NIEUWE i HARTenKUIJT k Ui^ Hike Breijer Nieuwsbladfv. Holl. Noorderkwartier jhtijd STER-TABAK Zaterdag 21 April 1928 37e Jaargang AMANDELTJES- PUDDING Firma R. J. HOUWING TEL 844 11181118 Revue vei Je Week Nederland-Denemarken Een prima LUIDSPREKER voor f 12, rftn w m m ww Etkend de beste Speciaal Corsetten - Magazijn No 47 INTERC. TELEPHOON 52 LANGEDUkER COUftAHT courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnem «ntsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uiig*. J. II. KEIZER - Rureel UToordscharwoude Ad ver tent i«n van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever TOB NOOIT. FORTUIN MAKEN. Menig populair boek is er geschreven, tenein de aan het goedgeloovige boek het geheim van fortuin-maken te leeren. Nietwaar, wie zou niet een paar gulden neertellen, wanneer dit hem het middel moet verschaffen om dit kleine bedrag honderd, duizendvoudig terug te krijgen? Helaas! De koopers van zulke boeken begrijpen niet, dat de uitgever slechts zelden bedoelt: hoe de lezers zullen fortuin maken. Het was zijn ei gen fortuin dat hij najoeg bij het uitgeven van zulke boeken. Inderdaad..... te speculeeren op de goedgeloovigheid heeft menig respectabel handels man en beurshabitué,. evenals menig minder ge respecteerd kaartenlegster en astroloog, er boven op geholpen. De publicatie van zulke boeken is inderdaad niets anders dan de goedgeloovigheid exploiteeren. 'Want tenslotte, het' groote geheim van geldwinnen is geen geheim. Men vindt het niet in daartoe ge schreven handboeken. Het ligt open en bloot in de spreekwoordelijke wijsheid van alle volkeren. Wilt gij dit geheim in. enkele regels? Welaan •dan.- „Vele kleintjes maken één groot." ,,Pas op de centen en de guldens zullen voor zichzelf zor gen." „Een stuiver gespaard is een stuiver ge wonnen." „Arbeidzaamheid is de baekrmat van den voorspoed." „Rust roest." „Zet de te ring naar de nering." „De morgenstond heeft goud in den mond." „Bijt eiken duit in tweeën alvorens hem uit te geven." Enz. Deze enkele regels zijn meer waard dan onver schillig welk boek van twee gulden, en heel wat goedkooper. Heele geslachten hebben hierin hun ondervinding neergelegd omtrent de wijze waarop men het best in de wereld tot fortuin kan komen. En deze ervaring dagteekent reeds van eeuwen, al vorens er boeken gedrukt werden I „Ga naar de mieren," zegt Salomo, ,,en wordt wijs, gij luiaard." Met dit alles bedoel ik echter niet spaarzaamheid te vereenzelvigen met gierigheid en schraapzucht. Spaarzaamheid gepaard met bedachtzaamheid; zie daar den gulden middenweg. Een gulden die on gebruikt blijft, is minder waard, dan een cent die uitgegeven wordt. Indien gij moet sparen, indien gij moogt bedacht zijn op het geldelijke, dan mag dit alleen gerechtvaardigd heeten, indien gij dit geld bestemt om het nuttig te gebruiken. Indien het uwe bedoeling is het te begraven och, laat dan de dubbeltjes maar rollen. Het is beter, dat ze in de circulatie slijten, dan roesten in den grond Ook hierin is er geen wijsheid, die niet door overdrijvingt ot domheid wordt. Zelfs in het goede is „te" er te veel Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Meilenstraat 120, 'sGravenhage gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N. N.. te N.S. Wis en zeker kunt gij bij ernstig willen, die. slechte neiging in u verbeteren. Zoo u ons schreef, is het een drang, als het ware buiten u om en voelt ge u er machteloos tegenover staan. Toch zit de fout wel degelijk bij uzelf en moet gij den 1 strijd aanbinden met uw eigen „ik." Telkens als Cie onaangename drang, waarvan de gevolgen voor u zoo gevaarlijk zijn, zich van u tracht meester te maken, zet gij onmiddel lijk een mooie ge dachte ervoor in de plaats, aan welker uitvoering gij direct gevolg geeft. Als ge u daar stipt aan houdt, kan het niet anders of uw verkeerde nei ging verliest haar kracht en zal na eenigen tijd ge heel verschrompelen en langzaam verdwijnen. Het gaat dan met haar als met de een of andere ge woonte, die men zich heeft eigen gemaakt. Men denkt oorspronkelijk er niet meer buiten te kunnen, ma^ rwijzigt men haar of zet men er een andere gewoonte voor in de plaats, dan zal de oude manier van doen wel telkens boven komen, maar door even zoo vele malen haar weer te on derdrukken, verdwijnt ze langzaam geheel en al. Dit zult ge bij uzelf al wel eens hebben kunnen MET GRATIS GRENADINESAUS BEN HEERLIJK NAGERECHT PUD DIN GRAB RIEK GRONINGEN waarnemen. Het bestrijden van een slechte neiging, is natuurlijk lastiger, maar kan toch op dezelfde manier en even goed Verbeterd worden. Verzonden brieven: K. G. te N.S. L N.S. Mej. P. te O- Vrager te B. MIEHT 1 HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en KEUKENGEREEDSCHAP Na het heerlijke, zoele soms zelfs zwoele lente weer van Paschen is weer ingetreden de periode: waarin de kille, snijdende Noordenwind ov.t- heerschte. Wij gingen weer sidderen en heven, onze dikke mantels en jassen haastiglijk aantrek ken. Zelfs de koortsige spanning, waarmee tijdin gen werden tegemoet gezien van de „Bremen", die de luchtreis van West naar Oost naar Ame rika maakte, en reeds verloren werd geacht, toen op Zaterdag 14 April het verrassende bericht kwam, dat de Duitsche vliegers niet het ramp zalig lot hadden gedeeld van zoovele waaghalzen, die vóór hen den grooten vijver, genaamd Atlan tische Oceaan waren overgevlogen, maar behou den in ,the far West" waren gearriveerd, kon bij velen de huivering door de kou van half April berokkend, verjagen... Evenmin de emotie over den gïuwelijken aanslag, gelukkig tevergeefs te Milaan op den Italiaanschen Koning gepleegd; en die aanleiding gaf tot gelukWenschen, door onze regeerlng gericht tot "de Italiaansche. Zelfs zeer schokkende tijdingen als over het schrikkelijk spoorweg-ongeluk bij Parijs en de verontrusten de aardbevingen-nova lieten ons "in physieken zin, koud. De Nederlandsche Senaat heeft in de achter ons liggende week drie openbare vergaderingen gehouden, waarin bespiegeld werd over de Staats- begrooting voor T 928, dat al bijna vier maanden oud is. De aandrang, welke uit de Eerste Kamer kwam, om terwijl het verkiezingsjaar 1929 met rassche schreden nadert, thans nog geen „groot politiek debat te houden over het Staatsbudget voor het loopénde jaar, deze 'was 'helaas vruch teloos. Op ensdag, Donderdag en Vrij.fog'j.l. hadden deze senatoriale bespiegelingen plaats. Em ze zuilen deze week vervolgd worden. 'De woor denstroom is eilacy, niet te stuiten. Deze discussie werd op 11 April j.l. geopend door den Katholieken senator mr. van Lanchot, die o.a. samenwerking tusschen katholieken en soc.-democraten „carrement" afwees, en een waar pleidooi hield voor de herleving van de Rechtsche Coalitie. Ook' verklaarde de afgevaardigde zich vriend en voorstander van de differentieele tarie ven. De Vrijheids bonier Mr. Rink, sprak vrien delijke woorden aan het adres v'an het iitteodl, extraparlementair Ministe-rie, gaf de verwach ting te kennen, dat na Juli '29 allicht „dit of een soortgelijk kabinet" aan het bestier !zal blijven. De Vrijz. democraat dr. van Embden bereed zijn stokpaardje eenzijdige ontwapening, betwistte dat Nederland,, als lid van den Volkenbond zijn neu traliteit zal kunnen handhaven hij internationaal conflict. In zijn ontwapeningsijver, schreef een liberale overzichtschrijver, doelend op de rede van Emb den .overtreft hij zelfs de S.D.A.P., wier jong ste Paaschresolutie hem nog Ie veel mobilisatie- mogelijkheid laat. En de overzichtschrijver van de „N. Rott. Crt." noemde Prof. Van Embden „een monomaan" op dit stuk'. 'Dr. Wibaut, de soc.-democratiscbe ex-machtige uit Amsterdam, erkende dat de kans op een Roomsch-socialistische samengaan zeer gering is. Hij bestreed heftig de economische politiek van katholieke zrjde begeerd. Prof. Mr. Diepenhorst bleek innig overtuigd van het weldra herleven der Rechtsche Coalitie. De senator-hoogleeraar kwam ook op tegen de overdreven Staats-bemoeiing, wtaardoor weerzin wordt gewekt tegen Parlement en „politiekerij". In de vergadering van Vrijdag 13 dezer die laat begon, wijl het „quorum" van 26 er aanvan kelijk niet bleek te zijn, voltooide mr. De Vos van Steenwijk, de ehr. historische senator, zijn pleidooi voor het wjederom samengaan van 'ie drie Rechtsche partijen. Hij wil de Coalitie vóór de verkiezingen van het volgend jaar hersteld zien, en vertrouwt daarvan het beste. De heer De Vos van Steenfwijk verdedigde het financieel beleid van ie Regeering, hij acht (in flagranten strijd met dr. Wibaut) belastingver laging noodig in het belang van prijsverlaging en werkverruiming. De katholiek Blomjours drong er op aan, dat bij de regeling v'an 'de finan- éicele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, de Grondbelasting en de Personeele aan de Ge- tneenten zullen worden afgestaan, teneinde hét Zwaartepunt der heffing van gemeentelijke be lastingen te verleggen van 'het persoonlijk inko men naar het roerend en onroerend bezit. Door een aansluiting aan de Radio-Centrale van beluisterd men Zondag, 's namiddags 2 uur, de voetbalwedstrijd Doorloopend verslag door deskundige ooggetuigen van den voetbalwedstrijd, die gespeeld wordt in het Stadion te Amsterdam. Wacht niet langer en geef U op als abonnée. Beleefd aanbevelend. Mr Mendels, de soc.-democratische jurist, richt te Vrijdag j.l. geweldige aanvallen tegen de Coa litie-vrienden en bestreed op de hem eigen, harts tochtelijke wijze vooral het betoog-Dieperihorst. Tenslotte bepleitte de vrijz.democra.at Westerdijk de wenschelijkheid van een spoedige regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen te, alsook voor ongerepte handhaving van het vrijhandels beginsel bij onze handelspolitiek. Op Dinsdag-middag 17 April gaat het sena toriale molentje weer lustiglijk malen. Over het Paaschcongres, door de S.D.A.P. ge houden, toeken ik nog aan, dat de resolutiën van het Partijbestuur worden goedgekeurd, terwijl de mobilisatie-motie op het Congres goedgekeurd, door de tegenstanders halfslachtig, vaag- en mis leidend iwordt genoemd. De gisting in de soc.- democ-ratische gelederen duurt voort. De communisten hebben dp hun jongste congres den heer Wijnkoop geschetst als ganschelijk door Moskou gekwalificeerd. De Engelsche minister van Buitenlandsche Za ken, de hear Austen Chamberlain, bracht met echtgenoóbe en kinderen een bezoek aan Neder land. Minister Beelaerts van Blokland richtte op Vrijdag 13 dezer te hunner eere een feestmaal aan. Het zeggen is, dat de heer Chamberlain her waarts kwam, om de Leidsche bollenvelden te bezichtigen. Wat waar is van de geruchten, dat zijn reis „een politiek doel" heeft, van Den Haag zou Z.Exc. naar Brussel gaan, moet men af wachten. Groot, warm is de geestdrift, waarmee wordt deelgenomen aan het verzamelen van giften ter eere van 'H.M. de Koningin-Moeder, die op 2 Augustus a.s. den zevéntigjarigen leeftijd be reikt. Beweerd wordt, dat het huldeblijk voor H.M. zal bestaan uit eten kostbaar tapijt, in een Nederlandsche fabriek' te maken, en bestemd voor t J een der grootste salons in het paleis Soestdijk'. PersonaliaDr. C. Lely is van zijn Amerikaan- sche reis, ten doel gehad hebbend om de Zuider- zee-demping in the fer "West" toe te lichten, in 'Pa.tria teruggekeerd. Het sinds langen "tijd lij dende Tweede Kamer lid dr. Schenner, verkeert in zorgwiekkenden toe stand. Frits Tartaud, onze geniale tooneelspe- ler, dir. vran de N.V. Nieuw Ihotterdamsch Too- neel gaat in „otiocum dignitafie". Te Rotterdam heeft zich een eere-comité gevormd. Op 17 April zal mr. dr. v. Leeuwen afscheid, nemen van den Raad van State, waarvan hij vice-president was. De vergadering van het hooge Staatscollege zou waarschijnlijk door H.K.H. prinses Juliana wor den bijgewoond. Mr. S. A. van Vrtejland, is be noemd tot Nederlandsch Consul te Jeruzalem. De liberale senator mr. A. J. baron van Na- gell van Ampsen, té Lochem, heeft een operatie ondergaan, en vérkéerde 'in vrij zorgelijken toe stand. Uit de doodenlijst: Prof. ir. S. G. Evérte, oud- hoogleeraar aan dé Technische Hoogeschool, voor zitter der Ned. Vereeniging „Het Wegen-congres" 76 jaar, Den Haag. L. M. Smith, oud-toonéel- spelers-voorzittér van de Maatschappij „Apollo" 66 jaar, te Amsterdam. E. Gilhuys, tooneelspeler 38* jaar, te Amsterdam. P. Planténga, oud-consul te Da vos, stichter van hét Nederlandsch Sanato rium voor longlijders aldaar, op 61-jarigen leef tijd, Den Haag. Mr. K. Meijer Wiersma, oud- voorzitter van de Rechtbank te Dordrecht, 38 jaar te Wassenaar. Uit de misdadigheidshova téekén ik aan, dat te Zeist een krankzinnige 20-jarige jongeman de 40-jarige dame, bij wie hij in pension was gegaan, heeft vermoord in een vlaag van zinsverbijstering. Op Paasch-drie (hier en daar nog altijd gevierd) hadden te Arnhém wilde dronkemanstooneelen plaats, waarbij een 22-jarige jongeling erns'dg wterd gewond. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 ^CiCCiarL Corsetten Corselets Buikbanden Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar prima kwaliteiten in (Depót PALTHE Almelo)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1