Buitenland Schrale Huid Veilings-Weekoverzicht Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. De heer S. de Groot heeft zjjn woonhuis met koolberging en erf verkocht aan den heer P. Kasten alhier. - ZUIDSCHARWOUDE. Het plaatselijk „Nut en Genoegen" hield gis teren zijn tweeden Vrouwenavond in dit seizoen- jVlet muziek, zang en voordracht wist men el- kancicr op gezellige wijze te vermaken, zoodat ook deze avond weer uitstekend is geslaagd. - BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: een portemonnaie met inhoud. Verloren voorwerpen: een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen worden verstrekt door de Gemeen tepolitie. - BROEK OP LANGENDIJK. Op Dinsdag 20 Maart 1928, des namiddags 3 uur, bestaat er ten gemeentehuize gelegenheid voor kostelooze vaccinatie. - OUDKARSPEL. DDoor het Bestuur van het Departement alhier is voor den laatst en, in dit seizoen te houden Bui tengewone Vergadering, beslag gelegd op den aan 'vele „luistervinken" welbekende Willem van de Capelle. Op dezen avond zullen verschillende stukken van een onzer grootste overleden kunstenaars, ten gehcore worden gebracht. Tevens zal door het engageeren van een strijk orkestje deze avond bijzonderen luister worden bijgezet. De entrée voor niet-leden is bepaald op 60 ct. - NOORDiSCHARWOUDiE* Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nr. voorkomende advertentie betreffende aangifte tot toelating voor de Gemeenschappelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs. In een volgend nr. hopen wij dit onderwijs meer breedvoerig te bespreken. Uit den Omtrek - HEERHUGOWAARD. Ter voorziening in de vacature Mienis, werd in de "gehouden algemeene vergadering der Fe deratie van den Vrijz. Dem. Bond, kieskring Hel der tot bestuurslid gekozen de heer S. Brugman. - HEERHUGOWAARD. Met het oog op het 300-jarig bestaan van on zen polder in 1929 werd een gecombineerde verga dering genouderi van het gemeentebestuur en het polderbestuur, ter voorloopige bespreking van de herdenking van dit feit. Naar ons werd meegedeeld zal nog in den loop dezer maand een vergadering- worden uitgeschreven, waartoe verschillende cor poraties en personen zullen worden uitgenoodigd. - HEFRHUGOWAARD. Bij de gehouden Bestuursverkiezing van twee Hoofdingelanden voor den polder werden herko zen jd e heeren C. van Langen en A. de Boer. Rechtzaken VOOR EEN KANTONRECHTE»* Zitting van 16 Maart. Die zwijgt, stemt t(oe! De aannemer J. H. uit Alkmaar, die zonder noodzaak op den Kennemer straatweg links hal gereden en beweerde daarto egedwiongen te zijn door een handkar en een uit de Kennemer garage rijdende auto, was bij de voortzeting der zaak heden niet aanwezig, en kon dus met geen enkel woord tegenspreken, de verklaring van den agent Stor, die beweerde dat de verdachte tij a genqeg had destijds om direct naar rechts over te steken. Veroordeeling tot f 4 boete of 4 dagen volgde. Ook een, die zweeg in alle talen- De tuinder Nioo M. uit Limmen, eveneens 'n linksch van den weg wielrijder, die de vorige week als verweer naar voren bracht, dat hij was gedwongen tot deze verkeersfout, omdat hem een verhuiswagen in den weg zat, bleek thans niet aanwezig te zijn. De verbalisant, inspecteur Stien- stra werd gehoord en verklaarde 'dat er voor ver dachte geen noodzaak bestond. De kantonrechter wist dus nu wel wat hem te doen stond: den over treder f4 boete of 4 dagen op te leggen. Wrest altijd waakzaam en bij de hand en let op of je achterlicht wel brand. De jeugdige timmerman E. Th. v. L. uit Alk maar verzuimde in den avond van 27 Febr. zich te vergewissen of het roode achterlicht van zijn motorrijtuig wel brandde. Dit was echter niet iu orde, welk gebrek aan wettelijk voorgeschreven illluminatie hem heden op f 5 boete of 5 dagen kwam te staan. Een geheim idjranktompeltje. Een 21-jarig koopman A. de M., resideerend© in de Burgemeester G. Blosstraat onder O udorp, moest zich verantwoorden ter zake het schenken van bier of andere alcoholhoudende dranken in den nacht van 14 op 15 en 21 op 22 Januari. De rijks- en gemeentepolitie had de verdtenking op dezen Burgem. G. Bosstrater en deden een nachte lijk onderzoek, met het resultaat, dat zij con stateerden de aanwezigheid van een aantal mans personen, die rondjes gaven, door verdachte ge- schonker bier dronken en hem daarvoor betaalden. Verdachte, in persoon aanwezig ontkent alle schuld. Het was een gezellig clubje en de kosten van de consumptie werden onderling bestreden. Een toelichting, die door den kantonrechter met grooten twijfel wordt aangehoord. Behalve de rijksveldwachter Visser, die het on derzoek heeft geleid, worden nog een drietal ar beiders gehoord, personen die tot het gezellige nachtelijke clubje zouden hebben behoord. Deze beweren het geconsumeerde niet te hebben betaald als gelag, zij hebben geld achtergelaten bij wijze van vergoeding voor vuur en licht. Heel aardig gevonden, zegt de kantonrechter tot deze getui ge. Gaat u maar zitten. De ambtenaar acht de overtreding zeer ernstig en requireert 2 maai f 60 boete of 2 maal 60 dagen. De straf wordt bepaald op 2 maalq f 50 boete of 30 dagen. Vermoedelijk zal veroordeelde tegen dit vonnis in hooger beroep komen. Gocn straf leegepasl. De heer J. G. W„ directeur van het Victoria- theater te Alkmaar, heeft op een keuringsavond een jongmensch beneden den leeftijd van 18 jaar toegelaten en staat nu terecht ter zake dit feit- De heer W. zegt niet te hebben geweten de aan wezigheid vah 'dezen minderjarige In zijn the- aterr. Hij vraagt ieder bezoeker of bezoekster om trent wie hij in twijfel verkeert, pertinent naar den leeftijd en bij de toegangen tot de zalen vraagt zijn bediende dit nog eens. De kanton rechter kent toevallig den jongen waarom het gaat. Het is een kerel als een boom. De ambtenaar is in dit geval overtuigd van de goede trouw van den bioscoop exploitant en vordert f2 boete of 2 dagen. Doof den kantonrechter wordt rekening gehou den met de moeilijkheden in een dergelijk dubieus geval en hij maakt gebruik van zijn bevoegd heid geen straf toe te passen. Het arbeidslijstje was fonfief. De bakker P. P. B. te Limmen liet in zijn bakkerij 'n knecht deeg bereiden, terwijl aan den wand een lijst prijkte, die onjuist was ingevuld wat betreft den duur der 'werktijden. Zoo 'n onre gelmatigheid kan in 'n geordende staal niet wor den geduld en derhalve werd heden diezen non- chalanten voederaar van het Limmer menschdom tot f7 boete of 7 dagen veroordeeld. Houdt je niet aan au.o's of voertuigen vast. Het kost je boetegeld of je komt in de kast! Nog vele fietsers huldigen de onhebbelijke en gevaarlijke geiwoonte zich door motor en andere rijtuigen te laten voorttrekken. Dat is echter niet alleen bij plaatselijke verordening, doch ook bij de motor- en rijwiielwet vefboden. Wie zich dus aan deze overtreding schuldig maakt, vergaat het dan evenals den timmerman J. K. uit Limmen en wordt als hij tot f 5 boete of 3 dagen veroordeeld. Het achterdeel van zijn overlamdje niet verlicht* De 38-jarige veehouder Corn. W. uit Ouden dijk zou volgens procesverbaal van den agent Dalenberg in de Langestraat "om 7.30 n.m. heb ben gereden, terwijl het achterlicht van zijn karretje wias' gedoofd. De verdachte echter acht het niet mogelijk dat dit uur juist kan zijn. Toen hij door Alkmaar reed was het 8.30. Ten einde nu te verifieeren of Dalenberg's klokje soms in ie war was, wordt de zaak a.s. week verder behan deld. De traktortram heeft het weer gedaan. De ongelukkige, door de goden van den Olym pus beschermd voertuig, dat nog altijd en onver droten zijn voorgeschreven banen in Alkmaar be- hobbelt, werd heden door den 20-jarigen kruier Dirk A. beschuldigd de oorzaak te zijn, dat hij op 6 Maait op zijn rijwiel links moest blijven rij- edn en hij dus teu onrechte door agent Dalenberg zou zijn geverbaliseerd. Teneinde ook deze opgaaf te controleeren met de verklaring van den verbalisant, Werd deze zaak eveneens tot a.s. week verdaagd. Dalenberg mag dan zijn boterham wel meebrengen. Daar wcrdl nu geen gekheid meer mee gemaakt Het is finaal uit met de bandeloosheid van de fietsrijders, om den weg te gebruiken naar hun goedvinden en believen. Met kracht wordt het ver keerseuvel, om naar willekeur links van den weg te rijden, door politie en Justitie bestreden. He den moesten zich achtereenvolgens verantwoor den wegens deze overtreding de schilder J. G. en de bakker J. M. beiden te Alkmaar. Aan hun beioep op noodzaak werd niet veel aandacht ge schonken en beide overtreders ieder tot f 4. boete of 4 dagen veroordeeld. We willen er ech ter ter waarschuwing wel bijvoegen, dat de boete, later, als de verordening geacht wordt algemeen bekendt e zijn, belangrijk kan worden verhoogd. Zegt het dus vcort. Pseudomonas Hyancinthi. Dat vervaarlijke woord duidt aan de geelziekte waarmede hyacinthcnbollen kunnen worden aan getast en die de bollen zoowel als plantgoed of als handelsartikel volkomen waardeloos maken. Be halve misschien voor handelaren, die er terzake on ^undige kooplieden mee laten inloopen. Onlangs waren dan ook een paar negocianten in dergelijke rommel door den kantonrechter te Alkmaar ver oordeeld ieder tot f 60 boete of 30 dagen. Een van die veroordeelden, H. H. te Haarlem, was te gen dit vonnis in verzet gekomen en stond nu he den in persoon terecht. Hij beweerde van de geel- i'ziekte onkundig te zijn geweest en gaf den koo- per Tromp de scnuld. Hij had de bollen op monster gekocht. De ambtenaar requireerde in het belang van de bonafide bollenhandelaars in den goeden naam, die ons land heeft te verliezen in het buitenland, bekrachtiging, die dan ook werd uitgesproken. Een complex van beroerligheden. De 23-jarige bakkersknecht Simon S. uit Alk maar had het in den avond van 10 Maart al zeer slecht met zijn eigen getroffen. De kaarsenlan taarn op zijn bakkerskar woei uit en toen hij de kaars wilde ontsmeken, kwam hij tot "de ontdek king, geen lucifers rijk te zijn. Daarop kwam een politieagent, die hem op den bon plakte en tot overmaat van ramp werd ons bakkertje heden tot f4 boete of 4 dagen veroordeeld. Zeo'n decoratie is nutteloos. Bakker Gerrit V., Z'., ze hadden deze -week wel de pik op de bakkers, dat twas de 4e al, moest in den vroegen morgen even 'n boodschap doen en pakte zijn rijwiel, dat niet van een lantaarn Was voorzien, welk gemis de bakker wilde ver helpen ,door een llantaarn op zijn jaste te spelden. Dit surrogaat weril echter door den nimmer sla- penden chef de Waard als ondeugdelijk verwor pen, welke opvatting de kantonfe'chter heden deel de en den vindingrijken "bakker 1 boete of 1 dag oplegde. 1 Nieuwstijdingen ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den Groninger Straatweg onder de gemeente Leeuwarden heeft een ernstig' aö*ö-ongeluk plaats gehad. Een particuliere auto uit de richting Groningen kwam naar V.D. meldt in botsing met een vrachtauto voor het vervoer van vee. De particu liere auto *slo§g' over den kop. De drie inzittenden werden ernstig gewond en twee van hen zijkl' stervende Zij konden niet meer worden vervoerd De derde inzittende heeft ernstige hoofdwonden gekregen en is naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Een Chevroletauto. bestuurd door den heer Van Bommel uit Groningen, vertegenwoordiger van de firma Buiman te Amsterdam, wilde een vee- _auto {van den heer Buruma uit Rijperkerk pas- seeren. Juist op dat moment passeerde ook een wielrijder De heer van Bommel week voor dezen uit, tengevolge waarvan zijn auto door een der wielen van de andere auto werd gegrepen. D|é Chevroletwagen sloeg over den kop en botste tegen een boom. De heer van Bommel kwam onder de auto terecht en werd daar levenloos onder van daan gehaald. In den auto zaten verder nog de heeren F. H. van Wolde en J. G. Buning, beiden haridelsrei- zigers uit Groningen. Zij werden uit den wagen geslingerd en kregen niet ernstige verwondingen aan het hoofd. De aut;o werd totaal vernield. De heer Buruma werd eveneens van zijn wagen geslingerd en bleef bewusteloos op den weg lig gen Hij heeft e.en hersenschudding bekomen en kon later worden bijgebracht. Hij is naar het St. Bonifaciushospitaal te Leeuwarden overgebracht, terwijl het lijk van den heer van Bommel en de beide andere gewonden naar het Dliaconessen- ziekenhuis te Leeuwarden zijn vervoerd. GEWAAGDE TOEREN IN DAKGOTEN. Sinds een week ongeveer trekken op sensatie beluste Weener.. des avonds naar de wijk van de Erdbergstrasse, waar zij steeds maar weer naar boven kijkende, heen en weer blijven loopen, in de vei wachting dat er iets „gebeuren" zal. Dit gebeuren is net optreden van een geheimzinnigen inbreker die reeds geruimen tijd daar de buurt onveilig maakt en op ongewone wijze de huizen pleegt binr.en te dringen. NI. stteeds door dak vensters. Men heeft hem met de grootste koel bloedigheid over de smalste dakrandjes zien wan delen alsof hij rustig op het asphaLt liep. En het typische van 's mans inbraken is, dat hij gewoonlijk niet veel van waarde meeneemt, dikwijls geld en kostbaarheden laat liggen en zich tevreden stelt met een jas of een wandelstok. Her haaldelijk heeft Je politie op dezen zonderlingen „koorddanser" geschoten, maar telkens tevergeefs 1 De geneimzinnige „hij', naar wiens evoluties men des avond., alsv naar een bravourstukje in een circus* gaat kijken, is volgens degenen, die het .geluk" hadden hem te zien, een klein mager mannetje Tot dusver heeft hij de politie, die eiken nacht de buurt met versterkte posten bewaakt, steeds 'Veten te verschalken. De sensationeele film „de jacht over de daken" trekt eiken avond een groot publiek. UIT DEN VOLKENBOND. DE BLANKESLAVINNENHANDEL De commissie ter bestrijding van den vrouwen handel nam heden een motie aan betreffende de wenschelijkheid, om aan alle regeeringen de slui ting van de publieke huizen aan te bevelen, op grond van het nauwe verband, dat er tusschen de ze huizen en den hjandel in vrouwen bestaat. Tot een positief bevredigend accoord is het niet gekomen. Wel wordt aan die regeeringen, wel ke de 'reglementeering nog handhaven, gevraagd zoo spoedig mogelijk dit vraagstuk te bestudeeren aan de hand van de rapporten der Bondstdeskunr digen. 1 Het Volkenbondssecretariaat zal een onderzoek instellen naar de wettelijke bepalingen in die lan den waar de reglementeering is afgeschaft. Tevens zullen de wettelijke bepalingen tegen de soute neurs in studie worden genomen. Uit de bespreking van dit punt bleek, dat de souteneurs een zeer belangrijke rol spelen in den handel in vrouwen. Strenge strafbepalingen be staan reeds in verscheiden landen en in Engeland worden soms nog lijfstraffen (de zweep) toegepast In Frankrijk hebben herhaalde klopjachten soms goede resultaten opgeleverd en tot de arrestatie van ettelijke souteneurs geleid. Ook het Belgische systeem van interneering in werkhuizen verdient de aandacht. De commissie nam voorts een motie aan, waar in op voorteztting van de ent/hette naar den om vang vaA den vrouwenhandel wordt aangedrongen;, en zij stelde den tekst vast van een vragenlijst nopens de wettelijke bescherming van jeugdige ar- tisten, welke vragenlijst aan de regeeringen zal worden toegezonden, teneinde de commissie in staat te stellen op een volgende vergadering over die onderwei pen een voorstel te kunnen formuleeren. HINCHLIFFE'S OCEAANVLUCHT Alle berichten, die worden ontvangen over de oceaanvlücht van Hinchliffe melden slechtsj dat ,©r geen nieuws over hem is, zoodat nu wel is vast komen te staan dat hij en zijn metgezellin in den Oceaan hun graf hebben gevonden. De chef van de Amerikaansche marine, admi raal Kellogg, heeft telegrafisch aan Engeland alle hulp voor de opsporing aangeboden. BRUILOFT IN BRITSCH-INDIE Vandaag wordt te Darya Mahal in den Britsch- Indische staat Indore het huwelijk gesloten tus schen Sii Tukoyi Roa Holkar, den ex-Maharadja van Indore en miss Nancy Ann Miller, een jonge en ongetwijfeld ondernemende Amerikaansche. En daar er meer danvijftigduizend gasten zijn uit genoodigd om de plechtigheid bij te wonen, mee- nen wij ons niet aan indiscretie schuldig te ma ken indien we ons ook even met deze echtverbinr tenis bemoeien, die al vele weken lang beroering in de Britsch-Indische wereld wekt. Onder de passagiers, die den 2Óen December 11. met de „Genova" van de Marittima Italiana te Bombay aankwamen, bevond zich de 23-jarige miss Hiller, de dochter van een schatrijke familie uit Californië, die studeerde aan de aW shingtonsche universiteit. Kort tevoren had zij in het huis van haar ouders in San Francisco den ex-Maharadja van Indore leeren kennen, die onder den naam van mr. Raje een reis door de Vereenigde Staten maakte. De Maharadja had wat fleiding noodig, want men herinnert zich natuurlijk dat hij een jaar tevoren afstand had moeten doen van den troon van Indore, omdat hij in een leelijk liefdes avontuur gewikkeld was. Hij was nl. verliefd op een zijner hofdanseressen, de bekoorlijke Moemtaz Begoem, die echter innige betrekkingen met een rijk koopman uit Bombay, mr. Bawla, onderhield Tijdens een autoritje werd mr. Bawla vermoord en het heette toen dat de Maharadja de hand'in het drama had. De Engelsche regeering bemoeide zich met het geval en dwong den Maharadja af te treden. i Het romantisch Californië bood een voortref felijk décor voor de liefdesydille van den Ooster ling en zijn Amerikaansche en het tweetal was dan ook voornemens zich er na hun huwelijk; blijvend te vestigen, ware de Amerikaansche wet niet zoo bekrompen geweest om dit te verbieden daar de Maharadja reeds twee vrouwen in Indore bezit. Besloten werd daarom dat miss Nancy naar Indore zou komen om daar in het huwelijk te treden. Geëscorteerd door twee leden van het gevolg vari den/ ex-Maharadja vertrok het jonge meisje naar het Oosten, tot stijgend misnoegen zooweL van de Amerikaansche als Britsche autoriteiten. Bij haar aankomst in Bombay liet de Amerikaan sche consul haar dan ook ontbieden, om haar den ernst van haar stap onder het oog te brengen en hem nadrukkelijk af te raden. Toen het meisje op haar stuk bleef staan, verklaarde de consul, dat hij geen macht had haar er af te houden, maar dat zij de volle verantwoordelijkheid zelf moest dragen. De Britsche onderkoning Loi^l Irwin en de Britsche autoriteiten poogden van hun kant den Maharadja te bewerken, doch tevergeefs ook hij bleef onverzettelijk. oZodat heden het huwelijk eindelijk zal worden gesloten, den laatsten dag, waarop dit volgens de Hindoesche leer in dit Hindoesche jaar nog ge schieden kan. Anders zou het twee maanden moe ten worden uitgesteld, daar de astrologische voor teekenen aan bepaalde eischen moeten voldoerv De bruid tot Hindoesche bekeerd. Eene ingrijpende gebeurtenis in het zielelevei? der bruid is haar bekeering tot het Hindoeisme,, welke in het begin dezer week, met groote plech tigheid in de heilige stad Gangapoer is geschied. Het moderne Amerikaansche meisje, dat in haar land aan mondaine vermaken deed, moest zich hiei onderwerpen aan een eeuwenouden ritus, waarvan zij, ofschoon van tevoren ingelicht, den dieperen zin niet begreep. Een 00 gen blik dreigde de Hindoesche wereld in oneenigheid te geraken, daar de Marahata Mis sie zich met de bekeering der Amerikaansche had beiast, zeer tot misnoegen der z.g. Kshatriya's of krijgers die de Sikh's en de Goerka's, uit dea wereldoorlog bekend, tot hun sect© tellen. Doch het conflict werd bijgelegd en ten aanschouw© van tienduizend menschen, uit alle oorden des llands samengestroomd, werd zij tot Hindoesche gewijd gedurende een eindeloos ceremonieel. Na een bad te hebben genomen in de heilige rivier, de Godaveri, zette zij zich barrevoets, gehuld in een sari, het kleed der Hindoesche vrouw, met het merktaeken boven haar wenkbrauw1, naast dr. Koertakoti, den Shanakaracharya", of opper priester der orthodoxe Hindoes, in de onmiddel lijke nabijheid van het Heilige Vuur. Tal van diepzinnige ceremonieën volgden en vele spreuken vol Oostersche wijsheid, moest Miss Miller uitspreken, waarna haar den naam van Devi Sharmista, een in de geschiedenis van Indië vermaarde Koningin, werd geschonken. Onder de vreugdekreten van „Hind Mata Ki Jai" (Heil Moeder Indië) werden 108 heilige stieren geofferd:, en verscheen de jonge bekeierde in haar Hindoesch gewaad om in gebed neer te knielen. Daarna ver trok zij naar haar hotel, dat geheel voor haar was gereserveerd. En vandaag zal zij de gemalin worden vat) den vroegeren heerscher van Indore in wiens staat zij wellicht nog belangrijke hervormingen zai weten in te voeren. (Overgenomen uit „Het Handelsblad"). verzacht en geneest men met j Doos 30, Tube 80 ct. PUROL .WEEKOVERZICHT VAN DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN 12 TOT 17 MAART. "i u I' I r ri' r i De aanvoer van Maandag was, gezien den laht- sten tijd al bijzonder klein. Spruiten welke de laatste dagen in tamelijk groote kwantums wer den aangevoerd, zijn heden sterk aan het minjde-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4