inna Be De Gesprongen handen Plaatselijk Nieuws DinSddagavond had de sluiting der tentoonstel- ling plaats. Het ging alles eenvoudig in zijn werk Plet was de avond der prijsuitreiking en niettegen staande het minder aangename weer en den nog minder goed begaanbaren weg, was er heel wat publiek. De presidente, Mevr- SwagerHopman, hamer de stilte en toen kwamen 'de blijde harten Eerst werden de kinderen blij gemaakt en toen volgden de ouderen. De uitslag: le. Eereprijs Jüffr. Hopman van"Bergen, groote zilveren medaille van Notaris Kroon. le prijs Mej. Ali Pranger, Noordsehar'woude, kapstok, aangeboden door den gemeenteraad. le prijs Mevr. v. i. BergBogtman, verg- zilv, medaille van de Soc. „Vriendenkring", le prijs Mej. Leguit Schagen, schilderij, le prijs Mej. Berkhouwer, schilderij „Tuinbouw- belang". le prijs Mej. WitWagenaar, verg. zilv. me daille, Red. ,,N. L. Crt.". le prijs Mevr. KorverKwantes, Barometer, geschonken door den Burgemeester. le prijs Vrouwenclub Zuidscharwoude, spiegel, aatigeb. door den heer N. Kooij. le prijs Mevr. BakkerHartland, stoeltje, aan- I geboden door den heer B. Kansen. le prijs Cor. Roos, verg. zilv. tned. van de fir- ma Vroegop. le prijs Mej. Tr. Beers, doos Bonbons, le prijs Mej. Veenenbos, Alkmaar, verg. zilv med. aangeb. door dan Gem. Ontvanger. le prijs Pietje Groenveld, Waarland, chocolade- kan. le prijs C. Nap, Oudkarspel, rookstel, aang» belton door Tuinbouw belang le prijs Van Ommen, Oterleek', rookstel, aan geboden door „Crescendo". le prijs N. J. Kos, Zuidscharwoude, zilveren medaille, aangeb. door de Soc. „Vriendenkring". le prijs Mevr. MeijerVan Geenen, klokje, aan geboden door iwethouaer J. Ootjers. De overige prijzen, bestaande uit kunstvoor werpen, aangeboden door verschillende person es:, j ontvingen nu de 2e, 3e en 4e prijsrwinners, waarna de uitreiking volgde der diploma's en Eerv. ver meldingen. Hiervoor verwijzen wij naar de lijst der bekro ningen Hierop volgde de uitslag der verschillende wed strijden Aantal bezoekers 1626. G. Hop, kussen, aan geboden door de presidente. Aantal spelden in een kussen, 830. Het best ge raden door A. ZeegersKooij, St. Pancras, kleed- je, aangeboden door J. Deutekom—Berkhout. Hoe heet de pop? Ida. A. TauberOotjers, Oudkarspel. Lampje, aangeb. door A. Keeman Ka ij. Hoe oud ben ik? 103 jaar. S. Parma, Zuidschar woude. Schilderij, aangeb. door den heer H. Stam. Hoeveel boonea in de flesch? 1336. de Heer C. Butter, 'Oudkarspel. Schilderij aangeboden door H. Stam. Hoe heet ik? (kinderpop). Marijtje. D. de Lange. Biljarten, vlotbrug, de heer Ackerstaff, verte genwoordiger voor de Neaerl. Eixporthandel, Br. op Langendijk, 102 punten. Een heereneostuum, (bij loting). Sjoelbak, ie prijs G. Deutekom. 2e prijs Jansonius. 3e en 4e prijs G. Kooij. öe prijs P. Roos. Kunstvoorwerpen. Hoeveel steken in de sprei? 501. Cor Voogtd, Zuidscharwoude. Toen een woord van dank aan allen voor mede werking en geschenken en 'daarop viel de hamer. Dit was het einde. Laten wij hopen, dat de uitkomsten meevaüen. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Bij de heden gehouden verpachting van het grasgewas aan den Westfrieschen zeedijk alhier, zijn 36 der 38 parken verhuurd, tegen een prijs van f1443tegen f1484.in 1927 voor de 38 parken. Tevens werd het grasgewas der Bannewe- gen verhuurd, waarvan 14 der 16 perceelen zijn verhuurd voor f221.tegen f246.in 1927 voor de 16 perceelen. SINT PANCRAS. Woensdagavond nad ten lokale van den heer Gerritsen een nadere bespreking plaats door de leden der voorloopig opgerichte vereeniging, welke ten cioel heeft de boekhoudingen harer leden col lectief te doen voeren. Ter voorlichting was aan- 'wezig de Inspecteur der Dir. Bel. te Alkmaar, welke allereerst een schema gaf van de boekhou ding, zooals die door de wet wordt vereischt. Door de leden zal met een enkele aanteekening der posten kunnen worden volstaan, terwijl hiervan wekelijks afsenrift moet worden gegeven aan den boekhouder, welke voor de juiste boeking zorg draagt. Speciaal werd door den Inspecteur er de tiadruk op gelegd, dat deze persoon ten volle de vertrouwensman der leden behoort te zijn, terwijl het zeer gewenscht is, iemand te benoemen, die naast voldoende boekhoudkennis, ook practisch in zicht heeft. De kosten, die per snees zouden kun nen worden omgeslagen, werden geschat op pl.m. f 300 bij een aantal van 50 leden. Verschillende vragen werden naar genoegen beantwoord. Meer uitvoerig werd ingegaan op de al of niet noodzake lijkheid van de opname der privérekening. Enkelen waren van meening, dat het bedrijfsresultaat even goed bepaald kon worden uit een exploitatiere kening. Door de wet echter wordt een volledige boekhouding vereischt. Wil deze juist zijn, dan zal kascontrole op bepaalde tijdstippen noodig zijn en zal dus ook de privérekening moeten worden opgemaakt. Ter voorlichting van eventueel sterk uiteenloopende resultaten van. het bedrijf werd een commissie van advies benoemd, waarin gekozen, wérden de heeren A. Schuur, Jb. Duif en Jb. de Vries. 30-60- sch rale 11 p p e n •90 ct. Bij Apoth en Drogisten FEUILLETON Alleen het rustig tikken van de oude klok en het knappend springen van een vonk in de ka- phel deed zich hooren in de kamer, en daarbui ten gierde de wind nog steeds om het huis en klet terde de regen tegen de vensters, 't Was bij nege nen. Juffrouw van Ruyvén probeerde zelfs niet meer te werken en Herman had al een kwartier lang in zijn boek gezien, zonder ook maar een enkel blaadje om te slaan. Beider onrust groeide met de minuut. Opeens hieven beiden, moeder en kind, het hoofd op. Daar kwam een rijtuig de straat inrollen een auto. Dat gebeurde zelfs in het late avonduur wel meer. Vreemd, dat juf frouw van Ruyven en hare jongen er beiden van opkeken. Doch stil, de auto stopte en de luiduit- gesproken woorden, van een der inzittenden be reikte het oor van de beangstigde moeder. „Hier is het, meneer." 't Dichtklappen van het portier volgde en 'dj aar werd aan de bel getrokken. Eeru rilling voer juffrouw van Ruyven door de leden. Nieuwstijdingen LUISTERAARS GEDUPEERD. Te Purmerend is sedert eenige weken een radio centrale in werking met een flink aantal aanslui tingen. Op een avond van deze week zweeg plotseling „de radio" bij vele aangeslotenen. Bij onderzoek bleek, dat iemand met een eigen toestel, die last van de draden der centrale had, deze draden had dooreknipt. Tegen den man is proces verbaal opgemaakt. IN EEN WASCHKUIP VERDRONKEN Het vierjarig dochtertje van den spoorwegarbei der Leydekkers te Mijdrecht viel in een onbewaakt oogenblik voorover in een waschkuip en ver dronk. BRAND Gisteravond ontstond in de oliekokerij van de Delftsche Kabelfabriek aan den Rotterdamschen weg brand, doordat de ketel met lijnolie oven- kookte. De brandweer had den brand vrij vlug bedwongen, zoodat het vuur tot de oliekokerij be perkt bleef, waardoor de schade niet groot was. „U SPREEKT MET DEN COMMISSARIS." Enkele dagen gieteden hebben wij bericht, hoe een handige oplichter een bankinstelling te Rot terdam heeft beet genomen, door op te bellen en het te doen voorkomen, alsof men met een com missaris van politie sprak. Hij gaf toen order een bankbiljet van f 100 ter keuring mee te geven, aan iemand, die namens hem op de bank zou komen. Dit is toen inderdaad geschied. Thans heeft de dader de 23-jarige chauffeur B. J. G„ zich te Am sterdam bij de politie aangemeld. De man heeft een buitengewone interesse voor politioneele aangelegenheden. Niet alleen kent hij nauwkeurig de namen van ongeveer alle inspec teurs, maar hij weet ook vrij pecies de bezetting van de politiebureaux. Voorts is hij een geregeld bezoeker van de publieke tribune in de rechtzaal ZESTIG GRADEN VORST. Te Moskou is uit Petronalowsk bericht ont vangen, dat op het schiereiland Kamschatka een buitengewonek oude heerscht. Op sommige plaat sen is een temperatuur van 60 graSen Celcius onder het nulpunt geregistreerd. Tal van men- schen en dieren zijn doodgevroren. Wat zou dat zijn? Het breiwerk werd haastig neergeworpen en met bevende handen en knikken de knieën begaf zij zich naar de deur, gevolgd door Herman. „Wie zou er zijn moeder? Nog zoo laat?" En zoowel de kleine vrager als de moe der; ze begrepen het, dat de nog ongeziene ,late bezoeker, van Wader kwam, dat er iets met Va der gebeurd moest zijn. Misschien werd Vader thuis gebracht. In groote spanning opende juf frouw van Ruyven de deur. „Goeden avond, juf frouw van Ruyven? meen ik." Onder het uitspre ken van deze woorden stapte de late bezoeker, een man van middelbaren leeftijd, de gang in. De auto bleef wachten. Met vragende blik den ■bezoeker aanziende, beantwoordde juffr. van Ruy ven den groet, 't Was of haar de woorden niet van de lippen wilden. „Wat is er meneer, wat is er?" „Dat zal ik u zeggen, juffrouw" was het antwoord en gehoor gevende aan het uitnoodigend gebaar van juffrouw van Ruyven trad de bezoeker de kamer in en nam plaats. „Juffrouw van Ruyven',' zoo begon hij, „mijn naam is Van Staveren. Ik ben als hoofdopzichter werkzaam aan dezelfde fa briek waar uw man is. De heer VanStaveren had al gjpauw gemerkt, dat zijn taak toch moeilijker was nog, dan hij zich had voorgesteld en het ze nuwachtige bewegen der handen van juffrouw van FRAUDE BIJ EE(N ONDERLINGE ZIEKTEVERZEKERING- Men schrijft uit Franeker aan-^de „L. Crt.": In de laatste dagen gingen geruchten, dat het met de hier gevestigde onderlinge 'ziekteverzeke ring, waarbij een aantal boeren in den omtrek hun personeel hebben verzekerd, niet in ofde was, wat bei re f t het financieel beheer van den boek houder. Bij onderzoek bleek ai spoedig, dat het geen losse geruchten waren, daar door een der aange sloten lieden werd medegedeeld dat dioor het be stuur reeds een algemeene vergadering was uitge schreven op Woensdag 14 Maart. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Mededieeling van frauduleuse 'handelingen van den boekhouder voorstel van het bestuur, om schadeloosstelling te vragen van den boekhouder; idem om op 12 Mei 1928 de vereenigin gop te heffen- Naar het schijnt gaat het hier om T900. Zeker heid daaromtrent bestaat echter nwt. VERTREK VAN LENTEBODEN. De kievieten, die in de tweede helft van "Febr. en de eerste 'dagen van 'Maart onze polders hand den bevolkt, zegt de „N.R.Crt.", hebben opnieuw de reis naar het Zuiden aanvaard. Zomdag j.l. was het een doortocht, welke dien van den herfst evenaardde. Vooral langs den duinkaht was de trek te zien; van 'smorgens vóór achten tot 's middags na tweeën passeerden de vluchten, meestentijds tusschen 10 en 60 vogels tellende. De trekrichting was bijna steeds Zuidwest; enkele troepen hielden meer 'Westelijk' aan- Duizenden kieviten hebben dien dag ons land weer verlaten. Ook andere vogels verkeerden onder den'invloed van het wintensche weer. Spreeuwen schoolden samen en in zwermen zochten zij wind- en sneeuw vrije plaatsen af. HET PROVINCIAAL CREDIET VOOR DEN TUINBOUW. De „Maasbode" verneemt, dat vanwege de Ge.i. Staten van Noord-Holland via de Provinciale Commissie uit de Veilingen weer een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid tot geheele of gedeeltelijke aflossing van het door de boerenleenbanken onder garantie van de pro vincie Noord-Holland verleende tuinderscrediet. EEN VLUG GEMEENTEBESTUUR- Volgens art. 203 van de Gemeentewet moet de begrooting vier maanden' vóór den aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen, door B. en W- aan den raad zijn aangeboden. Enhet kan gezegd worden, B. en W„ van Alkmaar hebben zich dat ook tot taak gesteld, want in het laatst van Augustus 1927 was dit ten uitvoer gebracht. Elk raadslid dacht: nu, dat is \dug én in het laatst van het jaar kan de begrooting behandeld zijn. Edochmen vergiste zich, want pas in de derde week van Januari kwamen de secties bijeen voor het voorloopig onderzoek en eerst deze week is het centraa lrapport bij den drukker gezet, ter wijl de memorie van antwoord nog in ie porte- ffeuille van B. en W, .is. Vergissen we ons niet, dan heeft de behandeling >der begrooting plaats in April a.s. Misschien wordt het nog een I-April grap! EEN REiUZEN-EI- Bij den heer K. Bosstad te Wester-Blokker heeft een kip (Mechelsche koekoek) een ei gelégd met een gewicht van 200 gram. Als men weet, dat het normale gewicht van een kippenei onge veer 65 gram is, dan mag dit zeker ais iets bij zonders worden beschouwd. EEN VEiELBELOVEND JONGMENSCIH. Toen hij op het punt stond Bussum per train! te vlërlaten, heeft de politie aldaar een 15-jari- gen jongen aangehouden die met f1700, ont vreemd uit de brandkast van zijn vader, de we reld wilde ingaan. Burgerlijke Stand Gemeente HERRHUGOWA ARD. Over de maaitd Februari. Geboren: Maria Agatha, d. van Cornelis Blee- ker en van Alida Bos. Jacobus Adrianus, zoon van Jaoob Groenveld en van Catharina Margare- tha Does. Jan, zoon van Klaas Stammis en van Jannetje de Boer. 'Cornelis, zoon van Johan nes Weel en van Agatha Wilhelmina Zut. Maria, dochter van Jacob Groenland en van Jo hanna Bregitta Broersen. Helen, dochter van Dirk de Ruijter en van Maartje Leijen- Ca tharina, dochter van Jan Vriend en van Geertrui- da van Diepen. 'Gerarda, dochter van Jan Pankras en van "Hendrika Appel. Klaasje, d. van A bram Glas en van Grietje Smit. Anto- Ruyven ha,ar angstig vragende gelaat bracht hem hiet meer op zijn gemak. „Zeg het toch, meneer, Zeg het toch, is er iets gebeurd.? Wat is er ge-i beurd?" Herman, leunend tegen moeders stoel, keek onderzoekend naar den vreemden heer en dan weer sloeg hij den angstigen blik op zijn moeder en barstte in tranen uit. De heer Van Staveren wist blijkbaar niet hoe te beginnen. Doch er moest gesproken, gehandeld worden. „Juffrouw van Ruy- Iven, ik breng u geen prettige tijding. Dat hebt u al wel begrepen. Van avond tusschen zeven en acht uut was uw man met eenige werklieden in de fabriek, toen plotseling door heft breken van eea ketting een zwaar stuk ijzer naar beneden vielUw man werd getroffenMet klim mende onrust had juffrouw van Ruyven geluisterd Bij het hooren van de laatste woorden „uw man werd getroffen" vloog ze van haar stoel op. „Zeg alels, meneer, zeg me alles. - Getroffen, mijn man getroffen. Is hij dood?" En Herman, de armen om moeders hals slaande en het hoofd tegen haar borst drukkend, snikte „moeder, moeder!" De hr. Van Staveren stond op, legde de hand op den schouder van juffr. van Ruyven en sprak zoo bedaard hem mogelijk was: „Neen juffrouw uw man is niet dood. Ik kom hier om u te halen, u bij hem te brengen. Uw man is naar het ziekenhuis nius ,zoon van Antonius Berkhout en vail Cornelia Tromp. Nicolaas Petrus, zoon en Hendrika Margaretha, dochter van Johannes Volterus Beers én van Aaltje Kooij. Cornelia Maria, dochter van Pieter van Langen en van GeeTtruida Schaap. Overleden: Aafje Stapel, oud 34 jaren, echtge- noote van Hendricus Bruin. Trijntje Jonges, oud 88 jaren, weduwe van Dirk de Heer. Johannes Dekker oud 21 maanden, zoon van Andrias Dek ker en van Cornelia Vlaming. Cornelia Groot, oud 5 jaren, dodhter van Wouter Groot en van) Geertje Appelman. Petrus Anthonius van Bo- heemen, oud 10 maanden, zoon van Jan van Bo" heemen en van Maria Catharina Ruwiel. Gehuwd: Jan de Vries van Hoogwoud en Griet je Dekker, alhier. Cornelis Jong en Jansje Schol ten, beiden wonende alhier. Gemeente OUDKARSPEL. (Ingeschreven over de maand Februari.) Geboren: "Cornelis, zoon van Johannes Hooge- boom n Guurtje Schoen. Catharina, dochter van Pieter Blom en Dieuwertje Vlam. Huwelijksaangiften: Jan Nicolaaa Gerardus Dom per, 23 jaren, timmerman,'wonende te Schagen en Adriaantje de Jong, 18 jaren, zonder beroep, wo nende te Oudkarspel. Gehuwdgeene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jo hannes Hoogeboom en Guurtje Schoen. Antje 'de Geus, oud 61 jaren, zonder beroep, wonende te Oudkarspel, echtgenoote van Abraham Joco- bus Vos van Zon, overleden te Alkmaar. v—- NWA AA vc Marktberichten I LANGEDLJKER GROENTECENTRALE. 60000 Kg. roods kool 20 5027.80, doorschot 23.26.90, 7300 Kg. gsle kool 9.70—17.90, doorschot 10.15.60, 154000 Kg. witte kool 3.—6.20, doorschot 2.205*10, 650 Kg. uien 6.80. 15 Maart. 38000 Kg. roods kool 15 5027.60, doorschot 18.30—26—, 100.000 Kg. gele kool 8.50—17.10, 218000 Kg. Deensche witte 3.70-6.10, doorschot 3.50—5.30, 2500 Kg. uien 16.90—17.70, drielin gen 13.50—14.20. j NOORDERMARKTBOND'. 14 Maart. 84600 Kg. roode kool 22.80—29.30, doorschot 20.80—26.80, 57400 Kg. gele kool 9.80—16.50, doorschot 9.20—11.30, 215800 Kg. Deensche wit te 4.806.50, doorschot <4.505.40. 15 Maart. 7400 Kg. uien 16.20—17.80, drielingen 12.50— j 14.60, grové uien 16.2018.1500 Kg. peen 13—, 140200 Kg roode kool 22.30—28.60, door schot 20.80—25.50, 70800 Kg. gele kool 9.40— 18.50, doorschot 8.9015.40, 325600 Kg. Deen sche witte 4.906.20, doorschot 3.605.30. WARMENHUIZEN, 13 Maart 1928. 3500 Kg. roode kool 24 6025.70, 2e soort 23.50—24.10, uitschot 14.10, 5200 Kg- gele kool 11.20—15.40, 2e soort 10.30—11.50, 23500 Kg. witte kool 5.907.20, 2e soort 4.80—5.-, 875 Kg. uien 15.grove uien 14.10, 1700 Kg. peen 12.kleine 9. 14 Maart. 41000 Kg. roode kool 23.90—28 2e soort 23.80 —26.20, uitschot 13.80—12.70, 2e soort 9.11. 28600 Kg. witte kool 5.506.40, 2e söort 4.20, uitschot 1.90, 1925 Kg. uien: drielingen 12.40, uien 15.3015.90, grove uien 13.60, peen 11.90, kleine 9.109.20, aanvoer" 300 Kg. PURMEREND, 13 Maart. 23 st. kl. fa" briekskaas r.m. f 50i, 2 1st. kl- boerenkaas r.m. f 48,. 726 Kg. boter 2.052.30, 165 vette koeien 0.75 1.252 melk- en geldekoeien 125350, 15 stieren, matig. 23 paarden 100200, stug. 6 vette kalveren 1.501.65, stug. 1105 nuchtere kalveren slacht 10—35, fok 12—29, matig. 476 vette var kens slacht 0.560.63, zouterij 0.520.55, vlug. 63 magere varkens 2436, 147 biggen 1117, vlug. 853 schapen 2842, matig. 18 bokken en geiten. Kipeieren 4.755.75, eendeieren 5.10. Eierveiling. '18.534 kipeieren A 5.206.40 kipeieren B 4.70'4.80, 11.567 eendeieren 'A 5.40 oude kippen en hanen 1.254, piepkuikens 1.40— 2.15, konijnen 0.754, duiven per paar'0.60. gebracht. Kleed u vlug aan. En jij, beste jongen, ga jij ook mee?" Hier viel geen tijd te verliezen, dat begreep juffrouw van Ruyven. Haastig schoot ze een mantel aan, hielp Herman bij het aantrek-' ken van zijn jas en oogenschijnlijk geheel meester van haar zelf, volgde ze met haar jongen den heer. van Stavèren. Maar wie zou op het kind passen, dat daar nog zoo rustig sluimerend in zijn ledi- kantje lag? Op de teenen liep ze nog even terug, iBijifhiet zien van het rustig slapende kind werd 't haar bijna te machtig. Maar voort moest zq, voort. Haar man wachtte haar immers. Voor ze 4n de wachtende auto stapte, belde ze aan bij. de buren. Die zouden haar zeker helpen. Eepi korte uitlegging bleek voldoende om de verlang de hulp te verkrijgen en toen zij enl Herma,n met den heer van Staveren wegreden, was de buur juffrouw al bij het bedje van Rudolf. Wat er ge beurd was wist ze niet recht, maar dat het iets heel ernstigs moest zijn, het bedrukte gezicht van juffrouw van Ruyven en het aanhoudend gesnik van Herman, hadden het haar wel doen begrijpen. Gedurende den tocht werd. er in de auto weinig gesproken. De heer van Staveren vond het moei lijk iets te zeggen, waar hij weinig troostrijks te zeggen had.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2