14e Algemeens Vergadering Veilings-Vereeniging „BE NOORDERMARKTBOND", op Woensdag 27 April, des namiddags 1,30 uur, in ,,'t Huis de Brederode" Ie Oudkarspel. t Onder de aanwezigen merken wij, behalve de afgevaardigden dei verschillende aangesloten ver- «enigingen en het Bestuur, ook op den heer Haze loop, Rijkstuinbouw-consulent, Mr. Niemöller, sec retaris van het Centraal Bureau; den heer Balk, secretaris van de Prov. Commssiie, den Betaal- meeester van den „Noordermarktbond" en den hr P. Deutekom, als vertegenwoordiger van de Koop handel." De voorz., de heer S. Brugman, opent de ver gadering met ongeveer de volgende woordpn: Geachte aanwezigen, Staan wij thans weer aan het begin der Jaarver gadering, ik geef gaarne de verklaring, dat ik deze t aak niet mag, vervullen onder gunstiger om standigheden. Ik heb hierbij niet op het oog den toestand van het oogenblik, waarop de prijzen stijgen, doch op de campagne 19261927. Het komt mij nu zoo duidelijk voor den geest, dat ik bij' het begin der vorige jaarvergadering ge wag maakte van een zeer groot vraagteeken. Als ik daar Zag dat tuinbouwers, die op den akker den aanvoer van het poot- en zaaigoed afwachtten of hetwelk door hen reeds aan de aarde was toe vertrouwd, dan loste het groote vraagteeken zich op in ontelbare vragen, waarop wij geen antwoord konden geven, omdat wij niet begiftigd zijn metl zulk een doorzicht, wat of de campagne zal bren gen. Wij wisten niet wat de winter met zijn weer ons zou brengen, want het winterweer is voor ons van groot belang. Wij wisten niet wat insecten en bacteriën ons zouden toebrengen in den zo mer; wij wisten niet of de aanvoer en de afzet voldoende zouden zijn. Dit alles dus vragen, waarop wij beslist het antwoord schuldig moesten blijven. Niettegenstaande dat, hebt gij allen het anwoord ontvangen, zij zulks niet langs telefonischen of telegrafischen of draadloozen weg, doch gij zijt zulks te weten gekomen in uw beurs. '1 Verwondert mij niet, dat vele tuinbouwers zich in een toestand bevinden, welke hen bij iederen voetstap dieper in den moerassigen bodem doet verzinken. Naar alle kanten.slaan zij hun blikken bp hoop van redding en steken hunne handen uit om zich voor algeheele verzinking te bewaren. Het is voor allen een zoeken en tasten en in dit teeken staat onze beschrijvingsbrief. Bij het eerste voorstel valt het op te merken,.' dat wij zoeken en er ligt in opgesloten, 'dat wij zoeken waarheen onze producten verzonden kun nen worden, opdat wijl niet afhankelijk zijn van éé0 o fenkele afnemers. Wij hebben met dit voorstel eene speciale reclame voor onze producten op 't oog. Bezien wij vervolgens de voorstellen van ver pakking, verlading, voor meerdere beschutting aan - de veiling in den wintertijd. Dit alles spruit voort uit de zucht en de noodzakelijkheid om onze pro ducten irt de beste conditie aan de wereldmarkt' te brengen. Wij hebben te kampen met zware concurrentie en als eerste eisch zal zoowel het product als de sorteering zoo goed mogelijk moe ten zijn. Ook de uitnoodiging aan de heeren Niemöller en Haüeloop zijn mede oorzaak van het zoeken en tasten. Wij zijn omringd door belemmeringen ten op zichte van den uitvoer en thans trachten wij iets te vinden om deze belemmeringen op te heffen en uit den weg te ruimen. Ook de heer Hazeloop zal spreken om te trachten wijziging te brengen in de cultuur. Het is dus alles zoeken en haal ik hierbij aan het Bijbelsche woord: Zoekt en gij zult vinden, klopt en gij zult worden open gedaan. Zoowel op geestelijk als op materieel gebied zul len wij ernstig en met vasten wil streven om onze organisatie hoog te houden. Gaan wij verscheidene jaren terug, dan moe- tea wij verklaren, dat de toestanden in land- en .tuinbouw zeer en zeer verbeterd zijn, dat vele gebreken in den handel door de organisatie uit den weg zijn geruimd. Zulks hebben wij te dan ken aan onze voormannen en denjk ik aan wijlen »S. Zeeman, die met alle kracht en macht voor onze belangen heeft gestreden. Ik ben overtuigd naar aller harten te spreken wanneer ik een eere- saluut aan hem brengt en zal hij nog lang in dank bare herinnering bij ons blijven. Wij hebben ons te richten naar onze voorman- nen maa,r hebben ook de belangstelling van onze regeering noodig. Evenwel zullen vrij ons meer tot Haarlem moeten wenden dan tot Den Haag, het- j geen ik ten zeerste betreur. Wij hebben in onze regeering meer mannen noodig en verheugt het mij, dat ons medelid, de heer Kostelijk evenals j de heeren J. Burger en P. Zeeman, zeer zeker 1 onze belangen in de Staten zullen behartigen J Toch zullen wij gedurig moeten aankloppen in j Den Haag, opdat de regeering onze stem zal hooren. Ik mag thans niet tot de opening der ver gadering overgaan, alvorens een hartelijk welkom toe te roepen aan de afgevaardigden der verschil lende afdeelingen, personen, behoorende bij het maktwezern, onze gasten, speciaal de heeren Balk, Niemöller en Hazeloop, welke laatsten onmiddel lijk met groot genoegen gehoor gaven aan onze uitnoodiging, de mede-bestuursleden van den „Noordeimarktbond", den vertegenwoordiger van „Koophandel", den heer P. Deutekom en aan de Pers. 1 1 1 Ik hoop, dat wij eikaars meeningen weten zul len te eefbiedigen en dat de besprekingen in een aangename en prettige stemming en toon ge voerd zullen worden. Hiermede verklaar ik de vergadering voor ge opend. Applaus.) Dooi den. secretaris, den heer J. Kliffen, worden hierna de notulen vam de vorige ver gadering gelezen, en onder dank aan den sa mensteller goedgekeurd. Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester, den Heer Ai Swager. Reeds eer der volledig in ons blad gepubliceerd. De Penningmeester ontvangt een woord van hartelijken dank voor zijn accuraat en uitge breid financieel beheer. Namens de Commissie van contróle advi seert de heer Speets tot goedkeuring der reke ning, waartoe daarop door de vergadering wordt besloten. De Comm. onitvangt een woord van dank voor haar moeite. Jaarverslag van den Bionds-Secretaris. (Reeds eerder in zijn geheel gepubliceerd.) De samensteller ontvangt een woord van dank voor zijn keurig Jaaroverzicht. Jaarverslag van den Secretaris der Commis sie van Bieheer der markt. (Reeds eerder volle dig gepubliceerd). Ook de heer Jb. de Boer ontvangt hiervoor als samensteller een hartelijk woord van dank. Voorstellen: Voorstel 1. Van het Bestuur: Het Bestuur vraagt machtiging van de algemeene vergadering om ten hoogste één tiende van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame. De voorz. zegt dat in de groote organisatie is besloten 1/50 pet. af te staan voor de alge meene reclame. Het bestuur acht 't noodig dat voor ons product bijzondere reclame moet wor den gemaakt en stellen voor Yio pet. van. den omzet toe te staan, waarvan l/b0 pet. voor de hoofdorganisatie en de rest voor eigen re clame. 1 De heer Gaijaard (Nieuw Leven) zegt dat in 2Ïjn vereeniging is gesproken over den steun van de Prov. Stoten en stelt daarom aan de vergadering voor het hoofdbestuur op te dra gen aan de Prov. Stoten te verzoeken om finan- cieelert steun voor de te voeren reclame; voor al ook omdat zijt meent dat het van groot be lang is propaganda te maken voor onze pro ducten. De heer S,tennenberg (Eendracht) zou bij 't inwilligen van het voorstel willen aandringen op 't geheel gebruiken van het 1/10 procent.' De voorz. antwoordt dat dit bedrag ge-( vraagd wordt om zoo noodig zoover te kun nen gaan. De heer J. Ootjers (bestuur) zegt, dat dit voorstei zeker goéd zou zijn, wanneer zulks al niet was gedaan door de Prov. Commissie.. Prov. Staten hebben een bedrag uitgetrokken: ten wat er nu uit 't verzoek van de Prov. Comm. voortvloeit, dient men thans af te wachten. Er. is getracht een bedrag te krijgen voor de reclame voor de producten uit de prov. Noordi Holland. Deze zaak is dus alreeds op den goeden weg. Naar aanleiding van déze verklaring wordt niet op 't voorstell van „Nieuw Leven" inge gaan. Voorstel 2. Van het Bestuur: Het bestuur stelt aan de alg. verg. voor, om de maat op de breekpeen ook aan onze veiling in te voeren, nl.: kleine van een half tot een ons en groote van een ons tot een portd. Uit de toelichting blijkt, dat de peen alleen op deze maten onder het U.C.B-merk kan worden verzonden. De heer P. de Jong (Waar-land) verklaart dat er in zijn afdeeling geen meerderheid voor was te vinden De lieer Bruin (L.T.B. Langendijk). Ook bij ons niet. De heer Stennenberg (De Eendracht). Onze ve- eeniging kon niet met het voorstel meegaan. Harenkarspel (Oost) kan er zich ook niet mee vereenigen De vereeniging „Tuinbouwbelang" verklaart, zich eveneens tegen het voorstel. De heer Barten vindt het jammer, iwant een goede sorteering is de beste manier om iets te bereiken. De heer Speets (Sint Maarten) zegt dat zijn vereeniging er voor is. omdat- thans aan de groote peen eveneens het U.C.B.-merk kan worden ge hecht. wat 't vorig jaar niet het geval was. De vereeniging L.T.B. Heerhugowaard kan zich eveneens niet met 't voorstel vereenigen. De heer J. Ootjers (bestuur) vindt het ontmoe- digend om er nu nog iet» van te zeggen, om cec lans voor de sorteering te breken, nu de grepta I meerderheid zich tegen verklaart. Als bondsbe- stuurslid heb ik 2 jaar lang getracht een certifi caat te verkrijgen voor onze breekpeen, omdat ik t. van veel belang achtte, dat ook aan dit product eeu waardemerk kon worden gehecht. En het was mede de handel, die een betere sorteering wenschte I dan heden hier bij ons gebruikt wordt. Nu heb ik geen enkel motief gehoord, waarom men er tegen is en toch zo uik die graag hooren. Als men de radiolezing van den heer Valst ar had géhoord, zou men thans zeker tot andere ge- daehien zijn gekomen. De sorteering is in ons eigen belang, en prak tisch is toch niets onmogelijk. Wanneer men geen open oog houdt voor dingen die thans gebeuren, en zorgt dat men de pro ducten zoo maakt, dat zij kunnen oomcurreeren. met andere, dan zal men in de toekomst zeker voor moeilijke dingen komen te staan. De heer lJ. tv aan, (Tuinbouwbelang) zegt dat men 't practisch onuitvoerbaar acht, omdat niet meer dan 8 pond modder op de 100 kilo wortelen aanwezig mag zijn. Men zal daardoor genoo t- zaakf werden de wortelen te wasschen om het merk te kunnen verkrijgen. De heer Van tv leef (L.T.B. Langedijk), wijst er op, dat ie wortelen toch bijzaak zijn, en men niet graag nog meer sorteering er bij wil hebben. De heer Deutekom (Koophandel), is van mee ning, dat wanneer er meer werk van de wortelen werd gemaakt, er ook meer handel in dit product zou zijn. Spr. is er van overtuigd dat er nog een loonend product van is te maken. De heer Ootjers (bestuur) meent, dat men in %leze één lijn dient te trekken met andere orga nisaties waar- dit reeds is aangenomen, en men dit jaar met- z'n houding in gedrang zal komen. Moe' ten wij nu maar blijven staan Kan 't bestuur nu niet de machtiging krijgen dat, wanneer 't bij de andere organisaties goed voldoet, 't alsnog tot invoering van deze sortee i ring overgaat Deze machtiging wordt niet verleend, waarop voorz. zegt, dat 't bestuur thans noodgedwongen tot intrekking van 't voorstel overgaat. Punt 3. f Van het bestuur: Het bestuur stelt aan de alg. verg. voor om de bloemkool in drie soorten aan de j markt aan te voeren, nl. ie, 2e en 3e soort. De toelichting zegt, dat dit wordt voorgesteld dat dit een van de beste middelen is om de con currentie het hoofd te kunnen bieder De. heer Stennenberg (De Eendracht), zegt dat 't. voorstel niet recht duidelijk is. De heer J. Ootjers (bestuur) zegt dat 't de bedoeling is, zooals 't voorstel het aangeeft. De bloemkool moet zoo gesorteerd worden dat le, 2e en 3e kwaliteit door 't produet wordt aangegeven. De heer Stennenberg (De Eendracht), zegt dat men 't toch niet zoover wenscht door te drijven als in Die Streek. De heer J. Ootjers (bestuur) antwoordt dat het de bedoeling is om door deze sorteering de zelfde prijzen te behalen als daar. Het voorstel wordt hierna met applaus aange- Voorstel 4. De tuinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de algem. verg. voor om de aangevoerde uien alleen aan keur onderhevig te stellen in den zak en niet meer zooals gebruikelijk is, de zakken om te storten en elk uitje te betasten op minder zachtzinnige wijze. In de toelichting wordt gezegd, dat .men niet zoo kan uitzoeken dat het product aan willekeurige eischen voldoet, en dat overstorten voldoende is om te zien of het product aan redelijke eischen Voldoet. Het bondsbestuur zegt, in het prae-advies, dat dit voorstel om verschillende redenen niet aanne melijk moet worden geacht. De heer Ootjers betoogt, dat het geenszins de bedoeling' van het bestuur is, dat de koopman niet in staat wordt gesteld te zien wat hij koopt, doch hef bestuur acht het niet toelaatbaar, dat ui voor ui bevoelt en betast wordt. Eigenlijk wordt er naar iets gezocht, wat er niet in is. Óp het gebied der producten kan er altijd iets ge vonden worden, doch voorop staat, dat (bij het ge reedmaken der partijen, de sorteering goed is. Spr. acht het -de aangewezen weg, de beslissing over te laten aan den keurmeester. De heer W. Wagen aar (Tuinbouwbelang), on derstreept zulks ten volle en stelt voor, het keu ren te doen geschieden door den keurmeester, alvorens de zakken leeggestort (worden. De voorz. zegt *iat van 'de handelaars niet ge- eischt mag worden, dat zij een kat in den zak koopen. Zelfs is spr. van tuinbouwerszijde ver zekerd, aal de zakken omgestort worden op eene wijze dat de kooplui niet kunnen zien, wat zij koopen. Indien echter de redelijkheid van beidé zijden wordt betracht, is overeenstemming in deze zeer goed mogelijk. Dc heer JOotjers brengt nogmaals naar voren, dat- tie keuringen door den keurmeester geschie den, echter het kwaaa, van „een paar zakken toe geven", moet echter weggenomen worden. Spr. dringt er bij de afgevaardigden op aan, de leden hunner vereeniging er op te wijzen, dat zoo iets nimmer geschiedt, daar zij hierdoor nooit vrij uitgaan en oneerlijke concurrentie scheppen. Hét is echter voor den keurmeester niet mogielijk op alle plaatsen te keuren, doch de partijen moeten op voorgrond goed zijn. De keurmeester is er uitsluitend voor de afwijkingen. De heer J. Kliffen steunt het voorstel van den heer Wagenaar, dat de keurmeester naar gelieve de zakken uit ae partij kan nemen en alleen het recht heeft, deze om te storten. Met, algemeene stemmen wordt aldus besloten met inwerking treiing vanaf heden. Voorstel 5. De L.T.B. afd. Langedijk stelt aan de algem. vergadering de volgende motie voor: „De leden van den „Noordermarktbond", in „Algemeene Vergadering bijeen op 27 April '27. „betreurende dat het besluit der Algem. Verga ring 1926 inzake het bonnenstelsel voor on- „derhandschen verkoop, niet is doorgevoerd kun- „nen w orden, omdat bij zusterveilingen nog steeds „onvoldoenden steun op dit' gebied is te krijgen; „overwegende, dat echter het afgeven van be- .doelde bonnen op de prijszetting der producten „nadeelig werkt en niet anders dan afbreuk kan „doen aan het verplichte veilen en dit op dpi? j „duur absoluut in gevaar moet brengen; „araagt het Bestuur op, al het mogelijke te „beproeven, i n „Vierbond" en onder eigen leden „het afgeven van bonnen tot een minimum Jte j „beperken en zoo mogelijk geheel af te schaffen" Het Bondsbestuur kan zich volkomen met den inhoud vereenigen blijkens het prae-advies en zal deze meening steeds naar voren brengen. Met algemeene stemmen wordt besloten de mo- i tie te ondersteunen. I i Voorstel 6 en 7. De Tuindersbond „Harenkarspel Oost" stelt aan de Alg. vergad voor, dat wederom een gedeelte bij de veiling zal worden overkapt, zoodat bij even tueele vorst of sneeuwval meerdere schuiten mat producten een veilige plaats kunnen" bekomen. In de toelichting wordt er op gewezen, dat d? leden van deze en andere vereenigingen het onaan- j genaam vinden, dat zij buiten de overkapping j moeien blijven liggen, omreden dat deze ruimte reeds is ingenomen door de naast-bij-wonende le den-, De vereeniging „Sint Maarten' 'stelt aan de alg. Verg. vooi, dat tot 's-midd. 4 uur 15 ligplaatsen in j de overkapping beschikbaar worden gehouden \voor buitenleden. In de toelichting wordt op hetzelfde bezwaar gewezen als door de vorige vereeniging. In het prae-advies zegt het bondsbestuur, dat reeds zooveel mogelijk met' de geuite wenschen re kening wordt gehouden, maar kan- een ruimte als gevraagd wordt niet steeds openhouden, omdat hiervan vaak geen gebruik gemaakt zal worden en anderen onnoodig geweerd worden. Verdei ontraadt het 't' uitvoeern van detail-plan nen in verband'met'een grooter plan voor de naas te toekomst. De voorzitter merkt op, dat het voorstel 6 en 7 van gelijke strekking zijtn en stelt voor deze gelijktijdig te behandelen. Spr. zegt, dat het openhouden van plaatsen zeer bezwaarlijk is, daar meerendeels die plaat sen niet bezet worden. In den regel wordt er zooveel mogelijk rekening mee gehouden, doch het gaat niet aan ruimte disponibel te" houden, indien hier geen gebruik van gemaakt wordt. In deze is echter medewerking gewenscht en is het mogelijk de veilingsgoot tot 4 uur open te hou den. Na 4 uur heeft eeri ieder het recht toegelaten te wordein. De heer J. Ootjers atht deze weg de «enig ste oplossing, wanneer alleen de veilingsgoot tot 4 uur vrijiblijft. I Na verschillende voorstellen stelt de heer Ootjers voor eene plaats voor 6 vaartuigen: open te houde-iu voor de buitenwonenden en niet tot uitvoering van detailplan'men over te gaan in verband met grootere plannen. De heer A. Timmerman geeft in overweging de bouwplannen nu te doen uitvoeren, waar door de moeilijjkheden zijn opgelost. De voorzitter antwoordt, dat gezien de stand van de kas, de plannen het volgend jaar- uitgevoerd zullen worden. Door den heer Klaver, (Nieuw Leven) wordt /oorgesteM de toestand te bestendigen in ver- cand met de plannen. De afd. Sint Maarten wenscht dat voor iedei re buitenwonende vereeniging 15 plaatsen wor den gereserveerd en verlangt hieromtrent stem- D-e heer J. Ootjers wij(st er op, dat met het voorstel voor ruimte, voor 6 vaartuigen de bui- tenwonénde eene voorsprong hebben op de Langedijkers, daar zij buiten dezte ruimte even eens het recht hebben de vaartuigen te plaat sen waar zij willen. Hierna trekt de afd. St. Maarten haar voor- stel tot het houden van stemming in en wordt het voorste' Ootjers met algemeene stemmen aangenomen. Om eenige afwisseling te brengen in de afwerking der agenda geeft voorz. het woord aan den heer Mr. Niemöller voor 't uitspreken van de rede over de voor- en nadeelen vani retorsiemaatregelen. (Verslag hiervan in ons volgend nr.) "t Deze duidelijke uiteenzetting wordt met groote belangstelling gevolgd en worden na beëindiging eenige vragen gesteld en beant woord. Dan wordt de vergadering geschorst om aan te zitten aan de gemeenschappelijke tafel, tof het versterken van den inwetndigen mensch. Nadat het voorgezette onder gezelligen kout. is genuttigd, wordt de tafel opgeheven en gaat voorz. voort met de afhandeling der agenda, echter niet zonder eerst een woord van dank te hebben gebracht aan de heeren Mr. Nie möller en den heer Balk voor hun aanwezig heid en thans de vergadering verlaten. Voorstel 8. De vereeniging „Sint Maarten" verzoekt het be stuur van den „Noordermarktbond" het daarheen te leiden, dat er voor onze producten een verplich te, betere en uniforme verpakking komt. In de toelichting wordt gezegd dat men de zak in het algemeen geen goed verpakkingsmiddel vindt en vraagt men zich af of het voor onze pro ducten niet eveneens noodzakelijk! zou zijn het zoo ver te brengen als op de veilingen bijv. in het. Westland, Beverwijk, Bangert en andere.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 7