MOEDER EHIARTELAPES No 41 IHTERC. TELEPHOON 52 Donderdag April 1928 37 e Jaargang Langedijker Groenten-Centrale a a nieuwe: i a i.Hi.niuku mum Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier Abonnementsprijs Groote lettere naar plaatsruimte - per 3 maanden f 1.15 -Redact.-Uitg. J. II. KEIZER - Rureel Noordscharwoude Brieven rechtatreeksaan den Uitgever I sorteering van kracht blijft. Dö bedoeling hier van 'is dat ,de tuinders er bij het zaaien en wiedien rekening mee kunnen houden. De heer Schaap zou gaarne zien dat er wat- spoediger geloot Werd, want het wordt' nu meestal laat. Medegedieeld werd dat daar alle aandacht aan geschonken wordt, doóh wannéér men met tiwee of drie partijen in een schuit komt, het haast niet anders kan. De heer Muntjewerff van Schermerhorn vraagt of er geen bezwaar is om de consumptie-aardap pelen in kratten aan tie voeren. Hiertegen is geen bezwaar en 'is zélfs aan t'e bevelen voor con sumptieaardappelen. De heer Tromp bréngt naar Voren, dat wij i straks weer zullen h'ebben goedgekeurde aardappe len, waarvan de verkoop tot héden 'toe niet op rolletjes gaat, ten minste niet oVer de veiling. De buitenlanders will'en gaarne poters koopen die te velde goedgekeurd zijn en er dan ook een goe den prijs voor betalen, maar dié het liefst van organisatie's koopen. De sécretaris zegt dat die zaak van "het begin af verkèerd is geloopeu, In Friesland is men daar meé begonnen, dat de gekeurde aardappelen onder de commissie blevén en toen is men hier gevolgd. De buitenlanders weten dat ook' spoedig, maar als van hét begin af die aardappelen op spéciale dagen aan de vei ling gebracht waren, dan hadden wij dé buiten landers op de veiling gekregen en "bovendien meer kooplieden die hun handel er mee uitgebreid had den .In Friesland is het tien slotte tot een stagna" tie gekomen én is daar toen een regeling getrof fen, die thans vrij goed Werkt. Élke kweeker van goedgekeurde aardappelen moet niet anders kunnen dan op de veiling ver- kcfopen, want daar wordt, ten slotte dé "hoogste prijs betaald, wat "ons de geschiedenis toch wel heefft geleerd. De voorzitter zegt dat hiet wel goed zal zijn deze zaak in de maand Méi nog eens onider de oogen te zien én dan trachten dit in goede banen te leiden, zoodat wij willen hopen dat het ten slotte tot ieders tevredenheid mag zijn. De heer Tromp zegt dat het met lossen zoo lastig 'is met de groote schuiten. Deze hebben vaak vele partijen in en dan gebeurt het nóg al eens dat er pajtijén vast liggen, zoadat men daar .dan op wachten moet. Wannéér het bij hef laden in de wagon niet hindert, dan behoeft men daar niet op te wachten, doch bovéndien zal er toch aandacht aan geschonken worden. Dé afgevaardigden van Hiensbroek' vragen of het toegestaan kan wordén dat in den winter bij Vriezend Wöer, als de schipper niet varen kan, haar loden te Obdam gaan Veilen. Voorzitter zegt dat iedére aangesloten vereen, zedelijk verplicht ik hare producten op hun eigen veiling te brengen, maar bindende bepalingen zijn er niet. Wannéér nu Hensbroek heel wat voordeelen hééft om bij vriezend weer in Ob dam te veilen £n men wil daarheen, dan wordt het van ons niet verboden. De heer Kramer (Koophandel) zegt dat er voor de fietsen aan *de veiling een "goede bergplaats is, doch voor de auto's niet. Zoo langzamerhand staan hier 's morgens heel wat auto's, hij zou gaarne zien, dat ook .daar een bergplaats voor was. Het bestuur zal hier haar aandacht aan schenken. De secretaris vraagt of er al meer veraenigin- gen zijn, die lid van den proeftuin zijn gewonden. Ten zeerste werd het lioor spreker aanbevolen om deze niet alleen te bezichtigen, maar vooral te onderzoekeu wat of daar wordt gedaan in 't belang van 'de tuiniers én van de geheele streek'. Deze nuttige instelling verdient niet alleen aller aandacht, maar ook aller medewerking. Tijdens de vergadering gaven Weer vijf vereenigingen zich op als lid, maaT ook enkelen persoonlijk. Voorzitter zegt dat het al weer aardig op het eind van het seizoen loopt, maar over een paar maanden beginnen wij al weer met de nieuwe cam pagne en dat z ijn daar in hoofdzaak' de nieuwe aardappelen. De vraag is al meer gesteld, is het wel goed dat iwij 's morgens vroeg onze aardappelen veilen. Het is duidelijk bewezen dat er 's morgens als wij be ginnen te veilen er nog geen orders zijn, dan is het nog te vroeg, de handel is nog niet aan den gang en dan worden onze aardappelen gekocht op komen zien en dan weten wij allen dat de hoogste prijs niet gegeven Wordt. Het gebeurt maar al te veel dat Ide prijs op den dag op andere veilingen hooger is dan hier 'en dat is het gevolg vau heil vroege- veilen. Zou het geeu ernstige overweging Verdienen om onze aardappelenveiling te verzet ten op 's middags, hier zullen ook wel eenige bezwaren aan verbonden zijn, zooals het laat thuis enz., doch het gaat ten slotte om het geld, wanneer de aardappelen tien gulden waard zijn gaan wij niet graag met f9.50 naar huis. Ik zal hier thans geen voorstel van maken, want dat zou te ondoordacht wezen, maar ik wil het ten sterk ste aanbevelen, dat ieder hier ernstig over denkt' en oo kdat ieder in zijn eigen plaats dit met zijn leden zooveel mogelijk bespreekt, dan kunnen 'wij in de Meivergadering er nader op terug komen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging! voor de aangename samenwerking door den voor zitter gesloten. Plaatselijk Nieuws POSTER IJE.N GIRO Openstelling van de kantoren voor de aanneming van stortingen en de uitbetaling van cheques met spoedbehandeling. 1. Met ingang van 2 April e.k. zullen de kan toren op werkdagen ook na 15 uur geopend blij ven voor het aannemen van stortingen, waarvoor spoedbehandeling wordt verlangd, zoomede voor het uitbetalen van chèques op welker adviezen (ten centraal girokantore spoedbehandeling. is toe gepast, een en ander tot het tijdstip van sluiting voor 'den spaarbankdienst. 2. Stortingen met spoedbehandeling, welke worden aangenomen, en chèques met spoedbehan deling, welke worden uitbetaald, nadat de betrek kelijke registers zijn afgesloten en de gewone ver zending naar het girokantoor reeds heeft plaats gehad, worden ingeschreven in het register G. 9 resp. G. 24 van den eerstvolgenden werkdag. OUDKARSPEL. Het verslag van den toestand der gemeente over \1927,, is blijkens publicatie van Burgemeester en. Wethouders, tegen betaling der kosten, ter ge meentesecretarie verkrijgbaar gesteld. BROEK OP; LANGKNDIJ]K- Vergadering van het bestuur der Laugendij- ker Groentencentrale op Maandag *2 April '28:, 's namiddags 2 uur, in het betaalk'autoor. De voorzitter, Burgemeester Slof, opent met een welkom ien deelt mode dat de seizoen-omzet aan de veiling thans bedraagt f4080.000. De re den waarom spr. dit meedeelt, is, dat er in den regel de omzet over het kalenderjaar gegeven wordt hetwelk geen ruim beeld is. Tegenwoordig 26 personen, waaronder één lid Van Koophandel. Afwezig de heeren Wagenaar (Koophandel) met kennisgeving en Jb. ,de Boer van de Schermeer. De notulen werden gelezen en onvteranlderd vast gesteld en geteekend. De keurlijst over'Februari, welke 10 keurin gen bevatte, werd bij rondgang door de leden na gezien. Uit het rapport over hef nazien van het kantoor werd medegedeeld -dat er in de maand Februari is geveild voor een bedrag van f 673429.49, waar van voor Broek op Langendijk f 163440.21, St. 'Pancras f 111169.90, Ziuidschar'woude f82072.59, R..K. f 18005.77, Zuidschar'woude R-. 'Katholiek f 12.437.06, Heerhugowaard f45750.81, L. T. B. f45.217.51, Hensbroek f7661.90, Ursem f6068.o-4 Koedijk f 134 589.43, de Schermeer f24 417.87, Oterleek f9068.73, Diversen f 13.519.07.' Verder wérd meegedeeld, dat in de maand Maart is geveild voor een bedrag van f628.278.24 Schrijven ingekomen van de beide vereenigin- gen uit Heerhugowaard om voortaan het wegen voor de wagon op het straatje te doen, opdat de aanvoerder het wegen goed kan zien. De redenen hiervoor waren dat er nogal eens klachten kwa men van verschillende tuinders, die niet tevreden waren over het wegen. Fr is al eens besloten dat de bascule's in de wagon zoo moeten staan, dat de tuinder het wegen goed kan controleeren, -doch het gebeurt vaak dat daar niet' de hand aan ge houden Wordt. Door den voorzitter werd gememoreerd, dat er af en toe klachten komen ovër het wegen, daar dit onderwerp de volle aandacht van het bestuur heeft, verheugt het spr. dat er nu een definitief v'oorstel van een paar vereeuigingen is ingekomen, hetwelk alleszins verbetering hierin kan brengen. Misschien dat met slecht weer en vooral met harde wind het wel moeilijk gaan zal, doch het is toch jgewenscht dit voorstel aan te nemén, hetwelk aldus wor'dt beslaten, om voortaan op het straatje te wegen, doch vooraf zal dé medewerking van „de Koophandel" gevraagd Worden. Schrijven ingekomen van teen tuinder, welke niet op tijd zijn kool gelevérd had en daardoor iets had moeten betalen voor 'het' koopen van andere kool. Dit is volgens hem wel in orde, maar een paar dagen latér meent hij het goed afgesproken te hebben met den koopman, dat hij, bij nog leveren van zijin kóól niét behoefde bij te betalen voor dé gekochte kool. Daar dit een juridische kwestie is en de yeilingleider er toendertijd niet mée in kennis is gesteld, kan het bestuur hierin geen beslissing nemeu. Schrijven ingekomen van 'dfe Prov. Commissie met het verblijdend "bericht dat zij wel bereid! FEUILLETON Ernst Garaud had een vluchtigen blik op al het werk in de verschillende zalen geworpen en kwam daarna in dat gedeelte van de fabriek te- rug, waar Vincent zijn werk had en waar een nieuwe stoommachine in elkander moest worden gezet, die den volgenden dag diende afgeleverd! te worden. Ernst naderde den werkman, onder wiens lei ding het werktuig ineen moest worden gezet. „Gaat het goed vooruit?" vroeg hij. „Jawel, mijnheer Garaud. Ik wacht nog maar op den stalen band, die door Vincent moet ge slagen Worden. Heb ik dién, dan kan alles in een half uur gereed zijn." Ernst liep naar Vincent's toonbank, die in -den uitersten hoek dier-zaal Was. Hij vond die toon bank Verlaten en naast den bedoelden band lag een schootsvtel. zijn om ook Lecerfzaad in Italië te -telen voor de Noord-Hollandsche tuinders en -dat zij zioh daarvoor reeds in verbinding hadden gesteld met den heer Hazéloop, Rijkstuinbouw-consulent te Alkmaar, wélke een klein kwantum soortecht zaad voör hun beschikbaar had. Schrijven ingekomen van hfet Centraal Bureau met de medédeeling dat door hun bemoeiingen, de Min. van Financiën bepaald had, dat de le denlijsten niet op denzelfdem dag behoeven ge teekend te worden, maar dat zoolang als er ruim te was op het zegel, geteekend mocht worden. Hierdoor is het veel eenvoudiger geworden en bréngt het ook minder kosten met zich. De beschrijvingsbrief voor dfe algemeene ver gadering van het Centraal Bureau werd behandeld! en besloten die afgevaardigden vrij mandaat te geven. Voor deze vergadtering werden als afgevaardig den gekozen dfe heeren -S. de Boer Kz., C. Spaans, W; Viseer en C-, Kloosterboer. Als afgevaardig den voor de vergadering van het U.O.B. Werden gekozen de hteeren S. de Boer Kz. en C. Spaans. Deze vergaderingen zullen gehouden worden op 11 en 12 April te Utrecht. Door den secretaris wérd medegedeeld dat voor het oppassen der bascules eu gewichten een ver goeding iwordt gevraagd van f 250 per jaar, het welk werd goedgévonden. Verder dat er nog géén beslissing is ingekomen op de aanvraag om een schuurtje te mogen bou wen op het spoorterréin, voor berging der bas cule's. Medegedteeld werd dat het noodzakelijk is, dat het veilinggebouw dit jaar gfeverfd wordt, hetgeen iwerd goedgevonden. Verier werd voorgesteld om enkele stijlen in de overkapping te verplaatsen, Waardoor de loopsteigers ruimér worden. Goed gevonden. Medegedteeld twerdi dat er in dit seizoen 1611 bonnen of Iw el verkoop Vergunningen zijn uitge geven en fwfel in November 82, December 735, Januari 447, Februari 255 en Maart 92. In 1927 bedroeg dit aantal 1961 en in '26, 3451 bonn'en. Nog werd meegedeeld dat volgens de telling van 15 Februari ua aftrek vain het geveilde, nog aanwezig moest zijn 19 wagons roode kool 28 Wagons gele kool en 125 wagons witte kool, uien en peen zijn Weg. Door den voorzitter werd mteegedeeld, dat aan gaande het Kanaalplan Huigendijk'Alkmaar eerst eten bespreking aangevraagd zal worden bij den weled. hteer Reigersman, boofd-ingenieur van den Waterstaat 'te Haarlem. Over de keurlijst werd geen op- of aanmerking gemaakt, doch de heer Kramer (koophandel), zou het Wel wenschélijk vinden, als er gedrukte for mulieren voor Waren. Werd goedgevonden en zal in overleg met dén keurmeester in orde gemaakt worden. Bij de rondvraag zegt de héér Visser, dat hij zich op de algemeéne vergadering niet goed heeft uitgedrukt aangaande de Weg St. Pancras-Koe dijk. Hij had gezegd dat -door het oVerlijden van burgemeester Kooiman er geeu voortgang aan het plan was gegevén, "doch dat is niet juist, want de nieuwe burgémeester heeft ,het terstond op genomen, maaT door de tijds-omstandighfeien was het niet tot uitvoering gekomen. De heer Kloosterboer acht bet 'geWensebt dat in het verslag werd medegedeeld dat de wortelen- De opzichter fronste de wenkbrauwen. „Waar is Vineent?" vroeg hij aan den naast bij staanden Werkman. „Ik Weet 'het niet, mijnheer Garaud," antwoord de de ondervraagde. „Vincent heeft mij niets gezegd." Ernst Garaud Werd driftig. „Zijn pet en zijn buis zijn ook' vferdwenen, zie ik!" riep hij uit. „VrouW Fortier zal hem toch niet hebben uitgelaten! Zij Weet', dat zoo iets streng verboden is. Als Vinoent 'wérkelijk is weg- geloopen, helpt liet hem niet% dat' hij een goed werkman is eu dat zijn vrouw ziek tjë bed ligt. Voor het reglement van de fabriek zijn allen gelijk! Daar 'laat hij mij Waarachtig het werk dat hij onder handen had in den steek, zonder te denken dat -het verwijt op mijn hoofd neerkomt en dat ik verantwoordelijk ben voor de richtige aflevering! Dat zal hem 'worden ingepeperd!" Zoo half overluid mompelend, had Ernst de bankschroef, waartusschen de stalen band ge klemd zat losgedraaid en den band zelf er uit genomen. Met het bijna voltooide stuk ijzer liep hij naar een andere Werkbank en zei-de tegen den werkman, die daar bezig was: „Laat je eigen werk een oogeublik met rust, Frans, en maak eens handig dezen band af. Er is haast bij het Werk'. Over een uur moet je klaar wezen met dien band." „Ik zal mijn best doen, mekeer Garaud!" Frans nam den ijzeren tand va n den opzichter over, om aan den meesterknecht van zijn afdee- ling nadefe inlichtingen te vragen, terwijl Ernst Garaud de fabriek verliet, ten einde zich naar -de portiersloge te begeven. Met schrik zag Johanna hem door het bihhen- venster naderen „(Hij heeft zeker Vincent's afwtezigheid be merkt," dacht zij. „Nu komt hij mij natuurlijk daa reen verwijt van maken en dat heb ik wel verdiend." In haar onrust speet het de "teergevoelige vrouw reeds min of meer, dat zij voor Vincents bidden bezwteken was. Ernst opende de deur vau haar huisje en trad binnen. „Juffer Fortier" zei hij op afgemeten toon. „Je hebt voor een gezel de deur geopend, is 't niet „Ik, mijnheer Ernst stamelde 'de Weduwe. „Ja, gij! Vincent is er van door, niet Waar?" „Maar „O, ontkennen baat hier niets. Vinoent heeft mij vergunning gevraagd naar huis te gaan, doch ik heb hem die geweigerd, zooaJs mijn plicht was. Toen heeft hij zich tot u gewend en gij heblfl 1 toegegeven." J „Nu ja het is waar" zei Johanna zich oprich tend. „De arme man weende zoo, terwijl hij van de ziekte zijner vrouw sprak, dat ik niet kon 'blij ven weigeren." „En je (weet toéh, dat je zoo doende je plicht uit het oog. verloor." „Ja, dat wist ik wel, maar mijn medelijden sprak luider dan mijn verstand. Vincent komt trouwens dadelijk terug." ^Weet ge welke gevolgen uw zwakheid voor hem heeft." „Neen, dat weet ik niet." „Dan zal ik het u zeggen: Van dit oogénblik af .behoort Vincent niet meer tot de fabriek en ik verbied u hem "binnen te laten, als hij zioh weer komt aanmelden." „Is dat niet vreeselijk hard." ,,'t Is Volgens onze wei.. Vincent heeft boven dien zijn werk laten 'liggen, dat noodzakelijk af moest. Ik ben daarvoor verantwoordelijk. Ik moet den patroon rektenschap doen van alles wat in de werkplaatsen gebeurt en ik mag hem Vincents gedrag dus ook niet verzwijgen." „Maar," bracht Johanna angstig in het mid den, dan komt ten 'slotte alles op mijn hoofd neder." ,j't Is mijn plicht 'de waarheid te zeggen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1