TWEEDE DEAD Zaterdag 24 Maart 1328 Bond van Begrafenisvereenigingen Land- en Tuinbouw Donderdagmiddag vergaderde bovengenoemde Bond in de groote zaal van „Concordia" té Nrd.- scharwoude. Aanwezig waren de aangesloten vereeniginjgen met als gasten de vereenigingen van Hensbroek en Schagen. Afwezig de afdeeling Nieuwe Niedorp. De voorz., de heer P. Kramer zegt in zijn ope ningswoord, hel een verblijdend verschijnsel te vin den, dat zoovelen bij elkaar zijn gekomen ter be spreking van het doel der vereenigingen, het zoo net mogelijk ter-aarde-bestellen van onze over- Jedenen. Wel weiden vele moeilijkheden in den be ginne ondervonden, maar steeds meer en meer mag ons werk de sympathie wegdragen der burgerij. Voor den Bond is het verheugend, dat steeds meerdere vereenigingen toetreden, en er steeds uit breiding van het aantal vereenigingen plaats heeft. Zoo is thans ook de vereeniging uit Wieringerwaard toegetreden. Het Bondsbestuur verwacht echter de toetreding van nog meerderen. Van haite hoop ik, dat de besprekingen kort en zakelijk mogen zijn, opdat gezegd kan worden, dat ons werk viuchtbaar is geweest. Na dan het welkom te hebben toegeroepen aan de afgevaardigden vin de aangesloten afdeelingen, aan de gasten Schagen en Hensbroek, en aan de Pers, woidt het woord verleend aan den Secretaris, den heer L. Molenaar, voor het lezen van de notu len der vorige algemeene vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd onder dank aan den samensteller goedgekeurd. Door den heer Jb. Kramer wordt hierna als Penningmeester, rekening en verantwoording ge daan, waarbij blijkt dat de uitgaven hebben bedra gen f 109.50, de rekening sluit met een voordeelig saldo van- f 10.50 en thans in kas is f169.85. Waar onder de uitgaven voorkomt een post van f2.50 aan Plaatselijke Keuze, worden door den (hr. De Jong van Heerhugowaard inlichtingen ge vraagd, hoe deze post daarop is geplaatst. De Penningmeester dient hierop tot des vragers tevredenheid van antwoord. Door den heer Schoon van Broek op Langen- dijk wordt tapport uitgebracht over het onder zoek naar de boeken en bescheiden en medege deeld, dat alles in volkomen orde is bevonden, zoo dat tot goedkeuring kan worden geadviseerd. Overeenkomstig dit advies wordt door de verga dering besloten en heeft de Penn. woorden van dank, door den voorz. gesproken, in ontvangst te nemen. Voor het nazien van de nieuwe rekening wor den aangewezen de afdeelingen Broek op Langem- dijk en Noordscharwoude. Thans wordt wederom aan den Secretaris Het woord verleend voor het uitbrengen van zijn Jaar verslag. Dit luidt als volgt: De Secretaris van een vereeniging weet, althans dit moet hij weten, dat het samenstellen van een overzicht van de handelingen dier vereeniging aap hem is toevertrouwd. Als nu een jaar voorbij en de algemeene ver gadering aanstaande is, dan wordt het archief ge raadpleegd, waarin de aanteekeningen de rdiverse werkzaamheden bewaard blijven, Heeft men nu die aanteekeningen weer eens herlezen, dan valt het ook niet moeilijk deze in volgorde over te schrijven, waardoor in korte trekken een overzicht wordt gegeven. Echter wordt het anders wanneer het firchief geen aanteekeningen bevat, want dan is er ook geen stof en valt er niets te memoreeren. Wanneer ik dus hiermede wil volstaan, dan meen ik mijn taak als verslaggever te hebben ver vuld. Maar omdat er hoegenaamd niets valt te .Vermelden, wil ik toch trachten in dat woordje „niets" veel te laten uitkomen. Wanneer men met moeilijkheden heeft te kam pen, of wannee rmen om andere redenen meent, uw hoofdbestuur in de zaken te moeten betrek ken, dan is dit veelal niet goed. Ik bedoel het na tuurlijk zoo, dat het organisatorisch volkomen ad- rem is, dat een afdeeling zich voor hare, daarvoor in aanmerking komende zaken tot het Bondsbe stuur wendt. Maar gelukkig is het bij mijn weten niet voorgekomen. Het is toch altijd nog zoo geweest, dat op de algemeene vergaderingen de besprekingen in goede banen werden geleid, waardoor en mede ook daar door ieder afgevaardigde op zijn wijze medewerkte tot een gunstige afwikkeling, die diverse onder werpen, welke ter tafel kwamen, ook bij bespre kingen buiten de vergaderingen, eischten. Door leden van het Bondsbestuur en afdeelings- besturen werd nimmer vergeten, dat onze overleg gingen als het ware één devies droegen, namelijk het belang van onzen Bond. En wat dit belang is, vergadering, dit behoef ik eigenlijk niet te zeg gen. Gij weet het. Maar ook gij gevoelt het wel het meest, als gij geroepen wordt, uwe diensten te geven als lid uwer afdeeling. Waardigheid, plech tigheid en stilheid, arbeidende aan een taak, wel ke der menschen hoogste en innerlijke gevoelens draagt, nl. het grafwaarts brengen van een onzer leden. Ja, voorzeker, dat is een belang, dit te doen I geschieden op een wijze, waar orde en netheid de 1 twee voornaamste factoren zijn. Zoo vatten wij onze taak op, nietwaar vergadering, zoo weten de afdeelingen voor zich, dat deze wijze van be graven zich aanpast bij een bedroefde familiestoet, welke een doode naar de laatste rustplaats brengt. En als ik dan in het afgeloopen jaar geen aan merkingen in mijn archief heb kunnen maken, dan, vergadering, was er niets. Maar dat niets is dèn goed. Toch wil ik nog even opmerken, dat dit jaar 2 Bestuursvergaderingen zijn gehouden, en 1 al gemeene vergadering, terwijl het dagelijksch be stuur vier maal bij elkaar moest komen voor het opmaken der agenda's en verdere besprekingen. In de laatstgehouden bestuursvergadering kwam de verhooging van het vorig jaar, door den heer Wolfswinkel gevraagd, ter sprake, op welke bespreking wij straks nog wel even terug zullen komen, daar ook het contract met den heer Wolfs winkel g esloten, nog zal moeten worden herzien, al hoewel het niet op de agenda voorkomt. Ook kan ik melden, dat onze geachte voorz., op voorstel van een onzer bestuursleden, bij accla matie werd herbenoemd, waarvoor ik zeker wel zoo vrij mag zijn, de felicitatie van u allen aan onzen geachten voorzitter over te brengen en zul len wij hopen nog vele jaren onder voorzitterschap van den heer Kramer deze vriendschappelijke ver gaderingen bij te wonen. Minder was men gestemd over de gedachte, als zou de heer Klinkert een weinig hoog in prijs zijn met zijr kisten, wat door een onpartijdig timmer man werd bestreden en deze volstrekt niet te duur vond. Men moet rekening houden met het feit, dat de heer Klinkert een reusachtig renteverlies heeft te boeken, daar er steeds een 150-tal kisten van allerlei afmeting en prijzen ter aflevering ge reed staan en veel klaar gemaakt hout in de werk plaats tet verdere behandeling gereed ligt. Dus la ten wij hopen, dat de heer Klinkert voor dergelij ke klachten bevrijd mag blijven. Opmerkelijk is echter, dat dergelijke klachten nogal eens uit Oudkarspel voortkomen, waar ze ker wel het minst van deze onmisbare zaak ge bruik gemaakt wordt; en zou men haast in toe passing kunnen brengen het spreekwoord, dat een profeet niet in zijn eigen land wordt geëerd. Mijnh. de voorz., daar er nog een puntje op de agenda voorkomt, dat nogal tijd in beslag zal ne men, wil ik met mijn verslag eindigen, en spreek den wensch uit, dat ook dit jaar in het teeken van eensgezindheid mag staan, niet alleen wat betreft onze bestuursleden, maar ook die vereenigingen, tvelke zich, straks, naar wij hopen, wanneer daar de gelegenheid voor zal worden gegeven, zich zul len opgeven om lid te worden van den Bond. E|n; dat wij het werk, dat is opgelegd, wederom met vreugde zullen torsen, tot nut van den Bond en de afdeelingen elk in het bijzonder. (Applaus.) De voorz. brengt den secretaris dank voor het in zijn verslag gememoreerde. Wij zijn niet be schaamd geworden in den opvolger van onzen vo- rigen overleden secretaris. Steeds is hij ijverig werkzaam in het belang van bond en afdeelingen en hoop dat hij zoo het werk zal voprtzetten. Op voorstel van het Bestuur wordt hierna be sloten de contributie te handhaven op f15 voor afdeelingen met meer dan 300 leden en f 10 voor afdeelingen tot 300 leden. Door den secretaris wordt hierna voorgelezen een schrijven van Wieringerwaard, waarin bericht tot aansluiting wordt gedaan. Van Hoogwoud is bericht ingekomen, dat wel met veel waardeering over den Bond kan worden gesproken, maar met aansluiting wordt gewacht tot daar in de omgeving meerdere vereenigingen zullen zijn opgericht. Van Schagen is bericht ingekomen dat men daar nog niet overtuigd is van het nut van aanslui ting en dienovereenkomstig ook in de ledenverga dering werd besloten. De voorz. roept hierna het welkom toe aan het toegetreden lid Wieringerwaard. Wat Schagen betreft, al is men daar nog niet toegetreden, het hoofdbestuur zal niet nalaten al het mogelijke te doen Schagen te overtuigen van de noodzakelijkheid van aansluiting. Wat door Hoogwoud is geschreven, vind ik het jammer dat dit bericht ist ontvangen. Ik meende dat men er daar niet buiten kon in het belang van de leden bij verhuizing naar andere plaatsen, Spr. vertrouwt, dat de heeren van Heerhugów. niet zullen nalaten daar te Hoogwoud de voordee llen van aansluiting te bepleiten. Voorstel van het hoofdbestuur om de verte genwoordiging der afdeelingen in het hoofdbestuur in te krimpen tot één bestuurslid. De voorz. zegt dat dit voorstel wordt gedaan met het oog op de uitbreiding van den Bond en tevens in verband met de kosten. Dooi den heer Keizer van Oudkarspel wordt verklaard dat OK. hiermede accoord gaat, maar acht het ten zèerste gewenscht, dat bij verhinde ring van het bestuurslid het plaatsvervangend lid wordt gewaarschuwd. Voor vereenigingen, die geen plaatsvervangende bestuursleden hebben benoemd is dit misschien tevens een vingerwijzing een plaats- vervangei te benoemen. Verdei vraagt hij of het niet gewenscht is, dat het bondsbestuur bij periodieke aftreding van een bestuurslid, zelf dit lid herkiest, omdat anders de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat een goed be stuurslid door persoonlijke feiten in de afdeeling valt. Het oordeel van de vergadering is, dat de ver kiezing aan de afdeeling moet blijven. Het voorstel van het Bondsbestuur wordt met allen voor aangenomen. In behandeling komt thans een voorstel van de afd. Zuidscharwoude om over te gaan tot ver zekering van het personeel. Door den heer Jb. Kramer wordt eerst een uiteenzetting geven van het verloop dezer zaak en zegt dan met den heer De Jong op advies van den Secret, van de K. v. K. op bezoek te zijn geweest bij den Heer Ter Hofstede, Dir. van de N.H. Levensverzekeringmaatschappij. Deze ver strekte de noodige inlichtingen en tevens 2 grond slagen voor verzekering. De eene gaf bij een pre mie van 20 cent per drager f 1000 bij dood, f 1000 bij levenslange ongeschiktheid, f6 per week bij geheele ongeschiktheid tot werken en f3 per week bij gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken. De tweede aanbieding is gebaseerd op een pre mie van 70 cent waarbij het personeel verzekerd wordt voor f3500 bij dood, f3500 bij levenslange invalideit, f21.— per week bij algeheele tijdelijke ongeschiktheid tot werken en f 10.50 bij gedeel telijke tijdelijke ongeschiktheid tot werken. De afdeeling Zuidscharwoude aanvaardde de zen tweeden grondslag voor collectieve verzekering De voorz. zegt dat het prae-advies was hierop 'in te gaan. Echter is door de afd. St. Maartens brug een verder onderzoek ingesteld en heeft thans de tarieven kunnen verkrijgen van de „Fatum" een onderdeel van de Nederl. Verzekering Maatsch. Dit betreft een verzekering naar het uitgekeer de loon en wel een uitkeering van 1000 maal het dagloon bij dood, 1000 maal het dagloon bij le venslange invalideit, en 6 maal het dagloon per week bij tijdelijke ongeschiktheid. Waar door het bestuur is aangenomen een norm van 3 gld., dat betaald wordt bij een begrafenis^ zou de uitkeering per week 18 gld. bedragen. 1 De premie bedraagt 92 cent per 1000 gulden loon. Een bijzonder breede gedachtenwisseling is hier het gevolg van, terwijl verschillende als hun meening naar voren brengen, dat het uitgekeerde loon door het aantal dagen per jaar van 365 ge deeld wordt om zoodoende het dagloon te bepalen 1 maar de Maatschappij niet zal verzekeren op den j norm van f 3 dagloon, doorhet bestuur aange nomen. Door de gasten van Schagen wordt dan gezegd dat juist het punt verzekering het motief is ge dweest deze vergadering bij te wonen. Zij betwijfelen of de Bond de volle risicodekking krijgt door het betalen van deze lage premie. Aangeraden wordf dan ook hierin geen principieele beslissing te ne men maar eerst goed schriftelijk te informeereo bij de Maatschappij. De voorz. antwoordt dat het ook de bedoeling is van het dagel. bestuur, om zich in verbinding te stellen met Fatum. Blijkt dat ten volle gegeven wordt datgene wat het bestuur zich voorstelt, dan tevens overgaan tot het afsluiten van de ver zekering. De heer Keizer van Oudkarspel wenscht, al vorens door het hoofdbestuur een beslissing geno men wordt, dat bericht wordt gedaan aan de afdeelingen en desnoods een tusschentijdsche ver gadering van den Bond bijeen te roepen om deze zaak dan af te wikkelen. Op het oogenblik heb ben we aan de premie van 70 cent voor de 2e aan geboden verzekering door den heer Ter Hofstede meer houvast en geeft deze ons een zuiverder beeld dan de lage premie van Fatum, waarbij wij nog niet de zekerheid hebben verkregen, dat 1000 maal de door het bestuur aangenomen norm van f3 ■dagloon zal worden uitbetaald. Spr. vreest ook ten zeerste dat het uitgekeerde loon door 365 dagen zal worden gedeeld, en de verkregen uitkomst als dagloon wordt aangenomen. Door den heer Jb. Kramer wordt nog voorge steld om, wanneer het ingestelde onderzoek uit wijst dat Fatum niet gunstiger werkt, naar de verzekering van den heer Ter Hofstede over te gaan. Een voorstel van Oudkarspel, om medewer king uit Bondsbestuur te verleenen bij het vor men van kringen, wordt door het bestuur niet ge wenscht geacht. Wel onderling overleg. De heer Keizer zegt, dat nu aan de afdeelingen *le vrijheid is gelaten om zustervereenigingen op te roepen, wanneer dit poodig wordt geacht, de afdeeling Oudkarspel volkomen accoord gaat met het gegeven prae-advies. Thans wordt gelegenheid gegeven aan de gasten om inlichtingen te vragen en zich op te geven als lid van den Bond. Door de vereeniging van Hensbroek wordt me degedeeld dat voorloopig tot toetreding besloten is, ■maar vraagt tevens eenige inlichtingen over de 'werking van den Bond. De. voorz. antwoordt dat in de allereerste plaats van groot belang is het overnemen van elkanders leden bij verhuizing. De hulpverleening bij be grafenissen op andere plaatsen, zulks ter bespa ring van kosten. En nog vele andere zaken, die men hei best door in het verband te treden, zal ondervinden. Hensbroek doet de toezegging dat men vast op .toetreding kan rekenen. De afgevaardigde van de vereeniging Schagen, dankt in de allereerste plaats voor de uitnoodiging om op deze vergadering te verschijnen. Aangenaam was het ons, na het bericht van nog niet toetre ding, toch weer een uitnoodiging te ontvangen- Voor het nemen van het gezonden besluit, heeft Schagen voldoende reden gehad. Het overnemen van elkanders leden maakt het voor ons niet noodzakelijk toe te treden, omdat onze leden bij verhuizing lid kunnen blijven, en hebben bij het laten uitvoeren van een begrafenis alleen datgene te betalen, wat 'die begrafenis meer kost, dan bij het uitvoeren van een begrafenis in Schagen zelf. Bij komst uit andere gemeenten kan men in Schagen zoo toetreden tot een leeftijd van 70 jaar Natuurlijk hebben ook wij de grootste waar deering voor het werk door den Bond verricht, en zal op ons kunnen worden gerekend zoo ons het zakelijk of moreel nut, dat verkregen wordt, kan worden aangetoond. De voorz. zegt nog, nadat door verschillende andere heeren aansluiting is bepleit, dat aansluiting voor Schagen misschien gewenscht kan zijn, om genoemde meerdere kosten den leden te besparen Schagen meent, dat dit misschien voldoende motief kan zijn aan te sluiten en verzoekt aan de vereeniging te verstrekken de kosten die bij de zustervereenigingen bij een begrafenis worden be rekend. Voorz. doet hiervoor toezegging en vraagt te vens naar de kosten in Schagen, waarop geant woord wordt van f 76 ongeveer. Op een gestelde vraag hoe de contributierege ling in Schagen is, wordt medegedeeld van fo.60 tot 15 jaar, 15—30 jaar fit—., 30—50 jaar f 1.20, 5070 jaar f 2.40. Door den secretaris wordt hierna rapport uit gebracht over de afdeelingen. (Het eerste cijfer is het ledental in 1926, het tweede in 1927, terwijl het derde den vooruit- of achteruitgang aangeeft.) Sint Pancras 1154 1I7^ 22v. Broek op Lan- gendijk 802 835 33v. Zuidscharwoude 550 557 7V- Noordscharwoude 390 390. Oud karspel 666 691 25 v. Nieuwe Niedorp 732 835 103V. Schoorl 644 660 i6v. Heen- hugowaard 521 523 2V. Sint Maartensbrug 849 - 782 - 67a. Wat den finan^ieelen stand betreft kunnen de volgende cijfers worden gegeven: Het eerste cijfer geeft aan het bezitti "in 1926, het tweede in 1927 en het derde voor- of achteruit gang. Sint Pancras f293.60 f48.59 f 2450313. iBroek op Langendijk f1572.67 f1470.03 f 102.64a. Zuidscharwoude f4025.63 f4019.10 f5.63 a. Noordscharwoude f704.50 f820. f 115.50V. Oudkarsepl f1157.45 f1266.05 fgS óov. Nieuwe Niedorp f1205.18 f1232.65 f 2747V. Schoorl f450.f114.80 f335.20a. Heerhugowaard f310.f327.57 fi7.57v. Sint Maartensbrug f536.64 f 773.66 f237_02V Totale ledenvooruitgang van 141 en een finan- tieelen vooruitgang van f496.16. Het aantal uitgevoerde begrafenissen bedroeg 205 waarvan 102 voor leden en 103 voor niet-leden Sint Pancras 19 12 1. 7 nl. Broek op Langen dijk 32 -13 1. 19 nl. Zuidscharwoude 12 2 1. 10 nl. Noordscharwoude 15 71 1. 8 nl. Oudkarspel 18 9 1. 9 nl. Nieuwe Niedorp 29 '8 1. 11 nl. Schoorl 21 13 1. a nl. Heer hugowaard 10 3 1. 7 nl. Sint Maartensbrug 49 25 1. 24 nl. In 1926 bedroeg het aantal begrafenissen 125, waarvan 66 voor leden en 59 voor niet-leden. Rondvraag. 1De afdeeling Wieringerwaard vindt de contribu tieregeling niet juist. Liever zag hij wat de Bond hcodig heeft per lid omgeslagen. Een voorstel tot wijziging wordt thans echter nog niet ingediend. Door den heer Schuur van Sint Pancras wordt geïnformeerd naar de aangeroerde kwestie Wolfs winkel in het Jaarverslag. Door den voorz. wordt geantwoord, dat W. den wensch had geuit dat het aangegane contract voor vier jaar van kracht zou zijn. 1 Het Hoofdbestuur is hierop echter niet 'inge- 'gaan en heeft het contract voorloopig weer voor een jaar geteekend. Door de afgevaardigden van Schoorl wordt ge vraagd om in het vervolg weer des avonds te vergaderen en niet des middags, omdat er dan ver zuimd moet worden. Door den heer Schuur van St. Pancras wordt dan nog gevraagd om de Bondsvergadering eerder te houden, bv. in Februari. De voorz. zegt toe het zoo vroeg mogelijk te zullen doen, waaraan de Secretaris het verzoek verbindt, omdan ook zoo vroeg mogelijk de ge gevens in te sturen. Nadat door den afgevaardigde van Wieringer waard nog een opwekkend woord is gericht tot de vereeniging van Schagen, verzoekt hij het Be stuur ook eens te vergaderen op een plaats meer gunstig gelegen voor de afgevaardigden. De rondvraag levert verder niets op, waarna voorz. zegt, dat men hedenmiddag een hoogst ge animeerde vergadering heeft gehad, waarin geen Wanklank is vernomen. Met den wensch dat èrj Hens broek èn Schagen zullen toetreden als lid, dat iedere vereeniging met lust en genoegen haar huifhouaelijke zaken mag verrichten en de Bond zich steeds verder zal uitbreiden, volgt sluiting der vergadering, nadat nog dank is gebracht aan afgevaardigden, Bestuurderen en Pers voor hun aanwezigheid. KALI en ONDERGRAS. Wanneei een veehouder den stand van zijn hooi land beoordeelt, is het eerste, waarop hij let en terecht of er veel ondergras is. De aanwe zigheid daarvan beheerscht bijna geheel den oogsf 1 Hoewel wij niet alle oorzaken kennen, waardoor het komt, dat er het eene jaar meer ondergras is dan het andere, meenen wij toch wel djt te kun nen zeggen, dat de bemesting zeer zeker een be langrijke factoi is en een, die mede kan werken om den groei en de ontwikkeling van het onder gras te bevorderen. Bewezen is, en elk veehouder weet dit bij er varing, dat naarmate het ondergras zich goed heeft «ontwikkeld, het hooi in waarde wint. Onderzoekingen hebben aan het licht ge bracht, dat een kalibemesting in het algemeen een sterken invloed heeft op den groei van stroo en blad. Het mag als bekend verondersteld wor den, dat kali een voorname rol speelt bij het vor men va nzoogenaamde koolhydraten (Suiker, zet meel e.d.) en ook bij het vervoer van deze stof fen door de plant. Deze stoffen worden uitslui tend gevormd in de groene plantendeelen en dus vooral in de bladen. In die deeler zal zich dus ook veel kali bevinden en het daartoe ingestelde onderzoek heeft dit ten duidelijkste aan het licht gebracht. Bij de granen, waartoe ook de grassen behooren, vindt men in de bladen (strooj) veel meer kali dan in de zandkorrels. Bij voeder- en suiker bieten en aardappelen neemt men hetzelfde waar de bladen zijn rijker aan kali dan de wortel of knollen. Niet minder bekend is het feit, dat gras, dat niet of onvoldoende bemest is met kali, slappe bladen verkrijgt, die spoedig aanleiding kunnen geven tot rotting. Bij het microscopisch onderzoek is een opmerkelijk onderscheid te zien tusschen de plantencellen, welke voldoende kali hebben ont vangen en andere, die te weinig hebben gekregen- De eerste hebben veel steviger wanden dan de laatste, vandaar ook de grootere stevigheid. Wil men stevig, voedzaam gras hebben, dan naast stikstof- en fosforzuurbemesting ook kali (6c0 tot 800 K.G. kalizout 20 pCt. per H.A-) Ook hier wachte men zich voor eenzijdige bemesting. 1 Terecht wordt beweerd, dat verhoogde stikstof bemesting drijvend werkt, waardoor het gewas ge dwongen wordt ook meer kali en fosforzuur op te nemen, maar dan moet dit ook aanwezig zijn. Is er gebrek aan, dan treedt gewoonlijk, slapheid van gewas op met de nadeelige gevolgen van dien. Bij controle van grasland-proefvelden is dit meer malen opgemerkt. De perceelen met kali vertoon den over 't algemeen dichter en voller ondergras. Volgens onderzoekingen door Prof. P. Wag- nar, Directeur van het Landbouw-Proefstation te Darmstadt (Duitschland) en van Dr. Hissink, Di recteur van het Rijkslandbouiw-Proefstation te Gro ningen, moet goed hoou 2 pCt. kali bevatten. Dr. Hissink heeft echter meermalen hooi aangetrof fen dat slechts 1 pCt. en minder kali bevatte. Dat is veel te weinig en kan slechts verholpen worden door t oediening van kalimest. De kwaliteit zoowel als de kwantiteit zullen hierdoor winnen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3