NIEUWE 1 De Kamer van Koophandel No 35 IWTERC. TELEPHOOH 52 Donderdag 22 Maart 1928 87e Jaargang Buifenlandsch Overzicht Proef- en Schooltuin Kennemerland LAMEDIJKER (IIIHUI Deze courant verschijnt "TVTII 1 TT 11 "TVT 11 J-* Advertentiën van 1— 5 regels 75 Dinsdag, Donderdag en Zaterdag J» 1 CU \VS I I U( l V. 1 LOU. JN Ol'(IC 1' K Will"! 101* Abonnementsprijs Groote letters naar plaatsruimte per 3 maanden f 1.15 RedaCt.-Uitff J. 1*. KEIZKH - llureel loOrd^charHOUde Briev«n'rechtstreeksaan den Uitgever Naxlruk' verboden. De Russen houden ier van de wereld te verba een. Zij hebben dat indertijd gedaan door een absolutistisch, half Aziatisch keizerrijk in een republiek te herscheppen en niet alleen „vader tje Tsaar", maar het helele huis Romanof voor goed buiten de deur te zetten. Zij hebben dat opnieuw gedaan door hun communistische proief- neming in een boerenstaat en meer nog met de handhaving van dien proef nu al meier dan tien jaar, zij doen het nog telkens en overal. De con tra-revolutionaire samenziwiering in het Donetz- bekken en die gevangenneming van de Duitsche technici en ingenieurs, die in Rusland 'waren om machines te monteeren, als deelnemers aan die samenzwering is hun laatste vinding. Duitsehland doet deze verrassing minder aangenaam aan. Het voelt zich, nadat het na de nederlaag in den wereldoorlog in een hoek is geraakt en evenals Rusland min oï meer buiten die internationale coterie, zoo'n beetje als Rusland's natuurlijke bondgenoot. Waar dan ook de gelegenheid zich daartoe voordeed, trachtlfce het voor Rusland in de bres te komien. Het steunde Russische voor stellen in internationale vergaderingen, wanneer alle overige aanwezigen slechts met een ijzig stil zwijgen antwoordden. Het gaf, ofschoon zelf op zwart zaad, Rusland een crediet teneinde het er economisch wat boven op te helpen en met de stillle gedachte zelf natuurlijk van die opheffing te profiteeren. "En er is een tijd geweest dat de waarschijnlijkheid van een Duitsch-Russisch bond genootschap de staatslieden der Entente, groote en kleine, den schrik in het hart 'Joeg. "Daarom is Het nu een beetje geschrokken van die plotselin ge onvriendelijkheid, die, als oorvijg van een vrietfdenhand, bizonder pijnlijk aandoet. En in zijn schrik heeft het op deze onvriendelijkheid ge antwoord met een onheuschheid, die nog meer dan een onvriendelijkheid is. Want nu moge het achteraf blijken, dat de Russische regeering zich met de arrestatie der Duitschers vergist heeft, het moge ook vriende lijker geweest zijn, wanneer zij Duitsdhland on middellijk officieel daarvan in kennis had ge steld, het walt toch bezwaarlijk te ontkennen, lat de Russen, wanneer ze werkelijk gegronde verden kingen tegen de Duitschers hadden, tot de arres tatie volkomen gerechtigd waren. Het eenige, waartoe Duitsdhland daartegenover het recht had, was het vragen van inlichtingen en mededeeling omtrent don aard der verdenking en de gegevens daarvoor- Maar wanneer het, zon der dat nog het onjuiste der arrestatie gebleken is, op die arrestatie antwoord met een afbreken van gevoerde onderhandelingen, dan begaat het tegenover Rusland een zeer onheusehe en biet te rechtvaardigen daad, waartoe het enkel gerech tigd zou geweest zijn, wanneer Je onjuistheid der arrestatie gebleken en Rusland op Duitsehland's eiseh geweigerd had, zich daarvoor te veront schuldigen. Zoo blijkt dat niet alleen Rusland de .werelds Verbaast. Rusland's tegenstanders en dat zijn op het oogenblik eigenlijk alle staten, Duitsehland inbegrepen doen dat evenzeer. Telkens op nieuw toonen ze, dat ze het niet noodig achten tegenover Rusland de heerschende internationale en diplomatieke gebruiken in acht te nemen. Mis schien maken de Russen het er een "beetje naar Ze stappen zelf ook vaak een beetje onbehouwen door de internationale vergaderzalen en salons en verschrikken de anderen met plotselinge be wegingen én voorstellen, die als een knuppel in het hoenderhok werken. Ze hebben dat onlangs nog gedaan mei hun zonderling Ontwapeningsvoorstel, dat werkelijke ontwapening voorstelde, terwijl de andere mogend heden het er zoo roerend over eens waren, dat de ontwapeningsactie niet tot ontwapening moet voe ren. En hun eerste verbouwereerdheid over die Russische ongegeneerdheid hebben de andere sta ten wa onverholen hun minachting en afkeer voor da Russische gebaar doen blijken. Later hebben ze begrepen, dat ze 'het voorstel niet maar zoo terzijde konden leggen. En nu zal er tezamen met de Turken, die o'p Rusland's en Polen's voorstel ook voor de bespreking zijn uitgenoodigd, op de vergadering van de ontwapeningscommissie, dm thans te Geneve bijeen is, over deze Russische bijdrage tot de vredesbeweging gedelibereerd wor den. De Duitschers hebben den weg daartoe al een beetje geëffend door hun voorstel om de staten te verplichten tot het geven van jaarlijksche uit voerige inlichtingen omtrent hun militaire sterk te. Maar of ze daarom de Russen zoozeer ter wille zullen Willen zijn, dat ze ook voor de vernietiging van alle oorlogstuig en afschaffing van alle oor- logsbegrootingen zullen stemmen, staat nog te bezien. De Duitsch-Russische ruzie zal daartoe wel geen bezwaar zijn, Rusland toont al toeuaderings- "a die ruzie zal dus wel zoo'n vaart ni°t loopen. Volledige ontwapening wenscht Duitsehland zeker evenzeer, zoo niet ernstiger nog dan Rusland en het laat geen gelegenheid voorbij gaan de Ententemogendhodon aan de ver plichtingen te herinneren, diehet verdrag van Versailles haar inzake ontwapening oplegt. Maar de Duitschers begrijpen te, goed, dat een derge lijke radicale maatregel, als de Russen voorstel- llen toch niet de minste kans heeft en ook niet uitvoerbaar zou zijn. Sommige staten, als Emge land b.v., willenl er niet- eens over pralen. Em hoe zou men Amerika, dat ais niet-lid van den Vol» kenbond zich met deze heele ontwapeningsactie niet bemoeit, tot het vernietigen van zijn oor logstuig kunnen overhalen Het heeft nu pas het besluit genomen tot het bouwen van een groote nieuwe vloot. En het Huis van Afgevaar digden heeft dezer dagen het voorloopig vloötpro- gram tot den aanbouw van 15 kruisers van j 10.000 ton en een moederschip voor vliegtuigen I van 13.000 ton voor de som van "274 millioen dollars goedgekeurd. Die Amerikaansche bouwplannen zijn even goeE als Rusland's buitenissigheden en de heele ont- Wapeningsactie nog een nasleep van den oorlog. Want in dien oorlog heeft Amerika, toen het) nog neutraal was, ondervonden, hoe het bij gebrek aan een sterke vlloot, allerlei onaangenaams van de Entente moest laten welgevallen. Dat wil het voor het vervolg voorkomen. De vlootpTannen zijn daarom allereerst tegen Engeland gericht. Maar Emgeandl is blijkbaar niet van plan zich daardoor te laten verleiden tolt nieuwen vlootbouw. Het zal Wel bedenken, dat het in financiëele draag kracht toch tegen Amerika zou moeten afleggen. En allicht kan zijn vloot den eersten tijd in kwali- liteit winnen wat het in kwantiteit ten achteren raakt. Die kwaliteit is Engeland's troife. Daarom was het ook zoo gebeten op de Duitsche vloot, die 'het de loef afstak. En daarom voelt het zoe pijnlijk de insubordinatie op het Middellamdsche Zee-eskader, waarbij zelfs een schout bij nacht schuldig schijnt. Neen het zijn de Russen niet 'alleen, die ie wereld verbazen. Dinsdagmiddag vergaderde de Proeftuin in het I Landhouwhuis te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer G. Barten van Noordscharwoude. I Aanwezig incluisief bestuur ongeveer 30 leden. I De voorz. opent de vergadering met z'n genoe- i ge nuit te spreken deze algemeen© vergadering te kunnen openen. Te meer omdat de tuin in be langrijkheid is toegenomen in verband met de gewijzigde cultures in den omtrek. Spr. wijst op het bezit van een kweekkas om de demonstratiebedrijven van planten te voorzien. Na den wensch te hebben uitgesproken dat de besprekingen van aangenomen aard mogen zijn, en het welkom te hebben toegeroepen aan leden en Pers, worden door den Secretaris, .den heer Van Rhenen van Bergen, de notulen van de vo rige vergadering gelezen en onder dank aan den samensteller goedgekeurd en geteekend. Door den heer Hazelocp, rijkstuinbouwconsulent wordt het Jaarverslag over 1927 voorgelezen, dat aanvangt met „algemeene opmerkingen". Verder worden behandeld: Personeel Bemesting Verdoel ing van het terrein, waarbij de verschillen de proeven, opbrengsten en selectieën worden be handeld. De heer Haze loop ontvangt een woord van dank voor het keurig samengestelde tuinoverzicht '27. Door een der leden wordt aan het Bestuur in overweging gegeven geen proeven meer te nemen met de koudegrona-tomaat, omdat algemeen een streven is ontstaan om deze uit den handel te nemen en uit de cultuur, omdat een dergelijke teelt niet in het belang is van de .teelt van het Nederlandsche product. De h^er Hazeloop antwoordt, dat het cultuur plan reeds is vastgesteld door de vergadering en de vergadering zal moeten beslissen of er nu geen proeven meer zullen worden genomen. De heer D'e Boer zegt ook dat de genoemde to maten een bijzonder slechten indruk hebben ge maakt. De heer Balk bevestigd Idit en zegt Mat deze to maat riet het merk krijgt van het U.C.B., en geheel onbruikbaar is. De heer H. Glas zegt ook met deze tomaat proe ven te hebben genomen en vraagt zich af of het nu den wensch is van het publiek of niet. Spr. meent dat men in deze zeer voorzichtig moet zijn. I Do heer "Hazeloop zegt dat 't hem opgevallen is dat in Zuidholland jaar op jaar buitentomaten worden geteeld- Is nu de klacht al eerier naaJr voren gekomen of is dit nu met 't vorig jaar het geval. De heer Van Reenon bevestigd dat de tomaat 't vorig jaar bijna niet te gebruiken was, maar andere jaren wel, Spr. meent ,dat ocik 't weer hierop invloed uitoefent. De heer Mak meent dat mén rekening moet houden met de wenschon van 'de clientèle in het buitenland, en dat mén dan de teelt van de kou- degrond-tomaat niet moet bevorderen. Ook anderen uiten zich in denzelfden 'geest. De vergadering besluit de teelt van de koude- grond-tomaat voor dit jaar in het cultuurplan te houden. De heer Kostelijk van Heerhugowaard be spreekt de proeven met de verschillende bloem koolsoorten genomen, en stelt in Verhand hier mede eenige vragen aan den heer "Hazeloop, die door deze worden beantwoordt. Jaarverslag over de vereeniging, van den hoer van Reenen. Samensteller memoreert daarin den bouw van een kweekkas, en de inrichting .daar van. Geselecteerde pootaandappelen werden we der aan de leden verstrekt. Er werden gehouden 2 algemeene en 6 bestuursvergaderingen. Het aan tal contribuanten bedraagt 20 vereen igingen en 169 leden. Het verslag sluit met dè opwekking aan de vereenigiugen om zooveel mogelijk leden voor de vereeniging te winnen. Uit de hierna voorgelezen afrekening blijkt dat de inkomsten en uitgaven van de kas bedra gen f 12154.80, met een nadeelig saldo van f229.58. De totale schuld van de vereeniging be draagt f2919.22. De balans is opgemaakt tot een bedrag in activa en passiva van f5917.50. Boor de kasnazieners wordt rapport uitgebracht en medegedeeld dat boeken en bescheiden in vol komen orde zijn bevonden. De vergadering besluit tot goedkeuring dezer rekening, waarhij de voorz. den penningmeester een woord van dank brengt voor zijn beheer. Rondvraag. De heer De Boer (De Rijp) vraagt of het niet magelijk is dat men in den tuin soortecht zaad gaat teelen voor de loden en vereen igingen. Spr. j meent dat de tuin ook daarin zijn kracht moet zoeken om tevens het vertrouwen te verkrijgen. Hij meent dat tijd en moeite, daar gegeven, nutti ger in dezen geest kunnen worden besteed. De voorz. antwoordt, dat men reeds in deze richting werkzaam is en er zaad naar Italië is gezonden om "daar zaad te winnen van de bloem kool. De heer Hazeloop onderschrijft volkomen deze woorden en zegt nog dat in overleg met He Prov. Comm een kwart kilo zaad naar Italië is gezon den onder beding dat de leden van den Proef tuin er zooveel van kunnen bestellen als zij noo dig hebben. Tevens wordt in den tuin een gedeelte grond aangewend voor het winnen van zaad van de beste soort selectie a tam-snij boo nen. Natuurlijk gaat de tuin door, wanneer de leiCn maar zeggen wat zij wenschen. Hierna vólgt sluiting der vergadering onder woorden van dank voor de aangename besprekin gen Hierna werd een kort bezoek gebracht aan den Proeftuin, en de Gistermiddag werd op uitnoodiging van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, een vergadering ge houden met de Middenstandsvereenigingen in haar Gewest. Van de Kamer zijn aanwezig de heeren Schmalz Grunwald, Kolster, Konig, Grondsma, Ringers, de voorz. de heer Arntz en de Secret. Scheffel. pe voorz. van de Kamer, de heer Arntz., opent met welkom de vergadering, daarbij in het bij zonder het welkom toeroepende aan de heeren Mr. Koppius, de inledier van het onderwerp „Vliegen de Winkels" en Roos, Inspecteur der Registratie. De meeste van de opgeroepen middenstandsver eenigingen zijn aanwezig. Van den heer Ingenool, voorz. van den Kon. Ned. Middenstandsbond is bericht van verhinde ring ingekomen. Door den heer Mr. Koppius worden hierna eenige beschouwingen gehouden over het euvel „Vliegende Winkels." Spr. verheugt zich er over dat dit onderwerp opnieuw aan de orde wordt gesteld. Hij wenscht dan eerst te behandelen de vraag hoe het komt dat de bestrijding zoo weinig succes heeft gehad. pat geen succes is behaald is in vele gevallen de schuld van den middenstand zelve, die de ac tie daartegen niet sterk genoeg voert, terwijl in het bijzonder in de groote steden weinig aan de actie wordt gedaan. Een eerste middel tegen het euvel is het hu ren van leegstaande panden doof vereenigingen, om te voorkomen dat daarin een vliegende winkel uitverkoop gaat houjien. Echter heeft de Middenstand te weinig over voor de bereiking van het doel. Erkend moet daarbij ook, dat wel moeite is en wordt gedaan deze winkels te bestrijden, maar het kon veel krachtiger en intensiever. In vele plaatsen zijn de vliegende winkels door overleg met gemeentebestuur en caféhouders, uit gebannen, zooals in Breda, Hoogeveen, Purmerend Eindhoven en Groningen. Dat het publiek zich van dezen strijd afzijdig heeft gehouden is een blijk van kortzichtigheid en oppervlakkigheid, In flinke plaatsen moet een groote voorraad goederen steeds aanwezig zijn om in de behoeften van het publiek te kunnen voorzien. De winke liers vormen de algemeene bewaarplaats van de goederen voor het publiek, terwijl door grooten voorraad weinig schommelende prijzen voorkomen En waar het publiek deze eischen stelt aan den Middenstand, is het onbillijk dat men dezen in dein steek laat, wanneer een vliegende winkel verschijnt Het nadeel voor zoo'n plaats is werkelijk beduidend. Tegenover de fraude van den vliegenden wirikel, waarop geen verantwoordelijkheid rust, staat de Middenstand als verantwoordelijke raadgever van het publiek. j Dat vliegende winkels prijsregelend zouden ojp- treden is volkomen onjuist. Door de vrije con currentie is woekerwinst bij den Middenstand on mogelijk. De nadeelen van den vliegenden winkel voor het publiek zijn vele. Deze toch neemt geen verant woordelijkheid voor de verkochte goederen. Geld aan deze zaken besteed, verdwijnt uit de Locale gemeenschap. Nimmer zullen onze eerste fabrikanten hun ar tikelen aan vliegende winkels toevertrouwen. Daarom moet het publiek overtuigd worden, dat deze vliegende winkels in strijd zijn met het pu bliek belang. Wat er nu tegen deze vliegende winkels gedaan kan worden? t (Door in de eerste plaats overleg van winkeliers met „Horecaf" om te voorkomen dat vergunning- of verloflokaliteiten voor dit doel worden afgestaan. Waar gebleken is dat men soms niet volledig op dit overleg kan vertrouwen, moet men in de tweede plaats het publiek' tijdig op de hoogjte brengen van de nadeelen aan vliegende winkels ver bonden. Een ander bestrijdingsmiddel kan worden ge vonden in de Drankwet. Het nadeel dat de caféhoude rondervindt door een vliegenden winkel te weigeren, is wel zeer ge ring, hetgeen blijkt uit de verleende medewerking van „Horecaf." (Spr. leest dan eenige artikelen voor uit de ■Drankwet, die dienstbaar zouden kunnen wordep gemaakt aan de bestrijding der vliegende winkels) Daardoor zou aan de vliegende winkels een flin- ken slag kunnen worden toegebracht en het euvel 'tot een minimum reduceeren. Te betreuren is het dan ook, dat er nog" zoovele gemeentebesturen zijn, die weigeren in dit opzicht de Drankwet toe te passen, al zijn er ook die wel hun volle medewerking verleenen. De burgemeester van Eindhoven heeft in 1927 getracht de vliegende winkels te keeren, door toe-, passing van de Drankwet ook op verlofhouders, twat t ot gevolg had het stellen van vragen in de 2e iKamer door den heer Staalman. Het antwoord van Min. Kan hierop was, dat hem het aangewende middel niet goed voorkwam, hoe wel het diende tot bescherming van den Midden stand in Eindhoven. Bij deze toepassing stond de geheele raad in al zijn schakeeringen achter den burgemeester. En nu de Drankwet wordt herzien, moet ge- jfracht worden dat omtrent de uitlegging geen ver schil van opvatting meer kan bestaan. Het is daarom noodig in het ontwerp-drankwet opgenomen te krijgen dat vliegende winkels uit jpei gunning- en verlof lokaliteiten moeten worden geweerd. De Middenstandsvereenigingen kunnen in dezen een grooten stoot geven, en moeten daarbij zoo noo dig de Kamerleden in den arm nemen. Daarbij zal men moeten trachten het publiek te overtuigen van de dwalingen zijns weegs. Het zal een zware taak zijn, maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Heeft men zich dan verzekerd van de medewer king van het publiek, dan is daardoor in groote mate het euvel den kop ingedrukt Spr. bespreekt dan nog de onbillijkheid, dat vliegende winkels in de plaats waar de uitverkoop gehouden wordt geen belasting moeten betalen van hun behaalde inkomsten. Hierin zou eveneens verandering kunnen wordep gebracht, wanneer de Middenstandsvereenigingen de godsdienstige en staatkundige politieke partijen overtuigden van den aanslag op hun bestaan, door het vrijlaten van de vliegende winkels. Een actie tegen de vliegende winkels moet met kracht worden gevoerd en zal zeker leiden tot het behalen van succes.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1