TWEEDE BUD Zaterdag21 April 1929 HER EÏlAiïEUIS RUII0EM7EL BESTIJGING DE LENTE ArpadMoEdovén A. ten Bruggencate, Uit den Omtrek Plaatselijk Useyws LANGEDIJK. Efi\' OPROEP TOT ALLEN!! „TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLIN DEN' TE WOLFHEZEN. Naar wij vernemen zal de jaariijksche collecte, ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden" te Wolfhezen eerstdaags plaats hebben. In dit Tehuis, waarin onvermogen- den geheel kosteloos opgenomen zijn, is plaats Voor blinden uit het geheele land en van eiken Godsdienst en overtuiging. Reeds vanaf de oprich ting bleek, uit het groot aantal aanvragen om op- pamt hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog seedts komen aanvragen om opname in. Om de stichting in stand te-houden, de talrijke verpleeg den het nooclige te verschaffen is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nauwelijks door de in komsten worden gedekt. Blind!! Wilt ge u even verdiepen in de betee kenis van dit woord: Slechts één oogenblik na denken over de mogelijkheid, dat gij zelf blind waart Zijn de blinden niet bijkans de ongelukkigste stervelingen in onze veeleischende samenleving en mogen wij hen zonder meer laten dolen in dien. nacht waarop geen dageraad volgt? Moeten wij niet juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van dié stakkerts iets te verzachten? De Stichting te Wolfhezen moet zoo goed al? geheel van Nationale liefdadigheid bestaan Laat toch ieder helpen naar vermogen! Houdt allen uw gift gereed!! BROEK OP LANGENDIJK. GESLAAGD. Op de in Amsterdam en Haarlem gehouden examens voor handenarbeid A slaagden beide on derwijzeressen aan de Openbare Lagere School 'alhier, waarvan Mej. de Jong te Haarlem en Mej, Roos te Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK. VESTIGING VAN EEN FILIAAL DER ZAANLANDSCHE BANK. De Zaanlands'che Bank, te Krommenie, zal met ingang van 2 Mei a s. een Agentschap vestigen te Broek op Langcndijk. Als haar agent is aangesteld de heer H. van Zuylen, voorheen directeur van haa raidaar ge- Ve rigd geweest zijnde bijkantoor. Het kantoor van het agentschap wordt geves tigd in het vroegere bijkantoor. NOORDSCHARWOUDE. MATINEE „SEMPRE CRESCENDO" Ons bekende Symphonieorkest „Sempre Cres cendo", dat reeds zoovele malen zijne medewerking verleende bij Bazars enz., zal Zondag 22 April onder de beproefde leiding van den Heer P. Pran ger, zelf een middagconcert geven met een goed gekozen, programma.' Gaarne willen wij tot een bezoek opwekken,, daar den bezoekers zeker een aangenamen middag wacht en hierdoor tevens de Vereeniging in haar streven, om goede muziek aan iedereen te brengen gesteund wordt. De toegangsprijs bêhóeft voor niemand een be zwaar te zijn, daar deze zeer laag gesteld is, zoodaf verwacht: mag worden, dat de vele muziekliefheb bers hier in grooten getale op zullen komen om dit concert bij te wonen. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de ad vertenties en de aanplakbiljetten verwezen. FEUILLETON 12) Die opzichter Ernst flaraud woondfe tamelijk ver van de fabriek, in een paar kleine kamers van een huis tte Alfortville, aan den straatweg van Creteil. D!e afstand van de fabriek was Voor hem 25 minuten. Hij 'at in den koffiehuis, waar des avonds veel fabrieksvolk bijeen kwam. Op dien avond vertoondfe Garaud zich tegeu zijne gewoontfe evenwel niet in het bedoelde kof fiehuis. Na de fabriek Verlaten te hebben, was hij naar de oedêrs van de Marne de eenzaamheid gaa.n zoe ken. Zijn tred had daarbij niets van de gewone vastheid. Nu eens bleef hij met starende blikken en gerimpeld voorhoofd plotseling stilstaan, om na een paar minuten weder met Snellen gang doelloos vooruit te loopen. Eerst tegen midder nacht keerde hij naar hui; terug, zonder er zelfs aan te denk|en, dat ook de maa.g hare eischen had. die dienden bevredigd te worden. Vermoeid viel hij op bed, maar slapen kon hij niet. Toen hij den volgenden dag op het gewone uur aan de fabriek verscheen, had hij hard de koorts. WARMENHUIZEN. De lieflijke Lente, zij is weer gekomen, DonHerrl-,OTT,iriri;,^aübeiSt?iing' 1 schildert wieer bloemen en planten en boomen, Donderdagmiddag had de aanbesteding plaats t,.. e.„ T L van den bouw van de brug in de Oudewal. Inge- schoone, wat thans de Lente je biedt, schreven was door D. de Graaf te Alkmaar voor ^it: a^es> dat schenkt je de Lente om niet. f4650.J. van Wonderen te Bergen voor f5900 Komt laten wij dan dit getij niet onteeren Fa. Wcstra te Warmenhuizen voor f2895.—, J- En helpt toch die Lentemeer schild'ren en teeren Keesman te Schagen voor f4150.-, A. den Das Dat huizen en hekken, en schepen al ras te Schoor! voor f4720.P. Doorn te St. Maar- 7^ tenjsbrug voor f4790-, K. Pik te Barsingerhorn ftr t alS tj°^ voor f4474—, P. Bos te Amsterdam voor f4200 Ztfllen> lndien u er P-P zi)1 gesteld Gegund aan K. Westra voor f2895.begrooting U helpen aan spuiten, voor zeer weinig geld. f 3325-—Aan VERF zeer goedkoop, CARROLEiUM en Woningbouwvereeniging. TEER Deze vereeniging hield dezer dagen een alge- Fotografisch Atelier Noordscharwoude Geopend 's WOENSDAGS van 10-6 uur. 's ZONDAGS van 9-12 uur. Opnamen ook aan huis. meene vergadering waarin de rekening en balans over 1927 werden vastgesteld. De rekening luidde f 10.964.44 in ontvangst en uitgaven; saldo verlies f 5.154.89. De dividendbewijzen no. 7 en 8 van de aandee- len zullen worden uitbetaald. - SINT PANCRAS. De vereeniging voor gezamenlijk Boekhouden .alhier, hield op Donderdag 19 April 1.1. een leden vergadering ten lokale van den heer Gerritsen. Aanwezig ruim 40 leden. Voorzitter, de heer A. Schuur, heette alle aanwezigen op deze eerste ledenvergadering van harte welkom en memoreerde, dat deze vereeniging is opgericht met het doel, te komen tot een juiste boekhouding onder controle van een gediplomeerd boekhouder. Na goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter mede, dat het bestuur zich in verbinding heeft ge- steldm et eenige heeren boekhouders, met voorloo- pig resultaat, dat overeenstemming werd verkregen met den heer van Zuijlen te Broek op Langendijk, behoudens goedkeuring der vergadering. Tevens Val nog een bode moeten worden benoemd. Het bestuur stelt voor de kosten te verdeelen als volgt: Minimumbijdrage f2.50 per jaar plu? f0.35 _per drie maanden per lid, voor bodeloon. Verdere onkosten worden omgeslagen per 100 sn. grondbezit met dien verstande, dat een eigenaar van 100 snees betaalt 5 cent, 200 snees 4 cent en 300 snees 3 cent per snees en per jaar. De heer A. Hoogland vindt de kosten wat hoog en komt na een berekening op een bedrijf van 100 snees tot-f8.onkosten per jaar. Bovendien 1 meent hij dat de administratie voor den bouwer niet. minder zal worden. RIPOLÏN, TERPENTINE, ja, verder "nog meer 't Is LIJNOLIE, rauw en gekookt naar uw disch, Ook KWASTEN, ja alles, 'zeer billijk in prijs. beleefd aanbevelend, Broe k op Langendijk, Telef. 18. Verschenen is het verslag der werkzaamheden van de runderhorzel bestrijdingscommissie. Aan dit zeer leerzame verslag willen we eenige bijzon derheden ontleenen. D ecommistsie gaf in 1926 een brochure uit, waarvan binnen 1 jaar 10000 exemplaren waren verkocht. In 1927 werden op nieuw 10000 exemplaren geplaatst, terwijl dezer dagen een nieuwe oplage de pers Verlaten heeft Ten behoeve van inrichtingen werden platen ter beschikking- gesteld. Voor het houden van lezin gen met lichtbeelden werden een tiental seriën van 30 plaatjes elk in orde gemaakt. Deze wor den kosteloos ter beschikking vatl hen gesteld die over 'dit onderwerp een lezing willen houden; terwijl ze in de wintermaanden ook in voortdu rende circulatie op landbouwscholen en cursus Sen zijn geweest. In Denemarken werd voor het éérst in 1913 een wet uitgevoerd ter bestrijding van dit schadelijk insect. én 1926 is deze wet voo rö jaar verlengd. In België is men overgegaan to indirecte maatregelen. Bij Kon. besluit van De voorz. meent dat hier niet het zwaartepunt 17 Maart 1924 is daar bepaald, dat geen ruiideren ngt het doel is: zuiver te staan ten opzichte - 0 der belasting. Deze gezamenlijke boekhouding heeft den steun van den inspecteur der belastingen, reclames zullen meer doel kunnen treffen, doch minder voorkomen. De leden kunnen doorloopend voeling houden met den boekhouder. Wekelijks moeten alle beschei den zuiver worden ingeleverd. Verschillende details worden door de aanwezi gen ter sprake gebracht, o.a. deelt de voorz. op een vraag van den heer W. Keizer nog mede, dat deze boekhouding op een flink groot bedrijf van b.v. 700 snees een uitgave vordert van pl.m. f 18 per jaar. De he^r Jb. Kloosterboer Dz. acht de kosten- omslag voor de kleine tqinders onevenredig hoog ten opzichte van het bedrijfsinkomen. Meerdere leden echter achten de door het bestuur voorge stelde regeling het meest doeltreffend en over aLle kanten goedkoop. Tenslotte wordt het bestuursvoorstel bij accla matie aangenomen en het bestuur gemachtigd tot aanstelling van den boekhouder over te gaan. Bij de nu volgende rondvraag komt de heer A- Hoogland nog eens terug op de z.i. onbillijke kos- tenverdeeling ten opzichte van de kleine bedrijven. Uitvoerig wordt hierover nog van gedachten ge wisseld doch een billijker regeling kan door geen der aanwezigen worden gevonden. Verschillende echnische bijzonderheden worden nog besproken, waaruit blijkt, dat deze vereeniging bij volle mede werking der leden zal kunnen worden een vertrou- ter markt worden aangevoerd die open worm- j bulten hebben. Indien de wormen dus al gaatje in de huid gemaakt hebben moéten deze er eerst uit verwijderd worden. Overtreding wordt gestraft met een boete van 26 tot 500 rfanes en bij herhaling binnen 5 jaar tot een boete van 100 tot 1000 francs. Voor dieren die niet ter markt komen, gelden deze maatregelen niet. In ons land heeft mien nog geen wettelijke regeling van deze materie. Men wil trachten de boerten' van de groote noodzakelijkheid ervan te overtuigen opdat ze vrijwillig de bestrijding ter hand nemen. Zooals men weet is vooral in de j provincie Drenthe met kracht de bestrijding be- goTinen dit gebeurt daar Voornamelijk door de i werkzaamheid van de directies Her verschillen- de zuivelfabrieken. Zoo werd bij een eerste rond gang bij een der vereenigingen niet minder dan j 5000 larven verzameld. Op een dier werder^ 111 stuks aangetroffen. In 1927 werden in toaal 6200 sallen bezocht. Er werden 36000 dieren behandeld. Het totaal aantal gevonden larven bedroeg '250.000. Het hoogste aanbal per ruiiu 175. Per fabriek bedroeg het hoogste aantal gevonden larven Ü0.000. I11 1927 werd in Drente nog alleen met het piewt de larven uit het lichaam gedrukt. Dit had in sommige gevallen een nadeeligen invloed. Wanneer n.l. de Tarven met het omhulsel, waarin deze zit opgesloten wordt stuk gedrukt, kunnïn de producten der larve in het runderliehaam komen. En deze producten blijken zeer giftig wensinstituut tusschen de leden eenerzijds en de voor 't rund te zijn, Belastinginspectie anderzijds. Het gevolg ervan was in sommige gevallen dat Met een opwekking tot de aanwezigen om aan de koeien het z.g.n. blaar-- kregen. In een geval het doel der vereeniging bij niet-leden meerdere be- j te Rolde schrijft men zelfs de dood van een kendheid te geven, en tot de niet-aanwezigen om i koe toe aan h'et ruw behandelen van een 'koe. alsnog lid te worden tot 1 Mei 1928 kunnen nog Reeds 'eenige jaren werd daarom gezocht naar een nieuwe leden worden ingeschreven dankend voor middel om op eenvoudiger minder ^pijnlijke en de aangename en doeltreffende besprekingen, sluit ongevaarlijke wijze de larven te verwijderen. Ver- de voorzitter de vergadering. schillende middelen werden geprobeerd, die alle Zijn gelaatskleur was vaalbleek en 'in Zijn oogen tintelde -een vreemde gloed. Niet wetend, hoe te handelen, bevend over net gelieele lichaam, bleef hij bij de deur van "de portiers-loge staan. Johanna trad op hem toe. „Wat scheelt iï aan, meneer "Garaud vroeg zij getroffen door het zonderlinge uiterlijk, dat. hij rtoondb „Niets, juffer Fortier, niets," mompelde Ernst. ..Ik wou u maar even "komen zeggen. Neen neen. Ik zal het later wel doen. Van avond, ik moet nu in de fabriek' wezen. En hij vervolgde zijn wieg. „Mijn hemel, hoe vreemd doet hij zich voor," dacht de jouge wedu,we. „Wat zou hij mij te zeg- gien hebben gehad? Hij zag er uit als een slaap wandelaar ,als een krankzinnig mensch!" XI. Ernst Garaud deed zijn dienst in de fabriek naar behooren ais gewoonlijk en verborg met zijn groote wilskracht, den strijd in zijn binnenste voor ieders oog. Als den vorigen dag ging hij stipt om negen uur" naar het kabinet van mijnheer Labron en zette met dezen de bestudeering van het nieuw uitgevonden instrument met den meeJten ijver voort. Om elf uur verwijderde' hij zich. om iets te gaan eten, maar noch bij het komen, noch bij het gaan, richtte hij tot Johanna :het woord bij het passaeren harer kleine woning. Jufefr Fortier meende echter op te mfcrken, dat hij nog meer dan vroeger in eigen gedachten verdiept was. Des namiddags, toen de opzichter, op het vast gestelde uur, zich weder bij zijn chef kwam aan melden, was deze met schrijven bezig. „Begin maar vast niet het ontwerpen van de te&keningen voor de verschillende modellen, Ga- raud," zei de heer Labron, -dan kan ik intusschen j mijn brief afmaken." I Garaud nam aan de groote tafel plaats, maar zijn hand beefde en z'ijn oogen misten hun scher- j pen blik. Het duurde eenigen tijd voor 't hem gelukte, om met de vereischte kalmte de hem op- 1 gedragen taak te kunnen aanvangen. 1 De kassier Ricoux trad binnen. 1 „Mijnheer zei hij, ,,het geld van de bank is er. f „Welnu, hebt ge het in kas genomen?" vroeg j mijnheer Labron, even van zijn brief opziende. I „Ja, mijnheer, ik breng u maar meteen het bedrag- van de balans." „Strakjes maar eens terug komen. Ik wil nu J niet gestoord wezen." i„Best, mijnheer!" zei de kassier, die zich daarop verwijderde. Ernst, bij dit korte onderhoud tegenwoordig, had bij de woorden: „ik breng u het bedrag van j de balans," onwillekeurig geLeefd. Daarop had hij zich evenwel twederom over zijn werk heenge- meer of minder goed voldeden. Eindelijk heeft men een zalf gevonden die aan alle gestelde eischen voldeed. Deze zalf wordt op de open wormbuiten gesmeerd ,dus als de larve een gaatje door de huid geboord heeft. Het is voldoende de huidopening met de zalf dicht te smeren. Reeds na een kwartier wordt uit de opening een etterig vocht geperst, een bewijs dat de larve onder den invloed van het middel komt. Drukt men een dag na de behandeling dergelijke larven ter controle uit de huid dan blijken zte reedis dood te zijn. Later steken verschillende larven verschrompeld buiten de huidopeningen. Reedis korten lijd na de behandeling worrden de knob bels kleiner en na 14 dagen tet 3 weken zijn ze verdwenen. Daar er altijd meerdere larven nako men is het gewenscht na 14 dagen de behande ling nog eens te "herhalen. Wanneer de knobbels met aanklevende haren bedekt zijn worden deze met de schaar weggeknipt. Blijkens een door ie Amsterd amsche Huiden club gemaa"kt statistiek was gedurende de laat ste 12 maanden van de bij haar ingebrachte 271.520 huiden 19i/2 pet. (52729 stuks) door de rundorhorzellarve beschadigd. De schade bedroeg honderd acht 'en twintig duizend hondera drie en zeventig gulden Xfl28.173) of f2.43 per huid. I11 een dissertatie van Dr. ie Vries wordt bere kend dat de jaariijksche schade toegebracht door de runderhorzel ongeveer 41/2 tot 5 millioen gul den bedraagt. Hieruit blijkt dat ie meeste schade niet geleden wordt door de huiien-hanctel maar door de veehouders zelf. Indien dus de veehou ders allemaal hun vee onthorzelden, wem hier mede jaarlijks een enorm groot 'kapitaal bespaard- dat nu nutteloos verloren gaat. En dit kan met weinig tijd en kosten bereikt 'worden door gebruik te maken van de horzelzalf. Hiermede bewerkt kost dit den veehouder slechts 5 tot 10 oent per dier. Het is nu den tijd ervoor. Met alle main dus aan den slag! OENTR A AL GENOOTSCHAP- Het Centraal Genootschap voor Kinder herstel- Engs- en Vacantiekoloniés is door aankoop in het bezit gekomen van het groote pension Buiten zorg te Ellecom, dat ben spoedigste wordt inge richt voor koloniehuis voor een beperkt aantal kinderen. Inmiddels worden de plannen ontwor pen om huis en bijglebouw na de gewone zomer- verpleging tie verbouwen tot .èen koloniehuis, dat aan alle redelijke eischen zal voldoen en dat tege lijk plm. 90 kinderen zal kunnen herbergen. Het nijpend plaatsgtebrek1 wordt door de aan winst van dit tiende huis van h'et Centraal Ge nootschap eenigiermate verminderd. Het Ned'erlandsche publiek, dat steeds, zijn groote belangstelling getoornd heeft en blijft too- nen voor de ontwikkeling van het Centraal Ge nootschap, zal stellig weder niet in gebreke blij ven om het tiende koloniehuis te voorzien van goed onderhouden en sterk kinderspeelgoed, van goede kinderboeken en van smaakvolle wandver siering. Ieder, d?e het zwakke kind op deze wijze wil steunen, gelieve zijn zending te adresseeren aan: Het Koloniehuis van het Centraal Genoot schap te Ellecom". "tegen vervalschmg bogen, maar zijn handen sidderden en zijn oogle den waren in zenuwachtige beweging. Er vérliep ongeveer een kwartier, tot er nog maals aan de deur werd geklopt. „Binnenriep de ingenieur ongeduldig. Johanna vérto.omde zich op den drempel. „Hier is een telegram voor mijnheer," zei ze, het be doelde aan tien heer Labron ovèrrèikend. „Dankje!" luidde het korte antwoord. Juffrouw Portier begaf zich naar haar loge, na evten èen 'blik te 'hebben geslagen op den op zichter, wiens voorkomen haar weinig aanstond. De ingenieur rukte het omslag 'van het hem bezorgde telegram los en verbleekte bij het zien van den inhoud. „Edmond ziek!" riep hij uit!" Misschien ge vaarlijk ziek! O mijn God!" Z,ich daarop tot den opzichter keerend, voegde hij er bij: „Ik krijg daar een droevig bericht van mijn zuster. Mijn kind is ongesteld. Ik moet dadelijk op reis. Ga raud, pak de teekeningen en de plannen tb zamen en geef ze mij, om ze in de kist op te 'bergen." „Ja, mijnheer," antwoordde de opzichter, ter wijl zijn tot nog toe zoo somber gelaat ophelderde. Mijnheer Labron liet de bel overgaan, die op het plein uitkwam. Vervolgens de deur van zijn kabinet openende, riep "hij den kassier, die niet lang op zijn komst liet wachten. JToor eens, mijn waarde Ricoux," zei de pa troon, „een telegram van mijn zuster roept mij

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3