Buitenland Nieuwstijdingen TWEE R. K. GEESTELIJKEN VERDRONKEN Gisteravond omstreeks vijf uur is een auto, waarin gezeten waren de deken van Delft pastoor J. Höppener en de kapelaans P. Th. van Diest en W. P. J. Janus uit Delft, met bestemming naar Warmond, in de nabijheid van Leiden te water geraakt. Bij de Spanjaardsbrug sloeg de chauffeur Van Zon een verkeerde richting in. Hij wilde dit her stellen floor achteruit te rijden, met het gevolg dat de auto in het water van de Zijl raakte Pastoor Höppener en de kapelaan van Diest zijn verdronken. De kapelaan Janus en de chauf feur konden met moeite worden gered. Nader wordt vernomen, dat de heer Van Zon, die gered is, geen chauffeur, doch een bleeker uit Delft is, die aangeboden had de drie geestelijken !die een bezoek wilden brengen aan prof. Aenge- nent t e Warmond, daarheen te brengen. De auto behoorde echter een ander toe. De verslagenheid over dit verlies is dan ook alge meen. DE DAMBREUK BIJ LOS ANGELES. Uit Californië komen ernstige berichten van overstroomingen. Door een dambreuk is het ge- heele dal van San Fernando overstroomd, waar door een duizendtal menschen het leven liet. De doorgebroken dam was 650 voet lang en 205 voet hoog en maakte deel uit van de water werken van Los Angeles. Door het ongeluk wordt de watervoorziening van Los Angeles ernstig be lemmerd. Tengevolge van de doorbraak, stroom de 11/2 milliard gaUon water weg, dat met over weldigende kracht in de San Femandovallei stroomde. Onmiddellijk bij de doorbraak werden 75 huizen van arbeiders bij de electriciteitswer- ken onder water gezet, die ook bijna allen om kwamen. Daar de ramp des morgens te 1 uuH plaats had, werden velen in hun slaap overvallen, die niet meer konden vluchten. Alleen in het Sancta Claradal moeten 175 personen het leven hebben verloren. Tal van bruggen werden ver woest. In den beginne was slechts een deel van den stuwdam doorgebroken. Door de aanhou dende regens der laatste dagen hadden zich even wel groote watermassa's opgehoopt, welke een grooter, druk uitoefenden, waardoor de dam niet verder stand kon houden en verdere doorbraken volgden. Er zijn 50 lijken herkend. 139 lijken zijn nog niet herkend. Er worden nog 865 personen ver mist. Volgens -een ander bericht waren er 274 doo- den en werden nog 700 menschen vermist. Wolff meldt nog uit San Francisco, dat het tot gistermiddag onmogelijk was verbinding te verkrijgen mot de plaatsen Piru en Filimore, die op den weg van de vloedgolf lagen Ee.n boer, die nabij Fillmore woont, meldt dat op zijn boerderij vijf lijken aanspoelden. Een correspondent van de „Associated Press {lie tot in het gebied van de ramp wist door te dringen, maakt melding van ontzettende tooneeleij die zich afspeelden onder de overlevenden die bui ten zichzelf en handenwringend, slechts zeer on voldoende gekleed, naar de hunnen zochten. Bij de dambreuk ontstond even een licht schijn )sel tengevolge van kortsluiting bij het afbreken \van de electrische sterkstroomleiding. Het hoofd van het sanatorium te Saucus merkte dit licht schijnsel op en trof met zijn assistenten onmiddel lijk maatregelen om te helpen. Het verkeer op de lijnen van de Southern Pa cific in Z. Californië is tijdelijk gestaakt daar er berichten binnen kwamen dat het water bruggen had onderspoeld en de spoorbaan in gevaar bracht. Uit Californië komen thans nadere bijzonderhe den omtrent den overstroomingsramp. Het blijkt dat de getroffen plaatsen verrast zijn. In den nacht voelde men hoe hevige schokken den bodem bewo- jgen waarna spoedig het gerucht van de ramp tot ieder doordrong. In paniek moesten de bewoners vluchten voor de groote watermassa's, hetgeen door (je duisternis zeer bemoeilijkt werd. De, brandweer maakte overal alarm om de bewoners te waarschuwen. Alle beschikbare troepen en andere hulpkrach ten zijn .njaar het overstroomde gebied gezonden om hulp te verleenen. De schade aan eigendommen wordt geraamd op tusschen de 10 en 30 millioen dollar. De bewoners van het geteisterde gebied verkla ren dat zij veertien dagen geleden, tijdens een on weer reeds de eerste symptomen van binnensijpe len van het water hadden opgemerkt. Het geheele dal is in een woeste watermassa herschapen. Het water stroomt nog steeds toe. Tot top tien mijlen afstand van de plaats waar de stuw is doorgebroken, is alles weggespoeld. Boven de watermassa ziet men het eerst de ruine van de electrische céntrale, die op 19 km. afstand van den dam stond. De brug in het dal, die op 27 km. afstand van den dam ligt, is verwoest. Groo te vlakten aan weerskanten van den stroom zijn met slijk bedekt. IDe watermassa's zijn tot op 56 km. afstand van Los Angeles genaderd, doch de stad Los An geles zelf en San Fernando loopen geen gevaar in verband met de tusschenliggende heuvels. De stad Santa Paulo heeft het meest geleden even als Newhall. De spoorbaan van de Southern Pa cific Railroad, die de verbinding met het dal vormt, is grootendeels weggespoeld. Over de oorzaak van de catastrofe tast men nog steeds in het duister. Een aardbeving wordt zeer onwaarschijnlijk geacht. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat het water reeds sinds maanden den dam ondermijnde en dat de dam tenslotte na de laatste werkzaamheden in de omgeving, waarbij jBynamielonjploffingen noodig waren, is bezweken Het middengedeelte van den dam is blijven staan, terwijl de beide uiteinden zijn weggespoeld. HINCHLIFFE'S OCEAANVLUCHT Te St. John op New Foundland is nog geen enkel bericht van schepen ontvangen, dat zij de „Endeavour" hebben gezien. Het weer gedurende den nacht was goed, het was helder en er woei een matige Noord Oostenwind. Dit bericht, dat om zes uur van de Exchange Telegraphe Co. ontvangen is, geeft te kennen dat Hinchliffe nu 5 uur over tijd is, zoodat er reden is tot bezorgdheid over de veiligheid van den bestuurder en zijn passagier. De machine had voor 45 uur benzine aan boord en kon, daar zij een gemiddelde snelheid van ioo mijl per uur kon halen, in 34 uur in Philadelphia zijn. Sinclair houdt zich, waarschijnlijk1 op verzoek van Hinchliffe's passagier Miss Mackay, schuil. Daarentegen noudt Hinchliffe's agent, Harry JJoyd vol, dat Sinclair wel is meegegaan, zoodat er in deze geheimzinnige zaak nog geen licht is gekomen. Volgens een telegram uit New Foundland zag iemand om 18 uur 33 m. het vliegtuig passeeren •op 60 mijl ten N.W. van St. Johns. Hinchliffe is nu zes uur over tijd en geen enkel Ibericht is binnengekomen. Verschillende berich ten uit New Foundland zeggen, dat het vliegtuig gehoord is, maar een vergelijking van plaatsen en tijden maakt deze berichten te onwaarschijnlijk om juist te zijn. BOTSING IN DE LUCHT. Boven het Manston vliegveld in Kent (Engel:) zijn twee vliegmachines met elkaar in botsing gekomen. De beide vliegers werden gedood. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER HERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. BLIJVENDE VOORUITGANG IN DE KINDER UITZENDING). Het Centraal Genootschap heeft den afgèloo- pen winter met een onderbreking van enkele we ken 7 koloniehuizen in exploitatie gehad. Begin April, ruim een maand vroeger dan an ders, zullen alle negen koloniehuizen weder vol tallig bezet zijn. Het aantal afdeelingen neemt wekelijks toe. Tegenover enkele afdeelingen, dik verslappen, staan zeer veel andere, die in kracht en organisatie toenemen Er vertoont zich een perspectief van nijpend 'plaatsgebiek. Met den meesten ernst wordt gear beid om spoedig een tiende huis te kunnen openen waar zeer spoedig een elfde en twaalfde op zul len moeten volgen. Reeds nu kan Nederland op gebied van hulp aan het zwakke kind den toets der vergelijking met alle beschaafde landen glansrijk doorsstaan. Nog enkele jaren van harmonischen vooruit gang, zoowel in aantal verpleegde kinderen als in kracht van organisatie, en het particulier initiatief met betrekkelijk weinig overheidssteun, zal ons land op dezelfde hoogte brengen als een der buur staten, waar de uitzending van zwakke kinderen bijna uitsluitend overheidszorg is. Reobtiaken ARRONDISSEMENT RECHTBANK Meervoudige strafkamer. Zitting van 13 Maart- UITSPRAKEN. P. V. Wervershoof, omzetting voorw. straf ge weigerd. J. P. T., Alkmaar, verduistering, 3 maanden N. B„ Alkmaar, hooger beroepzaak, 3 dagen hechtenis en 6 maanden opzending. N.B., Alkmaar, als voren. J. v. D„ J. G., P. C .B en C. P B, Harenkar spel mishandeling, le en 4e boete f 50 en f 20, 2 en 3 vrijgesproken A. J. R„ Heemskerk, diefstal, 1 maand gev1. J. de V., Alkmaar, hooger beroepzaak, hervat ting over 3 -weken. S. V., gad.. Zijpe, rijwieldiefstal, 1 jaar gev. NIEUWE ZAKEN. Het geeft hem geen sikkepitje. De detailhandelaar in Hollandsehe nieuwe P. P. S. te Alkmaar têus veroordeeld tot 2 pop boete wegens overtreding van de trekhonden wet, be staande uit het zitten op iiju hondenwagen, voort getrokken haringorgelant, zonder dat hij daartoe Vergunning had. De veroordeelde kwam in hoo- gefberoep, doch kreeg tot dusver nTët veel troost, daar de officier bevestiging vorderde. Een geweldige strafzaak van Texel. Een landbouwerszoon van Texel, C. K„ had zich de vrijheid gepermitteerd om een aantal aange spoelde ribben of planken op te pikken en naar zijn ouderlijk erf te vervoeren. Hij1 had deze din gen al eengie dagen in zijn bezit, voor aleer hij er de strandvonding mee in kennis stelde en dit werd hem nu zoo kwalijk genomen, dat hij heden als verdacht van strandvonding terecht stond. Er was 'n heele brigade getuigen tegen hem gemobiliseerd, de Burgemeester, twee rijks- Veldwachters en de groote onderstrandvonder en zijn nog langeren 16-jarigen zoon. Onze boeren- kroonprins, die ook bang voor zijn hagje was ge worden, had zich de assistentie verzekerd van den advocaat mr. C. Bosman en dit bleek wel noodig ook, daar de officier de zaak zeer droevig inzag en maar eventjes 2 maanden celsolo requi- reeirde. De advocaat stond paf van zoo'n eisch in zoo'n snertzaakje en concludeerde vrijspraak of als daar geen kans op was, een kleine geld boete. Het licht dat verdween. De heer Conijn, lid der vrijwillige verkeerspoli tie, die indertijd een rapport uitbracht tegen een machinist van het Schager stoomtrammetje, om dat hij in den avond van 31 Juli met een onver lichte machine had gereden, heeft niet veel ple zier beleefd van zijn activiteit- Want het was heden juist voor de vierde maal dat hij in uit simpele zaakje als getuige moest optreden. Nadat men toch eerst een verkeerde machinist bij den kop had gepakt, werd de rechte man opgesnord, doch hem sprak de kantonrechter vrij. Daar was de ambtenaar weer niet mee content en hij kwam ir hooger beroep zoodat de zaak nu nog eens in volle glorie en met het hooren van diverse getuigen, door de meervoudige straf kamer werd behandeld Eisch f 5 boete of 5 -la gen en tot slot een schitterend rethorisch vuur werk van den geachten verdediger mr. de Groot, die de rechtbank verzocht zich in twijfel te ont> Houden en den verdachte vrij te spreken. De kunst om de verant wo0r delijkheiil van zich af te schuiven. De heer B. V., de vertegenwoordiger van een betonmaatschappij te Groningen, was bij het ver richten Van een bouwwerk, een (watertoren te Wie- ringerwaard in conflict gekomen met de arbeids inspectie, omdat op dit werk een aantal arbeiders op verschillende dagen iu Juli overwerk hadden, verricht, zonder dat daarvoor vergunning was verleend. Gezegde heer B. werd alsnu veroordeeloj te Schagen tot 8 maal f 2 boete of 8 maal 2 dagen hechtenis. Niet tevreden met dit douoeurtje, kwam hij thans in hooger beroep en probeerde hij de recht bank te overtuigen, dat hij geheel buiten de lei ding der zaak stond en zijn ouden heer in Gro ningen, als directeur Vau het bedrijf, misschien he goede adres zou zijn. De officier weigerde echter in dit verleidelijke aas te bijten en requireerde heVestiging van het vonnis. Kruideniersauto aan barrelen gereden. De kruidenier N. uit Julianadorp had op 2 Sept. te Helder een kruideniersbijeenkomst be zocht en keerde laat in den nacht in zijn mo torwagentje huiswaarts. Hij werd echter op dien tocht aangereden door een veel zwaarderen wa gen, bestuurd door den gerant vgn een café an nex dancing, H. B. te Helder, 'die met een vroo- lijk gezelschapje van de kermis te Schagerbrug naar den Helder terugkeerde- De aanrijding was niet voor de poes, want des kruideniers sardine blikje werd tot tutti frutti verwerkt en in het rijtuig van den daucingexploitant vielen eenige licht gewonden, die iu het wachtlokaal van het vliegkamp „de Kooi" door een officier vliegenier liefderijk werden verbonden. Te gelijkertijd weroi toen geconstateerd, dat sommigen van het gezel schap nogal naar alcohol geurden en naar aan leiding van een door den rijksveldwachter Vroom van Julianadorp, werd de caféhouder de pisang en stond hij terecht voor den kantonrechter te Helder ,die hem veroordeelde tot f 100 boete of 50 dagen met ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor den tijd van 8 maanden. De veroordeelde achtte zich hevig verongelijkt door deze uitspraak, die ook niet bepaald zoetsappig genoemd kon worden. Hij omgordde dus zijn lendenen, voorzag zich van den rechtskundigen bijstand van zijn stadgenoot, den zeeofficier advocaat mr. Zeegers en kwam aldus ten strijde toegerust, in hooger beroep. Deze zaak' 'werd dan na de pauze met groote praal en luister behandeld en duurde een groot deel van den Siberischen lentemiddag. Verschil lende getuigen voor en tegen den appellant, die ijverig alle schuld ontkende, werden gehoord, of ficier en verdediger hielden een juridisch steek spel, daar de eerste op bevestiging van het vonnis en de tweede op vrijspraak' aandrong. De recht bank zelf zal haar laatste 'woordje eerst a,s. Dinsdag uitspreken. ■s Weinig kans op clementie. 'Het kleine slagertje J. de W. van Egmond Bin nen, die veroordeeld was wegens het slachten van een gebrekkig zeugje, dat hij voor f10 van den veehouder G. zou hebben gekocht, zonder viergunning tot deze slachting tot f 50 boete of 25 dagen, was in wanhoop in hooger beroep gegaan. Helaas, vermoedelijk zonder hoop op suc ces, daar J. zeer onverstandig tegen alle bewijzeD in, pertinent bleef ontkennen en Je sympathie geheel verspeelde, zoodat bevestiging vah hiet vonnis werd gevorderd- VOOR BEN POLITIERECHTER, Zitting van Maandag 12 Maart. Op zoek naar de beste oplossing. Als ouverture werd heden voortgezet de zaak tegen den pupil vau Avereest, W. J. S., die naar Akersloot wias gederigeerd om als boerenknecht te worden opgefokt, doch wiens veredeling op een jammerlijk fiasco w;as uitgeloopen. De leer ling-agrariër bleek op 'n goéden dag verdwenen en met hem het rijwiel van de boerin, welk vehi kel later bij een kennis van den verdwenen® op Egmond aan Zee werd teruggevonden. Thans werd geconfereerd over het vraagstuk, wat zullen we met dit ventje aanvangen. De officier zag een oplossing in eeu voorw. veroordeelt »g tor 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 proef jaren, zuiks op grond van het feit, dat de jon gen na 30 Maart niet meer onder toezicht van „Avereest" staat en niet capabel is om zijn eigen boontjes te doppen. Hij kan dan onder toezicht der reclasseering worden gesteld. De politierech ter zal a.s. week uitspraak doen en we veronder stellen dat ook de verdediger, mr. Belonje, zich wel aan dit oordeel zal refereeren. Die moeite had hij kunnen sparen. De arbeider Pieter S. te Barsingerhorn, die den landbouwer H. Greeuw minder eervol had gekwalificeerd uit ontstemming over de bescha diging van zijn rijwiel, door Greeuw's zoon ver oorzaakt, was voor deze beleediging tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis veroordeeld. Tegen dit bij verstek gewezen vonnis kwam P. in verzet, -locb kon zoo bitter weinig tot zijn verlichting bij brengen, 'clat het vonnis werd bekrachtigd en Pietje alle tijd en reisgeld vruchteloos aan deze revisie heeft besteed. Zeker nog al kouwelijk uitgevallen. De zonder vast domicilie rondzwervende schar relaar K, El, ook al geen onbekende bij de Alk- maarsche justitie, had zijn intrek genomen in het hotel-Restaurant van den heer A. Geel en maakte zich daar niet bepaald populair door den omslag doek van des hotelhouders ega, mej. B. Kruier, te kapen. Mede op grond vau zijn minder roos kleurige. antecedenten werd deze vrouwelijke me neer veroordeeld tot 14 dagen gev. De officier had' zelfs 2 maanden voor hem in 't vet, doch de po- litierèchter bleek meer lankmoedig te zijn. (Het soldatenpakjc kou hem niet bekoren. De 19-jarige Teun B„ dewelke naar oud gebruik verplicht was zich ter zijner woonplaats "Wie- ringen aan te geven voor de nationale militie, was zoo vrij als overtuigd anti-militairist van deze gelegenheid geen gebruik te maken. Hij was toch niet van plan te gaan vechten en meende du? dat zijr, tegenwoordigheid in het vaderlandsche leger van niet het minste nut zou zijn. De officier nam echter deze laakbare onverschilligheid zeer ernstig op en vorder.de niet minder dan 14 dagen gevangenis. De politierechter, misschien van mee ning dat het beter is, dezen den édelen krijgs mansstand vijandige lieden niet tot martelaars te promoveeren, 'bepaalde de Straf op f 15 boete of 15 dagen. Wie niet sterk is, moet slim zijn. De 51-jarige opperman Gerrit M. te Alkmaar, wien het niet gelukte-met het sjouwen van kalk en steenen .en ander metselaarsgedoe fortuin te maken, besloot het als den bekenden rentmeester uit de Schrift maar eens op een andere manier te probeeren. Hij bezocht liefdadig gezinde bur gers en dischte hen een compleet verhaal op van een arme weduwe met 6 bloedjes van kinderen, die als verjaagde huismusschen in een kaal koud vertrek zaten te bibberen en wist dit verhaal van jammer en ellende zoo mooi te illustreeren, dat vele barmhartige Samaritanen werden gedwon gen een bijdrage te offeren. 'Helaas bleek het later dat deze rampspoedige weduwe en haar half dozijn verkleumde spruiten alleen in do ver beelding van vriend Gerrit bestond en hij de ontvangen giften aanwendde tot stijving van zijn eigen, trouwens ook niet overmatig gevulde huishoudkas. Ter zake oplichting stond deze vin dingrijke opperman hedeu terecht en werd tegen hem gevorderd 2 maanden gev. voorwaardelijk' met 3 proefjaren, welke straf ten doel zal hebben hem in 't vervolg van deze ougewenschte ma- chinatiën te weerhouden. De uitspraak is bepaald op 26 Februari e.k. Een reclasseringsonderzoek zal intusschen worden gehouden. Die Helen zque Merw waren geweldig De analist der Alkmaarsche licht bedrijven A. V. stond blijkbaar niet op een voet Van hartelijke Verstandhouding met den portier van de fabriek en op 9 Februari toen do analist voor een of ander scheikundig doel een gummislang verlangde ontstond er tusschen de beide gemeenteambtenaren een heftig conflict, waarbij de analist gebruik maakte van zijn vermoedelijk stevige vuisten om den portier af te roffelen. Deze was van deze wei nig collegiale kunstbewerking niet gediend en diende een klacht in, met het resultaat dat dé scheikundige heer heden tot f 30 boete of 30 dagen werd veroordeeld. Deze bron van inkomsten wordt nok schraler. De gevolgen van de nieuwe trekhonden wet zal zich ook in de gemeentekassen laten voelen, daar heel wat afgekeurde honden naar het gaskastje verhuizen en de hondenhouder zich een ket aan schaft, bij welk belastbaar dier de gemeente er leelijk naast grijpt. Ook de hondenrijder Arie Sp. te Hoorn was de bezitter van 'n paar trekhonden, die hij nu ook heeft opgeruimd. Misschien reeds met sombere voorgevoelens omtrent het lot zijner trekhonden bezocht, had Arie maar geen aangifte voor de belasting gedaan. Voor dit verzuim moest hij nu echter nog terecht staan en werd veroor deeld tot f 8 boete of 4 dagen. Schoppenboer was troef. Een 42-jarig los werkman J. P. te Helder, was op 5 Februari in een vergevorderden toestand van jeneverontbinding opgepikt door een politieagent, om naar het gemeentelijk ontnuchteringskabinet te worden overgebracht. Hoewel de patiënt de wereld zoo ongeveer voor een doedelzak bekeek, had hij toch nog het oriënteeringsvermogen den agent een paar schoppen toe te brengen. Voor welke schromelijke ondankbaarheid hij heden tot f 20 boete of 20 dagen werd veroordeeld. Zijn vingoren waren nog ving cn kleverig. Een 58-jarig koopman uit de Zijpe, J. B„ be vond zich op 4 Februari als passagier aau boord van het Zijper beurtschip „De Dageraad" van schipper Schotvanger en zag toen kans een zich aan boord bevindend edammertje te verdonkere manen .Hij liep echter leelijk tegen de lamp en hoewel hij eerst ontkende, werd hem den diefstal zoo overtuigend bewezen, dat hij heden terecht stond. De schipper beweerde dikwerf goéderen te hebben gemist, toevallig steeds als vader Jan den tocht medemaakte, doch Jan wees Rit ver band met edele verontwaardiging van de hand en hij stond daar dan ook niet voor terecht. Maar dit kaasje kwam hem echter bar duur te staan, daar hij tot f 30 boete of 30 dagen werd Veroordeeld. Zij dachten den darts te ontspringen. Een tweetal woonwagen-nomaden, C. J. en G. S., werden in dén avond van 6 Februari te Helder opgemerkt door den rijksveldwachter Vroom uit Julianadorp, toen zij zich voortbewogen op een rijwiel, dat niet was voorzien van een helder brandende lantaarn. De politieman gelastte hen af te stappen, doch aan dit bevel werd niet de minste aandacht geschonken. De heeren trachtten zich integendeel, deer full speed voort te pedde len, zich aan de belangstelling van Vroom te ont trekken, doch deze gezonde jongen was hen te vlug af en had hedeu de ambtelijke voldoening hen ieder tot f15 boete of 15 dagen te "hooren veroordeelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4