Sproeten -kggien vroeg in j Predikbeurten Damrubriek Uit den Omtrek HULPPOSTKANTOOR ST. PANCRAS. Met ingang van 30 April zijn de ur.en van He openstelling van het hulppostkantoor alhier als volgt gewijzigd: Kantooruren 7.30—12 uur; 14—15.30 uut; 18—19 uur. NOG EENS KOOL EN PET. "Waar in dit drama (zie vorig nr.) sprakte is van de omgéving van de Steeneubrug, daar wordt den vriendelijken 'lezers verzocht die omgeving niet al te eng te nemen; zij kan gerust wat wor den vergroot! Nieuwstijdingen DE VERBETERING VAN HET WEER. De weerkundige medewerker van „N. Crt." schrijft Het veel verbeterde en zelfs zeer mooie weer is een gevolg van een zeer belangrijke verande ring in de algemeene luchtdruk'verdeeling in Eu ropa. Gedurende de koude dagen, die hieraan voor afgegaan zijn, was de luchtdrukking hoog in het Noordwesten en laag in het Oosten, zoodat een breede Noordelijke luchtstroom van zeer lage temperatuur in geheel Europa koud weer bracht. Deze toestand heerschte ook nog 1.1. Zondag, maar den volgenden dag was een groote verandering gekomen in de algemeene luchtdrukverdeeling, doordat in het Noordwesten een vrij diepe depres sie was verschenen, terwijl de luchtdrukking over het vasteland 'en over Scandinavië gestegen was. De Noordelijke "koude luchtstroom "had opgehou den te waaien en een warmere, Zuidelijke was er in het Westen voor in de plaats gekomen, terwijl op het vasteland de wind uiteenloopend van richting was. Tiet gevolg hiervan was een belangrijke stijging van de temperatuur. Intusschen heeft zich de hooge 'druk over het vasteland gehandhaafd, hoewel Dinsdag in den namiddag de barometer hier een weinig begon te dalen, hetgeen zou kunueu wijzen op een verder naar het Oosten voortdrmgen Jor depressie. Het zeer mooie .en heldere weer behoeft daarmede niet op te houden al zou ook een lichte bewdiking het algemeen kara'kter van het weer «enigszins kunnen veranderen. De hoofdzaak is 'thans, dat de Noordelijkewind heeft plaats gemaakt voor een Zuidelijke en wel in zoo'n groot gedeelte van West-Europa, dat het Piet gaat om een locale, maar wel om een meer algemeene verbetering van den weerstoestand. Hierdoor is het Weer te ruggekeerd tot den voor dezen tijd van 't jaar normalen toestand, die ons de lentedagen geeft, waaraan wij in 'het voorjaar na den langen winter zulk een groote behoefte hebben. Het is niet. 'uit te maken o'f deze verbeterde weersgesteldheid van «enigszins 'langen duur zal zijn. In het hooge Noorden was Me temperatuur nog verdacht laag zoodat het ophieuw doorkomen van "den Noordelijken luchtstroom een herhaling der koude zou kunnen veroorzaken, doch zoolang de 'hooge luchtdruk gehandhaafd blijft, bestaat daarop zeer 'weinig kans. ALLES SCHRIJFT HGLLANDSCH. Inzonderheid te Media®. Onderstaand curieus strooibiljet 'werd op het schrijfbureau van de „Sum. Bode"-redactie ge deponeerd I Eiken avond een voorstelling, aanvang 8 uur. Slechts voor "hedenavond, Woensdag 14 Maart 1928. Heden avond! Heden avond! Wonderd. Wondend. Een groote wondend-voorstellingen. In de theater van de Azia-bioscoop, Kampoeng Nias. Deze buitengewone vertooning kon niemand nooit gespeeld had. Dat de uitmunt 'buitengewoon vertooning ver toonde wij met zonder eenige gereedschappen, en noch verschilt mij niet, maar in een plaats waar men met duidelijk aanzicht te laten zien. De voorstellingen bestaande uit: 1. Een Ring, "die het kan van een tafel naar de andere tafel vliegen, om een halve stuiver mee te nemen. De ring kan het ook in de glas vliegen en daar na terug ze kwam uit. Een wandelstok, die het kan zelf bewegen en ze zelf om te 'draaien. 3. Een Boek die het kan ze zélf keerde om ze zijde. 4. Een Courant zonder benoodigdheden, kan het op "het lucht gehangen. 5. Een Buikband kruipt ze als een slang. 6. Een Horlogeketting kan ze zelf aan het horloge te haken. 7. Een Lepel kan .ze zelf in de glas sloegen. 8. Een stuk Tafellooper kan het deze om ze zelf op gerollen. 9. Een Cigaret vliegt ze zelf uit zijne kisten. 10. Een Pop danst ze volgde muzieksliedje. Is nog vele andere die hebben wij nie kon Johanna verliet de portiersloge en begaf zich onmiddellijk naar de kast, in de nabijheid van het paviljoen, welke kast zij opende. De blikken kan met petroleum stond op de bovenste plank naast eenige ledige flesschen. Zij plaatste de flesschen lop den grond en begon door een trechter ze ach tereenvolgens uit de kan te vullen. Ze was juist met de laatste flesch bezig, toen 'de bel overging. Ze zette de kan weg en liep naar de deur, om door het kijkgat te zien, wie gebeld had.' Het was de kassier en zij trok dus de deur open. Mijnheer Ricoux trad binnen, deed de deur achter zich toe en ging Johanna voorhij, w.ier groet hij ternauwernood beantwoordde. Plotseling bleef de kassier, in plaats van naar gewoonte stil door te loopen, voor de nog altijd geopende kast staan. „Het ruikt hier waarlijk al weer naar petro leum!" riep hij met gefronste wenkbrauwen. „Natuurlijk meneer." riep Johanna. „Ik heb den inhoud van de kan in flesschen overgegoten. Die petroleum its van mij eu ik zal ze gebruiken als ik hibr van daan ben. Ik zal dan kunnen doen en laten wat ik wil, en niemand behoeft! dan meer bezorgd te zijn, dat ik de fabriek zal in brand Steken." Men kan nooit te voorzibhtig zijn," mompelde de kassier voor zich heen. „Er bestaan slechte, verkaart, dan anders kom u zelf in onze theater getoond wat is 'de juistheid. De goederen die hebben wij gespeeld was, is niet van ouze zelf maar leed aan den publiek, omdat de waarheid kan u zeff gezien. 4000 GULDEN GESTOLEN. A. de G., vrouw van A. H, te Drachten, be zocht haar zuster, die bij den brugwachter Wij- nand te Beets als pleegkind inwonende is. De brugwachter en diens vrouw waren even van huis. Van de geegehheid, dat haaT zuster zich moest verwijderen voor het bedienen van de brug, werd door de bezoekster gebruik gemaakt zich een gesloten geldkistje toe te eigenen, dat in een kast geborgen was. Bij thuiskomst vah het echtpaar "Wijnand werd het verdwijnen- van het geldkistje spoedig opge merkt en werd dit verdwijnen mét het bezoek van dien middag in verhand gebracht. De rijks- en gemeenteveldwachter van Beets trokken dadelijk op onderzoek uit en onderwier pen A. d. "G., die inmiddels reeds in "hare wo ning te Drachten was teruggekeerd, aan een streng verhoor. Hoewel ze aanvankelijk bleef ont kennen van het verdwijnen van "het geldkistje iets af te weTèn, viel ze ten slotte 'toch door He mand en werd door haar de plaats in een sloot, betrekkelijk in de nabijheid harer woning, aange wezen waarin ze den schat verborgen had. Niet dan nadat de veldwachters tot hunne 'knieën in het water hadden rondgewaad, werd het kistje uit den slootswal opgediept. In het kistje was een geldswaardig bedrag van plm. f4000 geborgen. A. d. G. is ter beschikking van'de Justitie ge steld. EEN FAARU OP HOL. De zaak in lederwaren van 'de firma "Bonnier, gevestigd in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, heeft een zeer onwelkom bezoek gehad. Omstreeks vijf uur, meldt de „N. R. Crt.", soeg op de Heerenmarkt het paard van een Ree- perswagen der Handelsvennootschap Van Vliet Dimeyer en To. op hol en het dier liep in groote vaart dwars door ie etalageruit van genoemde zaak en kwam geheel in den winkel terecht. Koffers, tasschen en lederwaren werden door het paard, dat uit verschillende wondien, vooral aan den kop, hevig bloedde, vernield;. Het winkelpersoneel was nauwelijks van den schrik bekomen, toen het dier zich in de étalage omdraaide en met een sprong de straat weer op- holde nu in de richting van, de Heerengracht;. Wonder boven wonder zijn er in dit uur zeer 'drukke Haarlemmerstraat geen ongelukken ge beurd. Op de Heerengracht rende het dier tegen een auto aan. Dosr den sdhok maakte het paard een zijsprong en toen stortte het dier in den kelder van perceel Heerengracht "24. Daar bleef het paard met gebroken pooten liggen. De reddingswagen van de brandweer werd te hulp geroepen om het beest weer op den begariéu grond te hijschen, maar terwijl de brandwacht» met de voorbereidingen daartcje bezig waren, oordeelde de eigenaar van "het paard het wenscne- lijk, dat de vervoeter zou worden aifgemaakt. Een agent van politie gaf het beest' het genadeschot waarna het kadaver naar het gemeentelijk slacht huis werd vervoerd. GROOTE VEENBRANDEN IN DRENTHE. Gister zijn in de Drentsche veenen op tal van plaateen veenbranden ontstaan. Te Emmer-Erfscheidenveen, Emmercompascum en te Roswinkel staan groole oppervlakten veen in brand. Het vuur wordt door den feilen Oosten wind aangewakkerd. Het blusechingswerk wordt zeer bemoeilijkt door de droogte en den rook. Uit Emmen is al het beschikbare brandblusch- materiaal ter assistentie gezonden. Ook al het braridbluschmateriaal in de gebieden waarin de branden 1»oeden is in werking. RIJMEN DE RA ADiSLED EN. In den Utrechtsche gemeenteraad is het vroo- lijk toegegaan. In behandeling kwam o.m. het. reeds .door ons gepubliceerde verzoek (op rijm) van W. C. van Campen om eenhoorn in de Bank- straat t« vellen. Het op dit verzoek eveneens in dichtvorm uit gebracht prae-advies van B. en W. bleek tal van raadsleden tot navolging geïnspireerd te heb ben. De Voorzitter, burgemeester Foekema Andreae: De heer Frijda verlangt hierover 't woord 'kStel vocfr, dat men naar 't geen--hij heeft te zeggen hoort. En daarop begon het rijmen. Ieder raadslid zegde zijn meening in dichterlijke taa^ onder groote hilariteit. De Voorzitter sloot als volgt i -» Verlangt nu iemand nog het woord? Zoo neen, gaat ieder met ons voorstel dan accord wraakzuchtige mensehen, diie altijd geneigd zijn k'waad met kwaad te vergelden!" De jonge weddwe had die woorden verstaan^ Ze keurde ze. échter geen antwoord waardig en trok minachtend haar schouders op. In dit oogenblïk trad Ernst Garaud op den kassier toe én sprak hem aan. „Ik zag u binnenkomen," zeihij, ,,en toep kwam ik naar u toe, om u te zeggen Bij het hooren van Garaud's stem, keerde Jo hanna zich om. Zij zag den opzichter onder zoekend aan én vond, dat diens gelaat geen 3chijn van onrust of opgewondenheid meer verried. Van zijn kant beschouwde Ernst. Garaud van ter zijde de modte, jonge vrouwi, terwltjl hij met ken kassier iin gesprek was. „Wat is er van uw verlangen?" vroeg Ricoux. „Ik kom u zeggen, dat Vincents vrouwi gisteren avond overleden is." „Hij heeft mij door een zijner kameraden laten vragen om het werkloon, dat hem nog toekomt, daar hij niet meer aan de fabriek wenscht ver bonden te blijven en binnenkort naar zijn ge boortegrond denkt terug te keeren." ,JEi, tijk, de Verel heeft lont geroken en houdt nu de eer aan zichzelf. Hij heeft nu £ijn ontslag genomen en is niet weggëjaagd. Gelooft ge niet, Garaud, dat de vork op die mataiter in 'Jen Reel zit Zoo ja, dan is 'dit constateer ik' fhans aldus besloten, i En, naar 'k hoop, heeft niemand zich aan dit lyrisch intermezzo zich gestooten. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprtltol Bij alle Drogisten. Buitenland HET WARME WEER, Zuid-Engeland heeft zich deze week in onge- woon warm weer mogen verheugen, zegt een draadloos bericht, -maar voegt er aan toe, dat deze kleine hittegolf niet zal aanhouden, daar er onweren, gevolgd door koeler en onzekerder weer, worden voorspeld. HEVIGE KOUDE IN OOSTDUITSCHLANDi Uit Bromberg wordt geméld, dat d© landbouw in Pommerelle tengevolge van de koudegolf Ier 1 laatste dagen waardoor veel sneeuw is gevallen, veel schade heeft geleden. Het uitgezaaide is voor een groot deel bevroren en vele velden zul len ophieuw moeten worden omgeploegd. Sedert 30 jaar heeft men niet «en zoo laten en zoo hevige® nawinter gekend. ARBEIDSCONFLICTEN BIJ DE RIJN- SCHEEPVAART OP 1 MEI a.s. De situatie bij de Rijnscheepvaart is in een critiek stadium gekomen. De werkgevers hebben aan hun personeel in een circulaire meegedeeld, dat zij, die niet ac- coord gaan met een verhooging-van 13 pCt., met ingang van 1 Mei outslagen zullen worden. De bond van 'Rijnscheepvaartpersoneel heeft geweigerd met d©ze nieuwe voorwaarde accoord te gaan en heeft haar personeel geadviseerd op 30 April de schepen te verlaten- Als dit parool wordt opgevolgd, zal de Rijn- scheepvaart met 1 Mei geheel komen stil te liggen. (Hdbl.) VIJFDUIZEND MENSCHEN VERMOORDt Uit Hankou wordt gemeld, dat daar vluchte lingen verschrikkelijke verhalen komen doen over gebeurtenissen in de stad Kingmen in de vallei van de rivier, de Han. In deze stad van 600.000 inwoners zijn 5000 menschen door troepen ban dieten, meest deserteurs en boeren vermoord. EEN VERSCHRIKKELIJKE VONDST IN EiE SCHELDE. Vrouw verdrinkt zich en fwtee kinderen. Men meldt uit Antwerpen aan de „N. R. Crt." In de Schelde, nabij de geul, genaamd Hollands- Werk, zdg een Spndagsvisscher uit Antwerpen een hoofd op het water drijvén. Denkende met iemand te doen te hebben die aan "het verdrinken was, begaf hij zich gekleed door de schorren te water en wilde zoo den drenkeling op "het droge trekken. Ondanks de grootste krachtsinspanning gelukte hem dit niet en wist hij slechts het zware Lichaam langs den kant te trekken. Toen zag hij tot zijn grooten schrik, dat het een jonge vrouw was, die nog twee kleine kinderen aan zich vast gebonden had. Oogenschijnlijk was de vrouw reeds dood- Op de Schelde passeerde juist een politie- bootje ter surveillance. Door geroep maakte ie visscher alarm, waarop de inzittenden der boot onmiddellijk landden en 'door het slip en riet ter plaatse snelden. Daarop haalde men de -drie aaneengebonden lijken op. Het bleek dat de kleinen met een 'dun koord aaneengebonden waren en dit koord aan het. mid del der vrouw was vastgemaakt. Ondanks krach tige pogingen hen bij te brengen, gelukte dat niet. Alle drie waren dood, nochtans slechts kort. Eenig identiteitsbewijs was op geen der lijken te vinden- De kleeding was eenvoudig en netjes, blijkbaar waren het leden uit een arbeidersgezin. Door de politie werden de lijkeh naar "het Ant- werpsche lijkenhuis vervoerd en werd a.lom het signalement der vrouw en der twee kinderen ver spreid. Laat in den avond is een man op een der po- litiebureaux van Antwerpen gekomen om hoo ge lijk ongerust aangifte te doen van de verdwij ning van zijn vrouw en kinderen. Een der aanwezige inspecteurs gaf hem het signalement der gevonden lijken. Doodelijk ont steld herkende de ma®'daaruit zijn vrouw, zijn zoontje van 7 en dochtertje van 7 jaar. "De vrouw heette Johanna HoeSbrechts, 32 jaar oud, echtge- noote van Pierre Der ben en wonende H. Geest straat 3. In het doodenhuis speelde zich een verschrikke lijke scène af. De man was als krankzinnig toen hij de lijken van vrouw en kinderen za'g. Het bleek, dat zij in den morgen, na de klei nen en zichzelf op z n Zondagsch te hebben aange kleed, het huis verlaten hal om -de vroegmis bij te wonen. De ontsteltenis en deernis met den ongeluk ki- gen man en vader is algemeen. ,,'t Is wiel waarschijnlijk, mijnheer Ricoux, maar met zekerheid zo uïk 't u niet kunnen zeggen." „Dat doet er ook niet toe. Hebt ge Vita cents rekening opgemaakt?" „Ja, hier iis ze." Ernst Garaud gaf den kassier een keurig 'be schreven stukje papier, waarop de afrekeni'ng van den werkman'Vincent stond. „54 uur tegen 90 centimes," las de kassiter. „Akkoord, dat is 48 frank en 60 centi'mies. Kom mee, Ernst, dan zal ik u did geld uitbetalen." Onder dit gesprek was Johanna. Fortiter met haar laatste vulling gereed gekomen en had de volle flesschen met de ledige kan, op de boven ste plank van de "kast giezet. De opzichter volgde den kassier, ontving Vin cents achterstallig loon, gaf dat geld aan Vin cents kameraad en inspecteerde vervolgens de verschillende werkzalen, om te eifnkligen in een vertrek, waar de houten modellen voor de machi- negieterij werden vervaardigd. In dit vrij ruime vertrek, dat aan het pavil joen van de® directeur grensde, bevonden zich vijf schaaf- en drie schroefbanken. Een soort van tusschenverdieping, even lang en breed als de werkplaats zelve, bevatte de behoorlijk ge rangschikte en genummerde modellen. De onder ste ruimte was een bergplaats voor kisten, plan ken e'n afval van hout. Herv. Gemeente Oudkarspel. Zondag v.m. 10 uur Ds. E. A v. Baaien. Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag v.m. 9.30 uur eu nam. 4 uür, Caud. W. A. Zwaan van den Helder. Herv. Kerk Noordscharwoude. Zondag geen dienst. Herv. Kerk Zuidscharwoude. Zondag nam. 7 uur Ds. de Leeuw van 'D irk'sh. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds Donner. Chr. Ger. Gem. Broek op Langendijk. Zondag voorm. "9.30 en nam. 3 uur Ds. Drenth Doopsgez. Kerk Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.45 uur Ds. de Jong. Herv. Kerk, Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 uur preeklezen. 'sNam. 2.30 uur Ds. v. Baaien Herv. Gemeente Sint Pancras. Zondag voorm. 9.30 en n.m. 6 30 Ds. Jellema. Geref. Kerk Hieerhn gewaard. Zondag 9.30 uur bediening Heilig Avondmaal Ds. v. Andel. 'sNam. 2.30 Ds. v. Andel, dankzegging H. A. Katholieke Kjerk Laimgendijk. Voorm. 7 uur. Vroegmis zonder pr|eek. Voorm. 10 uur: Hoogmis met preek door past. Vau Noord. Onderwerp: „Ons korte leven lang genoeg". Nam. 6 uur: Lof met preek door pastoor Van Noord. Onderwerp„de kenbaarheid van Chris tus' Kerk". .Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLE-E-N te Winkel. Oplossing probleem no. 201 (Renooy)., Wit 38—32, 33—28, 50—44, 47—41, 31:2 en wint. Kqn leerzaam eindspel van Ilcntroux Lym. Uit „La Jeu de Dames". WIT Zwart drie schijven op 24, 26, :40. Wit tiwe eschijven op 32, 33 dam op 50- De winst wordt als volgt verkregen: Wit. Z|wart. 33—29 '24:33 50 11 Het véld dat wit moet bezetten om te winnen. 4045 11—6! Stond de «witte dam op 6, dan maakt zwart remise door 40«45, daarop 650. Ziwart speelt dan 2631 met remise! Speelt -wift eerst 32 27, dan z-wart 2631, wit 27:36 zw|art 4550 remise. Deze varianten worden uitvoerig behandeld om duidelijk het verschil te doen uitkomen, zoo de dam op 6 staat. 3. 26—31 op 4550 dan wit 3228 4. 32—27 31:22 5. 6 50 gewonnen. Een der onderbazen kwam naar de® opzichter toe. „Mijnheer Garaud," zei hij', ,,he zou, dunkt me, wel verstandig zijn om die spanen doosjes, die hiter toch maar in den weg liggen, op te ruimen." „Ja,- daar hebt ge gelijk' in, Ik zal morgen dat alles laten "weghalen," zei Ernst Garaud en zette zijn inspectie voort. Toen hij hiermede ge reed was, begaf hij zich naar het vér trek, dat hem persoonlijk was afgestaan en sloot zich daar in op. In dit vertrek bevonden zieh een schrijftaefl, een met registers gevulde boekenplank en aan het venster in het volle daglicht, een toonbank met allerlei smidsgereedschap, benevens een klei ne smidsoven. Ernst trok zijn jas uit en bond zieh een schootsvel voor, nam uit een heek enkele smalle ijzeren staven en begon met ijver te smeden. Niemand vond het vreemd, dat de opzichter zich afgezonderd en opgesloten had; hij iéei dat zoo vaak, als hij voor de werklieden eigen handig de modellen vervaardigde. Zonder rust werkte Ernst tot het eerste schaft uur door. Toen verliet hij, als al de anderen, de fabrifek eu keerde ook bijna gelijktijdig met hen terug. Ditmaal groette hij, bij het voorbijgaan van de portiersloge,'Johanna Tor tier op eene rustige wijze, sloot zich wederom ita zijn eigien werkplaats op en hervatte zijn arbeid. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4