Buifenlandsch Overzicht Yeiiings-Weekoverzichi Langs de Straat De aanslag te Milaan De dader van den aanslag te Milaan zal waar schijnlijk niet een der moedigste mannen zijn ge weest; en wat zijn geestelijke vermogens betreft, het is aan weinig twijfel onderhevig of deze waren zeer beperkt. Want zijn daad: het plaatsen van een helsche machine in den sokkel van een lantaarn •jterwijl er slechts een uiterst geringe kans bestond dat het slachtoffer, waarop de aanslag was ge munt den koning zou worden getroffen terwijl de mogelijkheid, dat tal van onschuldigen, ((hoewel het schuldig zijn van den koning ook wel zeer relatief is) zeer groot was dit alles is, zoo als wij reeds opmerkten, weinig moedig, temeer (waar de man zichzelf buiten schot trachtte te stellen. lEn het vermoeden, dat wij hier met een dom jiian te doen hebben, is ook alleszins gewettigd immers als hij vooruit had bedacht, wat de gevolgen van zijn laffe daad konden zijn, had hij ,er hoogstwaarschijnlijk wel vanaf gezien. Nu zal het aan represaille-maatregelen tegen de anti-fas- cistischè elementen niet ontbreken; de fascisti sche pers en met name de broeder van Mussolini eischt luide het treffen van strenge maatregelen en de spanning wordt hiermede steeds grooter. le- jjscht wordt door velen gewezen op de bedenkelijke zijde van de toenemende verscherping der bepalin gen. Op deze wijze zal het fascisme ertoe komen ^edere vrije meeningsuiting tegen te gaan, hetgeen weer tot gevolg zal hebben, dat de drang hiertoe steeds grooter wordt. En waar is van dit alles het \pinde? De tijd zal het moeten leeren of de onder drukking van iedere vrije meeningsuiting tenslotte we! de meest juiste methode is om een idee ingang te doen vinden. Doch het vermoeden ligt wel voor de hand, dat in de staatkunde, evfengoed als dat geldt voor de dichtkunst, slechts de „ware vrijheid naar de wetten luistert." Het multilateraal anti-oor logs verdrag. Het internationale streven naar den vrede begint jian beteekenis en diepte te winnen. Na de ontgoo cheling van de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie en de verwerping der Russische ontwapenings voorstellen door velen bejubeld als de oplos sing van het ontwapenings-probleem begint de hoop weer te herleven, dat ten langen leste toch (nog doeltreffende maatregelen zullen worden ge troffen. En voorwaar na de analyse der zoo hooggeprezen Sovjetvoorstellen door de diplo maten gereduceerd tot al te doorzichtige propa ganda, na deze analyse kan de teleurstelling niet meer zoo groot zijn, wanneer men tevens bedenkt, dat het voorgestelde Amerikaansche multilateraal anti-oorlogsverdrag een veel verdere strekking en ook een veel grooter kans van aanneming biedt dan ooit van de Russische voorstellen gezegd kan wor den. Weliswaar bestaan er bezwaren zoo heeft de Fransche regeering gewezen op zekere overwe gingen, waarmede naar haar meening rekening moet worden gehouden, door die mogendheden, die lid zijn van den Volkenbond doch de sfeer, waarin de beraadslagingen'geopend zijn is een geheel an dere dan indertijd heerschte op de voorbereidende ontwapeningsconferentie En onwillekeurig dringt bij het voortschrijden van de internationale idee zich bij ons ook de ge dachte op, dat wij nu ook van harte kunnen juichen bij de overwinning der techniek zoo juist hebben koene vliegers den Oceaan van Oost naar West (overbrugd immers zij zijn nu geen brengers van dood en verderf, doch van de vredesboodschap. De politieke besprekingen in Italië. Zwartkijkers zullen dezer dagen weer reden te 'over hebben voor sombere voorspellingen, wanneer zij den blik richten naar Italië, waar tal van staats lieden uit verschillende landen de kabinetten van iden Duces hebben betreden tot het houden van besprekingen ja, waarover? Talloos velen heb ben het zich afgevraagd, en het antwoord moest men schuldig blijven. Enkelen meenden de op lossing vanih et raadsel gevonden te hebben zoo de regeeringen der Kleine Entente, die er reden voor ongerustheid in meenden te zien. Doch nu zonder die zwartkijkerij is het wel aannemelijk, dat al deze staten van zoo heterogene samenstelling en opvattingen (Polen en Lithauen) zich allen tezamen zouden laten gebruiken voor de doelstelling van den Duce? Veeleer schijnt er ook in het belang van den vrede veel goeds te zijn verricht. Italië heeft expansie noodig, en wanneer dit op vreedzame wij ze kan worden geregeld, zou dit dan niet veel voor keur verdienen boven de anders noodzakelijk wor- 'dende heftige uitbarstingen, welke de wereld maar aan het schrikken maken. WEEKOVERZICHT VAN DE N.V. ALKMAAR- SCHE EXPORTVEILING. Deze week is wel een bijzonderheid met het koude weer. Het' gevolg is dan ook dat de aanvoe ren niet zoo groot waren als er verwacht kon wor den. Spinazie, welke om dezen tijd in andere jaren door de fabrieken werd gekocht, is door den den oploopenden prijs van deze week graag door den handel weggeruimd en is Vrijdag zelfs tot f i .68 per bak van 8 K.G. gestegen. Wel eer» doorslaand bewijs, dat het weer te allen tijde een bijzonderen invloed op de prijzen uitoefent. De aanvoer van witlof is zeer groot, echter met lage prijzen. Van dit product was ruim 15000 pond aangevoerd. De prijs van kropsla is redelijk maar niet hoog en 2e soort en minder goede kroppen brachten belangrijk minder op. Postelein, bloemkool, rabarber, komkommers enz. worden voortdurend in grootere kwantums ter markt aangeboden. Nog steeds komt er een enkele partij kool met hooge prijzen. Voor bosgroenten is steeds vol doende vraag, zoodat ook deze artikelen vlug van de hand gaan. Het Bestuur der veiling beraamt heden plan nen om de veiling te verbouwen en dit zal dan ook voor de koopers een goede verbetering zijn, wanneer deze plannen spoedig verwezenlijkt wor den. i II Wij Langedijkers, gaan met onzen tijd mee. Ik zeg, dat 't een pientere kerel is geweest, die eens neerschreef, dat elk volk een regeering heeft die het verdient. Die uitspraak op ons, Langedijkers, toepassend, behooren we ons gestreeld te gevoelen. Want de Langedijker vroede vaderen gaan inder daad met hun tijd mee. Dat zij dien gang gaan, is dus onze verdienste, van ons burgeis van Langendijk. Wordt de Mosselenbrug niet vernieuwd? En 'k geloof al z'n leven, dat de Twuijverweg nu ook open is gesteld voor auto's. Het waarschuwingsbord bij de Spoorstraat in Broek, weleer prijkend op behoorlijke hoogte, is neergehaald. Staat op den grond. Straks staat het met de let ters tegen den muur, waaruit ik opmaak, dat het met de openstelling van den weg den goeden kant opgaat. Niemand kan er een automobielrijder een verwijt ,van maken, dat hij 't bord op den grond niet ziet, en niemand mag vorderen, dat een autorijder voor Mulders brugje keert maakt, voor de tweede waar schuwing: afgesloten weg. 't Gaat dus goed; we vorderen. 'k Heb een nieuwe bron ontdekt van gemeen telijke inkomsten, 'k Geloof stellig, dat de bron al geëxploiteerd wordt ook. Burgers van Langedijk, neemt ge wel behoorlijk notitie van uw gemeentelij ke aanplakborden? 1 Zoo neen, kijk dan toch eens goed. Dat bord vertelt u, mannelijke Langedijkers, dat ge „Faam" tabak van Louis Dobbelman rooken moet. Er gaat niets boven Faam. Waarom staat daarnaast nog geen reclamebiljet voor de Miss Blanche sigaret? Voor de „Faam" tabak wordt 6 ton besteed voor reclame-doeleinden. 'n Bron van inkomsten voor de gemeente. Dat bord kan vergroot; de gevels van de raad huizen zijn p»ok nog disponibel, 'k denk verder aan de gemeentelijke aanlegsteigers, aan de sluizen. Waarom ook daar geen borden? Een prachtgele- genheid om daar reclame te maken voor motoren en motorolie. En wie in de olie doen zegt de booze men kunnen smeren; d.w.z. gemakkelijk wat in de gemeentekas storten. Is het teveel gezegd, als ik beweer, dat we met onzen tijd meegaan? Met zekere gloednieuwe aanlegsteiger moet het bij ons aan den Langendijk niet.«erg vlotten, er schijnt wrijving te wezen tusschen gemeentebestuur en schippers. Nu ben ik daar nog niet heelemaal achter, hoe die zaak zit. En 'k wil mijn vingers niet branden, door 'n scheeve voorstelling van de zaak te geven. Dus ga ik eerstdaags op onderzoek uit. Langs de straat doe je de nieuwtjes op, en zie je altijd wat nieuws. bij mijn ziek kind. Ik moet dadelijk weg. Breng mij nu het saldo in kas maax, doch houd er zoo veel af, als ge denkt noodig te hebben." „Best mijnheer" antwoordde de kassier. „Maar mijnheer ziet er zoo ontsteld uit! Mag ik vragen of de kleine 'Edmoni misschien gevaarlijk ziek is?" „Zoo'n telegram maakt, iemand altijd aan het schrikken, omdat het zoo wieinig verklaart. Mijn zuster meldt mij geen bizonderheden én daarom wil ik mij persoonlijk omtrent den toestand van mijn jongen gaan overtuigen. Als ik hier op nadere mededeeling bleef wachten, s'tierf ik van onrust. Haast u, RicouxIk moet nog naar Parijs en daar den posttrein naar Orleans om acht uur halen." „Ik ben dadelijk gereed, mijnheer." En Ri coux spoedde zich naar zijn kas. De bel, die door den heer Labron was over gehaald, gold Johanna Fortier. Zij kwam onmid dellijk. „Wees zoo goed, den koetsier te zeggen, dat hij dadelijk inspant, voegde de ingenieur haar toe. „Zoodra ge dit gedaan hebt, komt ge weder hier." Na een paar minuten was Johanna terug. Ernst Garaud was nog altijd bezig met de op reddering van papieren en teekeningea. Ricoux was teruggekomen en legde zijn reke- kening ovèr. „Ik behoud vijfduizend frank Voor de uitgaven, mijnheer," zei hij. ,,Ik zal dan wel Pluimveeteelt E1EN PAAR GOEDE LEGSTERS- In enkele Amerikaansche pluimveetijdschrif- ten wordt vérslag uitgebracht van legKvedstrij- den met 1 lymouthnrooks hennen. The American Jroültry journal geeft bij mooie cliché's de uit slag er van met de officieele cijfers en dat zijn er om van te watertanden. We mogen dan in ons lanid al hoog productieve dieren hebben, er is ook hie rbaas boven baas. Wij warén al groots op Wellemau miet zijn witte leghorns die het tot 300 eieren per jaar brachten, hier worden de uitslagen medegedeeld van kippen "die in ons land nu niet in een bepaald gunstigen retik staan, als le.gh.oeu. Daar is allereerst Lady wonder, die op den aanvalligen leeftijd van 3 maanden en 28 dagen haar eerste eitje legde. In totaal legde ze in haar eerste leg 275 eitjes. Niet kwaad wel? Een andere kip van hetzelfde ras bracht het tot 277 eieren. Dan was eer een toom van 10 kippen die met elkaar in 1926 2807 eiers in het bakje deponeerden, gemiddeld dus 281 eier3 per hen. Een andere foto stelde een toom van 4 kippen voor die te zarnèh 1116 eier3 legden of gemiddeld 279 eiers j>er kip. Dan waren er "3 kippen die luisterden naar den lieflijken naam van Lady Martha, Misys Smart v en Miss Graduate. Deze hadden een legcijfer van achtereenvolgens 323, 325 en 313 eieTS per jaar. Wat wonder dat. de eigenaar er mee pronkt en hun portret in de krant laat zetten. En dan was er nog een tref fend voorbeeld hoe met valnestooncontrole in kor ten tijd een stam tot hooge productie kan op gevoerd worden. Men begon op een bedrijf 13 jaar geleden met een gemiddelde van 90 eiers per jaar. In die 13 jaar werd de jaar-productie tot een gemiddelde van 225 opgevoerd. Een der hennen van dat bedrijf legde '329 eiers per jaar. Op een legwedstrijd te Missouri was er echter een hen netje dat het er nog van won. Lady Mary bracht het in 1927 tot 333 eiers. Me dunkt dat kan er mee door. Toch heeft Amerika nog betere leg- tens. Poorntan Quen bracht het als rekord tot 339 eiers. In een vol jaar nam ze dus slechts .16 dagen vacantie. Zouden we niet jaloersch op onze Amerikaansche broeders worden, die dit weten te bereiken met een hoen, dat in ons land toch alleen maar bekend staat als sporthoen en ni-*t als nuthocn. Wanneer ook in ons land door ,1e kippekhouders met meer energie nog dan tot heden de valnestcontrole wordt toegepast dan lijdt hei geen twijfel of ook in ons land zal de productie nog belangrijk omhoog gaan. En dit is een noodzakelijk iets. Niet genoeg kan er op gewezen worden dat niet het aantal kippen, maar het aantal eiers per kip grooter moet wor den wil men op den duur de kippenhoulerii ren dabel houlen, Ee concurrentie met de bui'enlan.l- sohe kippenhouders wordt al groener en alleen bij streng doorgevoerde selectie, ook op dit ge bied zullen we door het aanhouden van hoogpro duct ie ve dieren die een goed gevormd en zwaar ei leggen het hoofd boven water kunnen houden. Er is werkelijk te veel aan gelegen! GOK ENGELAND ROERT ZICH- In The Farmer and Stock Breeder, het vopr- naamste Engelsche landbouwblad wordt op de voorste pagina de Engelsche "boeren opgeroepen meer en beter kippen te gaan houden. In een enthousiast en optimistische beschouwing wordt dan de Engelsche boer voorgerekend, dat er per jaar aan elke kip f 4.60 te verdienen is. Dat is nu wel een beetje aan den royalen kant. Wij weten hier in Holland wel dat de vetste jaren ook van de kippenhouderij af zijn en dat alleen in de zeer goede jaren een winst van f 5 behaald werd. Dit neemt intuSscbeu niet weg dat de aandacht der Eingelscben er weer eens op gevestigd is. En zeer zeker zullen er daar heel wat meer kip pen gehouden worden, omdat heel veel boerderijen niet genoodzaakt zijn, om voor uw 'terugkomst uw kas te openen." „Denkelijk niet ten minste," meende de inge nieur. ,'Ik kom over twee dagen weer thuis. We hebben vandaag Woensdag. "Aangenomen dat Edmonds toestand mij niet aan hét ziekbed houdt, kom ik toch eerst Zaterdag-morgen temg. Hoe veel brengt ge mij nu?" „Bij de honderd en twintig duizend frank als saldo van de Bank, voeg ik de ontvangst aan mijn kas van elfduizend en zeven en twintig frank, waarvan ik vijfduizend afhoud. Bij el kaar dus drie honderd en dertig duizend en zeven en twintig frank, 't geen met het geld dat bij u in de kas is een totaal geeft van honderd negen tigduizend tweehonderd .drie en vijftig frank, zevéüti'g centimes." ,',Jat dat zal in orde zijn." „Zie het eens na, mijnheer." ,^Daar heb ik nu geen tijd voor." Dit zeggend sloot de ingenieur de som, die hem door den kassier gebracht was, in zijn kas. Ernst en Johanna Fortier wachtten op nadere bevelen. De oortierster sloeg den opzichter gade en vond eene zonderlinge uitdrukking op diens ge zicht, die zij daar tot op dezen dag en tot op dit uur nog nooit had opgemerkt. Ernst Garaud wendde zich tot mijnheer Labron. „Hier zijn de teekeningen en de plannen, mijn heer," zei hij, terwijl hij zijn patroon de rol van in handen zijn van handelaars, die zoo goed ais geen winst van hun bedrijven trekken. Die in ed eerste plaats zullen er bij hun pachters en zetboeren op aandringen deze, nu eens geen wind- eiers leggende kippenhouderij flink aan te pak ken. Immers op 1000 kippen een winst van f 4800 dat is al te mooi om zoo maar te laten loopen en als een blad als het zoo even genoemde het zegt, dan zal het wel waar zijn! Ook op andere wijze roert Engeland zich. In hetzelfde nummer wordt tegen 16 April een ver gadering in het White Hall Place bijeen geroe pen om iedereen in de gelegenheid te stellen zijn meening te zeggen over de kwestie van het mer ken van de buitenlandsche eiers'. De verwachting is dat de regeering ondankh de eerste weigering er toch wel zeer spoedig toe zal oviet gaan. Wel eigenaardig is daarbij dat vermoedelijk' ook de Engelsche eieren zullen moeten gestempeld wor den. Daarmee worden de groot© v'oorjeelen voor do Êngelsche producenten weer weggewerkt. Het zal in elk geval goed zijn als Onze landbouwcon- sulent niet op het appel ontbreekt. En hij, die wacht tot men zijn taak hem wijst, zal sterven "der zijn boodschap is vervuld. (Lowell). De herinufering is het eenige paradijs, waaruit wij nooit verdreven worden. (Jean Paul). De overwinning is hem, die de meeste volhar ding aan den dag legt. (Napoleon). dun papier overhandigde. Mijnheer Labron nam ze aan en 6org ze in de kassette, die hij daarop in de kist plaatste, welke ook zijn kas bevatte. „Zoodra ik terugkom, zullen we dit twerk voort zetten," meende hij. „Uitmuntend, mijnheer. Heeft mijnheer ook eenige orders voor me?" „Ja, wacht nog even!" De ingenieur keerde zicih tot Johanna en hernam: „Vrouw Fortier, u moet ik aanbevelen u zelfs niet voor een minuut van uw post te verwijderen, gedurende mijne af wezigheid. Na mijn terugkomst zullen wij het ovèr "de hangende zaak wel eens worden. Wees Verzekerd, dat ik u niet aan uw lot zal overla ten en vergeet wat tusschen ons mocht zijn voor gevallen, zooals ik het reeds vergeten ben.' Verrast over die .welwillendheid, wist Johan na niet een enkel woord "te zeggen. De kassier Ricoux sloeg haar met opleivend- heid gade. Dat is een slecht menschmompelde hij Die vrouw haat den patroon. Tk acht haar h 1 staat, om voor een paar wcorden, die hem in drift ontvallen zijn, de vreeselijkste wraak te nemen Men behoeft haar maar aan te zien om daarvan overtuigd te raken." Mijnheer Labron vervolgde: „Wees ock zoo goed een weinig linnengoed voor mij in te pak ken. Doe er ook een cverjas en een reisdeken bij. Juffer Fortier verliet het kabinet. Toen zij Radio-Omi*oep RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUDiKARSPlElL A 117 Zondag, 22 April, 10.30 V.P.R.O. uitz te Amsterdam. Hilvérsum 12.302.00 Lunchmuziek, trio rentmeester. 2.004.00 Voetbalwedstrijd Nederland-Dene- marken in het Stadion te A'dam. 4.005.30 Kamermuziek „Het Holl. Sextet". 5.30—7.15 Vooravondconoert o.l.v. N Treep Caroline Castendijk (zangeres). 7.15—8.00 Pianosonaten v. Beethoven (cyclus^; 8.00 Tijdsein Pers en Sportberichten. S.lQSymphonie-conoert Utrechtech S.ted. Orkiastl 1 Maandag, 22 April. 10.20 Gramofoonplatén Daventry I.1.20 Balladenconcert II.50 Het B. Bi. C.dansorkie(st 12.302.00 Lunchmuziek Hilvérsum 2.204.20 Namiddagconcert Kalubndorg 4.40—5.55 Kinderuurtje o.l.v. A v. Dijk 6.00—7.15 Dmermuziek Hilversum 7.157.45 Engelsche lé3 v. beginners 7.45 Politiebericht. 8.05 Volkszangavond uit Gorcum 9.05—9.30 Piano-Recital d. Suzie Minden 9.30—11.00 Populair concert o.l.v. N Treep. 10.00 Persberichten. 10.35—11.20 Dansmuziek Daventry Dinsdag 24 April. 10.20 Gramofoonplatén Daventry 11.20 Populair concert 12.30—2.00 Lunchmuziek trio „Trianon" Hilv. 2.00—3.00 Concert Daventry g.OO4.00 Knipcursus d. de Leeuw-van Rees 6.007.15 Engelsche les conversatie Hilv. 7.45 Politieberichten. 8.058.20 Wekelijksche boekbespreking 8.20—9.10 Concert d.h. A V R.O. strijk-ensemble 9.1010.00 Lezingen over Oost en West. 10.00 Berichten Vaz Dias. Hilversum 10.1011.00 Concert voortzetting. TWEEDE PROGRAMMA. Zondag, 22 April. 9.50 NC..R.V. Kerkdienst ie Zeist Huizen 12.30—1.30 K.R.O. Lunchmuziek „Winkels" 1.30—1.45 Spr. Mr. Carel Goeeling te A'dam. Onderwerp: „Het Dr. Schaepman-fonds. 1.452.15 Godsdienstonderricht v. oudérem. 2.304.00 Uitzending uit Artis. 4.005.00 Z.iekenuurtjje. 5.50 N.C.R.V. Ev Luth- Kerk te Wieesp. 7.30—8.00 K.R.O. Lezing door C G. Bekkering. Onderwerp: St. Christoffel lands den weg. '8.00 Concertavond. 10.00 Persberichten van'Vaz Dias. 10.45 Epiloog o.I.V. Jos. Pikkers zich zoo stil verwijderde, zei de ingenieur tegen de beidé achtergebleven mannen: „Ik geloof, dat die arme vtouw nog altijd boos op mij is. Zfe schijnt niet te willen begrijpen, dat de pést, dien zij tot heden 'toe bekleedt, eigenlijk volstrekt niet voor haar past. Ja, ik wefet wel, dat ik haar misschien wat te ruw den mantel heb uitgeveegd, maar do zaak leidde er toe en het hinderde mij geweldig, dat zij altijd .gelijk twou hebben! Ik zal het nu wel goed met haar maken en zooveel ik kan voor de toekomst zorg dragen." Hierop gaf de patroon aan den kassier en den hoofdopzichter der fabriek zijn laatste instructiën. Men hoorde het rijtuig 'het binnenplein oprijden. Vijf minuten later reed de ingenieur naar het station van Orleans. Johanna Fortier, Garaud en mijnheer Ricoux woonden het vertrek bij. Ik raad u de deuren met dubbele zorg te slui ten' vrouw Fortier," zeide de kassier tegen de jonge weduwe. „Ik geloof, dat het wel wat licht zinnig gehandeld is van den patroon, om u zulk eene groote verantwoording op 'te dragen." „Wees maar niet bezorgd, meneer Ricoux," ant woordde Johanna. „Ik zal trouw mijn plioht doen." Ricoux keerde naar zijn kantoor terug, Ernst Garaud begaf zich naar de werkplaatsen en Jo hanna Fortier naar de portiersloge. Wondt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4