Een belangstellende Land- en Tuinbouw Wélnu, v'an dei? beginne aan stond 't vastj er moest naar gestreefd wonden, de drie bedrijven op verschillende grondsoorten te bonwen; dat is ook gebeurd, 't bedrijf te Heemskerk staat op maag delijk zand de Provinciale Commissie is daar, wat de prijs voor 't terrein aangaat, vergeleken bij wat belendende perceelen opbrengen, zeer goed 'tGaat vast best met de bollencultuur, anders zijn de enorme landprijzen voor zulken grond ('t lijkt wel duin zoo mager) ni,et te verklaren. Ergo, 't bedrijf daar staat op zand. En te Broek heeft men 't 'bedrijf op lichten tuingrond gesticht, terwijl te Bovencarspel op zwaren kleigrond is gebouwd. Ziehier de oplossing, de Provinciale Commissie had terdege met deze wensehen ten opzichte van de grondsoorten te rekenen. De kaseomplexen zijn op de bedrijven 'precies aan elkaar gelijk en omvatten elk, een warenhuis, een druivtenkas en 300 ramen plat glas. Het ove rige terrein, waarop Volle grond gewassen worden Verbouwd, verschilt onderling op de bedrijven in grootte. Nu ga ik iets vertellen van het teeltplan van het demonstratie bedrijf te Broek. Vooraf dient opgemerkt, dat door tegenslag dezen winter met 't weer, de kassen wat laat werden opgeleverd, waardoor de eerste beplanting eigenlijk te laat kon plaats hebben. Daar kon niemand iets aan doen, integendeel is nog bekend, dat de opdrachtgevers ondanks de force majeure zeer tevreden zijn over het werk van den aannemer, het werk van den „glasman" draagt de volle tevredenheid weg, terwijl de 1 pompinstallatie een reclame is voot den leveran- cier-plaatser. Al die heeren kunnen vrijelijk adverteeren: „Be kijk ons werk"! De druiv,enka3 is beplant met kropsla, soort „Meikönig", met tomaten als tus> sehenbouw. 'k Geef, wijl 't demonstratie-bedrijf is, bizon- derheden over de wijze van beplanting. In ie kas staan 8 regels tomaten, de afstand tusschen de regels is 80 c.M. in de regels 50 c.M. Bij het planten van de salade, wat vóór 't planten van de tomaten plaats had, is zorg ge- dragen, ruimte voor de tomaten open te laten. De druivenstekken, uit oogstek verkregen ver- toonen reeds teekenen van leven, de Westzijde van de serre is bezet mét de soort Frankenthaler, de Oostzijde met de soort Blaak Alicante. 'tis in de serr.e reeds een mooi gezicht var» friseh, fleurig en welig groeiend groen. Een druivenserre als op 't demonstratie-bedrijf ziet men heusc.h niet algemeen. Vooral maak' ik er de toekomstige bezoekers op attent, doch vooral de watervoorziening ia en bovengronds goed te bekijken. "Nu wil ik mijn beschouwingen ov'er dit zeer bezienswaardig bedrijf afbreken, om in 't vol- j gende overzicht daarmee door te gaan. 'k Zou 1 anders wat veel van mijn lezers vergen en gevaar loopen vervelend te worden. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK- Het bekende pand, eigendom van de Zaanland- séhe Bank te Krommenie alhier, is bij onder- handschen verkoop gekocht door den heer H. v. Ziuylen, makelaar alhier. NOORDSCHARWOUDE. Den 2osten April a.s. zal het 20 jaar geleden zijn, dat Ds. O. J. Staal, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, tot de Evangelie-bediening werd toegelaten. Uit den Omtrek HEEtRHUG O WA A RH* Zondag werd door Dr. Spiering het feit her dacht, dat vóór 12t/2 jaar de Rand onzer ge meente hem benoemde tot geneesheer alhier. Hoe wel hieraan geen ruchtbaarheid was gegeven, was het toch niet geheel geheim gebleven, hetgeen bleek uit de zeer onverwachte serenade, hem ge bracht door de muziekvereeniging „Kunstkring", uit de vele schriftelijke felicitatie's en de per soonlijke gelukwensehen, welke de jubilaris in ontvangst had te nemen. Tevens werden verschil lende bloemstukken aangeboden, waaronder voor al de aandacht trokken, dat van den Raai en- dat van de gemeenteambtenaren, aan welke laat ste was toegevoegd het wapen van Heerhugo" waard, uit immortellen samengesteld. SINT maarten: In de heden gehouden Bestuursvergadering der Kaasfabriek „De - Tijdgeest" alhier, is het melk rijden gegund aan A. Brik te Valkkoog en de le vering van bussen aan D. Mulder, zijnde de laag ste inschrijver. SINT MAARTEN. Zaterdagavond hield de afd- van den Bond v. Staatspensionneering haar propaganda-avond in 't lokaal „Rust en Lust" alhier. Evenals vorige ja ren was de zaal weer tjokvol, wat geen verwonde ring baait, daar deze avondjes als hoogst gezellig en aangenaam bekend staan en ook thans heeft men zich den gang naar hier weer niet te betreu ren, daar het gepresteerde weer aile lof verdient. TTe ruim 8 ure opende voorz. deze bijeenkomst er op wijzensde dat deze propaganda-avond tevens een feestelijk karakter draagt, daar de afd. heden haar 25-jarig bestaan viert en dat voor deze gele genheid de heer K. van 't Veer is verzocht een her denkingsrede uit te spreken, hetgeen door hem was aanvaardt. Door den voorz. werd aan de h.h. P. Appel en C. Burger een cadeau aangeboden, zijnde een vulpotlood, als dank voor wat deze heeren, welke gedurende de 25 jaar als bestuurs lid fungeerden, vcor de afd. hebben gedaan. Na opening verkrijgt de heer Burgemeester al- Nhier bet woord, dewelke in goedgekozen en dui delijk verstaanbare bewoording aan de oprichters van de afd. herinnert en voorts het nut en be staansrecht van den bond en zijne afdeelingen be spreekt. De heer Van 't Veer, hierna het woord verkrijgende, deed in een heel mooie rede de afge- loopen 25 jaar de revue passeeren en deed zich hierbij kennen als een kalm en goed spreker, die hiermede een dankbaar applaus verwierf. Hierna verkreeg ae heer Limpers, secretaris der Federatie „Hollandsch Noorden" het woord, feliciteerde de afd. met haar 25-jarig bestaan en reikte namens de Federatie een herinneringsmedaille voor deze afd. aan den voorz. over. Ook de heer C. iNerop, „Maai 't is een uitgemaakte zaak, David, ik moet weg. Over acht dagen zal ik de fabriek verlaten hebben. Doch ik heb het mijnheer La- bron gezegd, zijn hardheid tegenover mij zal hem geen geluk aanbrengen." „Dat is verkeerd, juffer Portier, dat zïjn woor den, die tot niets goeds leiden. Ik ben niettemin overtuigd, zeg ik, dat die patroon de zaak rijpe lijk zal overleggen, en ik zou durven wedden, dat hij nu reeds spijt heeft." „Wat gaat het mij aan, of de zaak hem spijt of niet Ik zal ze niet vergeten neen, ik zal ze nooit' vergeten." „Daarin zoudt ge, met uw welnemen, toch groot ongelijk hebben. Als men de minste is en 'werke lijk iets gedaan heeft, wat afkeuring verdient, moet men niet het hoofd in den nek werpen en zich zoo diep beleedigd gevoelen. Alles komt terécht, geloof me, en ge blijft "bij ons. Tot we- derziens juf fier Fortier! Wel te rusten, kleine dreumes, geef je kameraad een zoen!" En de goedie David gaf 'het Ventje een dikken kus op iedere wang, waarna hij zijns weegs ging. Johanna wachtte met het poortsluiten tot haar de presentiekaajten zouden gebracht zijn. Tien minuten gingen voorbij, na verloop van voorz. der zustervereeniging te Zijpe, kwam na mens zijne afd. deze afd. complimenteeren. Ter afwisseling werd thans gezongen de feest cantate met begeleiding van de symphonie. De woorden dezer cantate waren van S. Schut alhier en de muziek van P. Grin Jr. te St. Maartens brug. Deze cantate duurde in totaal 20 minuten zoodat niet uitgewijd behoeft te worden, wat werk het voor de betrokken personen is geweest, maar als loon hiervoor kan vermeld worden, dat de aan wezigen volop [h> ebben genoten en onder groote stilte toeluisterden en bij eindigen een oorverdoo- vend applaus losbarstte. Voorts gaf de sympho nie als altijd, weer eenige muziek, welke weer zeer voldeed. Een tooneelstukje in één bedrijf „Manus de snorder" werd op kostelijke wijze opgevoerd en ook de symphonie had nog gezorgd voor eenige .afwisseling, bestaande in de opvoering van „De nieuwe radio." Bij de sluiting bedankte de voorz. allen voor het gepresteerde er de hoop bijvoe gende dat het in de toekomst zoo mag blijven. aardappelmeelfabrieken en die in het brouwers- bedrijf zijn wederom resp. met één jaar en twee jaar verlengd. In dé dlgarenindustrie hebben de werkgevers meegedeeld de voorstallen van 'ie ar beidersorganisatie niet te kunnen aanvaarden. De gewone jaarlijksche werktijdregeling voor boter- en kaasfabrieken werd wederom vastge steld. In den landbouw, tuinbouw en het veen- bedrijf zijn overal besprekingen gaande. In en kele plaatsen is men reeds tot overeenstemming gekomen. De jaarlijksche overwerkvergunning in veenderijen werd wederom verleend. De C.A.O. in het bloembollénbedrijf is thans met de vrije Zaterdagmiddag gedurende 9 maanden door de drie patroonsorganisaties aanvaard. In het haven bedrijf deden de arbeidersorganisaties hunne reeds eerder gepubliceerde voorstellen aan 'de beide Scheepvaartvereenigingen betreffende een pensi oenregeling, medezeggenschap in de H.A.R., va- cantie, enz Rybriekvan denArbeid In de verschillende bedrijfstakken werden, me- d ein verband met den afloop van C.A.O., talrijke besprekingen gehouden over de arbeidsvoorwaar den. Wij zullen daarvan in het kort een: over zicht geven. In de Waalsteenindustrie was de toestand zeer gespannen .De weirokgevers wenschten 5 pCt. loonsverlaging, de arbeiders 5 pet. verhooging. 2 April zou de uitsluiting ingaan, doch op het laatste moment kwam men tot overeenstemming, zoodat de bestaande arbeidsvoorwaarden zullen wonden bestendigd. In ie steenindustrie in Gronin gen zijn eenige C.A.O. verlengd. De C.A.0 in de typografie is vrijwel ongewijzigd voor 2 jaar en 7 maanden verlengd. De C.A.O. in het boekbin dersbedrijf is eveneens vrijwel ongewijzigd tot 1 April 1930 verlengd. In de lithografie is de C.A.O. opgezegd. De arbeiders wensehen f 2. loans verhooging, uitbreiding der vacantia en ver laging van de overwerklimiet. In het stueadoors- bedrijf is de 'C.A.O. vrijwel ongewijzigd voor een jaar verlengd. De C.A.O. in het meubelbedrijf is voor twee jaar afgesloten. Er zal een 'week va'eantie worden gegeven. Een nieuwe loonklas- se voor 18- en 19-jarigen is ingevoerd, zoodat het aantal overuren is bepaald op 150 per jaar tegen een minimum werkweek van 40 uur, zonder toe slag. Het conflict in de kleedlngindustrie is na verschillende besprekingen opgeheven. De huis arbeiders zullen vergoeding krijgen voor vuur, licht en gereedschap en een productiepremie van 2 pCt., terwijl compensatie voor vacantie zal worden gegieven. De gewone jaarlijksche over- weikvergunhing in hfet heeren Kleedingbedrijf is wederom vferleend. In de metaalindustrie en de textielindtustrie hebben bij énkele ondernemingen acties plaats gevonden. Bij de Machinefabriek van Gebrs. Stork te Henglelo was besloten een utlimatum te stel len, doch toen dfe gewone halfjaarlijksche loons- verhooging op 1 April was bekend gemaakt, was er geen voldcenide lust meer uóc actie Door den Metaalbond weridten de nieuwe Landelijke Rege ling van 'Februari 1928 benfevens de loongege vens over Wet tweede halfjaar 1927 gepubliceerd. De werkgevers in de Tweatsche textiel-industrie hebben aan de moderne arbeidersorganisatie me degedeeld, dat zijn vacantievoonstellen niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. De C.A.O. in 'de welken tijd Ernst Garaud zich in dg portiersloge kwam aanmelden. „Hier zijn de kaarten voor morgen!" zei hij„ de bedoelde voorwerpen op tafel leggend. „Welk nieuws iis er?" D'e kleine knaap kwam op hem toe, greep hem bij de hand en zei mokkend: „We zijn zoo be droefd, vriend Ernst, w;e moeien uit de fabriek!" De opzichter ontstelde. „Moet je uit de fabriek?" riep hij, zich tot de jonge vrouw wendend, die te vergeefs zich de tranen uit de 00gen wischte. Johanna knikte bevesigend. „Dus is werkelijk datgene gebeurd, waarvoor ik ai zoo bang was!" hernam de opzichter. „De patroon heeft u een opmerking gemaakt, ge hebt daarop een antwoord gegeven, dat niet in zijn smaak viel; hij is driftig geworden en het overige valt gemakkelijk genoeg te begrijpen." .Mijneer heeft mij weggejaagd!" schreide Jo hanna. „Je hebt hem zekerlijk opgewonden?" „Maai' hij was ruiw tegen mij. Ik kwam na tuurlijk in opstand tegen verwijten, die misschien niet onverdiend waren, maar die mij toch niet met zoovéél hardheid moesten gegeven worden. Nieuwstijdingen VERSCHRIKKELIJK DRAMA. EEN MOEDER DOODT, IN WANHOOP HAAR KIND. Een dertigjarige sigarenbewerker ontdekte gis termiddag tien minuten voor zes, bij zijn thuis komst in zijn woning in de Oltmanstraat (Laak kwartier) een verschrikkelijk drama, dat zich tij dens zijne afwezigheid had afgespeeld. De man was gehuwd en had twee dochtertjes, van drie en van anderhalf jaar- Omdat zijn week loon ontoereikend was om in de behoefte van het gezin te voorzien, ging zijn 26-jarige vrouw meer malen uit werken. Het huwelijk was, ook volgens de omwonenden goed. Wanneer de vrouw uit werken was, bracht zij haar beide kinderen in een naburige kinderbewaarplaats. Volgens de vrouw, heeft hét oudste kindje, waaraan zij zeer gehecht was, daar roodvonk opgedaan. Het meisje is daar den tweeden Paaschdag aan overleden. Dit trof de vrouw zoo hard, dat zij er na Paschen voortdurend onder gebukt ging en van den ochtend tot den avond over haar doode kind zat te denken. De man had gisterochtend tegen haar gezegd, dat het goed voor haar zou zijn wanneer zij, om haar zinnen te verzetten, weer aan het werk ging. Zij moet toen tegen hem gezegd hebben: „Stel je voor, dat ook het tweede kind roodvonk zou krijgen. Dan ging ik liever dood." De man weet zich niet meer precies te herinneren, of dat spreken over den dood op haar zelf of op het kind sloeg. Maar in ieder geval had de man haar gezegde niet ernstig genomen. Bij zijn thuiskomst gister middag nu vond hij beneden in de kamer zijn kindje van anderhalf jaar in het ledikantje, met afgesneden hals. Het lag daar nog met de pop ip de armen, juist zooals het tebed moet zijn gelegd. Hevig verschrikt riep de man om zijn vrouw, die geen antwoord gaf. Hij ging naar boven en vond haar op bed met bebloeden hals en bebloede had. De vrouw reageerde op geen enkele vraag van haar man, doch staarde wezenloos voor zich uit. Hij heeft toen bij een winkelier in de buurt den Geneeskundigen Dienst en de politie opge beld. Een geweldige ontroering greep de geheele Duurt aan. Toen dr. Sassen van den Geneeskujv- digen dienst en de commissaris van politie de heer Kramer ter plaatse kwamen, kon slechts de dood van de kleine worden vastgesteld- Op de .tafel lag een haarlok van den blonden krullebol, die de vrouw na de daad moet hebben afgeknipt. De vrouw, die geen levensgevaarlijke wonden had, reageerde ook nu op geen enkele vraag. In overleg met den geneesheer heeft de commissaris Kramer haar naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal laten vervoeren, waarheen ook het lijkje werd gebracht. Eerst in het ziekenhuis gelukte het den heer Kramer de vrouw een regelmatig verhoor af te nemen Zij vertelde dat zij tot de daad gekomen was, ir, haar eenzaamheid, toen zij in een toestand van wanhoop was geraakt door het voortdurend denken en mijmeren over het verlies van haar oudste kind. De vrouw had geen voorstelling meer van den tijd waarop ze tot de daad gekomen was. Ze vertel de, dat ze zich zelf ook getracht had den hals af te snijden. Toen dit niet gelukte, heeft zij zich in de borst gestoken. Daarna heeft ze nog haar man tel aangedaan, de kraag hoog opgezet, om haar .wonder, te bedekken, en is uitgegaan met de be doeling zich dan maar te verdrinken. Maar de moed daartoe ontzonk haar onderweg. TToen is ze naar huis teruggekeerd, heeft zich te bed gelegd, waar haar man haar vond. (Hbld.) DE VORST, In Friesland zijn op de zes dakpannenfabriekem rond 150.000 ongebakken dakpannen, die te dro gen waren gezet, bevroren. HET WEER Gedurende het einde der week werd overal in Engeland een temperatuurverlaging van twintig tot dertig graden geconstateerd. Gemeld wordt, dat hevige sneeuwstormen over een groote uitge strektheid woeden in hoofdzaak in de Midlanden en hét Zuiden. VISIOENEN VAN EE» J R.K. MEISJE Van een R. K. boerendochter van dertien jaar te Fendrupt bij Rémiremont in de Vogezen wordt vertelt, dat zij de laatste dagen verschijningen van de H. Maagd heeft gezien. Het meisje, Marcello Georges, was, zoo lezen wij in „Le Temps," op een middag omstreeks vier uur ergens in een weide en zeide daar haar gebeden op, toen zij plotseling in de wolken Maria meende te zien, met de armen langs het lichaam en de handen, waarop een gloeiend licht viel, naar buiten ge strekt. De volgende dagen herhaalde het visioen zich omstreeks den zelfden tijd. De zaak werd ruchtbaar, en een menschenmassa komt nu ie- deren middag toegestroomd om de extase van Mar- celle bij te wonen. Zij knielen daarbij en zingen liederen. Een met bloemen versierd altaar zon op de plaats neergezet zijn, ofschoon volgens het zelfde bericht de geestelijkheid zich rnog niet met de zaak heeft bemoeid. De „Matin" geeft een foto van het schouwspel, dat zich eiken middag herhaalt: Marcelle omringd door eenige familieleden, een kaars in de hand, en honderden menschen om haar heen, eveneens met kaarsen. Volgens den berichtgever van dit blad is het meisje Vrijdagmiddag ongeveer tien minuten lang in extase geweest. Daarna zeide zij, dat de Maagd haar weer verschenen was en haar gezegd had, dat men ter plaatse een kapel of een beeld moest oprichten, met den naam van No tre Dame du Pont Roche of Notre Dames des Graces. Geld, dat men haar aanbood, wilde Marcelle niet hebben; wel kaarsen en bloemen voor Maria. Van een onzer lezers te Amsterdam ontvangen wij de volgende bemerking omtrent den gepubli- ceerden omzet aan de veiling te Noordscharwoude. De inzender schrijft: M. de R„ In uw blad van Zaterdag 14 April 1928 pu bliceert u eten staatje omtrent den omzet van de veiling te Noordscharwoude. Maart '28 Maart '27. Kg. Kg. Roode kool 2 441.400 4.124.000 Gele kool 1 209.700 1.471.200 U ien 100 850 416.100 Peen 85.300 87.300 Kroten 1.100 4.350 Rapen 150 1.250 Totaal 8.781.300 8.864.800 in werkelijkheid is dit 3.888.500 6.104.200 omdat de optelling foutief is. Hierdoor komt de j opbrengst in 1928 nog in een veel gunstiger dag- 1 licht te staan dan die in 1927. j De geachte inzender heeft volkomen gelijk, i Tusschen de gele kool en de uien is de witte kool uitgevallen met een omzet in Maart 1928 van 4.942.800 K.G. tegen 2.760.600 K.G. in 1927. Om kort te gaan, binnen acht dagen zal ik de ffabriek verlaten hebben." „Binnen acht dagen?" „Ja. Mijnheer Labron wilde mij hier de maand uithouden, maar dat was een aalmoes, die ik niet van hem verkoos aan te nemen." „En waar wilt ge heengaan^ als die acht dagen om zijn?" vroeg Ernst met aandrang. „Wat zult ge aanvangen?" „Waar ik heen moet Ik weet het niet. Wat ik zal beginnen? Wterken Ik ben wel genoodzaakt om te werken, om heel hard te werken, ten einde het brood voor mijn kinderen te verdienen!" „"Hoor eens, Johanna, men moet een toestand, die uit zich zelf reeds ernstig 'genoeg is, door eigen toedoen biet nog ernstiger maken. De pa troon had immers ^eSurende die maana nog op het genomen besluit 'terug kunnen komen." „Neen, ik wil wieg." „Wilt ge weg?" Is dat wterkelijk gemeend?" „Oprecht gemfeend, ik zeg u, ik kan en ik wil hier niet langser blijven." „Maar je hebt hiiex zoo'n rustig leven; je be hoeft hier nooit biezorgd te wezen voor den dag van morgen." „Ja. dat is iets, wat ik dan maar moet vferlie- ZWARTBEENIGHEID BIJ AARDAPPELS. In het tijdschrift over plantenziekten publiceert Dr. Oortwijn Botjes de resultaten van een onder zoek betreffende deze aardappelziekte. Zooals men misschien weet wordt deze aardappelziekte ver oorzaakt door een bacterie. In den zomer worden I soms de bladeren van een aangetaste struik vrij plotseling geel en de plant sterft af. Trekt men een stengel uit den grond, dan blijkt deze even onder den grond verrot te zijn. Is de grond iets vochtig dan is het een vieze zwarte, massa. Op grond van zijn onderzoekingen komt dan Dr. Oortwijn Botjes tot de volgende conclusies: 1Zwartbeenigheid wordt slechts veroorzaakt door een bacterie: Bacillus atrosepticus van Hall. 2. De besmetting wordt met den poter over gebracht. 1 3. De smetstof kan van de moederplant in de jonge knollen worden overgebracht zónder de plant te verlaten. zen. Tk zal harder moeten werken 'dan nu, dat is het eenige." „Behalve dat ik het geluk moet missen u te zien." 1 „Dat is vóór ons beiden misschien het aller best. Denk aan hetgeen ik u gezegd heb. Als ge mij uit het oog verloren hebt, zult' ge mij het gemakkelijkst Üeeren vergeten." „Herinner u ook, wat ik daarop geantwoord heb: Mijn liefde is mijn leven! Ik kan evenmin nalaten u lief te hebben als aélem te halen. Ik smeek je, Johanna, doe niets in overijling. Morgen zal ik met den patroon spreken en hem dringend verzoeken, u hier te laten blijven." „Dat zult ge niet'doen, meneer Garaud, ik ver bied het u!" „Maar je maakt je zelf doodarm." ,Met oen weinig moed gewient men zich zelfs aan de armoede en hoe gering mijne verdienstens ook zullen zijn, ik moet met de mijnen blijven voortleven." „Of u dood werken, als u/w krachten u be geven. Johanna, je kent mijn gevoelensvoor u. Ik herhaal u van avond wat ik u van morgen gezegd heb: Ik heb je lief schenk mij uw wederliefde laten waj van heden af voor en met elkander leven!" "(Wordt vervólgid).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2