NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 29 Maart 1928 37e Jaargang NO 88 INTERC. TELEPHOOM 52 lamdijker courant Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 ttedact.-Uily. J. II. KEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreek»aan den Uitgever Buitenlandsch Overzicht Nadruk verbeiden. De Rus Litwinof en ook graaf Rernstotff, Duitschland's afgevaardigde hebben het de voor bereidende ontwapeningsconferentie niet gemak kelijk gemaakt en de vertegenwoordigers der groo te militaire staten ongetwijfeld hoogst onaange name oogenblikken bezorgd. Rusland, uitgenoo- digd deel te nemen aan de voorbereiding voor ae ontwapeningsconferentie door de voorbereidende commissie, had daaruit de heel begrijpelijke con clusie getrokken, dat het de heenen er om te doen was, dat ook Rusland middelen aan de hana zou trachten te doen, die de ontwapening mogelijk' maakten en daartoe een oompleet en zeer radicaal ontwapeningsvoorstel ingediend, dat aan alle be wapening binnen vier jaar een evind zou maken. Ter vergadering hebben de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Italië en enkele kleinere staten den Rus trachten duidelijk te maken, dat dit voorstel in zooverre niet radicaal genoeg was, dat het niet de mogelijkheid van alle internatio nale conflicten uitsloot en zoo gevaren 'bleven bestaan, waartegen bewapening dus noodzakelijk bleek. Vooral onze 'afgevaardigde, Mr. Rutgers, heeft zich uitgesloofd om dit aannemelijk te maken. De Rus bleek' dit aanvankelijk niet goed te be grijpen. Wanneer sommige gevaren bleven be staan, dan leken hem die gevaren toch minder gevaarlijk bij ongewapende dan bij' bewapende na ties. Dat de ontwapening de gevaren dreigendier zou maken, dat dus ongewapende volkeren voor den vrede gevaarlijker Waren dan ontwapeniie, verklaarde hij niet in te zien. Blijkbaar zagen ook de andere heeren dat niet duidelijk in. Zij hebben ten minste geen moeite gedaan het hem duidelijk te maken. Maal' de heer Litwinoff had er dit tenminste uit begrepen, dat de ontwapeningsconferentie geen ontwapening wilde, enkel beperking van "bewa pening. Daarom diende hij een tweede voorstel in, dat aan dezen wensch tegemoet kwam en een zeer radicale en streng doorgevoerde beperking voorstelde, waardoor sterke militaire staten de helft en anderen een derde of een vierde van bun bewapening zouden kwijt raken. En dit voorstel heeft de heeren nog onaangenamer oogenblikken bezorgd dan het eerste. Ter bestrijding daarvan konden ze er zich op beroepen, dat de ontwape ningsconferentie 'feitelijk geen ontwapening be doelde en dat de voorgestelde ontwapening niet alle gevaren wegnam en misschien nieuwe schiep. Maar tegen dit nieuwe voorstel stonden ze vrij wel machteloos. Voor de beperking, die de confe rentie wenschte, werd hier een weg gewezen, die regelrecht op het beoogde doel uitliep. Wat konden ze er tegen in brengen Ze hebben er dan ook maar niet te veel tegen in gebracht en de behandeling tot ©en nieuwe zitting der commissie uitgesteld. Het was het eenige mid del dat hun overbleef om hun figuur te redden. Dat de ontwapeningsconferentie geen ontwapening bedoelt, lijkt ongetwijfeld wat vreemd maar was al zoo vaak gezegd, dat de heeren zich voor het uitspreken daarvan niet behoefden te geneer en. Ieder weet trouwens, dat totale ontwapening op 't ©ogenblik niet mogelijk is en heel andere in ternationale verhoudingen zou eischen. Het was de fout van den Rus, dat hij te zeer op den naam der conferentie af ging. Was het eigenlijk wel een fout? Rusland wee't Reel goed, dat de re geeringen geen ontwapening willen en de confe rentie dat niet bedoelt. Maar hij heeft dat na tuurlijk even ten aanhoore van de 'geheele wereld willen eonstateeren. Dat is geen sabotage van het Volkenbondswerk, als sommige gedelegeerden ge lieven te beweren. Het werkt integendeel zuive rend. Want de naam ontwapeningsconferentie werkt misleidend en, wat meer zegt, is gekozen om te misleiden. Mlen wil de publieke opinie der wereld doen gelooven, dat men naar ontwapening streeft, maar Mie slechts'geleidelijk' kan bereiken. Maa fde waarheid is, dat de tegenwoordige regee ringen "heelemaal geen ontwapening wenschen en haar niet in practijk' zouden brengien, ook al was ze mogelijk. Ze wenschen versterking van haar macht en he'bben daartoe leger, vloot en luchtmacht- noodig. Maar de wedloop in bewa pening en de enorme uitgaven, idaaraan verbonden, zijn haar gaan benauwen. Eln daarom willen zie graag wederzijdsche ovtereenkoinsten, di ehaar in staat stellen de militaire uitgaven te verminde ren, zonder haar militaire kracht in verhouding tot- andere staten aan te tasten. Dat laatste garandeert hjet nieuwe Russische, voorstel niet. Het brengt wijziging in de verhou ding tusschen de macht der grootte eu der kleine staten,maar vermindert bovfenÜien de militaire macht der grooten zoodanig, dat ïdezte hun macht in de wereld niet zoo duidelijk' weervoelbaar kunnen maken. Van de groote staten was het dan ook' alleen, het ontwapende Duitsehland, dat zich Voor 'dit voorstel kon verklaren. Het had zich trouwens ook tegen het oorspronkelijk Russisch Voorstel ook heel wat minder fel gekant dan de overige staten. En het voortdurend samengaan van Duitsehland en Rusland In de vergaderingen der oommissie was zeker een Üer opmerkelijkste ver- Sohijnselen, dat op duidelijke wijze de internatio nale verhoudingen teekende. Duitsehland voelt zich door de hem opgelegde ontwapening nog altijd te kort gedaan en be roept zich telkens weer op de bepaling van het Verdrag van Versailles, die van deze ontwape ning: de ontwapening der andere staten het ver plichte gevolg noemde. In de vergadering van de voorbereidende commissie heeft de Eransche afgevaardigde nu vrij onomwonden verklaard, dat Frankrijk zich van tiie verplichting niet veel aantrok. Het is zeker niet de beste methode om het Volkenbondswerk "te doen slagen. En ook deze zitting van de commissie, die de ontwape ningsconferentie moet voorbereiden, is zeker geen stap in die richting. Wat helpt het dan, of Spanje op uitnoodiging van den Bond zijn besluit om er uit te treden intrekt en wellicht Brazilië dit voorbeeld zal volgen? We zouden de mede werking van een paar staten desnoods1 kunnen ontberen, wanneer de Volkenbondsgeest maar wat sterker bleek. Maar de mentaliteit der heeren afgevaardigden in de voorbereidende commissie, zooals die zich in hun houding tegenover Rusland en de Russische voorstellen uitsprak, toont nog allerminst een inwerking van "dien geest. Jhr. Loudon heeft het in zijn slotwoord weer eenigszins goed gemaakt. Maar te verwonderen zou het niet zijn, wanneer de Russen, overtuigd, hoe weinig een poging om tot ontwapening 'te geraken gewaardeerd wiordt, zich van verdere me dewerking onthielden. De Noordermarktbond Het Bondsbestuur vergaderde Maandagavond; aanwezig waren alle bestuursleden. De Voorz. spreekt er zijn genoegen over uit, dat deze verg. gehouden mag worden onder voor de leden zoo gunstige omstandigheden en hoopt dat idieze blijvend mogen zijn voor het ver dier verloop van het seizoen. De notulen worden gfeleze nen onder dankzeg ging vastgesteld. Naar aanleiding er van deelde de heer Ootjers mee, in de Vergadering van Koophandel te heb ben gewezen op Tiet weer dreigend insluipen van het fooienstelsel. Ook Koophandel verklaarde dit als een groot kwaad, waartegen zoo krachtig mogelijk dient te wordlen opgetreden; wordt een transporter betrapt op het aannemen van een fooi, dan volgt onmiddellijk ontslag, doch er werd in de verg. van Koophandel gevraagd of Ie boete op het leuvtel toegepast door de veilingsbe- s'turen wellicht 'te laag is. Over dezen kanker van ons marktwezen werd later nog breedvoierig gesproken bij de ingedien de voorstellen mtet betrekking tot het wegen. Met betrekking tot h'et aanleggen van een leden- register ver'wijst die voorzitter naar het laatst verschenen nr. van „Die Tuinbouw", waarin wordt mieegedleeld, dat hiervdor zegels van 50 et. ge heel gevuld mogen worden met handteekening onder de verklaring, welke haudteekeningen dan niet gesteld behoeven .te worden op eenzelfden datum, zooals eerder was bekend gemaakt. Op het- verzoek om het water bij de veiling te mogen overkappen, werd door het Banne bestuur van Noondseharwoude gunstig beschikt onder voor waarde, dat aan de oostzijde moet worden vrijge laten een doorvaartruimte voor een beladen praam Hierna k'wiam aan de ordie den beschrijvings brief voor de groep „Veilingen" van den N. Tuin- bouwraad, welke 11 April te Utrecht zal worden gehouden. Besloten werd vïij mandaat te veriae nen. Afgevaardigden zullen 'worden aangewezen door de afd. L.T.B. HeeirhugoWiaard Noord en „Tuinbouwbelang" te Noordschaxwoude. Aan den eecr. wierd opgedragen tot de Prov'. Comm. het verzoek te richten eenig overzicht te willen verstrekken van de gelden, welke wer den bestee'd voor de reclame van N.-Holl. pro ducten, -dit met het oog op de hoogerc bijdragen van veilingen uit deze provincie en de bijdrage van het provinciaal bestuur. Vervolgens werd overgegaan tot bespreking der ingekomen voorstellen der afdeelingen voor de a.s. algemeene vergadering van den Bond. Door „De Eendracht" te Oudkarspel is een voorstel ingediend om een proef te nemen met het veilen van erwten, aangezien van dit artikel heel 'wat verbouwd wordt voor vruchtwisseling. Uit de discussie over dit voorstel blijkt, dat het niet veel bijval vindt, aangezien men vrij alge meen van oordeel is, dat zulk een proef stellig zou mislukken, daar het geen artikel is voor onze veiling. Als praeadvies 'werd vastgesteld, dat het bestuur van oordeel is dat het niet gewenscht is de proef te nemen. Dezelfde afdeling stelt voor, dat de teelt van goed, zuiver wortelzaad door den N.M.B. ter hand zal worden genomen. Hoewel men algemeen van oordeel blijkt te zijn, dat die teelt van goad/, zuivter zaaizaad van zeer groot belang 'is, acht men het toch mqer gelegen op den weg der tuin- bouwvereenigingen zelf om daartoe te komen, zoo noodig in samenwerking met zusterafdeel ia- gen. In dien zin zal op dit voorstel praieadvies worden uitgebracht. De afdecling L.T.B. Langedijk' diende het voor stel in om van N.M-B.'s wege (een "bewaarplaats te stichten voor rijwielen. Uit de bespreking over dit voorstel blijkt, dat de behoiefte aan zulk eeu bewaarplaats wel wordt gevoeld; een groot be zwaar acht men het echter om hiervoor een wer kelijk geschikt terrein te vinden. Als praeadvies zal worden gegeven, dat het bestuur wel bereid is, hiertoe pogingen in 't wierk te stellen. Niet zoo spoedig is men uitgepraat over hetl volgende voorstel dezer afdeeling, luidende: Met betrekking tot het besluit tot verplicht veilen van goedgekeurde aardappelen, wordt tot 1 Aug. dispensatie ver teen i van deze verplichting. We hebben deze discussie niet gevolgd met het hor loge in de hand, zoodat we den duur er van niet kunnen weergeven, doch dat er heel Wat woorden over zijn gewisseld, zulten de lezers van dit ver slag wel kunnen begrijpen. Diaar we met het weer geven dezer discussie zeker een paar kolommen zouden kunnen vullen, zullen wie er ons maar niet aan wagen en volstaan met de mededeeling, dat we zouden bijna gezegd hebben ten einde /aad werd besloten als praieadvies op dit voor stel te geven: Het bestuur stelt voor, dit dispen satie voorloopig te verteenen, in de hoop, dat een beter eoplossing gevonden mag worden. In een schrijven, ontvangen van „Koophandel", wordt een regeling voorgesteld voor het brengen van ter veiling verkochte producten naar Z,uid- scharwoude en Oudkarspel, (voor de fabrieken). Het bestuur is van oordeel geen voorstel tot wij ziging van het marktreglement aan de alge- meene vergadering in dezen geest te moeten voor- i leggen, doch de hieromtrent bestaande bepalin gen te handhaven. Door de Comm. van Beheer wondt aan het be- j stuur voorgesteldIndien die nieuwe overkap- ping gereed is, wordt geen liggeld meer geheven i voor de geborgen vaartuigen en 'geen stalgeld i meer voor de paarden, doch in plaats daarvan het. marktgeld verhoogd met 1/10 pOt. Voorts de entre© voor het veilingsgebouw van 5 op 10 et. te brengen ,eu het abonnementsgeld te stellen van f 1.50 op f 4. Na eenige bespreking wordt dit voorstel aanvaard als bestuursvoorstel voor de algem. vergadering, miet dien verstande, dat het abonnementsgeld wordt bepaald op f 3. Door verschillende afdeelingen zijn voorstellen ingediend met betrekking tot het wegen bij het lossen der verkochte producten, en de plaatsing der bascules daarbij'. Al deze voorstellen werden te zamen besproken, als zijnde vrijwel van ge lijke strekking. Ook hierover ontstond een breed voerige discussie, waarbij op deri voorgrond kwam, dat door véilingleider en keurmeester herop niet scherp genoeg toezicht kan worden gehouden. Als praeadvies op deze voorstellen werd ten slotte vastgesteld: Zoo mogelijk wordt pier 100 Kg. ge wogen; de gelegenheid wordt opengesteld aan te voeren per krat; de bascules -worden zoodanig geplaatst, dat. ook de aanvoerder het wegen kan controleeren. Een en ander in overleg met „Koop handel." Daar de bascules uit den aard der zaak nog al wiat te lijden hebben, was door „De Een dracht" het voorstel ingediend om de bascules ieder jaar te vernieuwen, of met een firma een contract te sluiten voor hot geregeld voorzien van zuiver 'werkende bascules. Als praeadvies op dit voorstel Werd vastgesteld, dat door het bestuur de mogelijkheid voor het sluiten van zulk een oontract zal worden onderzocht. Het Was Inmiddels reeds zeer laat geworden, waarom door den voorzitter werd voorgesteld, hetgeen men had bestemd voor de rondvraag aan te houden tot de volgende bestuursvergade ring, welke bepaald werd op 13 April; de jaarver gadering, waarin dan tevens de uitbreidingsplan nen behandeld zullen moeten warden, wierd gesteld op 10 Mei. Hierna met een wel te rusten sluiting der ver gadering. Uit den Omtrek Donker Cz. Twisk. H. Grin, Barsingerhorn. 'W. S. Gruner, Aerdenhout. A. G. Lindenbergh iOudesluis. K. G. Lub, Schiedam. D. Schenk Allernaar. J. Slagter, Hoogwoud. A. Smit, Helder. A. C. Smit, Alkmaar. TV Tijsen, Helder. - OUDE NIEDORP. Dinsdagavond werd alhier de slotles gegeven van den cursus voor de schoolvrije jeugd. Dit) onderwijs werd gedurende den winter door 13 leerlingen zonder absenten gevolgd. OUDE NIEDORP. Woensdagmorgen had alhier op den gevaarlijken hoek bij het raadhuis een aanrijding plaats tus schen twee auto's. De autobus van de Firma iKeetman en Schoorl, komende uit de richting Alkmaar werd in de flank aangereden door een Ford-auto, bestuurd door den heer P. Klaver van Spanbroek, die uit de Zuiderbuurt kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats,, doch de schade aan het materiaal is nogal be langrijk. De autobus kon na eenig oponthoud zijnj reis vervolgen. Anders echter was dit met de ford, waarvan de radiateur, de vooras, de kop lampen en een der voorwielen kapot waren. Dem phauffeur van de 'bus, die op den hoofdweg reed, treft geen schuld. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. i Bij het op 27 Maart jl. gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan: P. Barendrecht, Sloterdijk Jb. de Boer, Br. in Waterland. W. Francis, Harenkarspel. S. Grootes, Schagen. A. S. Keijser Wz. Tes- sel. H. Kriller, Oude Niedorp. P. J- Kui per, Westwoud. Jb. Leeuw, Opperdoes. J. Los, Wieringerwaard. J. W. Metselaar, Wie- ringerwaard. P. Schaap, Beverwijk. A. Schenk, Barsingerhorn. J. de Veer Lutjewinkel. Com. Wit Sint Maartensbrug. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leerlingen: Jb. de Boer, Broek in Waterland. W. Fran cis, Harenkhrspel. S. Grootes, Schagen. H. Kriller, Oude Niedorp. P. J. Kuiper Oost woud. Jb. Leeuw, Opperdoes. J. de Veer, Lutjewinkel. Com. Wit, St. Maartensbrug. Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: J. H. Avis, Wormerveer. J. Blauboer Cz-, Wieringerwaard. G. J. Borst, Oterleek. K- Brak, Sint Maartensbrug. P. Bras, Benning broek. J. D. Buis, Ursem. M- J. D'aalder Bergen. P. A. Dekker, Oterleek. N. Dona- berger, Kolhorn. D. Dpnker Pz. Twisk. P- Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Bij onderhandschen verkoop is het woonhuis, bewoond door den heer T. Leijen, overgegaan in handen van Mej. Speets, muziekonderwijzers te Oudkarspel. ZUIDSCHARWOUDE, De bekende kwestie tusschen gemeente- en bur gerlijk armbestuur voor het verkenen van subsidie aan een vereeniging voor ziekenhuisverpleging, is verdaagd tot 4 April. ZUIDSCHARWOUDE, Het achtjarig zoontje van den heer K., dat on langs van een hooizolder viel, is in het St. 'Eliza- bethsgesticht aan de gevolgen ervan overleden. ZUIDSCHARWOUDE. De heer A. v. d. WeLle te Broek) is door onder handschen koop eigenaar geworden van de dub bele woning van den heer P. Kooij'. Deze verkocht het door hem zelf bewoond huis aan den heer N. Kooij te Noordscharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. iDe heer Jn. Schoenmaker Jz. laat een nieuw huis met boet bouwen op het erf van wijlen de wed. J. Boon. NOORDSCHARWOUDE. Het onderzoek van de onlangs door leden van „Tuinbouwbelang" betrokken kunstmeststoffen, had den volgenden uitslag: zwavelzure ammoniak (herfstbestelling) 20.66 pCt., dito (voorjaarsbesteL- ling) 20.43 pCt., chilisalpeter (herfst/ 15.1 pCt. dito (voorjaar) 15.65 pCt., kalksalpeter B.A.S.F. (herfst) 15.8 pCt., dito (voorjaar), 15.45 pCt., su perfosfaat (herfst) 14.1 pCt., dito (voorjaar) 13.8 pCt., patentkali 26 pCt., kalizout 40.7 pCt., en Ureum 45.2 pCt. BROEK OP LANGENDIJK. Een tweetal leden van Ged. Staten hebben jl. Maandag het demonstratiebedrijf bezocht. Zij werden rondgeleid door den voorz. en secretarisi der Prov. Commissie uit de Tuinbouwveilingen in Noordholland. BROEK OP LANGENDIJK. Een tweetal Japansche Hoogleeraren brachten gisteren een bezoek aan de veilingen te Broek op Langendijk en Noordscharwoude. Het Betaal- kantoor te Broek en verschillende koolschuren wer den bezocht, waarna men naar Hoorn trok, waar de Tuinbouwschool en Proeftuin bezichtigd wer den en verder de ooftcultuur te Zwaag. Aan den Proeftuin te Alkmaar werd eveneens een bezoek gebracht. De heeren werden rondgeleid door den heer A. Troost. NOORDSCHARWOUDE, Wij verwijzen naar de aankondiging van den -Tuo-s-i3ppq.lv uooA mnjpsui uca puoAEtsaaj wikkeling, te geven door de A.J.C. uit Alkmaar, Voor ons geen onbekende meer. Waar de toegangs prijs voor dezen avond niet is verhoogd, kan men hier voor zeer weinig geld een mooie kunstavond genieten. -~ NOORI) SCHA RW 0UD|E- Men verzoekt ons duet volgende verslag op, te nemen: Dinsdag had in „de Burg" een gecombineerde vergadering plaats 'der Burgerwachten van hier en van Zuidscharwoude, onder leiding van den heer P. Kramer alhier. De voorzitter opent met een welkom aan 'Je talrijk opgekomenen, bijzonder aan den Edelachtb. heer burgemeester en aan den spreker van dezen avond, generaal T<mnet. Voorzitter wijst er op dat de Burgerwachten hier altijd mét energie hebben gewerkt en is van oordeel dat de tijden nog niets beter zijn als ieenige jaren geleden. Veel steun ontvangen wij, althans te Noordscharwoude niet en het is daarom misschien goecl als meer deren worden opgewekt. Voorzitter verleent thans het woord aan Zijne. Excellentie generaal Tonnet, die begint met te zeggen dat het zijn ervaring is, dat waar een

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1