NIEUWE Hike Breijer HART en KUIJT Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 50 Zaterdag 28 April 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING ArpédMoidovén Speciaal Corsstten - Magazijn Willem Mei, n.m. 5,45 uur van Capellen IMTERC. TELEPHOOH 58 LAHGEDIJKER COURANT De2€ courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedact.-Uitg. J H. KEIZER - Bureel HToordscharwou<!e Advertentiën van 1ft regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte .Brieven rechtstreeks aan den Uitgever mUl 1 IEL. 614 ALKMAAR HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en KEUKENGEREEDSCHAP TOB NOOIT. EENZAMEN. Denk wat gij iwilt en spreek naar uw> wensch Eu haudel naar 't u lust, Gij zijt weldra een eenzaam menseh Op een verlaten kust. De klacht wordt zoo heel dikwijls gehoord, meestal geuit door ouderen van dagen, dat zij zoo eenzaam aan hun lot worden overgelaten'. Zoo spreken niet allee nouders, als zij het hebben over de ondankbaarheid hunner kJnderen, maar zoo laten zich ook heel veel menschen uit, die nooit kinderen kenden. .Wij vragen dan dikwijls naar de oorzaak van zooveel onrechtvaardigs i<n de wereld. Daar is een man, die op hoogen 'leeftijd omri'ngd is door vrienden en die de stralende liefde en genegenheid der jeugd rond zich ziet en zich koestert aan haar warmte. En daar is er ook een, diie in ijzige een zaamheid, verlaten door een ieder, zijn "levens- winterdagen doorgrimt, 'buiten de k'oesdering van menschen, die hem eens kenden. Meerit gij, dat het aan den eersten ligt, dat hij liefde oogst en ntet aan den laatste, dat hij in grauwe somberheid den dood afwacht Dat kan niet! Wie w-ind zaait zal storm oogsten en wie in zijn levlen niets dan liefde heeft geschonken, kan verwachten, dat zijn levensavond van liefde zal worden doorgloeid. Men behoeft niet oud te zijn, om te gevoer len dat men eenzaam staat. Wie zijn ei'gen ge dachten leeft, slechte zijn eigen wenschen uil- spreekt en zonder te letten op zijn medemen- schen handelt naar eigen lusten, die moet maar „op zijn eigen" blijven. Zoo spreekt de wereld! Wanneer iemand vergeten of verlaten wordt in zijn leven, hetzij hij oud is of jong, die heeft dit meestal aan zichzelf te danken en die moet er vbor boeten, dat hij zichaelf heeft willen blij ven en nooi't aan andieren heeft willen denken. Wij moeten vroeg in ons leven bedenken, dat de egoïst gjeen vrienden kan hebben en dal men moet gevipn om te ontvangen, want- zoo gij dat niet bedenkt, zult gij onder Vinden, dat gij te eenlgier tijd alleen staat in de grootste drukte der wereld. Gijzielf hebt u tot een eenzame gemaakt. Dr. JOS DEI COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Meilenstraat 120, 'sGravenhage gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfriseehen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de beantwooriingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Vraagster te Z.S.: Een verpleegster heeft in de eerste plaats ge duld uoodig. Als 'gij dat niet bezit, is het zeker beter, .een anderen werkkring te zoeken. Het verplegiugswierk is mooi, maar het is meer een roeping, dan een beroep. Na Wat u ons .Schreef, lijkt het ons verstandiger, dat u naar een meer geschikter werkkring voor u uitziet. Verzonden brieven: K. te NjS.; N.N te B. bijeen komen, alsook zeer waarschijnlijk op Za- j terdag 28 April, daar de verschillende ontwerpen van het Staatsbudget '28 vóór 1 Mei rijp moe ten zijn voor de Koninklijke Sanctie. Op Dins dag 17 dezer hield de katholieke senator Mr. Reijmer, Hilversüm's burgemeester, zijn maiden speech" in de Eerste Kamer; bracht hulde aan veel wat het Kabinet-De Geer'heeft gepresteerd, maar drong ook met klem aan op spoedige rege ling van de financieele verhouding tusscnen het Rijk en de Gemeente, voor welke zeer-oude en tevens zeer-urgente kwestie de heer Reijmer eené permanente en deskundige commissie gewenscht acht. De Vrijheidsbonder v. d. Bergh hield eene vaD I optimisme stralende rede, waarin hij o.m. behoud i van ons vrijhandelsstelsel bepleitte, j Op Woensdag 18 April kwam ten leste de pre- I mier aan het woord. Den heer Croles werd be- loofd bevrediging van zijn „desideratum" een leerstoel in het Friesch aan de Groningsche Uni versiteit. Prof. Diepenhorst .werd door Exc. De J Geer beduidt, dat "je Regeering 3e doorvoering der pacificatie tot 'het hooger onderwijs niet op I haar program heeft. De kwestie van de voor- en j nadeelien van het evenredig kiesrecht zal aan Fotografisch Atelier heideredenen eerlang aftreden. De Emgelsehe mi nister Chamberlain en zijn gezin zijn op 20 dezer na hun bezoek aan ons land naar Brussel ver trokken. De nieuwe Belgische gezant bij ons Hof ga feen diner aan het corps diplomatique, waaraan ook" onze Miuister van "Buitenlandsche Zaken en zijne gade deelnamen. Op de voordracht voor hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland (vacature .wijlen v. 'Elzelingen) is numero een geplaatst, ir. J. v. d Wal, eerst aanwezend ingenieur van de Zuiderzeewerken, Willem Kes, is te Amsterdam aangekomen, ter bijwoning der viering van het 40-jarig bestaan van het Concertgebouw aldaar. Uit de doodenlijst: A. C. Baron Bentinck, ge- noraal-majoor'b.d., die meer dan een halve eeuw lid was van 3e "koninklijke hofhouding, op 90- jarigen leeftijd, Den Haag. Luit. kol. J. H G. P- Brandr., commandant van het 20e reg. inf., 54 jaar, Harderwijk. Harie Meijers, eertijds een der bekendste figuren in de sfeer der 'wielren ners, 48 jaar, Maastricht. Dorus Rijkers, de ver maarde menschenredder, held der zee, op 81- jarigen leeftijd te Helder. Mr. A. J baron van Nagel 1 van Ampseu, lid van de Eerste kamer, op 75-jarigen leeftijd, te Deventer. .Zijn opvol ger as lsenator is de bekende Tlwentsche-industri- eel Johan Gelderman. Noordscharwoude Revue van de Week 24 APRIL. De gedachte aan het arme Bulgarije, in den allerjongsten tijd tot tweemaal foe door geweldi ge aardbeving geteisterd, zal sommige alarmis- tiseh-aangelegde en mopperlievende landgenooten in de afgeloopen week tot berusting hebben moe ten stemm.en, waar April, die immers steeds ,,doet wat zij wil", ons ook in de derde week van de soms heerlijke zomersehe dagen brengende vierde maand van het jaar vergastte op wintersche kou, hagel- en sneeuwbuien. De optimisten zeiden: Draagt uw leed met lijdzaamheid! Des te in tenser zai de genieting wezen, wannéér straks eindelijk het vermaarde haantje van den toren aankondigt, dat de vroegzomer dan toch eindelijk en nu definitief is gearriveerd. Onze Senaat zette den tocht door de Alge- meene "Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1928 voort, cn de breedsprakigheid der Eer ste Kamer bleef zulk een omvang aannemen, dat praeees Van Voorst Vrijdagmiddag 20 dezer ge noopt was aan te kondigen, dat. de hooge verga dering oök op Maandagavond 23 April moest Geopend s WOENSDAGS van 10-6 uur. 's ZONDAGS van 9-12 uur. Opnamen ook aan huis. het oordeel van het bij uitstek deskundig ge roemde Centrale Stembureau worden onderwor pen. i Met de verschillende adviezen betreffende :te regeling der financ'ieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente zal de Regeering rekening houden bij de voorbereiding, waarmee men bezig is. Mi nister De Geer verklaarde verder, dat het z.i. niet waarschijnlij kis, dat de voorstallen betref- ffende een gedifferentieerd Tarief vóór 1929 nog aan de orde zullen worden gébracht in het Par lement. Met protectie, voegde minister De Geer er bij. hebben deze voorstellen niets te maken. Ze zullen juist wezen 'in het belang van "de ex port-industrie en van land en tuinbouw als ruil object bij economische onderhandelingen. Wat het recept v. Embden, betrefefnde eenzijdige ontwa pening betreft, zeide de minister o.a.: „Voor diefstal met braak schrikt menigeen "terug, die niet weifelt, zich een gevonden voorwerp toe te eigenen." Daarmee eindigde het groot-politiek debat. Bij Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) beduidde Z.Exc. De Geer den heer Wibaut, lat een vaste vergoeding aan de leden der Eerste Kamer in plaats van 'de f 20 per vergadering, als vergoeding van verblijfkosten, afstuit op con- stitutioneele bezlwaren. Dit hoofdstuk, alsmede de Begrooting van Financiën, zijn Dinsdag j.l. goedgekeurd. Minister De Geer bleek bereid, met spoed te zullen behandelen het te wachten commissori aal advies t.o. der verlaging van den accijns op het gedistilleerd van f 300 op f 200 per H.L., ter bestrijding van smokkelarij en andere fraude. In de vergadering van Donderdag 19 April is de Begrooting van Justitie voor de Konink lijke bekrachtiging rijp gemaakt. Minister Don- ner verduidelijkte daarbij, dat met kracht wordt voortgezet het door Minister Heemskerk aange vatte .werk der verbetering van ons strafstelsel, ook door iudividualiseering bij de behandeling van gevangenen. De Senaat zette in zijn verga dering van Vrijdag 20 dezer de reeds Woensdag begonnen behandeling der Begrooting van Bui- tenlandsche Zaken voort. Wanneer minister Bee- laerts van "Blokland zijne rede over Hoofdstuk III voor 1928 zal hebben gehouden, kom Ik na der op dit débat terug. 'Over Maart van dit jaar bleven de Rijksmid- deen, vergeleken met de derde maand van '27. f.7-14.150 ten achter. En het le kwartaal van 1928 bracht f 1.297.395" minder, dan dat van "27 in het Rijkslaadje. Re den om te wanhopen aan terugkeer van de accres periode bestaat nog altijd niet'. 'Den 19 April j.l. werd de 52e geboortedag van den Prins-Gemaal met opgewektheid gevierd, schoon het Deoember-Aprilweer natuurlijk de stemming ietwat drukte. Ook het bezoek, door Koningin, Prins en Prinses op 20 dezer aan de prachtige bloemententoonstelling te Aalsmeer ge bracht, werd door sneeuw- en hagelbuien ver somberd. Persondlia: Op 16 April j.l. is J. Krap, lid van de A.lgemeene Rekenkamer, ter gelegenheid van zijn 70en geboortedag op warme wijze gehuldigd. Den 17en j.l. nam mr. dr. v Leeuwen afscheid van den Raad van State in een vergadering, door H.K.H. Prinses Juliana bijgewoond. De heer Huengens, hoofd-ingenieur van den Prov. .Waterstaat in Limburg, zal om gezond- Uit de jongste criminalia teekèn ik aan te 's Gravenhage, in de Oltmanstraat vermoordde een 26-jarige moeder haar li/2-jarig kind in vlaag van waanzin door smart over den dood van haar oudste, 21/2-jarig kind- De rampzalige vroriw, die tevergeefs zelfmoord poogde te plegen, wordt niet strafrechterlijk vervolgd; is in een sanato rium geplaatst. 'Te Hengelo «werd voor de tweede maal in den loop van een jaax inbraak gepleegd bij een juwe lier. Ditmaal kreeg men één der „ongenood® gas ten" te pakken. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Wij leveren U een PRIMA f 2.25 KOUS KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. De Haagsche kantonrechter heeft 'verklaard, dat ophangen aan straat van automaten zonder vergunning van B. en W,. strafbaar is. Uitspraak in hooger beroep Is uitgelokt. In de Haagsche Balistraat heeft bij een ech telijk® twist de 36-jarige echtgenoot zijn 34-ja- rige vrouw door dolksteken ernstig gewond. De dader is gevat. Het bureau Cook and Son, aan den Vijgen dam te Amsterdam, is via valsche chèques voor f48000 opgelicht. De oplichters zijn voorshands zoek. Een man, die zich uitgaf voor oud-hoofdver pleger van het Academisch Ziekenhuis te Leiden en in die pseudo-kwaliteit te Rheden en elders menschen wist op te lichten, is te Zutphen in arrest gesteld. Uit de ongelukken-serie teeken ik aan, aller eerst wat de jongste branden betreft, dat: te Hilversum de vlammen voor c.c. twee ton scha de aanrichtte in houtopslagplaatsen. Te Zeven huizen zijn bij een geweldigen brand, welke daar (woedde, twee kinderen, resp. vier en zbs jaar oud, om het leven gekomen. Het vuur richtte zeer groote schade aan in een magazijn vaSni galanterieën aan de Noord blaak te Rotterdam! Te Joure woedde een schrikkelijke brand, waardoor twee fabrieksgebouwen, twee woonhui zen en een veestal zijn vernield. De schade wordt op vijf ton gouds geschat. In de 3e v. .d. Kunststraat, te 's Gravenhage, is een meubelfabriek door de vlammen geteis terd. Het jaar 1928 schijnt ,,in het teeken van den rooden haan" te zullen komen. komt met Fragmenten uit „De Schoone Slaapster' HART en KUIJT Nog enkelen Wordt abonnée van onze Radio- Centrale. Wie de gelukkige is zich voor 30 Juni 1928 aan te sluiten als 200ste abonnée krijgt een gratis aansluiting van twee programma's. Radio-Centrale - Oudkarspel A117 Uit de ongevalLenserie noteer ik nog: onder Oegstgeest is een 48-jarige man onder een vracht auto gedood. Bij een onbewaakten overweg tus- schen Echten 'én Koekanje, raakte een melkrij der onder een trein, met doodelijken afloop. Te Gemert is ieen 75-jarige vrouw 'door een stoom tram vermorzeld. Op de Staatsmijn „Maurits" te Heerlen, is een 20-jarige sleeper onder vallend gesteente gedood. Bij de Amsterdamsche Mar telaarsgracht moest een 45-jarige man de waag halzerij om op een rijdende tram te springen, met 'het leven bekoopen. Bij Aalsmeer had den 20en j.l. een ernstig aguo- ongeluk plaats, waarbij drie kinderen zijn ge wond, waarvan éen is bezweken. En hiertnede sluit ik' voor ditmaal de „zwarte of misère-rubriek. Wil nog memoreeren van an dere nova, dat: de nieuwe Postraad door Minis ter v. d. Vegte is geïnstalleerd. Het eeuwfeest de Cacao-firma Van Houten, te Weesp, is met 'briljanten luister, o.a. door ont hulling van een monument, de 'firma door haar personeel aangeboden, gevierd. Het eerste radio-telefonische S.O.S.-sein is naar O.-Indië gericht door een Haagsche dame, me vrouw Rackwftsz, die sinds vijf jaren niets van haar zoon had vernomen. Plannen zijn ontkie mend te Rotterdam om het' 1600-jarig bestaan van onze tweede koopstad in 'Juli a.3. te vieren. Den 27en a.s. beginnen de feestelijkheden ter eere van het .60-jarig bestaan der Hoogere Krijgs school in de Hofstad- De Nederlandsche' Spoor wegen beginnen te beseffen, en dat mét de daad te tooneu idat zij J an Publiek moeten „trekken". Aan de z.g. goedkoope treinen zal als „lokmiddel" verbonden worden het 'mogelijk ma ken om zich tegen den wanbof van een regen dag te treffen, te „assureeren" tegen opoffering van tien pet. toch 'kaufmannisch, gelijk onze Duitsche buurman "t pleegt !te noemen. BUITENLAND. Nieuwe actie in China. De strijd in China is weer begonnen. 'Na de lange wintermaanden, waarin de Vijandelijkheden wel noodgedwongen gestaakt moesten Wtorden, zijn de legers van noord 'en zuid wederom tegen elkaar opgetrokken, reeds heeft het eers'te treffen p'laa't's gfhad en hoewel de eerste berichten over overwin ningen van Tsjang-kai-sjek overdreven 'waren, zoo schijnt het krijgsgeluk 'den zuidelijken legers toch gunstig te zijn geweest'. Doch veel Wil dit nog niet zeggen; de 'kansen kunnen zich nog tal- looze malen keeren, temeer 'waar de Chineesche aanvoerders niet erg beginselvast feijn, en het kan gebeuren, dat de 'generaal, die validaag niet Tsjang-kai-sjek zijn leven feil heeft voor de ver nietiging van het conservatisme Van Peking, mor gen broederschap sluit met Tsjang-tso-lin en mét evenveel plezier zijn vroegeren 'wapenbroeder op leven en 'dood, bestrijdt. Onderiwijl is toch nieuwe teekeuing in de situ atie gekomen. Was het 'het vorig jaar Groot'- Brittannië, waartegen z ieh veel vijandigheid richtte ,nu schijnt de haat' zich in andere richting te conoentreeren en gaat de vloed van protest- nota's naar Japan, dat zich naar de meening van Tsjang-kai-sjek (en ook van Tsjang-teo-lin) ten onrechte mengt in een 'strijd, waarmede het niets te maken heeft. Met name meent de zuidelijke generaal, dat de Japansche troepentranspórten eigenlijk tegen hem gericht zijn; de Japansche regeering ontkent dit evenwel en "beweert, dat haar optreden slechts ten doel heeft JapansehJe belangen te beschermen en Jiat Japan zich iu geenen deele partij Wenscht te stellen. Inderdaad zijn de Japansche belangen in Chi na niet gering en bescherming is klaarblijkelijk niet overbodig. Evenwel is het de vraag, of in menging ten gunste van een der partijen wel raison zou hebben; te meer daar de Japansche regeering, volgens haar eigen getuigenis geen monopolistische positie in China wenscht te schep-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1