NIEUWE MOEDER Eli MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 24 April 1028 87e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland NO 48 INTERC. TELEPHOON 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedact.-Uitg. J. Ifl. KKIZER - Bureel Noordgcharweude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denüitgever In 't Stanjmings*beeld van de vorige week. is een op 't eerste gezicht onbeteekenende fout in geslopen. Er stond ju, dat de druivenserre aan de Westzijde wa» beplant met de soort Franken- thaler en aan de Oostzijde met Black Alicant?. Dit is onjuist, 't is precies andersom, aan de Oostzijde staan de Prankenthalers en aan de Westzijde de Black Alicante. Is dat nu alles? zal menigeen misschien op merken. Toch is het noodzakelijk, dat deze fout ge corrigeerd wordt, want dat- de soorten zoo als boven aangegeven, zijn geplant, heeft een z'eer bepaalde reden en houdt verband met de vroeg rijpheid van de soorten. De Frankenthaler is vroeger marktrijp dan de Black Alicante, de laatste heeft de beste plaats, in die kas dringen! noodig, is daarom aan de Westzijde geplant teneinde te kunnen profitee- ren van de meest intense zonnestralen. Zoo ziet men dat kascultuur bizondere nauw keurigheid en nauwgezetheid vereischt. Natuur lijk is op dit terrein, voor deze dingen bekend ■waren, leergeld betaald. Uitgestudeerd, dat heb ik al lang begrepen, "komt men in de kascultuur nooit. 'k Kom nu tot- het. warenhuis. D>e bouw van deze kas ga Ik maar niet 'beschrijven, overtuigd als ik ben, dat mijn lezer® daar minder op ge steld zijn. Wien de wijze, waarop deze kas is gebouwd, die afmetingen eni. wenscht te weten kan ik geen 'betere raad geven, dan te gaan kij ken. Meer zoo stel ik me voor 'wordt 't pu bliek gediend, door een beschrijving van 't teelt plan. De kas is i'n haar geheel bezet, de jonge tomatenplanten zijn, naar we meenen, nu sedert een dag of tien gepoot; 't 'warenhuis telt in totaal over de breedte een tiental kappen, waar van een oppervlakte, groot zes en een halve kap met tomaten is bezet, soort Elsi Graig. In het deel met tomaten bezet, vindt men als tusschen- teelt, in de lengte van de kas, tusschen de beton blokken dubbele spercieboonen, die er veelbelo vend voorstaan. In de rest van 't 'warenhuis vindt men, dus onder 31/2 kap .stoksnijboonen. In 't vorig stemmingsbeeld stelde ik' deze vraag die velen hebben gesteld: waarom nog een demonstratie-bedrijf, waar immers te Heérhugo- waard, St. Pancras, reeds door particulieren deze teelt wordt beoefend. Is daardoor het nut van het demonstratie-bedrijf niet twijfelachtig? vra gen veten. Nu antwoord ik op deze opmerking: kom kij ken en oordeel. Beter nog, ga eerst eens een kijkje nemen op die anlderc plaatsen, waar kassen en exploitatie zijn in onze omgeving. Hebt ge dat gedaan, dan zal het u opvallen, dat hier óp 't demonstratiebedrijf ie'ts geboden wordt, wat ge pp die andere plaatsen niet hebt gezien.--Het ver schil is inderdaad zeer groot. Op het provinciaal bedrijf wordt inderdaad een voorbeeld gegeven van een inderdaad intensief kasbed'rijf, en wel iioor de toegepaste combina tieteelt. En hier is het geen protbeeren, in den blinde 'tasten, maar een afgaan op een welbe wust en 'bekend doel. Die combinatieteelt, gedemonstreerd in 'het kas bedrijf, is daarom van zoo groote waarde, wijl zoo de hoogste opbrengst kan 'worden verkregen. Vraagt men dus, is het nog noodig, dan ant woord ik geen enkel ander particulier kasbe drijf in onze omgeving wordt zoo intensief gedre ven; dat particulier bedrijf, hoe hoog .ge'waar- FEUILLETON 13) Bij den afloop van het werk, verliet de opzich ter als gewoonlijk het laatst de fabriek en bracht de portierster de pres ent ie-kaa r ten voor den vol genden morgen." „Goeden dag Johanna," zei hij, na de kaarten op haar tafel te hebben gelegd. Hij wilde door- loopeu. Ditmaal was het juffer Fortier, die hem terug hield. „Wat wildet ge mij van morgen zeggen, me neer Garand?" vroeg zij. Ernst ontstelde zichtbaar. 0 ik had u zooveel te zeggen," antwoord de 'hij. „Doe het dan nu." „Neen, 'ik' doe het niet." „Waarom niet? Zijn het soms dingen, die ge later begrepen hebt, dat mij niet aangaan." „Integendeel, 'tzou veel beter zijn, indien ge alles wist, maar 't is daarvoor nog niet het ge schikte oogenblik. Ik durf neg niet 3preken." „Durft ge dat niet doen, gij?" „Ja ik. Maar als ik daartoe misschien nooit den moed zal hebben, tal ik u toch schriftelijk deerd ook, draagt het karakter van bij bedrijf, terwijl even Buiten Broek te zien is, dat op min der dan 1 h.A. grond een "bestaan kan gevestigd 'worden; dat leeren de particuliere kassen niet. Naast het staand glas vindt men driehonderd ramen plat glas, waarin bloemkool uitnemend staat, waaruit reeds salade is gesneden, waarin straks komkommers en meloenen zullen 'worden gezet. 1 Op den niet jdoor glas bedekten overigen gron'd vindt men "langs Re kassen aan de Oostzijde een dubbele rij rabarber, |die reeds welig uitschietend! blad te zien (geeft, en salade. Veïidet vindt mea er aardbeien, twee soorten, Dutsch Evern en (Juedenda, ook hier is langs de paden salade (gepoot, terwijl de rest van het véld met vroege (aardappelen Is bezet; als nateclt is men van plan bloemkool en dubbele «pereic- boonen tie teelen. 1 Het geheel maakt nu reeds een pretitigen in druk', 't is izoo keurig netjes op het bedrijf. De 'brug met 't .afsluithek doet 't heel goed, als ik nog één opmerking zou kunnen maken, zou het deze zijn: er mankeert een 'woning. Warmenliui- zen heeft op ihet bedrijf direct een"huis voor den bedrijfsleider gebouwd, 't wil mij voorkomen, dat 't zeer gèwenscht. is, dat de functionaris op het bedrijf woont. Kascultuur vraagt vóór alle dingen securiteit, elk moment kan weersverandering optreden, de luchting is een ding van groote beteekenis. Hoe verder van "het bedrijf, hoe korter bij de schalie. Men zal er op den duur wel toe moeten komen, een huis te bouwen. En nu is het bedrijf in volle exploitatie. Alles is zoo ongeveer bezet, de demonstratie kan be ginnen, is al reeds begonnen. Maandagmorgen heb ik nog enkele oogeriblik- ken op het bedrijf doorgebracht en me verlus tigd in het mooie, dat de druivenserre reeds te zien geeft. Nog een weekje, en de salade in de serre kan gesneden; het lichte gekleurde van de saladie wordt afgewisseld door de tomaten; de ciru'iven- Stekken vertoonen hun eerste blaadjes. 'nMooi gezicht, van frisch ongerept groen in die sierlijke serre, dat alles is een gang naar 't bedrijf reeds volop waard. Er wordt op druk bezoek gerekend; men heeft het echter geraden geacht, bepaalde dagen en uren daarvoor vast te stellen, wat ieder gaarne als noodig en nuttig erkennen zal. Besluiten iwe met de mededeeling, dat de kijk dagen en uren als volgt zijn geregeld: eiken Dins dagmiddag van "36 uur, Woensdagmiddag van 36 en Vrijdags van 38 uur. Hebt ge in ons Donderdag nr. 't niet onverma kelijk gevalletje gelezen van die Heldersche juf frouw, die een savoye of te wel gele kool bestelde en met een doorschot deeatje thuis kwém Als de juffrouw' naar verzeker! is er in derdaad acht stuivers voor heeft betaakl, is het deentje behoorlijk( aan den prijs geweest. Maar een praotisch koopman heeft 't geval eens van een anderen kant bekeken en meent, dat de verkooper zeker niet vrijuit gaat, door in plaats van de gevraagde gele een deensch-Witje de onkundige juffrouw in de hand te stoppen dat keurt ook hij streng af. Maar als aan de andere zijde de winkeliers eens hun best doen het artikel deensche witte kool „in den mond' te brengen, dat is toch wer kelijk iets, dat waarde heeft, Deensche witte kool is bij ons Hollanders eigen lijk minderwaardig, In alle ernst, wie eet nu zélfs in ons Groentenland deensche witte kool? Vraag I er uw 'kennissen eens naar, 't zullen er zeer wéi- I nigen zijn. En is er nu werkelijk reden vóbr, dat deze kool- i soort zoo genegeerd wórdt door ons Nederlandsch j publiek j Is het smaakverschil tusschen stamppot van i gele en dito van deensche kool zoo groot j k Geloof er niets van, een deeusch witje smaakt heel goed als er 't noodige bij ia. Die verkooper kan uitstekend !w'erk doen, door de huisvrouw attent te maken op de goede kwali teit van deensche witte kool en dit kan door deze koolsoort aan den naar evenredigheid lageren prijs te leveren. En die reclame kost niets zei de koopman. Die lui staan met het kostprijs vraagstuk op en gaan er mee naar bed. Daar is 'n bouwer'toch anders onder. Die gokt niet, is veel secuurder, houdt nooit zijn roede kool op als hij geen f30 kan maken. mijn mededeeling doen. Dat valt me gemakkelij ker." Johanna vond de woorden van den opzichter zoo mogelijk nog meer onrustbarend dan zijn voorkomen. „Weet g.e (wéfct dat ge "mij den schrik op het lijf jaagt?" vroeg zij, „Waarom zift ge zoo raad selachtig „Vraag me dat niet, Johanna, nu nog niet! Beantwoord mij liever iets wat ik u moet vragen. „En dat is?" Het scheen dat Ernst Garaud hier eveneens aarzelde. „Wat hebt ge mij te vragen?" hervatte Jo hanna. „Spréék het vrij uit," „Welnu dan. hebt gij eens ernstig nagedacht over hetgeen ik u gisteren omtrent uw toestand zei?" vroeg de opzichter. „Ja, ik heb daarover nagedacht. Ik zal u la ter daarop antwoorden." „Altijd later! Wanneer dan?" „Zoodra ge mij zult gezegd hebben, wat ge mij heden niet wilt en niet durft zeggen „Nu goed;" mompelde Ernst. „Morgen zal ms beider lot beslist zijn." j „Morgen? Waarom morgen?" Vraag mij niets verder, want ik moet u op al- les het antwoord' schuldig blijven. In een paar uur kan veel gebeuren." Hiermede verwijderde Ernst 'Garaud zich ipet snéllen tred, om zoodoende aan het gesprek een einde te maken. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 20 April, des namiddags 2 uur. Aanwe zig allen. Na een kort openingswoord leest de voorzitter de notulen der vórige vergadering, welke onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen was 'n schrijven van den veearts, den heer Buren uit Alkmaar, alsmede een ver3*lag van de Gezonillieidscomm., een verslag aangaan de vervolgonderwijs in de R. K. school van de par. van den H. Dionysius en een rapport van den schoolarts betreffende, behandelde school gaande kinderen, allen voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter deelt mede, dat de goedkeuring "was 'ingekomen over het besluit tot geldleen'ing. Op een vraag van den heer Kostelijk, of deze leening reeds is aangegaan, antwoordt de voor zitter, dat er nog geen groote haast bij i3, maar getracht zal Weiden deze leening zoo voordeelig mogelijk te sluiten. Verder 'was ingekomen een adres, dat het stre ven voorstond naar voorziening van gelijkdragen- de grondlasten. Voor kennisgeving aangenomen. Mede was ingekomen een kennisgeving van den minister ivan 'Onderwijs dat voor het loopencEf* jaar de som van f 19.940 was bepaald. Voor kennisgeving aangenomen. Ook was ingekomen een adres van de café houders van Heerhugo'waard met het verzoek tot verlagen van het tegen'woordige vergunnings recht. Indertijd is dit recht met 50 pCt- verhoogd! en verzocht werd deze 50 pCt. minder te heffen. De voorz. deelt hieromtrent mede, dat het adres te laat "was ingekomen. Spr. acht helt dus beter eerst een onderzoek in te stellen en 'dat de raad aangaande dat verzoek' 'n afwachtende hou ding aan zal nemen. De heer Groenland zegt, dat hij persoonlijk be last "was met het indienen van Sit verzoék en dat hij reeds verschillende informaties had gehaald! hjj naburige gemeenten, welke hij desgewienscht kón ovèrleggten. Spr. hoorde gaarne de meening van den raad over dit vterzoek. Het al of niet behandelen dezer zaak wordt in stemmeng gebracht en verworpen met 1 tégen 10 stemmen. Tenslotte was ingekomen de rekening der Ge zondheidscommissie, die met een batig saldo van f 256.28 sloot. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna 'weid aan d'en raad' voorgelegd een voor stel van B. en W. ter verstrekking van een voor schot, ingevolge de LandarbeideraweT; ten be hoeve van 'dén heer G. v. d. Stoop te Heerhugo 'waard Noord. Daar aan alle wettelijke bepalingen hieromtrent kón wonden voldaan, nam de raad eenparig dit voorstel voor kennisgeving aan. Naar aanleiding Van dit voorstel vraagt dó heer Kostelijk aan welkte bepalingen moet kunnen wor den voldaan om in aanmerking té komen voor de vereteniging tot verkrijging van onroerend goed. 'De voorzitter antwoordt, dat, wil iémand ge bruik maken van dezte vexeeniging 'hij minstens 2 jaar in de gemeente gewoond moet hebben, niet jonger zijó dan 25 jaar en niet ouder dan 50 jaar, hij moet minstens) 10 pCt. dér koopsom bezitten en "betaalt de eerste drie kalenderjaren 4 pCt., daarna gedurende 30 jaren 51/2 pCt., hij moet bewijzen van betrouwbaarheid kunnen over- XII. i Ernst Garaud dwaalde dien dag niet, gelijk hij den vorigen dag gedaan had, tot laat 'in den nacht langs veld en bosch. Hij ging in zijn ge wone herberg eten, bleef daar tol des avonds hij meermalen deed, een partij kaart, waarbij tien uur en speelde met eehige 'kameraden zooals hij de opgewekste van allen scheen. Na van de Kameraden afscheid genomen te /lebben, verkreeg zijn vroolijk gelaat op eens dé vroegere sombere uitdrukking. In plaats van regelrecht huiswaarts té 'keeren, sloeg Ernst den weg naar Creteil in en betrag een voetpad dat de vlakte tusschen Alfortville en Alfort doorsnijds en achter het fort van Cha- renton uitkomt, Spoedig was hij op het bedauw de land. Hij liep snel, menigmaal staan blijvend, om rondom zich een blik in de duisternis te wer pen en te luisteren, óf er ook iemand achter hem kwam. Toen hij de muren van het fort voorbij moest, waarop een schildwacht heen en weer ging, liep hij zoo behoedzaam mogelijk, opdat het geluid zijner schreden hem niet zou verra den. Blijkbaar kende de opzichter den door hem gevolgden weg zeer goed. Plotseling hield hij stand. Hij stond voor een muur. Die muur 'behoorde tot de fabriek' van den heer Labron. Na een oogenblik' van verwijl ging hij, langs den muur schuivend, weder voor waarts, tot hij genaderd was aan Re kleine deur, die zich nabij het paviljoen van Men directeur bevond. Hierna komt aan de orde een voortel van B. en W. n.l. de vaststelling van de verordening'in zake het reservefonds voor bijzondere doeleinden. In de toelichting dezer verordening was 6.a. gezegd dat als adihiuistrateur van 'dit fonds de gemeente-ontvanger was bedoeld, hetgeen <le heer Kostelijk aanleiding gaf te informeeren ef deze ffunctie als behoorende bij het ambt vaii gemeen teontvanger proest- beschouwd wórden. Hierop wordt door -den voorzitter bevestigend geant- woord. I Tevens vraagt de heer Kostelijk, waarom voor het gebruik van dit kasgeld, in het reservefonds een bepaalde rente aan de kas moet 'worden vter- goed. Hierop antwoordt de voorzitter, dat het de be doeling van B„ en "W- was het reservefonds als strikt zelfstandig staande, te beschouwen. Tot vaststelling dezer verordening werd een- pari'g besloten.' Op het voorstel van B. en W, ter bepaling van 'het heffingspercentage der gemeentelijke in komstenbelasting over 19281929 op één pro- oent wordt insgelijks eenparig ingegaan. Verder deelt de voorzitter mede, dat een be drag van circa f3700 aan gemeentelijke inkom stenbelasting teveél was uitgekeerd, welk teveel echter alreeds verrekend wast. Mede, dat de suppl. Begrooting iets overschreden was en dat' de hui dige was ^geraamd op f 13490.49, hetgeen alge meen werd goedgekeurd. Dan weid besproken over de bijdrage der ge meente voor het jubileumfeest van het volgende jaar. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een voorstel hadden gemaakt om reeds dit jaar f 1000 en het volgende jaar wederom f 1000 voor dit doel af te staan. "Hiermede zou de heer Mienis zich kunnen vereenigen als tevens de gemeente voor een bepaalde som in'het garantiefonds zou tee kénen. Ovenwegende, dat in de laatste Polder ver gade- ring besloten is f2000 beschikbaar te stellen en f1000 voor"het garantiefonds, zou de heer Krom gaarne zien dat de gemeente insgelijks zou han delen. De heer Kostelijk voegt hieraan toe: indien dóór <le gemeente in het garantiefonds werd ge- teek end, terwijl de mogelijkheid bestaat, .dat het garantiefonds aangesproken zou moeten worden en daar de gemeentebegrooting aan "de goedkéu- ring van 'Ged. iStaten onderhevig is, zou spr. de officieèle bijdrage gaarne iets grooter wenséhen te zien, daar het garantie bedrag vfoór "dit doel toch ook op de begrootiug moet vermeld worden. „Daar moet 'ik door," mompelde hij; terwijl hij zich neerboog, om het slot nauwkeurig te onderzoeken. Hierop bracht hij uit den zak van zijn jas een blikken doosje te voorschijn, dat hij opende. Het doosje bevatte een stuk' boetseerwas, waarmee hij een afdruk van het sleutelgat nam. Vervolgens gleed hij met zijn hand langs zijn. voorhoofd, dat met parelend zweet bedekt was en wendde zich naar Alfortville, 'langs den zélf den weg, dien hij gekomen was. Nagenoeg terzelfder tijd steeg mijnheer Labron uit den postwagen, waarin hij te Parijs had plaats genomen en die nu te Blois halt hield. Met zijn mantelzak over den arm, verliet hij het station én liep met rassche schreden de stad in. Zijn zuster, mevrouw de weduwe Bertin, te- woonde, gelijk we gezegd hebben, een klein bui ten in de omgeving van Blois, waar zij- op een zeer bescheiden voet leefde. Die omgeving, Saint-Ger- vais genoemd, 'bevond zich op den straatweg van Bracieux, drie kilometers van Blois verwij derd. Daar mijnheer Labron op dit uur van den nacht zonder groot verlies van lijd, geen rijtuig had kunnen'krijgen, liep hij over de brug en sloeg den weg naar'Saint-Gervais in. Hij hijgde van het gejaagde loopen. Den 'kleinen Edmond had hij afgodisch lief en zoo was hij dóór het telegram zijner zuster iu 'de grootste ongerustheid ge bracht. Zou 'hij zijn kind niet doodziek vinden Was het nog wel in leven? Die gedachten door kruisten zijn koortsachtig brein en deden hem nog harder loopen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1