Veilings-Weekoverzicht Plaatselijk Nieuws ZUIEiSCB A RW OUDE- BlijkeDS adv. in dit nummer zal den heeT A. Mooij a.s. Donderdag zijn nieuwe slagerij openen. We wenschen den heer A. Mooij in zijn nieuwe zaak, welke gebouwd is tegenover zijn oude sla gerij en naar alle eischen des tijds is ingericht, een goed succes. Ziuidseharwoude is hiermede weer een mooie winkelzaak rijker. Nieuwstijdingen VROUW IN BRAND. Naar het Binnengaèthuis te Amsterdam is ver voerd een 71-jarige vrouw, wier kleeren in haar woning in de Fannius Seholtenstraat hadden vlam gevat, toen zij bij het Inschenken van thee zichj te dicht bij de fel brandende Kadhel bevond. Zij had brandwonden aan onderlijf en handen, f 25.000 VERDWENEN- Zaterdag is een 19-jarige loopjongen Van Van Rees Burcksen en Bosnian's Handelmaatschappij aan de Wijnhaven bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging aan den Coolsingel een 'bedrag van ongeveer f 25000 gaan halen. Omdat het de eerste keer was, dat hem een zóó groot bedrag werd toevertrouwd, is de jongen langs stille wegen naar zijn kantoor teruggekeerd. In den Hang bij de Schrijnwerkerssteeg gekomen, hoorde de jongen iemand roepen, en toen hij omkeek, zag bij, dat het hem gold. Hij werd onmiddellijk daarna de steeg binnengetrokken en daar heeft iemand hem een slag op het hoofd gegeven, waardoor hij zijn bewustzijn verloor. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, was de portefeuille met het geld verdwenen. Burgers hebben 'den aanrander nog achtervolgd, maar zonder eenig resultaat. EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is ver voerd een 25-jarige man, die op den Zeedijk door een auto was aangereden en daarbij vermoedelijk inwendige kwetsuren bad gekregen. De chauffeur van dezen auto verkeerde in staat van dronken schap; de auto is in beslag genomen. MOEDIGE REDDING- Een ongeveer 14-jarigen jongen reed met zijn fiets in de Keizersgracht te Amsterdam ^ussehen de Wolven- en de Huidenstraat. Een gepensio neerde werkmatij Hardes genaamd, en wonende Jac. van Lennepstraat, spTong zonder zich een oogenblik te bedenken, te water en slaagde er in den drenkeling, die juist zinkende was, te grijpen en op het droge te brengen. AUTO-ONGELUK. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is op den Haagweg nabij Den Deyl een luxe-auto die een vrachtauto wilde passeeren, in de flank aangere den en tegen een boom gedrukt. De vrachtauto draaide zondersignalen te geven van den Haag- weg af, den weg naar Wassenaar in en greep toen de luxe-auto, waarvan de bestuurder, de heer J. Snel, burgemeester van Moordrecht, vrij ernstig werd gewond. De heer Snel is ter verpleging in het Diaconessenhuis te Leiden opgenomen. GEVALLEN. ■Een 88-jarige weduwe, die alleen woonde in de Heinsiusstraat te Leiden, is uit het raam op de aerste verdieping van haar woning op straat ge vallen. De vrouw was onmiddellijk dood. OUDHEIDKUNDIGE ONTDEKKING TE ROERMOND. De Roeimondsche corr. van het „Hbld." meldt: Bijhet afbreken van het café „Stad Weert" Buitenop te Roermond, zijn in den achtermuur drie gotische bogen ontdekt, die wijzen op het bestaan in vroeger eeuwen, nog voordat de kathe draal werd gebouwd, eener oude kapel. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat omstreeks 1231 Üeze muren zijn gebruikt voor de oude vesting werken, want dit huis ligt in de rechte lijn van den nog bestaanden historischen Rattentoren en Vin de Kraanpoort. Ook de daarbij gebruikte •Maasstecnen en het voegsel van roggemeel duiden 'genoegzaam aan dat men hier te doen heeft met een bouwwerk van ruim 2000 jaren geleden. De steenen zijn dezelfde als die, welke aan den Rat tentoren werden gebruikt. Onder de bogen is een hardsteenen gewelf in Romeinschen stijl bloot ge legd. De deskundigen onzer Rijksmonumentencom missie, die reeds een kijkje hebben genomen, 'Jvenschten dat het nieuwe bouwwerk op deze plek niet zou doorgaan, met het oog op de mogelijkheid om de kathedraal te ontmantelen, waardoor dan huizen, grenzende aan de kathedraal (Kraanpoort ■zijde), doch lager liggend dan de kerk, onteigend izouden moeten worden. Men hoopt op subsidie van het Rijk. VERDRONKEN. Tijdens de officieele opening van het „Boer- haave-kwartier (het nieuwe Acad. Ziekenhuis) te (Leiden is een vijfjarig jongetje, dat over de sloot was gesprongen en met een paar vriendjes op het ziekerihuisterrein aan het spelen was, in de vier meter diepe reinigingsput der rioleering geraakt. Eerst na twintig minuten werd de knaap gevonden Pogingen om de levensgeesten op te wekken moch ten niet baten. BRAND. Zaterdagmiddag is te Enschedé brand ontstaan in een partij onbewerkte katoen en katoen'afval, welke was opgeslagen op het Terrein der Textiel- Maatschappij Roozendaal. De brandweer, die spoedig met veel materiaal ter plaatse was, heeft het vuur den geheelen middag met vele stralen op de waterleiding bestreden. In den avond was de brand nog niet gebluscht. Eenige wagens met katoen, die in de nabijheid stonden, vatten even eens vuur, doch men slaagde er spoedig in dit te dooven. De aangerichte schade is groot, meldt het V.D.-bureau. ONTSPORING. Zaterdagmiddag zijn op het stationsemplacement te Borculo van een uit Zutfen komenden goede fentrein, de locomotief, de bagagewagen en een goederenwagen ontspoord, meldt het V. D'.-bu- reau. Het treinverkeer ondervond vertraging. Na eenige uren slaagde men er in de lijn weer vrij te maken. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in verzakking van de lijn. Er is groote materieele schade aangericht. Buitenland STRAATROOF. Dezer dagen werd op een kaslooper van de Hy potheek- en Wisselbank van Baden te Ludwigs- hafen een overval gepleegd. De aanvaller wist met j een buit van 60.000 mark te ontkomen. Thans j is een vriend van het slachtoffer gerarresteerd, een zekere Hollmann. Nasporingen brachten aan het licht, dat deze 22-jarige jongeman een afspraak had gemaakt met den kaslooper om bij de eerste de beste gelegenheid een overval te doen, om op deze wijze in bezit te komen van geld. Het ge- stolene kon bijna geheel worden achterhaald. VIJF KINDEREN IN EEN KOSTSCHOOL VERBRAND. Gisternacht heeft te'Salfords in Surrey, in een kostschool een brand plaats gehad, waarbij vijf kinderen om het leven kwamen. NEGEN PERSONEN TE VANCOUVER VERBRAND. Gistermorgen had een brand plaats in het ge bouw van de Grandby Consolidated Mine Colum- bie-Brittannique. Het gebouw werd verwoest. Ne gen personen verbrandden. Vijf personen werden zwaar gewond. De slachtoffers werden in hun slaap verrast. De vlammen verspreidden zich snel. EEN TORNADO. Een tornado baande zich ter breedte van 100 meter een weg door de stad Sorrento (V.S,) Een vrouw werd gedood, vijftien andere personen wer den gewond. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid óbr Redactie) Zuidscharwoude, 19 Maart 1928. M. de Red., Gelieve mij nog eenmaal naar aanleiding van het stuk van den heer S. de Boer, eenige plaats ruimte af te staan. De heer de Boer deelt mee, dat hij niet op mijn stuk zou zijn ingegaan, indien hem geen on juistheden ten laste waren gelegd en meende ver plicht te zijn geweest te moeten wijzen op deze zaak, gezien het slechte resultaat met het vei len dit jaar. Welnu, ik zie niet in wat iemand zou kunnen bewegen dit den heer de B. kwalijk te nemen. 'De onjuistheid waar ik op heb gedoeld, is(en helaas herhaalt de heer de Boer deze nu weer) gelegen in het feit, dat dit den keuringsdiensten wordt aangewreven. Uit deze herhaling is nu te vens positief gebleken, dat het verwijt in het al gemeen bedoeld is, dus alle keuringsdiensten zijn in deze schuldig. Nu vragen wij toch in gemoede allen, die eeni- germate met de werkwijze, de moeilijkheden der keuringsdiensten, de eigenaardigheid van het arti kel (geheel een vertrouwensartikel) bekend zijn, of het nu wel door den beugel kan, dat plomp verloren het volgende gezegd wordt: „In de meeste gevallen maakte de keurings dienst er zelf een handeltje van, die verplichte de teelers om ze te bewaren, dat ging dan zoo genaamd vrijwillig, maar de voorspiegelingen wa ren wel zoo mooi, dat de teleers het deden. Daardoor is eigenlijk het doel voorbij gestreefd" En verder: „Door het kunstmatig uit den han del houden van dat product, gaat daarvan thanb het meeste naar het buitenland en onze eigeq menschen blijven er vrij van." En verder vragen wij, of de heer de B'oer er nu in geslaagd is in zijn repliek, om de bewijzen van de ernstige beschuldigingen en absolute onjuist heden, waarvan ik er in het citaat zijner rede eeni ge onderstreept heb, te leveren? Eén ding is juist, de keuringsdienst laat zich niet in met den verkoop, dat doet zij ook niet. Waar men echter zoowel in den dienst, als bij de organisatie van verkoopers, dikwijls dezelfde personen ontmoet, kan dit den indruk hebben, gewekt, dat die verkoop van den dienst uitging. Moet ik misschien veronderstellen, dat ook om trent de andere, door mij gewraakte punten, mis verstand of onbekendheid oorzdak zijn van des heeren de Boer's uitlatingen? Het is mij onbekend dat keurmeesters naar het buitenland trekken om te verkoopen. Wel is mij bekend dat op buitenlandsche tentoonstel lingen geëxposeerd wordt en hiermee vooral ge tracht wordt het „echte" certificaat bekend te maken, om den zwendel met het pootgoed den kop in te drukken. Wij bevelen hiervoor den hr. de Boer ter lezing aan het onlangs in bijna alle Landbouwbladen opgenomen artikel van den hr. (Koeslag, met een kleine twintig valsche of mis leidende certificaten verlucht. Waar getracht wordt door alle land- en tuin bouworganisaties om op buitenlandsche exposities aan het goede Holl. product bekendheid te geven, mag dat dan met pootaardappelen niet .gebeuren? 'Waarom is het veilen mislukt? Op de vei ling, door mij vorige week genoemd, op uw eigen veiling is het product aangeboden. De prijs was niet te hoog. Elk kwantum kon men koopen. De keuringsdienst had die kwantums niet in handen, maar de gezamenlijke verkoopers had den den prijs gesteld (hun recht toch) op het ftiiveau waarvoor zij gekocht zijn, geen cent lager, maar ook geen cent hooger. En als het tegen bewijs nu niet geleverd kan worden, dan moet toch maar niet worden volgehouden: de keurings commissie is de schuld van de mislukking. Want dan, en wie zal het durven ontkenden, zal bij vele menschen de keuring een kwaden naam gaan krijgen. En dan mag men tegelijkertijd zeggen dat men den keuringsdienst nuttig acht, maar in dit verband klinkt een dergelijke kwali- ficatie wel een beetje eigenaardig. Trouwens hoe is nu toch eigenlijk een verklaring, dat men van het nuttige effect der keuring, i.e. het behoud van goede soorten voor de productie, overtuigd is, te rijmen met een tegelijkertijd geuite bewer ring, dat de tuinders (die dit nuttige effect moeten veroorzaken) niet aan het pootgoed kunnen ko men? En die lijnrechte tegenspraak in den heer de B. zijn eigen redeneering is allerminst weer recht gepraat met de bewering, dat door de bemoeiin gen van de veilingsbesturen meer openbaarheid is gekomen, zoodat meerdere tuinders goedge keurde aardappelen hebben betrokken, 't Is of die keuringsdienst een soort geheim genootschap is en alleen ingewijden mogen meedoen. Honder den onzer tuinders zouden het anders kunnen zeg gen, al was het alleen maar door de jarenlange ac tie, die in vele (niet in alle trouwens) tuinbouw- vereenigingen voor deze zaak is gevoerd. Maar de actie, die vorig -jaat door veilingsbestu ren is gevoerd, is er eene geweest die de zaak niet kon bevorderen, omdat de meerderheid die buiten de zaak 'stond, door met alle geweld het product tot courant veilingsartikel te verklaren (iets wat j jiet nu eenmaal niet is) geen rekening heeft willen houden met de moeilijkheden, bezwaren en eigen aardigheden van den afzet van dit product en met den goeden wil, die bij de keuringsmenschen voor- zat, om te trachten geleidelijk en zonder drastische bepalingen, aan de z.g.n. bezwaren van den handel tegemoet te komen. Immers van de zijde van den handel is officieel nooit geen bezwaar kenbaar ge maakt. Alleen enkele veilingsbesturen kwamen hiermede naar voren. Het is in dit verband wel interessant om mede te deelen, dat in 1927 enkele handelaren van hier naai het product vroegen bij een keuringscommis sie, en door deze naar de veiling verwezen, zeiden niet op de veiling te willen koopen. Tenslotte meen ik nog even protest te moeten aanteokenen tegen de eerste alinea van het stuk van den heer de Boer, waarin hij mij felle tegen werking tegen het veilen van goedgekeurde aard appelen verwijt. Wanneer ik op de bewuste verga dering in Hoorn gezegd heb, niets tegen het vei len te hebben, dan meende ik dit van harte en het was dan ook op mijn voorstel dat de Prov. Keu ringsorganisatie de aangesloten Diensten adviseer de een ernstige proef met veilen te nemen, al was dit dan ook tevoren altijd mislukt. Wij heb ben echter waarborgen gevraagd, dat met de be langen der betrokken tuinders rekening werd ge houden, vooral, omdat het toch nog zou moeten blijken, hoe de veiling zou uitvallen. Men heeft echter het advies van genoemde Prov. organisatie straal genegeerd. De heer de Boer zegt, dat de kweeker vrij over zijn product moet kunnen be schikken. Welnu, dat zijn ze altijd geweest. Nooit is iemand belet om zijn product te veilen. Te Broek maakte echter de veiling uit hoe geveild knoest worden en waren de kweekers niet eens vrij om ze aan te bieden volgens hunne voorwaar den omtrent maat, leveringstijd enz. In deze polemiek is nogal eens de schuldvraag ges'tela. De heer de Boer noemde in zijn rede het leelijke woord „schuld" het eerst. Ik moge hier even vragenals er schuld is, zou dan misschien het drastische optreden van veilingsbesturen ook niet een weinigje hebben bijgedragen tot wat men de „poterskwestie" zou kunnen noemen? Als dit nu eens erkend zou worden, dan heeft misschiert deze gedachtenwisseling nog zijn goede zijde. La ten we het beste hopen. U, M. de R., dankend voor de plaatsruimte J. GROEN Az., Voorz. Keuringsdienst L. T. B. 10.30 Persberichten. Vrijdag. 23 Maart. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O'. Huizen 3.004.00 Vrouwenuurtje 4.004.45 Cramofoonmuziek N.C.R.V. 4.458.30 Vooravondconoert. 6.30—7.00 De Fmigratiebeweging K.R.O. 7.007.30 Cursus Gregoriaansch 7.30 V.P.R.O. Uitzending. Zater-Iagi 24 Maart. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. Huizen 3.004.00 Kinderuurtje K.R.O. 5.008.00 Dinermuziek. K.R.O. 6.006.30 Litterair halfuurtje. 6.307.00 Vervolg dinermuziek 7.007.30Hoe een wet tot stand komit. 7.308.00 Cursus Hollandsch K.R.O. 8.00 Propagandaavond N.C.R.V. 10.30 Persberichten. EERSTE LANG EDI JKER RADIO-CENTRALE D. SOH.U ITEM A KER Jr. Noordlscharwoude. Woensdag 21 Maart. 11.202.20 Lunchmuziek. 2.303.00 Cursus leerbewerking. Hilversum 3.004.00 Maak het zelf. '5.307.15 Voor-avondconcert. 7.15—7.45 Gezoridlieidshalfuurtje. 8.05 Concert d'Capella koor en solisten. Donderdag 22 Maart. 11.202,20 Lunchmuziek. 3.004.00 Uurtje wees- en ziekenhuizen- Hilv. 4.00>4.30 Huisvrouwenhalfuurtje. Hilversum 5.307.15 Vooravondconoert.. 7.15—7.45 Enge ls oh. 8.15 Aansluiting concertgebouw A'dain. 10.40 Dansles. Vrijdag 23 Maart. 11.202.20 Lunchmuziek. 3.004.00 Vrouwenuurtj K. R. O. Huizen 4.00—6.00 Concert Huizen 6.007.15 Dinermuziek. Huizen 7.15—7.45 Landbouwhalfuurtje Hilversum 8.058.35 Binnenvaart. 8.359.35 Neder 1. componisten, 3e concert 7.3510.05 Centrale verwarming Hilv. 10.1511.15 Oude walsen en fox-trots Hilvters. Zaterdag 24 Maart. 12.302.00 Lunchmuziek. 3.50—6.00 Lessen. Hilversum 6.00—7.15 Concert. 7.15—7.45 Lezing over bloemten. Hilversum 8.05 V.A.R.A. - Na 10.30 Cinema Royal). Radio-Omroep RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUDiKARSPElL A 117 Woensdag 21 Maart. 11.20 Gramofoonplaten Daventry 12.302.00 Lunchmuziek. Hilversum 2.002.20 Fraseatie orkest. Dav. 2.303.00 Cursus in leerbewerking Hilversum 3.004.00 Maak het zelf 4.20 Licht klassiek orkestconoert. Daventry 5.307,15 Vooravondconoert o.l.v. N. Treep 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politiebericht Hilversum 8.05 Concert 10.00 Berichten van Vas Dias. 11.2012.20 Dansmuziek. Daventry Donderdag 22 Maart. 11.20 Gramofoonplaten Daventry 12.302.00 Lunchmuziek. Hilversum 2.002.20 Nieuwe Gramofoonplaten 'Daventry 2.203.00 Namiddagconcert Kalundborg 3.004.00 Uurtje voor iwees- en ziekenhuizen. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje. Hilversum 4.30 Het Astoria Orkest Daventry 5.307.15 Vooravondconcert Hilversum 7.157.45 Eng. les voor gevorderden 7.45 Politieberichten. 8.15 Coneertgebouwcoïioeirt. 10.30 Persberichten. 10.40 Dansles door C. Klinkert. 10.0512.20 Dansmuziek. Daventry Vrijdag 23 Maart. 11.20 Gramofoonplaten Daventry 12.302.00 Lunchmuziek. Hilversum 2.002.20 Lunchmuziek. Daventry 2.20—4.20 Namiddagcconoert Kalundborg 6.00 A.V.R.O. tijdsein. Hilversum 6.007.15 Dinermuziek' 7.157.45 Landbouwhalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.05 Schippersles 8.359.35 Derde uur der Ned. componisten. 9.3510.05 Lezing Centrale Verwarming. 10.05 Persberichten. 10.1511.15 Oude (walsen en nieuwe fox-trots- Zaterdag, 24 Maart, 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O. Hilversum 2.002.20 Het Bariton Octet Daventry 2.503.50 Namiddagconoert. Kalundborg 3.506.00 Taallessen. Hilversum 6.00 Tijdsein. 6.007.15 Vooravondconoert- 7.15—7.45 Tuinbouwhalf uurtje. 8.05 V.A.R.A.-avond te Utrecht. 10.3011.45 Cinema Royal, filmmuziek. TWEEDE PROGRAMMA- Waensdag 21 Ma.irt. 12.301.45 Lunchconcert N. CV R. V. Huizen 3.10 Muziek. 5.15 6.15 K inderuurt je. 7.007.20 Cursus stenografie. 7.308.00 Spreker over Pluimveeteelt 8.00 Uitzending uit Ziwolle. 10.30 Persberichten. Donderdag 22 Maart. 12.30—1.45 Lunchconcert N- C. R. V. Huizen 6.007.00 Cursus paedagogiek. 7.007.30 Cursus boekhouden. 7.308.00 Cursus paedagogiek. 8.00 Uitzending uit Helder R.R.Ö. Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men spoedig met PUROL De aanvoer aan beide Langedijker veilingen sa men bedroeg in de afgeloopen week 90 wagons roode, 90 wagons gele en 221 wagons Djeensche witte kool, benevens 4 wagons uien en 1 wagop ,peen, tezamen 406 wagons. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers resp. >129, 102, 89, 26 en 2 of tezamen 348 wagons. De afzet is dus in deze week buitengewoon groot geweest. Niet minder dan 400 wagons kool zijn in een week tijds geveild en verzonden. Hoofd zakelijk komt dit op rekening van de Deensche witte kool, het product, waarmee het heel den winter niet vlug is gegaan, maar waarvoor in deze week van vorst en strenge koude een goede stem ming heerschte. Reeds vorige week was een he itere vraag merkbaar en waren de prijzen iets be ter. Thans ging van de eerste kwaliteit zoo goed als niets onder de 5.gld. van de hand en mid delmatige kool kon van 5.306.30 gld. per 100 kilogram opbrengen, terwijl het meest gewilde kleine goed 6.50 gld. of iets daarboven noteerde en Zaterdag als uitzondering 7.gld. werd ge maakt. Ook het doorschot kon een hoogeren prijs opbrengen nl. 4.—6.gld. naar gelang de grootte. Alleen zeer klein goed bracht minder dan 4.gld. op. Wat de andere koolsoorten betreft, deze no teerden nog hooger dan vorige week. Din sdag kwam van Roode kool het mooie kleingoed boven de 29.gld. per 100 kilogram, terwijl voor de grooteren 23.— gld. het minimum was. Deze hoo- ge prijzen bevorderden de geheele week, een naar -den nog geringen voorraad gerekend bovenmati gen aanvoer. De prijzen konden zich dan ook op volgende dagen niet op genoemd peil handhaven, doch bleven toch varieeren van 22.28.gld. Het doorschot bracht slechts weinig minder op Ook Gele kool ging over het algemeen graag van de hand, al waren de prijzen hiervoor meer schommelend en niet zoo hoog als die der roode kool. De meeste dagen kon mooi kleingoed tot 'hoogstens 18.gld. per 100 kg. komen, terwijl Zaterdag de hoogste noteering 19.— was. Ook nu waren de grooteren naar verhouding veel goed- kooper en gingen nog partijen onder de 10.gld. Niet te zware kool kon echter al spoedig tot 15 gld. komen terwijl het doorschot van 8.5016. gld. opbracht. Evenals van roode kool was ook van deze. soort het aanbod boven peil. De afzet der kool is trouwens in deze week - niet alleen bevorderd door den vluggen handel, maar ook door het vriezende weer, waardoor niet op het land kon worden gewerkt en velen den ^ijd hadden om de dure kool te gaan veilen, ivaarvan een langere bewaring steeds riskanter wordt. De kwantums uien worden steeds geringer, er waren dagen dat dit product niet aan de markt was. De kooplust was veel beter dan vorige week en dagelijks iets rijzend werd Zaterdag gemiddeld 18.50 gld. per 100 kg. gemaakt, terwijl enkele mooie partijen het zelfs tot 19.50 gld. brachten. Drielingen noteerden 13.14.50 gld. Van Peen was het aanbod onbeduidend. Dit product is zoo goed als geruimd. Voor de nog komende resantjes bestond echter een buitenge wone graagte, die den prijs deed oploopen tot bo ven de 14.gld. per 100 kg. Vrijdag werd zelfs een partij op 14.90 gld. afgedrukt. Zoo af en toe ziet men nog een partijtje kroten aan de veiling. Ook dit product is zeer duur en bracht meestal fot 10.gld. per 100 kg. op. t

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2