NIEUWE Waarschuwing Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 49 INTERC. TELEPHOOM 52 Donderdag *6 April 1928 37e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Vijf en twintig jaar geleden Woningbouwvereniging Het Nufsdepartement COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg'. J II. HEIZEB - Bureel Noordscharwaude Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verbpden.. In onze Eerste Kamer heeft onlangs een der leden heel leelijk over den Volkenbond uitgepakt. En het zou ons niet verwonderen,, als menig lezer van een kamerverslag of kameroverzicht zich daar bij'een paar maal de oogen heeft uitgewreven om zich te verzekeren dat hij toch werkelijk niet ver keerd zag. We zijn er zoo aan gewoon geraakt de zen B.ond als een instrument voor den internatio-, nalen vrede te beschouwen, dat we nauwelijks kun nen begrijpen, hoe een ander hem beheerscht ziet door machtsDegeerten en broederhaat en zijn ar beid als mislukt. Dat hij nog niet bereikt had, wat we ons ervan hadden voorgesteld, en we naar de verzekering van den vrede nog maar een heel klein stapje gevorderd waren, nou ja, dat hadden we al wel lang begrepen. Maar geheel mislukt leek de arbeid nog niet. En bovenal, de bedoeling was goed, de Bond zocht den vrede en het recht- Zoo meenden we. Maar dat is nog zoo heel zeker niet. Ons Eerste-Kamer—Lid heeft het wellicht wat kras gezegd, juister uitgedrukt, heeft maar één zijde van de Volkenbondsactie gezien. Wat we naivelijk gelooven, omdat we het zoo graag zouden willen, dat de Volkenbond en zijn raad aan niets aniders denken dan aan verzekering van den vrede en dat alle leden gloeiend zijn van begeerte om het recht ,te doen zegevieren en door de zege van het recht lover het geweld den eeuwigen vrede vast te leggen, dat moesten we ons maar liever uit het hoofd zetten. Zoo Wilson's bedoelingen, toen hij het plan van den Volkenbond ontwierp, waarschijnlijk zuiver en eerlijk waren, het lijdt- geen twijfel of zijn voornaam !ste medewerkers Clemenceau en Lloyd George hebben hem alleen aanvaard, omdat ze daarin een geschikt middel zagen om den door de overwinning der Entente geschapen internationalen toestand en daarmee de overheerschende positie der groo te Entente-staten voor goed vast te leggen. En die gedachte is nog nooit losgelaten. Een ander onzer Eerste-Kamer—leden heeft dan ook terecht opge merkt, dat het van algemeene bekendheid is, dat sommige mogendheden van den Volkenbond ge bruik willen maken om de gelegenheid tot wijzi ging der vredesverdragen en den daardoor gescha pen territorialen status quo voor goed af te sluiten. {Men kan zelfs zeggen, dat dit nog altijd de over heerschende gedachte te Genève is er dat in nauw verband daarmee de Volkenbond door de meeste staten nog gezien en zoo mogelijk gebruikt wordt om eigen machtspositie te versterken, dat de macht der groote mogendheden in dien Bond be slissend is en de verzekering van den vrede altijd geschieden moet ten koste van de kleinere staten en vaak ten koste van het recht, omdat de hand having van de macht der- groote Entente-staten nog altijd het primaire doel blijft- Maar dit feit moet ons niet doen voorbijzien, dat er te Genève ook een andere gedachte leeft en een andere kracht (werkzaam is, die zich wel voornamelijk nog in 't streven der kleine in den oorlóg neutraal gebleven staten doet gelden, maar toch ook op de groote mogendheden en daarmee op het streven en de werkzaamheden van den Bond niet geheel zonder invloed is gebleven. Steeds duidelijker worden de pogingen zichtbaar om den Bond werkelijk tot een beschermer van het internationale recht en den handhaver van-den vrede te maken. En daar mee begint zich steeds scherper de strijd af te teekenen, die tusschen deze beide richtingen in den Bond gevoerd wordt. Wanneer het waar is, wat een Zwitsersch dag blad bericht, dat de groote mogendheden het aantal zetels in den Volkenbondsraad willen uit breiden, teneinde staten als Spanje en Brazilië met t een semi-permanenten zetel tevreden te stellen, dan wacht ons binnenkort een nieuwe episode uit dien strijd. Vroeger is al getracht Polen en Span je als vaste leden in den Raad binnen te smokke len. Maar die poging is door het verzet der kleine staten verhinderd. Ongetwijfeld zullen die zich ook tegen deze nieuwe poging schrap zetten. Het is al erg genoeg, dat de groote mogendheden in den Raad een vasten zetel hebben en zoo het Volken- bondswerk grootendeels kunnen beheerschen. De Bond is er niet om een bepaalde groep mogend- heden aan een overheerschende positie te helpen en dient er ook niet voor om den invloed van sta ten te versterken of vast te leggen. Alle volken moeten in den Bond gelijke rechten hebben en die rechten dienen te worden uitgeoefend niet-ter ver sterking van eigen positie of ten eigen bate, .waar voor men een raadszetel begeert, maar in het inter nationaal belang. Dat internationaal belang eischt allereerst de waarborging van den vrede. Zal de Bond die kunnen brengen? Blijkbaar wanhoopt I men eraan. Na het Amerikaansche komt nu het j Fransche voorstel een bondgenootschap tegen den j oorlog vragen. Het sluit echter in tegenstelling met het Amerikaansche den verdedigingsoorlog uit De vraag is nu maar, wat men onder verdedigings oorlog verstaat. Wie oorlog voert, noemt zijn oór- log altijd een verdedigingsoorlog. Men behoeft er niet aan te twijfelen of Japan, wanneer het tengevolge van het zenden van troepen in verband met de hernieuwde actie tusschen de Noordelijken en Zuidelijken in China met de na tionalistische regeering te Nanking in oorlog rookt roemt dien oorlog een verdedigingsoorlog. In verband met het geschil tusschen Amerika en Frankrijk over den aard van het te sluiten ver drag ontstaan, kan de Fransche regeering wel niet anders, dan ook harerzijds een voorstel rond sturen. Pbincaré en zijn ministerie kan iin elk ge val deze Fransche actie geen kwaad doen, nu de verkiezingen begonnen zijn. De stabiliteit van den franc en het herstel van Frankrijk's economisch leven staan al op zijn tegoed. De verhooging van Frankrijk's internationaal prestige moet vele Fran sehen wellicht nog meer tot het hart spreken. En het is dan ongetwijfeld ook met bijzonder goede kansen, dat Poincaré's regeering den verkiezings strijd is ingegaan. Van het Duitsche ministerie kan men dat niet zeggen. De coalitie is opgezegd en de rechtsfhe oriënteering heeft tengevolge van de houding der Duitsch-nationalen voor de meeste Duitschers veel van haar aantrekkelijkheid verloren. Zou minister Von Kendell gehoopt hebben met zijn verzoek aan de landsregeeringen om de bonden van roode front strijders te ontbinden de sympathie voor deze par tij te herwinnen? Het lijkt er veel op, dat de bom dan verkeerd gesprongen is. Wellicht kunnen de communisten er door winnen ten koste van de socialisten, maar zij zullen er wel niet veel zijde bij spinnen. De strijd tusschen de republikeinen en monar chisten dreigt daardoor in Duitschland nog feller te worden. Maar den internationalen vrede, waar over men zich zoo druk maakt, kan het slechts tep goede komen, wanneer de Duitsch-nationalen ter rein verliezen. Plaatselijk Nieuws In het nr. van 26 April 1903 lezen- wij het vol gende bericht: DE KERKMEERPOLDER Door den hevigen storm uit het Noorden brak Vrijdag j.l. (het was dus 24 April, Red.) de dijk van den Kerkmeerpolder door op dat ge deelte, alwaar men bezig w,as met het leggen van een pomp, onder dë gemeente Oudkarspel. Het duurde slechts kort, of de geheele polder, groot 66 H.A. 17 A. ev 14 c.A- stond geheel blank. Gelukkig kon men het vee nog bijtijds reddén. Het is 25 jaar geleden een heele'natte maand geweest, waarvan het volgende bericht wel het bewijs levert: Men heeeft berekend, dat in April ruim 18 millioen Hectoliter regenwater over ons geze gend land werd uitgestort- terwijl het nadeelig saldo over '27 is f 2863.18. ^Bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van den heer J. Ootjers Rz„ en wegens het bedan- iken van den heer G. Bart.en. De voorzitter zegt steeds met groot genoegen de vergaderingen te hebben bijgewoond en veel medewerking van bestuur en leden te hebben on dervezen. Hij heeft het steeds erg druk met an dere werkzaamheden en meent dat hij daarom moet (bedanken. Hij ziet met voldoening terug op den tijd dat hij voorzitter is geweest en op hetgeen door de Bouwvereeniging in haar kort bestaan is tót stand gebracht. De heer Ootjers Rz. wordt met algemeene stem njen herkozen. Hij dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en zal gaarne de benoeming wederom aanvaarden. Als nieuw bestuurslid wordt gekozen de heer J. Heeman, die met deze benoeming in kennis zal worden gesteld. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer Ootjers Rz. den aftredenden voorzitter dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de ver- eeniging heeft gedaan. Gedurende tien jaren heeft de voorzitter zijn functie met toewijding vervuld en als we nagaan dat zijn taak niet altijd even ge- piakkelijk is geweest, mag hier een woord van dank niet ontbreken. De heer Ootjers Az. bedankt eveneens den voorz. voor hetgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. -j De heer Kliffen zegt, dat de voorz. steeds de rechte man op de rechte plaats is geweest, het is niet een ieder gegeven om als leidsman van een vereeniging qp te treden, doch de aftredende voor zitter heeft dat steeds op aangename wijze gedaan. Spreker brengt hem daarvoor dank. Hij ziet hem met leede oogen vertrekken. De voorz. zegt steeds veel voor de bouwvereeni ging over gehad te hebben en dankt de heeren voor de tot hem gerichte woorden. Hij heeft steeds ten welwillende houding van Bestuur en leden ondervonden en zegt hiervoor dank. .„u De-heer Ootjers Rz. zou.bij_.de _gemeente willen aankloppen om een bijdrage te verkrijgen in de 'kosten van het onderhouden van de woningen. Het bedrag dat hieraan jaarlijks kan worden be steed is niet groot genoeg om de woningen te on derhouden zooals dit behoort. Daar geen der heeren meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. NOG EENS DE NIEUWE MOTOR- en RIJWIELWET Wij willen onze lezers er nog even aan herinne ren, dat zij, die in het bezit zijn van een rijbewijs, afgegeven voor 1 November 1925, voor 1 Juli a.s. in het bezit moeten zijn van een nieuw rijbewijs, daar het oude op dien datum vervalt. Formulieren voor het aanvragen van deze rijbewijzen zijn op de gemeente-secretarieën kosteloos verkrijgbaar. - NOORDSCHARWOUDE. „ALGEMEEN BELANG" De Bouwvereeniging „Algemeen Belang" te Noordscharwoude, vergaderde op Dinsdag 24 April jl. in de vergaderzaal van het hotel „Concordia" alhier. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezige leden hartelijk welkom. Hij moet tot zijn leedwezen constateeren, dat maar weinig le den aan de uitnoodiging om de vergadering bij te wonen, hebben gevolg gegeven. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. De voorzitter deelt mede naar aaneleiding van de notulen, dat hij over de Oosterstraat heeft ge sproken met het gemeentebestuur, doch alvorens ■deze weg door de gemeente wordt overgenomen, moet hij in goede conditie zijn. Door het aanleg gen van gas en waterleidingen verkeert de Ooster straat nog steeds in ongunstigen toestand en het valt niet mede daarin verbetering te brengen, daar er nog veel aan die straat wordt gebouwd. De door den heer J. Ootjers Rz., administrateur aangeboden balans geeft aan een bedrag van f122738.21. De reserve voor onderhoud bedraagt f416.65. Na afschrijving van f6448.86 staan de gebouwen en terreinen op de balans voor een to taal bedrag van f119477.26. De winst- en verlies rekening geeft aan een totaal bedrag van f 7818.11, - OUDKARSPEL. Dinsdagavond werd een gewone algemeene Le denvergadering gehouden in ,,'t Huis de Bredero- de," waarop tegenwoordig waren 10 leden, inclu sief het bestuur. De voorz., de heer C. J. de Wijn, constateert met genoegen dat de opkomst grooter is dan men over het algemeen gewend is. Of dit een gevolg is van de gemaakte opmerking op de laatste Buiten gewone vergadering zou 'hij niet durven beweren; zoo dit wel het geval is, zou hij zeker meermalen hierop wijzen. Echter meent hij op een bijzon der punt te moeten wijzen. Door het bestuur wordt steeds al het mogelijke gedaan om het Departe ment vooruit te brengen, en wanneer een buitenge wone vergadering wordt uitgeschreven, hoort men steeds weer de opmerking maken: „we krijgen toch zeker geen Edmond Visser." Het Nut heeft de laatste jaren teveel goeds gegeven en het Bestuur heeft teveel zijn best gedaan, om altijd opnieuw hieraan te worden herinnerd. Spr. wijst dan nog op de mooie avonden, die in het afgeloopep sei zoen zijn gegeven, in het bijzonder op den avond waarbij Willem van Capellen optrad. Gezien de finantien, waarover het Bestuur kon beschikken, is men goeu werkzaam geweest, en hoopt spr. dat het Bestuur hiermede den dank heeft geoogst van de leden van het Departement- Door den Secretaris, den heer G. Prijs, wor den hierna, de notulen van de vorige vergadering ge lezen en onder dank aan den samensteller goed gekeurd. Naar aanleiding van deze notulen zegt voorz., dat het Bestuur niet kon slagen in het samenstellen van een commissie, die zou onderzoeken op wel ke wijze en waar kon worden bezuinigd, om de niet- kloppende finantien. van het Departement wèl- kioppende maken. Het Bestuur is daarop zelf aan het werk getogen in een andere richting met als resultaat, dat aanstonds zeven nieuwe leden ter ballotage kunnen worden voorgedragen. In de tweede plaats wordt mededeeling ge daan van een bij het bestuur ingekomen verzoek, dat de leden bij hun afwezigheid de portefeuille bij een bepaald persoon deponeeren, opdat de bezorging evengoed vlot kan geschieden. (Hiermede zij dit tevens ter kennisse van de le den gebracht.) Aan de orde wordt gesteld de verkiezing van een Commissaris voor de Spaarbank,, aftredend de heer G. Prijs, herkiesbaar. De aanbeveling, door het Spaarbankbestuur op gemaakt, bestaat uit de heeren: 1. G. Prijs. 2. Jb. Maars. De uitslag van de gehouden stemming is, dat de aftredende met op één na algemeene stemmen wordt herkozen, en deze herbenoeming, onder fe licitatie .des voorzitters, weder aanneemt. (Door den Secretaris-Penningmeester, den hr. G. Prijs, wordt verslag gedaan over den toestand der Spaarbank. Het volgende nemen wij hieruit over: Het Be stuur bestaat uit de heeren C. Butter, voorz., Jb. Eecen, J. Schrieken, P. Kroon Jbz,. C. Wagenaar en G. Prijs. De heer Butter zag zich bij zijn perio dieke aftreding herkozen. Er werden 8 verga deringen gehouden. 1 Jan. 195$ bedroegen de spaargelden f79615.32, ingelegd werd f39121.64, teruggehaald f41559.99, aan rente werd bijgeschre ven f3223.90, zoodat 1 Jan. 1928 de spaargelden bedroegen f 80400.87. De rente van de spaar gelden werd het geheele jaar gehandhaafd op 4 pCt. voor ieder bedrag per dag. Aan hytpotheken en obligateis was geplaatst 1 Jan. 1927 een be drag van f49415.25. Afgelost werd f1951.49, ge plaatst f8400.zoodat x Jan. 1928 uitstond een bedrag van f55863.76. 1 Jan. 1927 was het effectenbezit f36941.25, door koersvermindering op dien dag liep dit terug met f 186.25, zoodat dieD dag de effecten een waarde vertegenwoordigden van f36756.De stukken die boven pari noteerden .werden voor 100 pCt. op de balans ge noteerd. Van de f 1375.— aan aandeelen werd f375 afgeschreven. De reserve bedraagt nu f8829.85. De controle werd weder verricht door het Ned. Spaarbank-Bureau, en werd de geheele administratie in volkomen orde bevonden, terwijl de balans den toestand van de Bank zuiver weer gaf. 64 spaarbussen zijn er in omloop. Het aantal spaarders bedraagt 200, waarvan 2 met een inlage minder dan fi.—24 met een inlage van fi.10.81 met f 10100.— 52 met f 100.500.15 met f500.1000.26 met f 1000.en hooger. De uitkeering door de Spaarbank, aan liet De- partement te doen bedraagt f 56.19. Door den voorz. wordt voorgesteld de "Uitkeering aan het Departement t< verhoogen Medegedeeld wordt dat het Spaarbankbestuur een nieuw reglement heeft laten samenstellen door i het Ned. Spaarbankbureau, hetwelk in de eerst volgende algemeene vergadering behandeld dient te i worden, zoodat tevens dit punt dan nader kan wor den geregeld. Overeenkomstig wordt besloten. Bij het thans volgende punt, worden 7 nieuwe I leden geballoteerd en met algemeene stemmen aan genomen. j Een voorstel om aan het Departement een Onfr< wikkelingsclub te verbinden, waarbij de deelnemers een door hen zelf gekozen onderwerp moeten be handelen, wordt eveneens aangenomen en zal ter verdere regeling en voorbereiding worden geplaatst op de agenda voor de volgende vergadering. Aangeboden wordt de begrooting voor 1928. Deze geeft aan een eindcijfer van f692.50, met eep;7 post nadeelig groot f30. Deze begrooting ontlokt een wijdloopige discus sie, waarvan het resultaat, dat op de agenda voor de volgende vergadering zullen worden geplaatst ide punten: sluiting van de Volksbibliotheek, wegens de geringe deelname; en: de portefeuille niet méér te laten bezorgen, maar door de leden zelf te laten halen onderling. Wat de portefeuille betreft, deelt voorz. mede, dat het Bestuur heeft gemeend het met het maandschrift „Nu' bij een proef-abonnement te moeten laten en daarvoor zoo mogelijk in de plaats te stellen „Elsevier." De rondvraag, die hierna wordt gehouden, le vert weinig op, waarna de vergadering onder dank voor de vruchtbare besprekingen wordt gesloten. Door den Heer Burgemeester van Baarle-Nassau wordt het navolgende in het Algemeen Politieblad medegedeeld: Aan degenen, die bij den Burgemeester van Baarle-Nassau inlichtingen verzochten of zouden verzoeken omtrent den Internationalen Premie-Ef fectenhandel „Fortuna" te Baarle-Nassau, zij me degedeeld, dat deze onderneming uitgaat van een zekeren AKKERMANS, wonende te Baarle-Nassau (België), die voorheen de leiding had en betrokken was bij de volgende ondernemingen, welke in de laatste jaren achtereenvolgens zijn verrezen en ver dwenen, namelijk: le. de Hollandsche Crediet- en Effectenbank, te Baarle-Nassau; 2e. de Tifburgscihe Crediet- en Effectenbank te Tilburg; 3e. de Crediet- en Handelsvereeniging „Volks welvaart," te Baarle-Nassau. Tevens wordt ten zeerste ontraden, relatiën met bovengenoemde onderneming aan te knoopen. Overneming in alle bladen wordt verzocht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1