomenen hartelijk welkom hette, daaibtj den wensch uitende dat men op aangename wijze zou vergaderen. Spr. memoreer de, dat de Bank naar 17de boekjaar achter dei> rug heeft en met vreugde kan men constateerem 'dat de bank steeds is gegroeid en vooruitgegaan. Zelfs in het afgeloopen jaar steeg het aantal dag- boekposten van 1460 tot 1500, ook al is de omzet iets minder dan het vorige jaar. Moge de Banlé groeien en bloeien ten gerieve van ons allen Door den secretaris, den heer A. Timmerman, worden hierna de notulen van de vorige vergade ring gelezen, die zonder op- of aanmerkingen woi den goedgekeurd en geteekend. Tevens verkrijgt dezelfde gelegenheid" voör het uitbrengen van zijn Jaarverslag, dat wij hier inj zijn geheel laten volgen. Om van een Boerenleenbank verslag uit te brengen, valt werkelijk' niet mee, daar het gewoon lijk steeds een herhaling is van vorige jaren, met verandering van cijfers. En toch, geachte aanwe zigen, is het voor bestuur en kassier werkelijk tot ^ooal? deze achter op het convocaat was afgedrukt DE REKENING gestuurd. Het aantal spaarboekjes bedroeg 1 Jan. 277 met een. bedrag van f277375.66, op 31 Dec. 291 met een bedrag van f 30667.10. Een vooruitgang trots het slechte jaar van 14; boekjes 'met een be-' drag van f24291.44. Voorsohcxtboekjes waren er in omloop 1 Jan. 102 op 31 Dec. 112. Rekening-Cóurantboekjes 79 op 31 Dec. 85. Geboekt zijn in het dagboek 1500 posten, een 'cijfer dat tot op heden nooit is bereikt. r Het reservefonds bedraagt f8838.64, de winst van dit jaar is f '739'.'39, zoodat het reservefonds, indien dit aanstonds door de vergadering wordt •goedgekeurd zal stijgen tot f 10578.03. De verstandhouding tusschen Bestuur en R.v.T. was steeds goed, wat voor onze zaak ook wet wenschelijk is. En gezien de posten in. het dagboek, kan ook onze Bank zich steeds meer en meer ver heugen in de belangstelling der burgerij. Met den wensch, dat dit nog steeds mag toene men, sluit ik mijn overzicht. (Applaus,) .t De voorz. brengt den secretaris een woord van dank voor dit Jaaroverzicht. Rekening en verantwoording. De daarvoor in aanmerking komende bescheiden, ■sijn door de-heeren P. Heertjes en C. Borst Pz, pagezien, en wordt bij monde van. eerstgenoemde verklaart alles in volkomen orde te hebben bevon den en tot goedkeuring kan worden geadviseerd* Overeenkomstig dit advies wordt door de ver gadering besloten en ontvangt de commissie een woord van 'dank voor haar moeite. Wij laten hier de rekening en balans volgen, ONTVANGSTEN Inhoud der kas op 31 Dec. v. h. vorig jaar Ontvangen van de Spaarbank Terugbetaalde voorschotten Ontvangsten in loopende rekening: van de medeleden f 99445.86 van de Centrale Bank -130137.27 afschrijvingen - 20. op de reserve gebrachte winst - 1224.26 f 18120.58 - 166907.98 - 12582.25 Ontvangen rente: van voorschotten in loopende rekening van de Centrale Bank Ontvangen provisie en kosten: in loopende rekening Diverse ontvangsten Totaal - 230827.39 4080.72 - 12245.11 32501 I34-90 12.50 f 445236.44 UITGAVEN Uitgegeven a. d. Spaarbank Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening: aan medeleden f153564.54 aan de Centrale Bank - 98825.01 aan gekochte waarden - 100. f 142616.54 - 21170. 252489.55 Uitgegeven rente: aan spaargelden - 11594.84 in loopende rekening - 969.64 aan de Centrale Bank 295.— Bijdrage Centrale Bank - 242.27 Afschrijvingen - 20.— Salaris van den kassier - 1000.- Diverse uitgaven - 937.10 Op de reserve gebrachte winst - 1224.26 Inhoud der kas op 31 Dec. v.d. jaar - 12677.24 f 445236-44I DE BALANS, BEZITTINGEN Inhoud dei kas op 31 Dec. Lhtstaandc voorschotten: borgstelling, enz. Tegoed in loopende rekening: rekeninghoud ers f 268036.18 aandeel en Centr. Bank - 110. overige waardepapieren koers 31 December - 100. meubilair - 130. T otaal f 12677.24 - 84904.— - 268376.18 f 36595742 SCHULDEN Schuld aar: de Spaarbank Schuld in loopende rekening: rekenin ghouders Cer trale Bank reservefonds f 13022.90 - 40689.39 - 8838.64 Totaal f 301667.10 - 62550.93 - 1739-39 I 36595742 Ter verduidelijking van een en ander wordt door den secretaris nog een toelichting gegeven. Vermelden we nog, dat zoo 2 maanden terug de Bank een schuld had bij dö Centrale tot een bedrag van f40.000 dit thans is omgezet in een tegoed van f 30.00a dus een vooruitgang in 2 maan den van f70.000. Op voorstel van het Bestuur wordt dan beslo pen de gemaakte winst van f 1739.39 in het reser vefonds te storten. Op een vraag van den heer Steunenberg, of er nog een grens aan de reserve gesteld is, antwoordt) voorz. ontkennend en wijst er daarbij op, dat hoe grooter de reserve wordt, hoe goedkooper het geld aan de leden kan worden verstrekt! De vergadering gaat met dit voorstel volkomen accoord. De commissie die de bescheiden van de nieu we rekening zal nazien, wordt gevormd door de heeren J. Deutekom en H- Stennenberg, Bestuursverkiezing, aftredend de heer Mt. Borst Kz., herkiesbaar. De aftredende wordt met 62 van de 64 uitgebrachte stemmen herkozen, en neemt deze herverkiezing aan, der vergadering, dank brengende voor het in hem gestelde ver trouwen. De voorz. feliciteert den heer Borst met zijne benoeming en de vergadering met hare keuze er op wijzende, dat de heer Borst van de oprichting af zitting heeft gehad, en de zaken met volle be langstelling en liefde behartigd. Verkiezing van een lid voor den Raad van Toe- Door het Bestuur wordt dan voorgesteld, ge» dwongen door de groote vlucht, die de Bank neemt stad Alkmaar belet' haar vleugels uit te slaan juist; he: bedrag dat aan één persoon of wettig erkend zicht, aftredende de heer G. Hart Hz., herkiesb,- in de richting, die zij voor hare normale ontwik^ lichaam kan worden verstrekt te verhoogen van Ook hier wordt de aftredende met 59 van de 64 'keling zoo noodig heefti en haar hierbij steedsj f15000.op f25000.stemmen herkozen, en op de vraag van den vice-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1