NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 37 Dinsdag k7 Maart 37e Jaargang Uit den Omtrek IMTERC. TELEPHOOM 52 I,Hlii;IIIJkHI COIRAIT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterilag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uifg. J II. UEIZKR - Rureel noordscharwoude Ad ver tent iën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brievf-n rechtstreeks aan den Uitgever I OUDE NIEDORP. Op de op 22 dezer vastgestelde kiezerslijst ko men voor 623 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 584 voor den gemeente raad. OUDE NIEiDORP. De Raad dezer gemeente zal qp Woensdag 28 Maart a.s. des namiddags te kwart voor twee ver gaderen. - OUDE NIEDORP. De tooneelvereeniging „Molière" alhier gaf een openbare uitvoering in het lokaal van den heer A. Mijts te Verlaat voor een volle zaal. t Met succes werd opgevoerd „Bergopwaarts", too neelspel in 3 bedrijven door D. H. Scheffer. Zoo als we dit van „Molière" gewoon zijn, werd er •mooi spel gegeven. Het applaus dat haar na elk bedrijf ten deel viel, was dan ook wel verdiend. - HEERHUGOWAARD. De bewoners van het noordelijk deel van den Middelweg kwamen Zaterdagmiddag zeer onder den indruk van een ongeval met treurigen afloop. Door de autobus van den dienst Winkel—Alkmaar, welke ongeveer één uur daar passeert, werd de heer C. Verver overreden, terwijl hij uitstapte uit de bus van den heer Ligthart, komende uit Alk maar, met het t reurig gevolg, dat de dood onmid dellijk intrad. Naar we vernamen, moet het onge val worden geweten aan het feit, dat dé heer V. uitstapte door het achterportier, en dientengevolge niet werd opgemerkt door den chauffeur van den Winkeler dienst. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. - WINKEL. Onze plaatsgenoot, de heer D. Kleen, de be kende dammer en problemist, behaalde op de in Dordrecht gehouden internationalen problemisten- wedstrijd, respectievelijk een ien, 2en en 3en prijs. - HEERHUGOWAARD. Op initiatief van het Polder- en het Gemeente bestuur werd onder leiding van den Dijkgraaf. Burgemeester, een vergadering gehouden, ter be spreking van feestplannen ter gelegenheid van de herdenking der droogmaking van onzen polder ir> de jaren 16251629. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd de besturen van vele corporaties, de geestelijkheid en onderwijzend personeel en enkele particulieren. De voorz. heette allen hartelijk welkom en ver- kalarde zich er bijzonder over verheugd te gevoe len, dat zoovelen aan deA oproep hadden gehoor gegeven, waaruit spr. meende te mogen afleiden, dat er veel gevoeld werd voor feestviering in 1929. Dat jaar, zegt spr., eigent zich er het meest toe, aangezien dat het eerste en tweede eeuwfeest, respectievelijk zijn gehouden in 1729 en 1829. Tep eipde eenigen gang te krijgen in de bespreking, geeft spr. een schema van een feestplan, zooals polder- en gemeentebestuur zich dat in groote trekken hadden gedacht- Genoemd werden: het houden van een tentoonstelling, van een. optocht, van kinderfeesten, van volksspelen, van avondfees ten en het afsteken van een vuurwerk. Nadat de vraag of men algemeen gevoelde voor een flink opgezet en luisterrijk feest ter herdenking van het heugelijk feit, met een algemeen krachtig ap plaus was beantwoord, werden de discussies ge opend over het feestplan. De vraag rees al dadelijk of een te houden tentoonstelling plaatselijk zou zijn of op ruimer schaal zou worden opgezet Zoo wel voor het een als voor het andere werd gepleit. De opmerking werd ten beste gegeven, dat po gingen in het werk zouden gesteld kunnen worden om de veekeuring van fokvereenigingen in 1929 hier te doen plaats hebben, alsmede de keuring van zuivelproducten. Eveneens werd in overwe ging gegeven aan de tentoonstelling te verbinder) een huisvlijttentoonstelling. Eenerzijds 'werd bezwaar gemaakt aan het ver binden eener verloting aan de tentoonstelling, an derzijds achtte men dit zeer bevorderlijk aan het welslagen. Door den voorz. werd het wenschelijk geacht aan het oordeel der vergadering te onder werpen de samenstelling van verschillende com missies voor de uitvoering der plannen. Spr. vraagt of men er zich mee kan vereenigen, dat het hoofdcomité wordt gevormd door de Dagelijksche Besturen van Polder en Gemeente. Hiertegen be staat geen bezwaar, doch de toevoeging van enke le personen, althans een paar uit de burgerij wordt toch wel wenschelijk geacht en' in dit verband worden genoemd de heeren Dr. Spierings en S- Brugman. Door krachtig applaus betuigde de ver gadering hiermede haar instemming, waaruit de voorz. afleidt, dat men algemeen deze uitbreiding van het hoofdcomité gewenscht acht. Na het hier op gevolgde applaus wordt genoemde heeren ge vraagd of ze bereid zijn in het hoofdcomité zitting te nemen, welke vraag 3oor beiden bevestigend wordt beantwoord. Vervolgens worden de perso nen genoemd, die men gaarne zitting zouden zieq nemen in de verschillende subeomité's. Een be- roqi werd gedaan op het onderwijzend personeel voor de kinderfeesten, aan de betrokken vereeni- gingen met betrekking-tot muziek, zang, enz. Het lag wel voor de hand, dat gevraagd zou worden naar de bronnen voor de finantieele zijde der feestviering. Medegedeeld werd, dat door het hoofdcomité allereerst zal worden aangeklopt bij Polder- en Gemeentebestuur en de voorzitter bii voorbaat reeds te mogen verzekeren, dat van die zijde geen benauwd standpunt zal worden ingenp- men. Voorts meent men te mogen rekenen op finantieelen steun van corporaties en van de bur gerij, ook wat betreft garantstelling. Verschillende vragen werden nog gesteld en op merkingen ten beste gegeven, o.a. met betrekking op de hippische sport. Door den voorz. wordt met genoegen geconstateerd, dat in deze bijeen komst althans de hoofdlijnen voor de feestviering zijn uitgestippeld. Verdere uitwerking moet nu ge schieden door de subcommissies in overleg met het hoofdcomité. Indien door polder en gemeentebe stuur een beslissing is genomen met betrekking tot finantieele bijdragen, kunnen de plannen meer worden uitgewerkt. De vraag werd nog gesteld of ook een eere-comité zal worden gevormd. Na dat door den voorz. is toegelicht, dat men zich voorstelde daartoe uit te noodigen Prins Hendrik, de Commissaris der Koningin onzer Provincie, bur gemeesters uit omliggende gemeenten, de geeste lijkheid dezer gemeente en nog enkele andere per sonen. vond dit voorstel bijval, Speciaal gold die bijval ook het voorstel om Dr. A. C. G. Post, on ze vroegere geneesheer, uit te noodigen in hef Eere-comité zitting te willen nemen. Op een des betreffende vraag werd meegedeeld, dat voorloo- pig als feestdagen worden voorgesteld: Dinsdag, Woensdag en Donderdag en als maand van feest viering September. Besloten werd nog een geschrift te doen sa menstellen met betrekking tot de geschiedenis van den Polder. Hiervoor zal een deskundige worden gevraagd de stof uit de archieven te willen verza melen. Instemming werd mede betuigd et het voor- ,stel de feestviering in te zetten met algemeen klok gelui en het houden van een dankstond. De voorz. sloot de vergadering met dank voor de ge toonde belangstelling en de wijze, waarop de be sprekingen zijn gevoerd, terwijl spr. eindigde met den wensch, dat alles zoo goed mogelijk zal mo gen slagen. smaakt als room Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Kiezerslijst De door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op 22 Maart jl. vastgesteldè kiezerslijst is ter gemeentesecretarie vanaf 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter inzage nedergelegd. Tot 15 April a.s. is een ieder bevoegd verbetering van genoemde lijst te verzoeken. Raadsvergadering. (De Raad dezer gemeente is door den Bur gemeester bijeengeroepen tot het houden eener openbare vergadering op Vrijdag 30 Maart a.s. des nam. 7 uur. Benoeming. De volontair ter gemeentesecretarie alhier, de heer W. K. Belonje, is met ingang van 26 Maart jl. als zoodanig benoemd te Schoorl. NOORDSCHARWOUDE. GROOTE NATIONALE SOLISTEN:-, KWAR TET EN QUINTET-WEDSTRIJD TE WIJDENES. „EXCELSIOR" TREEDT SCHITTEREND UIT DEN STRIJD. Aan den Zondag 25 Maart uitgeschreven wed strijd voor Solisten, Kwartet en Quintet, te Wij- denes, werd ook deelgenomen door ons Har- moniegezelschap „Excelsior." Het totaal aantal' deelnemers was ruim 140. De uitslag voor ons, Gezelschap is als volgt: C. van Nienes, Noordscharwoude, solist, cla rinet Es ie prijs met 56 punten. C. van Zijl, Oudkarspel, Tenorhoorn, solist, ie prijs met 54 punten. K. van Dijk, Noordscharwoude, Solist, Alt-Saxo phone, ie prijs met 53 punten. KI. Sijpheer, Noordscharwoude, Solist, clarinet si mol, ie prijs met 52 punten. KI. van Nienes, Noordscharwoude, solist, clari net si mol, ie prijs met 52 punten. Jnogeheer Jan van Zijl, solist, groote fluit, 3e prijs met 31 punten. Het Clarinetkwartet, bestaande uit de heeren K. van Nienes, K. Sijpheer, M. Smit en D. KeppeL behaalde eveneens een ien prijs met 53 punten. Het maximum aantal punten dat kan worden behaald bedroeg 60. Onze felicitatie. ZUIDSCHARWOUDE. Film Brouwerij Grootbedrijf Voor een belangstellend en talrijk publiek werd gisteravond te Zuidscharwoude de film van het grootbedrijf der Amstelbrouwerij vertoond in de mooie tooneelzaal van den heer P. Kramer. Deze film geeft een duidelijk beeld van de in gewikkelde reeks van manipulaties) welke in de moderne brouwerij noodig zijn om van gerst, hop en water de smakelijke drank te vervaardigen, die sinds net allereerste begin van de menschelijke be« schaving op aarde, met den naam van „bier" wordt aangeduid. Mede, dank zij de deskundige mondelinge toe lichting bij het afdraaien van de film gegeven, was het opmerkelijk hoe de toeschouwers, de waarlijk 'ndet zoo gemakkelijk te volgen gang van zaken iri dit, wij mogen wel zeggen tot in het uiterste ger perfectionneerde en tevens zoo gecompliceerde be drijf, volkomen wisten te volgen. De aandachtige belangstelling en ingespannen stilte gedurende de voorstelling, waren voor ons hét bewijs, dat de film voldeed aan haar doel, nl. den niet-brouwer te geven een begrijpelijk beeld van het moderne brouwproces. Een proces dat, zooals de film toont, in de eerste plaats gericht is op de productie van een constante en superieure kwaliteit van het te fabriceeren bier. 1 Dit doel ziet men bereiken en door dat uitslui tend de allerbeste grondstoffen worden gebruikt en daarnaast doordat een dusdanige geperfection- neerde outillage in bedrijf is, dat storingen in het fabricageproces als bijvoorbaat uitgesloten schij nen. Desniettemin spreekt de film van een voort durende waakzaamheid gedurende elk onderdeel van het. brouwproces, een controle die steunt op de meest moderne laboratorium-ervaring. Geen wonder, dat het product van deze brou werij, het „Amstelbier" zoowel hier te lande, als in bijna alle werelddeelen, zoo algemeen op prijs gesteld wordt. Een even geestige als origineele af beelding van het handelsmerk der brouwerij, de beide wereldhalfronden, geeft een aanschouwelijke voorstelling van de verspreiding van het Amstel bier over heel de aarde, speciaal in de tropische landen. Een technische beschrijving van het moderne brouwproces is hier zeker niet op zijn plaats en zou trouwens zonder illustratie ook moeilijk te geven zijn. Wel zij gewezen op den geweldigen indruk dien- dit grootbedrijf op den toeschouwer maakt. Men ziet dan hoe de gerst wordt aangevoerd en auto matisch opgeslagen, ingeweekt en in enorme trom mels in de mouterij tot ontkieming komt. 'Na in de eersten geroosterd te zijn en in de schrootmolen gemalen, begint het eigenlijke brouw proces in het wijdsche brouwhuis. Alles is hier enorm van afmetingen. Ter illustratie diene, dat de bierketel een inhoud heeft vanhonderd ku bieke meter. Na gisting in de groote moderne gistkuipen, het 'best met zwembassins te vergelijken en dan alleen met die voor geoefenden, van wege de diep te volgt een langdurig rijpingsproces in de uit gestrekte legkelders. Het bier is eerst na maanden belegen en ge schikt voor de consumptie. Men ziet het' in vaten tappen en door een leger van vrachtauto's vervoeren, dan wel in de bottelarij voor den export bottelen. De op Amerikaansche leest vrijwel .geheel me chanisch werkende bottelarij is op zichzelf reeds een genoegen om te aanschouwen. Ongetwijfeld zullen velen willen gebruik maken kan de uitnoodiging om de brouwerij met eigen oogen in werking te zien. Dit krachtige en mo dem ingerichte nationale bedrijf is zeer zeker de ■moeite van aanschouwen waard. De H.H. Kist en Wagenaar, als vertegenwoor digers dezer groote brouwerij en van dit grootsch bedrijf, kunnen trotsch zijn op deze vertegenwoor- dignig, d:e zij op de meest actieve en accurate wijze behartigen. - OUDKARSPEL. Het woon- en pakhuis van den heer A. Tim- tnerman is bij ondeyhandschen verkoop overge gaan op den heer H. Stenneberg, die de kunstmest zaak in dat perceel zal voortzetten. - OUDKARSPEL. Het perceel thans bewoond door het gezin J. Dieleman en eigendom was van den heer J. Mars man te Bergen is bij onderhandschen verkoop overgegaan op den heer A. Timmerman. Dit perceel zal worden gesloopt en een nieuw huis voor re kening van den heer Timmerman worden opgetrok ken - OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is het zoo mooi gelegen per ceel van den heer H. Stenneberg, bij onderhand schen verkoop overgegaan op den heer J. Vlug. „Nog een flink' stuk; ik ben al vaA UtrechU komen loopen. Ik wij nu naar Zaandam. Daar Woont mijn zuster, en ik Hoop er wefk te vinden. Zoo'n wandeling valt echter niet mee en geld voor een trein heb ik "niet." De jongeling tfhoeg niets, maar de wandelaar begreep— „Neetn* een trein." De jongeling, vóelde' zich een gulden in de hanld! gedrukt. „Hartelijk dank, mijnheer." Met flinke passen stapte hij door. Naar het station? De wandelaar bleef even kijken, zag dat de 'jongeling een anderen voorbijganger aanklampte. Blijkbaar deed hij hetzelfde verhaal, althans de andere wees in de richting van de Nieuweniijk'. Maar een' gift in geld vólgde niet. Even later een derde slachtoffer, die wel of ferde op het altaar der liefdadigheid. De eerste wandelaar ging den jongeling vórder na. Zou de wegzoekeude uu naar het station gaan? Neen, hij liep naar de Haarlemmerstraat. De Wandelaar schoot een zijstraatje door en wist het zoo in te richten, daft de jongeling hem te gemoet liep. De man, die naar Zaandam wilde, deed even of hij den wandelaar niet zag, maar hij had gieen succes." „Pardon," zeide de wandelaar, heel beleefd nog, „i kwilde u nog even spreken." „Ja, mijnheer?1' „Ik wilde zeggen" en dit klonk niet meer vriendelijk „dat je een mispunt bent". „Ik heb er snpijt van. Wilt u het £eld terug hebben „Loop naar de maan." Rechtzaken Nieuwstijdingen „BE WEG NAAR ZAANDAM". „Pardon mijnheer, zou ik zoo brutaal mogen zijn u den Weg naar Zaandam te vragen?" De jongeling richtte vanochtend deze woorden op uiterst beleefde wijze tot een wandelaar, op het Damrak. Hij sprak met een licht Duitsdh accent. De wandelaar Wees hem in de richting van de Haarlemmerdijk. Bij de poort vraagt u dan maar %eer." „Is het nog vér naar Zaandam vroeg de jongeling, die was gekleed in een Manchesterpak met korten broek; hij was Wa't bestoven. „Een paar uur loopeen." VOOR DEN KANTONRECHTER Zitting van Vrijdag 23 Maart. jDe Rechter geeft zijn oordeel niet, Zoc de zaak hem twijfel biedt. In deze zitting werd als nq. 1 van de rol, voort gezet de zaak tegen Corn. W. een landbouwer van Oudendijk, die op 7 Febr. te Alkmaar was geverbaliseerd, omdat het achterlicht van zijn Overland niet brandde, zoodat letter en nummer onverlicht bleven. Het ging hier in hoofdzaak over het uur, waarop de overtreding door agent Dalen- berg zou zijn geconstateerd. Twee passagiers van den verdachte, als getuigen A décharge gehoord, beweerden met aanvoering van motieven, dat de bestuurder eerst na acht uur n.m. door de Lange- straat was gei eden op zijn terugtocht naar Ouden dijk. De verbalisant daarentegen bleef hardnek kig volhouden, dat dit omstreeks 7.30 was (ge weest. Hij had tusschen, 7 en 8 (uur dien dag dienst ,in de Langestraat, zooals ook uit den dienstrooster van dien dag kón worden aangetoond. De zaak bleef zeer raadselachtig, doch aan gezien de ambtenaar geen aanleiding had om eeni- ge afgelegde verklaring te wantrouwen, vroeg hij de bekende spreuk, in dubius pro reo, vrijspraak Uitspraak over 14 dagen. De overtreder in het ongelijk gesteld 1 Minder succesvol dan zijn voorganger uit Ou dendijk, bracht de kruier Dirk A. uit Alkmaar, die op 6 Maart linksch van den weg op zijn rij wiel had gereden, het er heden af. Hij had beweert dat spelende kinderen ter eener en de tractorttram ter anderer zijde hem hadden weerhouden, weer direct het juiste pad te kiezen, doch de verbali sant weersprak die voorstelling zoo krachtig, dat de kantonrechter geen reden 'had om een ander dan een veroordeelend vonnis uit te spreken etï den verdachte f4 boete subs. 4 dagen hechtenis oplegde. Zijn leven gewaagd en nog gestraft ook. De vrachtrijder Petrus B„ die zijn bedrijf uit oefent met behulp van een vrachtauto, ontsnapte op 14 Januari bij den bekenden gevaarlijken en onbewaakten overweg nabij Bakkum ternauwernood aan een afgrijselijken dood of gruwelijke vermin king, daar hij dezen overweg overstak juist toen een sneltrein naderde. Hij trachtte nog te ontko men, door vol gas te geven en had het geluk zijn lijf en leven nog te redden, doch zijn auto beliep en niet onbelangrijke schade. Deze materieelei schade en de uitgestane doodsangst kon echter niet verhinderen dat de vrachtrijder heden terecht stond' terzake overtreding der motor- en rijwielwet. Het bleek echter ten duidelijkste, dat een groot mis verstand de oorzaak was van deze roekelooze han deling. De verdachte had uit de aanwezigheid van een ploegbaas op de lijn ten onrechte gedistilleerd dat de overtocht veilig was met het hierboven aangeduide ongelukkige gevolg. Mede op grond, dat de verdachte f40 schade had aan herstellings kosten, werd de straf bepaald op slechts f S-— boete of 5 dagen. De verbalisant moet de zaak toelichten De chauffeur W. K. uit Alkmaar, had zich te verantwoorden terzake het hem ten laste gelegde feit, dat hij op 17 Februari te Castricum op den Bakkemerstraatweg een bocht was gepasseerd, zon der vooraf behoorlijk te hebben gesignaleerd. De verdachte beweert, dat hij voor hij bij bedoelden bocht was aangekomen, hij voortdurend signaal heeft gegeven om een wielrijder, die linksch van

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1