X [RUWE MOEDER EÏ MMTELMES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 8 Mei 1928. 37e JaargangHi NO 52 INTERC. TELEPHOON 52 IAMEDIJRGR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedact.-Uitff. J 11. HËIÏER - Bureel lToord§cliarw«iide Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond hal* acht, in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer K. G. Reinders. Na opening met welkom door den voorz., wor den de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Voorz. doet mededeeling, dat in verband met de nieuwe bioscoopwet tot leden van de bioscoop commissie zijn benoemd Mevr. Frielink, en de het reu C. Keemai. Tz„ tevens voorz., P. Deutekomi, P. Dtijves ei. H. Reek Dat in verband met den bij den dag slechter wcrüeude toestand van de Mosselenbrug, B. en W. een onderhoud hebben gehad met den ingeni eur van den Prov. Waterstaat om' te bespreken een middel tot tijdelijke verbetering van de Mosselen- brug, tcldat deze geheel in orde wordt gemaakt. Het is eei: onhoudbare toestand geworden. De kosten zullen volgens begrooting f 450 bedragen, die docr gemeente en Banne ieder voor de helft zul en worden gedragen. De teekennig berust op het oogenblik in Haar lem, maar za' bij terug-ontvangst ter visie liggen voor de raadsleden. Voorz. zegt nog dat het een lapn iddel is om den bestaanden toestand te ver beteren ten behoeve van het rijverkeer. Bij de gehouden kasopname bleek dat de ont vangsten hadder. bedragen f 139705.081/2 de uitga ven f 13758^ .12I/2 zoodat in kas was en moest zijn f2122.90. Onder de ontvangsten is begrepen een bedrag van f 20.000 geplaatst op de boerenleen bank. Ingekomen is van de Gezondheidscommissie te Schagen het veïslag over 1927. Goedkeuring van Ged. Staten op de gemeente- bcgrooting dienst 1928. Bericht van Mej. Defilée en Me.j Woude, dat zij hun benoeming tot lid van de PJ. Comm. van Toez. op het 1. o. aanvaarden. De heer Bekker bericht het aanvaarden van zijn benoeming tot lid van het burgerlijk' armbestuur. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is het verslag van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim, dat in zeer optimis tische bewoordingen, is gesteld. Ontvangen is het verslag van het hoofd van den. cursus V'Ooi vervolgonderwijs, waaruit blijkt dat dit onderwijs dooi 16 leerlingen is gevolgd. Ook deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de comm. voor cultureele en economische propaganda voor de Olympische Spe-. len c.m een subsidie te mogen ontvangen van f 10 De voorz. zegt dat natuurlijk niet beloofd kan worden dat hier vreemdelingen zullen komen, hoe wel het toch niet onwaarschijnlijk is. Noordschar-. woude i s echter een plaats wel van zoo groote beteekenis, wat handel en export betreft dat zij hiervoor f 10 kan geven. Met allen voor aangenomen. Een verzoek van het gemeentebestuur van Ooststellingwerf, om adhaesie te betuigen aan een adres, te richten aan den Minister, waarin verzocht wordt de voorstellen van de Staatscommissie, re gelende de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeente, niet onveranderd aan te nemen, omdat de kleine gemeenten hierdoor heel wat minder zullen ontvangen. De voorz. zegt, dat de nieuwe regeling beoogd het wegnemen van bestaande onbillijkheden, afge scheiden van het vraagstuk of hierdoor de eene gemeente vooruit en de andere achteruit gaat. Het betreft hier ook vooral de verpleging van armlastige krankzinnigen, de salarissen van bur- FEUILLETON 16) Het was zeer drukkend weder en alles scheen le duiden op een zwaar onweder, dat binnen 'korter of langer tijd moest losbreken. 't .Was voor de werklieden ïn de verschillende zalen om te stikken, hoewel men 'alle vensters Iwijd geopend had. Ernst Garaud baadde in z'weet, doch wat was hem daaraan gelegen? Hij scheen het niet eens te merken ,maar smeedde en vijlde er dapper op los. Om zes uur was hij met zijn geheimzinnigen arbeid gereed. Hij legde de door 'hem bewerkte stukken ijzer in een schuiflade, die hij op slot deed, bond zijn schootsvel los en trok zijn jas weder aan. "Vervolgens zag hij op zijn horloge. „Ik kan hier nog een voi uur blijven, dacht hij .„Meer tijd dus dan ik noodig heb, om een brief aan Johanna te schrijven." Hij plaatste zich aan zijn schrijftafel, nam ^en vel papier en een pen. Gedurende ruim eèn 'gemeesters en secret., de kosten van politie, de kosten van onderwijs, enz. Het doel is om on billijkheden uit den weg te ruimen. De meeste gemeenten zullen door de nieuwe regeling er fi- nantieel op vooruit gaan. Bij aanname vlam de j ingediende voorstellen zou eerder een juichkreet passen Dit onderwerp is ook breedvoerig bespro ken in de vereeniging van Ned. Gemeenten en in Jde Provinciale afdeeling, en daar was men van tneening. dat men meer dan tevreden kom zijn- Op voorstel van B. en W. wordt Jdan ook be sloten geen adhaesie te betuigen. Een verzoek van het gemeentebestuur van Kollumerland om adhaesie te betuigen aan een adres te richten aan de Kroon, waarin verzocht wordt de gemeenten vrijheid te geven tot het hef fen van een hooger aantal opcenten op de grond- belastnig. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook hieraan geen adhaesie te betuigen. Op verzoek van Ged. Staten zal het reglement .van het Burg. Armbestuur worden uitgebreid met de bepaling, dat bij uitbesteding, ook de uitbe- stedeling geneeskundig moet worden onderzocht. Een suppletoire begrooting voor den dienst '27 wordt vastgesteld op f22603.55. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van de Lichtbedrijven in verband met de uitbreiding te Sint Pancras (Zuideinde.) Deze uitbreiding vor dert een uitgave van f 1.6000 zoodat het aandeel daarin voor deze gemeente bedraagt f 3200. De rente zal ten hoogste 5 pCt. bedragen, terwijl de aflossing in 32 jaar zal geschieden. De voorz. voegt hierbij de mededeeling, dat aan de gemeente Oudorp concessie is gevraagd, 1 voor het aansluiten van eenige woningen, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het net. Voor het aanvaarden van deze concessie wor-, den gemachtigd voorz. en secret, van de gascomm. Vaststelling van den vermenigvuldigingsfactor gem. inkomstenbelasting dienst 19281929. Voorz. zegt dat voor 1927 de opbrengst was ge kaamd op f 18000 met een vermenigvuldigingscijfer van 0.9. In den loop van dat jaar kwam de onaan gename tijding dat de uitkeeringen verminderd moesten worden omdat het bedrag niet zou bin nenvloeien en f 1050 moest worden teruggestort De opbrengst bedroeg f 17000.De opbrengst voor 1928I1929 is geraamd op f 19000.Waren de om standigheden hetzelfde als in 1927, zeker zou het verm.-cijfer moeten worden verhoogd. De econo^ 'mische omstandigheden hebben zich echter zoo-, danig verbeterd, dat dit niet noodig is. Door de opbrengst van 1927 wordt niet alleen 1928 maar worden ook de volgende jaren ongunstig beinvloed In 1927 moest er worden beschikt over het groo- ste gedeelte van het één derde, bestemd voor 1928, zoodat 1928 een mindere opbrengst geeft van •f 2000. Wat de heffing van f 18000 betreft dat is voor een gemeente als Noordscharwoude abnormaal laag Maar daarmede is tevens de voorzichtige weg be wandeld voor de toekomst. nl B. en W. kon echter geen eenstemmigheid woTden verkregen betreffende het verm.-cijfer. Door mij \vordt voorgesteld het verm.-cijfer on- veranderd te handhaven op 0.9, door Weth. Ootjers frordt 0.75 voorgesteld en door weth. Barten 0.8. Voor de belastingbetalers za Ihet zeker niet moei lijk zijn een keuze te doen, maar wij moeten deze zaak van den kant van de gemeente bezien. Tenslotte zegt voorz. den inspecteur over een en ander te hebben geraadpleegd. I De heer Ootjers zegt ook in B. en W. van mee lang te zijn geweest, dat men gerust met O.7 kon volstaan, maar tenslotte op 0.75 is gegaan om een stemmigheid te verkrijgen. Spr. juicht den voor- zichtigen geest van den voorz. van harte toe, maar bij is van oordeel, ook met zijn voorstel den voor- zichtigen weg te bewandelen. De toestand Is be- l halff uur 'bleef hij nochtans zitten, met den blik op het onbeschreven papier gevestigd. Einde- lkij kwam hij, als iemand, die een "last van "£ich afwerpt ,tot een vast besluit, schreef haastig eenige regels en zette er een "datum en zijn naam onder. i Nadat hij dit schrijven aandachtig had na gelezen, vouwde hij het papier dicht, zonder het in èen omslag te doen of se zegelen en tehreef aan, den buitenkant als adres: „Mejuffrouw Johanna Fortier." Zoodra het adres droog was, stak hij den brief in den binnenza"k van zijn jas en daar het toen juist op de fabrielcsklok zeven uuf s'loeg, liet hij de bel luiden als éene zeer welkoYne tijding voor het werkvolk, dat de dagtaak eindelijk volbracht Was. Daarna ging hij als gewoonlijk de verlaten j werkplaatsen visiteeren. Aan de deur van haar kleine woning staande, zag Johanna, achtereenvolgens de werklieden de ffahriek verlaten. In de kamer achter haai', maakte inmiddels do kleine George een geiweldig leven, terwijl hij het paardje aan een tou,w achter zich voorttrok, de zweep liet knallen en zelf galoppeerde, alsof hij het paard moest verbeelden. „Wil je stil wezen, George!" riep de moeder hem toe. „Moe," antwoordde de 'kleine, „nfijn paardje lattgrijk beter en acht hij het niet onvoorzichtig 0.7, voor te stellen. De noodzakelijkheid van 0.9 jwtirdt door spr. niet ingezien. In geen geval is het zijn bedoeling met dit voorstel de tuinders te ont lasten, maar hji is van meening, dat met zoo'n jaar als thans de belastingschroef niet aangedraaid moet blijven. De heer Barten zegt wel gevoelig te zijn voor de argumenten van den heer Ootjers, maar toch niet geheel gerust te zijn met een verlaging van O.9 op 0.7. Hij meende een bemiddelingsvoorstel te doen met 0.8 en dan zeker aan den vooxzichtigen kant te zijn, waarmede ook tegemoet gekomen wordt iaan de tuinders. Spr. gevoelt er niet voor om direct zoo n groote stap te doen. De voorz. acht het zeer gevaarlijk een bepaalde (Categorie van ingezetenen naar voren, te brengen. 'Met een factor van 0.9 wordt een niet-onrechtvaar dig gedeelte van de tuinders geheven. De belasting Is het vorig jaar opgebracht door twee derde van de ingezetenen. nE zeker wordt er door hen gehunkerd naar vermindering, die meer dan het volle pond betaalden. Met thans niet to.t yerlaging over te gaan, behoedt de gemeente zich voor jaren dat een gedeelte van de ingezetenen de belasting niet zal kunnen betalen. De uitkomsten zijn thans schitterend geweest, maar dan ook juist moet men niet zoo verlagen, dat men gedupeerd wordt voor voegende jaren. Hierop ontspint zich een finantieel debat tus schen den Burgemeester en den heer Ootjers, dat tot geen vruchtbare resultaten leidt. Wanneer tenslotte het woord aan de raadsleden gegeven wordt, zegt de heer De Geus het moeilijk te vinden een oordeel uit te spreken, waar B. en W. zoo verdeeld zijn. De heeren, Kooij en Zut spreken zich uit voor het voorstel van den heer Ootjers. In stemming gebracht wordt het voorstel van. den voorz. met allen tegen verworpen. Het voorstel 'Barten wordt verworpen met 'de voorsteller en de heeren Kwadijk en Broersen voor de anderen tegen, waarna het voorstel van dew heer Ootjers, wordt aangenomen, met de heeren Barten Kwadijk en Broersen tegen. De rondvraag, hierna gehouden, levert niets op, waarna sluiting der vergadering volgt. T. Smedos, slager van hier naar Slappe meer, Noorderstraat 115. G. de Ruiter, huishoudster, van hier naar Haarlem, Spaarnwouderstraat 9c rood. J. Bakker, Apothekersassistente, van hier naar Enkhuizen, Westerstraat 3. I P. Ruijf, van hier naar Kollumerland, Kollum. A. van 'der Welle met gezin, groenteschip per van hier naar Zuidscharwoude, A 22. - BROEK OP LANGENIJIJK. Gevonden: twee rljwielbelastingmerkèn 1928. een zilver dames ringetje. een kinderportemonnaie. - ZUIDSCARWHOUDE. We vernemen dat ons Fanfarecorps zal deel nemen aan de concoursen te Middelie en Breezand - ZUIDSCARWHOUDE. De heer Jb. Kramer heeft zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager, onderwijs niet aangenomen. - ZUIDSCARWHOUDE. Voor het belastingjaar 1928'1929 wordt door B. en W. de vermenigvuldigingsfactor op 1.4 voor gesteld. Het vorige jaar was deze 1.7. - ZUIDSCARWHOUDE. t Ged. Staten hebben geen aanleiding gevowden in te gaan op het verzoek van den raad een nader onderzoek in te stellen naar de beweerde gascor- ruptie te Noordscharwoude. Een conferentie van het bestuur der gascommissie en den voorzitter van Ged. Staten, heeft h.i. bewezen dat de com missie ir. deze zaak diligent is. BROEK OP LANGEND IJK. Als een buitengewone zeldzaamheid kunnen we vermelden, dat door den heer P. Glas, tuinbouwon- derwijzer, alhier, de eerste druiven zijn gesneden. .Daar, naar we meenen, in het Westland nog geen druiven zijn geoogst, is dit voorzeker een proeve van goede kweekkunst. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Van een partij ziw. ammoniak, gekocht door de Tuinbouw vereeniging „TuinbouWbelang" te Noordscharwoude van D. Kansen, vertegenwoor diger van het Landbouwkantoor N.-Holland, Alk maar, bleek bij onderzoek te bevatten 20.97 pClt. stikstof en ammoniak, gegarandeerd was UO.öO pCt. stikstof in ammoniak. BROEiv OP LANGENBIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder resyorteerende hulppostkantoren, fwerd gedurende de maand April 1928 ingelegd f8881.10, terugbetaald f 7373.35. Het laa'stie door dat kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 1201. BROEK OP. LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen in de maand April 1928. Ingekomen: 'G. V. d. Heijden met gezin, van 'sGravenhage naar hier, Sluiskade 471. C. Kramer, timmerman, van Apeldoorn naar hier,. Dorpsstraat 407. A. E. van Baaien mbt gezin, van Alkemade naar hier, Dorpsstraat 402. KI. de Geus met gezin, van Wijk aan Zee en Duin naar hier, Dijk 610. Vertrokken: C'. te nJBruggencate met gezin van hier naar Heiloo, HeereniVeg "B. 234. J. Strijbsi met gezin, tuinbouwer van hier naar Lier, B 98. T. Remijnse, dienstbode van hier naar Worntcr- veer, Marktstraat 7. wil niet huppelen, het moet gestraft worden!" En. dit zeggend, kwam hij met gemaakte oede op zijn speelgoed toegeschoten en sloeg het paardje met zijn zweep, niet meer met het touw, maar met het hout er van, en wel zoo geweldig, dat hij op eens een 'gat in het papieren omhulsel had gemaakt. Iets dergelijks scheen de 'kleine George niet verwacht te hebben, want, hij wierd op eens dood stil, nam zijn 'lieveling3speelgoed op en keek naar het gat, dat hij daarin had gemaakt met den on derzoekenden blik van een 'geneesheer, die een diepe wond moet peilen- 'Uit v!rees van beknord te worden, zei hij echter niets, maakte geen ge weld meer, maar "nam 'eenige prentjes van oude illustraties, die 'zijn moeder hem gegeven had om mee te spelen, tusschen zijn kleine handen. Die papieren draaide hij 'ineen en stopte ze in den buik van zijn paardje, om zoodoende de ontstane opening zoo goed mogelijk aan .te vullen, maar het gat kon hij niet geheel gestokt krijgen en daar hij geen papier meer had, ging "hij, om zijn leed te verzetten ,weer sdii aan het spelen. De laatste werkriian was Voorbij gegaan. Mijn heer Rieoux verwijderde zich eveneens, gevolgd door David, den kantoorbediende. Behalve Ernst Garaud was er niemand meer in 3e fabriek. Met een gevoel van angst en onrust wachtte Johanna ook op zijn vertrek. Zijn woorden van Uit den Omtrek i SINT MAARTEN. STROET. Maandag vergaderde de tuinbouwvereeijiging „Groenteteelt," alhier, ten huize van K. Wit. Na opening door den voorz., werden de notuleji, door den secretaris gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen en voorgelezen werd een schrijven van de tuinbouwvereen. „De Noord West' behelzende, dat deze vereeniging kon meegaan met het plan kassenbouw. De heer P. Breed bracht hierna een keurig verslag uit van de jl. gehouden vergadering der Centrale Veilingsvereeniging, waar voor hem door den voorz. dank werd gebracht. ':Op voorstel van den heer D. Swart werden door (de vereeniging 10 rentelooze aandeelen ad f50. in de nieuw te stichten veiling genomen, met de bepaling er bij, dat ieder jaar een aandeel door de, Centrale terug betaald moet worden. Gelegen heid bestond om opgaaf te doen voor de benooi- 'digde „pota" ter besproeiing aardappelen en voorts 'werd medegedeeld, dat tot 1 Juni aanstaande .gelegenheid bestaat om1 opgaaf te doen voor aard- appelbesproeien. In de rondvraag kwam' ter spra ke de z.g.n. glascultuur. Daar de onderhandeling, *net den heer van Drunen is afgesprongen, omre den volgens hem geen geschikte gelegenheid voor het stichten van een warenhuis was te bekomen, werd besloten om, zoo een particulier tot stichting van een warenhuis overgaat, deze dezelfde gel delijke steun toe te zeggen. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit voorz. deze vergadering. - OUDE NIEDORP. Door de gymnastiekvereniging „S.S.S." van 't Zand, werd onder leiding van den heer W. Kapteim een uitvoering gegeven in het café' van denj heer G. Ligthart te Zijdewind, die goed is geslaagd1. Er werd heel goed gewerkt op het laagrek, brug. Ook werden de vrije- en orde-oefeningen heel goed Jiitgevcerd. den vorigeu. 'dag wilden haar maar diet uit het hoofd. „Morgen," had hij 'gezegd, „morgen zal ons beider lot beslist wordenEn in een paar uur kan veel veranderd worden." 'Dat waren inder daad woorden, waarover veel 'viel na te denken. Wat hield Ernst Garaud 'geheim en hoe konden zijne plannen van invloed 'wezen op haar levens lot? Dit vroeg Johanna 'zich zelf af, verteerd van nieuwsgierigheid en bekommernis. Onafge broken bleef haar blik 'gevestigd op de deur der werkplaats, waaruit de opzichter ieder oogen blik zou kunnen te voorschijn komen. Na vél-loop van een 'kwartier, vertoonde hij zich werkelijk aan die deur, 'deed ze 'daarna op slot, liep het plein over 'met de presentielijsten in zijn hand en wendde zijne schreden naar de portiers loge. Johanna was gejaagd en hoe nader Ernst Ga raud kwam, des te zenu)Wachtiger werd het klop pen van haar hart. Ze voelde "haar knieën knik ken. Om zich goed staande te houden, zag zij zich genoodzaakt tegen den post van de deur te leunen. Langzaam kwam Ernst naderbij. Hij scheen van zijn kant al even onrustig als Johanna- For tier te zijn. Toen 'die tfwee menschen eindelijk tegenover elkander stonden zagen 'zij elkaar aan, zonder een woord te wisselen. Het was een pijnlijk 'zwijgen van weerskanten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1