NIEUWE 30 Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier STER-TABAK No 58 Zaterdag 5 Mei 1928 37e Jaargang ArpédMoldovén Firma R. J. HOUWING Erkend de beste IMTERC. TELEPHOOH 52 UNIiEDUKIR mum Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-fJitjr. J. II. KEIKEK - Bureel Noordscliarwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever TOB NOOIT. SPREEKTAAL,! De taal is heeel het volk. Er worden 'heel wat woorden vuil gemaakt en heel wat pennen stomp, geschreven over'de bekende spellingkwestie, waar bij litteratoren, taalkundigen en industrieelen meespreken. Afgezien nu van al dit geschrijf hoe onbekookt dikwijls, hoe weinig ter 'snede, hoe verward dat een kjwestie raakt waarover men óf terstond óf nooit uitgesproken is, heeft een enkele der polemisten onze spreektaal er tweèr eens bgeijhaald. Het kan geen kwaad dat ■wij nog weer eens werden herinnerd aan de om standigheid dat wij zoo ontzettend slecht spreken. In iwelke kringen men ook komt er Wordt bijna zonder uitzondering zeer slecht gesproken. Uit spraak en klankschakeering, uitdrukkingswijze en Woordschakeering, het wordt alles afschuwelijk verwaarloosd. Van de IViftige" onverstaanbare taal af, wier woordvoerders uit vadsige „daftig- heid" heele woorden inslikken „zag", tot aan de „benéden tienduizend" naar onderen toe, waar uit een overschot aan ongebreidelde energie tè èvoel tè volliedig gesproken wordt en waar het „zag" van de „bovenste tien" moet plaats maken voor /woorden, die men liever niet neerschrijft... overal heerscht het euvel van slecht spreken. Wij hebben het niet geleerd, onderwijzers, leer aren, hoogleeraren, kunnen het zelf niet; ac teur? meenen dat zij het kunnen en een 'bekend acteur die er prat op gaat zoo mooi te spreken en zooveel collega's .te hebben leeren spreken wist toen hij veertig jaar was nog niet wat assy- milatie bij het spreken was- Het wordt hoog tijd dat de menschen een beetje leeren spreken. In de eerste plaats moeten de professoren dit leeren, die dan de leeraren niet alleen met kennis zouden afleveren, maar tevens met overtuiging dat deze hun kennis zouden kun nen niededeelen en vervolgens naar beneden toe alle lagen der maatschappij- Goed spreken berust op zelfcontrole die het gevolg is van zelftucht. Er zit aan "dit praatje over de spreektaal nog meer vast dan de vraag waarom men moet zeggen: ,,Ik; zie" en niet },ik sie". Slecht en slordig spreken verraden een in nerlijk, een karakter dat bezig is te verworden. Dr. JOS DEi COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Meilenstraat 120, 'sGravenhage gratia zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de beantwooriingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. X. te ZjS. Gij denkt te veel aan uzelf. Dat is een ze'er groote fout, waardoor men tenslotte éen onbe vredigd gevoel moet krijgen. Gij doet dat niet alleen nu, dat hebt- gij natuurlijk altijd gedaan. Zonder het wellicht zelf te weten, brengt gij u zelf steeds op den voorgrond en wanneer een ander eens even over u heen ziet, voelt gij u zelf verongelijkt. Gij kunt toch wel begrijpen', dat een ander met steeds verrukt kan z'ijn over uw hoedanigheden. Om een gelukkig mensch te worden, moet gij in de éérste plaats leeren u op te offeren -voor anderen. Om achting en genegenheid te ontvan gen, moet gij die in de eerste plaats aan anderen, geven. Dergelijke dingen laten zich niet afdrin gen. Behandel iemand met achting en gij zult achting terug ontvangen. Maar eerst geven, 'dan pas komt ontvangen. 'Bij u is het precies an dersom, gij wilt alleen maar ontvangen en'geven bomt in uw woordenboek niet voor. Probeer'van nu af aan èens, elke dag iets te doen vfoor 'èeni ander, bijv. gij zijt vriendelijk' tegen ëlen onge lukkige, of behulpzaam voor een gebrekkige of vergevensgezind tegen iemand, die onvriendelijk voor u was, kortom het aantal kunt gij onbe perkt verlengen. Als *gij dat eenige weken gedaan hebt, moet gij u zelf eens terdege onderzoeken en ons dan eens melden, welke verandering gij bij uzelf opgemerkt hebt. Mej. iS. te N.S. Wat prettig, dat gij u nu zooveel beter gevoelt- Ja, de gedachte is maar een groote factor in het leven van den mensch, die men Wet Ongestraft kan verwaarloozen. Verzonden brieven: G. te NS., H. te O., Mej. M. te B. Revue van e!e Week Op de kentering van "April en Bloeimaand is dan toch de .lente gearriveerd. Althans, wij wil len hopen, dat zij nu een „blijvertje" zal blij ken te wezen. 'Gedurende de laatste dagen v'an het samenzijn onzer Eerste Kamerleden die moes ten trachten te bereiken dat de ontworpen Staats- begrooting voor 'het loopende jaar voor V1 Mei rijp zouden zijn ter plaatsing in het Staafcs- blad, iwas de temperatuur in de 'oude, mooie zaal, waar onze Senaat vergadert, zelfs 'druk kend, in letterlijken en 'figuurlijken zin. Want overstelpend moet inderdaad genoemd worden de praatlustigheid van het"hooge college, dat meer en meer een duplicaat wordt van Me Tweede Kamer. Twee extra vergaderingen waren noodig om te bereiken, dat men gereed kwam; een op Maandagavond 23 en een op Zaterdag 28 April- Deze laatéte was tevens de eerste Senaatszil- ting, welke op een Zaterdag is gehouden zoo lang de Eerste Kamer in ons staatswezen bestaat. In den avond van 23 April werd de Begrooting van Buitenl. Zaken goedgekeurd. Minister Bee- laerts van Blokland sprak o.a. over onze „ver houding tot België". Ook in België, zei Z.Exe., doelend op het nieuw te scheppen Verdrag, kan men het oog niet sluiten voor het" feit, dat een goede voorbereiding noodzakelijke voorwaarde is voor het tot stand komen van een aan beide landen bevrediging schenkende regeling. Zonder zelfgenoegzaamheid moet hier flink worden aan gepakt. Zonder dat liet de minister begrijpen, Nederland zich in het boetekleed heeft te steken. Over 't algemeen heeft deze rede-Beelaerts een zeer goeden indruk gemaakt. Ook in België, daar natuurlijk met „de 'bekende uitzonderingen". Bij de behandeling van Hoofdstuk V (Binnen! Zaken en Landbouw) werd voor minister Kan, zooals hij 't zelf "uitdrukte, een „Staalkaart" van wenschen, vragen, opmerkingen enz., uitgespreid. Ik verwijs voor het debat natuurlijk naar de bla den. Teekën slechts aan, dat tx>. van het bekende conflict tusschen de 'Overheid en de bioscopen ie minister op Dinsdag 24 April verduidelijkt, dat hij (wetswijziging zal bevoideren indien uit de uitspraak des rechters 'blijkt, dat de overheid niet sterk genoeg staat tegenover de bioscoopon- dernèmingen. Voorts heeft ïninister Kan het verre van ópwekkende woord gesproken, in den Senaat, dat het perspectief 'bij het ontwerpen van Tiet Budget voor 1929 buitengewoon ongunstig is. Dit ter „ontnuchtering" van hen, die meenen, dat wij, zooals Mr. Ou'd eens in de Tweede Ka mer zeï: „in het geld baden". dersèheidingen verieend. De oud-Gouverneur van Suriname mr. Van Heemstra is te Bloemendaal en elders met warmte gehuldigd. Graaf van Lynden van Sandenburg heeft de leiding van den Baad van State aanvaard.. Mevr. De H.ondt heeft de Directie van de Italiaansche Opera om gezondheidsredenen neer gelegd. Zij blijft cómmissaresSe en wordt op ge- v volgd -door den adjunct-directeur Arturo Borin. Den 2en Mei is het veertig jaar geleden, dat mr. Heemskerk voor de eerste maal lid van de Tweede Kamer "weid. Uit de doodenlijstMr. J. A. 'Th. Duijnstee, oud-subst. griffier bij het Haagsche Gerechts hof, op 60-jarigen leeftijd. Mgr. A. J Callier, K.K. bisschop te Haarlem, op 79-jarigen leeftijd. Aan de „criminaiia" der afgeloopen week ont leen ik: Te Middelburg is een 27-jarige vrouw gevat, die bekend heeft haar 44-jarigen "blinden echtgenoot te hebben vergiftigd. Enkele jaren geleden zijn twee kinderen van deze vrouW onder verdachte omstandigheden gestorven, j Te Stoppelsijk (Z.) zijn onregelmatigheden ont- dekt bij de gemeenteadministratie. De ex-seere- taris heeft... notulen opgemaadtt van éene nooit gehouden Raads-vergadering, waarin hem trakte- l ments-verhooging zou zijn verleend. Te Strijp, bij Eindhoven, wordt een 21-jarige jonkman vermist. Een vriend, die met hem op de wandeling was gegaan, is, in verband met deze verdwijning gearresteerd. Uit een magazijn aan het Bokin te Amsterdam is via inbraak' voor een waarde van "duizenderf. guldens aan bontmantels gestolen. Te Enschede heeft zich een zeden-misdrijf voor gedaan, in verband waarmede een Caféhouder eu zijn vrouw zijn aangehouden. In het Haagsche Bosch duiken straatroovërs .op. Een dame werd er op klaarlichten dag een ftasoh ontrukt. Bij de jongste ongelukken-serie nemen de bran- ,den ook thans weer eene geweldige groote plaats in. Te Botterdam is de gymnastiezaal van het' Lyceum uitgebrand. Te Klazinaveen woedden de vlammen in een huisje, waaïbij een 70-jarige vrouw den dood vond. Te Amsterdam woedde het vuur in een drukkerij aan de Lijnbaansgracht. Het gebouw der ^electrische centrale van een houttimmerfa- jyr yji yyevp Fotografisch Atelier Noordscharwoude Geopend 's WOENSDAGS van 10-6 uur. 's ZONDAGS van 9-12 uur. Opnamen ook aan buis. Den 24en kwam aan "de Orde de Begrooting van Onderwijs, K. ëTi W. Minister "Waszink wees er in de zitting van Woensdag j.l. onder meer op, dat de belangrijkste taak van het Kabinet Ds Geer is en blijft: Belastingverlaging. Daar voor moeten allerlei „desiderata" voorshands wij ken. De Begrootingen van Oorlog en van Marine zijn door de Eerste Kamer in vlug „'tempo" afge daan, terwijl het hoofdstuk' Waterstaat een lan ge, lange reeks van senatoren aan het debat deel namen. Eerst Donderdagmiddag 27 April op vrij laat uur, waren de Begrootingen van Waterstaat. Posterijen, T. en T. en Staatsman-bedrijf voor de Koninklijke "bekrachtiging rijp. Over de on- beiwUa'kte spoor-overWegen zei Minister v. d. Vegte, dat -de door de Tweede Kamer 'gevraagde commissie van onderzoek weldra zal zijn samen gesteld, alsook: dat. Z.Exc. er voor zal "zorgen, Tel. 526 Corsetten Buikbanden rn Rechthouders Elastieken Kousen i Zwachtels en Uitsluitend verkrijgbaar prima kwaliteiten in (Depót PALTHE - Almelo) dat staande dit onderzoek geen ineuwe ophef- pL hebben! Eindelijk vatte de Senaat -de behandeling fing van eenige overweg-bewaking zal plaats MIENT 1 - - Til. 644 ALKMAAR HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en KEUKENGEREEDSCHAP aan der Begrooting van Arbeid, Nijverheid en Handel. Zij Weid op Zaterdag 29 April afgedaan. Waarna de Senaat uiteenging tot den avond van 8 Mei a.s., den dag, waarop (Weet men) ook de Tweede Kamer haar werkzaamheden op openbare zitting hervat. De Eerste Kamer heeft hu nog o.a. de Oost- èïT West-Indische Bgrbotingen af te doen, alsmede de ontwerpen betreffende ie flesschentrekkerij, het archiefwezen, dé Radio- wet, en nog meer „legislatief goedje". I Op 30 April werd de negentiende verjaardag j van ónze Kroonprinses met groote, warme op- j gewektheid gevierd. j Uit de personalia: Op 2 Mei zou hulde worden j gebracht aan het oud-Kamerlid en „revue-koning J Henri ter Hall, bij zijn terugtreden ifit de directie i van het bekende gezelschap. Den heer Henri ter Hall, zal zijn door den heer G. C. Vrint ge schilderd portret worden aangeboden- Ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van het Amsterdamsche Concertgebouw zijn han enkele leden vah het beroemde orkest koninklijke on- briek te Warmond werd in de asch gelegd. In October '27 werd het vroegere gebouw, dat daar stond, ook prooi der vlammen. Te Ede zijn tlwee boerderijen door het vuur vernield. Te Hurwe- nen zijn drie huizen afgebrand. In de Drent- sehe venen woedden ernstige branden, -die mét groote moeite werden bedwongen. Uit de jobs tijdingen diep ik verder op, dat uit Soera baia bericht kwam, van het neerstorten van een 'vlieg- boot, wat aan twee landgenooten het leven kost te, terwijl twee gewond werden. In een fabriek te Enschede Is een 17-jarig meisje tusschen lift en liftkoker bekneld ge raakt, met doodelijk gevolg. Te Baarn is, op de Eem, een zeilboot omge slagen, waarbij een 15-jarige jongen uit Amster dam, is verdronken. Het valt te duchten, dat j dergelijke ongevallen zich voordat de zomer 'ten einde is gespoed, wel meer zullen voorkomen. In een electrische timmerfabriek' te Lands meer is een machinist door aanraking mét een electrische draad gedood. De onbewaakte overwegen eischteai twee slacht- offers. Bij Woerden en bij Nieuw-Scheemda i3 een man onder een trein verpletterd. Bij Ovèrschie had Zaterdag (j.l. een zeer ern- stig ongeval plaats. Aanrijding door luxe-auto kostte daar een bejaard echtpaar het leven. De auto-bestuurder werd in arrest gesteld. Wij verlaten de misère-rubriek. Er werden verschillende congressen gehouden. De B.K. Volkspartij hield te Amsterdam een vfergadering, ook ter viering van het eerste lus trum van haar bestaan. Mr. "Arts heeft op die bijeenkomst' voorspeld het „fiasco" van het z.g. klompenwéfje in de Tweede Kamer. Het eerste Katholieke internationale Bioscoop-congres als mede het Intern. B. K. Vrouwencongres kwamen bijeen. Op 25 April j.l. brachten een 25-tal 2e Kamerleden een bezoek aan de Biesbosch-wer- ken. Het voortbestaan van het Stedelijk Orkest te Leeuwarden is voor een jaar gered. Met 1413 stemmen verwierp de Raad der Friesche hoofd stad een voorstel tot likwidatie. Minister v. d. Vegte heeft beslist, dat het getal Zondagstreinen bij de nieuwe dienstregeling niet zal worden uit gebreid. De bloemententoonstelling te Aalsmeer weid door 31000 betalende bezoekers "bezocht. De lief de vobr Flora's kinderen is bij ons volk dus nog gelukkig niet gestorven. Wat trouwens óók 'zeer duidelijk wederom is gebleken door het bezoek aan de Leidsche bol lenvelden, die nu op 2*n allermooist staan. Het Roode Kruis deed haar" oproep tot steun voor de slachtoffers van de jongste aardbevingen in het Oosten van ons werelddeel. Men mag veilig vertrouwen, dat ook deze oproep niet zal zijn gelijk aan die van den roepende in le woes tijn. Dit 'ter overdenking aan hen, die in ónzen zeker zeer ërnstigen tijd nergens een „lichtpuntje" zien. BUITENLAND. Maatregelen tegen die communisten te Weenen. Opnieuw hebben eenige plots uitgevoerde ar restaties te Weenen het licht 'doen vallen op de blijkbaar immer actieve oommunistische, on- dergrondsche propaganda. Nu is het weer een zekere Bela Kun, iemand met een uitstekenden staat van dienst ais groot-agitator én leider van de Midden-Europeesche propaganda, die bijv. bij ■Stalin groote achting geniet, die pp deze 'wijze onschadelijk wordt gemaakt. Met hem werden eenige anderen gearresteerd, zijn secretaresse en eenige Hongaarsche communisten. Bedoeling schijnt gerweest te zijn om eens te verkennen of het mogelijk was revolutiezaad uït »te strooien in Hongarije; er zijn echter ,ook getuohten op gedoken dat die mijnheer Bela Kun is gezien tijdens de bloedige onlusten te Weenen; indien dit bevestigd wordt, zullen wellicht wel meer bijzonderheden aan den dag komen óver de ver richtingen der heeren, die zonder twijfel daarom trent door Moskou zijn geïnstrueerd. Al deze arrestaties eu onthullingen "nebben ten minste dit voordeel, dat hej; West-Europees ch publiek eeriig inzicht begint te krijgen vah de Moskouscha methoden. Velen, en dit zijn vooral de intellectueelen onder het burgerlijkè publiek, zijn nog geneigd het sovjet-regiem te beschouwen als een interessant experiment, dat vroeg df laat zijn nuttige vruchten wel zal aflwerpen. Toege geven, dat wij weinig van Rusland te weten kun nen komen, zod&at wij niet gerechtigd zijn de hier bereikte resultaten zonder meer te verwerpen, is in ieder geval toch zéker, dat hier bezwaarlijk van een heilstaat kan worden gesproken. En (wat het communisme buiben Rusland betreft, hieromtrent kunnen wij gevoeglijk zwijgen, daar iedereen uit ervaring weet, welk een onheil hier door reéds is ontstaan. De Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken, von Keudell bleek te dien opzichte consequent; steunende op eenige arresten van het staatsgerechtshof heeft hij als politie-minister een verzoek gericht aan de di verse landsregeeringen Se „Bote Frontkampfer- bund", een revolutionaire organisatie, te ver bieden. Ook in Engeland heeft de minister van binnenlandsche zaken, Joynson Hicks nog eens de aandacht gevestigd op zekere verschijnselen en gebeurtenissen, waarbij communistische agi tatie aan den dag was getreden. Moskou heeft zfch in den laats ten tijd erg in dte kaart laten kijken; 'tis te hopen dat de thans verworven wetenschap niet onbenut blijft.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1