iËRniiinojGEGiiai" men het gaarne anders zien. Daarom hebben we ons licht opgestoken bij een andere maatschappij „de onderlinge bedrijfsvereeniging van den Land en Tuin bouw bond, gevestigd te Der Haag. Deze maatschappij is genegen ons te verzekeren Jaarvergadering van 'de tuinbouwvereeniging „De en haar inspecteur "lieeft reeds met de doktoren Eendracht" op Zaterdag 17 Maart 's avonds 7 geconfereerd en is volkomen overeenstemming be- uur in het lokaal van den heer Vis te Oudkarspel, j reikt. Aanwezig 88 leden. J De kosten van verzekering zijn niet duurder De voorz., de heer Jb. de Boer, opende de ver- doch eer goedkooper. gadering en sprak zijn genoegen uit over de uit- I Overweging verdient dat ook de losse man- stekende opkomst. Spr. heette allen vah harte j nen worden opgegeven, want ook daarvan is ver welkom, in het bijzonder de pers en den Burge- j zekering voor de wet verplicht, meester. Hij sprak van harte zijn genoegen er Hier zit niet de bedoeling voor om te dwm- over uit, dat de Burgemeester aan de uitnoodi gen, doch het heeft nu lang genoeg geduurd ging gevolg gegeven heeft om in meerdere mata De kosten welke bij genoemde maatschappij won- met de klein bouwers kennis te maken. den berekend zijn ten hoogste 7.20 per f 1000 Meermalen heeft spr. bemerkt, dat door den Burgemeester voor den tuinbouw gevoeld wordt. Spr. gaf hierna een klein resumé van den afge- loopen winter, daarbij uitsprekende dat de vroe ge aardappelen een knap beschot gehad hebben, een zuiver en edel ras door verkregen en in de Als afgevaardigden naar de algemeetie verga- Tuinderij hebben we kunnen lezen, dat de Schot- dering worden gekozen de hoeren A. Bakker, P. sche muis voor de wereld zou hebben gelegen, Eecen, J. Kalverdijk, J van Hout, met als plaats als deze keuring fer niet geweest was. vervangers de heeren P. Kuiper, Jb. Maars, O. Er wordt wiel eens gemopperd, dat de verkoop niet in goede banen geleid "wovdt. Sommige kooplieden wilden niet ovèr de veiling koopen, doch Juist van ons uit de hand, wat wij niet wilden. De koopman in bet buitenland vraagt om dekking, omdat er met de certificaten ëen groote zwendel gepleegd wordt. De keuringsdienst denkt er over iets verder te gaan. Vrij algemeen hebben we zuinige bewaar- 0— plaatsen voor onze pootaaxdappelen én het hebben handen van den koopman komt en daarna wordt - - 'i j—j. verladen naar de consumenten. Als vanzeitspre- de Geus en 'L. Kal ver dijk'. Verder zullen worden afgevaardigd de 4 be stuursleden, die niet in het marktbestuur zitting hebben. Rondvraag. De Burgemeester dankt Voor de vriendelij ke Woorden en zegt door de medewerking van den. veilingleider gezien te hebben, hoe de kool in doch voor deze vereeniging de prijzen matig wa ren omdat we hier met dit product Steeds een slag op achter komen. Vroege kool kan door de toltarieven niet best meer uitgezet worden, zoodat we daar weinig profijt van hebben. Met de herfstvergade ring, aldus voorz., heb ik me aan een voorspelling niet gewaagd, doch over de prijzen kunnen we zeker reusachtig te vreden zijn. Met de Deensche witte is het steeds slecht geweest, doch gelukkig gaat het thans in stij gende lijn. Er zit nog koel wat, zoodat 'dit nog aardig ten goede kan komen. De Gele waren reeds met -den 2en winter verbazend duur, doch die ze daarna verkocht, zal met vasthouden niet veel verdiend hebben. - Ik hoop dat het weer nog |Oen poos "ten gunste mag blijven, want dit is de grootste koopman. Ik hoop dat ondanks het grodcfe getal leden de besprekingen aangenaam zullen zijn en het hoofd koel en het hart warm wordt gehouden. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag, hierna door 'den secretaris, de heer A. Timmerman uitgebracht, sprak eveneens van goede prijzen. Er zijn 2 leden- en 4 bestuursvergaderingen en 1 bijzondere vergadering gehouden en de ver eeniging telt 223 leden. Het aantal gesproeide sneezen aardappelen is 280 tegen 238 het vorig jaar. Over den aankoop van steenkolen was men algemeen ten volle tevreden, doch over de kunst- mestaankoop -was dat niet het geval. Fr werd nog al eens onder gehalte geleverd, •wat voor het bestuur veel last veroorzaakt. De proefvelden werden tot volle tevredenheid van den Rijkstuinbouwconsulent bijgehouden. 'Uit de rekening bleek dat de ontvangsten heb ben bedragen 986.49, de uitgaven 734.12, zoodat het saldo 252.37 is tegen 424.79 het vorig jaar. Door de commissie werd de rekening tiptop in orde bevonden, zoodat tot goedkeuring werd be sloten. De Secretaris ontving dank voor zijn richtig beheer en voor zijn prachtig mooi jaarverslag. Het woord was daarna weer aan den secretaris, die voorlezing deed van een vergadering op 13 Februari 1903 waarin de landbouwvereeniging „De Eendracht" werd opgericht, ongeveer 3 jaar geleden w'erd art. 1 zoodanig gewijzigd, dat het tuinbouw vereeniging „De Eendracht" werd. De voorz. zegt, dat uit deze voorlezing kan werden geconstateerd, dat de vereeniging 25 jaar bestaan heeft. Sommigen hebben dit feit fees telijk herdacht doch het bestuur achtte daarvoor de kas niet voldoende toereikend. We maken hier nog al Veel wierk van het nemen van proeven, wat een nuttige bezigheid is, doch nogal een nadelingen invloed uitoefent op de kas. Spr. herinnerde aan het veilinggebouwtje aan het Barnewiel, aan liet kleine gebouwtje aan het Gortersdiepje, aan de reizen naax Broekhorn, aan toetallen waardoor 112 stuks moest worden ge leverd ,aan de onzekere betalingscondities, enz., daartegenover stéllende hetgeen thans over den geheelen Langendijk bereikt is. Hulde werd gebracht aan de mannen, die des tijds het initiatief genomen hebben. Men kaft zich indenken het vele -werk dat het in dien tijd gegeven heeft om de zaak voor elkaar te zetten. Dankbaar werd ontvangen de mededeeling van den voorzitter, dat voor dezen keer 1 gelag en 1 sigaar zal worden aangeboden. Hierna werd in bespreking gebracht de han gende kwestie met de tuinbouwonderlinge en de Langendijkér doktoren. Naar aanleiding van het besluit in de vorige Vergadering heeft het bestuur een schrijven ge richt tot de T.O. waarop het volgende antjwoord is ingekomen; In antwoord op uw neveuaangehaald schrij ven, hebben wte de eer u mede te deeln, dat ■wij onzerzijdsch geen enkel bezwaar hebben om met 'de gentees'heeren aan den Langendijk samen te werken op denztelfien voet, waarmee wij in ge heel Nederland met de doctoren samenwerken. Van ons kan intussehen niet geëischt worden, dat wij deze doctoren voor hunne verrichtingen zul len honoreexen naar een hooger tarief dan het tarief, dat voor. alle artsen in Nederland geldt en naar welk tarief de bedoelde drie 'doctoren ook voor hun diensten door de Rijksverzekeringsbank betaald worden. Het zal u wel duidelijk zijn, dat het voor ons onmogelijk is een uitzondering te maken, omdat wij dan onbillijk zouden zijn tegen over de honderdien doctoren die de bij ons ver zekerde patiënten tegen het bestaande tarief be handelen, afgezien nog van het feit, dat onze leden ten volle gerechtigd zouden zijn bezwaar er tegen te maken, dat de geneeskundige behan deling aan den Langendijk duurder zou zijn, dan ergens anders. Vertrouwende u hiermede naar wienseh te heb ben ingelicht, volgt onderteekening. De Vergadering zal het kunnen begrijpen, dat dit schrijven het bestuur niet bevredigd heeft. De soesa zal er mee blijven voortduren. We zijn niet de eenigen, want oók in Z.uidscharw,oude zou van een goede bewaarplaats kan als een derde van de teelt beschouwd worden. We hebben oen bewaarplaats in Anna Paulowna bezichtigd die verzekerd loon. ïn 1923 werd betaald f6.48, in prachtig in orde was. 1.25 5.76, in 19925 6.12 en in 1926 6.48. j De keuringsdienst wil nu een schema van kos- Het bestuur wordt gevormd uit tuinders uit ten maken en dan de zaak coöperatief opzetten, Zuidholland en als aan den Langendijk de 'toe- waarna de poters gezamenlijk kunnen worden on- treding belangrijk is, kan aan het bestuur een der gebracht. adviseerend lid uit deze streek toegevoegd wor- j We achten de stichting daarvan zeer nuttig, den. Het bestuur kan de aansluiting bij deze j De heer J. Kalverdijk wijst op de kosten van maatschappij ten zeerste aanraden. We komen controle en op het bezwaar dat alle aardappelen daardoor uit de steeds bestaan hebbende soesa niet even vlug spruiten. vandaan, de kosten zijn niet hooger, eer lager j Voorz. zegt dat voor ontvangst en afgifte sp-e- dan bij de T.O. en de maatschappij is soliede. riale dagen kunnen worden bepaald. Natuurlijk De heer Jb. Volkers, plaatselijk vertegenwoor- j moet er een man voor wezen, ma.ar het doel zal diger van de T. O vraagt wat door den voor zijn om er een woning aan te verbinden, zitter met soesa bedoeld wordt. Gegadigden kunnen er op rekenen, dat ze ter Voorz. 'weet niet of hij het rechte woord .ge- 1 gelegener tijd tot een vergadering zuilen worden bruikt heeft, doch noemt voorbeelden, waardoor j opgeroepen. het bestuur nog al wat moeite heeft, wijst ver- i De zetkoolregeling blijft onveranderd vastge; der op het reizen en trekken, dat door de verze- steld. kerde patiënten moet worden gedaan, terwijl er j Aan de orde is bestuursverkiezing ^wegens be verder op gewezen wordt, dat de arbeiders niet kunnen wachten totdat de gelden door de verzeke ring betaald zijn en de tuinder dan meermalen voor de hoogere dokterskosten opkomt. Van een rekening door dr. Vogelenzang groot f 45, werd f 28 door de verzekering vergoed. Ze houden zich aan het tarief, dat is juist, doch wij zitten er mee. Alle mddelen hebben we geprobeerd. De heer Volkers schuift de schuld op de dok ters. De voorz. Wie dan ook schuld heeft, wij zit ten er mee. De dokters willen zich door de T.O. niet aan banden laten leggen. De inspecteur van de Haagsche verzekering en de Langedijker doktoren zijn tot overeenstemming 'gekomen. De heer Kaan merkt op,/dat de strijd wordt) uitgevochten op de ruggen der tuinders en ar beiders. De heer Stenneberg zegt, dat de T.O. een con tract heeft met de vereeniging van geneesheerén, doch deze zijn individueel niet verplicht zich daaraan te binden. De heer Wijn. Het gaat niet om de tuinbouw onderlinge, doch wij moeten uit de soesah vandaan. De voorz. Bovendien blijft elk vrij. Nadat het bestuur nogmaals den raad gege ven heeft van de geboden gelegenheid gebruik te maken, worden de discussies over dit punt gesloten. Gratis verloting. Als gewone jaarlijksche attractie voor de aan wezige leden worden hierna 10 rottingmanden verloot. De gelukkigen zijn de heeren: G. van Dort, H. de Geus, A. Bakker, D. Borst, Jb. Timmerman, V. Nap, Burgemeester ;Wijnveldt, C. Scheltus, J. van Hout en C. Borst. Van de vereeniging Koophandel is een schrijven ingekomen waarin zij hun leedwezen er over uit spreken, dat de woTtelsorteering volgens het U. C. B. nog niet ia ingevoerd Daar deze sorteering elders wél is ingevoerd, veroorzaakt dit veel last, waarom ze het ten zeerste op prijs zouden stellen voor het volgende seizoen ook hier deze sorteeruig in te voeren. Voorz. wijst er op, dat tot leedwezen van het' Noordermarkt bestuur het vorig jaar dit voor stel gekelderd is, de Noordermarkt bond heeft het thans weer op haar programma, omdat het ten zeerste is aan te bevélen, dat in het algemeen een gelijke vrucht wordt aangevoerd. De klanten vragen er naar de producten zoo goed mogelijk' te sorteeren. Lastig zal het zeer zeker zijn dat het bij de L.G C. wel en hier niet is ingevoerd en ten slotte moeben we er 'toch aan. De heer J. Kalverdijk vroeg wat voordeel men er in Broek van géhad heeft. Voorz. Volgens de statistiek in December wa ren ze daar 70 cent per 100 Kg. duurder dan hier. De heer G. de Geus. Die berekening klopt niet, want voor de andere maten zullen de prijzen lager geweest zijn. De heer Jb. Strijbis wijst er op, dat we hier thans het goede friesche zaad niet meer hebben- Voorzitter adviseert het voorstel aan te nemen. De heer H. de Geus hoopt dat dan ook de han del mee zal werken. Verder wordt nog gewezen op het nut van kratverpakking voor de friesche wortelen. De voorz. vindt daar niets tegen eens een proef te nemen en zegt dat wel meerdere proevén mét kratverpakking worden genomen. Anderen vreezen dat dit juist voor de wortelen niet goéd is, omdat ze dan he droog worden. Opgemerkt wordt verder nog, dat juist door de sorteering de wortelenteelt ten gronde gaat. Het is voor den tuinder niet uit te voeren. De voorz. bevreemd dit, daar toch in het al gemeen alles gedaan wordt voor andere teelt, en verversching voor het land toch zoo noodig is. En kelen gaan er reeds toe over om erwten te teélén. Na verdere Uiscftissie wordt met 14 stemmen Voor, 40 tegen en 27 blanco besloten het voor stel niet te aanvaarden, zoodat de afgevaardigden ter algemeene vergadering voor dit punt bindend mandaat hebben. De voorz. doet mededeeling van den voorraad volgens de boeken na 'de markt van Maandag 12 Maart, waaruit blijkt, dat nog hanwezig moesten zijn: I 179 wagons rooÜe keel, 607 wlagons Deensche witte, 99 wagons gele kool, 2 wagons uien en 4 wagons peen. I In 1927 op 15 Maart waren deze getallen 536, 598, 197, 49 en 31 en in 1926 op 15 Maart 400, 293, 193, 21, 20. De keuringsdienst voor aardappelen te velde heeft, aldus ifle Voorz., nuttig gewerkt. Er wordt danken van den heer H. Stenneberg als zoodanig. De voorz. zegt, dat ie heer Stenneberg 7 a 8 jaar lid van het bestuur is geweest en hij zich altijd heeft laten kennen als een ernstig en best bestuurslid, die de zaken der vereeniging naar zijn beste weten behandeld heeft. De dank hem zeker namens allen voor alles wat hij in het belang vaft de vereeniging gedaan heeft. (Appl.) De heer Stenneberg dankt voor het vertrou wen in die jaren in hem gesteld en zal gaarne zien ,dat men 'hem in zijn kunstmestbedrijf het zelfde vertrouwen zal willen schenken. De eerste stemming wordt met -46 stemmen de heer H. de Geus tot lid van het bestuur gekozen. Hij neemt de benoeming aan. Op de heeren A. Bakker en P. Kuiper werieu ieder 12 stemmen uitgebracht, terwijl de rige stemmen meer verdeeld waren. Voorstellen voor den beschrijvingsbrief. De heer Jb. Strijbis zou voor niet-leden der vereenigi ngen een hooger marktpercentage be paald willen zien. Dit percentage is voor hen 3 en hij zou er 10 van willen maken. Voor zoover hij weet is het slechts een persoon en nog wel een groote tuinder, op wie deze bepaling van invloed zou zijn. Het motief dat deze niet tolt de vereeniging toetreedt is, om de belasting te ontduiken. Voorzitter zegt dat dit vraagstuk ook in de commissie van beheer behandeld is. Daar meen de men echter aan het marktbestuur een per centage van 5 te moéten voorstellen. Niet alleen zou de betrokken persoon dit hoo ge percentage moeten betalen, doch oók zij die met hun producten uit de Anna Paulownapolder of uit de Horstermeer komen. De heer J. van Hout zou dan voor hen die moedwillig geen lid zijn het percentage op 10 willen bepalen en het voor de anderen op 3 willen laten. 1 Nadat de heer Strijbis tenslotte nog aandrong op een percentage van 3, waarvoor echter evenmin steun gevonden werd, wordt besloten om op den beschrijvingsbrief te plaatsen het voorstel om het percentage op 5 te bepalen. De heer A. Bakker wijst op de bezwaren, dat de belastingen over '1 jaar genomen worden. Een meer zuivere en geregelde aanslag zou het zijn wanneer het ging zooals vroeger over het inkomen der laatste drie jaren. Hierover zou hij een voorstel op den beschrijvingsbrief willen ge plaatst zien De voorz. zegt dat 30 Maart de gemeenteraad vergadert en het zijn doel is als raadslid op ie een of andere wijze met een voorstel betreffende dit punt in ien raad te komen. De "hoofdorgani- satie heeft ook al eens pogingen bij den Minister gedaan, doch dit stuitte af op de opmerking van den Minister, dat velen in den lande wisselvallige inkomens hebben Besloten wordt het punt in de algemeene ver gadering ter sprake te brengen. Ook ten opzichte van het collectief teelen van wortelzaad zal een voorstel op den beschrijvings brief gebracht wqrien. De heer A. Bakker wijst er op, dat het rangee ren op het terrein slecht voor elkaar is. Als het eerste convooi weggaat is men bij de laadplaats ongeveer 21/2 uur zonder wagons en kan er dus met laden niets gebeuren. Het eenige zal zijn het rangeerterrein uit te breiden, waardoor de ledige wagons weer spoedige ter beschikking komen Ook dit punt zal in de algemeene vergadering gebracht worden. De heer Ij. Kalverdijk wijst nogmaals op d< misstand met de bascules. Voor enkele jaren teru is reeds besloten, dat de bascules ook voor de tuinders zichtbaar moesten staan, dus dwars, doch daarvoor bestaat niet de minste medewerking Van ie zijde der transportarbeiders, waardoor het besluit een paskwil wordt. Verder zou hij elk jaar nieuwe bascules willen aanschaffen, door deze zoo mogelijk in huurkoop voor een jaar te betrekken. Ook dit komt op 1de algemeene Vergadering De heer A. Swager zou de gelegenheid willen scheppen om erwten te veilen. Dit vindt algemeene bijval en zal als punt op den beschrijvingsbrief gebracht worden. De heer Kaan wil vrijheid hebben om de pro dueten per 50 of per 100 Kg. uit te leveren. Uit het luid applaus valt af te leiden, dat deze wensch door een groot deel der vergadering ge voeld wordt. Ook dit zul dus in de algemeene vergadering aan de orde worden gesteld- kend voelt hij voor den tuinbouiw, daar zijn ambt meebrengt mee te leven mét het hoo fd best aan in deze gemeente. Het doet me, aldus spreker, dan ook genoegen als het de tuinders goed gaat. Spr. vindt het zeer goed gezien, dat van het jubileum geen feestelijke bijeenkomst gemaakt is, daarrnen de gelden niet beter kan bestaden dan voor verbetering der producten. Zi.Ed. verzoekt den Secretaris hem in te schrijven als begun stiger der vereeniging. Voorz. hoopt dat de Burgemeester af en toe gelegenheid zal hebben de vergaderingen der ver eeniging te bezoeken. De heer D. Wonder zou steeds de wagons gewogen willen zien voor ze geladen worden. Hij Vermoed dat daardoor veel van de onzuiverhe den Van gewicht verklaard zal worden. Er zijn wagons die voor het laatst in 1925 ge wogen zijn. Algemeen wordt vermoed dat hiervoor de me dewerking van de kooplieden niet te krijgen is. De heer Volkers vraagt of de dokters bereid zijn voor de Haagsche Maatschappij te werken. Geantwoord wordt: ja alle drie. Voorzitter zegt nog dat door de L.T.B. deo- cesanen betaald wordt wat door de dokters ge vraagd wordt, zoodat zich ook daar geeft moeilijk heden voordoen. De heer L. Kalverdijk wil een betere regeling voor het openmaken van het slofter. Voorz. acht de beste weg, dat een ploegenstel- stel wordt ingevoerd en het slofter zoo ruim ge maakt wordt, dat het ook voor de motoren te be varen is. -De vergadering gaat hiermede accoord. De uit werking wordt aan het bestuur overgelaten. (De heer C. Kieft zegt, dat nog steeds door een 'gedeelte van de vi'sschers tegen den wensch van het bestuur der visschersvereeniging op de ak kers wordt geloopen. Hij geeft den raad per ad vertentie in de „Zoetwatervisscherij" mede te deelen, dat dit absoluut verboden is. Aldus wordt besloten. De heer J. van Hout wijst op een misstand, dat ineei malen kunstmest betaald wordt per kwitan tie voor geleverde goederen, terwijl toch die goe deren nog niet ontvangen zijn- Hij meent, dat het voor de tuinders wel gewenscht is, dat een rege ling gemaakt wordt, waardoor alle gevaar is uit gesloten. De kunstmesthandelaar doet de toezegging dit punt onder de oogen te zullen zien. 1 Pe heer D. Borst vraagt naar de resultaten van de genomen steekproeven voor de kooltelling. Voorzitter zegt, dat dit jaar geen steekproeven genomen zijn, omdat het resultaat der laatste drie jaren zoo gunstig was, dat het bestuur meende volledig vertrouwen in de leden te kunnen stellen- Slechts een der leden heeft aan de telling niet meegedaan. I De secretaris zegt, dat hij gedurende 15 jaar als kunstmesthandelaar met de tuinders heeft meegedraafd, op de korte en ook op de lange baan. Hij kwam echter altijd vrijwel aan een eind. Hij dankt voor het volle vertrouwen in hem gesteld, is overtuigd dat hij zijn best gedaan heeft, doch hoopt dat zijn opvolger het nog beter zal doen. (Applaus.) De voorzitter dankt den heer Timmerman voor hetgeen hij in al die jaren in het belang 'der tuinders heeft gepresteerd. Op een desbetreffende vraag wordt medegedeeld dat men zich voor het sproeien van aardappelen kan opgeven bij de heeren G. IJff en A. Eecen. Waar het de bedoeling is den beschrijvingsbrief met de afgevaardigden te behandelen, vraagt de voorz. hoe de vergadering denkt over het belang rijke worstel betreffende overkapping. Dt- gedachte bij de commissie van beheer zit voor om het marktpercentage iets te verhoogen en dan geen liggelden meer te heffen. De opbrerfgst der liggelden is thans f noo ft f 1200, doch als het marktpercentage met 1/10 pCt. verhoogd wordt, zullen deez verminderde inkomsten wél weer te rugkomen. Ook hierdoor zal een controleur ge- mist kunnen worden. Opgemerkt wordt, dat de rijboeren hiermede niet erg ingenomen zullen zijn, doch de voorz. merkt op, dat het een plan voor minstens 40 jaar is en zij zeer zeker niet weten of ze altijd rijboe» zullen blijven. De heer L. Kalverdijk zou dan ook de paar- destal vrij willen stellen. De voorz. zegt, dat dit er wel in opgesloten ligt De heer H. de Geus zou de voorkeur geven aan. de oude regeling, doch verder wordt over het punt niet gesproken. Het overkappingsplan kan algemeen de goed keuring van de vergadering wegdragen. Tot kasnazieners voor de volgende vergadering worden nog aangewezen de heeren C. de Vet en D. Wonder. De voorzitter sluit hierna me' dank voor de aangename samenwerking aan leden en pers om streeks 12 uur de vergadering en hoopt dat het boekjaar goed zal sluiten. vervalschin9 ^tp'n Pt-iiS 75,aO en h.en prog

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4