BESCHRIJVINGSBRIEF „NOORDERMARKTBOND". voor de 15e Algemeene Vergadering, te houden op Donderdag 10 Mei, des namiddags 1.30 uur. in het loge ment „Het Bonte Paard" van den Heer J. DE BAKKER Noordscharwoude AGENDA: 1. Opening door den Voorzitter, den heer S. BRUG MAN. 2. Notulen. 3. Rekening en Verantwoording van den Penning meester. 4. Jaarverslag van den Bondssecretaris. 5. Jaarverslag van den Secr. der Comm. v. "Beheer "der markt. De punten 2, 3, 4 en 5 zijn alle vermeld in het boekje aan de afgevaardigden toegezonden. 0. VOORSTELLEN. 1. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt, ingevolge opdracht van de 14e Algemeene Vergadering voor, om tot uit breiding der bergruimte voor vaartuigen over te gaan. Het tracht dit te bereiken door een algeheele over kapping van al de ruimte, welke hiervoor ter be schikking ligt en biedt u gaarne de plannen aan. zooals die u thans worden voorgelegd. Het Bestuur is tevens bereid om op de algemeene vergadering elke gewenschte toelichting te geven. 2a. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt aan de Algemeene Vergade ring, in verband met de uitbreidingsplannen, en de daardoor ontstane financiëele aangelegenheden voor, óm onze Statuten zoodanig te wijzigen, dat deze zich in verband met het bovengenoemde, zullen aanpassen. Toelichting: Het Bondsbestuur is van meening dat het be- noodigde bedrag, voorzoover dit nog niet voorhan den is, op de meest voordeelige en gemakkelijke manier zal zijn te b.ekomen, indien onze Bomds- statuten hiervoor de gelegenheid openstellen, wat nader op de Algemeene Vergadering zal worden voorgesteld. 2b. Van het Bondsbestuur: Het Bestuur stelt aan de Algemeene Vergadering voor: indien de overkapping gereed is geen liggeld meer te heffen voor vaartuigen, welke in de overkap ping geborgen zullen worden en geen stalgeld voor de paarden. In plaats daarvoor het marktgeld te ver hoogen met Vio voorts de entrée voor het veilings gebouw van 5 op 10 cents te brengen en het abonne mentsgeld voor het veilingsgebouw te brengen op f 3.—. Nadere toelichting ter vergadering. 3. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt aan de Algemeene Vergade ring voor, om de sorteering der breekpeen in te voeren zooals die door het U.C.B. is aangegeven. Toelichting: Uw Bestuur is met het U.C.B. van oordeel, dat het scrteeren onzer producten een gebiedende eisch is, en meent met de Vereeniging „De Koophandel" ter plaatse, dat dit ook toegepast moet worden op het artikel peen, wil men met succes hiermee, op de buitenlandsche markten, het hoofd kun nen bieden aan de scherpe concurrentie ijl het algemeen. 4. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur geeft gaarne gevolg aan den wensch, in zijn midden geuit, om ons huidige sy steem van belastingheffing, zoowel van Rijksinkom sten als de heffing der Gemeentebelastingen aan eenc grondige bespreking te onderwerpen, om zoo mo gelijk hierin verandering te verkrijgen en stelt de ge legenheid open, de meeningen hieromtrent naar vo ren te brengen. Van de Vereen. „De Eendracht". De Vereen. ,,De Eendracht'' stelt aan de Algemeene Vergadering voor om. als de tijd is aangebroken, de gelegenheid open te stellen, tot het veilen van erwten en dit in handelaarskringen bekend te maken. Toelichting: Genoemde Vereen, is van oordeel, dat, waar de erwtenbouw zich steeds uitbreidt, hier eens een proef mee genomen kan worden. Mocht deze sla gen, dan behoefde men met dit product niet meer naar elders. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bestuur is van oordeel, dat deze proef niet geiromen moet worden. Het meent dat dit op een mislukking zal moeten uitloopen, om verschillende redenen, welke, zoo noodig, op de Algemeene Ver gadering nader zullen worden uiteengezet. 6. Van dezelfde Vereeniging. De Vereen. „De Eendracht" stelt voor*om gezamen-, lijk het telen van wortelzaad ter hand te nemen. Toelichting: „De Eendracht" is van oordeel, dat het te genwoordige wortelzaad nogal te wenschen over laat en wil daarom trachten gezamenlijk hierin verbetering te brengen, door b.v. op een aan te leggen veldje alle zorg te besteden aan de tealt van bovengenoemd zaad. ïrae-advies van het Best Het Bondsbestuur is van oordeel dat dit geen 'direct marktbelang is en acht de uitvoering hier van beter op haar plaats in de Tuinbouiwvereeni- gingen, zoo noodig door een combinatie van twee of meer vereenigingen. 7. en 8. Van dezelfde Vereeniging. Worden gevoegd bij gelijkluidende Voorstellen van meerdere Vereenigingen. 9. Van den „L.T.B.", Afd. Langedijk. Vanwege den „N.M.B." in de nabijheid van veiling en laadplaats een rijwielbergplaats te stichten. Toelichting: Genoemde Vereen, is van oordeel, dat het on beheerd blijven staan van zooveel fietsen, niet al leen de mogelijkheid van diefstal schept, maar ook van beschadiging. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur wil gaarne pogingen tot onder zoek naar een geschikte plaats instellen. 10. Van dezelfde Vereeniging. Op het besluit tot verplicht veilen der goedgekeur de aardappelen als dispensatie toe te staan, dat deze verplichting niet geldt vóór 1 Aug. van elk seizoen. Toelichting: Het waarom van het niet mogelijk zijn om ge noemd product als geregeld veilingsartikel te be schouwen, is moeilijk in een kort bestek te ver- -ao3 uap do Ctz uapm 'uapddepjee apznaspSpaoJ uua sjopnoq ap uapaq jo} mp 'si tpj uappiu den tijd (in juli) hiervoor een behoorlijken prijs maken, waarin ziekte, risico en bewaarloon vol doende verdisconteerd zijn, zelf voor den afzet hebben te zorgen. Bedoeling is geenszins, om in het geheel niet te veilen, maar de verplichting ontneemt den te lers de gelegenheid om op den geschiktsten tijd te v erkoopen. Zelfs in een jaar als het vorige was er van handel vóór Augustus geen sprake. Zou verplichting streng worden doorgevoerd, dan zou het grootste deel in Juli als gewone consumptie aardappelen worden aangeboden. Hiervan kunnen slechts profiteeren de streken, waar men niets met veilen te maken heeft en de voordeelen zouden onze eigen leden ontgaan. Dat dit ook de keurin gen als zoodanig ten zeerste zou schaden be hoeft geen betoog. Prae-advies van het Bestuur: Het Bondsbestuur is van oordeel, gehoord de be sprekingen, dat men hierin dispensatie moet ver- leenen indien dit noodzakelijk geacht moet worden. 11. Behelzende voorstellen van dezelfde strekking, alle betrekking hebbende op het wegen onzer pro ducten. Deze voorstellen zijn van de vereenigingen. „LT.B." afd. 'tVeld, Vereen. „Nieuw Leven", Vereen „St. Maarten en „L.T.B.", afd. Langedijk. Laatstgenoemde Vereeniging stelt het volgende aan de Algemeene Vergadering voor en behelst vrijwel de uiting van alle voornoemde Vereenigingen, en wel Aan de aanvoerders het recht te geven, de kool af gewogen per 50 K.G. (om de krat) aan te voeren en te lossen. Toelichting: Voorstellende Vereeniging meent, dat op deze wijze een zuiver gewicht wordt gewaarborgd en slechts het niet voldoende controleeren bij het lossen aanleiding kan zijn geweest van klachten in het verleden. Temeer acht de afd. dit punt ge- wenscht, omdat het pakken in kratten van 25 of 35 K-G. en ook wel in kratten of zakken van 50 K G. meermalen en vooral bij groote kool, tot ge rechtvaardigde klachten van tuinderszijde aanlei ding heeft gegeven. Het prae-advies van het Bondsbestuur op deze voorstellen luidt: Het is volgens de meening van het Bestuur geoor loofd de kool per 50 K.G. te lossen. Zoo moge lijk zal er steeds per 100 K.G. gewogen worden en de bascules zullen zoodanig geplaatst wor den, dat de aanvoerders het gewicht steeds kun nen controleeren. Een en ander te overleggen met de Vereen. „De Koophandel." 12. Van de Vereeniging „De Eendracht" Genoemde Vereen, stelt aan de Algem. Vergadering voor om ieder jaar nieuwe bascules aan te schaffen of zoo mogelijk het daarheen te leiden, met een soliede firma een contract af te sluiten dat het benoodigde aantal bascules steeds aan goede eischen voldoet. Toelichting: Bovenbedoelde vereeniging meent, dat, zoo dit voorstel wordt aangenomen, dit een goeden gang van zaken zal kunnen bevorderen. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur zal trachten in dezen geest een oplossing te zoeken indien dit mogelijk is. RONDVRAAG. (Schriftelijk in te dienen). De afgevaardigden worden verzocht de presentie lijst bij den ingang der zaal te teekenen. Namens het Bondsbestuur. J. KLIFFEN, Secretaris. JAARVERSLAG van den „Noordermarktbond" over het jaar 1927, uit te brengen in de 15e Alge meene Vergadering, te houden op 10 Mei in het logement „Het Bonte Paard" van den Heer J. DE BAKKER te Noordscharwoude. Mijne Hceren. Als ik me neerzet om aan mijn verplichting te vol doen, welke op mij rust om u een jaaroverzicht aan te bieden, ligt het nogal eens voor de hand, dat men het voorgaande jaarverslag gaat nazien en dan con clusies gaat trekken. fk bemerk dan al dadelijk dat de stemming, hierin geuit, nogal somber was, al heb ik aan het einde van mijn beloog, in verband met het nemen van proeven in nieuwe cultures, welke ook ik van harte toejuich, betoogd, dat men nu niet van gedachte moet zijn, dat het met onze tegenwoordige cultuur afgedaan zal zijn, maar integendeel met moed aan den slag moet en wie weet heb ik gezegd is het komende jaar wel zóó gunstig, dat dit minder goede jaar spoe dig zal zijn vergeten. Nu wil ik niet zeggen, dat het vergeten zal zijn, maai- we kunnen toch met blijdschap constateeren dat het jaar 1927'28 een zeer gunstig jaar is ge weest, ja, zoo zelfs, dat er buitengewoon hooge prij zen konden worden besteed. Ik zou in deze goede stemming nog een poosje kunnen doorgaan, doch zal aanstonds nog wel ge legenheid vinden om hier met een enkel woord op terug te komen en wellicht enkele sprekende cijfers in verband hiermee te noemen. Eerst wil ik even met u nagaan hoe de campagne ingezet werd. De zomerproducten hebben ons in het algemeen geen loonende uitkomsten gegeven. De vroege aardappelenteelt was voor diegenen, wel ke hun product vroeg konden afzetten, heel goed te noemen, doch zij, die hiermee ook maar iets later kwamen, konden geen voldoende uitkomsten te boek stellen. De natte periode in Juli begon zich te wre ken; de gevreesde ziekte openbaarde zich; klachten in den handel bleven niet uit; en de gevolgen hier van lieten èn voor den handel èn voor de aanvoer ders niet lang op zich wachten. Al deze factoren hebben een ongunstigen invloed gehad op de prijzen, welke eerst besteed konden wor den en waarnaar zoo verlangend, (na een slecht jaar) door de telers werd uitgezien, omdat een goede op- brengst zoo hoog noodig was. De bloemkoolteelt is in doorsnee genomen slecht geweest. Niet omdat er geen goede prijzen bedongen konden worden, integendeel, deze waren dooreen zelfs heel goed te noemen doch de teelt was, tengevolge van de zoo gevreesde draaihartigheid, op een hooge uitzondering na, beneden peil en is voor velen bedroe vend geweest! Dit kwaad in ons product is als het ware een ramp voor deze streek en tevens voor onze markt. Hadden we gehoopt dat het tamelijk groote kwan tum, dat uitgeplant was, geheel tot zijn recht zou ko men en tot een opbloei van onze markt in dien tijd zou leiden, het heeft niet zoo mogen zijn. De omvang, welke deze ziekte aanneemt, doet ons afvragen of we hiermee nog langer moeten doorgaan of dat we naar iets anders moeten uitzien. Ook de vroege koolsoorten, met uitzondering der Savove, zullen een matig beschot hebben opgeleverd. Hoewel deze teelt goed slaagde, was de aanvoer aan de markt niet zooals we dat de voorgaande jaren gewoon waren. Hiervan moet de oorzaak gezocht worden, voor een groot deel in de inkrimping dezer teelt tengevolge van de hooge invoerrechten, welke op deze producten gelegd zijn en van dien aard zijn, dat de kans op succes tot een minimum beperkt wordt, ja, zelfs zoo: dat bij uitzondering in die maan den, dat dit product ter markt aangevoerd wordt, op een redelijken prijs gerekend mag worden. We stellen ons voor, dat dit enkel nog een goeden prijs kan opbrengen, als er van een drogen zomer gesproken kan worden, waardoor de teelt in het bui tenland ten deele zou mislukken. Mogen de invoerrechten over de geheele linie rem mend op ons bedrijf inwerken, het meest laat zich dit toch gelden voor de vroege koolsoorten, waarvan de teelt in het buitenland zooveel eenvoudiger is, dan het geval is met onze winterkool, en het bewaren daarvan aldaar, zelfs in de naaste toekomst,, niet zoo bedreven gaat als bij ons. En we vragen ons af, hoewel van huis uit het vrij handelsysteem huldigend, of er ook onzerzijds, met behulp onzer Regeering, aan dezen onhoudbaren toe stand geen paal en perk gesteld moet worden, ter bescherming van onzen eigen tuinbouw. Het artikel peen, hetwelk zich hier in hoofdzaak tot breekpeen bepaalt, wordt wel in zeer sterke mate door hooge invoerrechten getroffen. Toch kon er dit jaar, bij uitzondering, een goede tot hooge prijs gemaakt worden, wat ten deele ge zocht moet worden in de minder goede opbrengst, zoowel hier als elders. De uienteelt is redelijk geweest met goede tot hooge prijzen, waarvan dan ook een extraatje gehaald wordt. Tenslotte zijn we genaderd tot ons hoofdproduct: onze goede bewaarkool. Over het geheel genomen is er naar de opper vlakte., welke is uitgeplant^ weinig geteeld, waarbij de roode kool vooral het loodje moest leggen. Zooals u allen bekend zal zijn, heeft deze zeer te kampen gehad met allerlei ziekten als. „vallers", „draaihartigheid", enz. Het gevolg was, dat onze telling, waaraan serieus is medegewerkt, een veel lager kwantum aangaf, dan de voorgaande laatste drie jaren. Al spoedig bleek, dat er in het buitenland vraag naar dit artikel was, waardoor al spoedig een rede lijke prijs te bedingen was, welke in vlug tempo steeds opliep, dank zij de hulp van het weer in de maand December. Dit was tevens aanleiding om wat af te zetten, waarover ook niet te klagen viel. Steeds een flinke markt met goed, zoodat gekocht kon worden wat noodig was en het afgeven van bonnen totaal over bodig maakte, tenzij: voor een zeer klein kwantum als aanvulling'. En zoo behoort het, dat geeft een gezonden toestand in handel en aanvoer beide. Evenzoo is dit het geval geweest met de Savoyekool; goede aanvoer bij goede prijzen en Wie er'in die dagen van geprofiteerd heeft, behoeft zich vooral met dit artikel niet te beklagen. Hadden we gehoopt, dat het artikel Deensche witte kool in gelijken tred zou meegaan, dit is tot heden een bedriegertje geweest. In den beginne een vleugje en stop stond het; er bleek geen behoefte naarmate den aanvoer. Eerst in de laatste weken kwam hier meer leven in en konden in Maart rede lijke prijzen genoteerd worden, waarvan dan ook, afgaande op den enormen aanvoer, wel geprofiteerd werd. Dat er wat opleving in dit laatste artikel is geko men, komt velen goed te pas omdat er juist van dit product een groot kwantum aanwezig was. Zooals ik reeds eerder memoreerde, was de teelt door allerlei ziekteverschijnselen beneden het gemid delde. Dit is voor velen reeds een aanleiding om wis selbouw toe te passen. Met dit laatste bedoelen we dat onze tuinbouw, wat de teelt van winterproducten betreft, een geheel anderen kant uitgaat. We zijn aan het verplaatsen, aan het zoeken naar beter, aan het uitbreiden in andere polders, waar de teeltrisico meer beperkt wordt en inmiddels eigen grond door wissel-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5