4 tons VLET, BELASTINGBOEKHOUDING. Blauwe C. de Boer Wz., Zuidscharwoude Motorschuit FEESTAVOND op Zaterdag 31 Maart 1928, Broek op Langendijk, Telef. No. 5 H. VAN ZUYLEN Jr. Wilt ge een overzichtje? Nederlandsche-, Duitsche-, Engelsche taal (op aanvraag ook Franscty Vertalen Lezen en Schrijven Boeken Gedichten Proza Poëzie Letterkundige personen Aardrijkskun de Bodemvoortbrengselen Handel Ver keer Industrie Opgravingen Vaderlandsche Geschiedenis Algemeene Geschiedenis Staats inrichting Wiskunde Natuurkunde Plant kunde Menscheljjk lichaam Zoogdieren Vogels Eelectriciteit Instrumenten Nuttige Handwerken Meetkunde Teekenen Reke nen Metriek stelsel Rekenkundige vraagstuk ken Handelsrekenen Boekhouden Goe derenhandel - Interes* Effecten Wissels Disconto Promesse Assignatie Cheque Obligatiën -- Prolongatiën Beleening Ba lans Proefbalans Saldi-balans Groot boek Rekening-Courant enz. l Op den Ouderavond is het tot uiting gekomen, dat men deze stichting ten zeerste waardeert. Wij schreven destijds in het aan de stichting voorafgaande rapport: „Wanneer men Lager Onderwijs Volksonder wijs noemt in dien zin, dat het als eerste aanvang van ontwikkeling, gelijkelijk bestemd is voor allen en hooger onderwijs bestemd acht voor het kleine getal vani hen, die opleiding zoeken tot eene betrekking of werkzaamheid, waartoe geleerde vorming vereischt wordt, dan omvat het tusschen beide inliggende gebied van het Mid delbare Onderwijs de vorming Van die talrijke burgerij, welke het Lager Onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorbe reiding voor de onderscheidene bedrijven der nij vere maatschappij tracht." „Nijvere maatschappij", niet enkel in hare richting op landbouw, fabriek, vlijt of handel, maar in den meest uitgebreiden zin genomen, is het daarbij blijkbaar om kennis der tegenwoor dige wereld en om toepassing op economische en technische diensten te doen." De aangifte voor dit onderwijs kan nog deze week geschieden. De nieuwe cursus gaat in met een voldoend aan tal leerlingen doch er is plaats voor velen. Nieuwstijdingen BELANGRIJKE LEGATEN. Mevrouw de Wed. H. L. F. A- Beren<b| te .Ou denbosch (N.'B.) overleden, heeft o.m. de •'volgen de legaten vermaakt: aan de R.K. Parochie van de H.H. Agatha en Barbara aldaar f 60.000, dan het Sint Elisabethsgesticht aldaar f30000, aan de maatschappij tot verbetering van maatschappelijke en zedelijke belangen der bewoners van St. Wil- lebrord te Rucphen f 10000, aan de St. Vincenti- usvereeniging te Oudenbosch f2000, aan de St. Eli febethsvereenaiging f2000, aan de harmonie „Een dracht" te Oudenbosch f rooo. OPNIEUW VERLAGING DER POSTTARIEVEN? Blijkens de M. van A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de Posterijen, Telegrafie en Telefo nie voor het dienstjaar 1928 zal, zoodra voldoende Aanwijzingen zullen zijn verkregen omtrent de ge volgen, die de in Februari jl. ingevoerde tarief verlagingen hebben op de uitkomsten van het staatsbedrijf, de mogelijkheid, om tot verdere ver laging dei posttarieven over te gaan, nader worden overwogen. Indien alsdan blijkt, dat de bedrijfsrekening ver dere tariefsverlaging toelaat en de algemeene toe stand des lands zich daartegen niet verzet, zal de totstandkoming van die verlaging zoo spoedig mo gelijk worden bevorderd, waarbij aan de beide, dienstondei deelen, de telegrafie en de telefonie me de ernstige aandacht zal worden geschonken. AUTOBUS-DIEFSTAL. Maandagavond toen de chauffeur der autobus onderneming G. Spee en Zn. uit Grevembicht zijn bus bij het veer te Maasbragt had neergezet en zich even naar de overzijde der Maas had begeven, hoorde hij plotseling, dat de motor van de bus aan sloeg en een onbekende zich hiermede trachtte te verwijderen. De wagen zal ongeveer 2oo M. geloo- pen hebben, toen hij in brand vloog. De man, die er met de bus vandoor gegaan was, wist nog uit den brandenden wagen te komen, niettegenstaande zijn kleeren reeds vlam hadden gevat, hetgeen men kon afleiden uit een jas, die hij had uitgetrokken en weggeworpen en die gedeeltelijk was verbrand. De man wist echter in de duisternis te ontkomen. De bus, ter waarde van f 15000 verbrandde ge heel, naar de „Tel." meldt. VERDUISTERING. De 46-jarige landbouwer A. v. B. te Utrecht, verdacht van diefstal, van f 5066 ten nadeele van de commissie tot bevordering van de rundveefok kerij in de provincie Utrecht, van welke commissie hij secretaris-penningmeester was, is veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige-hechtenis. Geëischt was 2 jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. DIENSTWEIGERING. De krijgsraad te 's-Hertogenibosch heeft ver oordeeld J. J. v. G. uit Leeuwarden en I. v. d. S. 'uit Rotterdam, resp. van het 9de reg. inf. te Assen en het 5e reg. inf. te Amersfoort, wegens princi- pieele dienstweigering tot. 10 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den dienst. I I ;i i EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP Terwijl de heer G. W. Kaemingk, hoofd der Bij zondere Schóól te Schuinesloot in de gemeente Ambt-Hardenberg, Zondagavond in de school was ter gelegenheid van de vergadering der Jongelings- vereeniging aldaar, vervoegde zich in de pauze een jongeman bij de school om een anderen jongen tè spreken. Het bleek, dat de gezochte niet aan wezig was, waarom de onbekende een praatje maakte met den heer Kaemingk, welk praatje over ging in een woordenwisseling, waarbij uitkwam, dat hij vertnoedelijk zich met minder goede bedoe- lingen bij de school bevond, zegt „De Stand." En I Omdat hij de gezochte niet kon vinden, meende j hij zijn woede maar te moeten koelen op het hoofd der school. Hij ging de gang in en trapte daar een paneel uit een der deuren, waarna hij weer naar buiten stapte. De heer Kaemingk pak te den jongeman bij den arm, om te zien wie hij was en heeft zich daarna in de gang van de school teruggetrokken. Nauwelijks was evenwel de deur gesloten, of er werd ,met een revolver op den heer K. geschoten. De kogel drong in de deur, gelukkig zonder iemand te raken. De politie te Slagharen was spoedig op de bewustp plaats aanwezig en slaagde er nog in den dader Zondagnacht te arres teeren. Het bleek te zijn de 21-jarige arbeider K. Z., wonende te Dalerpeel. Op hem werd gevonden een revolver, nog geladen met twee patronen, die door de politie in beslag is genomen, zoomede een afgeschoten huls. DE ZAAK DER INDISCHE STUDENTEN. j Naar het Corr. Bur. verneemt, gaat de substi- 1 tuut -officier van Justitie, Mr. Rijkens, in hooger beroep van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de vier Indische studenten, die terecht hadden gestaan als verdacht van opruiing, zijn vrijgesproken. DOOR BiE AUTOBUS OVERRIDEN. Toen gisteravond te Amsterdam in de Vro- likstraat een autobus van lijn B uit de richting Linnaeusstraa't kwam, stak een 21-jarig meisje' Joeephina van Delden, de straat over. Dit ge beurde zoo onverwacht dat stoppen onmogelijk bleek en het meisje onder da au tb bus kwam. Toen zij te voorschijn werd gehaald bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het stoffelijk overschot is naar 'het O. L. Vrouwegasthuis gebracht. De politie, die de au tobus onderzocht, constateerde, dat aan de rem- inrichting van'den wagen niets mankeerde. UIT DiB STEiEiNINEiUSTRIE. Uit Nijmegen meldt men aan V.D., dat op de gisteren onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin gehouden conferentie tus schen de vertegenwoordigers van de Steehfabri- kantenvëreeniging en de Contact-commissie der Vereenigde Steenfabrieksarbeiders, men tot geen overeenstemming is kunnen komen. De steenfabrikanten zullen morgen afzonderlijk bijeenkomen om uit te maken of de uitsluiting Maandag a.s. zal aanvangen. Het conflict zal dan 5000 arbeiders omvatten. EEN DRAMA HEI ROTTERDAM. Gisteravond heeft zich op die Mathenesserdijk, even voorbij de Mathenessferbrug een drama afge speeld, waarbij de 67-ajrige J. Grootepas een vrouw, waarmede hij gedurende 21/2 ajar heeft geleefd, doodgestoken heeft, onmiddellijk waar na hij zichzelf in den hals heeft gestoken. Ben voorbijganger zag een troepje mensehen staan en toen hij naderbij kwam zag hij ,een vrouw wegloopen en aa rnde overzijde van den zijweg voor een café ineenzakken. Zij was doode- lijlt aan den hals door een steekwond getroffen. Korten tijd nadat ze was ineengezakt is ze over leden. Bij het hekje langs den dijk heeft de ooggetuige een man gevonden, die zooals bleek zichzelf ern stig aan den hals had verwond. De gewonde ver telde dat de. vrouw waarmee hij geleefd had, hem gedurende 2i/2 jaar onophoudelijk had getergd, meermalen had hij haar gewaarschuwd dat wan neer zij'niet ophield, hij haar'dan bvérhööp zöu steken. De ooggetuige zeide later nog een havenarbei der gesproken te hebben, aan wien de man ge vraagd had of hij zijn vrouw niet voorbij had zien gaan. Tevens zou 'hij hem de woorden hebben toegevoegd: „Als ik haar zie, dan steek ik haar overhoop." Nauwelijks waren deze woorden ge sproken of de vrouw passeerde. Het was den havlenarbeider niet meer mogelijk geweest, te voor komen dat de vrouw gestoken werd. Het lijk van de vrouw 'is het café binnenge dragen, waarna de zwaargewonde man eveneens in het café door den ooggetuige 'gebracht is. Men heeft hem daar nog een verhoor aï kunnen nemen alvorens hij per auto vanden geneeskun digen dienst in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd gebracht. Er wordt voer zijn leven gevreesd. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid dier Redactie) Mijnheer de Redacteur, De schrijver der .Stemmingsbeelden in uw bjad heeft in zijn laatste persproduet een puntje aange haald, waaromtrent ik gedwongen ben, niet uit persoonlijke, doch uit organisatorische overwegin gen, even op in te gaan. Hij: vleie zich niet met de ijdele hoop dat ik mij zou laten verleiden te gaan polemiseeren over de pootgeschiedenis. Ik ben geen broodschrijver, en heb werkelijk geen lust om alle verwarde redeneeringen en on juiste gevolgtrekkingen uiteen te rafelen. Men weet dat ik geen voorzitter ben van den keurings dienst „N. M. B.", een verkooper van den L.T.B. kan te Brussel niet worden gephotografeerd, om de eenvoudige reden dat deze organisatie (laar niet- exposmerl, in den „L.T.B." werd vorig jaar geen cnklele partij goedgekeurde aardappelen be neden do f 9 door de leden verkocht, van prijsda ling is geen sprake geweest, in alle opzichten geeft de schrijver blijk de zaak in kwestie niet te kunnen beoordeelen, omdat hij het eene met het andere verwart, waarvan zijn conclusie in het laatste „beeld" wel een sterk bewijs levert. En dit is 'het vooral, dat ik om wille van den tendenz: wil de L.T.B. zich misschien gaan af scheiden?, moet tegenspreken. Hoe kan men toch in hemelsnaam toft een dergelijk waandenkbeeld komen? Of is de schrijver hier misschien geïn spireerd door anderen, die de confessioneele or ganisatie (die in Broek nog maar een paar jaar als „mondig" is erkend) geen goed hart toedra gen? Hoe het zij, ik vind het treurig dat uit een zalak, waarin alle belanghebbenden, confessioneel of! neutraal georganiseer*!, één 'lijn trekken, de deelnemers aan de keuringen in Friesland zoowel als hier, in Anna Paulowna zoowel a]# in de Streek, in Warmenhuizen zoo goed als onder de deelnemers der L.G.C. (de neutraal-georganiseer- den dan), in Noordermarktbond zoowel als te Obdam eenzelfde standpunt innemen, een der gelijke vterdachtmakende conclusie wordt getrok ken. Em thans M. de R. komt ook bij mij, evenals bij de vélen die het tegenover mij hebben geuit, de Vraag naar voren of nu altijd maar de men- sdhen, die met de beste gevoelens in en voor onze veilingsorganisatie bezield zijn, in uw blad I moeten bloot staan aan het stokende geschrijf j Van dezen medewerker. Hoor zeer véle leidende personen wordt er geen. notitie meer van genomen, is men beu van dit ge schrijf. Etr komt ook op eenmaal een moment dat het gevoel van eigenwaarde hiertoe noopt. Uw medewerker zal dit misschien „hooghartig" vin dien. Het zij zoo. Ook' .door mij zal omtrent deze kwestie met geen woord meer worden ingegaan op wat hij misschien nog'weer zal Verzinnen of Veronderstellen. Thans heb ik dit nog gedaan omdat de „confessioneele" organisatie in het ge ding is gebracht en daarom teek en ik ook thans niet als keuringsvoorzitter, doch als J. GROEN Az. Voorz. Diocesane 'Tuindersb. L.T.B in het Bisdom Haarlem, Zuidscharwoude, 28 Maart 1928. Kinderen vallen en beziaeretn zich vaak, terwijl da kleinere dikwijls last helbben van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men Imet Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Marktberichten LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 28 Maart. 3100 Kg. roode kool 24.60—26.60, 14000 Kg. gële kool 8.8020.80, 90000 Kg. Déensche witte 6.70—7.60. 29 Maart. 7500 Kg. rooie kool 23.60—26.70, 50000 Kg. gele kool 7.10—20.70, 2e soort 8.40—17.20, 95000 Kg. Deensche witte 5.50—7.30, 965. Kg. uien 22.8023.drielingen 13.50, stek 12.40, 550 Kg. peen 11.40, kleinle peen '7.90, 425 Kg. bleten 3.-7.60. NOORDE1RMARKTBOND1. 28 Maart. 1700 Kg. uien 22.6023.40, drielingen 16. 16.20, grove uien 23.50, 4300 Kg. peten 14.10 14.60, 48600 Kg. roode kool 24.60—28.70, 36500 Hg. gele kool 9.50—20.70, 153800 Kg. Delensehe witte 5.907.50. 29 Maart. 1800 Kg. uien 20.6021.20, drielingen 14.70. 14.90, grove uien 20.90, 4000 Kg. peten 10. 10.80, 61400 Kg. roode kool 21.6028.40, 1 32.800 Kg. gele kool 7.70—20.70, 197400 Kg. Deensche wittfe 5 607.40. -f— WARMENHUIZEN, 27 Maart. 6300 Kg. roode kool 22.10—26.20, 2e soort 20.80 —20.90, 6100 Kg. gele kool 8.40—12.80, 2e srt. 7.40—10.—, 50000 Kg. witte kool 6.90—7.90, 2e soort 5.306.80, uitschot '2.203.80. 1 28 Maart. 8500 Kg. roode kool 24.9026.40, 2e soort 22.70 2000 Kg. gele kool 9.80—16.80, 10600 Kg. witte 1 kool, 6.70—7.60, 1575 Kg. peen 13.20—13.40, kleine 7. PURMEiREND, 27 Maart. 22 st. fabriekskaas r.m. f 50, 12 st. kl. boerenkaas r.m. f53, vlug. 1 st. Goudsche kaas r.m. 'f56! totaal 31000 Kg. 1000 Kg. boter f 1.90—2.15, 185 vette koeien 0.751.287 melk- en gelde- koeien 150350, matig, 16 stierlen, 17 paarden 100200 stug, 32 vette kalverten 1.301.50, matig, 1004 nuchtere kalveren, slacht 834, fok 1025, stug, 453 vette varkens, slacht 58o2, zouterij 5054, vlag, 50 magere varkens 24 36, stug, 269 biggen 1218, stug, 762 schapen 2838, matig, 17 bokken en geiten, kipeieren 56. eendeieren 4.90. Eieren^eiling. kipeieren A, 19477 stuks, 5.40 7.30, idem B 268 stuks 4.905.20 eendeieren A, 17313 stuks 5.oude kippen en hanen 0.75 6.eenden 0.052. duiven p. p. 0.60. Advertentiën InpJaats van kaarten. Geboren: GEERTJE Dochtertje van J. TANGEDIJK Cz. T. LANGED1JK Kansen. Noordscharwoude, 28 Maart 1928. CORN, SCHRIEKEN MIEZE M J MöLLER geven U hierbij kennis van hun voor genomen Huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Don derdag 12 April a.s. te Oudkarspel. Zuidscharwoude, n L 29 Maart 1928. üudkarspel, Huwelijksinzegening des namiddags half drie uur in de Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel, door den Weleerw. Heer Ds. E. D. Spelbickg van Egmond aan den Hoef. Receptie te Oudkarspel: Donderdag 12 April na den Kerkdienst tot zeven uur 's namiddags. Den 2den April a.s. hopen onze geliefde Ouders Jb. ZOMER en C. ZDMIR-BERKHOUWlfi hun 25-jarige Echtvereeniging tie herdenken. Hun liefhebbende Kinderen, IJF en ANNIE. Heerhugowaard, 2!) Maart'21. Receptie van 10—12 aan huis. Heden overleed na een onge steldheid van enkele dagen, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mej. Trijntje Oudes, in den ouderdom van 74 jaar en 6 maanden. Namens de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, J. JONKER. Noordscharwoude, 27 Maart '28. bij K. KRAMER Cz., Kroonstraat, Noordscharwoude in prima soort verkrijgbaar bij TE KOOP: een z.g.a.n. ruim 5 ton. Brieven letter M, bureau van dit blad. Laat U geen ander mérk opdrin gen, beter en sierlijker bestaat er niet als een Gritzner Naaimachine. Sinds 75 jaren lang heeft hij zijn roem gehandhaafd. Enorme keus voor alle doeleinden Soliede garantie en onderricht. P. ZUIKER, Alkmaar, Verdronkenoord 84, b.d. Vischmarkt. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. 's avonds 7.30 uur. in „Concordia" Ie KOORDSCHARWOUDL met medewerking van da A.i.C. uit Alkmaar, met „bont programma" van muziek, zang, dans en spel. Tot slot het SPREEKKOOR: „HET SLAGVELD" van 'VAN COLLUM, Entrée voor niet leden 25 cent pl. bel. Verzoeke niet te rooken. In overleg mef de Inspectie der Directe Belastingen te Alkmaar, belast onder- geteekende zich met de TUINBOUWBOEKHOUDING, aansluitend aan de opgaven die voor de verschillende Directe Belastingen noodig zijn. Hij zorgt voor de invulling der aangiftebiljetten, reclames, enz. Opgave voor deelneming moet geschieden vóór i5 APRIL a.s. Inlichtingen worden gaarne verstrekt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3