-"*• (Vervolg) Mededeelingen. Hiervoor wordt het woord gegeven aan den Be taalmeester, die zal mededeelen hoeveel wagons stapelproducten er op den dag van de vergadering bij d;e L.G.C. nog aanwezig waren. Deze voorraden zijn: 66 wagons roode kool, '68 wagons gele kool, 359 wagons witte kool, 2 wagons uien, 1 wagon peen. •De voorraad op denzelfden dag van het vo rig jaar was: 330 wagons roode kool, 515 wagons gele kool, 341 wagons witte kool, 60 wagons uien en 18 wagons peen. 8 Maart 1928 totaal 596 wagons en 8 Maart '2? totaal 1264 wagons. De voorz. dankt voor deze zeker aller belang stelling hebbende gegevens. Ingekomen stukken. Door den 2en Secretaris, den heer W. Visser, wordt een schrijven voorgelezen vam den uitgever van het Fuinbouwjaarboek (3e Jaargang.) Dit voor den tuinbouwer en tuinbouw zoo be langrijke werk zal over eenige weken veAchijneD en bevat voor „elk wat wils." De prijs bedraagt voor 115 ex. f 1.20 p. st., 15—25 ex. fi.io p. st., 25—50 ex fit— p. 50—100 ex. fo.90 p. st., tod—(250 ex. fo.80 p. st., 250—500 ex. fo.75 p. st. en voor imeer dan 500 £x. fo.70 p. stuk. De vereenigingskas zal iO' pCt. provisie ont vangen van het totaal betaalde bedrag, voor de verleende medewerking tot het plaatsen van dit boekwerk. De voorz. wekt de aanwezigen op dit werk te bestellen en de bestelling op te geven aan helt bestuur van de L.G.C. Het Jaarboek is van groo- te belangrijkheid en zeer lezenswaardig. Notulen. Door de commissie, bestaande uit de vereeni- ging Schermerhorn, wordt rapport uitgebracht en medegedeeld, dat deze in volkomen oude zijn be vonden en kunnen worden goedgekeurd ortder dankbetuiging aan den Secretaris. De heer S. Wagenaar (B.o.L,) vraagt of het niet gewenscht zou zijn, dat alle afgevaardigden de notulen onder hunne aandacht kregen, bijv thuisgestuurd ,met den beschrijvingsbrief. De voorz. antwoordt hierop, dat men haast een stenografisch verslag krijgt, en aan ieder lid dit verslag in boekvorm wordt thuisgestuurd. Dit is zoo meent voorz. een goede ondervanging van hetgeen door den heer Wagenaar wordt ge vraagd Dé heer Wagenaar gaat me* dit antwoord vol komen accoord. Jaarverslag. De heer Hoogland (St. Pancrasi) brengt den samensteller van het Jaarverslag eerst een woord van dank. Men kgp. er alles in lezen, zoo ook op bladzijde 14: „Ook wil ik nog even wijzen op het verkoo- pen op de z.g.n. bonnen. Nog steeds moeten de kooplieden gebruik maken van de Verkoop vergunningen. D.w.z. dat ze haast eiken dag nog uit de hand moeten bijkoopen om hun or ders uit te voeren. Speeds konten zij met 'de bonnen klaar, wat beteekent, dat velen wil len verkoopen, doch niet aan de veiling komen. De regeling van de bonnen is in het leven geroepen voor den overgang van het alles veilen maar mij dunkt dat het nu toch reeds lang genoeg heeft geduurd en dat er van overgang geen sprake meer is. Het is al zoo'n oud liedje „dat de veiling den hoogsten prijs geeft," en daar om wil ik de opwekking doen: „kom met uw producten aan de veiling en verkoop niet op bonnen." Spr. vraagt of het niet wat lauw gezegd is, dat' er geen sprake meer is van overgang en het reeds lang genoeg geduurd heeft. Hij zou ei krasser op in willen trekken en de tuinders verplichten aan de f 500 tot den voorz. hartelijke woorden van dank ge richt voor de keurige samenstelling van het Jaar verslag. En in het bijzonder voor de woorden van hulde hierin voorkomende ten aanzien van zijn persoon zelve. Spr. noemt dit de grootste waar deering, die hem ten deel kon vallen.' Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. Door den heer C. Spaan wordt, als penning meester de rekening post voor post voorgelezen. Bij de post timmerwerk f3917.33 zegt de hr. De Vries (St. Pancrasi), dat dit wel niet uitslui tend voor onderhoud, maar ook voor nieuwbouw is geweest. Evenals een vorige maal, zou hij ook thans willen verzoeken bij dergelijke gelegenhe den ook aan de ambachtsmenschen uit andere plaatsen te denken, die toch ook hun schot en lot moeten betalen. Overeenkomstig het verzoek wordt door voorz toezegging gedaan. Inlichtingen worden dan gevraagd over de post f 120— aan uitgaven voor tomatenkisten. Hier van wordt niets verantwoord in de ontvangsten. De voorz. antwoordt, dat deze kisten zijn aan gekocht door de L.G.C. en als zoodanig een be zit vormen. Ook vraagt men inlichtingen over de uitgave van f 42.50 aan rattenserum, waarvan ook niets in de ontvangsten voorkomt. De Penningmeester antwoordt, dat bij aanschaf fing door een vereeniging, de helft van de kosten door de L.G.C. wordt vergoed. Dus komt dit be drag alleen in de uitgaven voor. De voorz. wekt dan allen nog op, hun volle medewerking te verleenen aan de verdeligng. Het serum is ook bij uitstek dienstbaar te maken aan de muizenverdelging. Komt op de balans der bezittingen een be drag vooi van 13645,-32 als schuld aan de Raif- feisenbark, de Perm. kan thans mededeelen, dat er geen schuld meer is maar een tegoed van f800. De rekening is nagezien door de vereeniging Schermerhorn en wordt door haar medegedeeld, dat alles in volkomen orde is bevonden en zij de vergadering tot goedkeuring kan adviseeren. Overeenkomstig wordt door de vergadering be sloten, nadat door den heer Kloosterboer (Sint Pancras) nog is aangedrongen om meer uit te ge ven voor reparatie aan de bascules. Naar aanleiding van een mededeeling van den Penningmeester wordt besloten, in het vervolg niet meer de balans der bezittingen te vermelden in verbana met overbodige publiciteit in de krant. De voorz. brengt dan den Penningmeester een Woord van dank voor zijn accuraat en op zoo uit nemend0 wijze gehouden beheer. Vaststelling der Algemeene Vergadering volgen? art. 1Q der Statuten. De keuze moet bepaald worden tusschen de afdeelingen Sint Pancras en Hensbroek. Medegedeeld wordt dat Sint Pancras deze ver gadering heeft afgestaan ten gunste van Scher merhorn, zoodat Sint Pancras in aanmerking komt de algemeene. vergadering het volgend jaar binnen haar veste te zien houden. De vergadering besluit dan ook, dat Sint Pan cras c!e L.G.C. het volgend jaar zal ontvangen. VOORSTFLLEN. •7 Van HET BESTUUR: a Het Bestuur stelt voor het salaris van den Penningmeester met f 100 te verhoogen in gaande 1 Januari 1928, 'De voorzitter wijst op het vele werk dat aar deze functie is verbonden, hetgeen de vereeniging die de rekening heeft nagezien ook zal geconsta- steerd. In 1916 werd het salaris vastgesteld op f400 en sindsdien is het niet veranderd. Het budget en het werk is minstens verdubbeld. Het Bestuur meende daarom goed te doen een kleine verhoo ging voor te stellen en het salaris te bepalen op is toegestaan en nu niet meer dan 1/20 pCt. wordt gevraagd. De heet Balder (B.o.L.) zegt dat door Groen- teclutuur een wensch in haar vergadering is uitge sproken om een verslag van de werkzaamheden der reclamecommissie te mogen ontvangen. De re den daartoe is door burgemeester Slot al duidelijk naar voren gebracht. Ook is het spreekwoord ge bruikt „onbekend maakt onbemind" en wij ho pen dat met de bekendheid ook de interesse voor deze zaak zal toenemen. Er was echter nog een 2e reden om een verslag te vragen. Het vorig jaar is door den heer Valstar een propaganda-rede ge houden, waarbij gevraagd werd, dat zoo iemand een goed middel voor reclame wist, dit zou wor den opgegeven. Maar dat kunnen wij alleen doen, wanneer we de werkwijze kennen. Misschien zou de dit jaar te houden OLympiade ook een recla me-object kunnen vormen. Aan deze woorden wenscht spr. echter nog een dinermuziek, ontlokt aan piano en viool. Wanneer allen zijn gezeten, verzoekt voorz. een oogenblik stilte voor hen, die een gebed wenschen uit te spreken, waarna de „algemeene aanval" wordt geblazen onder den wensch des voorzitters van „smakelijk eten." En het klikken der lepels in de borden klinken als een roffel bij het con- sumeeren van „het bord soep vooraf." Neen, we zullen niet nagaan, wat er alzoo is opgediend enverorberd. 180 grage magen zeg gen in dit opzicht voldoende., Hoogst gezellig en geanimeerd verliep de mhal- tyd en allen lieten het opgediende zich goed sma ken. Het was in ordel Geen wonder dan, dat voorz., na gelegenheid te hebben gegeven voor het uitspreken van het dank gebed, erkentelijkheid betuigde en hulde bracht aan den eigenaar van hef café en zijn personeel, voor de wijze waarop men de vele gasten had ont vangen en van het zoo noodige hadden voorzien, persoonlijk woord toe te voegen. Hier zijn op de Wanneer deze tafel is opgehevenTe taf ei versnreid redamenlatpn vrvnr r»n u i i veiling te komen. Men moet gewoon zeggen, dat vanaf een bepaalden datum geen bonnen meer worden gegeven. Wat het eerste betreft, antwoordt voorz., doet het hem genoegen dit te hooren. Wat het tweede gedeelte aangaat, had hij gaarne gezien, dat dit anders naar voren zou zijn gebracht, en er re clame gemaakt voor de woorden, die over deze materie in het verslag voorkomen. Gaarne had ik gehoord, dat er gezegd werd: „Ga mee, kom allen met uw producten aan de veiling, opdat er geen bonnen meer behoeven te worden gegeven Ook moet men niet vergeten, dat het Jaarver slag direct na 1 Januari is en wordt geschreven.. En wanneer er dan staat, dat haast iederen dag bonnen moesten worden gegeven, heeft dit be trekking op de maand December en de eerste dagen van Januari. Daarna worden er bijna geen bonnen meer verstrekt. Ik geef u ernstig in overweging uw voordeel te doen met de woorden die in het verslag voorko men. Door den heer Stapel (Hensbroekj) worden Uit de vergadering wordt de meening geopperd dat het niet veel is. De heei Hoogland (St. Pancras) zegt zich vol komen met de voorgestelde verhooging te kun nen vereenigen. In de statuten staat echter de be paling, dat het bestuur de salarissen vaststelt. In verband met het reeds eerder op een vergade ring besprokene, vraagt hij, of hieruit geconclu deerd mag worden, dat in het vervolg bij verhoo ging, door het bestuur de goedkeuring van de algemeene vergadering zal worden gevraagd? De voorz. Dit is een goed begin en laat Hoog land hiermede 'tevreden zijn. Wat de opmerking betreft dat het niet veel is, antwoordt spr., dat tafel verspreid reclameplaten voor onze kool met Urkers of Volendammertjes erop. Reclame ma ken is goed, maar dan moet dit gedaan worden naar waarheid. Ik heb nog nooit een Un- ker gezien, die aan het koolafbladen was, zooals op een der platen wordt afgebeeld. Burgemeester Slot antwoordt hierop, dat deze reclameplaten niet door een onzer zijn samenge steld. Men moet echter niet vergeten, dat in het; buitenland gangbaar is voor de Hollanders de dracht van Marken en Volendam. Zoo wordt Hol land getypeerd en gekend. Wil men reclame maken voor Holland, dan is dit zeker een goed mididel. De heer C. Wagenaar (Koophandel) zegt, dat straks door burgemeester Slot bij het spreken over de reclame een belangrijk punt is vergeten. In Frankfort is een tentoonstelling gehouden, waar ook een Nederlandsche inzending aanwezig was van onze producten. Deze kwamen daar zoo schitterend voor dep dag, dat dit één van de beste reclames is geweest. Kan men meer op derge lijke wijze reclame maken in het buitenland, dan moet men dat doen. Het is de grootste reclame. De heer Zwetsman (Koedijk1) zegt dat het zijn vereeniging vreemd aandeed, dat het vorig jaar 1/1° pCt. en nu 1/20 pCt. van den omzet wordt gevraagd. Heeft men het geld niet kunnen ge bruiken? Wij zijn ervan overtuigd, dat het geld voor de reclame besteed, goed besteed is. Daar om zouden wij erop willen aandringen, „gebruik het geld dat door de vergadering is toegestaan.' Burgemeester Slot zegt dat de opmerking vol komen juist is. Dat dit percentage wordt ge vraagd, daar is een oorzaak voor: bescheidenheid. Het vorig jaar bracht een overschot in de recla- mekas. We gebruiken het geld met tact en dan wanneer we het goed kunnen besteden. De kas had een overschot van f8000.—. INu is door het Provinciaal Bestuur gezegd, dat voor iedere gul den, die de Noordhollanders geven, er door de Provincie één wordt naastgelegd tot een bedrag van f 10.000.—zoodat we daardoor wéder over een groot bedrag kunnen beschikken. Wil de ver gadering echter 1/10 pCt. voteeren, ik kan wel de verzekering geven, dat wij het met de meeste ac curatesse en zuinigheid zullen beheeren. De voorz. zegt dat het vorig jaar door heit Centr. Bureau 1/50 pCt. werd gevraagd. Wij be sloten echter 1/10 pCt. te geven. Het bedrag dat ■■toen bijeengebracht is, is bijna uitsluitend van den Vierbond gekomen, omdat de andere bonden geen machtiging van hun vergadering hadden gevraagd. Zij zullen nu zeker ook béter voorbereid zijn en meer geven. Zoo werd door de veilingsvereenig. in Dc Streek, die grooter is dan de onze, niet meer dan f 500 gegeven, tegen de L.G.C. bijna 5 maal zooveel. Het bestuur gaat echter gaarne mee om 1/10 pCt. van den omzet te voteeren, zoo door Koedijk hiervan een voorstel mocht worden /gemaakt. De heer Zwetsman (Koedijk) zegt dat, nu blijkt dat de Commissie over voldoende geldmiddelen beschikt, door Koedijk niet zal worden voorge steld een hooger percentage te geven. De heer C. Wit (B.o.L.) zou gaarne zien, dat er eens reclameplaten werden gemaakt, waaruit bleek hoe lekker onze producten toch wel zijn. De heer Zut (Koedijkj) zou wel tot 1/10 pCt, wilien gaan. De beer W. Visser (bestuur) wenscht het voor stel zoo in te kleeden dat aan het bestuur mach tiging wordt gegeven te mogen gaan tot 1/10 pCt- gmaat we niet vooruit weten hoeveel geld er noodig zal zijn. De hee- Jb Kramer (Zuidscharwoude) zegt dat op de vergadering van „De Toekomst het voorstel van het bestuur is aangenomen, omdat daar naar voren werd gebracht dat het voldoende zou zijn. Nu stuurt Koedijk aan op het geven van 1/10 pCt. terwijl er tevens een bemiddelingsvoorstel wordt gedaan. Wanneer het bestuur meent dat 1/20 pCt. vo'doende is, is het toch wel eigenaardig dat men dit percentage van andere zijde opvoeren wil. De voorzitter antwoordt dat het 1/20 pCt. be staan blijft. Men zou toch niet graag zien, dat de L.G.C. achteraan kwam, wanneer de andere bon den besloten 1/10 pCt. te geven. Op een vraag van den heer Zwetsman (Koedijk) of er zekerheid bestaat dat de Provincie weer bijdraagt, wordi door den voorz. bevestigend ge antwoord. De heer S. Wagenaar (B.o.L.) zegt dat Broek nooit zoo voor de reclame heeft gevoeld. Nu is het voorstel van 1/20 pCt. met algemeene stem men aangenomen. Laten wij dan ook geen prece dent gaan scheppen, door meer te willen geven, Broek is er nu ook voor. Spr. adviseert het voor stel van het Bestuur te aanvaarden. De heer Balder (B.o.I wil de L.G.C. ook niet achteraan zien komen en zou 1/10 pCt, willen geven, wanneer ook de andere bonden dit doen. Het voorstel van het Bestuur wordt hierna met applaus aangenomen, met dien verstande dat 1/10 kan worden afgestaan zoo hiertoe door anderen ook wordt overgegaan. De gemeenschappelijke maaltijd. ;De voorz. meent, dat na de afwikkeling van dit het bestuur liever geleidelijk omhoog gaat, dan 'gedeelte der agenda het oogenblik is aangebroken met sprongen. Het voorstel wordt met applaus aanvaard. De Penningmeester zegt dank voor de hem toegestane yerhooging. d Het Bestuur vraagt machtiging om 1 hoogste 1/200/0 van den omzet beschikbaar •tellen voor reclame 'om den hongerigen en dorstigen mensch te laven en noodigt de afgevaardigden uit zich te vereeni- 'gen in de groote zaal van het café Kosfter, die j voor dit doel is aangericht* Bloemen en groen, kwistig aangebracht op de en keurig aangerichte tafels, geven een prettig aan- te 1 zien, terwijl het ernstig gemoed vervuld nog van. I de zaken, die werden afgehandeld, wordt verlicht I zich weer in het vergaderlokaal tot Hervatting der vergadering. Tijdens het plaats nemen hebben de afgevaar digden een gezegelde lijst geteekend ten blijke van hun lidmaatschap van de L.G.C. en zegt voorz. in zijn toelichting dat het vorig jaar een wet is vastgesteld, waarbij is bepaald, dat vereenigingen gebaseerd op de wet van 1855, verplicht zijn een gezegelde ledenlijst aan te leggen, om rechtsper soonlijkheid te verkrijgen niet alleen, maar tevens om zich de zeggenschap over hare leden te ver zekeren. 8a. „DE TUINBOUW" stelt voor: De L.G.C. stelt !a|lle pogingen in het werk om goed Le- cerfzaad te bekomen. Toelichting: Wij zijn van meening, dat de Lecerf lang niet meer is wat het geweest is. Het gaat achteruit' en dit jaar was het met het soort allertreurigst. Daarom zouden wij willen, dat het zaad door de L.G.C., „omdat in dit district de Lecerfl vooral als nateelt wel het meest gebruikt wordt" geteeld wordt in de streek van herkomst. Prae-advies van het1 Bestuur: Daar hiermee reeds begonnen is door den Proeftuin te Alkmaar, acht het Bestuur het ge wenscht, dat niet de L.G.C., doch de Provinc, Comm. dit ter hand neemt. Voorz. zegt dat allen zeker met de geschiede nis bekend zijn. De Prov. Commissie heeft onder haar beheer de teelt van soortecht reuzen-bloem-' koolzaad. Het vorig jaar is een klein kwantum' Lecerfzaad van den Proeftuin naar Italië gezon den. Nu schijnt de plaats van herkomst van de Lecerf Zuid-Frankrijk te zijn. Echter is het zaad naar Italië (Napels) gezonden omdat het klimaat daar niet veel verschilt met dat in Zuid-Frank* rijk. Door onbekendheid werd het zaad od een te warme plaats gezaaid, zoodat de kool door schoot en geen zaad kon worden gewonnen.. Die Prov. Commissie heeft nu weder een half pond zaad naar Italië gezonden en verwacht men in October daar gewonnen zaad te ontvangen. Nu de Prov. Commissie het winnen van reuzenbloem- koolzaad onder' haar beheer heeft, acht het be stuur het beter dat zij ook het winnen van Lecerf zaad onder haar leiding heeft. (De heer De Vries (St. Panera^) brengt een woord van hulde voor wat in deze gedaan is De heer Kostelijk (B.o.L.) deelt mede, dat in '„Groentecultuur" men van gedachte is, dat de kosten hiervan moeten worden bestreden uit den verkoop van het zaad. De voorz. antwoordt dat het vorig jaar het zaad f30 per pond moest opbrengen, terwijl de toezeg ging werd gedaan dat dit jaar f15 voldoen/de zou zijn. Alle onkosten komen op het zaad, zoodat hiermede aan de gedachte van Broek wordt te gemoet gekomen. Echter zal de opbrengst dit jaar niet meevallen, omdat veel bloemkool ook' door de daar geheerscht hebbende vorst is bd-t vroren geraakt. De heer Muller (bestuur;)' zegt dat er staalt) dat het soort allertreurigst was. Spr. zou willen vragen of dit op alle variëteiten slaat. Spr. wijsie •er op dat er toch ook handelaren zijn die goed zaad verkoopen. Een weg, die zoo nabij is, laat men die niet direct passeeren. De heer Hoogland (St. Pancrag) wijst eropj dat, in het algemeen gesproken, niemand zal be strijden dat het soort allertreurigst was. Het gaat in ons voorsteL niet om of tegen den handel, maar ■om het voordeel voor den gebruiker. Het soort was over het algemeen treurig. De heer Gootjes (bestuur) is van oordeel, dat verschillende ziekten ook hebben medegewerkttot het geven van deze slechte uitkomsten. Daarimi moet meer de oorzaak gezocht worden dan in het soort. De voorzitter zegt ook dat de Lecerf lang niet meer is wat het geweest is. Het is geen Lecerf meer en daarom moeten wij in de allereerste plaats trachten verbetering aan te brengen. Besloten wordt dat door de L.G.C. aan dü Prov. Commissie zal worden verzocht dit soort te teelen in Italië,. 1 8b. Van dezelfde vereeniging: Alle leden der bij de L.G.C. aangesloten vereenigingen worden lid van den Proeftuin. De contributie te beta len uit de kas der L.G'C. Toelichting, Het doel hiervan is, den Proeftuin aan geld te helpen, zoodat deze meer kan doen voor zijne leden, "b.v. plantenteelen enz, Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur acht het beter, dat elke aange sloten vereeniging als vereeniging lid wordt van den Proeftuin, waarvoor de L.G.C. f20/— in de contributie tegemoet zal komen. De voorzitter zegt in de verslagen over dit punt verschillende uitspraken te hebben gelezen. Het is echter eigenaardig dat men zoo de 1400 leden wil dwingen lid te worden van den Proeftuin, men hen zoo er bij de haren bij gaat sleepen. De con tributie, die voor het particuliere lidmaatschap 1 gld. bedraagt kan toch moeilijk een bezwaar hee- ten om lid te worden. Werd tot heden door de LiG C. f 10 vergoed in de kosten voor het lid-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 7