Stemmingsbeeld Groentenland Buitengewoon mooi voorjaarsweer, 't is een lust nu buiten te toeven. Eên heerlijk zonnetje doet overal nieuw leven ontwaken, de weiden nooden als 't ware het jonge vee, de boofnknoppen zwellen, de lente komt. Een genot, om nu in de natuur dat wonderbaar lijke, uitbottende, nog teere leven ;te bespieden. Nog enkele weken -en het gelaat des aardrijks is vernieuwd en mensch en dier kan zich verlusti gen in de heerlijke schoonheid der rijke schepping. 't Is nu geen koolweer, het zonnetje komt te hoog. De boetdeuren worden nu zorgvuldig ge sloten gehouden, de ramen afgesloten om de na tuur zooveel mogelijk buiten te sluiten. Het zijn nog maar restjes, inzonderheid van geel en rood, die in de boeten zich bevinden; tal van hooischuren zijn leeg en thans zullen de bou wers, dié in de laatste weken het restant van hun product hebben opgeruimd, daarvan wel geen be rouw hebben. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het spoedig met koolveilen en koolverhandelen ge daan zijn, van veel beteekenis zal de aanvoer wel niet meer worden. Velen zijn er, die meenen, dat we niet eens aan de telling van 15 Febr. toekomen. In elk geval kan wel worden aangenomen, dat in 7 weken tijd een groote afzet van deensche witte kool heeft plaats gehad'; heeft men zich nogal bezorgd ge maakt over den afzet van dit artikel, nu mag geconstateerd, dat het boven veler verwachting goed is gegaan. Zeker, de denenprijs is laag gebleven, heel het winterseizoen door, tegenover geel en rood, de denen-bouwers zullen lang zoo'n goed eindresul taat niet bereiken als hun collega's, die zoo ge lukkig waren, de duurdere soorten te hebben op gelegd. Maar het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat de uitkomst van dit koolseizoen in het globaal genomen, goed is geweest. Let men op de klaagto nen in den landbouw, veeteelt en industrie, dan is het zeker meer gepast een dankbaren toon te doeri hooien, ja ook elders in den tuinbouw zelf (denk maar *aan de Streelq) is men over het! oogstjaar 1927 teleurgesteld. kenmerkend tegenover het vorig jaar is ook. dat nu de „houders" veel minder taai zijn ge weest. Nu zullen we wel niet zien vertoonen, wat vorig jaar in Juni .was te zien, vroege aardappelen aan de markt met winterkool. Wat maar goed is ook. Het begint er op te lijken, dat de afzettijd voor winterkool is ingekrom pen. Al grooter wordt de massa voorjaarsgroenten .uit de kassen en zou dat op den duur geen in vloed op de koclprijzen u'toefenen? Hal* April zal straks nog het einde van den kool- tijd worden. Vaste regelen zijn nooit aan te geven, doch het is altijd nuttig op de verschijnselen te letten. In de vorige week bracht de post me een druk werkje, een boek; en ik was aangenaam verrast te bemerken, dat het afkomstig bleek van het Centraal Bureau van de veilingen in ons land. Ik zeg waarlijk niet teveel, als ik het gezondene een boek noem, hét telt 196 pagina's druk; 't is op keurig papier gedrukt, verlucht met enkel? foto's en naar ik verneem is dit boekwerk een eersteling in zijn soort, het eerste Jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen in Neder land. Bij informatie werd ik gewaar, dat dit jaarboek niet in den boekhandel verkrijgbaar is, maar uit sluitend dient om aangesloten vereenigingen en be- langstellenden met alles wat de organisatie betreft, op de hoogte te houden. Men vindt er in, ja wat niet al. De samenstelling van het bestuur, be staande uit 9 leden met den secretaris, zoowel als van het dagelijksch bestuur. Het eerste hoofdstuk „Een Terugblik" getiteld, bevat belangrijke dataen feiten uit het leven der organisatie. Wie dit boekwerk heeft sam'engesteld, of be tter, wie dit eerste hoofdstuk heeft geschreven, is me onbekend. Maar ik durf wedden, dat hij, die „Een Terugblik" schreef, dezelfde is, die meer malen in „De Tuinderij' de pen hanteert. 'k Zal u zeggen, waaraan ik dit meen te zien. 't Is al weer een poosje geleden, dat in „D|e| Tuinderij" in een hoofdartikel gewag werd ge maakt van het niet te ontkennen feit, dat het groote publiek de sporthelden vergoodt en van de werkers geen notitie neemt- Het was in de dagen van de Oceaanvluchten, de dwaze waaghalzerij, die den schrijver in „Dé Tuinderij" deze kernachtige woorden ontlokte: „Oceaanvluchten! Men kan net zoo goed probee- ren in een waschtobbe de Zuiderzee over te ste- Jcen." i Weer trof ik die echter, tot lezen lokkende, ty- peerende maniei van zeggen op de eerste bladzijde van het Jaarboek. Wat zegt ge van dit leuke zinnetje: „Kinderjaren, waarin rustig wat gepokt en gemazeld wordt, heeft de veilingsorganisatie feitelijk niet gekend." Dat doet u even glimlachen, doch ge leest door, de schrijver heeft je te pakken. Dan volgt het Jaarverslag over 1926 waarin over het Neder- landsch—Duitsche handelsverdrag wordt geschre ven en de nadeelige werking der Duitsche invoer rechten in cijfers wordt aangetoond. Wat de organisatie in de dagen van de onder handeling met Duitschland deed en wat aan de 'Tweede Kamer tijdens de behandeling van het ontwerp der overeenkomst met Duitschland is toe gezonden, wordt sober weergegeven. Het Jaarverslag over 1927 geeft eveneens een 'zeer duidelijk beeld van hetgeen in dat jaar door de organisatie is verricht Opgenomen is een balans met verlies- en winst rekening, terwijl door velen zal worden gewaar deerd, dat een naamlijst van alle aangesloten ver eenigingen en adresopgave in het Jaarboek staan, provincie-gewijze gerangschikt en in alphabetische volgorde. In het Jaarboek vindt men zeer waardevolle gegevens en daaronder reken ik vooral die van de tuinbouwtelling. Ik kan niet nalaten, daarvan eep en ander mede te deelen. In Maart 1926 werd be sloten een tuinbouwtelling te houden en nu 2 jaar (later volgt de publiceering van de gegevens. Wie niets van zoo'n telling afweet, is spoedig geneigd te zeggeo: „Moet dat zoo lang duren?" Wie echter eens een kijkje genomen, heeft, wat er aan zoo'n telling vastzit, zal dat v/el niet meer zeggen, het is een reuzenkarwei. De laatste maal is van rijkswege in 1912 geteld, die gegevens zijn totaal verouderd. De oppervlakte- in H.A., beteeld met groenten en fruitgewassen ip 'ons land bedroeg in 1912 46863 H.A. en in 1927 63320 H.A. De totaal oppervlakte is met 40 pCt. uitgebreid, voor onze provincie zijn de cijfers 9974 en 14109 H.A. en bedraagt de toename 42 pCt. Een enorme uitbreiding heeft de kascultuur in dien tusschentijd ondergaan, het tuinbouwbedrijf is sterk in de intensieve richting gegaan. Het totaal aantal vierk. M. warenhuis en vrucht enkassen steeg van 1.898.915 M2. tot 10.015.726, is dus bijna ver vijfvoudigd. Zuidholland staat veruit bovenaan met 1.759.962 M2. in 1912 en 8.421.221 M2„ wat dus zeggen wil, dat 84 pCt. van de N.ederlandsche glascultuur in de provincie Zuidholland is gevestigd. Ook Noordholland toont grooten voóruitgang, en wel van 20.767 M2. in 191(2 in 1927 reeds 796.441 Ml. en neemt de tweede plaats onder de provincies in. Over hee! ons land is een sterke toename van de cultuur onder glas waar te nemen geweest- Opmerkelijk is ook de toename der fruitcultuur onder glas, speciaal van druivenkassen. De oppervlakte der druivenkassen in totaal be droeg in 1912 673,889 M2. en in 1927 3.905.182 M.? Dc cijfers voor Zuidholland zijn 639.792 in 1912 en 2.865.194 M2. Noordljolland neemt ook hier de tweede plaats in en wel met 7286 M2. in 1912 en 742.801 M2. in 1927. In Nioordholland vindt men de grootste opper vlakte grond voor groentencultuur bestemd, nl. 14109 H.A. Ik noem hier de voornaamste gewas sen en oppervlakte: Vroege aardappelen 4808 H. A, vroege Sluitkool 700 HA., Bewaarkool 3139 H.A., Bloemkool 2oi6 H.A.., Boonen 856 HA., Uien 684 H.A., Aardbeien 606 H.A., Erwten 415 HA., Wortelen 212 H.A. Uit een en ander kan de lezer opmerken, hoe veel het Jaarboek biedt. De meelevende tuinder kan het niet ontberen, op schier alle vragen op organisatiegebied geeft het een antwoord. Ik bewaar mijn exemplaar zorgvuldig en kan er nog heel veel uit putten. Ik ben het C. B„ er kentelijk voor de toezending en beveel alle be langhebbenden de lezing van dit Jaarboek ten zeerste aan. Nieuwstijdingen DE PAASCHDRUKTE- Het heerlijke lenteweer heeft duizenden en nog eens duizenden van het Paaschfeest doen genie ten. De drukte was in den lande gewéldig. Onze autodïenst heeft met 'vele extra wagens moeten rijden om .de reizigers te vervoeren. Van deze kostelijke gelegenheid werd dan ook rijkelijk „Bestudeer alles op ifw gemak'. lederen dag komt ge voortaan hier in mijn kabinet en studeert dan een uur óf drie met deze plannen. Ik laat van al die teek'eningen en cijfers 'niets buiten de deur komen, want de grootst mogelijke voorzich tigheid acht ik hier voorgeschreven. Bedenk zelf maar, hoe een schijnbaar onbeduidend voorval het ingespannen Werk van twlee jaren zou kunnen ver nietigen. Er kon iets van die papieren in het 0n- gereedfc raken, ze konden u gezamenlijk ontstolen worden, en vergeet dat niet een fortnin is er mede gemoeid!" „Ja, ik begrijp dat alles zeer goed en ik geef u volkomen gelijk," antwoordde die opzichter. „Ik zal hier onder uwe oogen mijne verschillende mo- dellen ontwerpen, en wanneer ik hier of daar een kleine verandering mocht wensehelijk achten, zal ik 'die eerst met u bespreken." „Bat blijft afgesproken! 'We werken samen. Zijt ge tevreden, Ernst, met hol vooruitzicht, dat ik u geopend heb?" „Tevreden, mijnheer?" Ik' ben u hartelijk dank baar. Ik geloof niet, dat eenig patroon zoo met zijn ondergeschikten zou gehandeld hebben als gij en ik ben u levenslang verplicht." (Daaraan heb ik dan ook niet getwijfeld. Nu gij evenwel om zoo t# zeggen mijn kompagnon zijt geworden, moet ge ook ,uw ijver verdubbelen en in 'de Werkplaatsen mét meer 'gestrengheid mijn geprofiteerd. 1 j i Natuurlijk was het in Den Hang en Schevenin- gen weer geweldig druk, een drukte, die voor de Pinksterdagen niet onderdeed. In Den Haag was óp het Rijswijkéche Plein de drukte overweldigend en kostte het heel wat moeite, die regelmatig te laten verloopen. De tram had al haar materiaal uitgebracht; naar Scheveningen werd met 2 bijwagens, waar- belangen behartigen. Zorg, dat mijn bepalingen in de fabriek naar de letter worden opgevolgd en wees bij de geringste overtreding óf tekortko ming onverbiddelijk „Moet ik nog altijd de rekening van den werk man Vincent opmaken eo aan den kassier geveii „Ja, ik wiensch een voorbeeld te stellen tegen alle overtreding. Zie ook' eens bij het heengaan of de kantoorbediende er is en zeg hem dan, dat hij vroufw Fortier moet bij miji sturen." „Ja, mijnheer." „Morgen beginnen we met ons nieuwe werk, niet waar?" „Zoodra het u belieft." „Morgenochtend, als het jwerk' in de zalen ge ïnspecteerd is, kunnen wie daarmede wel een aan vang maken." „Om negen uur dus?" „Goed. 's Morgens van negen tó"t elf en 's mid dags van 'drie tot yijf uur. Daarbij blijft het." „Best. mijnheer!" Ernst Garaud groette en ging heen. Daar hij evenwel den kantoorbediende nergens zag, liep hij zelf naar de portiersloge. ,(Juferf Fortier," zei hij, ,,,lde patroon 'wou u even spreken." De jonge v'rou|W beefde .bij dit bericht. „Hij beeft het een en ander van mij gezegd, niet waar?' vroeg zij 10 angel onder ook' alle open wagens 'gereden, över de ge- heele lengte -van den boulevard hadden zich des middags twee aaneengesloten file's gevormd van auto's, motorrijwielen en rijwielen. Sporadisch zag men nog een equipage 'o.a. van H, M. de Koningin- Moeder, die ook' de drukte in oogenschouqw kwam nemen. In de café's en bp de terrassen was geen plaatsje meer 'te krijgen, zoodat dozeneerste dag van het seizoen gezorgd heeft, dat de exploitatie in de volgende manen een slecht dagje verdragen kan. Aan de tramhalte's werd overal, zoo schrijft het jjHbld." queue gemaakt. Ook in het Bosch op het Malieveld en op den "LeicLschen Straatweg, was het zoo druk als weinigen z'ich ooit herinneren. Amsterdam is ook voor een groot deel leeggeloo- pen .De liefhebbers van "het water Vónden aan de Amstel- en de Schinkeloevers, de noodige stoom- booten voor tochtjes, terwijl anderen landelijk sphoon in Diemen tusschen de weilanden zochten. Op den Zuiderzeedijk achter Zeeburg, was het zeer vol. Er was wéinig wind en de zee was spie gelglad. De ijsco-man maakte, alsof het midden in den zomer was, schrijft de „Tel." goede zaken- j Aan de overzijde van het IJ, m het Vliegen" boseh, thans beter beschikbaar, was het druk en verder in de parken en op alle wandelwegen in j en rondom de stad. Een idruk bezoek kregen ook j de bloembollen velden. Er werd voorts druk gevlogen op Schiphol, want de vliegmachines waren bij wijzevan spre- J ken, niet van de lucht af. Dok te Soesterberg was een K.L.M.-vliegtuig gedetacheerd. Op "Waalhaven waren meer dan 8000 betalende bezoekers en werd druk gevlogen. In totaal hebben op de beide dagen ongeveer 1 1100 passagiers gevlogen. De eerste Paaschdag bracht in Haarlem en om- 1 geving niet meer dan de normale drukte, maar 2e Paaschdag kwamen de Amsterdammers met dui- zenden. De dorpscafé's maakten goede zaken, en toen tegen den avond dé verschillende voertuigen te rugkeerden, bleek, dat ook de bloemenverkoopers niet zonder verdienste waren gebleven. De bloemenvelden te Santpoort en Velseü wek ten eveneens veel belangstelling eA ook het strand en de duinen bij Bloemendaal en Zandvoort waren het doel van velen. Oök in het Gooi Is het druk geweest. Langs den rijksstraatweg kwamen in de morgenuren file's auto's het Gooi binnen stuiven. Bij Naar- den zijn er oflgevSer 1800 gepasseerd. Het aantal fietsers kan, volgens de „N. R. Crt." op 6000 ge schat worden en de Gooische Express-auto bus dienst en de Gooische stoomtram hebben 2000 Paaschgangers vervoerd. Aan het station van den spoorweg te Bussum waren 's middags 3 uur 3200 plaatsbewijzen in ontvangst genomen. Al deze menschen verspreidden zich in de bosschen, over. de heide en aan het 9trand. Ook in het buitenland is er Paaschdrukte ge weest. Het verbeterde weer heeft reeds Donderdag avond een groote drukte aan de Berlijnsche sta tions tengevolge gehad. In groote schare stroom den de vacantiereizigers de verschillende stations vestibules in. Een groot aantal beambten was ver sprei dom inlichtingen te geven en den geweldige® toevloed te regelen. Het grootste verkeer vond plaats op het Aff- halter Bahnhof, waar de D-treinen naar Frankfort aan den Main, Munch en, Stuttgart en Wee®en voor het grootste deel verdubbeld moesten worden en tusschen 95 en 100 pCt. bezet waren. Opvallend groot was ook de aandrang naar de personentreinen naar Dresden en Saksisch Zwitserland en naar de nachtstoptreinen naar Thuringen. Het Gorlitzer en hetPotsdammer Bahnhof stonden eveneens in het teeken van het toerisme. In het Stettiner Bahnhof zag men een aanzienlijk verkeer naar verdere plaatsen van bestemming in de mark Brandenburg en Mecklenburg. Buiten gewoon groot was de drukte op de nachttreinen die door de stad rijden, in de richting Rijnland en Oostmark, en op die van het Lehrter Bahnhof naar Hamburg. In totaal werden meer dan tachtig voor, na en extratreinen van Berlijn af ingelegd. MOORD TE ZEIST. In een pension aan de Heerenlaan te Zeist heeft zicli op den avond van den 2en Paaschdag een bloedig drama afgespeeld. Voor eenige jaren had daar een jongeman K. gelogeerd, die zich enkele dagen geleden opnieuw aan dit adres vervoegde om er een kamer te huren. Maandagavond nu heeft hij in een vlaag van waan zin de 43-jarige ongehuwde pensionhoudster -S. eerst bewusteloos geslagen en vervolgens met eep mes doodgestoken. Hierop is hij naar Utrecht vertrokken. Toen een der andere bewoners van 't pension de misdaad had ontdekt, werd onmiddel lijk de Zeister politie gewaarschuwd. Deze stelde een voorloopig onderzoek in en mocht er met behulp van Utrechtsche collega's in r,lagen den dader ten huize van zijn ouders te Ut- frecht tc arresteeren. De 20-jarige moordenaar, die. naar «rij vernemen min of meer ontoerekenbaar moet worden geacht, verklaarde dat hij, gevolg gevend aan een innerlijke kracht, de misdaad had fcedreven. Hij is naar Zeist overgebracht, waar hij ter beschikking van den commissaris van politie is gesteld. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP Maandagavond werd op het Kruis te Hoogeveen bij een vechtpartij de 17-jarige J. O. Boertien te Zuideropgaande met een mes irr den halsslagader geraakt. De dood trad schier onmiddellijk in. De politie stelde een onderzoek in; enkele personen iwerden in arrest gesteld, waaronder oOk de ver moedelijke dader, zeekre H. van Zuidwolde. inbrekers In een manufacturenzaak aan de Lange Eliza- bethstraat te Utrecht' hebben eenige inbrekers zich toegang weten te verschaffen door inklimming. Een brandkast werd gemakkelijk geopend daar de sleutel aan een spijker in de buurt hing, zoo dat de buit van f 1500.gemakkelijk viel te ver overen. Ook in een zaak aan de Oude Gracht heeft men zijn slag geslagen en alweer kon een niet onaan zienlijk bedrag nl. f 1800.uit een kasregister worden ontvreemd. De politie heeft in verband met beide inbraken fcwee kooplieden en een vrouw gearresteerd. Allen zijn in arrest gesteld. 2 BOERDERIJEN IN DiE ASCII GELEGDi- le Paaschdag, ongeveer 8 uur brak' brand uit in de boerderij der 'Wed. De Haan te Waalwijk. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, imëde doordat het dak met riet' gedekt was, zoodat spoe dig de geheele boerderij in lichter laaie stond. De naast de boerderij gelegen schuur welke gevuld was met hooi en veevoeder, vatte vlam. Evenals de boerderij brandde *3 schuur tot den grondl toe af. Intusschen waren de vlammen overgeslagen op de aangrenzende boerderij, bewoond door de Wed. van Daelen, tevens eigenares. De brandweer van Waalwijk, di einmiddels ter plaatse was verschenen, kon niet verhinderen, dat ook deze boerderij benevens de daarbijbehoorendé schuur een prooi der vlammen werd. De daarnaast gele" gen boerderij, bewoond door Van Üer Velden, werd. eveneens door het vuur aangetast, doch de brand weer, werkende met twee motorspuiten, wist door krachtig ingrijpen deze boerderij te behouden, terwijl de omliggende boerderijen door het nat houden deT daken gespaard bleven. Het vee van de beide boerderijen kón nog bij tijds worden gered, doch de beide inboedjels en de aanwezige voorraden hooi en veevoeder in de beide schuren werden een prooi der vlammen. De aanzienlijke schade is onbekend, vermoed wordt dat een schoorsteenbrandje de aanleiding is geweest. De bewoners der beide boerderijen zijn bij buren ondergebracht. DOOBEiLIJK MOTORONGEVAL. Zondagavond, is de ongeveer 18-jarige H. Weits van Stadskanaal, die met zijn motorrijwiel in de richting Wildervarik ,reed, in volle vaart tegen ?eeu langs den weg staand- motorrijwiel opgere den. De botsing was zoo hevig, -dat W. over den kop sloeg en bewusteloos bleef liggen. Hij wérd- naar het Academisch Ziekenhuis te "Groningen overgebracht alwaar hij koïten tijd na aankomst overleed AUTOBUiS VAN DEN DIJK- Eien gToote autobus van den A.T.O., rijdende in de richting Gorinchem, is op den Dordtsoh-en •weg onder Sliedrecht, door te ver uitwijken voor een auto van den -dijk gereden. De autobus, welke bestuurd werd door den hulpmonteur B„ wonende te Gorinchem, bleef op het talud hangen. De bus was vol met passagiers. Deze kwamen allen met den schrik vrij. BE A ANRANDING OF BE WETERING SCHANS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche gemeentewerkman, -die mee heeft geholpen den dader te achtervolgen, die een meisje in de gang van net kantoor der firma Meyer aan de Weteringschans peper in het gelaat gooide en trachtte haar teen .ge.ldla.seh, waarin zich f 500 bevond, te ontrukken heeft zich bij! de politie op het bureau Stadhouderskade aange meld. Hij heeft den aanrander tot aan het Sarpha- tipark gevolgd. Aan deze Vervolging heeft ook nog deelgenomen een agent van politie. Bij het Sarphatipaxk is men het spoor van den aanrander kwijt geraakt. De aanrander is nog niet onMekt. „Ja. Hij zal u denkelijk een paar harde woorden toevoegen. Je kent 'hem hij heeft 'een goed hart, maar hij kan dikjwijls zeer ruw zijn. Laat hem praten, zonder iets te antwoorden. Bij te genspraak iwordt hij nog -driftiger. Wat er ook gebeure mogb, Johanna Fortier, denk aat ona 1 gesprek en vergeet nooit, dat ge,'onder alle om- standgiheden in mij een vriend bezt." „Er mag gebeuren, iwat wil," antwoordde de schoone iweduwe. „Ik heb niets met opzet ver- j keerd gedaan. Mij'n geweten spreekt mij vrij! Ik ga maar dadelijk heen, do-eh wie moet bij mijn I afwezigheid op de deur passen?" Sluit ze dicht en houd den sleutel bij u. Zoo heel lang zult ge -wel niet wegblijven. Wat mij betreft, ik moet 'in d'e fabriek wezen," De opzichter ging over het plein terug en Jo- hanna begaf zich, 11a de deur t'-e hebben afgeslo ten en den kleinen George in haar kamer te heb ben achtergelat-en, met looden schoenen naar het kabinet van "den heler Labron. Ernst Garaud iwias in diep nadenken verzonken Hij liep de verschillende -werkkamers door en trad eindelijk in -éen afzonderlijk vertrekje, dat hij tot zijn persoonlijk -gebruik had. Daar viel hij op een stoel rfeder en ondersteunde het hoofd dat hem op dit oogenblik' zwaarder voorkwam dan ooit. Eenige minuten bleef hij onbewegelijk in dezelfde houding zitten denken. Plaatselijk Nieuws VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET VAKONDERWIJS IN WESTFRIESLAND. EINDEXAMEN TEERENSCHOLEN De commissie voor het eindexamen der teeken- scholen 5-jarigen cursus, die op Dinsdag 13 Mrt- jl. te Wognum dit examen afnam, bestond uit de volgende heeren: Joh. Hinke, Spierdijk, van wege het Hoofdbestuur. B. Span, ie leeraar Win kel, voor de theoretische vakken. S. Vis, leeraar teekenschool Langendijk voor het Vakteekenen. N. Boon, leeraar der teekenscholen Spierdijk, West- woud-Hoogkarspel en Giootebroek voor het hand teekenen en D. Saai €zn„ Alkmaar, Directeur. Geslaagd zijn: Timmerlieden: J. Bierman, Zuidscharwoude. W. de Boer, Nrd. Plotseling stond hij cp en ging het kleine vertrek, (wa-arin hij nauwelijks -ejê'n tiental schre den kon dpen, koortsachtig op en neer. vJa.. 't is zoo!" mompelde hij. ,,Hij heeft de waarheid gezegd, 't Is een fortuinIk heb op mijn beurt' gevonden wat .ik' zocht. Als die uitvin ding alleen mijne zaak wane, bezorgde ze mij geen twee of driemaal honderd duizend frank, maar millioenen. Ja, millioenen zou ik' er mlee vendienen. Maar in de eerste plaats ha-d ik' ge kil noodig, om een werkplaats te huren en van de v'ereischte -werktuigen te voorzien. Eh Lit be zit niets!" Na eenig stilzwijgen hervatte hij met gebalde vuisten. „O, de verzoeking is groot! Vijf tien of twintig procent beteeken t zoo weinig, indien ik alles ^on bemachtigen! Dan werid ik schatrijk' en zou Johanna de mijne wezen. De patroon is op haar gebeten. O1, ik' wbu dat hij' ze grof behandelde, dat hij' haar w'egjoeg! Ze had dan geen dak of geen brood meer voor haar zelf en voor haar 'twee kinderen! Ze moest dan Wel bij mij haar toevlucht kómen zoelten!" De opzichter zjwleeg. Een booz -elach verwrong zijn gelaat en een valsch licht speelde in zijne oogen. Vervolgens k-eerde ide opzichter terug naar -de werkzaal, waarin zijn tegenwoordigheid werd: vereischt. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2