NIEUWE S Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 20 Maart 1928 37e JaarganS StemmingsbeeldGroentenland No 34 IMTERC. TELEPHOON 52 LMGEIUkKI COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. II. KEIZEB - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgver Dezer dagen stapte een reeds bejaard man op me af; hij had iets te vertellen. "Natuurlijk ben je dadelijk geheel por, menschen met rijpe levens ervaring hebben gewoonlijk iets te zeggen. ,,'kHeb je stemmingsbeeld gelezen ovèr 'de koekoek in rt spreeuwennest"; zei de goeie man „en dat wekte herinneringen op aan mijn jeugd- En wat ik van een soortgelijk geval weet, heb ik niet uit een jeugd boekje, maar z&f gezien en nauwkeurig nagegaan." Natuurlijk was ik dadelijk vol belangstelling en Vroeg of de verteller er bezwaar tegen had, dat ik zijn zeer interessant verhaal mijn lezers meedeelde. Integendeel, luidde 't antiwoord, ga gerust je gang. Als jongen vond ik op een Wortelenaltker aldus mijn zegsman een vogelnestje met drie kleine eitjes en een 'grooter ei, anders gekleurd óók. 't Viel bepaald op, dat verschil in kleur en grootte, 'k stelde vast, dat de kleine eitjes afkom stig waren van een vink en terwijl ik nog stond te kijken naar dat groote ei, hoorde ik op één maal de koekoek in mijn onmiddellijke nabijheid. Een koekoeksei, flitste het dadelijk in mij op, daar moet ik meer van weten. En 'nu besloot ik, dagelijks 't nest te inspecteeren, om te weteü te komen, hoe 't geval zich verder zou afspelen- Met voorbeeldige trouw broedde de vink de eieren uit, als ik in de nabijheid van 't nest kwam, stelde ik in de meeste gevallen vast, dat de koekoek in de buurt was en niet minder trouw als de vink op zijn post was. Stel u mijn verbazing voor, op zékeren dag te moeten vaststellen, dat d« jonge vinkjes dood "buiten 't nest lagen, danig toegetakeld; in 't' nest bevond zich alleen nog de jonge koekoek, springlevend- Zouden de vinken nu ook dat koekoeksjong in den steek laten? Geen sprake van, 'twas zielig om aan te zien, hoe die van de eigen kinderen be roofde vinken zich afsloofden orri die ^gulzige veelvraat te voeden. De koekoek zag toe en liet zijn eentonig geluid hooren. 'kNam de jonge koekoek mee naar huis, heb 't beest nog den maand ongeveer in leven kunnen hóuden." Zoo luidde ongeveer 't 'verhaal van mijn vrien delijke lezer, abonné van óns blad. Nu liet hij er ietwat ondeugend op volgen: je zoudt de beeld spraak nog verder kunnen voortzetten. De booze oude koekoek gooide de vinkjes uit het ouderlijk nest, daar haal jij vast •frat uit, de bedrogen ouders bleven echter evpn trouw dat koekoeksjong verzorgen, iwat kan je daaruit al niet afleiden Als je dat nu eens ging uitspinnen, de jonge vinkjes, de handel (lastig zoo'n beeld, want pro beer eens de koopman „er uit" te werken!), 'tbe drogen onderpaar, de N.M.B. en 't gulzige, vraat zuchtige jong die je weet wel. 'k Heb nu genoeg gebeeldspraakt en meen dui delijk mijn meening te 'hebben weergegeven. Natuurlijk helpt dat alles 'geen zier, de heeren van de pootgoedcommissie gaan 'kalmweg hun gang, storen zich aan 'niets en niemand en «ie hoeren-ver bouwers laten voorloopig met 'zich sol len. Nu zitten er aan deze zaak nog tiwee kanten, die zijn nog nimmer 'naar voren gekomen, hoe wel die toch bij 't publiek bekend zijn. Waarom zouden de pootgoed commissies zoo aan dien handel doen Omdat ze dit zoo graag willen Vrij zeker zit hier een financieele kant aan, en is de vraag gerechtigd of de menschen met -ie keuring belast, ook wel voldoende bezoldigd wor den? 'kHeb daarover eens inlichtingen ingewonnen én het bleek me, dat hieraan nog al wat hapert [Willen de heeren keurmeesters leen voldoende „daggeld verdienen", dan schijnen ze'genoodzaakt te wezen, er met handelen in het door hen gekeur de product wat bij te verdienen. 'tZou zeker ge- wenscht zijn, hier eens een nauwkeurig en nauw gezet onderzoek in te stellen. Ligt daar de oor zaak, dan gaan de groote organisaties diet vrij uit. 'tls misschien voor de pootgoedcommissies zelf uiterst moeilijk, hiermee voor tien dag te komen; een courantenman behoeft zulke "bezwaren min der te teilen. Het gaat er om, langs rechte wegen, goede verstandhoudingen te krijgen, allerminst om de een of ander een hak te zetten. 't Zal en nu kom ik tot de tweede kant van de zaak voor de pootgoed-commissie van den N.M.B., die feitelijk beter zich zelfstandige L. T.B.-organisatie kon noemen, zelfverloochening kosten, van haar gepreviligeerde positie afstand te doen. Een góed lezer kan uit dit laatste zinnetje heel wat afleiden! In 't Zaterdagnummer van ons blad kwam een in bezadigden toon geschreven artikel voor van den voorzitter van de L.G.C. aan 't adres van den praeses van de pootgoédeommissie varf den Beide heeren verstaan de kunst van polemisee- ren, 't is me altijd een genoegen geweest met den laatstgenoemde de pen te kruisen. Hij heeft me wel is waar gedisqualificeerd, '(waarom is me nog altijd onbekend) maar daar stoor ik me 'heele- ma'al niet aan; 'k neem evengoed van zijn altijd lezenswaardgie epistels notitie. Nu geloof ik, dat 'bedoelde pootgoaicommissie- leider zich op buitengewoon glad ijs heeft bege ven, door den naam van den heer Valstar te noemen. De bekende voorzitter van het Centraal Burea uis vol waardeering voor het werk'van de keuringscommissies, schrijft hij, ons 'werken, om de vroege aardappelvarieteit Schotsche muis voor degeneratie te behoeden, heeft èijn volle sympa thie. Ik vraag 1"(ook de voorzitter van de L. G.C. wees er zeer terecht op) wie sympathiseert daar niet mee? Daar gaat de kwestie heelemaal niet om. 't Gaat om de afzet van het product En hoe de heer Valstar daarover denkt, kan den voorzitter van he pootgoedcommissie toch moeilijk onbekend zijn. Ik 'ga uit van de zéker niet gewaagde veronderstelling, dat de hoofdar tikelen van de Tuinderij, het officieel orgaan van het Centraal Orgaan van "de Veilingen, vol komen de instemming van "den heer Valstar heb ben. Welnu, 'k geef den voorsfttter van de pootgoed commissie in overweging eens kennis te nemen van de leader in genoemd toonaangevend tuin bouwblad, getiteld „Zelfexport". Hij zal, na le- xzing van dat artikel, 'den naam van den heer Valstar in dit verband wel niet meer noemen. En mocht hij nog ineenen, dat zijn standpunt in zake den afzet van het product buiten de veiling om, door zelf-expor't toch de goedkeuring zou wegdragen van den voorzitter Van 'het C. B. in den Haag, dan wil-ik' hem voorstellen, dat deze zaak dezen tuinbouw-specialiteit eens worde voor gelegd. Ik verklaar bij voorbaat mij te zullen ge- drajén naarde uitsprahen van den heer Valstar; ik durf veronderstellen, dat de voorzitter van de L.G.C. dit ook doet. 'tZou zeker gewaardeerd worden tevens, als de pootgoed-oommissies even eens verklaarden, zich overeenkomstig de uit spraak: van den heer Valstar (toch zeker bevoegd en onpartijdig) te zullen gedragen. Dan, "N.M.B. en L.G.C. is 'deze zaak, di eal heel wat praten, papier en inkt heeft ge kost, voor goed van de baan. Een goede gedachte van den heer Groen, den persoon van den heer Valstar in 't debat te betrekken. Hij heeft A gezegd, geconstateerd, dat de voorzitter van het C.B. sympathiseert met 't „keuringswerk"fiat zeg ik, die sympathie is algemeen, zelfs kooplui waardeeren dat werk. Maar zeg na A, heer Groen, ook B. en schrijf aan het adres Javastraat 80 den Haag eens 't volgende: „Heer 'voorzitter C.B., wij in N.-H. zijn zeker van uw sympathie met het werk der aardappelkeuringseommissies nu willen we ook graag weten of u eenzelfde waardeering heeft voor de manier (buiten de veiling om) van „afzet" van het product. Wij stellen hoogen prijs op uw oordeel en verklaren, ons naar uw zienswijze, wat de afzet betreft, te zulllen gedragen." Dan worden spijkers met koppen geslagen. Nu vraag ik den heer Groen, of 't hem ernst is en hij inderdaad deze zaak opgelost wil zien. Zoo ja, dan ga hij langs de uitgestippelde lijn waarvan hij zelf de eerste puntjes aangaf. Via den Haag. Me dunkt, hij is "zulks nu toch aan zich zelf verplicht, hij heeft den naam van den heer Valstar zelf genoemd. Vol verwachting klopt veler hart. We kijken nu eiken Maandag weer zeer belang stellend uit naar de publicaties van het betaal- kantoor; dan toch wordt gepubliceerd hoe groot theoretisch de aanwezige groenten-voorraad nog is. Voor de L.G.C. luidde de publicatie voor den 19 Maart: Aanwezig roóde kool 38 Wagons, geel 87, Deen 245, peen en uien nihil. Een koopman zag me juist bezig deze gegevens ove rt eschrijven, en merkte op, dat zulks niet noodig was. Waarom Wel, er zijn immers nu geen peen en uien meer en er was van beide groenten heden morgen nog aanvoer. Die kooplui hebben nu ook altijd wat, die zijn ook zoo precies. Toch zal de voorraad uien en peen practisch wiel geruimd zijn, de uien ho pen worden zeldzaam in den hoek. Hedenmorgen was het gedrukt voor gele kool, de grooten moesten het vooral ontgelden. Denen Iwaren prijshoudend en van de weinig aangevoer de roode kool, 8 partijen, (werd maar heel weinig verkocht. Ei' zit in de bouwers toch ook' niet weinig courage, dat houdt met een onbewogen gezicht maar" op voor een prijs van 'f 28 per 100 K]g. als waren het '28 dubbeltjes. Daar moet 'je "moed voor hebben. jUit den Omtrek - HEERHUGOWAARD. ;Door de afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering werd Zaterdagavond in het lokaal van den heer Rus haar jaarlijksche propaganda- avond gehouden. In zijn openingswoord heette de voorz., de heer S. Brugman, allen welkom, sprak een woord van dank aan Mej. Wit, die weer voor gen nieuw lid had gezorgd en hoopte, dat de avond iets zou mogen bijdragen tot versterking der af deeling en zich tevens zou kenmerken door een opgewekte stemming. Na een paar muzieknumers ,werd door den voorz. een korte propagandarede .gehouden. Voorts werd de avond gevuld met tooneelspel van „Harmonie" welke daarmee een warm en welverdiend applaus inoogstte, muziek en samenzang. Het nieuwe lied werd frisch en geestdiiftig gezongen, evenals „Wijze Wetten," „Der Jong'ren Plicht" en „Drie Tijdperken," alle voor de afdeeling gedicht door mej. Wit. Zoo on gemerkt liep het al in de richting ran middernacht toen voorz. tot sluiting overging, daarbij „Har monie" dankend voor hare welwillendheid en mooi spel, daaraan toevoegende een woord van dank aan allen voor de medewerking tot het sla gen van dezen avond en tenslotte een. opwekking allen mee te strijden voor het bereiken van het mooie doel van den Bond. Hierna viel de hamer. - HEERHUGOWAARD. In de laatstgehouden ledenvergadering der tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" werd aan het iBestuur opgedragen, den heer P. Meereboer, die 25 jaar als Penningmeester had gefungeerd, na mens de vereeniging een aandenken te doen toeko men. Het Bestuur heeft zich dezer dagen daarvan gekweten door den jubilaris een divan aan te bie den met begeleidend schrijven, namens het Be- Stuur door voorz. en secretaris onderteekend. - HEERHUGOWAARDw Zaterdagavond werd door dem heer P. Glas, zijn geheel gerestaureerde zaak, waarin meubelwin kel, stoffeerderij en zadelmakerij, geopend. Gun stig staande op den hoek van MiddelwegBasse- weg maakt deze winkel 'een hoogst aangenamen indruk. Zeer velen namen dan ook Zaterdagavond een kijkje en menigen uitroep kon men opvangen over de zeer uitgebreide, ruime en keurige etala ge, des te mooier aanzien door een groot aantal ibloemstukken, van belangstellenden ontvangen en ap het voordeeligst in de uitstalling geplaatst. Door de nu verkregen mooie winkelruimte en de aangebrachte groote ruimte heeft men een mooi overzicht over de etalage. Ruime aandacht werd ook geschonken aan de zeer aardige attractie aan de heropening verbonden. Temidden der geëtaleer de artikelen is een op karton uitgebeelde fauteuil geplaatst, beslagen met een groot aantal kopjes. Naar dit aantal mag worden geraden door koopers voor een bepaald bedrag, terwijl 10 prijzen worden beschikbaar gesteld met als eerste prijs 2 fau teuils en 4 stoelen. Het centrum der gemeente is een mooie zaak rijker geworden, evenals het vo rige jaar met de opening der zaak van den heer P. Mienes. We wenschen beiden goed succes, hopend, jlat ze in hunondernemingsgeest niet teleurgq- steld mogen worden. - SINT PANCRAS. Zondagmorgen omstreeks 8.30 uur ontstond er een begin van brand in de Gereformeerde Kerk alhier, hetwelk door de spoedig toegeschoten hulp tot een begin werd beperkt. Een gedeelte van het 'dak van de consistorie verbrandde. Oorzaak was te heet gestookte kachel. - SINT MAARTEN. In een Vrijdag j.l. gehouden vergadering der leden van de kaasfabriek „De Tijdgeest'" alhier 4.s besloten om deze fabriek van half October in zoetfabriek om te zetten. •De bestuursfuncties worden bekleed door de heeren Jb. Bruin Jr. Directeur-penn., D. B. Blom Secr.-boekhouder en de heeren D. Bas en .A Brak commissarissen, terwijl de heer G. Bruin 'K.Gz. (inmiddels naar Heiloo vertrokken) als kaas maker is herbenoemd. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. In verband met de ongesteldheid van den on derwijzer A. J. Vos van Zon is tot tijdelijk assis tente benoemd Mej. W. C. Sluijter te Schoorl. OUDKARSPEL. De zangvereeniging „Caecilia" heeft in studie genomen de operette „De Groot Mogol." OUDKARSPEL. Vrijdagmiddag geraakte onze plaatsgenoot, de heer W. Verkroost te water. Fietsende het pad op naar het eiland van Jb. Bood slipte zijn ach terwiel en kwam de bakker met zijn broodmand in de dgiksloot terecht. Door direct toegeschoten hulp wist men en den bakker en het brood ge deeltelijk droog te houden. - NOORDSCHARWOUDE. Ter gelegenheid van den 25-jarigen tooneelloop baan van den heer H. Slikker, zou „Het Kleine Tooneel" „De Distel" opvoeren.' We vernemen, dat dit niet zal doorgaan. Nieuwstijdingen JACHT. Aan den zelfkant van de stad Amsterdam: waar nog weiden zijn en slooten. WWat de jongen daar doen moest, wist geen der vele toeschouwers, die van den Middenweg af de jacht gadesloegen. Doch de jongen waser: in de wei en..... een agent was er ook. De jongen draafde door het weiland als een angstig veulen, gelijk een muis, die in het nauw zit, zoekend naar een gelegenheid om te ontsnap pen. Maar de eenige uitgang was door den politie- rnan afgesloten. 1 „Hij had al lang weg kunnen komen" meerijde- een der kijkers. „Die agent kan toch niet uit de voeten met z'n fiets." Ach, men had zoo gaarne dien jongen de over winning toegekend. Tot groote verontwaardiging van het publiek; holde het jonge mensch evenwel de oprijlaan der boerderij af. „Die is waard gepakt te worden. Wat eerr ezel." De jongen werd gepakt en even later werd hij plechtig in optocht door het tuindorp naar het bureau geleid om zijn standje in ontj- (vangst te nemen omdat hij bij „zalig slootja springen"op particulier terrein was gekomen. (HbldO EEN MOTORBOTSING. Vrijdagavond kwart over vijf wilde de chauffeur van een auto, die aan den Meppelerstraatweg te Zwolle benzine had ingenomen, den straatweg oprijden, toen hij van de richting Meppel met groote snelheid een motorfiets zag naderen. De, autobestuurder, de heer C. J. Zebinden Baggerman uit Zwollerkerspel, stopte onmiddellijk, maar de motorfiets had zoo'n snelheid, dat de bestuurder geen kans zag voldoende uit te wijken en met( volle vaart tegen het voorstuk van de auto opreed. De motorfiets slingerde nog een paar meter door en sloeg toen om. De motorbestuurder en zijn 'duorijder, de heeren G. J. Klein en D. ,J. Zaab, •beider, onderwijzer te Emmercompascuum, wer den elf meter weggeslingerd maar kwamen geluk kig in het zand terecht. De duorijder brak zijn dijbeen. De bestuurder, die geen noemenswaardige kwetsuur had gekregen, wasi geheel in de war. Beiden werden naar het ziekenhuis te Zwolle over gebracht. De motorfiets was zwaar, de auto alleen aan het voordeel beschadigd. ONREGELMATIGHEDEN. In de gehouden gemeenteraadszitting van Stop- pelsdijk, werd op voorstel van B. en W. besloten, den heer W. van Son ontslag te géven als gemeen tesecretaris, gemeente-ontvanger en administrateur van het Gem. Electriciteitsbedrijf, terwijl tevens den heer F. du Puis als electricien van voornoemd bedrijf werd ontslagen. Een en ander in verband met gepleegde onregelmatigheden. DIEFSTAL A. B. VAN EBN JVIEDERL. SCHIP Verleden week heeft aan boord van het Neder- Jandsch stoomschip „Beijerland" (uit Rotterdam)' in de haven van Dieppe (Frankrijk) een brutale roof plaats gehad. Te IJmuiden werden van een der opvarenden van bovengenoemd stoomschip, dat met een lading kolen van Newcastle-on-Tyne in de zeehaven van het Hoogovenbedrijf aldaar arri veerde nog de volgende bijzonderheden vernomen|. In het begin der vorige week lag het stoomschip /„Beijerland" dat met een lading steenkolen van de ïyne te Dieppe (Fr.) was aangekomen, in de haven aldaar in lossing. Op den morgen na binj jhenkomslt bemerkte de gezagvoerder, die uit een zwaren slaap ontwaakte, tot zijn grooten schrik, dat ongenoode gasten een bezoek in zijri hut •hadden gebracht. Na een ingesteld onderzoek bleek dat verschillende eigendommen van den kapiteip o.m. een gouden horloge met dito ketting etc. be nevens een portefeuille met geld ontvreemd waren. Blijkbaar hebben de(n) indringer(s) gebruikt ge maakt van bedwelmende gassen, waardoor den gezagvoerder tijdens den roofoverval zoo vast ge slapen heeft, dat hij niets van het binnen/dringen, heeft bespeurd. Ook de overige opvarenden, waar Van enkele eveneens persoonlijke eigendommen (misten, hebben niets van het bezoek der ongenoo de gasten bemerkt. Van de berooving is onmid dellijk bij de politie te Dieppe kennis gegeven met de vermelding, dat eenige vingerafdrukken op de wanden van de hut waren ontdekt. Men twijfelt1 er ten sterkste aan of het de politie ooit zal ge lukken den) dader(s) in handen te krijgen. JONG OP STAP. Vrijdag is te Zwolle aangehouden een 15-jarige jongen, die 10 Maart voor zijn patroon, een lam penkoopman te Amsterdam, f200 moest innen, met welk bedrag hij er vandoor is gegaan. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van negen gulden en een dolkmes. OVERREDEN. Aan het Loopende Diep te Groningen is het 12-jarig meisje M. E. van Lier, een verpleegde uit het Groene Weeshuis door een vrachtwagen over reden. Het kind is aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1