NIEUWE F Slik Hike Breijer's STER-TABAK Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 10 Maart 1928 87e Jaargang Firma R. J. HOUWING b ^|ir jfc iyc ayy 1 s:| /av a/rtt\d 1 Erkend d beste Magazijn NO 30 INTERC. TELEPHOON 52 525 152 237 678 574 378 378 LANGEDIJkJR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3, maanden f 1.15 1edact.-Uit|jc. J. 11. [KEIZER - Bureel Noordscharwoude A dvertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brievnn rechtstreeks aan den Uitgever MIEIT I - IEL. 844 ALKMAAR Heelt onze nieuwe AARDJIPPEL-SCHILMACHINE al in de Etalage gezien? TOB NOOIT. Reven van de Week 8 MAART. Het is voor het extra-parlementaire intermezzo- Kabinet thans de ,,zeer droge moesson" geworden. Het wordt in ons Lagerhuis getroffen .door een reeks van nederlagen. En >de „overwinningen" welke het, men denke aan d© 'West-Indische Be- grootingen, weet te behalen, zijn van zeer dubi eus karakter. In de vergadering der Tweede Kamer van Dins dag 28 Februari j.l. bleek nader, dat geen van de afgevaardigden het opnam voor de Ca,pitu- lantenwet, zoodat minister Lambooy, als goed strateeg, zijn heil zocht in den terugtocht; schorsing vroeg en veJkreeg van de verdere be handeling, verklarend dat Zi.Exc. zou overwegen in hoevler hij rekening zou kunnen houden, bij de voorbereiding van een gewijzigd ontwerp, met de bezwaren, die uit de kamer voortkomen. Dat het daartoe, in de practijk der dingen, zal komen, is zeker twijfelachtig. Waarna de hooge ver gadering op dien 28en van Sprokkelmaand nog aansneed", zou Mr. Kooien zeggen, het ontwerp GEiEISTDiRIFT. Geestdrift is de menschelijbe eigenschap, waar door .de mensch zich verheft boven zijn gewone vermogens en eigenschappen; waardoor hij zijn karakter verhoogt, zoodat elke trek in kracht ön omvang toeneemt. Wie de daden der geesf- driftigen bestudeert, zal zien dat 'daaraan iets ongewoons, iets bovenmatigs is; het is alsof de meruseh, die geestdriftig is, alle eigenschappen van een gewoon sterveling in hoogere mate bezit- In geestdriftig handelen zit het geheim van het tot stand brengen van alle groote dingen. De geestdrift, heeft eens een bekend opvoedkundige mzakc bepalingen betreffende de belasting van gezegd, verheft boven het aandscbe. Het is als- niet binnen het rijkr wonende Nederlander en van of de geestdriftige zich twee blanke vleugels nalatenschappen en schenkingen van Neier- aanhecht, waarmee hij zich verheft boven het landers, die niet ingezetenen zijn des Rijks, aar Is c he stof. Zijn geest schijnt vervuld vau een i 0°k doze wetsvoordracht was ten doode ge verheven zending- doemd- Zij werd aanstonds bestreden door dr. Daarom ook' is het zoo heerlijk in tijden van Lovink, den Chr.-Hist. afgevaardigde en door den tegenspoed geestdrift te bezitten. Want wie geest- Katholiek Van Vuuren- Besloten werd in deze drift heeft, die zal door zijn bewonderingswaar- vergadering ,het ontwerp tot wijziging van de üigen blik op het hoogere de aardsche lasten Dienstplichtwed opnieuw in de afdeeling te on- niet zien en hij zal nalaten te tobben over zijn derzoeken. W-at vóór het Paasc'h-recès zal ge- rampspoed. Zoolang het vuur der geestdrift nog èschieden, evenals de behandeling in openbare laait in den mensch, zal niets hem smarten, want I vergadering van deze wetsvoordracht. Aan de hij gevoelt hoe de laaiende brand in hem op zeker oogenblik naar buiten zal slaan, óm als het koude te ontvondken, dat zijn rampspoed uit maakte. Zonder geestdrift verflauwen moed en kracht en de wil wordt zwakker om in dit leven aan te pakken en te verbeteren, wiat verbeterd worden moet. Geestdrift is het krijgsvuur in de harten .dier menschen, dat dient om den strijd tegen de neer drukkende machten der maatschappij te ontvon ken. Houd dit vuur brandend en gij zult onder vinden, hoe spoedig de neerdrukkende machten zullen wijken voor zijn gloed. Geen grootsche daden zijn volbracht, of de schepper er van Reeft zich gezengd aan den brand der geestdrift en naarmate de daden grootscher waren, naar die mate ook laaide de geestdrift hoogér op. Dr. JOS DEi COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Merlenstraat 120, 'sGravenhage gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrissehen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de beantwoorlingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. f Vrager te O.: Uit uw schrijven maakten wij op, dat gij iemand zijt, die bij alles hulp noodig heeft én alle zelf vertrouwen mist. Dit moet nu eens anders wor den. Vorm nu eens voor uzelf een j>lan, hoe gij: uw zaken wilt regelen en vraag,dan daarbij niet het oordeel van een ander. U houdt u nu geheel aa nuw eigen idee en u zult eens zien, hoe het vertrouwen in uzelf daardoor versterkt wordt- Hij, die zelf zoekt is een man, maar hij die vTaagt, om ten slotte te vinden door de hulp van anderen is een stumperd. Zakenman ie Z.S. Om verlegenheid te overwinnen is het noodig de wilskracht te versterken. In de eerste plaats is het niet noodig u overal de mnste te gevoelen Men mag zichzelf ook wel op een zéker standpunt plaatsen en het heeft ook wel zijn nut, zich zoo af en toe eens te laten gelden; daar anders anderien u telkens voorgaan. Van nu af aan zet gij dus agenda der Kamer is toegevoegd: eene interpel latie-Van Braambeek over de omstandigheden, waaronder het personeel van intercommunale tramlijnen zijn arbeid moet verrichten. Ook het ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet, als mede het ontwerp-Zijlstra tot wijziging van de L.O.-wet zijn op het „lijstje" geplaatst. Wanneer mgn nu bedenkt, dat president Ruys .den -heer Kleerekoper beloofd heeft, dat diens doodstraf- motie (bij de behandeling vam 'de Indische Be grooting gemaakt) nog vóór Paschen aan de orde zal worden gebracht, dan zal men moeten erken nen ,dat het Lagerhuis vóórdat de Paaseh-klok- jes in 1928 gaan luiden, nog genoeg legislatieven arbeid heeft te verrichten. In de vergadering van Woensdag 29 Februari werd het afbreken van het ontwerp, betreffende de kapitaalsviucht voortgezet. Aan de groen- tafel had nu, ter assistentie van minister De Geer, plaats genomen als Reg. Commissaris, mr Sinninghe Damsté, directeur-generaal van de Be lastingen! Er ontpopten zich nu twee verdedi gerrs van het ontwerp, te weten dr. V. O. Tempel de soc.-democratische afgevaardigde (zij het nog met wat restrictie, en mr. v. Gijn, de vrijheids- bonder, wiens hart aan deze wetsvoordracht 'toe behoort. In de zitting van '1 Maart heeft minister ■de Geer het wetsontewrp verdedigd op eene wijze, die aller bewondering en hulde afdwong. Waarna ook de Regeeringscommissaris het woord voerde. Het was echter vruchteloos. De Kamer heeft art .1 verworpen met 5033. Waarna Z.Exo. van Financiën natuurlijk schorsing der verdere behandeling verzocht. Nieuwe nederlaag voor het Kabinet. Nader is bekend gemaakt, dat de mi nister van Financiën de bepalingen, betreffende de nalatenschappen en het „staartje" ervan dus alsnog in de parlementaire smeltkroes zal werpen Tegen dit restant vau *de wetsvoordracht zal vermoedelijk weinig bezwaar worden geopperd. Eindelijk kwam op Vrijd'ag 2 Maart j.l. aan de orde: de tijdelijke verhooging van het invoer recht op huishoudelijk aardewerk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels. Eene vier- voor de Maastrichtscbe keramiek-industrie. Ook hooging van 815 pCt. invoerrecht, tot steun dit ontwerp stond van meet af aan uitermate zwak. Aan de Regeeringstafel zaten de ministers De Geer en Slotemaker de Bruine ter verdledi- ging. Dr. De Visser, de leider van de Chr. Histori sche fractie, heeft het bestreden, evenals de heer Vliegen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat zoo- uw beste beentjje voor eu houdt u aan uw eigen' j d® Chr. Historische als de Vrijheidsboische meening, die gij ook zoo noodig moet verdedigen, j fractie niets van het ontwerp moeten hebben, lederen avond neemt gij u voor den volgenden. Daarbij komt dan de Sociaal-democratische. Ook dag flink te zijn in uw optreden en lederen avond *1® Vrijz.-democraten zullen tegen stemmen. De gaat gij- de bijzonderheden van den afgeloopen kans op aanneming lijkt dus voorshands vrijwel dag nog eens na. Als gij een avond een succesje kunt boeken, hebt gij de eerste stap gezet in de goede richting. Na Iedere voldoening is de vol gende overwinning makkelijker te behalen, daar de wilskracht elke keer sterker wordt- Gaarne zouden wij iets van u vernemen, wanneer gij de eerste schrede gezet hebt op den wég naar Wils kracht en Energie. Verzonden brieven: Vader te N.S.; L. K, te N.S.; Mej. G'. te Z;.S.N.N. te O.; Opmerkers te B.X. te Bl uitgesloten. De Katholiek' Hermans beeft de wets voordracht op 2 Maart in een kranige en krach tige rede warm bepleit. Vermoedelijk' zal de be slissing niet vóór a.s. Woensdag 7 Maart vallen. De Eerste Kamer zal deze week o.a. de verla ging van de Inkomstenbelasting aanvatten. De Senaat zal 'hier zeer waarschijnlijk geen „non possum" -doen hooren, maar toch mag men zich op tamelijk hevige oppositie voorbereiden. Ingekomen is een ontwerp tot wijziging van de Inkomstenbelasting, waarvan de strekking is: het voorkomen van dubbele belasting. aanvaard van het eere-comité tot ontvangst van Prins Hendrik heeft het beschermheerschap de buitenlandsche journalisten bij de Olympische Selpen '28 te Amsterdam. Hieruit blijkt dus wel voldoende hoezeer men ,,am allerhöchsteu Stelle" sympathie gevoelt voor het groote sport-festijn. Aangekondigd is ook, dat de oud-minister oir- De Visser de inwijdingsrede voor de Olympiade zal houden. Personalia: Jhr. mr. Van Karnebeek heeft op 1 Maart j.l. zijn ambt als Gouverneur van Zuid- Holland aanvaard en eene circulaire gericht aan de gem.-besturen in dat Gewest. De nieuwe ge zant in België, Jhr. Mr. O. van Nispen tot Seve- naer is naar'Brussel vertrokken. Verzekerd won it dat Kolonel Verberne, commandant vau het 7e regiment Infanterie te Harderwijk', bestemd is om eerlang op te 'treden als commnadant van de Grenadiers en 'Jagers. Het oud-Kamerlid Ir. Fe- ber heeft zijn plan om naar Tndië te vertrekken opgegeven en blijft zich in het openbare leven in Patria bewegen. Minister Beelaerts van "Blokland is Zaterdag j.l. 3 Maart naar Genèvé vertrokken, tot het bijwonen der ziting, van den Volkenbond- raad. De toestand van het Tweede Kamerlid dr. Scheurer blijft zeer zorgelijk. Den 15en Maart a.s. viert de Administrateur der Griffie van de Tweede. Kamer, de heer J. G. Pippel, zijn veer tigjarig jubileum als algemeen gewaardeerd, ta lentvol ambtenaar van ons Lagerhuis. Uit de dooderilijst: H. J. Doorman, journalist, op 50-jarigen leeftijd, Ben Haag. B. J. Hoetink, oud-hoofddirecteur der Registratie, Hypotheken en Kadyaster, "67 jaar, Den Haag. Jan Toorop, onze beroemde schilder, na eene langdurige wor steling met den dood, op 69-jarigen leeftijd, Den Haag- Ir. A. A. Bekaar, oud-inspecteur-generaal Waterstaat, 82 jaar, Deventer. Uit de jongste criminalia: Bij een groothandel in comestibles, aan de Prinsengracht te Amster dam, zouden door den directeur, den procuratie houder en' een boekhouder malvtersaties zijn ge pleegd tot een bedrag van {wee ton. Twee arresta ties hebben plaats gehad. Bij de Rotterdamsche Incasso-bank zijn verduisteringen tot een som van B/a ton gouds geconstateerd. Het vermiste wordt ér door verzekering gedekt. t ssafcsjï V/ f Iel. 528 Corsetten Corselets Buikbanden 2 Rechthouders 2 m Elastieken Kousen Zwachtels enp Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar prima kwaliteiten in (Depót PALTHE Almelo) euveldaden, door het befaamde roode haantje ge pleegd. In Den Bosch is een groote timmerwinktel uitgebrand. Te Krommenie is een meubelfabriek in de asch gelegd. Te Huizen een Villa, door ont ploffing in de kachel uitgebrand. Bij Haarlem spartelde een te water geraakt kind in de Delft. Een aarts-kranige kerel sprong uit den trein en wist het drenkelingetje te redden. Hem zij hulde. Over de ongelukken, bij onbewaakte overwiegeu voorgekomen, noteer ik slechts, dat bij Musselka- naal een zestigjarige arbeider onder een tréln (bij zulk een overweg) verpletterd is. Waar blijft mi nister V. d. Vegte met het door ide Tweede Kamer dezen winter per motie gevraagde onderzoek Uit de niet-lugubere nova heb ik gelukkig ook nog iets. De reddingboot Schuttevaer kwam, nadat men haar reeds verongelukt meende, behouden te Londen aan. Moge zij de reis naar "Amerika ,,sain et sauf" afleggen. Een bestuurder bij de Haagsche Tramweg-Mij. op het traject naar 'Delft, zou van een te Rijs wijk ge-wtoond hebbende passagier die door ten beambte jaren achtereen voorkomend zijn behan deld ,een ton hebben geërfd. Beweerd word van andere zijde, dat het maar 70 mille beliep. Tóch een allergenoeglijkste meevaller. Werzekerd wordt, dat van half Maart a.S. af niet minder dan 26 nieuwe electrische treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam op "de dienst- lijst zullen worden gevoegd. Binnenkort zullen allle plaatsen in Patria worden aangesloten voor het telefoonverkeer met alle plaatsen in de Ver- eenigde Staten. Men stelle zich zulke tijding eens voor, wanneer die veertig jaar geleden ware verspreid. Nu verneemt men haar 'met kalme belangstelling. De Rottend. Bankvereen. keert over het vorige dienstjaar 5 pCf. dividend uit. Ook dit bericht zou vijf jaar terug niet verwacht zijn. In de jongste dagen is vteel in de bladen ge schreven over een hellichtende vuurbol, welke hier en daar zijn waargenomen. De berichten er over waren van uiteenloopende soort. Misschien komt er van bevoegde zijde nog wel een nadere verkla- i ring. In welk geval ik niet zal verzuimen deze in I mijn wekelijksche notities op te nemen. BUITENLAND". D|e Zuid-Tircolsche kwestie. Dit is de laatste maal dat ik' over de Ziuid- Tiroolsche kwestie in een redevoering spreek; de volgende maal zal ik in daden spreken. Aldus ving Mussolini zijn redevoering aan, welke met zooveel spanning tegemoet weid gezien na de opgewonden commentaren in de Italiaansche pers over een redevoering, welke boniskanselier S'eipel in den Oostenrijkschen Nationalen Raad had ge houden naar aanleiding van ©enige scherpe uit latingen van de afgevaardigden. „De volgende maal zal ik in daden spreken!" Men kan deze bedreiging nemen, voor wat zij is: woordenspel. Doch dit spel kan ernstig ge noeg worden; wiant Mussolini weet wat hij doet, en optimisme is hier zeker niet op zijn plaats. Ieder hoopte en verwachtte ook half dat na al hetgeen reeds in de pers gezegd was, Musso lini zou völlstaan, met een paar 'kalmeerende op merkingen, met een krachtige waarschuwing, te meer waar hij ook' in de gelegenheid was geweest, kennis te nemen van de stenografische verslagen van Seipel's rede. Immers deze réde schijnt, on danks alle bitterheid, overigens toóh in gematig de termen vervat te zijn; tenminste Seipel ver klaarde, in geen geval bereid te zijn er iets van terug te trekken of van te herroepen. Hier staan dus twee partijen tegenover elkaar, beide over tuigd van hun goed recht, en die dit ook niet on der stoelen of banken wenschen te steken; hoe Te Rotterdam is een sinjeur gepakt, die via den 'bekenden truc van waarborgsommen vragen, welke agenten van een op te richten of bestaande onderneming hadden te storten, ©en sommetje van .MH HBL, f8000 had weten binnen te krijgen. De man was moet het nu gaan, wanneer Seipel nog^nTuIting vanh uis uit boeren-arbeider. Voor de lange, lan- geeft aan zijn verbolgenheid over de behande- ge reeks van inbraken verwijs ik naar de bladen, ling der Duitsche minderheden in Zuid-Tirol? Evenals voor het zich nog steeds uitbreiden van E.en strafmaatregel is tenslotte niet achterwege gebleven: alle in het Duitseh geschreven kranten en tijdschriften zijn in Zuid-Tixol verboden, en de corruptie-olievlek' Uit de jongste ongelukken-serie: Verschillende

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1