nat li hum iim Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 31 IMTERC. TELEPHOOR 52 Dinsdag 18 Maart 1928 87e Jaargang Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging FEUILLETON Federatie van Ziekenfondsen Uit den Onttrek Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 NIEUWE HJkEK COURANT Keflact.-Ugty. J II. UKIZËR - Bureel IVoordscharwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven recbtstreeksaan den Uitgever Vergadering van de Federatie van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging op Donderdag j.l. de3 avonds zeven uur te Alkmaar. In zijn openingswoord, heet de voorz., de hr. A. Schuur, de aangesloten af deelingen en de gasten daarbij den wensch uitsprekende dat de bespre kingen mogen leiden tot bloei der organisatie. Door den secretaris, den heer C. Paarlberg, worden hierna de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onder dank aan den samensteller onveranderd goedgekeurd. Bij het punt mededeelingen en ingekomen stuk ken doet de secretaris mededeeling van een ge voerde conespondentie met de te Bergen en Alk maar gevestigde vereenigingen, terwijl de vereeni- ging uit Harenkarspel tot de Federatie is toege treden ,die in het Bestuur vertegenwoordigd wordt door den heer G. Schoorl. I Poor den Secretaris wordt hierna zijn Jaarver slag voorgelezen, dat we hier in zijn geheel latenj volgen. v EERDE JAARVERSLAG van die Federatie van vereenigingen voer vrije Ziekenhuis verpleging benoorden het IJ. Geachte Vergadering. Weer is een jaar voorbij, zoadat ik tot plicht heb u een resume te geven van den stand der Federatie en hetgeen van de verrichtingen in het afgeloopen jaar voor u de vermelding waard is. In het vorig jaarverslag sprak ik van het kindje dat zich in eeu gestaiigen groei mocht verheu gen, maar de groei niet zoodanig was dat in elk opzicht volkomen tevredenheid bestond. Thans zou ik met dezelfde woorden 'de toestand van heden kunnen il lustreeren.. We zijn over het afgeloopen jaar uitstekend tevreden, maar niet voldaan. Er zijn nog te veel vereenigingen die in het federatief verband thuis behooren, doch tot heden afzijdig blijven, hoe wel meerderen daaromtrent reeds enkele malen een aanschrijving hebben gehad. Daardoor heeft uw Secretaris voor deze verga dering negen vereenigingen ais1 gaston uitgenoo- digd, in de hoop dat. zij aan die uituoodliging ge volg zouden geven en aansluiting tot de federatie er het gevolg van mag zijn. De propagandacommissie, het vorig jaar inge steld, is behalpzaam geweest bij de oprichting van een veneeniging te Schoorl, een vereeniging, die onder zeer moeilijke omstandigheden tot stand gekomen is maar doo,r opgewekt leven en krach- tigen arbeid van de voormannen het thans reeds tot 417 leden gebracht heeft. Natuurlijk is aansluiting tot de federatie direct gevolgd. Verder hebben we het genoegen gehad, de veree niging te Harenkarspel in federatief verband te brengen, Waardoor we weer 1005 leden rijker werden. Door een vrij belangrijke vooruitgang van leden te Oudkarspel Koedijk en Warmen- huizen, is het totaal aantal leden mei; inbegrip der beide nieuwe afdeeliugen wieer miet circa 2000 leden toegenomen, wat vrij precies gelijk is aan stijging vau het vorig jaar Als de teekenen niet bedriegen,..is de kans groot, dat de stijging het volgend jaar grooter zal zijn, daa rin de vereenigingen te Bergen, St. Maarten cn Heerhugowaard blijkens de verslagen het nut van federatie naar voren is gekmen. Uw Secretaris maakt natuurlijk gebruik van die wetenschap en noodigde ook die vereenigingen tot deze vergadering uit- Met Bergen was inmiddels reeds een moedge vende correspondentie gevoerd. Het aantal betalende leden Was op 31 Dec. '27: Oudkarspel 1150 vooruitgang 197 Noordscharw. 825 vooruitgang 39 Zuidscharwoude 735 vooruitgang 9 Br. op Langendijk 743 vooruitgang 6'4 St. Pancras 762 teruggang 30 624 vooruitgang 9'4 1408 vooruitgang 109 Schoorl 417 Koedijk Warme nh uizen Harenkarspel 1005 Totaal 7669 betalende leden tegen 5765 het vorig jaar, alzoo een vooruitgang van 1904 betalende leden. Het aantal niet betalende leden is respect. 113, 70, 46, 152, 139, 31, 247, 5 en 146', totaal 949 tegen 719 het vori gjaar. Het aantal verpleegdagen is geweest: patiënten, verpleegda gen. Oudkarspel 21 366 Noordscharwoude '14 249 Broek op Langendijk 18 393 St. Pancras 11 190 Koedijk 12 263 Warme nhuizen 34 |406 Schoorl 3 37 Harenkarspol 10 183 Totaal 133 patiënten met Be reis naar de groote stad had evenwel weer een tentoonstelling op het gebied machinerieën gegolden. Daar" op de tentoonstelling hadden van Doorn en Gerda kennis gemaakt met den man waarmede Gerda later zo utrouwen, en na een prettigen verlovingstijd waren Gerda van Doorn en Herman van Ruijven getrouwd. Van Ruijven was toen werkzaam op een groote fabriek van scheepswerktuigen, waar hij door kennis, ijver en uitstekend gedrag opgeklommen was tot op zichter. De vader van 'Gerda was enkele jaren na het huwelijk van zijn dochter overleden. Daar na had moeder de smederij van de hand gedaan en was bij haar dochter komen Inwonen. Ein, ze had het er goed gehad, bij haar kinders, doch heel lang had het niet geduurd. Twee jaar na het overlijden van haar man was cox juffrouw van Doorn gestorven. met 2211 verpleegdagen, of gemiddeld 17 ver pleegdagen per patiënt, wat 'gelijk is aan het vorig jaar. Toen wias het aantal verpleegden 118 met 1981 I verpleegdagen. i Nemen we de verpleeggelden alle op 3 guldlen per dag, dan is alleen hiervoor 6633 gulden uitbe taald, welk bedrag een omslag vordert vau 861/2 I cent per lid tegen 1.04 het vorig jaar. I Door het niet ontvangen vau de finantieele re sultaten uit Broek op Langendijk kan de totaal omslag per lid niet worden vastgesteld. Nemen we het vervoer en onkostencij fer als I het vorig jaar dan zou door elk lid 1161/2 oent betaald moeten worden om alles te betalen, tegen I 1.34 het vorig jaar. 1 Ook dit jaar was dus een premie of omslag van 21/2 cent per betalend lid weer ruim vol- doende. Het vorig jaar spraken We van een ongunstig jaar. Het is nu iets gunstiger geweest. Ai zouden we het liever gunstiger gezien heb ben, toch kan het tot volkomen tevredenheid stem men, dat 133 lijdenden met 21/2 oent per week geholpen kunnen worden. Als ook de 949 leden betaald hadden, zouden de kosten per lid een kwart cent per wieek min der geweest zijn. Voor Zuidscharwoude, om die meer speciaal nog eens te noemen, zou dit slechts 3 cent over het geheele jaar geweest zijn. Ten zeerste is het te betreuren, dat een ge deelte van de burgerij daar zoo Weinig sociaal gevoel schijnt te hebben ,dat ze met een zoo klein bedrag de groote gezinnen niet wensch ten te spa ren en het noodig oordeelden hierdoor een a,parte vereeniging op te richten. Trouwens de Voorzorg" 2geeft ook in ander j opzicht te zien, hoe niet gewerkt dient te worden. 1 De bedroevende geschiedenis die zich daar heeft afgespeeld betreffende subsidiejacht, iets wat we I onze aangesloten vereenigingen niet gaarne zou- den aanbevelen, dan pas in den uitersten nood behoef ik hier niet nader te releveeren. De leidende personen daar hebben hiermee blijk gegeven, dat ze weinig gevoelig zijn voor de mooie gedacht evan zelfhelp, waarvoor toch in de eer ste plaats onze vereenigingen zijn opgericht. In dit opzicht hebben me de woorden getrof- efn van den voorzitter der vereeniging te Noord scharwoude, ter gelegenheid van de jaarverga dering daar, bij welke woorden we ons zeker allen gaarne aansluiten. In het bestuur is geeu verandering gekomen. Door de toetreding van Schoorl en Harenkar spel zijn de heeren R. Wognum en G. Schooirl aan het bestuur toegevoegd. Het verlies van 'haar beide ouders was eeu donkere schaduw op het overigens gelukkig hu welijksleven van juffrouw van Ruijven. Toen ze twee jaar getrouwd wias, werd de kleine Herman geboren. Prettige jaren waren het geweest, wielke ze met hun viertjes hadden gehad: de jongge trouwden, de moeder eu de kleine bengel, drie aller lieveling "was. Herman groeide voorspoedig op. Hij bleek een flinke levenslustige en leer gierige jongen te zijn, in wien alle menschen die hem kenden, plezier hadden, niet het minst sie onderwijzer op school. En toen Herman wat ou der geworden was, werden er groote plannen ge maakt. „Als de jongen leeren wil," zei vader, ,,nu, dan zal hij de gelegenheid krijgen." En moeier zei het haar man na. Toen Herman zeven jaa roud was, kreeg hij nog een broertje, weer een jongen. Ook voor dit tweede kind zou iets gedaan "kunnen worden als er iets in zat. Van Ruijven had immers éeb goeed en goedbetaalde betrekking. Doch menschelijke plannen hoe mooi soms ook gemaakt, hebben dikwijls de eigenschap van zeep bellen, die na mooie, kleurige schittering, uit een spatten. De plannen voor Herman en zijn broertje Rudolf gemaakt, ze zouden op iets heel De ijver welke ze in hun eigen vereeniging betoond hebben, geven volkomen zekerheid dat ze ook hier op zijn plaats zijn. De kosten van 1 cent per lid en per jaar bleken ok wee rdit jaar ruim voldoende te zijn. Hiermede meen ik de hoofdzaken van "hetgeen ik meende te moeten mennoreeren naar voren te hebben gebracht. Laten we hopen, dat we het volgend jaar ook de vereenigingen te Schagen, Barsingerhorn, Win kel, St. Maarten, Castricum, Heerhugowaard, N. Niedorp, Bergen,. Hensbroek eu Alkmaar, die thans op het programma staan tot de aangeslote nen kunnen rekenen. Met dezen 'wensch en tevens met den wensch voor een goede gezondheid der ledien, sluit ik dit mijn derde jaarverslag. De samensteller ontvangt een woord van dank voor zijn keurig verslag. J Door den Penningmeester, den heer J. Kramer wordt rekening en verantwoording gedaan, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f118.75 -de uitgaven f24.20, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo groot f94.55. Door de afdeeling Broek nagezien, wordt alles in volkomen orde bevonden en tot goedkeuring ge adviseerd, waartoe overeenkomstig wordt besloten De contributie wordt evenals het vorig jaar vastgesteld op 1 cent per lid. Door den heer Dijkers wordt als propagandist een kort overzicht gegeven van het door hem en „den heer Paarlberg verrichtte propagandistisch werk cn blijkt dat men in 1928 de propaganda nog wensent te voeren, waarvoor een beroep wordt gedaan op de Federatiekas. Deze spreker ontvangt ook een woord van dank en wordt goedgevonden, dat de propagandisten, waar zij dit noodig achten, over het geld kunnen beschikken. Daarbij wordt tevens besloten het ongebruikte op de boerenleenbank te plaatsen. Door den afgevaardigde van Schoorl wordt den propagandisten dank gebracht voor de hulp, die men daar mocht ontvangen bij de stichting detj_ vereeniging. Van de afdeelingen zijn geen voorstellen inge komen, maar het Bestuur stelt voor dat de be stuursleden, welke door de vereenigingen worden gekozen, elk jaar aftreden. Dit voorstel wordt breedvoerig besproken en van verschillende zijden bestreden, waarvan het resultaat is, dat dit wordt aangehouden tot de volgende Federatievergadering. Verder werd door het Bestuur het volgende punt op de agenda geplaatst., 1 Het Bestuur wenscht op deze vergadering de gedachte te bespreken, of het mogelijk is op 'de een of andere wijze ook te zorgen voor „koste- looze operatie." Het Bestuur besprak de gedachte om deze zaak onderling ter hand te nemen, zoodanig, dat voor alle afdeelingen tezamen één kas gevormd wordt, hetzij dqpr een vaste contributie, hetzij door om slagen, waarbij de leden zich dan vrijwillig kunnen aansluiten. 'Het bestuur hoopt uit de te voeren discussies een basis te krijgen, waarop verder kan worden doorgegaan. Ook hieruit ontspint zich een levendige gedacli- tenwisseling, waarbij de een in de gedachte van het bestuur spreekt, de ander afdeelingsverzekering bepleit. Resultaat is ook hier niet te constateeren en wordt dit door het Bestuur teruggenomen, om de onderhavige kwestie nader onder de oogen te 'zien. Wordt hierna aan de gasten gelegenheid gege- veu inlichtingen te verkrijgen omtrent het werken en de voordeelen van het Federatief verband, wor den daartoe gestelde vragen ten volle beantwoord./ De Protest, vereeniging van Heerhugowaard treedt hierna in het Federatief verband met 935 betalende leden. Na gehouden rondvraag volgt sluiteng dezer ver gadering. anders uitloopen, dan de ouders gedacht hadden. 'tWas in den laten Herfst- Herman had eenige dagen geleden zijn twaalfden verjaardag gevierdi.- Bij die gelegenheid had hij van zijn vader een zilveren horloge gekregen, waaro phij heel zuinig moest zijn, want, als hij over een jaar misschien naar een andere school ging, heelemaal aan de andere zijde van de stad, zou hij het dagelijks noodig hebben. Met het oog op dit plan hadden vader, moeder en Herman zich al weer verheugd in de toekomst. Wat zou er misschien nog uit dien jongen groeien! Dat het horloge, het mooie zilveren horloge, het laatste geschenk zou zijn, dat Herman van zijn vader zou ontvangen, wie zou er aan gedacht hebben? 't Was dan in het laatst van den Herfst, dat op een avond juffrouw van Ruijven en Herman samen zaten in het eenvoudige, maar prettige woonvertrek. Een stormachtige avond. Buiten blies een felle wind, de regen kletterde tegen ;lé ruiten. Ho egoed was het nu in de gezellige ka mer ,bij een vroolijk knappend vuur! „Was vader ook maar thuis, Herman," sprak juffrouw van Ruijven. „Het is nog een heel eind, van de fabriek naar huis." In den regel was van Ruijven 's avonds zoo FEDERATIEI VAN ZIEKENFONDSEN. De Federatie van Ziekenfondsen vergaderde Za terdag 1.0 Maart, 's avonds half acht bij den heer de Boer, Friesehe brug te Alkmaar'. Aanwezig waren vijf van de zes aangesloten Ziekenfondsen en wel Zuidscharwoude, Noord scharwoude, Oudkarspel, Heerhugowaard en Koe- Door afwezigheid van den heer Brugman, voor zitter der Federatie 'wierd de vergadering geleid door den heer Ci Beets. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en spreekt den wensch uit, dat het behandelde van hedenavond vruchtdragend mag zijd en in het 'belang der aangesloten vereenigingen. De notulen der vorige vergadering 'worden zon der opmerking goedgekeurd, benevens de rekje- ning van den penningmeester. Met het oog op den gunstigen stand der kas, 'werd besloten, behoudens onvoorziene omstandig heden dit jaar geen contributie te heffen. Behandeld 'werd hierna een ingekomen schrijVen van het Ned. Verbond van Ziekenfondsen, waar in wordt opgewekt met het oog op de te behande len Ziektewet in de Tweede Kamer, dich aan te sluiten bij genoemd N. v. B. Hoewel deze zaak geruimen tijd wordt bespro ken, en tevens de ziektewet, zooals die door oen Minister Slotemaker de Bruine is ingediend, wor de besloten toch te trachten de zelfstandigheid zij het ook onder wettelijk verband, te bewaren. Aan het bestuur wordt opgedragen zich iu Verbinding te stellen mét de vereenigingen in die omgeving, die van den Boni zijn afgegaan, waar door een voortbestaan in de toekomst wellicht mogelijk zal blijken. Met de beste wenschen Voor de gezondheid dér leden in het algemeen Werd deze vergadering door den voorz. gesloten. f - OUDE NIEDORP. In ae stoomzuivelfabriek te 't Veld in deze. /gemeente is in de laatstgehouden ledenvergadering besloten aanvankelijk de bestaande fabriek zoo mogelijk om te zetten in een zoogenaamde zoet- fabriek en zal men binnenkort dienaangaande op onderzoek uitgaan. In de plaats van den overleden Directeur, deo heer D. Burger ,werd gekozen de heer J. Wit Jr. en als kaasmaker werd benoemd de heer Jac. Wit Cz. Wegens bedanken van den heer M. Smit werd tot commissaris benoemd de heer A. Molenaar. WARMENHUIZEN. T uinbouwvergadering- Vrijdag 9 Maart had de algemeene vergadering plaats van de tuinbouwvereeniging „De Noord" Aanwezig waren 5 oest'uursleden en 43 leden. De waarnemend voorzitter W. Gutker opent de ver gadering en deelt mede, dat de planten in de drui- Venkassen er heel goed voorstaan en de aange vraagde koolplanten geleverd zullen kunnen wor den. Wat betreft het Italiaansch Reuzenbloem- koolzaad, zal dit worden geplant bij de heeren A- Hopman en K. Molenaar. Bestellingen voor deze planten zijn' evenwel nog niet ingekomen en wordt gevraagd of men deze tijdig wil bestellen. De kosten zijn ongeveer 35 cent per 1000 planten Daar evenwel het zaad nog niet is uitgezaaid, wordt op voorstel van den heer Hopman, ondanks dat nog geen bestellingen zijn ingekomen, beslo ten het zaad 7 ons uit te zaaien. De Penning meester doet finantieel verslag en deelt mede dat de ontvangsten zijn f492.87 de uitgaven f453.— De gewone uitgaven bedragen f 410.50, de ge wone ontvangsten f280.51, nadeelig saldo f 129.99. Namens de commissie voor het onderzoek def rekening, deelt de heer P. Pesselaar mede, dat de- bescheiden in orde, zijn bevonden en kan worded tegen achten thuis. Juffrouw: van Ruijven en Herman keken af en toe naar de oude klok, eeu erfstuk uit Doreveld. „Al over achten," moeder en vader is nog niet hier. Heeft vader misschien gezegd, dat hij la tei- zou komen? „Neen, jongen geduld maar; 'tge beurt toch wel eens meer, datvader wat laat is. als er veel werk is aan de fabriek." Ondanks haar geruststellende woorden was juffrouw van Ruijven toch zelf niet gerust- Al voor de tweede maal stond ze van haar stoel op om eens aan de deur te gaan zien, of ze haar man niet zag aan komen. Maar, de straat was verlaten, niemand was er te zien. Binnengekomen, beantwoordde zo een vïagénden blik van Herman met een: „Neen, vént, vader is er nog niet." En beiden verdiepten zich schijnbaar weer in hun werk. Herman deed, alsof hij las en juf frouw van Ruijven had de breinaalden in de han den, maar het jurkje voor den kleinen baas iU het ledikant je vorderde niet- Het minste gerucht op straat deed de beide waohtend|eu omzien. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1