MEDE DEAD Buitenlandsch Overzicht Vrouwenhanden Nadruk' verboiden. Toen Mussolini en de fascisten Italië aan zich onderwerpen hadden leek het ©en tijdlang öf ze den steun van de kerk zochten Mussolini of schoon hoogst waarschijnlijk1 zelf geen geloovig katholiek, herstelde overal waar dat noodig bleek het gez-ag van den godsdienst en voerde in ge rechtszalen en elders de emblemen van de kerk opnieuw in. Ongetwijfeld was hij van mèening, •dat het behoud van het godsdienstige voor het vok waarde had en dat de band met den gods dienst tevens de band met heft verleden was, waarnaar hij teruggreep. Maar het valt nauwe lijks te betwijfelen, dat hij met dit herstel ook den directen steun van de kerk hoopte te win nen en ide medewerking der goedgeloov'ige katho lieken tegen de meer liberale en democratische elementen. In die verwachting is hij niet teleur gesteld. Met behulp der kerk is het hem. gemak kelijk gelukt den aanvankelijken tegenstand der katholieke Volkspartij te overwinnen en een be langrijk deel van het Itadiaansche volk met zijn bestuur te verzoenen. Op de verhouding tussehan -h-et Vaticaan en de Italiaansche regeering oefende dit alles een gunstigen invloed. E-n het scheen een oogienblifey zelfs of Mussolini bereid zou zijn de eisch v'an ?d-en 'Piaus tot herstel van de pause lijke souvereiniteit, al was het dan maar over een heel klein gebied, in te willigen en ó'f zoo de langdurige vijandschap, die sinds het beslag leggen van'Italië op den Kerkelijken staat tus- schen staat en kerk bestaan had, eindelijk zou worden opgeheven. Maar wie den aard van het fascisme begreep, begreep ook dat er tusschen dit fascisme en de kerk nooit vrede kan zijn. Want het fascisme is evenals de kerk en in nog stefker-e mate en in consequenter zin, in zijn esicfien volstrekt Het onderwerp tniet alleen den staat', maar in dien staat ook het leven in zich. Boven en naast het 'belang van den staat erkent het geen recht. Em dit belang van den staat eisehte voor dien staat de heerschappij over het gansche leven op». Be kerk mocht haar taak viervullen in het belang v'an den staat maar bleef aan dien staat onderge schikt. Eet zoodra de staat de heerschappij over een levensgebied voor zijn doel noodzakelijk vond, had de kerk zich daarvan terug te trekken. Het is deze opvatting, die tot de botsing tusschen kerk en fascistischen staat geleid heeft. Onder werping aan den eisch, die uit deze opvatting volgde, was on vereen igbaar met het wezen der katholieke kerk. Zij kan zich nooit beschouwen als dienares van den Staat en medewerkster aan het bereiken van het staatsdoel. Zij heeft haar eigen doel en acht de beteekenis van dit doel verre uitgaand boven de beteekenis van het staats doel. En zoodra de staafswerkzaamheid de ver vuiling van haar doel absoluut in den weg trad, moest zij, hoe meegaand en begeerig overigens ook om den vrede te bewaren, in beslist verzet komen. Dit is dan ook gebeurd, nu de staat de yostrekte heerschappij voor zich ópeisehte over één gebied, dat de kerk zoo niet tot haar uitslui tend, dan toch voor het grootste deel tot haar terrein rekende. Van Mussolini en het fascisme is "de eisch ten volk begrijpelijk. Waar zijl het belang van den staat de eerste en feitelijk ide eenige eisch achten, is het natuurlijk', dat zij in -de opvoeding niet an ders zien dan een vorming, een opleiding tot goede staatsburgers- en dus zij van meen in g zijn, dat alleen d estaat .tot -dit staatsburgerschap kan dat alleen de staat tot dit Staatsburgerschap kan opvoeden. De staat moet zorgen, dat van -de kinde ren en jonge menschen goede fascisten gemaakt 'worden en dus de opvoeding geheel tot zich trekken. Maar daarmee strekt ze de hand uit naar een gebied, dat de kerk grootendeels als haar terrein beschouwde en waarvan ze zich in elk geval niet geheel wilde laten wegdringen. Em hiermee was het conflict geschapen, dat- zich thans tusschen het Vaticaan en deltaliaausche regeering open baart. De aard en de methode van Mussolini staan er borg voor, dat het een heftig karakter zal krijgen. Op de klacht van den Paus heeft hij al met een krachtiger herhaling van den fascisti schen eisch geantwoord. Het klinkt als een oor logsverklaring en lijkt het begin van den volle- digen breuk tusschen het Vatikaan en het fas cisme. Die Verhouding moet ook buiten Italië haal" invloed doen gelden. In Frankrijk is er -dan een openlijke strijd tusschen de geestelijkheid en de royalistische partij van de Action Frangais-e, die het faseisme zeer na staat. Maar hoe zal de uitwerking van Sez-en twist'zijn in land-en als Polen, die eveneens onder teen min of meer fas cistische dictatuur leven? Die dictatuur van maarschalk Pilsudski is on getwijfeld van ander karakter dan de Italiaan sche. Pilsudki's opvattingen zullen minder vol strekt zijn. Em zoo Jiij fascistisch is, is het geen fascisme, dat het lieven in zoo volstrekfen zin Voor den staat opeischt. Hij zal zich dan ook aan het Italiaansch fascisme all-een verwant voe len. Maar dit kan al genoeg zijn om ook op ide Verhouding tusschen het katholicisme en de Pool- sohs dictatuur invloed te oefenen. Door dezen twist gedwongen, kan het Vaticaan zich gemakkelijk gaan afkoeren van het min of meer reactionair streven, dat oók in de Poolsche dictatuur tolt uiting! komt en zich in den strijd tusschen parlementarisme en autocratie a-an de zijde van het parlementarisme scharen. In het katholieke Polen zou dat op de positie -der regee ring zeker invloed kunnen oefenen. Pilsudski°be schikt nog niet over d-e macht, die Mussolini zich in Italië veroverd heeft. De verkiezing van een sociaal-democraat tot voorzitter van den Po*>l- schen Landdag, niet van den candidaat van Pil sudski, toont, dat het volk zich nog tegen 'de dictatuur verzet. Em de omstandigheid, dat Pil sudski ondanks -dit verzet tegen zijn -wil -den Landdag nog miet naar huis heeft durven sturen, bewijst, dat hij v.oór dat verzet nog terugdeinst. De eerstvolgende weken zullen nu moeten beslis sen, of de strijd tot het uiterste zal worden uitge vochten en aan wïen de overwinning zal zijn. Lit de houding, die de Landdag na d'eze ui ting Van verzet tegenover -de regeering heeft aan genomen, blijkt, dat hij niet graag alles op haren en snaren zet. Maar Pilsudski heeft den eisch gesteld, -dat dte wetgevende machtvende macht behoort te zijn aan d-e uitvoerende. ZaJ hij dien eisch laten varen? Mussolini heeft hem het voorbeeld gegeven. De vi-aag is maar, of hij het in allen deele zal wil len em durVem navolgen., Rechtzaken Nog, een 'wandelaar op v|erbod!ein wegen. Ook de eerzame smid Com-elis H. uit Egmond aan zee had op dienzelfden Maartsehen Zondag een slippertje gemaakt in Eigmo-nd's duinen, waar mede -de jachtopzieners Mine en Wittebrood niet accoord gingen, zooda.t tmotsch de gulweg aan geboden sigaar aan don heer Mine, procesverbaal werd opgemaakt. De zaa kfwierd, daar verdachte overigens zeer gunstig beklemd staat, niet al te ernstig opgenomen en de straf bepaald op f3. boete of 3 dagen. Eveneens hot ongc.oorl eofdje pad fc-elredlan. Dan nog verscheen als verdachte voor des vre derechters zetel de 27-jarige Vissicher C. D. van Egmond aan Zee, 'n familielid vail O. v. P., de huurder van 200 roeden land, die zich op zijn huurcontract had beroepen. Hjj was in gezel schap van dezen van P. aangetroffen op 18 Maart, vergezeld van zijn a.s. vrouw, als alle? goed gaat, terwijl ook volgens zijn verklaring zijn familid hierboven genoemd, van eem dergelijke aangename medgezellin voorzien Was gewieest. Deze jonge ling was dan ook blijkbaar niet opgetogen over die uiteenzetting en stond op de publieke tribune hevig te mopperen over de ver van handige ma nier Waarop zijn familielid zich compromiteerde. Het Was dan ook niet twijfelachtig, dat 'hier een veroordeeling zou volgeu en de gedaagde werd dan ook' tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. Mislukte wetsontduiking. De groentev-enter L. B. E. te Biergen werd al daar op 22 Januari idoor Jen rijksveldwachter B. Strooker opgemerkt, toen hij zijn venterskar door een hond liet voorttrekken op ongeoorloofde wij ze, namelijk door een aan -de wagenkruk verbon den ketting, welke aan den halsband van den hond was vastgemaakt. Het bleek dat Ei. mét Voorzien was van de vereisehte rijvergunning. Verdachte beweerde deze hond niet als trekdier te hebben gebezigd, -doch hem noodig te heb ben als waakhond, om te beletten als zijn kar on beheerd staat, dat rood© kolen worden -wleggesto- len. De kantonrechter nam hier niets van aan en noemde het saboteeren van de wet. De ambte naar sprak' eveneens zijn twijfel uit of Bergen's- bevolking wel zoo diefachtig zou zijn en requi- reer-de f8 boete of 8 dagen, tot welke straf de Verdachte werd veroordeeld. Z-ondter geldig belwijs geen hmwllekarritje. De 25-jarige koopman W K., -die niet bepaald den indruk wekt dat hij bij de Olympische spelen groot sucoes zou halen als hardlooper of worste laar, stond terecht wegens het' feit dat hij op 23 Febr. te N. en Z.-Schermer was aangetroffen op zijn door honden voortgetrokken handielsvoer- tuig, terwijl hij niet door -een vergunningsbewijs kon aantoonen, -dat hij vlam -dit voorrecht gebruik mocht maken. De verdachte -erkende, doch zeiie niet met 3 doe h2 goedgekeurde honden te rijden. Ook deel de hij mede -dat het loopen hem zw,aar valt. Hij heeft echter geen vergunning om zijn hondenkar zittende te bedienen. Hij werd dus veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen ,en wij geven hem ernstig den raad, om, indien hij w-erfcelijk invalide is, zich een geneeskundig attest te verschaffen, waar door het hem mogelijk wordt gemaakt, ontheffing Van het verbod te hekamen. Ongeoorloofde emba]lag|c van nuchtere slaehtkalven, D-e. vrachtrijder en veehouder J. v. d. S. te Heerhugowaaxd, vervoerde op de kabine yan zijn vrachtauto op 19 Maart een ontijdig geboren nuchter slachtkalfe, wejlk armzalig dier geen kracht had op eigen beenen te staan en dus in een gonje zak gestopt, op de kabine, -de reis naar de markt te Alkmaar meemaakte. Deze manier Van vervoeren zou niet aan bedenkingen onderhe vig zijn geweest, doch d-e eigenaar en vervoerder had verzuimd den kóp van het kalf buit-en -de zak te houden -en op igronid daarvan maakte agent Staats procesverbaal op ter zake het vervoeren op noodeloos kwellende iwiijze. De verdachte gaf toe, dat hij aan dit voorschrift had moeten den ken en werd Veroordeeld tot slechts f 7 bo-ët-e of 7 dagen. - De papieren niet in orde. In Bergen schijnt het met de kennis Van -de trekhonden wet bij belanghebbenden nog droevig gesteld te zijn. Althans Verscheen als laatste aan wezige Verdachte de 21-jarige koopman P;. L. B., die-o p 21 Maart al-daar geen nummerbewijs als geaccrediteerd hondenrijder kon v-ertoonen, aan gezien de door hem gebruikte trekhond was af gekeurd. Hij werd dus -wiwat men noemt de pisang en veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige strafkamer. Zitting van 3 April. UITSPRAKEN. Contra Pieter Gr., los werkman te Hoorn, po ging tot oplichting op een publieke verkooping, is verooriéeld tot 2 maanden gev. voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toezicht! gesteld van de R, K. reclassceringsvereente Hoorn. NIEUWE ZAKEN. De heg -die (|e hottg was en het uitzicht belemmerde. D-e bloembolienk-w-eeker Gerbrand K. te Lim- men, die tot bescherming van zijn bollenland aan den Dusseldorperweg een heg heeft geplant en deze niet geheel volgens ide politieverordening, die zich tegenwoordig met alles schijnt te be moeien, (ad nauseam, tot misselijk' wordeus toe) had besnoeid ter hoogte, door de verordening be paald, n.m. 1 M. 20,, was door den kantonrechtier beboet met f 20 of 10 dagen. De veroordeelde was van dit vonnis in appel gekomen -en werd thans opnieuw ter zijde ges'taan door mr. Langeveld als raadsman en verdediger. We hebben destijds van dit spectakelstuk een uitvoerig relaas gege ven en zullen dus zoo vrij zijn, ons h-eden te be korten. Trouwens vriend G-erbrand, die terecht of ten onrechte d-en naam heeft een opposant te zijn, toonde zich wat 'stekelig ten opzichte Van de dorpsautoriteiten en werd al heel gauw uit geschakeld. Maar mr. Langev-eld, de kalme en bezadigde pleitredenaar bleef beter in 'den toon toen hij bleef aandringen op het helder inzicht der rechtbank, toen -d-e officier, door de nieuwe behandeling niet overtuigd van Gerbrands goed recht, beviestiging van "het vonnis requireerde. Ktn uur van onbedachtzaamheid:, Kan maken dat me-n japen s«hr|eil. Uit Hensbroek stond iemand terecht, die de onvfergeeflijke stommiteit uitgehaald had, kwi tanties, die hij vim zijn reizen voor Brandwaar borg Mij. moest overleggen betreffende gemaakte taxi-onkosten in overleg mei den chauffeur te verhoogen, zoodat het aandeel -dat hij in die on kosten moest betal-en, door de maatschappij bui ten kennisnteming werd vergoed. Dit was natuur lijk een ongeoorloofde knoeierij en toen er tus schen de heeren -dan ook' 'n zekere aromatische substantie aan den knikker kwam, liep de boel al heel spoedig spaak. Onze geachte collega brand- verzekeraar bevond zich dan ook heden, als ver dacht van valschheid in geschrifte, op een plaats in de rechtzaal, waar we hem om een dergelijke reden, niet gaarne naast ons zagen. De man had nu diep berouw en toonde zulks door zijn tranen en beloften van beterschap. De officier was lang- moedig en wenschte de gevangenisdeuren niet voor hem te ontsluiten, maar vord-erde f100 boe te of 60 dagen hechtenis. Een financieel zwakkp, die, ook niet slim was. Een fabrieksarbeider te Alkmaar, A-dr. M., had 'een rijwiel in huurkoop van Tiet Verzendhus „Burmania". Hij was in Januari te Castricum gevtestigd en moest aan 'zijn verplichting voldoen om af te betalen bij Bufmania's vertegenwoordi ger, den reparateur C. -de Wit. Hij scheen nogal wat reparatie t-e hebben of behoefte aan nieuwe onderdeel en en 'trachtte nu net mesje aan twee kanten te doen snijden, door op de kwitantiebon netjes ,die hij van de Wit ontving, het woord ^re paratie" te radeeren en daarvoor het woordje huur in de plaats te stellen. Welke mystifica tie echter al heel spoedig door den heer P. Kooij, de directeur van Burmania en in easu den man, di eklappen zou krijgen, .w'erd opgemerkt. De slimme krabbelaar bereikte dan ook met zijn kunstjes niets anders dan dat hij Heden -terecht stond en tegen h'em f 100 boete of 60 dagen wend gevórderd, 'n Bedrog trouw'ens, waarvan men, in dien men ©enigszins in het genre van Janus z'n portemonnaie wil blijven, gierust een of twee nulletjes kan schrappen. Geheime zitting. Met gesloten deuren ,werd behandeld een vor deringsaangelegenheid tegen zekeren "heer v. d. H„ 'n voorwaardelijk veroordeelde, die vermoe delijk zijn rolhammetjes weer had gebrand. Ver der geen nieuws dames en heeren, als -dat de uit spraak op 17 April is bepaald. 'n Kcttijui-finjdelver is gjeep diplomaat. De v'iiss'cher Eingel "G., uit Egmond a. Zee, een engeltje, dat ook niet afkeerig van Stroopen is, had terecht gestaan voor dien kantonrechter we gens het jagen met den lichtbak, doch deze magi straat, hoezeer oo*k op. stroopers geheten, had zijn schuld niet bewezen verklaard en hem vrij gesproken. Engel, hoewel diep betreurende de mooie collectie konijnen, hem in den strijd met - het recht afhandig gemaakt, had zich verheugd over dit buitenkansje, doch het bleek helaas al spoedig, dat hij zich met een dooie musch had- blij gemaakt. Be ambtenaar kwam in hoöger be roep en heden vorderde de officier niet minder dan f 50 boete of 50 dagen. Eingel, hevig ver stoord over dezen onfortuinlij'kten gang van zaken, uitte de -duistere bedreiging, dat hij, indien hij veroordeeld wordt, genoodzaakt zal zijn, zich- zelven recht tie verschaffen. Waarop de president onviervaard repliceerdie, -noq aojfip&rap uoeiu -ba uouiouubb j»q_ joop fiq iep ding, zijn zaak niet heter maaktie. Ja, beste En gel, wie kersten wil eten met de groote menee- ren, kan er ook op rekenen, "dat d-e pitten naar zijn hoofd defileeren. Vruchteloos gevecht voor -eigen rechtsopvatting. De landbouwer en veehouder T:h. W, S., door de gunst van koning Politiek ook verkozien als vroede vader d-er gemeente E-gmondbinnen, "had zijn comfortabele steienen varktensboudoir laten vergrooten, doch eerst vergunning aangevraagd toen het luisterrijk geitouw reeds bijkans gereed was om feestelijk geopend te worden en- hij door den veldwachter óp z'ijn verzuim werd gewezen. De heer Str. haastfe zich toen door bemiddeling van zijn bouwkundigen adjudant Apeldoorn, die vergunning aan te vragen, doch Helaas het was al te laat en procesverbaal w-erd opgemaakt met het droevige gevolg, dat de heer S. werd ver oordeeld door den kantonrechter tot f8 boete of 4 dagem De veroordeelde was het op verschil lende gronden ni'et eens met het vonnis, doch het door hem ingestelde hooger beroep had tof dusv-er nog weinig succes, daar d|e oficier m'et last tot vernietiging van het vonnis van 'den kantonrechter opnieuw f8 boete of 4 dageh re quireerde. Dat zal een liócle dobber geven. Opnieuw verschoen de arme Jan de V., wi-ens ijverige toewijding als lid van het gilde der lik- kebroers hem in conflict had gebracht met den kantonrechter, voor de ©dele vierschaar in de hoop alsnog een voorw-, veroordeling deelachtig te worden. Hij is tot alle ontberingen en beproe vingen bereid, ziegt hij, maar heeft jammer ge noeg de schoone beloften nog 'door geen -'daad van wilskracht bezegeld, zoodat we vreezen, dat zijn kansen bijster slecht staan, en het ons niet verbaasde -dat de ofifcier bekrachtiging van het gewraakte vonnis vorderde. Vreemde v|ers,ehijnselcn bij -die groote krijgers van die,n stam -ie? Waarlan-dlers. Op 28 Febr. stonden voor -de meerv. strafkamer terecht een viertal inboorlingen van het Waar land, omdat zij het in den Oudejaarsnacht in feestelijke stemming nog al aardig v-ersierd zou den hebben. Zoo zou on-der meer een zekere O. B„ die -destijds niet aanwezig waft heel toeval lig, den als Goliath op klompen vereerden schip persknecht Arie Tijm een por met een mes heb ben toegebracht, waarvoor hij w-erd veroordeeld to f 50 boete of 50 dagen. Van dit vonnis was hij nu iu verzet gekomen met mr. v. 'Lockeren Campagne als deftig eigen gekozen raadsman en Verdediger en deze bracht als getuige voor den koopman Jan Glas, destijds vrijgesproken wegens gebrek aan belwijs, -en die nu ijskoud "kwam ver tellen dat hij Arie Tijm dien 'messteek had toe gebracht. Hij had, bij wijze van landelijke nieuw- jaarslwiensch, dien nacht met -een lat, gegarneerd met spijkers, 'n tik op zijn edel hoofd ontvangen en over die marteling in toorn ontstoken, ha-d hij kortjan getrokken en was Arie Tijm de man die hij, in 't wilde weg (stekende als een japaüschte zwaardvechter, geraakt had. De verdachte Cor B. ha-d -daarentegen feeds bij- de opening van den vriendschappelijken kamp strijd van Arie Tijm een slag met ©en bierflesch' op zijn met een permanenten watergolf gesierden kersepit ontvangen -en buiten gevecht gesteld. D-e heer Jan Glas had dit ook reeds -direct er kend aan C-, B.'s pipa, -doch men had eerst eens de kat uit den boom willen kijken, alvorens "den niet meer jongen en met een gezin bez waard en Jan Glas als de dader aanwees, 'n Meesterlijke strategie, die de rechterlijke heeren niet weinig in veflegenheid bracht. Maar, het ooilege, noch; officier, lieten zioh bij den eersten stormloop omver kegelen. De stand van het spel is nog maar 10. Besloten werd de zaak te schorsen to't 24 April en dan met het hoor.en van Tijm en Dekker, getuigen die thans waren thuis gela ten, de behandeling voort 'te zetten. En dan zal het een jViridische smulpartij wór de, nreken maar van jes. Hiep wendt, het zij met- eer gemeld, Apsorctorie in 't verschiet- gestold. De beloofde hooger beroepszaak tegen Albert B. te Alkmaar, welke affaire de aanrijding in den Piinksternacht te Heiloo, waarbij zoowel de taxi van B. als de luxe wagen van den heer D'. L. P. Dekker uit Hillegom werden beschadigd, betrof, werd heden voortgezet mef het verblij dende resultaat, dat de officier niet de overtuiging kreeg van Albert B's schuld en Z.E-d. derhalve vrijspraak' vorderde. De verdediger Mr. -Smal, sloot zich hierbij enthousiast aan. 'nWonder! Wtelke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, (worden weder gaaf, zacht en blank -door Doos 30 en 60, tul>e 80 ct. PUROL - DEN HELDER. DE M. E. T. H. O. Zooals wij reeds eerder gemeld hebben, is het Gebouw, waar de Middenstands- en Electriciteits- tentoonstelling wordt gehouden, geheel bezet. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn toevlucht nu moe ten nemen om naast het Gebouw nog een groote Tent te plaatsen van circa 12X12 Meter en die tevens verbonden zal worden aan het Gebouw, paarin zullen de lezingen gehouden en de films vertoond worden, zoomede de attracties en een groote dansvloer. Hiervoor is reeds vergunning van B. en W. verkregen. Steeds is het Dag. Ber- stuur nog doende om naast deze groote Tentoon stelling meerdere attracties voor de bewoners van binnen en buiten de stad op touw te zetten. Het moet een feestweek worden, die ieder naar de ten toonstelling zal lokken. O.a. zal er ook een eta lagewedstrijd voor winkeliers worden gehouden, waarvoor verschillende prijzen bestemd zijn. Verder staat er op het programma diverse muziekcorpsen 'uit te noodigen om met volledig orkest door de stad'naar het tentoonstellingsgebouw te marchee- ren. aVn 28 April tot 1 Mei zullen er pleizier- Vluchten per verkeersvliegtuig der Kon. Lucht vaart Maatschappij boven, Den Helder en omge ving worden gehouden. Betreffende de dienstre- wordt nog nader in de bladen aangekondigd-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3