NIEUWE Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 3o Zaterdag i? Maart 8 »7e Jaargang Firma R. J. HOUWING KIEMT T IELJM ALKMAAR is uw adres voor Vlechtwerk en Puntdraad TOB HOOIT. Reven van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn Kient IT Alkmaar Tel. 528 Nieuwstijdingen INTERC. TELEPHOON 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterüas Abonnementsprijs - per 3 maanden f 1.15 COURANT Bedact.-UItjf. J. II. KEIZKK - Bureel IVoordseïiarwoude A dvertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. .Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgvere Scherp concurreerende prijzen. REVANCHEEREN- Dankbaarheid is een mooie deugd en terecht haat de wereli den ondankbare. Revancheeren, het vreemde woord, dat in alle lagen onzer maat schappij het burgerrecht heeft verkregen, wil len wij hier bespreken in den goeden(P) zin van het woord. Niet in den zin, waarin de wraak zuchtige het gebruikt, niet als het Bijbelschie oog om oog, tand om tand of het leer om leer, maar in de beteekenis van genoten goed, me' goeds beloonen. Hoe dikwijls wordt er geen revanche gegeven, hoe vaak wordt er niet gerevancheerd, terwijl hij die het doet hiertoe eigenlijk niet in staat is. Men heeft u een vriendelijkheid bewezen die hij, die haar bewees, spontaan uit den grond van zijn hart deed- Maar gij tobt er over, hoe gij die vriendendienst zult beloonen, gij wilt hem op z'n zachtst uitgedrukt weder bewijzen, sterker hem betalen, nóg sterker hem ontdoen van het mooie begrip dienst .der vriendschap en tot betaald kar- weitj eterugbrengen. Weet gij, dat gij daardoor het spontane in den mensch doodt, dat gij zijn hulpvaardigheid voor de toekomst dreigt te ver smoren en dat gij beter deedt, inplaats Van te tobben over de wijze, hoe gij de vriendschap kunt betalen, de geschiedenis van den barmhar- tigen Samaritaan nog eens door te lezen. Er zijn in onzen democratischen tijd met de menschwaardige, de hooge loonen mensehen, die geen diensten meer verlangen, idie kunnen betalen. Die menschen die de poëzie uit het leven wen- schen, loon tegenover arbeid stellen en van geen vriendendienst willen weten, laat staan, dat zij den vreemde begrijpen, die hun uit de gevoelens zijner warme menschlievendheid goed wil doen; zij zijn het, die het den egoïsten, die genoten weldaden in het zand schrijven, gemakkelijk ma ken. Maar aan egoïsten valt niet veel te beder ven; wèl echter aan hen, die gaarne warmte om zich heen zien, aan hen die gaarne vriendschap tegenover vriendschap stellen. Dr. JOiS DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Merlenstraat 120, 'sGravenhage gratis zielkun dige. adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrissehen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten' de beantwooriingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Vrager te 'N.3.: Uit uw schrijven merkten wij op, dar gij' u niet bevredigd gevoelt. Maar denkt u nu eens goed na. Door van levensrichting te veranderen, kunt gij toch maar niet in eens de fouten en gebreken, die gij jaren met u hebt meiegetorst, alleen maar door het goede voornemen van u afschudden. Gij weet toch zelf wel beter, dat zoo'n inventaris van verheerdheden maar niet zoo ineens is weggeruimd. Daarvoor zult gij geruimen tijd dagelijks aan uzelf moeten werken. En wij: kunnen u wel verzekeren, dat gij daarvan geen Spijt zult hebben. Maar gij moet niet alles wil len forceereu en uzelf direct veranderd willen zien. Alles heeft zijn tijd noodig. Vondel heeft ge zegd: „De kruik houdt allerlangst den reuk van het eerste sap." Gij hebt een half leven noodig gehad, om de idee voor levensverandering in u te doen rijpen, nu moet gij met de verbetering ook maar wat geduld hebben. Verzonden brieven: G. J te N..3.P. K. te NS.; Moeder te Z|.S; Mej. H. te O. 13 MAART. Wie in de onjgste dagen dacht aan de arme erocusjes, die het reeds gewaagd hadden, uit uen grond te voorschijn te komen, gelokt door de paar zoele dagen, welke begin Maart bracht, in afwachting van het schoone lente-kleurenfeest triehtsche keramiek-industrie krachtdadige steun op de Leidsch-Haarlemsche bollenvelden, zijn hart aangeboden. zal van Weedom vervuld zijn geworden. Personalia: Mr. Dr. W, F. Van Leeuwen heeft, Het haantje op de torens was gedraaid, de Noor- door gezondheidsredenen daartoe genoopt, aan H denwind heerschte oppermachtig. Nu en dan kre- f M. eervol ontslag verzocht als vice-president van gen we echt Maartsche sneeuwbuien. Naar ouder- den Raad van State. Als zijn opvolger wordt o-e. wetschen trant roert Maart '28 nu haar staart. «j noemd graaf Van Lynden van Sandenburg, oud- In die atmosferische omstandigheden was ie j opperkamerheer van H.M. Tot hoogleeraar in de temperatuur in de zaal van de Tweede Kamer j physiologic te Leiden is benoemd dr. G J. Rade- m de afgeloopen week koesterend en verkwikkend, maker, te Utrecht. De bekende schrijver van kin- Den 6en Maart j.l. zette de Tweede Kam» de derboekea C. Johan Kieviet, te Wassenaar, vier- pnpele deliberatiën over het z.g. Aardewerk-wet- de onder vele blijken van sympathie, zijn zeven- je (de verhooging van invoerrecht tot steun voor tigsten verjaardag. De Voorz., der Nederl. Kamer de zich noodlijdend verklarende Maastrichtsche van Koophandel te Parijs, den heer Jos. Asscher, Keramiek-nijverheid) voort. Bij velen rees de zeer. si door onzen gezant aldaar namens de Regeering begrijpelijke vraag, of men, waar de uitslag toóhj het ridderkruis der Orde van den Nederl. °Leeuw absoluut niet twijfelachtig was, niet had kunnenoverreikt. Den Soc-democratischen senator, oud- Volstaan met beknopte verklaringen. Maar zóó zijn en blijven nu eenmaal de breed sprakige en praatlustige parlementaire „manie ren". Niet zonder reden gewaagde president Ruys de Beerenbrouck in de afgeloopen week op zeker moment van den „spreekuood" welke de Kamer beheerseht. In de zitting van Woeusliag 7 'dezer heeft Minister De Geer het ontwerp Verdedigd, maar niet „con arnore" zonder eenige geestdrift.. Het slotwoord van Z.Exe., dat bij verwerping ook misschien voor de Maastrichtsche Keramiek-indus trie wellicht uit verlies winst zal ontspruiten, ka rakteriseert wel het meest met hoevteel berusfing de Minister van Financiën, premier van het inter parlementaire intermezzo-kabinet, de verwerping tegemoet zag. De Kamer heeft het Aardewerk- wetje verworpen met 52—40. Het werd gesteund door de Katholieken, en de anti-revolutionairen, behalve prof. Visser. „Politieke gevolgen"" zal dit zooveelste échec binnen den tijd van eenige dagen, door het Ministerie geleden, niet hebbien. De bestaande politieke omstandigheden -belettetv- dat er eene kabinet®- of ministerieele crisis in treedt. Dat het votum, wiaarbij Katholieken en Chr.-historischen lijnrecht tegenover elkaar ston den, de kans op wedergeboorte van .ie Rechtsche Coalitie vergroot heeft.... vermoedelijk zal rr.en vfüehteloos in Nederland iemand zoeken, die deze „thesis" durft verdedigen. Op Donderdag 8 Maart j.l. kwam in ons Lager huis aan de 'orde de interpellatie-Van Braambeek over de omstandigheden, wiaaronder het personeel van de intercommunale tramwegen zijn arbeid verricht. Bij hooge uitzondering werd nu eens bij dieze interpellatie geen motie geboren. Zij leverde al heel weinig bijzonders op. Ik teeken aan, dat: Minister v. d. Vegte mededeelde, dat de kwestie der pensioenregeling van het hier bedoelde perso neel bij de betrokken departementen in onder zoek is. Spoedig zal eene 'kleine commissie worden benoemd tot onderzoek van de financieel® positie der tram-maatsehappijen. Verduidelijkt werd, dat deze situatie bij verschillende ondernemingen vér re van florissant is. Het toenemend autobus-ver keer is voor de trams eene geduchte concurrentie. Op Vrijdag 9 Maart j.l. vatte de Tweede Kamer de behandeling aan van het ontwerp tot vervroeg de invoernig, op 1 Juli a.s. in plaats van m 1930, van het zevende leerplicht jaar. De aanne ming van dit ontwerp, met vermoedelijk grooter meerderheid op Dinsdag 13 Maart, stond Vrijdag j.l. reeds vast. Hetgeen niet belette, datnegen tien afgevaardigden zich gedrongen gevoelden, er het woord over te voeren bij de Algemeene Beschouwingen. O, die praat-baccil, die onuitroeibare. Minister Waszink liet duidelijk gevoelen, dat de Regeering geen verzachting van de schaal èn vervroegde invoering van het zevende leerjaar kan aanvaarden. Daarmee werd dus het ontwerp- Zijlstra, hetwelk den 13en aan de orde zal komen, bij voorbaat afgewezen, Den 13en Maart, des middags hervat de Senaat zijne werkzaamheden. Dan zou de nieuwe senator mr. Reijmer, Hilversum's Burgetaleester, worden geïnstalleerd, den 14en zal de Eerste Kamer het ontwprp tot verlaging van de Inkomstenbelasting in behandeling nemen. De Senatoriale voorloopige Verslagen over de Staats begrooting 1928 zijn ein delijk verschenen. Misschien zal de Senaat het Budget over het loopende jaar eind April aan vatten. Ingekomen is een ontwierp tot goedkeuring van het in October 1927 te Brussel tusschen Nederland en België gesloten verirag, betreffedne intellec- tueele toenadering tusschen beide landen! Het wethouder Wibaut, te Amsterdam, is door ,1e Universiteit in de hoofdstad het eere-doctoradt in de Handelswetenschappen aangeboden. De heer S. Leefmans, hoofd der afd. Landbouw-Zoölogie aan het Laboratorium voor planten-ziekten te Buitenzorg, is doctor-houoris causa in de land bouwkunde geworden. Krachtens besluit der L and- bouw -hoogeschool. De heer Leefmans is op wieg naar Patria. Prof. mr. W. v. d. Vlugt, de vermaarde oud-parlemen tariër, oud-hoogleeraar te Leiden, te Oegstgeest, ontving op zijn 75sten geboortedag vele blijken van hulde. Uit de doodenlijst: lr. J. Muijsk'ens, directeur van Werkspoor, commandeur in de Oranje-Nassau- orde te Amsterdam, L. Niermand, oud-administra teur van cultuur-maatschappijen in "ïndië, Den Haag. Dr. H. W. Numans, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht, St. Joris gasthuis te Delft. leveren U een KOUS f 2.25 KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. LICHTE BAAI-TABAK 50 C! per'fc Pond »20 C? per Ons Uit de jjongste criminalia teeken ik aan, dat een Bank te Rotterdam telefonisch door een indi vidu, dat zich voor politiecommissaris uitgaf, voor honderd gulden is opgelicht. In het geval van het faillissement der Veen- dammer Hypotheekbank is het „novum" dat een Haagsche Advokaat, die onlangs was gearresteerd, maar wieer vrijgelaten, op last van de Haagsche Rechtbank opnieuw in arrest gesteld is. Die veelge noemde heer Liebermann, zou al wat hij bezit, aan curatoren der Bank hebben overgedragen, tegen finale kwijting. De Haagsche Rechtbank behandelde de straf zaak. wiegens opruiï'ng tegen de Indonesische stu denten. Mrs. Mo bach en Euïijs traden als verdei i- I gers op.'Het O.M. eisehte strafefn van'twee tot j drie jaar. Op verzoek van Mr. Duijs, die een zeer uitvoerig pleidooi hield, zijn de beklaagden uit het voorarrest ontslagen. Een lompenhandelaar te Kollum is in hechtenis heeft allicht verlevendigd de vraag, hoe het nu genomen onder verdenking van zijn schoonmoe- staat met de voorbereiding van een nieuw tractaat met België. De senator Prof De Savornin Lohman heeft over deze kwestie pertnientie schriftelijke vragen tot Minister Beelaerts van Blokland ge richt. Door Twentsche fabrikanten is, ook na de ver werping van het aardewerk-wetje, aan de Maas der, wier bezoeken hem verveelden, via zuring zout te hebben willen uit den weg ruimen. Een gep. ambtenaar te Retterdam is voor cc. f 800 opgelicht, door 't hem in handen spelen van valsche dollar-biljetten, 't Wemelt en krioelt van hotel-ratten. Vooral in het vooruitzicht van de Olympiade is dat benauwend! De hotelhouders beramen strenge maatregélien tegen deze rondsluipende dieven en dieveggen. De vrouw te Amsterdam, die, zalmen zich her inneren, indertijd gevangenisstraf onderging in de „bella-donnazaak, poging tot «vergiftiging, is weer gearresteerd onder verdenking Van oplichting 'tot een som van f 400. .Te Rotterdam deed de politie een inval in een Chineesch „boarding house" en nam daar opium, revolvers, patronen etc. 'in beslag. Van de 'diverse jongste inbraken noem ik die te Stavenisse, waar een man. en eene vrouw door de roovers ernstig mishandeld werden. Te Veecuen- daal pleegd eeen kostganger moordaanslag op zijn kostbaas, die zijne vrouw oj> gruwelijke Wijze en herhaaldelijk had mishandeld. Uit de ongelukken-serie zij genoteerd: te Sotes- terberg raakte een 15-jarigen joqgen onder .de tram. Met doodelijken afloop. Een 55-jarige spoor wegambtenaar is te Waalwijk, op het station, tusschen een paar buffers doodgedrukt. Een jonge officier, de heer Van Heeekëren van Keil is te Ede van zijn op hol geslagen paard ge stort, met doodelijk gevolg. Een met stroo gevuld schuurtje te Smilde ge raakte in brand. Twee kindertjes, resp. vier en twee jaar oud, zijn op gruwelijke wijze in de vlammen omgekomen. Ook hier rwas het spelen met lucifers vermoedelijk de oorzaak. Voor de verdere „misere" van auto-ongeval len, branden etc. verwijs ik naar de bladen. Uit plankenland kómt de tijding, dat het Too- naelverbond het beschermheerschap op zich heeft genomen voor de voorstellingen, welke' begin Juni I door Louis de Vries, die onlangs in Denemarken I nieuwe lauweren heeft geoogst, te Parijs zullen j 'worden gegeven. Een andere tournee, met een spelenden hond, gaat eene Arnhemsche dame ma- ken door Nederland en België. Zij zou voor drie maanden geëngageerd zijn tegen een honorarium van f1500. Moge de seep- I tici, die verzekeren, dat men hier met een buik spreekster te doen heeft, 'weldra gelogenstraft worden. Een frappant „novum": In de Limburgsche gemeente Klimmen is.... een nog niet opgehel derd overschot van f 1255.18 in de kas gevonden NieuWe aanmoediging voor pessimistisch-aangeleg- den: laatstelijk is bij ontvangen der belastingen totaal c.c. f 63.900 aan z.g. gewetensgeld ingeko men. Wie durft dan nog zeggen, dat de eerlijk heid de wereld uit is. DOOR VIER SCHOTEN GETROFFEN. Op het Prins Mauritsplein te Den Haag is een ongeluk gebeurd, dat echter nog vr'ij goed is afgeloopen. Een wissellooper der Twentsche Bank' kwam uit het Bijkantoor van genoemde bankin stelling aan het Prins Mauritsplein. De man draagt altijd een automatisch pistool bij zich om in geval van nood te kunnen verdedi gen. Ook hedenochtend had hij het wapen bij zich gestoken. Toen hij het uit den achterzak van zijn broek wilde nemen om het in zijn jas te ber gen ging het eensklaps af. De man werd door vier schoten in de heupstreek getroffen. Zijn toe stand is redelijk. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1