M UI Zaterdag 31 Maart 1928 MOEDER EN MARTELARES 4> Uit den Omtrek Stad en Platteland Het is allerminst gewenscht, de tegenstelling van belangen, die er bestaat tusschen stad en platteland steeds weer toe te spitsen, doch of men wil of niet, zij komt telkens weer naar voren. Daar bij is de grens tusschen beide niet altijd jnei1( juistheid te trekken. De kleine steden zijn dikwijls meer platteland dan stad en de bewoners der in dustriecentra, die zich hier en daar op het plat teland ontwikkelen, hebben dikwijls dezelfde be langen als hun kameraden in de groote steden Maar dit eenmaal toegegeven, springt de tegen stelling dikwijls duidelijk in het oog en ziet men telkens weer, dat vooral tegenover de groote ste den de rest van het land vaak aan het kortste eind trekt of in den hoek wordt gedrongen of dat al thans pogingen daartoe worden gedaan. Een voorbeeld is o.a. het gewijzigde posttarief, dat voor plaatselijk verkeer voor brie.ven is ver- laagdt ot vijf cent en voor briefkaarten itot drie cent. Op zichzelf verdient deze verlaging natuur lijk toejuiching, doch men begrijpt, dat een on derneming in Amsterdam, die uiteraard vele klan ten heeft in de stad zelf en misschien hare eigen benoodigdheden steeds in Amsterdam koopt, daar van veel meer profiteert dan een dergelijke onder neming, die in een kleine plaats werkt en dus spoe dig buiten de grenzen van het plaatselijk verkeer is. Wanneer het verzonden aantal brieven en brief kaarten in de groote steden dermate toenam, dat deze. portverlaging zichzelf kon bedruipen, zou er nog niet zooveel van zijn te zeggen, doch dit is allerminst het geval. De maatregel kost jaarlijks aan den Staat een slordige zeven ton, die even'goed door het platteland als door de steden moeten worden opgebracht. Ook op andere wijze wordt het platteland door het bedrijf van post en telegrafie stiefmoederlijk behandeld. Het gebruik van de telefoon is dikwijls duur, daar men spoedig valt onder het intercommu naal tarief; de telegrammen zijn dikwijls lang on der weg; de kantoren zijn vele uren van den dag en ook den geheelen Zondag gesloten. De bezor ging der brieven heeft slechts tweemaal per dag plaats en eveneens de buslichting; in sommige stre ken slechts eenmaal per dag; dan is er eigenlijk van een postdienst, vooral als de Zondag er ook tusschen valt nauwelijks sprake. In de groote steden echter worden de bussen zesmaal per dag gelicht en de bestelling geschiedt vier malen per dga; men schreeuwt moord en brand wanneer het gevaar dreigt, dat het aantal bestellingen zal worden teruggebracht op drie. Wij kunnen ons dat begrijpen, doch men moet toch ook eens denken aan de zaken en de particulieren op het platteland die minstens evenveel behoefte hebben aan een snel verkeer met de overige deelen van het land. Zoo zijn er meer voorbeelden te noemen. Dik wijls ook wordt er bij de wetgeving weinig reke ning met speciale plattelandsbelangen gehouden- Het maakt veel verschil of de achturige ar beidsdag wordt voorgeschreven voor een machi nefabriek, die geregeld winter en zomer kan door werken, dan wel voor een dorpssmederij, die des zomers vroeg open, en laat gesloten moet zijn, doch des winters veel minder werk heeft. Hetzelfde zal men merken als er straks een wet op de winkel sluiting komt; het winkelen in de groote steden is iets heel anders dan het doen van inkoopen in de dorpen of gehuchten. [En hoe zal het straks worden met de finanti- eee regeling tusschen Rijk en gemeente? We we ten ei' niets van, doch de regeling die voorgesteld is door de Staatscommissie is voor het platteland zeer ongunstig en niet te aanvaarden- Het valt te betwijfelen of het door de regeering toegezegde wetsontwerp er veel beter uit zal zien; de vertegen-i woordigers der groote steden, tot welke politieke •partij zij ook behooren, zitten dicht bij het vuur en zullen niet aarzelen van die aangename positie gebruik te maken. Daarom alleen réeds dienen het platteland en de kleine steden op hunne hoe de te zijn en zich zoo noodig te verweren. Of\ het daarom noodzakelijk zal zijn, zooals men bv. •in de provincie Groningen schijnt te willen pro- beeren, een vereeniging van plattelandsgemèentei? op te richten, kan in het midden worden gelaten- Er bestaat een vereeniging van Nederlandsche ge meenten, die in vele opzichten nogal actief is en wij houden in het algemeen niet van verbrokkeling Er zijn al zoovele vereenigingen. Alleen wanneer de stem der kleine gemeenten in deze vereeniging niet voldoende tot uiting zou kunnen komen, zou FEUILLETON „0j zwijg toch!" „Neen, ik wil niet zwijgen' Je begrijpt niet, je hebt nooit begrepen, hoezeer ik' je liefhebJe moet het eindelijk vernemen. Al vijf jaar lang heb ik je bemind, Sedert het oogenblik, waarop ik u voor de eerste maal zag en van maand tot maand, van week tot week, van dag tot dag en. van uur tot uur, heb ik mijn hartstocht voor u voelen aangroeien! Zoo lang Peter Portier leef de, bleef ik zwijgen. Hij noemde mij zijn vriend, zijn v'rouV moest voor mij heilig zijn! Hij is nu dood en gij zijt VrijWaarom zou ik nog langer zwijgen Waarom zou ik 'niet g$> mijn beurt mijlr, aandeel in het levensgeluk' opeischen? Etn dat levensgeluk' zijt gij, Johanna! Het is uw noodlot Vroeger of later aan mij toch te behooren. Verzet u daartegen niet en ik zal u o, ik bezweer, het je.— ik zal u tot de gelukkigste aller vrou wen maken! Dit zeggend, bracht 'hij de hand, dite hij nog Steeds omklemd had glehouden, aan zijne lippen en bedekte ze meï Ie vurigste kussen. Toornig trok de weduwe die hand terug. „Ge zijt uitzinnig!" riep zij uit. dit een reden kunnen zijii van uittreding. Maar hoe dit ook zij, de kleine gemeenten, waarvan sommige het moeilijker hebben dan de groote, haoeten niet denken, dat de groote zusters in de eerste plaats de belangen der kleine zullen behar tigen. Zij moeten ook niet denken, dat de belan gen van het platteland der Regeering zoo buitenge woon ter harte gaan. Zij dienen daarom waakzai.nl te blijven om te zorgen, dat zij niet de rol van asschepoes behoeven te spelen. Ei. M. T: Plaatselijk Nieuws HM' PROVINCIAAL WEGENPLAN- Zooals bekend is werd op uitnoodiging der ge meente Koedijk te Alkmaar een gecombineerde vergadering gehouden van Gemeente-, Polder- en Bannebesturen, tot bespreking en (ter Verkrijging van den op het Provinciaal Wegenplan geprojec- teerden Verbindingsweg, Oost-West (Heerhugo- waard-ZuiJscharwoude-Koedijk). Ter nadere be spreking werd een Commissie gevormd, die een brief zond aan Ged. Staten, waarin instemming* werd betuigd met den ontworpen weg. B. en W'. hebben dezen brief niet onderteekend: op grond van het feit, dat in dit schrijven niet tot uiting k wam wat in de Commissie was bespro ken.. Hiervan is mededeeling gedaan aan de ge meente Koedijk en Ged. Staten. Getracht zal worden dezen weg daar te krij gen Waardoor ;de belangen van een gedeelte der ingezetenen van Oudkarspel (die der Diepsmeer) meer worden gediend. Het door B. en W. van Oudkarspel beoogde plan zal tevens goedkooper zijn dan dat wat door den Prov. Waterstaat is ontworpen. OUD KARSPEL- Den 1 April a.s. herdenkt de Burgemeester de zer gemeente, de E'.A. Heer A. J. Wijnvéldt den idag, dat hij dan 30 jaar in de Gerneente-admini stratie Werkzaam zal zijn. Uit zijn ambtelijken loopbaan memoreeren wij dat hij 1 April 1898 als volontair ter Gemeente- Secretarie in Broek in Waterland, werd toege laten; de plaats Waar zijn vader toen Burgemees ter Was. 1 Dec. 1901 iwerd hij benoemd tot ambte naar ter Secretarie te Monnikendam. Vandaar vertrok hij 15 Maart 1915 naar Middelburg als ambtenaar ter Secretarie en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 1 NoV. 1917 zette hij zijn carrière voort, door als afdeelingschef ter Secretarie, onder Burgemeester Ter Laan te Zaan dam in deinst te treden. Sinds 1 Juli 1926 treedt de heer Wijnveldt op als1 Burgemeester der Gemeente Oudkarspel. Onze felicitatie aan den heer Burgemeester dezer gemeente, die met zooveel succes zijn loop baan heeft gevolgd en aan de Gemeente Oud- karspel, die haar belangen zag toevertrouwd aan iemand, doorkneed in -de Gemeente-admini stratie, en die zijn kennis, opgedaan in deze 30- jarige leerschool, in dienst stelde tot behartiging dezer belangen. OUDKARSPEL. HET KANAAL HUIGENDIJK-OMVAL- In zijn gisteravond gehouden vergadering wérd door den raad principieel besloten en aan B. en W. machtiging verleend bij een eventueel in te stellen actie mede te werken tot het verkrijgen van het zoozeer gewenschte kanaal Huigendijk- OmVal. OUEKARiSPEL- Als Volontair ter Secretarie in deze gemeente is met ingang van 15 April as. toegelaten de heer H. U. Albertz, thafis als zoodanig werkzaam in de gemeente Opperdoes. ST- MAAKTEN. Bij de Maandag j.l. gehouden publieke Verkoop Van huis en tuin van den heer J. Korver alhier, ten huize „Kust en Lust" is dit voor "de som van f960 aangekocht door den heer J. Scher- merhorn. STROET. Maandag vergaderde de tuinb. vereen. „Groen teteelt" alhier, ten huize van denvheer K. Wit alhier. 'Voorz. opende met een welkom deze ver gadering, waarna het eenigste punt dat op de agenda stond, na lezing en goedkeuring der uit gebreide notulen, in behandeling kwam en wel, behandeling van den beschrijvingsbrief. Naar aanleiding hiervan werd de heer Breed Verzocht tot nazien der rekening Centraal bestuur hetwelk deze zich liet welgevallen. Het financieel verslag Werd zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Hierna behandeling der agenda der aïgtem. ver gadering. Meenden wij voor dien avond vroeg klaar te zijn, dan Was dat misgezien, daar punt 6 dezer agenda een langdurige discussie mede bracht. Dit punt, een voorstel van Groenteteelt en sameriwerking .bevattende om bij open vaar water alle producten ter markt aan te voeren en het naveilen af te schaffen, had het Bentraal Be stuur het praeadvies doen schrijven flat het aan voeren ter veiling reigel moet worden en navel len bijzaak. De vergadering, eendeels van mee ning ,dat dit advies te slap was en we hierdoor Weer tot het oude euvtel van naveilen zou var- vallen, wilden hun gedaa n:voorstel in zijn ge heel handhaven, en w^er anderen meenden, dat dat als overgangsmaatregel moet worden be- j schouwd en men niet direct tot afschaffing kan 1 overgaan, daar de kans bestaat dat door het z.g. bonnenstelsel er voor in de plaats komt. Hierover ontspon zich een eindelooze discussie, waarna eindelijk tot stemmen overgaande bleek, dat de meerderheid voor handhaving van het voorstel (was. Met de andere punten bleef men homogeen Waarna voorz. deze vergadering sloot onder dan'k- zegging voor de gezellige discussies. EENIGEINBURG. Op Donderdag j.l. vergaderde de Tuinbouwver- eeniging „de Noord-Wiest" ten huize De Burcht alhier. Aanwezig met bestuur 20 leden. De heer Wl Meijles, vootz., opende de vergj. met een welkom aan leden en pers. Voorz. be-reur- de het ten zeerste dat, gezien de belangrijkheid; i der agenda, toch zoo'n beetje belangstelling ge toond werd. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. I Door voorz. wérd een toelichting gegeven van I het plan, nieuw veilingsgebouw, en wel dat het gebouw, zoo het gebouwd zal worden, wa,t betreft de veiling van steen, en de hal van hout zal wor den opgetrokken <en dat dit in totaal f 50000 zal kosten plus het grondwerk, naar geschat op f 10000 is f 60000. Na nog enkele vragen en antwoorden over dit punt, werd overgegaan tot de mededeeling dat het Centr. Bestuur de motorvlet heeft verkocht aan den heer D. 13wart voor f 300. Bij behandeling financieel vérslag der Centrale, werd deze na eenige toelichting goedgekeurd. Thans kwam in behaudeling der agenda der vergadering Centrale. Bij punt 5, stichting nieu- Wc Veiling kon men algemeen meegaan, doch punt 6, verplichting tot alles te veilen, en geen naVeiling meer, bracht de tongen los en hier was ook de groote meerderheid voor beslist alles vei len, zonder navélling', daar anders na niet te lan gen tijd de toestand weer werd als voorheen en de stichting van goten dan overbodig is. Bij stem ming bleek de meerderheid toch voor het praead vies Centr. Bestuur, 'twelk luidde „alles veilen en aanvoeren hoofdzaak, en naveilen bijzaak". Punt 7. „Peen niet anders veilen dan gesorteerd volgens de eisohen van het U.C.B., werd met 9 tegen 8 stemmen en 3 blanco, besloten hierin niet mede te gaan. Met al de andere punten k'on men zich vereenigen. Tot afgév. naar Re Algem. Vergaiderïng werden hierna benoemd de heeren C. Kos, U. Blom, C. Meijles, L. Visser, M. Blokdijk, A. Kossen, ,3. Krijgsman, P. Zomerdijk' en C. Pronk, en tot plaatsvervangers K. Kalf, C. Filmer en S. Pronk. Punt 4. Bespreking kassenbouw. Door voorz. werd mededeeling gedaan dat op uitnoodiging van de tuinbouwvereen. „Groenteteelt" te St. Maarten een conferentie was gjehouden en aldaar in bespreking was gebracht de bouw. Van een wa renhuis. Door den heer S. van Drunen, allen welbe kend, Iwas het aanbod gedaan om zulk een kas to bouwen deiwelké de verèeu. voor 8 pCt. der waarde kon huren voor 5 jaar. hetwelk met grond waarde in totaal f 600 huur werd. Hierbij' komt de noodzakelijkheid dat er op dit gebied een deskun dig man de zaak' moet beheeren. D éheer Glas, tuinbou'wleeraar te Broek' op Langéndijk heeft Voorgesteld .om deze kas voor 5 pet. in eigen beheer te nemen en dan te doen dienen voor demonstratiebedrijf, zoadat alsdan on- de rdeskundig opzicht wordt gewerkt én dit be drijf metoen voor ons allen ter leering strekt. De Vereeniging stond 'hier niet sceptisch tegenover vooral daar het risico van dit bedrijf is afgewend en er slechts een tekort aan huur totaal f 200 voor Orekening dei- vereeniging blijft, waaraan ook de tuinbouwvereen. te Valkkoog meedoet. Besloten Werd dat de vereen, ten hoogste f 50 hiervoor per jaar 'disponibel stolt. Hierna benoeming lid tot nazien der rekening der Centrale waarvoor de heer S. Krijgsman werd „Is dat mijn schuld?" „Hoe kunt ge u zoo Vergfeten?" „O, ik beleedig u niet. Ge weet, dat ik Voor u evenveel achting als liefde gevoel." Bij dit gejaagd éti zenuwachtig glèspre'k kwam de knaap, die inmiddels bedaard met zijn paaxdlje op den grond gespoeld had, naar zijn moeder toe, daar 'hij nu toch naar huis begon te verlangen. „Moe," zei hij, ,;gaan we nu wéér verder Kom met ons mee, méneer Eimst!" En hij vatte daar bij des opzichters hand. Het drietal dééd enkéle schreden, zonder iets te zeggén Ernst was somber gestemdi. „Geef mij die kanv" riép hij op eens." „Ik zal ze voor u dragen." „Ik dank u, we zijn dadelijk thuis ze is trouwens niet zoo zwaar Vier litter petroleum." De opzichter zag haar mét ktennelijke bevreem ding aan. „Brandt ge petroleum?" vroeg hij. „Ja, die is niet duur, en zooals ge weet, moet ik in de portiersloge dén geheelen nacht licht hebben." „Ja, maar petroleum is gevaarlijk, z'eer ge vaarlijk, en mijnheer Labron zou 't u hoogst kwalijk nemen, als 'hij bemforkte, dat ge op die manier de zuinigheid in praktijk bracht. Hij duldt niet, dateer eéu droppel v'an die licht' ont vlambare olie in de fabriek komt." „Dat heb-ik' nooit gewetfen," zei Johanna, wér kelijk verontrust-. Bij de rondvraag gaf de heer P. Bileeker te ken nen dat Je marktberichten van Broek en Noori- seharwoude reeds dezelfde dag' en die van War- menhuizen den anderen dag pas gepubliceerd wor den. Zal door het bestuur onder oogeu worden Niets meer te behandelen zijnde, sluit voorz. onder dank Voor den gézelligen toon de vergade ring. „Nu, laat mijnheer maar niets ervan merkén. Hij zou woedend wezen als hij het giewlaar werd en dan valt er met hem niet te Spotten." ,,'tls goed. dat ge mij gewaarschuwd hebt. Ik zat zorgen dat ik in het vervolg gewone patent- olie heb. Ik wil mijnheer Labron geen reden tot misnoegdheid geven." Men was intusschen dé fabriek' genaderd, uit wier gemetselden schoorsteen, die ver boven de daken uitstak, een wolk v'an grauwen rook op steeg. De deur wals gesloten. Johanna trad voor om aan te kloppen. i „Nog één woord," zei Ernst, haar terughoudend. „En Bepaalt ge mij geen termijn Neem het zoo lang als ge wilt, maar gun mij tenminste 'eenige hoop! Je wilt mij toch niet alle k!ans ontzeggen." 1 „Ik moet het doen, Ernst!" „Zoo Moet je dat riep de opzichter, woedend op den grond stampend, terwijl zijn geheele gelaat een schrikaanjagende uitdrukking aannam. De jonge vrouw outstolde bij die plotselinge Verandering van gelaat en stem. Zij spoedde zich naar de deur. Ernst versperde haar den weg. „Ik raad u, in uw eigen bestwil, om mij een ander antwoord te géven," mompelde hij tussclien zijn tanden. „Breng mij niet tot vertwijfeling, •want dan loopt het niet' goed mét óns af!" Johanna Fortier, die zich tot eiken prijs aan hé tbijzijn v'an den opzichter, die haar werkelijk Nieuwstijdingen EEN RADIO-INSTALLATIE IN EEN OPERATIEKAMER. Terwijl de radio-installatie, welke de N.S.F. in het Binnengasthuis te Amsterdam aanlegt, haar voltooiing nadert, begint zij thans met den aan leg van een afzonderlijke installatie In de af- deeling Van prof. Lanz. Dat deze afdeeling haar eigen radio krijgt houdt Verband daarmede, om ook' in zijn operatiekamer Van zijn radio gebruik te maken, een denkbeeld, dat hier te lande nog geen toepassing heeft gevonden. Prof Lanz heeft den mantours van de NjS.F. opgedragen in de operatiekamer twee stopcontacten aan te bren gen voor koptelefoon en luidspreker, ten einde de patiënten, die niet onder narcose worden ge bracht, tijdens de operatie met de klanken der radio te kunnen afleiden. Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Meerv. Strafkamer. Zifting van Dinsdag 27 Maart Ais iemand in de benauwdheid raakt, Licht dat hij een flater maakt. t De 46-jarige sjouwerman P. G. van Hoorn, die het aanzien heeft van een uit een winkelkast gede serteerd heiligenbeeld, had in een aanval van wan hoop over zijn armoede en huiselijke ellendè, op een publieke verkooping door notaris Hilbrand van Obdam gehouden, het strijkgeld van een aan geboden perceel trachten te bemachtigen als hoogste bieder. Om een beetje indruk te maken, had de armzalig uitziende G. een door een solied landbouwer geteekende borgstelling getoond, wel ke borgstelling echter bleek valsch te zijn. In plaats fiu dat Piet de 74 gulden strijkgeld opstak, werd tegen hem een strafvervolging, ingesteld terzake valschheid in geschrifte met gebruikmaking daar van. O'p 28 Februari stond G. voor dit feit terecht' doch de zaak werd aangehouden tot heden, ten einde het resultaat van het reclasseeringsrappo.pt af te wachten. Dit rapport luidde gunstig voor een voorw. veroordeeling, en dé officier, medelijden hebbende met den weinig met wereldsche geluk zaligheden bedachten Piet, hij is veel werkeloos en heeft thuis een leventje als een afgekeurden jtrekhond, vorderde 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren met last, dat de veroordeelde gedurende dien proeftijd zal worden gesteld onder toezicht der JR..C. reclasseeringsvereeniging. Uitspraak over 8 dagen. OLYMPISCHE SPELEN 1928 TE AMSTERDAM. j WORSTELEN. Het programma van de worstelwedstrijden, die van 30 Juli t.tó. 5 Augustus in het krachtsportge bouw worden gehouden, omvat vrij worstelen en Grieksch-Romeinsch worstelen. Vrij worstelen: gewichtsklassen: Bantam gewicht tot 56 K.G'. Veder gewicht tot 61 K.G. Licht gewicht tot 66 K.G. Middengewicht A tot 72 K.G. Middengewicht B tot 79 K.G. Hatf zwaar gewicht tot 87 K.G, Zwaar gewicht boven 87 K.G. Chronologisch overzicht. 30 Juli 10—12 Wegen 18—23 Wedstrijden. 31 Juli 10—14 Wedstrijden 18—23 Wedstrijden 1 Augustus 1012 Herwegen der deelnemers 18—23 Finales. Grieksch-Romeinsch worstelen G ewichtsklassen Bantam gewicht tot 58 K.G. Veder gewicht tot 62 K.G. Licht gewicht tot 67 K G. Midden gewicht A tot 75 K.G. Midden gewicht B' tot 82 K.G. Zwaar gewicht boven 82 K.G. Chronologisch overzicht. 2 Augustus 1012 Wegen 18—23 Wedstrijden. 3 August. 1014; wedstrijden 18—23 wedstrijden 4 Augustus 10—12 herwegen 18—23 wedstrijden 5 Augustus io14 wedstrijden 18—23 Finales. De huisvesting der Ifalianen. Daar men in de Italiaansche sportkringen het fdringend noodzakelijk acht, dat de Italiaansche deelnemers ook gedurende hun verblijf te Am sterdam zooveel mogelijk in eigen omgeving ver toeven en ook hun maaltijden op nationale wijze [worden toebereid, heeft de Italiaansche regeering; ér in toegestemd, dat de deelnemers per oorlogr schip naar Amsterdam kómen, dat hen tevens als verblijf zal dienen. |Naast de vele andere vlaggen zullen wij dus ook Be Italiaansche in de haven zien wapperen. den grootsten angst aanjoeg, wild© onttrekken, antwoordde „Nu, goedlaterwe zullen zien, mijnheer Garaudv „•Werkelijk?" „Ja,, ja!" 1 Des opzichters gelaat verhelderde. De woeste uitdrukking, die zijn trekken verwrongen had, vérdween op eens. „Ha," riep hij met een zucht van verlichting^ „Idat was eindelijk eens een goed woord, maax ik had het noodig, dat verzeker ik u! Het hergeeft mij mijn kracht en moed! Ik dank u voor dat woord, Johanna!" Juffrouw Fortier had reeds aangeklopt. De deur draaide op hare hengsels en zij overschreed1 met haar kind den drempel er van. Ernst volgde en deed de deur achter zich toe. Uit de portiersloge kwam een schamel geklee- dc vrouw. „Zijt ge daar wéder, juffer Fortier?" zei ze. „Nu moet ik maken dat ik weder op mijn werk kóm. Ik was gelukkig wat vooruit, anders had ik niet zoo lang kunnen wegblijven uit de afbriek." „O, ik dank je vriendelijk, mijn goede Victoria! Je 'weet, dat ik altijd :tot wederdienst bereid ben, niet waar?" „Dat is niet noodig, juffer Fortier! Ik' ben blij, dat ik meteen eens goed heb kunnen uit rusten." De fabriekswerkster spoedde zich naar hare plaats. i'i'.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3