NIEUWE EN MARTELARES Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No iitebc. TELEPHoow sg Donderdag 19 April 1928 37 e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen indeelhouidera Huizen Huizen I HIiMIJkUl C0UR41T n«9P. Pinnrant lint "m. "V -JmMUb* aA» vm* Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-üitg'. J. II. HE1ZEB - Bureel l¥oord§charwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verboden. Het moet den Duitschers een zekere genoegdoe ning geven, dat het eindelijk een der'hunnen gelukt is, den Atlantischen Oceaan van Oost naar West pver te vliegen. De pogingen tot nu toe door Franschen en Engelschen gedaan, zijn allen mislukt en hebben aan alle vliegers, die ze deden, het lever gekost. Dit teeeknde de moeilijkheid der onderne ming, het haast hopelooze der pogingen en de ernstige gevaren, daaraan verbonden en geeft nu aan, het Welslagen een grooter beteekenis. In wer kelijkheid lijkt die beteekenis voorloopig gering. Dat vliegtuigen dergelijke en grootere afstanden kunnen afleggen wisten we al. Ook, dat het mis pikken van den tocht tot nu toe niet gewetep moest worden aan den invloed van het water waar boven men vloog, maar enkel aan dien van de atmosferische toestanden boven dat deel van den lAtlantischen Oceaan, dat men overvloog. Wil de geslaagde tocht dus voor de toekomst van het vliegwezen eenige beteekenis hebben, dan zou het deze moeten zijn, dat hij het duidelijk maakte, hoe die invloed te neutraliseeren was, op welke wijze men dus de belemmering dier atmosferische in vloeden, waar men machteloos tegenover stond, kon wegnemen. Maar wat uit dezen tocht te lee- ren is en wat ook de mislukkingen duidelijk hadden gemaakt is, dat we sterkere vliegtuigen moeten hebben, die tegen elke weersgesteldheid hup koers kunnen houden. Zoo dan ook dit slagen ons iets verder wil brengen, dan zal het moeten zijn, dat de vliegers die den tocht volbrachten eenige nauwkeurige waarnemingen hadden verricht omtrent het afwijken van de magneetnaald en het kompas. Want die afwijking is tenslotte de groote oorzaak geweest van al de mislukkingen en van het landen van de „Bremen" niet in New York, maar dicht bij de Poolzee. Door de nabijheid van de Pool wellicht, wijst het kompas niet juist meer en raakt men uit de koers. Wanneer nu de geslaagde vliegers daarom trent eenige aanwijzing konden geven, dan was men natuurlijk op weg om de moeilijkheid te onder vangen en ondanks de afwijking van het kompas den koers te houden, tenzij dan dat de weersge steldheid dat absoluut onmogelijk maakte. Maar, zoo op deze wijze al eenige winst uit den tocht té halen zou zijn, het is niet daarom dat zij de geest drift en bewondering der wereld wekt. Die ziet er een sportieve praestatie een uiting van durf en vastberaden koelbloedigheid in en juicht deze toe En het is ook hierom, om deze bewondering voor !de vliegpraestatie, dat het gelukken den Duitschers een gevoel van voldoening moet geven. Zij zijn de Jaatste jaren door de sympathie en bewondering hunner medemenschen niet verwend. De oorlog en de handigheid der Entente heeft hen tot barbaren gemaakt. Ieder meende het (recht te hebben minachtend over hen te sprekep en hun praestaties op het gebied van wetenschap, kunst, sport of welk gebied ook, te kleineeren. En zelve voelden ze zich door de nederlaag en de hopelooze toestand van hun land in de eerste •na-oorlogsche jaren neergedrukt. Nu zien ze zich eindelijk weer erkend, bewonderd. FEUILLETON Het is niet het eerste bewijs van vergissing. Nog 'pas heeft een bekend Engelschman erkend, dat men zelfs midden in den oorlog nog de beteekenis van Duitschiand voor het cultuurleven der wereld begreep. Dat was dus, toen men het volk de leuze van het Germaansche barbarisme leerde. In re- geeringskringen denkt men er nu nauwelijks nog aan. JDuitschland is opnieuw opgenomen in de rij der groote mogendheden. En het voorstel van den Amerikaanschen minister Kellogg, tot het aangaan van een anti-oorlogsverdrag is ook aap 'Duitschiand gedaan. Naast Duitschiand zijn het Engeland, Italië en Japan die uitgenoodigd worden in een plechtig tractaat te verklaren, dat ze den oorlog buiten de' wet stellen en onderlinge geschil len. slechts door vreedzame middelen zullen oplos pen. Deze uitnoodiging is een vervolg op de FrnaschAmerikaansche onderhandelingen over 'n 'derelgijk verdrag. Van den beginne af heeft Ame rika aangedrongen op een gemeenschappelijk ver drag, terwijl Frankrijk een tweezijdig verdrag tus schen Amerika en Frankrijk voorstond. De Fran- .schen voelen zich dan ook door de keer, die de onderhandelingen genomen hebben een beetje in hun wiek geschoten en voelen dat hun doel, een inniger verhouding tusschen Amerika en Frankrijk driet bereikt wordt. Maar ze zijn nu onder Briand's leiding eenmaal in het schuitje gestapt en moetep nu wel meevaren. Alleen blijven ze zich nog een beetje tegen de koers verzetten. Amerika wïl vap de handhaving van de verdedigingsoorlog niet we ten Het begrijpt te goed, dat iedere oorlog 'een verdedigingsoorlog heet. Maar ook al zou het, het .recht van verdediging willen erkennen, dan zou het dit nooit zoo ver willen uitstrekken als Frankrijk dat het verleenen van hulp aan zijn bondgenooten m Midden en Zuid-Oost Europa, speciaal aan Polen en Tsjecho Slowakije tot de verdediging zou willen rekenen. Zoo ver zullen ook Engeland, Duitschiand, Italië en Japan het wel niet willen uitbreiden. Maar zij kunnen als leden van den Vol kenbond, die de verplichting oplegt om in een oorlog tegen de aanvallende partij op te treden, ook niet eiken oorlog uitsluiten. Hierin zal dus de Amerikaansche regeering hen tegemoet moetep komen. Het. is immers de vraag, of Italië het geweld, dat het als de beslissende factor erkend, uit het internationale leven zal willen uitsluiten. Het heeft nu in de inaanslag op den koning weer ervaren, dat geweld altijd geweld uitlokt. Hoe sterker de verdrukking, hoe sterker ook de reactie. In Italië zijn de koningen nooit erg veilig geweest. Maar het fascisme heeft er dat niet beter op gemaakt. En wanneer het waar is, wat de Italiaansche regeering thans nog ontkent, dat ook op Mussolini een aan slag gepleegd is, dan is het wel duidelijk, dat zich hier weer het verzet tegen de fascistische verdruk king en het fascistisch geweld uitspreekt. Maar Mussolinis maatregelen en woorden zeggen voldoen de wat zijn antwoord zal zijn. En het lijkt dan ook weinig waarschijnlijk, dat hij zich door een ver drag zou willen binden, het geweld buiten de in ternationale samenleving te sluiten en van den oor- 'log als middel tot bereiking van zijn doel afstand te doen. Ook Engeland zal wel een beetje huiverig zijn jzich al te vast te binden. Het kan overal in de 11) De jonge vrouw verhief zich met verontwaar- digingi. „Met u leven" I riep zij. ,,Uw bijzit wor den! Om het te wagen, mij, al is het ook onder bedekte termen, zulk een voorstel te doen, moet ge mij minachten, en "Vanneer heb ik daartoe u het recht gegeven?" „Bij alles wat mij heilig is, Johanna, bij mijn eer bezweer ik u, 'dat ik op den dag, waarop vol gens die wet uw fw/eduwrouw zal geëindigd zijn, u naar het altaar zal geleiden om mijne vrouw te woïden." „Ge zijt een dwaas, mijn arme Ernst! Zal ik' u mijn ellende met twee kinderen als huwelijks gift bijbrengen? „Aan uwe zijdie, Johanna, zullen mijn moed en mijn werkkracht verdubbeld wezen! Met u ben ik zeker rijk te worden, zeer spoedig rijk te wor den." ,Moe," riep opeens de kleine George, hoort u wel, wat vriend Ernst zegt? Hij belooft ons rijk te makten en als hij zelf rijk is, zal hij mij een ander paardje geven, een groot paard, heelemaal van hout en veel grooter en veel mooier dan dit paardje. Niet waar, vriend Ernst?" „Ja, mijn schat, ja, alles wat ge wilt!" zei de opzichter, terwijl hij het kind kuste. Daarop ging hij op hartstochtelijke wijze voort: „Johanna, lieve Johanna, denk toch na! .Wat ik u voorsla is het leven, is het geluk uwer beide kinderen, die ge 'zoo teer bemint, en die ook ik van ganseherharte liefheb!" De jonge vrouw"cteed een paar schreden heen en weer .Het was haar aan "ie zien, dat er een strijd in haar binnenste plaats vond. „Ik bid u, Ernst, ga heen," zei ze eindelijk op zachter toon. „Voeg geen woord meer bij alles wat ge reeds gezegd hebt. Ge weet niet, hoe pijn lijk het is u te moéten aanhooren. Ga en laat me met mijn smart alleen.' wereld den oorlog noodig hebben om zijn gezag te handhaven, en kan er allerminst zeker van zijn dat die oorlogen als verdedigingsoorlogen zullen erkend worden. Het gemakkelijkst zal zeker met het ontwa pende Duitschiand te praten zijn. Het kan er al leen belang bij hebben eiken oorlog uit te slui ten. Er zijn er zeker nog in Duitschiand die van een revanche-oorlog droomen. Maar hun aantal slinkt. Zelfs de Duitsch-nationalen zijn niet hee lemaal betrouwbaar meer en waarom dan ook de conservatieven zich van hen hebben afgescheiden. En de aanstaande verkiezingen zullen wellicht too- nen, hoe geringe invloed deze fractie nog in het land heeft. Uit den Omtrek OUDiE NIEDORP- Het aanbrengen vau een sproeifaltmortel be- harding op den Reidersweg in deze gemeenten, is behoudens goedkeuring van 'Gedeputeerde Staten ondershands opgedragen aan de Naamlooze Ven makerij van den heer B. J. Hoffschlag, die de zaak pas onlangs had overgenomen. De heer Hoffschlag had kort te voren de verdieping verlaten. Hij had een cigarette gerookt. Vermoedelijk is een vonkje daarvan tusschen het hout gevallen. Een kachel brandde er niet. De geheele verdieping brandde uit. Veel hout is door de vlammen, die even fel uitsloe gen, vernield. De inboedel is verzekerd op beurspolis. In de beide hooger gelegen verdiepingen lag hout opgeslagen. Zij bleven voor het vuur ge spaard, hoewel het niet veel scheelde of de vlammen waren naar de tweede verdieping door geslagen. De brandweer bluschte het vuur met twee s tralen. BRAND IN EEN GARAGE. Gistermiddag omstreeks twee uur geraakte in dede garage van de firma Van Messel op het Jacob Obrechtplein, bij het schoonmaken van een auto een bus met olie in brand. Vlammen en een ge weldige rook waren, hiervan het gevolg. Door het personeel der garage werden in aller ijl de bin- uootschap deGerultehlooze weg^'Te Heemst odé ™aande auto's/aar baiten Sleden. Onder t us p oi Ann 6 schen verscheen de brandweer ter plaatse, welke 'er spoedig in slaagde het vuur te bedwingen. Zij verleende voorts met haar zuurstofapparaat de eerste hulp aan een monteur, welke door den verstikkenden rook bedwelmd geraakt was, waar na het den ter hulp geroepen Geneeskundigen Dienst gelukte den man bij te brengen. voor roud f21000 OUDE NIEDORP;. D'e bibliotheek der Ned. Herv. gemeente al hier is weder gesloten. Dezen winter maakten 38 lezers van deze instelling gebruik, aan wien tezamen 647 boeken werden uitgekeerd OUDE NIEDORP- Op de ambachtschool te Alkmaar werden be vorderd N. Helleman van de 2e naar Je 3e klasse en P. Mijts van de le naar de 2e klasse, beiden wonende alhier. BRAND. Gistermiddag is brand uitgebroken in den kel der gelegen onder den winkel van Hagemeyer's City Magazijnen aan den Noord Blaak te Rotter dam. De brand schijnt te zijn ontstaan in eeij voorraad emballage, waardoor geweldige rook ontstond, die weldra door het geheele gebouw trok en aan de zijde van den Blaak en den Visschersdijk naar buiten sloeg over alle drie verdiepingen. Met twee stoombrandspuiten en een groot aantal hand spuiten is met totaal twaalf slangen water gege ten. De kelder is geheel en al onder water gezet, den man niet te springen. Hij waagde het toch en Het water kon echter niet tot de zoldering komen ploeg met een been juist tegen een lantaarnpaaltje, doordat het blijkbaar werd afgevoerd. Daarom Uit de Hoofdstad OP DE TRAM GESPRONGEN. Gisteravond omstreeks kwart voor tien wilde op de Martelaarsgracht een ongeveer 45-jarig be woner van den Nieuwendijk springen op den mo torwagen van lijn 3, welke juist van de halte richting Postkantoor was weggereden. Het asphalt ter plaatse is daar opgebroken; ter waarschuwing van het rijverkeer zijn lantaarns op paaltjes geplaatst. De conducteur waarschuwde Hij bet de tram los en viel voorover tusschen den motor- en bijwagen in. De bijwagen reed hem over het lichaam. Een poging om den bijwagen op te vijzelen slaagde niet, daar de vijzels in het losse zand wegzakten. Met behulp van tal van omstan .alle vitrines in den winkel terzijde geschoven, zoo dat de vloer kon worden weggebroken. Aan de verkoolde planken en binten was duidelijk te zien dat het vuur fel heeft gewoed, al heeft men, tijdens den brand zoo goed als geen vlammen te zien ders heeft het trampersoneel den wagen uit de gekregen. De eigenlijke vuurhaard heeft sporen gelicht, waarna het mogelijk was den on gelukkige te bevrijden. Hij bleek te zijn overleden. Tengevolge van het droevig ongeluk had het tramverkeer in beide richtingen ongeveer een half uur vertraging. BRAND IN EEN MEUBELWERKPLAATS Gisteravond ongeveer negen uur ontdekte de politie van het bureau Lauriersgracht, dat kunnen benaderen. De rook stond zoo dicht iji, het gebouw, dat zelfs met rookmaskers niet door tie dikke wolken kon worden heengedrongen. Een; der opzichters van de afdeeiing brandbluschmi'd- delen is nog een oogenblik door den rook bevangen1 geweest, maar reeds spoedig kon hij zijn werkzaam heden weer hervatten. Tijdens den brand, waarbij behalve de hoofd,- commissaris, de heer A. H. Sirks, zich eenige raads- brand was op de eerste verdieping van het perceel leden bevonden, is een groot gedeelte van den een oud pakhuis, dat naast het bureau ligt Op genoemde verdieping is gevestigd de meubel- Noord Blaak afgezet, waardoor groote stagnatie is ontstaan in het tramverkeer. „Ik laat u een blik werpen in de toekomst die ga voor u hebt, zoo ge uw eigen weg zoudt 'blij ven volgen. Maar tegen wil en dank zal ik u red- «fen. Ik laat u niet.' aan de ontbering en d6 ver- twijfelnig ten prooi! Ge moet de mijne worden." „O God," riep Johanna handenwringend uit. i,Hij heeft geen medelijden mét mijhij wil niet zwijgen; hij wil niet heengaan." wil u mijn genegenheid toonen, door aan uw verlangen te voldoen. Ik ga heen. Maar slechts om aan u te blijven denken, om naar middelen' om té zien, die u het geluk: moeten verzekeren." Ernst Garaud verliet de jonge vrouw, die innig ontroerd in haar loge achterbleef. HL n A 1 Alleen zijode, zonk de ontmoedigde vrouw op gezegd hebt. Ge weet niet, hoe pijn- een stoel neder en mompelde in zichzelf- te moéten aanhooren. Ga en laat me „Hij heeft gelijk, groot gelijk! De arme kleinen M r 6n ik, wo zijn aan "de ellende prijs gegeven. Hoe Maar ïk deel m uwe smart! riep Ernst uit. zal ik ooit met mijn handenarbeid de Verpleging Als ik u zie lijden, lijd ik eveneens. Gij- en uwe van mijn kleinen Lucie kunnen betalen, hoe Ge- kinderen konden zoo gelukkig zijn! Zoo ge Mijn orge laten school gaan? O, mijn toestand is wel aanz°.e1k,^an de hand wijst, komt ge m de grootste droevig. Ernst biedt mij rust en welvaart aan, moeilijkheden. Wat kan een arme vrouw alleen maar dan zou ik" zijn vrouw moeten worden vendienen? Hoe zult ge "de kleinen behoorlijk aan voedsel en kleeding Tielpen en wat moet er later van hun opvoeding 'terecht komen?" „Doe dat niet, doe dat niet', Ernst!" riep de weduwe met de beide handen tegen het voorhoofd dan zou ik ontrouw moeten wezen, aan de laat ste gelofte, die ik den steïvenden Peter deed. Neen, neen, wat ook' gebeuren moge, ik wil stand vastig blijven!" Zij dwong zich zelve tot grootere kalmte, stonid gedrukt Ge schildert muj de toekomst met de op, wischte haar oogen af en verliet de loge, om donkerste kleuren am rnjj bang te maken, om mij de poort te sluiten, gelijk haar plicht was Ver- allen moed te benemen. volgens deed zij haar ronde door de feege 'werk zalen, bezichtigde den stal, waar de koetsier de paaiden verzorgde en keerde naar haar klein vertrek terug. Mijnheer Labron wilde uitgaanJohanna open de hein de deur, zonder dat er van weerskanten een woord gesprokén ewrd. George speelde op den grond en 'had tér afwis seling bij het paardje, dat altijd onder zijn bereik scheen te moeten blijven, oéc' een doos looden soldaatjes genomen. De jonge vrouw "bereidde spoedig het avondeten. Zij zelvfe had geen honger, maar moest aan het kind denkten. De koetsier ging ook uit. Johanna bleef in de fabriek alleen. X. Sedert den dood zijner vrouw "had de ingenieur alle dienstboden uit zijn huis heengezonden. Jo hanna ruimde zijn kamer op. D'e kantoorbediende hield het kabinet zooveel mogelijk vrij van stof. Mijnheer L'ebron dineerde steeds in een restaurant van Alfortville, waar hij ook verscheidene offi cieren ontmoette, waaronder hij eenige "vrienden bezat. Tegen elf uur kwam hij des avonds thuis en werkte dan nog 'twlee of drie uur bij lamplicht. Des morgens stond hij vroegtijdig op, zette zich wederom aan den arbeid en deel zijn eersten rondgang door de werkplaatsen, zodüra "jé werk lieden met hun taak waren begonnen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1