te verleenen, zb uik' nog gaarne van deze plaats dank willen brengen aan al degenen, die op de een óf andere wijze tot het welslagen van dezen dag hebben willen medewerken. Het zij mij vergund bovendien in 't bijzonder te noemenhet College van Burgemeesters en Wethouders der Gemeente 'Alkmaar, wélk Col lege de Kamer wel zeer aangenaam heeft verrast, door haar in de gelegenheid te stellen in dit mooie, oude Stadhuis, waar de Kamer steeds vergadert, ook thans bijeen te mogen komen. Dat het Stadsbestuur van Alkmaar er "bovendien prijs op stelde, in 'eigen huis gastheer te blijven, zal, naar ik vermoed, diet slechts bij de Kamer, doch ook bij 'de gasten ongetwijfeld in goede aarde vallen. Wij 'geven u de verzekering, mijn heer Wiendeaar, 'dat 'de Kamer voor deze aardige attentie van deze "Gemeente zeer gevoelig is! Waar bloemen zijn, 'daar is de vreugde grooter! Dat heeft vermoedelijk de „afdeeling Limmen" van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur gedacht bij bet zenden van een deel der bloemenweelde, die in 'toenemende mate in ons District worden aangetroffen. De Kamer acht bet. een gelukkig verschijnsel, dat sedert den Aanvang van Hit jaar ook een vertegenwoordiger van den handel in bloembol len in het 'Bestuur der Kamer zitting heeft, die mogelijk wel den stoot heeft gegeven [tot deze bloemenhulde, die wij buitengewoon op prijs stellen. Tenslotte richt ik no'g een Woord van dank tot de pers, voor 'het geregeld rondzenden van de min of meer uitvoerige verslagen van de handelingen der Kamer, waardoor aan het pu bliek de gelegeuheid wordt geboden den arbeid der Kamer te vólgen. De viering van 'dit jubileum moge er toe bij dragen, dat de waarieering voor hetgeen in deze 75-jarige periode werd "bereikt, nog grooter en algemeener worde. De herdenking van bet verle den welke nieuwe krachten voor de groote toe komst, die ons Noorderkwartier en de Kamer van Koophandel en Fabrieken nog wacht. Daarna wordt door den "heer Grondsnia, Lid der Kamer, de herdenkingsrede uitgesproken: Zeer geachte aanwezigen! De dichter sprak eens: „Ach, hoe verheugen mij, /ach. hoe verheffen „de oudere dagen mijn „diepste gemoed! ,Is er wel iemand, die 't „ooit kon beseffen „wat gij, oud hof, mij nu „zegt, mij nu doet? „Zalige lieden, al ,,te arglooze menschen, /weinig begeerdet gij, „groot was Ujw hert! „Kon het maar helpen, met „iweenen en wenschen, „weer ate ik roggenbrood, „naast U aan 't berd!" Met weemoed denkt de mensch doorgaans te rug aan zijn jeugdOud geworden, rijzen de beel den uit 't verleden voor zijn "geestesoog op. Er komt dan een verlangen in zijn ziel om terug te gaan. Ja, zelfs de véle ontberingen, die dan weer zij'n deel zouden zijn, kunnen dat verlangen niet onderdrukken. Hoe geheel anders is het met een'Kamer van Koophandel bij de herdenking van haar 75-jarig bestaan .Zij wil wel gaarne een "blik werpen in het vterl'eden, en' dat tijdvak nog eens 'dank baar herdenk'en, doch geen spoor van een wensch is er aanjwezig om ook maar één enkele schrede op de afgelegde baan terug Ie willen treden. Zij gevoelt zich niet oud geworden, doch, integendeel in de lente van baar leven, tot groote dingen in staat! Zooals velen uwer bekend zal zijn, beschikte de Amsterdamsche handel reeds in de 17e eeuw over een eigen vertegenwoordiging. Dr. H. A. Marcus schrijft in zijn onlangs verschenen proef schrift over „De Kamers van Koophandel in Nederland" o.a., dat: „bij de resolutiën van de vroeedschap van den 14en November en den 5en December /l663 werd opgericht een ,,Collegie van Gom- 'merrie, dat bestond uit eentge „Kaden" van „Amsterdam en uyt voorname ende ervarene „Coopluydeu van allerlei negotie en neringe". „Deze Colleges werden 150 jaren later ver'van- ,'gen door de Kamers van Koophandel. Bij 'Keizerlijk Decreet van Napoleon van den ,,18den van "Wijnmaand 1810, houdende een „Algemeen Reglement ter organisatie van Hol- „land, werd n.l. bepaald: „Ex zullen Kamers van Koophandel worden „opgerigtte Amsterdam, Rotterdam Einbden en ,'in alle overige steden, waar derzelve gevraagd „en door ons op bet rapport van onzen Minis- „ter van "Binnenlandsche Zaken, bi derzelver „oprigting zal worfien toegestemd." „Toen Nederland zijn onafhankelijkheid had „herwonnen, deed zich reeds sipoedig de be hoefte gevoelen aan een andere regeling. „Bij Koninklijk Besluit van 8 Oct. 1815, no. „18 werd een Reglement ter organisatie van ,'dc Kamers van Koophandel" goedgekeurd, /dat den grondslag schiep voor een nieuwe /organisatie der Kamers, welke toen reeds te '/Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, "Dord- .recht en Vlissingen bestonden." ,1 Wij zullen de geschiedenis niet volledig vol gen, doch wel even memoree ren, dat krachtens Kon. Besluit van 9 Nov. 1851 no. 142 de Kamer kéïmén, of die ons 'nauwelijks interesserenDoch Burgemeester Maclaine Pont hield een rifthou- elk' «periode heeft haar eigen eischen en wellicht, eiaste rede, waarin hij ervan getuigde, dat Alk zal ons nageslacht ook voor onzen arbeid mee- maar door het Noord-Hollandsch Kanaal met warig de schouders ophalen, doch wij mogen alle wereldzeeën, en nu weldra door het spoor, niet vergeten, dat de leden der oude Kamers met geheel Europa verbonden is. In de Stads- moeizaam hebben gearbeid aan de bevordering schouwburg te Alkmaar werd-een prachtig „col van de welvaart in ons Gewest en dat zij toch mede de grondleggers zijn geweest van ons vólks- bestaan, zoódat de huidige Kamer m.i. w'èl deed lation van 100 couverts" gegeven. In hetzelfde jaar heeft de oprichting plaats v'an het agent schap van de Nederl. Banff eerste agent was de om met algemeene stemmen te besluiten dit ju- j heer B. Preijer. bileum te herdenken, waarvan ik gaarne gebruik I Op 1 Mei 1867 had de opening plaats van maak om van deze plaats een stille hulde te den spoorweg Alkmaar—Uitgeest en Haarlem— brengen aan alle otid-leden der beide Kamers, Uitgeest. .- i In 1872 werd de eerste najaarsveemarkt gehou den. De aanvoer bedroeg 1430 stuks. Ook deze die in den loop der tijden aan de Kamers jNjic ontvallen In 1.853 telde de stad Alkmaar slechts 10.000 inwoners, terwijl zij als handelsstad van groote j beteekenis was. De aanvoer ter kaasmarkt be- droeg in dien tijd 41/2 millioen Kg., tegen l1/-» millioen Kg. in 1927. Bij vergelijking dezer cij markt bestaat nog In 1878, bij het 25-jarig bestaan der Kamer, sprak de Vice-Voorzitler ,de heer 'G. J. van Leeuwen, zijn voldoening uit over" de vele be langrijke werkzaamheden der Kamer in het afge- fers ma»' echter vooral niet uit "t oog worden I looped" tijdvak verricht. Vóór 25 jaar had de verloren, dat er in die jaren nog geen "fabrieken j "i"u' "AnK bestonden, doch alle boeren 'de kaas zelf be- I stad Alkmaar nóch een vaste veemarkt, nóch telegraafkantoor, nóch spoorweg, en waren de reldden en ik" mag wel zeggen,"dat met „hart en I wegen in de „Schermeer" eft de ,,Heerhugo_ ...„r- TVt KI»Ir4. uit Via+. schottel*. waard" onbestraat. De totstandkoming van al ziel" deden. Dit blijkt, wel uit het schetsje dat „Hildebrand" in de Camera Obscura ga'f van de „Noordhollandsche Boerin". De Noordhollander vroeg destijds blijkbaar niet of zijn aanstaand vrouwtje behoorlijk bedreven twas in de „Charleston", doch wèl of zij een praetische wederhelft was. l>e innerlijke waarde van de Noordhollandsche Boerin wordt door Hildebrand n.l. als volgt be schreven „Daar staat zij nu, die, na zijn beesten, hef „hoogst staat aangeschreven in de schatting' waard" onbestraat. De totstandkoming van i deze verbeteringen heeft, de Kamer, voorzoover zij het initiatief daartoe niet nam, o.m. krach tig bevoïderd. Als kind van dezen gejaagden tijd, waal-In een sneltrein ons nog niet vlug genoeg gaat, heb ik' mij de moeite getroost om eens de mentaliteit van onze reizende voorouders te polsen, waarbij ik bevond ,dat zij op lange na niet zoo snel leef den als wij. Men bracht den. tijd in de trekschuit door onder gezelligen kout, pf dominospel, en was dik'wijls verrast, wanneer, na uren lange vaart, de schipper het hoofd in de roef stak' „van Dries Riek, haar welbeminden echtge- en riep„twij zijn er", waarop men reageerde met „noot. Ik zeg, na zijn beesten. "Want als de ol na /le nrvftnin» van den snnor „beesten sterven kost 3e inkoop va.n andere „geldeen vrouw is om niet terug te vinden en „brengt mogelijk nog wel een stuivertje mee. „Misschien wel zoo'n beste 'kaasmaakster niet maar een mensch moet wat wagen in „de koeien zit hij ook niet! 't.Kan goed en „kwalijk uitvallen; da's "aventuur. De bestem- „ming der Noordhollandsche "boerin, als zoo- .danig, is kaas mdken, kaas maken, altijd „kaas 'maken: is bestendig 'te zórgen, dat de „melk, die 's ochtends en 's avonds na „Mel- „kerstaid" wordt binnengebracht, de deur niet „uitga dan in de 'gedaante van goede, gezonde „eö niet barstende kaas." Blij ben ik, dat de Hollandsche boer zich toenmaals een dergelijke flinke huisvrouw wist te kiezen, waardoor de naam van onze kaas rijn goede reputatie zoodanig kon handhaven, dat in 1927 het recordcijfer van '97.326.000 Kg. kon worden uitgevoerd! Wanneer men bedenkt, dat de boeren in tegenstelling met thans veel al huri product ook zelf naar de markt brachten en te Alkmaar 'hun benoodigdheden en levensbe hoeften Inkochten, zal men kunnen bevroeden, dat er hier op die dagen een zeer groote leven digheid heerschte. Het is niet onaardig om de prijzen vdn 'de kaas uit dien tijd even te memoreeren. Zij beliepen 22—23 gulden per 100 ponden, hetgeen voor die jaren een goede prijs kan worden genoemd^ wijl men in 1852 b.v. slechts 1214 gulden kon bedingen. In het malaisejaar 1808 kostte de kaas in de maand Mei maalr 5 a 6 gulden de 100 ponden en de boter stuivers het pond. (In den loop v'an het jaar 1927 werd gemiddeld 45 Gld. per 100 pond genoteerd). Door de oude Kamer is, blijkens de uitgebrach te adviezen, welke veelal nauwkeurig waren voor bereid, veel werk verricht. A.ls eerste voorzitter der Alkmaarsche Kamer fungeerde in 1853 de heer F. M. v. d. Velde, als secretaris de heer C. Boonacker; bij de Ka mer te den Helder als voorzitter de heer Dirk Bakker ,en als secretaris: Lucas Verhey. Met de beperkte geldmiddelen (f 100 subsidie van :de Gemeente Alkmaar voor de Alkmaarsche Kamer, en f40 voor de Heldersche Kamer) konden de Kamers echter geen 'groote. daden doen. De voornaamste industrieën van Alkmaar wa ren zoutziederijen en bierbrouiwerijen. In 1854 Werden 1878 vaten bier gebrouwen. Het verslag van 1860 maakt melding van 'een gunstig resul taat van export van bier naar Nedp-Indië door de Waren ook de reederijen van belang, n.'l. zes in firma Witte. Behoudens genoemde industrieën getal. Het grootsite schip, n.l. het clipbarkschip „Argonant", metende 205 ton, behoorde aan de reederij P. A. v. d. Drift Het vraagstuk van de afschaffing van de ker mis is niet nieuw. Immers in het jaar 1854 bracht de Kamer van Koophandel en Fabrieken reeds advies uit aan het Gemeentebestuur, waarin zij vóór het behoud van deze vermakelijkheid pleit te, „als brengende vele kooplustige boeren 'en buitenlui" in de stad". Ook trad de Kamer prijs- regelend op bij het vaststellen der beurtvrachten. In dien tijd ohderhield reeds een 60-tal beurt schepen den dienst tusschert- Alkmaar en om liggende Gemeenten. Ook met steden buiten de provincie, zooals Z,utphen, bestonden geregelde scheepvaartverbindingen. Tot het vérkrijgen van een "postkantoor te Alkmaar heeft de Kamer 'bijgedragen. Vermake lijk is het om te' lezen, hoeveel voeten het later in de aarde heeft gehad om een brievenbus mid den in de stad te krijgen. Nadat .op voorgang der K. v. K. en F. door verschillende handeldrijvende* personen een waar borg van een vierde gedeelte in de aan te wenden kosten werd gegarandeerd, ging men over "tot het stichten van 3e Electro-Magnetische-Tele- graaf, die 1 Mei 1854, des ochtends 8 uur. Werd geopend, op welken dag reeds 7 telegrammen konden worden verzonden. van Koophandel te Alkmaar öp 29 April 1853 In 1858 werd op aansporing der K. v. K. en werd opgericht en op 1 Mei d.a.v. werd gein- j Fabrieken de Maandagsche veemarkt ingevoerd, stalleerd, welk heugelijk feit wij hier thans her- die heden ten dage nog bestaat denken. Het is dus heden 75 jaar geleden, dat de toen malige Burgemeester de Ed.Achtb. heer P. A de Lange, de Kamer v. Koophandel te Alkmaar plechtig installeerde, terwijl twee jaar later, n.l. op 1 iOct. 1855, de oprichting volgde van de K. v. K. te den Helder, welke thans, mfét de Alkmaar sche Kamer, ,de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor "kollands Noorderkwartier", vormt. Bij het nalezen van de oude bescheiden, tenein de tot dit overzicht te geraken, doet het dik wijls komisch aan al de gewichtige ""debatten te lezen over vraagstukken, die wij thans niet meer In 1861 werd de secretaris der Kamer te Alk maar, de heer Boonacker, die te Schagen tot notaris was benoemd, opgevolgd door Mr. W. v. d. Kaay, onzen lateren Minister v. Justitie, Mr. v. d. Kaay bleef aan tot 1863, waarna Air. Kraakman zijn functie overnam. In die tijden hield de Kamer zich voornamelijk bezig met het verkrijgen van spoorwegverbindingen, en, ge steund door de Kamer van den Helder en de Ge meentebesturen, kwam hier de eerste spoorlijn tot stand ,n.l. van Alkmaar naar'Nieuwediep, welke lijn op 20 December 1865 wëld geopend- Groot was "de vreugde in beide steden! „nou al?" Zelfs na de opening van den spoor weg bleven de kooplieden den eersten tijd aan de „Alkmaar Packet" de voorkeur geven, van wege dje gezelligheid en 'het heerlijke biefstukje. In 1880 had de voltooiing en ingebruikneming, der Graanmarkt plaats. Ook hield die Kamer zich ernstig bezig miet het onderzoek of het ,,rot- kreupel", dat door aanhoudende regens in het jaar 1879 veel ondier de schapen voorkwam, al of niet, besmettelijk' was. Zij heeft zich des kundig laten voorlichten, ,en kjwam tot het resul taat, dat deze 'zïekte niet besmettelijk was. (De Wetenschap van onzien tijd heeft uitgewezen, dat het den zeer gevreesde besmettelijke ziekte is!) In 1890 werd tot Secretaris benoemd de heer Mr. W'. C. Bosman. De Kamer veroorlooft zich een botte aan te schaffen. In 1891 is er voor het eerst een 'openbare ver gadering. Elke eenheid inzake de adviezen der Kamers in Nederland ontbrak, en in dat jaar is er sprake van een „entralen RaaOd van Handel en Nijverheid", op te richten. De invloed van inmiddels tot stand gekomen kaasfabrieken dopt zich gelden en men ziet den detailhandel bedreigd. Vele klachten nopens 3e Vlotbrug bereiken de Kamer, en zij dringt bij de autoriteiten aan, deze te doen veranderen in een draaibrug. Iu 1893 gaven 40 ingezetenen den wensch te kénnen, 'intercommunaal te iworden aangesloten. De Kamer dringt derhalve bij de Gemeente er op aan om f800 garantie hiervoor te verleenen. In 1893 overlijdt de Voorzitter, de heer T. L. Koorn, en wordt opgeviolgd door den heer A. Prins Az., die helaas in den loop van "het jaar 1927 eveneens naar zijn laatste rustplaats moest worden gebracht. In 1895 heeft de Kamer het succes te \boeken, dat hare actie tot het verharden van den weg "Westzijde N.-H. Kanaal naar Akersloot is ge lukt. Zij belast zich met het innen 3er gelden van de belanghebbenden en het uitbetalen aa.n de aa'nnemers. In 1896 zendt de Kamer een vlammend pro test naar den Minister van Waterstaat, inzake ie voorgestelde vervanging van de Vlotbrug te 'Vel- sen door een stoompont, wijl deze, dwars over het water, langs een ketting gaande, niet zal kunnen manoeuvreeren, waardoor personen en goederen herhaaldelijk zullen worden blootgesteld aan ern stige gevaren van aan- of overvaring, hetgeen ver lies van menschenlevens kan veroorzaken. In den loop van dit jaar werd Mr. J. Verlam tot Secretaris benoemd, welke functie hij met ingang van 1 Januari 1897 aanvaardde. ■Op 6 Juli 1898 werd door de Gemeente advies gevraagd inzake de oprichting van èen abattoir. De Kamer scheen deze instelling niet naai' waarde te schatten, de handel werd er te veel door be lemmerd, vreesde men. Later werd deze meening gelukkig herzien. Jaar en dag had de Kamer op verbetering der Kanaal boorden aangedrongen, doch zonder resultaat. Op een vergadering van 5 October 1898 loopt deze zaak zóó hoog, dat eenjüd, gezien de onaangename wijze waarop het advies der Kamer in den Gemeenteraad werd behandeld, voorstelt om, bij wijze van protest, allemaal ontslag te nemen. In 1907 werd, gezien de toeneming van den kaasaanvoer, (7.5 millioen Kg.) aangedrongen op afbreking van eenige panden, teneinde het markt terrein te vergrooten en aanschaffing van kaas bakwagens en uitbreiding vén het aantal kaas dragers mogelijk te maken. 1908. In het gebied der Kamer heerschte al gemeene werkloosheid, doch landbouw en vee teelt bloeien en Haarmee ook het marktwezen. In dit jaar toont de Kamer veel belangstelling voor Spoor- en Postwezen. In 1913 wordt eindelijk de Kanaalkade verbe terd. na 20-jarigen strijd van de Kamer. In 1915 dient de Kamer van advies, inzake het vérstrekken van verloven voor personen, die. onder de wapenen zijn. In 1917 zendt de Kamer afgevaardigden na ai- Utrecht, waar de noodzakelijkheid werd hespro- ken van reorganisatie der Kamers en de invoering van een Handelsregister. In dit jaar k!wam er een spoorlijn langs de Ka- naalkade te Alkmaar, tot stand, waaran de Ka- me reen werkzaam aandeel had. Zij deed tevens pogingen om cle groentenveiling te Alkmaar ook voor export te bestemmen. Certificaten voor In- en uitvoer van handels waren worden onderzocht en gelegaliseerd. In 1919 richtte men vertogen lot de Regee ring om de „N.U.M." en „NJOT." op té heffen, omdat de "bemoeiingen dezer instellingen een groot bezwaar voor den haudfel beteekenen. Fr werd aangedrongfen om zoo spoedig mogelijk de véïieischtfe maatregelen en de voorbereidingen te treffen tot het in werking doen stellen van de Handelsregisterwet. Herhaaldelijk werd er bij de Spoorweg Mij. op aangedrongen alle beperkingen in het vervoer, die tengevolge van den oorlogstoestand waren ingevoerd, op te heffen. Pogingen werdén gedaan om tot oprichting van een goederenbeurs te geraken, evenwel zon der resultaat. De Raad werd gedienld niet advies inzake wijziging der marktgelden. In 1920 komt de kaashandel, langzamerhand, zij het dan dok nog onder bezwarende omstan digheden, eenigszins vrij, na gedurende, een 4-tal jaren door den oorlogstoestand geheel te hebben stil gelegen. Een verzoek werd gericht tot de Gemeente Alkmaar pm een weegbrug te doen plaatsen aan de Kanaalkade. Vergaderingen werden gehouden met andere lichamen, teneinde de vraag onder oogen .te zi'en, op welke wijze éen stelsel van goede waOeéwegen op het vasteland van het Noor delijk ddel van Noordholland, voornamelijk W.- Friesland, verkregen zou kunnen worden. Een Commissie uit dé Kamer onderzocht de mogelijke vérbetering van de overhaal „de Zes- Iwielen". (Plaatsgebrek noodzaakt ons 't tweede gedeelte in ons volgend nr. te plaatsen). "Wanneer ook deze boeiende redenaar zijn rede heeft beëindigd, worden door den voorz. telegra fische felicitatie's voorgelezen, ontvangen van het Gemeentebestuur van Zuid- en Noord-Scher mer en van den Min. van Arbeid. Door den commandant van H.M. Marine 3e Den HeldeT, Schout-bij-Naeht, Quant, wordt 't eerst het woord gevoerd, die zijn gelukiwenschen uitspreekt aan 'het "adres van de Kamer, mét de herdenking van "haar '75-jarig 'bestaan. Spr. legt daarbij den nadruk op het verband dat er bestaat tusschen de vredestaak van de Marine en het werken van'de K. v. K. Spr. fwensckt de Kamer een tijdperk van bloei toe tot heil van hoor Gewest en tot zegen van hét^ Vaderland. Door den 'hieer Hendriks, lid van Ged- Staten wordt gesproken mede namens zijn mede-lid, 'den heer Kooiman, die. na zijn gelukiwenschen te hebben uitgesproken, wijst op het krachtig leven van dezfe Kamer, en op den steun, die Ged- S+a- ten in véle opzichten van de Kamer Je Alkmaar mochten ontvangen. De opmerkingen van deze Kamer worden steeds met de grootste belang stelling tbr harte genomen en gevolgd, en zeker zullen Gted. Staten voortgaan mét steeds te let ten op haar wenschen en verlangens. Hij hoopt dat de Kamer voort zal gaan op den ingeslagen weg onder dit bestuur, in het bijzonder onder de leiding Van den tegenwoordigen voorzitter. Burgemeester Wende la ai' van Alkmaar meent te spréken namens Üe 38 collega's in het district van de Kamér, wanneer hij getuigt dat de ad- viezten vau de Kamer steeds op hoogen prijs iworden gfesteld. Steeds heeft hij in zijn gemeente bestuur gestaan aan de zijde van "hen, die de rioodige en gewenschte aandacht schonken aan de gtegeven adviezen door de Kamer. Na mede gedeeld te hebben dat het gemeentebestuur van Alkmaar een kleine thee heeft georganiseerd voor hen, die de stad weer spoedig moeten verlaten, zegt hij ziph volkomen aan te sluiten bij de wenschten voor het zegenrijk werk dat de Kamer wacht. En aik«n dan 2al men in de vervdlling daarvan kunnen slagten, wanneer de Kamer zich wefet te verzekeren van net blijven Aan den te- genwoordi,gén Voorzitter en Secretaris, en pro fiteert van de inzichten van de heeren Arntz en Schefffel. Mede wordt gesproken door den voorz. van de Kamer vifti Amsterdam, den heer du Mosch, die zijn geluk'wensch voegt bij de reeds uitge sprokens. 'Hij wijst op de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen overheid en particulier bedrijf van stad en land te doen groeien en bloeien. Hij eindigt met den hartgroniigen wensch, dat de Kamer za,l voortgaan op den weg die zij zich gekozen heeft en zal medewerken tot ontwikkeling van de Nederlaudsche economie. Be heer C. Wagenaar brengt de geluk'wenschen over van 'de Vereeniging „De Koophandel" aan dén Lange-ndijk, en wijst op de steeds groeien ie sympathie die op het platteland ontstaat, mede, zoo niet in de allereerste plaats een gevolg van de steeds welwillende houding door Voorz., Secre taris en overig personeel aangenomen. Spr. houdt er zich vau overtuigd dat men bij de viering van het eeuwfeest de belangstelling ten volle zal ondervinden. Burgemeester "Houw ing vau Den Helder uit zijn genoegen over 'de ontvangen uitnoodiging, en zegt dat de Kamer een instituut is geworden dat ook voor de belangen van zijn gemeente zal waken. Men begint in Helder te begrijpen dat men niet alleen kan blijven drijven op de Marine, maar noodig is een krachtige industrie. Het Ge meentebestuur van Helder volgt 'steeds met be langstelling 't do-en en laten van de Kamer, en hoopt dat de Kamer onder de tactvolle leiding- handel én industrie in dit Gewest steeds mogen van den tegenwooriigen Voorz. de belangen van worden bevorderd. Door den héér Rotgans wordt namens de Scha- ger Handél drijvende en Industrieele Midd-en- standsveifeeniging gesproken, die bij zijn felici tatie den voorz. een met zilver gemon'teerden voorzittershamer overhandigd. Door den voorz. werd iedere sprekér beant woord. en na nog een algemeen "woord van dank aan allen, voor het gebruik maken Van de uit noodiging wordt dezé receptie beëindigd, waarna van de door het Gemeentebestuur van Alkmaar aangeboden thee door allen een gewaardeerd ge bruik werd gemaakt. Nog kunnen vMj mededeelen, dat door de er- eeniging van Kaashandelaren een bureaustoel werd aangeboden. Om half zes had de reünie plaats in de Schouw burgzaal „De Harmonie", waarna de daarvoor ge- noodigden' zich om half zéven vereenigden aan I het door dé Kamer aangeboden 'diner. Tijdens dit dinér werd het woord gevoerd door den voorz. van dé Kamer, den heer Arntz, door I den Schout bij Nacht, door dén heer B. Kuiper, voorz. van "het feestcomité, door burgemeester Wendelaar, floor den voorz. van de Kamer van Koophandel te Haarlem e.a. Het was 'een der Kamer waardige herdenking- van haar 75-jarig 'bestaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 8