J. G. ENGELNp Hoed Huis, Schuur en Erf, l U wint Geld illOS KLüNNEH, flllouernets, Bagdad-Stores, Gordijnstoffen en Tafelzeil. Kinder- en Vouwwagens. T. WOLZAK - alleen Mient 20 - Telef. 738 Karpetten en Tapijt Zijden Hoeden Voor f 40.-- Fa. Willem v.Vuure Meubel- Uitverkoop II I. Gil Algemeene Ledenvergadering prima Uienzaad af 1,50 per pond Ons reclame Rijwiel Salon- en Slaapkamermeubelen Ledikanten, Bedden, Oekens, Spiraal- en Kapokmatrassen. het laagst in prijs. Fa. Wed. Jac. van Beek koopt U voordeelig de nieuwste HOED of PET. j. F. W. OBER, Glas in lood Lampen van Fa. ZUT, de prijzen werden niet zao verhoogd als die van de roode. Vrijdag werd als maximum 19 20 be- xsteed, maar hier bleef het dan ook bij. Het mooiste en naar grootte meest gewilde goed kon Zaterdag niet hoogger komen dan 17.50—18.70. Bij deze soort blijft de groote kool in prijs een heel stuk achterop. Wel gingen ze nu grager van de hand, doch meerdere partijen kondien niet tot 10.per 100 Kg. komen. Ook het doorschot va rieerde in prijs van 9.tot 18. Zooals gezegd was er ook ëen betere stemming voor de DEENSCHE WITTE kool. Reeds werd de belangrijke aanvoer opgenomen tegen statio naire prijzen, wat er opwees, dat het artikel meer aftrek genoot als te voren. Tegen het einde der week kwam ér verbetering in den prijs, die nu al weken op 4.in doorsnee stond. Zaterdag gingen mooie partijen kleine kool van "He 'hand voor 56.per 100 Kg. en kon alleen de groot ste kool de 5.-- niet halen. Doorschot varieerde van 4.50 tot 5.50. Zooals men boven ziet wordt de aanvoer van andere producten steeds van minder beteeken is. De UIEN zijn reeds zoover opgeruimd, dat het dagelijksch aanbod nog slechts enkele duizenden Kg. beloopt. Intusscfien is d ekooplust niet groot. Na' de prijsdaling in de vorige week is oeze, u|ank 'zij 'het geringe aanfod nog stationair kunnen; blijven en gingen mooie partijen voor 14.a 15.— per 100 Kg. Afwijkende voor een gulden minder j en drielingen voor 11.in doorsnee. PEEN is deze week zeer duur geworden. Van 9.2011.70 kwam de noteering Zaterdag op 10.50 a 12.per 100 Kg. en bracht de kleine sorteefiug van 7.8.op. De aanvoer was vrij onbetee- ktenend, het product is zoo goéd als geruimd. De koolhandel, 'die zich den laatsten tijd zoo gunstig ontwikkelde wordt thans "nog door veior I den tijd des jaars streng winterweer bevorderd). Moge dit vooral ten goed ekomen aan 3e -witte kool. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de R„ In het nummer van Zaterdag 1.1. nam ik ken nis van de" rede, welke de voorz. van de L.G.C. ter opening van de Alg. Vergadering heeft go- houden. Ik mag aannemen dat in dit verslag alles woordgetrouw is weergegeven, maar dan meen ik eenige bedenkingen te moeten maken te gen dat deel dezer overigens sympathieke redje, waar de heer de Boer spreekt over het veilen van goedgekeurde aardappelen. Eerstens is het niet duidelijk of de klacht over het niet-schitterenR resultaat van het besluit tot Verplicht veilen* en het feit, dat nog niet allen doordrongen zijn van het nut om alle producten te veilen, alleen slaat op de deelnemers aan den Keuringsdienst L.G.C. of dat dit in het algemeen bedoeld is. t Uit den samenhang van het geheel mean ik 1 het laatste te moeten aannemen, of minstens dat j het gesprokene moet worden beschouwd als ge- 1 rioht tot alle leden van de L.G.C. Ein dan spijt het mij werkelijk dat de 'heer ie Boer 'zioh als leider van een groote organisatie en op een dergelijke plaats zich uitlatingen heeft laten ontvallen, die op de eerste plaats verre van juist zijn en op de tweede plaats allerminst ge schikt zijn om een zoo nuttige zaak als de keu ringen ,te bevorderen. Onjuist is de voorstelling als zóti een negatief resultaat met het veilen van poot goed, gevolg zijn van het niet genoeg doordrongen zijn van het nut van verplicht veilen. De heer de Boer weet beter. In de keuringsorganisaties in onze streek, vindt hij juist de menschen, die als veilingbe stuurslid of bestuurslid der 'tuinbouwvereenigin- gen, de zaak van het verplichte veilen sterk voorstaan; menschen die er ook niets op tegen zouden hebben de goedgekeurde aardappelen te veilen, mits dit niet de belangen der deelnem|ers zou schaden. Wij willen er, na alles wat hierover reeds is gezegd en geschreven, niet op ingaan, waarom dit nog niet (misschien nooit) is door te voeren zooals men dit zou wenschen. De goedge keurde aardappelen zijn op dit gebied trouwens geen uitzondering. Persoonlijk ben ik van mee ning dat het bonnenstelsel vooronderhandsehen kool verkoop het veilen als stelsel veel meer nar deel brengt als de verkoop van goedgekeurd poot- goed of andere producten, die men als uitzon dering op den regel moet toestaan. Welnu, even min als het eerste mag het laatste beschouwd wor den als een niet voldoende doordrongen zijn van het^ nut van verplicht veilen. Ik wil niet lang stilstaan "bij1 de ernstige be schuldiging, als zou „de keuringsdienst er zelf een handeltje van makmen, die de teelejs verplicht ze te bewaren, weliswaar vrijwillig, maar de voor spiegelingen waren wel zoo mooi, dat de teelers het deden." Wanneer de heer de Boer het hier 'heeft over den keuringsdienst van de L.G.C., dan zal dieze zich mogelijk tegen een dergelijke beschuldiging verweren. In het gebied van de L.G.C. werkt echter ook nog een anderen keuringsdienst, die van den L.T.B. Alle L.G.C .-leden, welke bij le zen dienst laten keuren, zullen niet anders kunnen getuigen, dan dat van een eigenlijken handel bij dezen dienst nooit sprake is geweest- Verder ge lieve de heer de Boer het bewijs te leveren van de verdere beschuldigingen. Officieel en officieus heb ik als leider van dezen dienst de deelnemers nooit anders aangeraden, dan niet te 'wachten op een mogelijk hoogen prijs voor de goedgekeurden, de risico van het bewaren niet te dragen, als men zijn product tegen een behoorlijken prijs als con sumptieaardappelen kon afzetten. Er is dan ook nooit iemand geweest, die door voorspiegelingen e.d. benadeeld is geworden. Ten derde zou „het doel der keuring voorbij zijn gestreefd. Bedoeling was het goede pootgoed voor I onze eigen kweekers. Maar door het kunstmatig uit den handel houden van dat product, gaat daarvan 'het meeste naar het buitenland en onze eigen menschen blijven er vrij van." De heer de Boer veronderstelt zelf, dat hierop zal gezegd (worden, dat de menschen er niet om vragen of dat ze niet dien hoogen prijs willen betalen. Nu, dat wil ikr uiet (doen, omdat op alle mogelijke wijze deze bewering kan worden weer legd, al is het waar dat op het tijdstip dat da poters moeten (worden verkocht (in Juli) velen nog niet genegen zijn een niet hoogen, maar een .behoorlijken prijs re betalen. Mij dunkt dat ie Jjeer de B. nu niet meer had mogen spreken van jeen „kunstmatig uit den handel houden" na -Ie ervaring in 1927, als daar ooit sprake van is In den loop der maanl Juli moet het produel (worden afgezet. Bij een behoorlijken prijs voor consumptie zal eeu tuinder het gaan veilen, of hem zal met het oog op het ziekte-risico en Je bewaring tot Aug.Sept. eeu beduidend hoogc- ren prijs moeten gegarandeerd worden. Waren nu de gestelde prijzen voor A en B resp. f 10 en f 9.50 op 25 en 26 Juli, toen te Noordscharwoude en Broek op Langen,lijk geveild is, zoo hoog? Men betaalt nu op boelhuizen zonder blikken of blo zen f 20. De keuringsdienst L.G.C. liet de prijs voor A. op 2o Juli zelfs zakken op f9.30 en f9, terwij) voor directe levering op f7.20 een wagon werd gekocht. Rekening gehouden met genoem de risico's was deze duurder als de eersten. Edoch, er daagden geen andere keepers én in feite is de potorsveiling dan ook totaal mislukt, wat puiter- lijk door den heer de B. 'wordt erkendi. Zeer ten onrechte Wordt nu toch weer boven genoemde beschuldiging aangevoerd én in ver band er mee zelfs twijfel uitgesproken of de keu ring zijn doel nastreeft. De heer de Boer is ervaren tuinder genoeg om te weten dat bij aanschaffing van beter zaed- of plantgoed de prijs doorgaans niet ,de grootste rol speelt. Het inzicht dat men om vooruit te komen iets beters aan moet wenden, en zich daar voor een financieel offer moet getroosten, geef) ook op gebied van het pootgoed den doorslag De meesten wachten hiermee tot zij bij and-ered het voordeel waarnemen. Dat men zich in som mige streken van het buitenland, waar de aardap pel veel stekker degenereert, hiertoe méér gedron gen gevoelt, is wel te verklaren. Maar de heer de B. vergist zich in sterke mate als hij veron derstelt dat" door den buitenlandischen afzet ie keuring van onze eigen streek zijn doel zou mis sen. Op het oogenblik kunnen wij zeggen dat de uitwisseling van goedgekeurd pootgoed van ie bouwers onderling zeer beduidend is. Tal van certificaten werden de laatste jaren hiervoor af gegeven. Maar dit zijn alleen de menschen die aan de keuring willen deelnemen. 'Veel grooter is het aantal, dat weliswaar goedgekeurlen betrekt, maar hiervoor geen certificaat verlangt- Alleen, men komt hiervoor niet naar de veiling. Dat is toch heel begrijpelijk. D>at doet men toch ook niet om koolzaad te gaan koopen. De keuring is.bovendien geen onderonsje. In niet te beperkte omgaving zijn de deelnemers bekend (bij den L.T.B. worlt nu de keuring zelfs de geheels lijst in het Bondsblad afgedrukt), kortom ieder is volop in de gelegenheid om te koopen. In bouwerskringen weet men 'bovendien Wel dat, indien men pootgoed wil, men hiervoor den goeden tijd niet mag laten voorbijgaan. Niet alleen, omdat ze anders naar het buitenland zou den gaan, maar veel meer omdat ze anders voor consumptie op de veiliug Worden gebracht. Het bewaren voor eigen risico is veel te groot, dan da# men dat van ie deelnemers in het algemeen belang zou mogen verlangen. 1 Nog eens het spijt mij dat de heer de B. zioh! aldus over de keuring der aardappelen heeft uit gelaten. Dat door den Voorz. van een groote orga nisatie zelfs in twijfel wordt getrokken, en nog wel aan de hand van allerlei onjuiste beweringen, of het doel niet wordt voorbijgestreefd, moet hen, die zeer veel voor dit cultuurbelang doen, wel zeer pijnlijk aandoen, maar kan vooral' aan leiding zijn dat vélen minder voor de Ai zaak! zaak zullen gaan gevoelen. Dit is het vooral geweest, dat mij heeft gedrongen om op de rede te reageeren. Gelukkig zijn er audèreu, die er anders ovfer denken. Voor een paar weken terug 'had aan het Departement van Binnenl. Zaken en Landbouw een vergadering plaats der groote organisaties, waar de Ned- Tuinbouwraai o.a. vertegenwoordigd) Was door den heer Valstar, en waar eenstemmig Werd 'betuigd dat in de vroege aardlappeloentra's aan de selectie en het werken der keuringsdien sten gedankt wordt het behoud Van de goelie soorten, voor deze streken van zoo ontzaglijk veel belang. U, M. de R. (dankend voor de plaatsruimte. J. GROEN Az1. Voorz. Keuringsdienst LT.B. Zuidsciharwfoude, 12 Maart 1928. ZWITSERLAND. Waterval uit de „Beatu'Sheh- len aan het Thunermeer. TE KOOP: I pond Rood Koolzaad bij A. GROEN en I pond Geel, by D- WONUER. Rest Wintersoort. Qudkarspel Noordeinde van de Vacantie Kolonie, op Vrijdag 16 Maart 1928, 's namiddags 4 uur, in ((„Concordia", te Noordscharwoude. Namens het Bestuur, A VOGELENZANG, Secr. TE KOOP: te Broek op Langendijk, direct bij de veiling, bij groot water en aan Dorpsstraat, voorzien van gas, electr. en waterleiding. Te bevragen bij den eigenaar bewoner Corns. TÏMMERMA N, Tel. 29. Aan het zelfde adres uit door bij ons te koopen. is compleet voor 38 Gulden, buitengewoon goedkoop. Wij leveren U alle merken Naaimachines tegen de laagste prijzen. Kindenwagens vanaf f 25. Vouwwagens Enorm lage prijzen in alle soorten ONDERDEEL EN. Buitenbanden v.af f 1,25 Laat Alkmaar Bericht de volledige ontvangst Steeds groote^keuze Kapokmatrassen worden op eigen werkplaatsen vervaardigd. Door onze groote verscheidenheid van artikelen zijn wij beslist I NIEUWSTE MODELLEN BILLIJKE PRIJZEN HET HUIS METDE LICHTPIJLEN Schoutenstraat 18 Alkmaar Heeren Stijve en Slappe Hoeden Overhemden - Zelfbinders Sokken - Bretels Wij bréngen het nieuwste. Billijke prijzen. a n GERARD WORM C II Houttil 54, Alkmaar De bekende kwaliteiten. Nieuwste modellen In v.d. LIJlI's HEERENMODEHUIS, Langesir, naast 'tVictoria-Theater, Alkmaar, Laat 148, hoek Krebbesteeg Ziet onze etalages Langestraat 20 Alkmaar Tapis Beige Axminster Bucl Wij hebben steeds alle kleuren Manchester in alle prijzen,. Zwart Fluweel Manchester Nieuwste Grijze Manchester. Bruin en Gestr. Eng. Leer. Gegarandeerd echt. van kleur. Blauw Katoen en Blauw Keper Wilt U prima kwaliteiten tegen lagen prijs, koopt dan bij ons. E. BUERS Houttil DAMES- en KINDERSCHORTEH Wij brengen U steeds het nieuwste Onze sorteering is buitengewoon groot. Onze prijzen buitengewoon laag Wij hebben ook extra lange en extra wijde schorten. Koopt bij ons en U is meer dan tevreden E. RUERS Houttil Nieuwe modellen van de Firma CASSÉ - PARIS Alléénverkoop voor ALKMAAR Hoogstr. 4, Tel. 382, Alkmaar. een pracht van een handnaaima chine, met afsluitkap en alle toe- behooren. Nieuwste model. Door en door gegarandeerd. Ook op termijn betaling. Eerste Alkmaarscbe Naaimachine handel A. HILDERING. Alkmaar. Zaadmarkt 66, Tel. 236. Speciale reparatie-inrichting. Schitterende collectie veel licht geen slijtage Alleen Mient 15 Alkmaar t.o. Steenenbrug. HERSTEL VOOR ALLES OP Handdoeken Vaatdoeken AfneemdoeKen Grijze doeken Blauwe doeken Uitsluitend prima kwaliteiten, tegen de laagste prijzen. E. BUERS Houttil DENKT aan den Grooten Zaadmarkt 52 Telefoon 66x ALKMAAR Maakt allen gebruik van deze voordeelige aanbieding.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3