Nieuwstijdingen Predikbeurten Het Gerechtshof in Den Haag heeft de straf van 20 jaar, waartoe de Rechtbank aldaar veroor deeld had den man, die den aanslag heeft gepleegdi op den pol it ie inspec te.ur Paul, verminderd tot 15 jaar. Uit de ongelukken-serie: Wederom tal van branden. Te Waalwijk zijn twee boerderijen door het vuur vernield. Het Paasch-vuurtjes stoken berokkende op de Veluwe ernstige en vrij uitgestrekte heide- en boschbranden. "Boven Hillesberg (L.) woedde geweldig nood weer, waarbij de bliksem o.a. de toren der Ka tholieke Kerk verwoestte en een 18-jarigén land bouwerszoon doodde. Te Leiden, aan de Degstgeesterlaan, zijn drie perceelen in de asch gelegd. Te Weezep (bij Zwolle) is Zaterdag j.l. 14 April een vee-auto in botsing gekomen met een trein, twiee kinderen, in de auto gezeten, werden gedood, hun vader^ de bestuurder, is levensgevaar lijk gewond. Nog ontleen ik aan de misère-rubriek, dat op éden onbewaakten overweg bij Venlo een 25-jarige boerenknecht onder den trein is gedood. Een vijfjarig kind viel uit een spoorweg-coupé tusschen Den Haag en TJouda en werd onder den trein vermorzeld. Bij een botsing tusschen tram en vrachtauto is op het "Kattenburgerplein te Amsterdam een *74-jarige vrouw gedood. In een glasfabriek te Delft werd een 25-jarige arbeider door een machine gegrepen, met doodelijk gé- volg. Nog een paar notities van niet-lugubere soort. Te Apeldoorn kwam de Vereen, van Schoolhoof den in Nederland in algemeene vergadering bijeen. Den Hen April j.l. defilieerden de adelborsten en mariniers voor Koningin, Koningin-Moeder en Prinses onder zeer groote belangstelling van het publiek. De Chr.-Historische Unie kwam te Amsterdam bijeen, bij welke gelegenheid de voorzitter mr. Schokking een politieke rede hield, welke in de pers zeer druk besproken en „gewogen" werd. Ook deze staatsman bleek te willen aansturen op herstel van de Coalitie. De Raad van Utrecht heeft 'aan het Stedelijk Orkest aldaar ebbe subsidie van f 52.000, gedu rende vier jaren te genieten, verleend, daarmee deze instelling van den dreigenden ondergang gered. In de Hofstad is de Internationale Filmten toonstelling geopend. Ondanks het gure weer der jongste dagen staan de bollen in de Leidsch- Haarlemsche streek er prachtig voor. Den snij denden Noorderwind, troïseereni. Voorbeeld ge vend aan wankelmoedigen en mopperaars, van het „palma sub crescit", tegen de verdrukking in groeien, dat de zinspreuk i3 van het wapen van Waldeck-Pyrmont, 't geboorteland van Ko- ningin-Emma. Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde onder voorzitterschap van den heer Du Burck de afdeeling Zuidschar- woudeBroek op Langendijk van den Bond voor Sttaaispensionneering ten lokale van den heer C. Kuilman. Tot zijn leedwezen constateerde voorzitter in zijn openingswoord de geringe opkomst. Vooral is dit te bejammeren, nu de Beschrijvingsbrief v. de Algemeene Vergadering van den Bond in het teeken van de naderende verkiezingen staat en er zoo weinig heilig vuur valt te bemerken. Opvallend is het ook, dat zoo weinig jongeren blijk van be langstelling geven. Er wordt blijkbaar onder de jeugd in deze kringen weinig voor de groote strijd vragen des levens gevoeld, waartoe het premievrij staatspensioen ongetwijfeld behoort. Hij hoopt in- tusschen op aangename besprekingen, die zullen getuigen van onze liefde voor den strijd tegen oud en arm. Nadat de notulen zijn gelezen, wordt door den gecretaiis het Jaarverslag uitgebracht, waaraan we ontleenen dat i leden- en 5 bestuursvergaderingen zijn gehouden. Het ledental bedraagt 326. In het verslag wordt hulde gebracht aan de tooneelclub voor de prestaties op de 2 Propaganda-avonden, en aan den voorzitter voor zijn krachtige propa- ganda-rede, bij die gelegenheden gehouden. Ver meld werd bovendien dat het hoofdbestuur f40 subsidie verleende, teneinde de vele kosten, voor de propaganda gemaakt, te kunnen bestrijden. Uit de rekening van den Penningmeester bleek dat de totale ontvangsten, inclusief de particuliere bijdragen voor den bekenden autotocht van de ouden van dagen en de ontvangsten van uitvoerin gen f527.61 hadden bedragen de uitgaven f515.59 zoodat er een voordeelig saldo van f 12.02 overbleef. Bij monde van den heer W. C. Bouman, die met den heer J. Welner de bescheiden heeft nagezien, werd meegedeeld, dat alles in prompte orde was bevonden. Als bestuursleden werden met algemeene stem men herkozen de heeren J. du Burck, H. J. Erkamp en J. de Ruiter, die allen hun benoeming aanna men. Besloten werd ondanks de groote kosten (de vergadering wordt te Groningen gehouden) een af gevaardigde naar de alg. verg. van den Bond te zenden. Als zoodanig werd gekozen de heer J. du Burck, als plaatsvervanger de heer J. de Ruiter. De wenschelijkheid werd bepleit, dat de afge vaardigde verslag zou uitbrengen van de alg. verg. wat tot nu toe niet geschiedde. De noodzakelijkheid werd daarvan echter door anderen niet ingezien, daar een. uitvoerig verslag in het orgaan van den Bond verschijnt, hetwelk ieder lid ontvangt. De beschrijvingsbrief werd in zijn geheel behandeld. De vergadering verklaarde zich voor het vormen van een verkiezingsfonds voor de Tweede Kamer verkiezingen. Niets voelde de afd. ervoor alle Ka merleden door een der leden van het hoofdbestuur te laten bezoeken, teneinde hen nauwkeurig in te lichten over het doel en streven van den Bond. - Men meende, dat een Kamerlid dit weet, althans behoort te weten. Evenmin was de vergadering er voor te vinden een circulaire aan alle kiesvereenj- gingen in eNderland te zenden met het verzoek, candidaten te stellen, welke voor staatspensioen zijn en tevens te verzoeken het standpunt van. den Bond in een vergadering toe te lichten. Ge meend werd, dat het beter is, dat ieder lid in zijn politieke partij, zoo noodig invloed oefent- De vergadering ging ook niet mee met het voorstel een wettelijke regeling door het hoofdbestuur te laten voorbereiden, waarbij volgens de beginselen van den bond staatspensioen wordt toegekend en dit ontwerp ter bevoegder plaatse aan te bieden Ze meende, dat de Bond geen wetgevend of wet- imakend lichaam is, doch een strijd- en propagan- davereeniging. Wel verklaarde men er zich voor, dat op de alg. verg. getracht wordt het daarheen te leiden, dat een geschrift het licht ziet, waarin op duidelijke wijze wordt aangetoond, dat er tal van bezuinigingen op de thans bestaande ouder- domsrcgelingen kunnen worden verkregen, die de werkloosheidskosten voor een deel ten goede kun nen komen, doordat de ouden van dagen van de arbeidsmarkt kunnen worden afgevoerd, dat de bedragen, die nu aan armenzorg worden uitgegeven hetzij door burgerlijke, hetzij door kerkelijke arm besturen, dan voor een groot deel vrij komen voor vermindering van belasting, doordien voor milli- penen door gemeenten wordt gesubsidieerd aan in stellingen van weldadigheid, kortom met statisti sche ciifers aan te toonen, dat het staatspensioen, als een recht toegekend, geen zwaarderen druk zal leggen op de Vaderlandsche Staatskas dan de te genwoordige toestand van verzorging, die vaak den vorm van een aalmoes aanneemt. Voor een krachtige propaganda voelde de vergadering veel. Het H.B. op te dragen, dat er meer daadwerkelijk gebruikv an de radio wordt gemaakt ter propagan da van de idee staatspensioen, vond algeheele in stemming, doe hmen vreesde, dat, nu politieke en godsdienstige partijen zich blijkbaar meester zul len maken van den aether, er voor den Bond van Staatspensioen weinig kans zal bestaan er ook een brokske van te krijgen. De radio raakt naar •het inzicht der vergadering weer teveel verpolitiekt ten koste van het echt menschelijke in den mensch. Nadat de voorzitter nog een uiteenzetting had gegeven van de noodzakelijkheid eener intensieve propaganda, op fabriek en werkplaats, bij ken nissen en vrienden, overal, waar het te pas komt, werd deze vergadering, die een zeer opgewekt, vriendschappelijk karakter droeg, gesloten. AUTO OP VIER KINDEREN INGEREDEN. Gistermiddag naderde uit de richting Aalsmeer een bloemenauto. Ter hoogte van de z.g. „Luwte' te Bovenkerk gekomen, werd genoemde auto ach terop gereden door een particuliere auto, weljce eerstgenoemde trachtte te passeeren, doch waar bij de bloemenauto werd geraakt, waardoor deze dwars op den weg geraakte en in de richting van een hek reed, waarvoor vier kinderen stonden, die de R.K. school aan den Noorddam hadden verlaten. De bloemenauto reed recht op de kinderen, drie meisjes en een jongen van tien tot elf jaar, in- Het jongetje werd weggeslingerd, en kwam er goed af. De meisjes echter geraakten tusschen de auto en het hek bekneld en werden ernstig ge wond. Van twee (zusjes) werden de beentjes ver brijzeld. De drie slachtoffers werden onmiddellijk paar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam over gebracht. Een der kinderen is aldaar reeds over leden. De particuliere auto reed snel door, doch werd achtervolgd door een andere auto, waarvan de inzittenden het ongeval hadden zien gebeuren- •Dezen slaagden erin het nr. te noteeren. EEN DRIFTKOP. Donderdag heeft een ongeveer Ó5;jarige landar beider te Walderveen, bij Barneveld, zijn buurman, den jachtopziener M. Teunissen, zeer ernstig mis handeld. Om de minste reden heeft hij den jacht- ppzienei met een greep in de zijde gestoken, waar door Teunissen echter, dank zij zijn dikke kleeding, niet verwond werd. Daarop heeft hij hem met het zelfde wapen door de hand" gestoken en toen de jachtopziener zijn aanvaller met geweld de greep ontrukte, brak de stok, waarmede de landarbeider jtoen den beambte nog een hevigen slag op het hoofd toebracht. De oude driftkop staakte den aanval, niet voor de beambte hem tegen den grond had geslagen en weerloos had gemaakt. Na tuurlijk is tegen den man proces verbaal opgemaakt AUTOMOBIEL TEGEN EEN MUUR Hedenmorgen reed een vrachtauto uit Breda door de Voorstraat te Prinsenhage, toen de stuur inrichting defect raakte. De auto kwam met zoo^n kracht tegen het perceel van den heer J. van Geenen terecht, dat de buitenmuur op verschillen de plaatsen scheurde en steenen midden in de kamer terecht kwamen. Iemand, H van Oers ge naamd, uit Breda, die van de tegenovergestelde richting kwam, werd met zijn rijwiel opgenomen en kwam tusschen auto en muur terecht. Het rij wiel werd totaal vernietigd, terwijl de man onge deerd bleef. EEN NIEUWE TRUC. Terwijl een visscherman te Kampen er met de schuit op uit was, kreeg zijn vrouw deftig bezoek. £en onbekend, goed gekleed heer kwam een praatje maken. Te Kampen gelogeerd zijnde, had Jiij vernomen, dat haar man zulk een puike schuit in zijn bezit had en nu kwam hij met een tweele dig voorstel. Ten eerste of de schuit voor een goeden prijs te koop was en tweedens of, na om bouwing tot efpeeljacht, de vissche rdaarop de flink gesalarieerde post van kapitein zou willen aanvaarden. Het vrouwtje ging gretig op het voor stel in, van haar mans instemming verzekerd en ook de bezoeker wenschte de overeenkomst liefst maar onverwijld notarieel vast te leggen. Jammer alleen, dat hij het geld voor de kosten van het con tract, ten bedrage van f 80 niet bij zich had, maar wanneer de vrouw dit sommetje even kon voorschie ten, dan kon de zaak directln orde gebracht wor den. Het vrouwtje scharrejde het geld bijeen en de vreemdeling vertrok naar..... den notaris. Maar een oogenblik later, tot bezinning gekomen, vloog zij hem achterna en kreeg hem in de gaten net op 't moment, dat hij per autobus de plaat zou poet)- sen, waarna de politie voor de rest zorgde. Reeds moet gebleken zijn, dat men met een varensgezel uit den Haag te doen heeft, die meer op zijn kerfstok heeft. EEN DAPPERE JONGE.N Twee kinderen, Oosterom en Kolkman genaamd waren spelenderwijs in de Rijksberg te Maassluis geraakt. Zij zouden zeker verdronken zijn, temeer waa^ daar ter plaatse een sterke stroom staat, ware het ongevai niet opgemerkt door den jongeman G. H. L. van Leeuwen, die gekleed te water sprong Hij mocht het geluk smaken de kleinen te grij pen en hen in veiligheid te brengen. MASSA-BESLAG. De deurwaarder H. Muller te Apeldoorn, heeft executoriaal beslag gelegd op de vaste goederen van de bouwvereenigïng „Beter Wonen" bestaande uit ongeveer drie honderd wnoingen en erven- Deze zijn verdeeld over verschillende complexen in die gemeente. Een verloren proces over schadevergoeding gaf Hanleidnig tot deze in beslagneming. HUISELIJKE TWIST. Een 34-jarig bewoner uit de Balistraat te Am sterdam heeft.heden, tijdens een huiselijken twist, zijn vrouw met een dolkmes gestoken. De vrouw, die een diepe wonde had ,is naar het O.L.V. gast huis vervoerd. Het bleek dat een long was geraakt De dader heeft zichzelve bij de politie aangegeven HET ONGELUK TE BOVENKERK. Wij vernemen nog dat van de twee meisjes, die gisteren bij het auto-ongeluk bij Bovenkerk ge wond werden en in het Wilhelminagasthuis ver pleegd werden, een reeds naar huis isvervoerd. Het andere meisje i"> er nog zeer ernstig aan toe. AUTOBUS DOOR DEN TREIN GEGREPEN Gistermorgen is te Heeze een autobus-ongeluk gebeurd, dat zonder verlies van menschenlevens is afgeloopen. Het V.D .-bureau meldt hierover 't volgende De autobus van de firma van Asten uit Budel, die eiken ochtend en eiken avond het werkvolk van de Philips' fabrieken vervoert, reed heden morgen te Heeze door de afsluitboomen van den bewaakten overweg hèen. Op hetzelfde moment passeerde een trein uit de richting Eindhoven. De bus werd gegrepen en honderd meter medege- 'sleurd, waardoor zij totaal vernield werd. Op het moment dat de trein den wagen greep bad de laatste passagier gelukkig reeds dit voer tuig verlaten. Even voordat de bus den overweg naderde, had nl. de chauffeur bemerkt dat de remmen weigerden, waarna hij onmiddellijk de in zittenden waarschuwde, die daarop in allerijl de bus verlieten. Er hadden zich achttien passagiers in de bus bevonden. KOEIEN VAN KOUDE GESTORVEN- Bij verschillende veehouders te Zoetermeer Zegwaart zijn koeien, die in de weide liepen, ten gevolge van het koude weer der laatste weken gestorven'. EEN MELKBOER OP STAP. Een melkboer uit Leidschendam, die op marktdagen het vee op de markt komt melken, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij in den nacht van. Woensdag op Donderdag tusschen Rot terdam en Leidschendam zou zijn beroofd tijdens een autorit. Men zou hem pl.m. f 1400 afhandig- hebben gemaakt. De man zelf wist niet veel meer "te vertellen, dan dat hij na zijn bezigheden kennis sen had ontmoet op de paardenmarkt, met wie hij des middags te ongeveer half twee begonnen was in allerlei café's te gaan drinken. Waar die café's gelegen waren ,wist hij niet meer. Wel.e kon hij zich nog herinneren dat om half 's avonds in een café aan de van Speijkstraat een auto is besteld. Daarna laat zijn geheugen hem heelemaal jn de steek tot het moment, waarop hij, wakker wordend, bemerkte, dat hij zoo nat was. Toen hij weer heelemaal helder was, ontdekte hij, dat hij bij Voorburg in den Vliet lag. Om half vier kwam hij thuis aan en den volgenden ochtend bemerkte hij dat hij nog f 1O0 over had, terwijl hij pl.m. f 1600 bij zich had gehad. Hetgeen tusschen het oogenblik van vertrek uit de van Speijkstraat en de aankomst te Voor burg is geschied hebben de chauffeur van de auto en de kastelein van het café, die den tocht heeft meegemaakt, verteld. De chauffeur heeft, toen hij bemerkte, dat hij een stelletje dronken kerels reed even buiten Rotterdam op den Schieweg om geld gevraagd. De melkboer heeft dahrop betaald en hij had toen nog veel geld. Men reed verder en toen men bij Leidschendam aan den melkboer vroeg, waar hij moest worden afgezet, zei deze dat het niemand wat aanging waar hij wezen moest. Toen hij bij zijn weigering bleef volharden, heb ben de „vrienden" hem omdat het zoo sneeuwde onder de viaduct aan den kant gezet- Zij zelf hebben zich naar hun woning laten rijden. Hoe de melkboer in den Vliet is terechtgekomen is niet gebleken, evenmin hoe het geld uit zijn 'zakken gekomen is. LENTE. In den omtrek van Wijk bij Duurstede staan de zwarte kersen reeds volop in bloei. THEODORUS RIJKERS f 'In ons vorig nr. konden wij nog het telefonisch bericht vermelden, dat de zeeheld Dorus Rijkers, door iedereen „Opa" genoemd, op 81-jarigen leef tijd is gestorven. In een halve eeuw heeft hij aan 42 schepen hulp kunnen verleenen en met zijn wakkere makkers het leven van 511 menschen mogen redden. Mag het den ouden schipper aan finantieele waardeering wel eens een enkele keer ontbroken hebben, waardeering voor zijn vele reddingen is hem in zijn lange loopbaan ruimschoots ten deel gevallen. De overledene was reeds door koning Willem III benoemd tot broeder van den Nederl. Leeuw en begiftigd met een zilveren medaille. Medailles had hij vele, ook van H.M. de Koningin Moeder en van Koningin Wilhelmina. Voorts was hij o.a. begiftigd met de gouden medaille van de N. en Z. Hollandsche Reddingmaatschappij, de zil veren medaille van de Mij. tot Nut van het Alge meen, het Burgerkruis He klasse van België, zil veren medailles van den koning vgn Engeland en van Italië, een gouden horloge van keizer Wil helm I en een dasspeld van keizer Wilhelm II van Duitschland, enz. Verleden jaar is Rijkers, ter gelegenheid van z'n 8osten verjaardag in Helder en Den Haag gehuldigd De nieuwe motorreddingboot, die thans te Helder gestastionneerd is draagt den naam Dorus Rijkers. De heer Henri ter Hall, voorzitter van het Dorus Rijkersfonds schrijft aan de „Tel.": Dorus Rijkers is niet meer. Gistermorgen nog zouden wij hem bezoeken, doch bij onze aan komst in Helder om half twaalf stonden eenige vrienden reeds gereed om ons de droeve tijding me de te deelen. Dorus was reeds overleden. De gang naar het sterfhuis was een zware gang, nog eenmaal wilden wij den trouwen, dapperen zeeheld zien- Wij troffen een huis vol rouw en vertwijfeling. Kinderen, die een besten vader, vrienden en kennis sen, die een zeldzaam trouwen kameraad hadden verloren. Helaas, Dorus was onze Dorus niet meer.... Zijn lichaam was uitgeteerd (Wij verwijzen verder naar zijn foto in dit nr.) Buitenland DE GROOTE AARDBEVING IN BULGARIJE In een onderhoud met den vertegenwoordiger te Philippopel van het Buig. Tel. Ag. heeft de minister-president Liaptsjew er o.a. op gewezen, dat de aardbeving van 14 April een streek heeft verwwoést van "600 vterk. Km. oppervlakte, ter wijl de aardschokken van "18 dezer, ofschoon Ie daardoor geteisterde streek slechts 400 vierk. Km. groot is, van veel ernstiger aard zijn, daar er een volkrijk gebied door wordt getroffen, waarin o.a. Philippopol ligt, een stad van 100.000 in woners, waar op dit oogenblik bijna geen huis is, dat volkomen veilig is. Ook de talrijke dorpen in de onmiddellijke omgeving der stad hebben ge weldig geleden; de bevolking van dit gebied telt eveneens 100000 Inwoners. Ofnstreeks 80000 ge zinnen zijn dakloos. Het dreigende gevaar oefent een druk uit op de geheele bevolking. Dank zij de pogingen der autoriteiten, gesteund door de bevolking der niet getroffen gebieden, functionneert de levensmiddelenvoorziening thans op bevredigende wijze. Het tot dusver vastgestelde aantal slachtof fers bedraagt ruim 100 dooden en meer dan 400 gewonden. Dit betrekkelijk beperkte aantal is een gevolg van den specialen bouw der Bulgaar- sche woningen. "De veroorzaakte schade kan nog niet worden geschat EEN LUGUBERE ONTDEKKING- In het Fransche plaatsje Cheiregny zijn bij het opruimen van een kelder de lijken va nonge- veer 50 Duitsche soldaten gevonden, die vermoe delijk tijdens den oorlog door het ontploffen van een gif gasbom om het leven zijn gekomen. Hebt een sterk hart in nood en strijd; een zacht hart bij 't leed van anderen; een frisch hart voor het schoone en 'ten alle tijde efen 'trouw hart. (Seneca). Het hoogste geluk eens menschen is, geboren te zijn voor een werkkring, die hem bezigheid en vreugde verschaft, onverschillig of hij man den maakt of slagwaarien smeedt: of kanalen graaft, standbeelden houwt of gedichten ver vaardigt. (Emerson). Werken en denken en loeren is leven; Wie hier niet werkt, is zijn plekje op aard, Wie daar niet werkt, is het leven niet waard, En om te leeren is 't leven gegeven! LeeTen en leeren is de eeuwige taak, Die noch de knaap, noch de grijsaard verzaakt. Ernst is het leveno zalig die 't weten!! Arbeid en roeping en edele strijd. De eeuwigheid vraagt naar de vrucht van den tijd Dwazen, die 't werkloos, gedachtloos vergeten, En pas te laat, aan het einde der baan, d'Ernst van het ijdele leven verstaan. (P, A. De Genieste!). Werk door en woeker met de uren; Spaar gaaf noch kracht! Straks daalt de nacht. De roest verslijt nog meer dan 't schuren. (N. Beets). CORRESPONDENTIE. WEGENS BUITENGEWONE OMSTANDIG HEDEN MOEST HET RAADSVERSLAG VAN HEERHUGOWAARD TOT EEN VOLGEND NR. WORDEN UITGESTELD. Herv. Gemeente Oudkarspel. Zondag geen samenkomst. Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag vo:rm. 9.30 uur Ds. B. Bouma va»? Dirkshorn. Openbare Belijdenis en H. A. Des namiddags 4 uur dezelfde. Dankzegging HA. Herv. Kerk Noordscharwoude. Zondag voorm. 9.30 uur Ds. O. J. Staal. Herv. Kerk Zuidscharwoude. Zondag geen dienst. Chr. Ger. Gem. Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 en nam. 3 uur Ds. Drenth Doopsgez. Kerk Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.45 uur Ds. Am. de Jong. Herv. Kerk, Broek op Langradjjk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2