NIEUWE 1 Gemeenteraad Sint Pancras Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 51 INTERC. TELEPHOOH 52 Dinsdag 1 Mei 1928 87e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland LWI.IIIIJkUMOl HUT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden 1.15 Redact.-Uilg'. J 11. KEIZER - Bureel Noordscliarweude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan denUitgever Tot de voornaamste gebeurtenissen van "de vo rige week behoort in ons groentenland stellig de jaarvergadering van de vereeniging van koop lieden in groenten, 'de bekende organisatie .De Koophandel". Het valt niet te ontkennen, dat de beteekenis dezer organisatie meer en meer toeneemt; in tuinbouwkringen moge een tijdlang over zoo'c kooplui vergadering, die men zich als een Pool- schen landdag voorstelde, mede lijdend en glim lachend de schouders hebben opgehaald, die tijd is sinds een vijftal jaren ongeveer voorbij. De vereeniging de Koophandel begint hoe lan ger hoe meer een plaats van beteekenis in te nemen; haar leden hebben tezamen een omzet die grooter is dan de veilings-omzetten 'van den Vierbond bijeen, aangezien de exporteurs hun arbeidsveld zeer 'ruim nemen- Ein de op 't bin nenland handelende leden, betrekken hun goe deren uit Friesland en Zeeland, dat alles gaat geheel, buiten de veilingen om. Waarmee ik' maar zeggen wil, dat het hee.le- maal geen verwondering behoeft te wekken, dat de invloed van Koophandel naar buit-en grooter wordt. Reeds nu "bleek, dat 'het Centraal Bureau van de veilingen prijs ste.lt, in een bepaald geval, het gevoelen van Koophandel te kennen- Het U.C.B. breidde op verzoek van Koophan del, zijn bestuur uit en dat er direct en indirect invoed van Koophandel uitgaat, op de bepalingen van de markt besturen, is algemeen bekend. De voorzitter van de vereeniging Koophan del heeft een zeer zakelijk, objectief openings woord gesproken, dat ik mijn lezers zeer ter le zing aanbeveel. Het openingswoord, door den voorzitter gesproken, is me om te begrijpen reden zeer sympathiek. Hij toch laat niet na, te wij zen op de wenschelijkheid, reeds in den vroe gen herfst te beginnen met den verkoop van1 goede producten. En wat de pootaai'lappelen betreft, misschien vindt deze of gene het wat ijdel, 'k' kan er niéts aan doen, maar mag ik eens wijzen op de vol komen overeenstemming in de beschouwingen van den voorzitter van Koophandel en het Stem mingsbeeld 'in 't vorig jaar, toen, ik voor mijn lezers de film liet draaien, die nog gemaakt moest worden? Hier volgt de rede in haar geheel. Ik heet u allen hartelijk welkom op onze 27e jaarvergadering, in het bijzonder de vertegen woordigers der veilingen. Het seizoen 1927 —'28 is weer zoo goed als achter den rug; men zegt dan wel eens „Met al zijn lief en leed". Het „leed" zou men hier kunnen noemen de laatste vroege aardappelcampagne, die voor 'de expor teurs althans wél niet zulke*aangename herinne ringen zal hebben achtergelaten. Wanneer'bij het invallen der ziekte de prijzen binnen een week tijds van zeer hoog op zeer laag vallen, geeft dit ontzettend veel ergernis en onaange naamheden en moeten heel wat zaken en zaakjes gerégeld worden, om niet te spreken van de groote verliezen, welke daarvan het gevolg zijn. Toen dan ook één en ander zoowat bekeken kon worden, zal menige exporteur zich wel eenk ach ter de ooren gekrabd hebben en zoo bij zichzelf gedacht hebben, hoe krijg ik nog een «enigszins voordeelig boekjaar. Ik heb echter wijlen den ouden heer Kramer eens hooren zeggen: „De zee neemt en de zee geeft" en zdö is het ook met den hanidel. Ik geloof, dat dit gezegde ook dit seizoen weer" bewaarheid is en de win terkool- campagne voor de mieesten onzer de boel weer in het reine "hééft- gebracht. Of dit ook voor den binnenlanjschen handel, waarbij ik' tevens de schippers op hiet oog heb, het geval is, meen ik te moetien betwijfelen, daar de prijzen van roode en giele kool daarvoor al heel vroeg in het seizoen wat al te hoog werden, een gevolg van 'de goede vraag uit het buitenland en de kleine voorraden door den over het algemeen slechten oogst. Wanneer echter de voorteekénen niet bedrie gen, zullen wij het volgende winterseizoen bij een eenigszins normalen oogst, over de winter- koolvoorraden in Noord-Holland niet behoeven te klagen. Er is hier en daar weer wat weiland tot bouwland gemaakt, in de omliggende pol ders heel wat gecontracteerd, terwijl het reeds beschikbare bouwland ook wel niet braak zal blijven liggen. Wel komen er langzaam wat meer glasbedrij- ven en wordt in de koolstreken de bollenteelt! uitgebreid, doch dit is op de groote hoeveelheid land toch nog slechts een klein percentage. Wan neer echter de voorraden winterk'oo 1 werkelijk zeer groot zullen blijken te Zijn, zullen, dunkt mij, de veilings besturen, toch maatregelen moe ten nemen om vanaf half November tot begin Januari meer en betere kwaliteiten aangevoerd te krijgen. Om de vraag naar en de liefhebberij voor het artikel op peil te houden, zal er niet, zoohls het in de laatste jaren meestal het geval geweest is, begonnen moeten worden met de export van hoofdzakelijk tweede eu derde kwa liteit. Het blijkt, dat de tuinders in Noord-Hol land voor reclame wel wat over hebben en ook het Provinciaal Bestuur steunt dit met, een be langrijk bedrag. De beste reclame is echter nog steeds het leveren van prima waar, anders is geld uitgeven voor reclame vrijwel nutteloos. Ook zullen de tuinders moeten gaan begrijpen, dat, wanneer er vraag is naar een artikel waar van genoeg voorraad is, de handel ook' in de ge legenheid moet worden gesteld het te krijgen. Wij hebben het dit jaar weer gezien met de Beensche witte. Toen er met de eerste vorstpe riode omstreeks Kerstmis voor een goéden prijs geplaats konden worden en er vijfzes gulden en moer voor geboden werd, waren ze niet te krijgen. Op de veilingen werden ze niet aange voerd en op bonnen wilden de menschen geen geld vragen. Dat er toen wat meer is opgeruimd, is later, wat de prijzen goor de tuinders betreft, van nadeeigen invloed geweest. Ofschoon er over den verkoop van'te velde .gekeurde pootaardap- pelen nog al eens geschreven wordt, heeft het bestuur gemeend hieromtrent geen punt op de agenda te moeten Zetten. Of er tuinders zijn, die Kun aardappelen uit de hand verkoopen en "keu ringscommissies, die zich hiet aan hun statuten houden, wil ik' "hier buiten bespreking laten; het zijn trouwens geheel interne zaken van ds betrokken tuindersvereenigingen en keuringscom missies- Zoover ik er 'inlichtingen over heb kunnen verkrijgen, schijnt lugt 'mij toe, dat er zeer veel geleverd wordt aan 'tuindersvereenigingen'in het buitenland, vooral aan 'de Belgische Boerenbon den, die hun 'leden bij duizenden tellen. Ik zou echter de vraag willen stellen, of onze tuinders wel beseffen, dat 'ze door het leveren van "deze speciaal gekeurde er verzorgde aardappeler hu? concurrenten wapienen in 'de hand .geven, waar mee ze later 'zelf weer bestreden worden- In nor male jaren hebben wij al meer en al vroeger last van de 'concurrentie der Belgische vroege aardappelen, waardoor meestal 'de prijzen spoedig gedrukt worden. J)e Belgische tuinders kunnen hun aardappelen ook' goedkooper leveren dan de Noordhollaiwjsche tuinders; ;Ie levensstandaard en vooral onder 'de tuinders is er veel lager dan in onze streek bovendien zijn de loonen er lager. De meeste Belgische tuinders hebben echter heel .Weinig «f in het geheel geen vreemde arbeids krachten, daar 'het gefieele gezin, behalve de schoolkinderen, meehelpt op het land. De huizen zijn er zeer eenvoudig om niet te zeggen primi tief ingericht. Wanneer dus de Belgische en onze tuinders dezelfde prij zén krijgen, kunnen deze voör de Belgische nog loonend zijn, terwijl dit voor obze tuinders lang niet meer het geval is .Ook de spoorvrachten tot d.e Duitsche grens zijn vanuit België lager dan uit Noord-Holland Op dit gebied valt .er voor „Koophandel" nog wel het één ;en ander te doen. Ik' meen. dat de spoorvrachten voor onze producten te hoog ?ijn. Voor het ma'tea vervoer van onze vroege aard appelen in den zomer en van onze kool in de wintermaanden, mjeen ik, dat wij recht hebben op speciaal lage tarieven. In Duitschland werden, verleden jaar, toen de verzending van "kool uit Holstgin begon, naar de industrieplaatsen in het Ruhrgebied speciale ta rieven ingevoerd; in Zjwitaerland werden, toen de distributie van winteraardappelen begon voor de in Zwitserland geteelde aardappelen, speciale tarieven berekend, terwijl tot op een afstand van ill meen 100 K.M. deze geheel gratis vervoerd werden. Op het congres van groentehandelaren, dat kort geleden in Straatsburg werd gehouden, word mij verteld, dat bij de Pransche spoorwegen vak kundige personen worden aangesteld die er op hebben to|e te zien of de wagons, Welke beschik baar gesteld worden voor het vervoer van groen ten. hiervoor wiel geschikt zijn. Wij moeten hier bij gebrek aan groote wagens voor 15-tonsladin- gen ong steieds genoegen nemen met' de oude 12 tonswagenis, wélke bij eenigszins zacht weer voor "15 ton groenten absoluut ongleschikt zijn. Bij de Directie der "Ned.- Spoorwegen is er wat het bevorderen van den handel en het vervoer betreft, nog zeer weinig te bereiken. Zooals ge- zegd, is er voor onze vereeniging op velerlei gebied nog heel wat 'te doen in overleg mét de Kamer van Koophandel en misschien voor de schipperij met de vereeniging „Schuttevaer", Ik wil het echtjer hierbij laten en verklaar de vergadering voor geopend. j Wat verder op die vergadering van Koophandel ter sprake kwam, hebben onze lezers reeds kun nen vinden in hiet nr. van ons 'blad van jd Donderdag. Over twee belangrijke punten wil ik nog iets zeggen, die óók in het korte verslag ter i loops zijn genoemd, miet name ten eerste het nog niet voorgestelde maar ia overweging gegeven idee, voortaan die vroege aardappelen 's middags te veilien en ten tweede hét wegen der produc- ten. I Deze gjedachte ,'s middags te veilen, is geop- perd ter best.uursvergadering van de L.G.O., waar ook' de afgevaardigden van Koophandel ge regeld plegen aanwezig te zijn en wier adviezen daar zeer worden gewaardeerd. De gedachte klwam voort uit de overweging, dat onze Langendijker kooplui 's morgens geen, althans onvoldoende bestellingen zouden hebben. De buitenlanüschie koopers zijn met de situatie in N.H. zeer goed bekend en weten, dat mem 'smiddagis in de Streek en 's morgens aan den Langendijk de door hen genoemde „auetionen" (veilingen) houdt. H;et artikel vroege aardap pelen, we weten het allen, is "berucht om de som3 gevoelige prijsdalingen, 't vorig seizoen gaf er niet te vergeten exoempelen van. Dit maakt, dat de buitenlandsche kooper uiterst voor zichtig is; vóór hij tot'uieuwlo bestelling over gaat ,wil hij graag weten, hoe de markt te zijnent verloopt. En als hij nu maar zorgt, dat vóór 1 uur 's middags ziju bestelling in handen kómt van den exporteur, dan kan hij vrijwel ver zekerd zijn, dat dienzelfden dag zijn orders nog worden uitgevoerd. Doch de Langendijker exporteur kan dan aan de eigien veilingen niet meer terecht, die zijn 's morgens al gehouden, weshalve hij zijn orders in de Strepk uitvoert. Waar in deze rubriek naar objectiviteit wordt gestreefd in het weergeven van meeningen, mee- nen we er goed aan te doen, deze meening eenigs zins uitvoerig weer te geven. Dat hét inderdaad, zoo toegaat, is moeilijk te ontkennen. 'tls een feit ,dat onze groote exporteurs' 's mor gens heel wat aardappelen koopen, waarvoor in den loop van den dag eerst bestellingen inko- j men. Daaruit is- echter niet met zekerheid af te i leiden, dat de markt bij een tekort aan orders, j moet gedrukt worden. Wel is er een speculatief j element aanwezig, de belangstelling vóór het ver- j loop der middagveilingen, die feitelijk' den toon j aangeven, is zeer verklaarbaar. Het is echter opmerkelijk, dat de prijsverschillen in de practijk gering zijn tusschen morgen- en middagveilin- gen, zooals reeds aangegeven in het verslag in'' ons blad van j.l. Donderdag, werd ter vergade ring van Koophandel gememoreerd, dat in '25 de prijzen in ie Streek hooger waren 'dan hier, in '26 waren de Langendijker veilingen gewoon lijk hooger, terwijl in '27 er zeer weinig verschil was. Op de prijsbepaling op de qchtemdveilrrrgen heeft derhalve het ontbreken van orders geen invloed van beteekenis. Zij'n de voordeelen niet aan te wijzen, de naieelen zijn velen. Hoe zal het afkomen met de verzending voor overzee? Het is juist het voordeel van de ochtendveilingen boven "die van 'smïddagis, dat de motorbooten tijdig de zeeschepen kunnen bereiken. En dat voordeel gaat dan verloren. Verder is 's middags veilen met "'t oog ojp het vertrek van ttreinconvooien niet uitvoerbaar. Kan het convooi-vertrek van Broek op b.v. 8 uur 'savon'ds worden bepaald En er zal met 't oog .op het rangeeren in Alkmaar, waar men over zeer. weinig ruimte beschikt, altijd verschil moe ten blijven tusschen de aankomst van 't coifvooi. uit N.S-. en dat üit 'Broek. De transportarbeiders zullen voor middags- veilen ook' al zeer weinig voelen, het wordt voor hen stellig nachtwerk er is in het drukste van 't seizoten geen sprake van, dat zij- het werk 'smid- I dags op tijd klaar krijgen als nl. het convooi op denzelfden tijd vertrekt. Er wordt wel eens opgemerkt, dat er vóór den middag van het inladen niet veel te zien is. Men vergete echter niet, dat soms voor den middag reeds een massa goed voor de motor-booten wordt gebaald, en dat altijd de regeling van 't werk voor' den middag haar beslag heeft gekregen an een aanvang is gemaak't. Als dit na den middag zou moeten gebeuren, vordert dit heel wat tijd. In de Streek is de toestand heel anders wijl daar het inladen schier geheel door de bouwers wordt verricht en deze dadelijk' na de veiling beginnen te lossen. En wanneer zou men willen veilen? Voor één uur 's middags toch wel niet. Natuurlijk' zal dit één uur zomertijd moeten zijn, met 't oog op 'tconvooi-vertrek. Maar, vragen, we, hoe zal moe der de vrouw dat vinieu, als de man en zoon. om 12 uur zonnetijd moeten veilen, hoe laat moet dan 't middagmaal genuttigd weer met 't oog op de schoolkinderen? De nachtarbeid van bakkers is verboden, bij invoeren van middagveilen worden de schippers nog meer 'dan nu tot 's nachts varen gedwongen. De koopman loopt 'smorgens met de handen over elkaar, zijn vrouw in den weg en komt 's middags tijd 'te kort. De hanidel vóelt voor de geopperde 'nieuwigheid niets; we gcloovan dat ook het gros der tuinders er niets van heb ben moet, meerderen althans spraken zich in dezen geest nit. Het voordeel is niet' aan te wijzen ,de ïiadeelen zijn velen. Nog een 'punt is er, waarover ik' iets wil op merken, dat 'thans ^urgent Is, wijl het besproken is op 'de jaarvergadering van Koophandel en volgens den beschrijvingsbrief ookr een "punt van het agendum 'van de 15e algemeene vergadering van den N.M.B. uitmaakt, en dat betreft het wegen der producten. Ter jaarvergadering van Koophandel is over dit punt zoo goed als niet gediscussieerd, wie kan ook ïets inbrengen tegen het rechtmatig verlangen van een leverancier, die controle 'werièeht uit te oefenen op 't gewicht? Doch wordt ter wel voldoende op gelet, .dat. vele bouwers heeiemaal niet weten, hoeveel zii in hun 'vaartuig geladen hebben Dat zij den in houd maar 'schatten? Laat men een voorbeeld nemen aan de colle ga's van W armenhui zen, die precies weten, wat zij leveren, 'zij zijn gewoon hun goed bij het laden in Ijet vaartuig te wegen. En dit gewicht wordt door do koopers aauvaard, mij is door verschillen de kooülui verzekerd, dat er te Warmenhuizen zoo goed 'als geen klachten over 't gewicht voor komen. Hoogstens worden enkele steekproeven genomen; het Stelsel werkt tot tevredenheid van alle partijen. Aan deze methode is nog een groot voordeel verbonden, 't voorkomt fraude. Als 't gewicht voor 't lossen reeds bekend is,, zal het niemand in 't hoofd, halen, zelfs maar te probeeren, 'n paar honderd 'Kg. achter „over te drukken". Er is 'in de vergadering van Koophandel na drukkelijk op 'gewezen, dat het steeds weer zich herhalend geroep om controle verband houdt met het fooienstelsel. De wagon moet aan 't gewicht, dat opgege ven wordt, voldoen; de koopman heeft altijd de controle 'van het gewicht. Als er nu geklaagd wordt ovér hét te kort gewicht, dan wordt de ééne bouwer bevoordeeld ten koste van, zijn col lega, en 'daarvan weet doorgaans de koopman niets. Het 'gaat buiten hem om. Dat is gevolg van het fooien geven, wat gelijk staat met dief stal. Komen 'de bouwers met hun goed, dat reeds gewogen is, 'dan zal dat de beste waarborg zijn tegen fraude. 'Laat men 't voorbeeld van War- menhuizen volgen, en de klachten zifllen ver stommen. De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond it> voltallige zitting. Na opening door den voorz., worden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd en gelezen. Nauwelijks echter is de voorz. met de lezing begonnen, of naar aanleiding van het daarin ge memoreerde over de opmeting van het voetbalter rein roept de heer Lek iets tot een der aanwezigen. Hij staat daarna op, verwijdert zich van de raadstafel en neemt bij het publiek plaats om 'n praatje daarover te maken. Wanneer de voorz. verwondert opziet en een oogenblik wacht met het verder lezen van de no tulen, zegt de heer Lek vanaf zijn nieuwe plaats: ,.'t Gaat wel goed hoorl Ik kan het wel hoo ren!' Hierna werden de notulen door den voorz. ten; einde gelezen. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Snel, hoe bet mogelijk is en om welke reden, dat er aan de gasfabriek geen gezegelde kwitanties worden afgegeven bij' aankoop van cokes boven io gld. Spr. meent dat afgifte bij de wet verplichtend is gesteld en, wenscht dat deze kwitanities dan ook worden gegeven. De voorz. antwoordt niet te hebben geweten, dat er geen kwitanties werden gegeven. 'De heer Snel weet van iemand die er driemaal geweest is en geen kwitantie heeft gekregen. De voorz. Heeft hij' er om> gevraagd? De heer Snel. Ze behoeven er niet om te vragen. Ze krijgen ze niet. |De voorz. zegt dat de 'Dir. in het bezit is van een cokesboek. Bij' afgifte aan een afnemer wordt aan dezen een bonnetje overhandigd, waarop de /hoeveelheid staat vermeld, terwijl tevens een bon netje in het boek blijft als controle voor de fa briek. Waar de cokes contant wordt afgeleverd is het bonnetje voor den afnemer tevens bewijs. Spr. zou echter niet weten, wanneer er om gevraagd werd, waarom de Dir. een kwitantie zou weigeren. De heer Snel blijft van oordeel, dat deze kwi tanties behooren te worden afgegeven, als ver plichtend gesteld bij de wet. De voorz. Bij een onderlinge afdoening van zaken gebeurt het ook bijna nooit De heer Lek. Zooals de Burgemeester meent, is de controle toch goed. De heer Snel. Zooals-ie meent, juist I De voorz. Alles gaat toch contant. De heer Snel. Er zijn tegenwoordig zooveel slechte menschen om ons heen, dat je het nooit kan weten. De voorz. zegt toe dit punt in de gascommissie ter sprake te zullen brengen. Bericht van Ged. tSaten dat zij geen termen gevonden hebben, in te gaan op het herhaald ver zoek tot het verleenen van subsidie aan de werk verschaffing in de veenderij. Een verzoek, gericht tot Ged. Staten om ont heffing van vak' j (lichamelijke oefeningen) wordt ingewilligd tot i Jan. 1929, onder voorwaarde, dat wel onderwijs wordt gegeven in* de vrije- en or de-oefeningen. Daarbij is tevens gevoegd het ad vies, dat het gemeentebestuur zich met den in-, specteur op het 1.6. in verbinding zal stellen, om middelen te beramen tot spoedige invoering van vak j (lichamelijke oefeningen.) Bericht" van den Min. van A. H. N., dat de ge meente vergoed krijgt 40 pCt- in de kosten van de arbeidsbemdideling. Bericht van den Min. van O. K. W. dat de rijks- vergoeding aan de gemeente over 1928 is vastge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1