TWEEDE BLAD rial 3 lei Buifenlandsch Overzicht Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand Nadruk verboden. «Wat aan de Fransche verkiezingen, zoo pas gehouden, hare verrassende Leteekenis geeft, dal is de uitslag dezer verkiezingen in den Elzas Dat Poincaré een meerderheid zou halen, nalat het hem gelukt was 'de Fransche frank veilig to stelden, was te verwachten. Al heeft het Fransche vólk zich indertijd van 'het Pdincaris me, zooals zich dat in de Roerbezetting het duidelijkst openbaarde, afgekeerd, er bleef toch nog genoeg sympathie voor de nationalistische ildeaden, waarvan dit Poincarisme de uitdrukking was, in dat volk over, om reeds uit dien hoofde Poincaré een gotede kans te geven. Ook in Ho tijden, toen het verzet tegen dit Poincarisme het sterkst was, bleef er nog altijd'een sterke minderheid voor Poincaré 'en zijn methoden ge stemd. Maar bovendien, het verzet kwam niet in dc laatste plaats voort uit vrees voor de zoo duidelijk openbarende finantieele gevolgen. Nu dit gevaar voor Poincaré zelf is afgewend, oefent het Poincarisme op het in meerderheid nationa listisch voelende volk weer een groot deel van zijn oude aantrekkingskracht En waar Poincaré's verdiensten ien bate van Frankrijk-s finantiëën onmiskenbaar zijn, was het haast vanzelfspre kend, dat het Fransche volk voor voortzetting van zijn bewind kiezen zou. Het is waarschijnlijk, dat deze "keuze het ite minder berouwen zal, nu het resultaat in de geannexeerde provincies zoo heel anders is uit gevallen dan de Franschen, dan tenminste het Fransche volk, meende te mogen verwachten. Men heeft zoo (Irak' geschermd met de vreügde van Lotharingers en Elzassers over hun terug keer tot het vaderland, na bijna 50-jarige Duit- sche overheersching, dat dit volk werkelijk wel vreemd-verwonderd moet hebben opgekeken, toen de Elzassers in meerderheid voor de gevangen gezette autonomisien, voor het verzet tegen Frankrijk dus, bleken gekozen te hebben. Voor de Fransche regeering en allen die zich door de Fransche uitbundigheid niet' hebben la ten verschalken, zal deze verkiezingsuitslag wel licht minder verrassend geweest zijn. De Elzasser zijn Duitschers dat wascht alle water van de zee niet af, dat wasschen ook de Fransche fan tasieën over een Elzassisch dialect, dat- noch Duitsch noch Fransch zou zijn en over een nieuw Elzassisch ras, dat noch Gcrmaamsdh noch La- tijnsch zou zijn, niet af. Dat wil niet zeggen dat ze met het Duitsche bestuur tijdens het keizer schap bizonder ingenomen waren. Dat waren vele onvervalschte Rijkis-Duitschers evenmin. Hat is een groote fout van Duitschland geweest, dat het de Elzassers na de terugkeer tot Duitschland in 1870 niet met vol vertrouwen als volklsgenoo- ten tegemoet kwam en dat' het hun, die na een ruim 200-jarige Fransche overheersching aan het Fransch regiem gewend Waren, plotseling alle consequenties van het Duitsche stelsel trachtte op te dribgen. Daardoor ontstond ©en verzet tegen Duitschland, dat de Franschen graag voor "heim- Hvee naar het Fransche vaderland aanzagen. Maar dat ondanks dezen niet altijd aangename herin nering aan den Dnitschen tijd zich thans reeds een nog veel heftiger verzet tegen "Frankrijk openbaart, waarmee Elzas toch bijna twee en een halve eeuw is verbonden geweest, dat is wel het duidelijkst betwijs voor de onjuistheid der Fran sche bewering, dat de Elzassers zich Franschen voelen, het is juist het gevaar dat' het behoud van hun Duitschen landaard bedreigt, dat dit verzet heeft geschapen. Het is ongetwijfeld een bewijs tevens voor de taaie kracht waarmee een nationaliteit zich hand haaft. Dat dit verzet tegen Frankrijk nu den vorm aanneemt van teen beweging voor Zelfbe stuur niet voor .aansluiting aan Duitschland, dat is wellicht het gevolg van die lange Fransche overheersching en van de totale vervreemding van Tiet overige Duitschland, die er het gevolg van moest zijn. .Maar deze beweging blijft niette min Duitsch door het duidelijk verzet 'tegen tie poging tot verfransching, dat er zich in uit spreekt door deu strijd $óor het Duitsch en het gebruik van het Duitsch als die taal waarin dait verzet zich uit. Misschien zullen de Franschen er nu einde lijk' iets vim beginnen te begrijpen, dat Elzas toch wel iets Duitsch heeft. Maar het Duitsche karakter van "dit land toegeven, daartegen ver zet zich huu nationalisme. En de uitslag der verkiezingen in "den Elzas zal dan ook ongetwij feld hun nationale verontwaardiging over de na tionalistische bewegingen den Elzas, waarvan de leiders in de gevangenis gezet zijn, verhoogen|. Het zal ïiiet alleen op hun houding tegenover Elzas, maar zeker evenzeer op die tegenover Duitschland zijn invloed laten gelden. En juist op 't oogenblik kan dit aan de Fransch-Duitsche betrekkingen heel veel kwaad doen. Het geschil m'et Amerika over een anti-o.or- logsvlerdrag en de duidelijke voorkeur, die Europa voor de Amerikaansche opvatting en het Ame- kaansche voorstel Openbaart, heeft de Franschen in eenNeeniglszïns prikkelbare stemming gebracht. En die stemming zal zich tegen Duitschland fwel het meest laten gelden, nu dit er zoo vlug bij is geweest met het uitspreken van zijn in stemming met het Amerikaansche voorstel en bet antwoord aan de Amerikaansche regeering, (waarin die instemming officieel wordt betuigd. Juist om Frankrijk te ontzien aarzelt Engeland met het nemen van een beslissing. De Engelsche pers heeft zich voor het Amerikaansche voorstel nen. Me dunkt, dat dan 'ook de opbrengst aan verklaard. Maar ie Engelsche regeering zoekt gras en hooi belangrijk moeten gestegen zijn. naar een middel om tusschen Frankrijk en Ame- Went berekend men de waarde van 1 Kg stikstof rika te bemiddelen. De voorhefde voor het Ame- op. 55 cent dan kosten die 120 Kg. toch in elk rikaansche voorstel dreigt Frankrijk een beetje geval fl. 66.- en dan moet er ook minstens zoo- te isoleeren. En. wanneer de Amerikaansche ge- veel meer waarde aan gras 'en hooi van 1 HA dachte verwezenlijkt werd en de groote mogen.1- afgehaald kunnen worden. Hoe is dat mogelijk met uitsluiting van Frankrijk een verdrag Heeft men hooiland dan door vaak maaien, heef! sloten op de basis van het Amerikaansche voor stel, zou die i'soleering een vijandelijke beteeke- ms krijgen. Fat wil Engeland in elk geval ver mijden. Het wenscht niets vuriger dan het be houd van den vrede en tracht daarom elke inter nationale moeilijkheid pit den weg te ruimen. De politieke belangen van het rijk en de finantiëën vragen dat even "ringend. De indiening van de nieuwe begrooting door Churohil heeft pas getoond, dat Engeland alle hoop heeft zijn groote schuld aan Amerika in korten tijd af te doen en zijn finanitiën op stevi ger basis t© zetten. Maar dan moeiten geen nieuwe internationale conflicten het tot extra uitgaven dwingen. Engeland's economische toestand is nog altijd min of meer precair. De niéuwe begrooting bewijst, dat men met behulp van 'de regeer in g ook' daarin spoedig verbetering hoopt te bren gen. Maar ook dit stelt d'en eisch van langduri- gen vredé. Men zou kunnen meenen, dat dan 'het Ameri kaansche voorstel juist op tijd komt. Dé En- geschen zull'en bij dei gedachte zeker meesmui len: e'en vrede willen ze ongetwijfeld. Maar dat is iets anders dan zich het beschik kingsrecht ov'er oorlog en vrede uit' handen ge ven. En dit verschil geeft tenslotte het Ameri kaansche voorstel in. Engeland niet zoon bijzon dere 'kans. Wanneer ze een bemiddelingsvoor stel tusseh'en het Amerikaansche en het Fran sche overwegen, dan is dat niet in de laatste plaats ten eigen hehoeve. MEER GRAS! MEER HOOI! Volgens de Verslagen en Mededeelingen van Je Directi evan den landbouw iu Nederland over 1925 besloeg d'e oppervlakte welke -door grasland Wordt ingenomen in dat jaar 11/4 millioen H.A. tegenover 900.000 H.A. 'bouwland en 435 000 H.A. woeste grond. Hi'eruit blijkt, wiel wat van een bijzonder groote beteekemis de veeteelt in ons land is. Gaan We nu na, wat deze enorme oppervlakte aan blijvend grasland jaarlijks op brengt en Vergelijkt men dit met de opbrengsten van het bouwland, dan maakt dit wel een zeer eigenaardigen indruk, dat de opbrengst van het grasland aan gras en hooi in den loop dér jaren zeer weinig verandering hebben ondergaan, ter wijl daarentegen de öpbrengst der bouwbedrijven met sprongen omhoog zijn gegaan. Stelt men de opbrengst van de jaren 1851—1860 op 100, dan is in de volgende decenniën resp. een getal te be rekenen van 96, 100, 110,, 106, 122, 126 en 127. De laatste 3 cijfers zijn dus over 19011910, 1911—1920 en 1921—1925. In den loop van 75 jaren is dus de productie van het grasland met slechts 25o/o verm'eerderd. Stellen we daarnaast de productievermeerderiug van 't Bouwland, dan zien we, dat de opbrengst van aardappels met 148 pCt., van 'tarwe met 89 pCt., van rogge met 59 pCt., van gerst met 42 pCt. en'van haver met 31 pCt. is 'vooruit gegaan. Het grasland blijft dus verre in dé minderheid. Waaraan is dit nu toe te schrijven? Voorzeker aan een groot aantal fac toren, waarvan we slechts noemen: verkeerde aanleg, onvoldoende ontWatering van den grond en onvoldoende bemesting. Over dit laatste wil len we nu een oogenblik verder handelen en dan wel speciaal over "de stikstof bemesting. In vele gevallen heei't men wel voldoende aandacht be steed aan d'e bemesting met kalizoutén en fos- forzuurhoudende meststoffen, m^ar de bemesting met stikstof is te vèel verwaarloosd. Dit moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de mee- ning van den Duitschen onderzoeker Von Lie- big, die metende, dat een stikstofbemesting op grasland overbodig was, omdat in elk'e 'weide voldoende klavers moeten staan. De klavers zijn vlinderbloemigen, die het vermogen hebben, door middel van de wortelkholbacteriën de 'stikstof uit de lucht vast te leggen. Die zorgen dus voor de stikstofvoorziening van biet grasland en de boer 'kan dit derhalve achterwege laten- Z,oo op 't eerste gezicht is tegen deze redeneering niets in te brengen, en 't is dus geen wonder, dat men jarenlang deze 'theorie gehuldigd heeft. Echter heeft men zich naderhand afgevraagd, of deze theorie wel geheel opgaat. Dat de klavers aan de stik'stofvoorz'iening medehelpen is ongetwij- ffeld zeker, maar of ze geheel in 'de stikstofbe hoefte van het grasland kunnen voorzien is een tweede. En uit de genomen proeven is gebleken, dat bij lange na niet de stikstof der wortel knolletjes in staat Is een maximale oogst' van het grasland te verzeké'ren. En dit om verschil lende redenen niet. De groei van het gras begint in het eind van Maart in 't algemeen. Maar de werkzaamheid der wortelknolbacteriën begint eerst in Mei! In dien tusschentijid moet hot gras toch ook' stikstof hebben, of niet? Wordt dit niet aangevoerd, dan blijft het' gras in groei ten achter en het begin is dan al niet goed. Aan voer van stikstof is dan ook in 't voorjaar beslist noodzakelijk. Dit kan gebeuren door middel van besproeiing met gier of ook wel dóór bemesting met Chili salpeter of kalksalpeter. Maar oók in den zomer als de wortelkholbacteriën hun werk zaamheid reeds begonnen zijn, is een stikstofgift niet overbodig, omdat deze bacteriën blijkbaar iet vo'ldoedne stikstof prorduceeren. Volgens proeven, genomen In de provincie Utrecht on- de rleiiding van den Eynlaudbouwconsulent, kan men daar met voordeel zelfs nog '500, Kg. Chili- of Kalksalpeter per H.A. oedienen en op andere t T? zelfs me vo°^d©e! i20 Kg. antenne van 60 c.m. in diamleter. Met één coh- 8 balen CbO f K IV w hoeTO9lheid als,ui ^ensatorknop worden alle stations, zooWtel op balen Chih-ofKalksalpeter aanwezig, toedie- korte als lange golflengte, ontvangen. Ook hier heeft mten met spoelverwisseling niets te ma ken, terwijl selectiviteit verkregen wordt door het richtingeffect van het draaibare raam. Als laatste noviteit dlemonstreerde de firma een nieuwe aétherola-versterker voor gramo- phoons. V ooral omdat dé gramophoon in den laatsten tijd zooveel is verbeterd 'door inplaats van mechanisch, electrisch weer te geven, past de versterker zich hierbij uitstekend aan, om de weergave natuurgetrouwer "te maken, daar dan het toestel ook in staat is, dé lage toonen voort te brengen. Als nu ook de opname langs eleetrischen, inplaats van mechanischen weg ge schiedt, verkrijgt men met den hieuwen verster ker een uitstekende weergave, te meer daar ook het krassen der naald wordt opgeheven.Voor uitzending in groote zalen, b.v. dansgelegenhe den, of in de openlucht k'rij'gt men een enorm geluid, vooral met gebruikmaking van de Brown- luidsprekèr, die in staat is zoo'n groot geluids-- volume te verwerken. Ook kan deze versterker worden gebruikt bij de microfoon, terwijl ook de radio-muzïek er door versterkt kan Worden. Zonder lampen wordt hij geleverd voor f80. Voor de minder goed gevulde beurzen heeft de firma nog een toestel gebouwd, evënfeehs met ingebouwde spoelen, dat echter wel werkt mei accu en anodebatterij. Dit toestel, evenals de vorigen, gemaakt van 'dfe beste Amerikaansche onderdeelen, 'wordt met Philips' luidspreker en antenne, compleet geïnstalleerd, geleverd voor f 185. Naar men dus ziet, neemt firma de Wildt onderr de fabrikanten van radiotoestellen en onderdeelen een eerste plaats in en verdient zij zeer zeker groote aandacht voor haar nieuwe toepassingen. men weiland dan door veel perceelen. Bij hooi land dus dikjwijls maaien. Doet men 'dit niet, dan wordt het zaad te dik en gaat rotten. Maar, hoor ik me al toevoegen, hoe is dat. mogelijk. Bij het hooien behoert toch ook hét hooi weer. En hoe kan 't weer in Mei b.v. vaak zijn! Volkomen waar. Dit bezwaar is zeer ernstig en wil men dan ook het volledige profijt van zijn grasland trekken, dan zal men het hooien er grootendeels aan moeten geven en het gips groen inkuilen. Iu Friesland gebeurd dit al op vele plaatsen. Wïl men perse hooi hebben, dan - zal men een drooginstallatie moeten maken, zooals in En geland op vele plaatsen en in ons land bij een en kelen landbouwer gebéurd is. Dan is men niet meer afhankelijk van het weer. Na 't binnenhalen van hooi of gras moet een gift stikstofmest ge geven worden waardoor de planten tot nieuwen groei geprikkeld worden. Op het eigenlijke wei land is de stikstofbemesting gemakkelijker toe te passen. .Wil men hier volledig er van profi teered dan is het noodzakelijk het te beweiden grasland in een flink aantal perceelen te ver- deelen. Elk perceel wordt nu maar korten tijd be weid bijv. 810 dagen, Waarna het vee in een ander perceel wordt ingeschaard. Het. beweide perceel krijgt een stikstof bemesting en krijgt ook weer "tijd om aan 'ife groeien. Na 8 of 10 dagen gaat het vtee van perceel 2 naar per ecol 3 'enz. Is 't gras fn perceel 1 pl.m. 10 cM, lang geworden, dan is het weer tijd het opnieuw te laten beweiden. Ditt kan na 4 weken het ge val zijn. Nog beter is het, het vee in 2 groepen te verdeelen. "t Melkvee gaat dan eerst een dag of 6 in de wei, dan wordt het verschaard en kómen op "t beweide perceel de paarden en het jong vee. "t Melkvee beeft dan eerst het beste ge had! Wanneer men op deze wijze te werk gaai kun men ongeveer eens 200 veel koeien op het 'weiland laten grazen, als voordien. Me dunkt dat dat nog al gaat! Een ander voordeel van de stik- stoffbemesting is, dat die kwaliteit van hooi en gras zooveel beter is. Het gehalte aan eiwit is er aanmerkelijk door gestegen. Men kan haast zeggen, hoe meer .stikstof op de wei, hoe meer eiwit in gftis en hooi. En deze dure voedingsstof -wordt op deze manier goedkoop verkregen. Meer hooi! Meer gras! Maar dan 00b meer stik stof op de weiden!! VOORUITGANG OP HEIT GEBIEBi VAN DiE RADIO-ONTVANGST. ,,A.ls het getij verloopt, moet men de bakens verzetten." Het is zekér niet het minst de fabrikant, die dei waarheid van bovten aangehaald/spreekwoord kent. Hij' toch dient er voor te zorgen, steeds ge bruik te maken van d'e nieuwste vindingen en toepassinngen, wil hij niet achteraan komen en zijn omzet niet zien verminderen. Niet waar, de afnemers, de koopers zullen steeds vragen naar datgene wat het nieuwste, wat het meest volmaakt is. Vooral mag dit geldend genoemd worden voor de radio-artikelen, die in de tegenwoordige maai- sc-happij zoo'n groote plaats innemen. En de ge schiedenis van de radio-telefonie leert ons over duidelijk hoe steeds weer nieuwe vindingen streefden naar een volmaakte weergave en deze twisten te benaderen. Een verheugend feit is het dat een onzer stad- genooten, nl. dé firma De Wildt; er in geklaagd is, een toestel te bouwen, dait ons een groote schrede verder brengt naar een zuiverder weer gave en vooral naar een practischer inrichting. Deze firma nl. heeft een nieuw wisselstroom apparaat vervaardigd, dat werkt zonder accu en roos terbatterij. Het is voorzien, van de nieuwe serie Philipslampèn, bekend onder den naam van de W onderserie. Verder heeft hij die het toestel bedient, met spoelen niets te maken, daar de firma èr in geslaagd is, deze in het toestel te bouwen, terwijl met een kleine hefboom-schake laar van de lange op 'de korte golflengte wordt overgeschakeld. Ieder, die wel eans een toestel gezien heeft en ;wie zo udit niet? kent de lastige spoelen en het is daarom niet te verwonderen, dat verschil lende nieuwe toepassingen met ingebouwde spoe len, waarop mien stations van 'teen golflengte van 2002000 M. kan ontvangen, in den handfel werden gebracht. Bij alle had men echter min of meer van de selectiviteit ingeboet. Daarom is het des te ver heugender dat de firma De Wfldt er hi geslaagd is, bij de ingebouwd® spoelen een groote selec- ivitteit te behouden. Wat de uitvoering van h'et- toestel betreft, is het ingebouwd in ©en keurig kastje, dat in elke kamer als een fraai meubelstuk op zijn plaais zal zijn. Voorzien van Philips' luidspreker wordt het met antenne en geheel geïnstalleerd door de fir ma voor f 250 in den handel gébracht. Nog een stap verder brengt ons het volgende toestel, waarbij' ook het plaaJtsstroom-apparaat is vervallen en waarbij de afstemming "geschiedt door middel Van trommelschalén. Ook hier is het aanzicht van de frontplaat niet geschaad. Hier heeft men dus slechts sterker stopcon- tae- tin te steken en het toestel werktf! De firma deelde ons mede, dat, voor zoover bekend, zij de eenïgste fabrikante in ön3 land van dit toestel is. Dan nog heeft dfe firma De Wildt een een- knopsontvanger gebouwd, werkend'op een raam- Gemeente OUDKARSPEL. Over de maand April 1928. Geboren: Anna, 'dochter van Cornelis Blok ker en Jannetje Dalenberg. Agatha, dochter van Pieter Kamp en C'atharina Overtoom. Heiltje Lena, d. van Cornelis Hink' en Adriana Heiltj,e Lena vaïi der Panne. Adrianus Corne lis, z. van Willem Kaag en Anna Groen. Marinus Izaak, zoon van Evert Duijf en Maria Elisabeth Marei. Afra, d. van Bernardus Theo doras Paneras en Catharina Hessing. Theodo ras, zoon van Theodoras Rijfces en Margaretha Loos. Gehutwd: Cornelis Schrieken en Maria Marga retha Juliana Möller. Overleden: Jan Slóoves, echtgenoot van Eli sabeth Kos. Gemjeemte NOORDiSCHARWOUDE. Over die maand April 1928. Geboren: Catharina, d. van Willem Goudsblom en Geertruida Hessing. Petrus Johannes, z. van Johannes "Buiter en Marie Magdalena Jo hanna Antonia Wilke. Cornelia Elisabeth, d. van Jan Molenaar en Mathilda Balder. Ondertrouwd: Jan Smit o,iid 37 jaren én Hui- berina v. d. Blom, oud 33 jaren. Pieter Johan Kraijsise, oud 23 jaar en Bregje de Ruiter, oud 25 jaar. Gehuwd: Jan Smit, oud 37 jaren én Huiberina vim der Blom, oiïd 34 jaren. Overleden: Jannetje Geertruida van Duijn, oud 62 jaren, echtgenoote van J. H. Keizer. Gentleem te ZUIDSCHARWOUDE. Over de maand April 1928. Geboren: Joseph Dirk, zoon van Jacobus Groen en Antje Duijvés. Cornelis Jan, z. van Adria nus Komen en "Elisabeth Bakker. Frederik Johannes, zoon van Cornelis Masteling en Do rothea Oud. Teunis, zoon van 'Klaas Kliffen en Jacoba Frederika Valkonet. Overleden: Stijntje Fraai, 69 jaar, echtgen. van C. Bak. Pieter Berkhout, 64 jaar. echtgen. van M. den Adel. Ondertrouwd: Cornelis Beers en "Wilhelmina roling. Gerrit Roos en Catharina Susanna Dieimen. Gerrit Barten en Aaltje Kos. Getrouwd: Cornelis Beers en Wilhelmina Vro- ling. Gerrit Roos en Catherina Susauna Dei- men. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK Over de maand April. Geboren: Antje, d. van A. Blom en van "N. Dekker. Hillegohda, d. van A. den Hartog en van G. Bergers. Jannetje, d. va.u G. van der Heijden en van G. Kreijger. Geertrui Johan na, d. van G. v. d. Poll en van G Slot Geer truida, dochter vanU. Bakker en van'G. Jansen. Overleden: Willempje Schoon, oud vijf dagen, d. v'an S. Schoon en van 'G. Blom. Geertje Kansen, oud tachtig jaar, weduwe van Klaas Wagenaar. Overleden te 'Alkmaar Trijntje Dirkmaat, oud 34 jaar, d. v'an Pi. Dirkmaat en van M. Ouweneel. Ondertrouwd: C. Cuperas, oifd 23 jaar van beroep Wijnkooperébediende, wonende te Leiden en G. Krijger, oud 23 jaar zonder beroep. Getrouwd: A. Buma, oud 24 jaar, boekhouder wonende te Medemblik/ en A. de Wit, oud 27 jaar. K. Bobeldijk, oud 21 jaar( tuinbouwer, 'wonende te St. Paneras en M. Kasten, oud 21 j. C. L. va'n Dam, oud 23 jaar, broodbakker, jwonend'e te Zuidscharwoude en G. Gla3, 25 jaar. Gemjeeintei ST. PANGEAS. Over d'e maand April. Geboren: Dirk Jacob, zoon van Pieter Hart man en G'eertje Slijker. Trijntje, dochter van Cornelis Visser en Aaltje Kooij. Gehuwd: Lieonard Posthuma en "Karoline Ma rie Anna Hiesse. Overleden: Geeue.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3