De feestelijke herdenking van haar 75-jarig bestaan Uit den Omtrek Burgerlijke Stand OUDKARSPEL Visch abten. In een onzer vorige nummers hebben wij ge zegd, dat de aanvragen voor het bekomen van vischakten ter gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn gesteld. Wij willen belanghebbenden aan raden zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 15 Mei a.s. een vischakte aan te vragen, daar men anders gevaar loopt op 1 Juli niet in het bezit te zijn van een geldige akte. OUDE NIEDORP. In het vdefonds alhier werden in het afgeloo- pen kwartaal verzekerd 544 runderen. Hiervan werden 8 stuks afgekeurd. De omslag hiervoor moest worden vastgesteld voor de maand Februari op 0.6 pet. en voor de maanden Maart en April op 0.2 pCt., dat is ge middeld per rund berekend f2.20. Nieuwstijdingen DOE RAMP VAN DE „CALLISTO". Naar uit Sydney, C. B. d-d. 30 April aan ie Sh. Gaz wordt geseind, leidt de ontdekking van wrakstukken van een stoomschip langs de kust van het eiland Scotari, nabij de Z.O.-kust van Cape Breton, waar het stoomspchip „Callisto" naar Zaterdagavond gerapporteerd werd, is ge strand ,tot de veronderstelling dat het stoomschip met de geheele bemanning verloren is gegaan. Een gouvernemehËS3toomer, voor onderzoek uitge zonden, rapporteert .geen spoor van het sóhip te hebben kunnen vinden. Een Reuterbericht uit Sydney (Niéuw-Schot land; meldt, dat door'het vinden van nog meer WTakhout op de kust van het eiland Scottari, thans vast staat' dat het Nederlandsche met sui ker geladen vrachtschip „Callisto" verloren is. Het staat volgens dit telegram zoo goed als vast dat de geheele bemanning van 32 koppen 'is om gekomen. UIT- „DE STREEK". Te Bovencarspel had Donderdag de eerste vei ling plaats van nieuwe groenten, n.l. rabarber. De partijen, meestal aangeboden in hoeveelhe den van 5000 Kg., werden verkocht op termijn levering. Niettegenstaande werden hooge prijzen Te leveren: 8 Mei f 10.80—11.50, 15 Mei 8.50, 19 Mei 7.40—8.40, 21 Mei 7.10—7.30, alles per 100 Kg. De totale aanvoer bedroeg plm. 60000 Kilogram. Enkele partijtjes aardappelen werden verkocht, welke opbrachten: blauwe, groote 2.853.25, kleine 1.15, bravo's groote 3.55, kleine 1.25. Gemote OUDE NIEDORP. Over de maand April. Geboren Johanna Anna, d. van J. Mul en G. Bleeker. Johannes Martinus, z. van G. Bruin en D. Jansen. Gerardus, z. van S. Stam eri. M. C. Jaspers. Johanna Josephina, d. van J. Bakker en J. S. Bruin. Ondertrouwd: Petrus Johannes Tromp en Cor nelia Ruiter, beiden alhier. Hermanns Schroo- der te Hensbroek en Catharina Anna Liefhebber, alhier. Simon Meereboer te Zaandam en Ca tharina Bloem, alhier. Arie de Groot te Heer- hugowaard en Catharina Meereboer, alhier. Johannes Stam te Schoort en Grietje Roozen- daal, alhier. Pieter Wit en Maria Cecilia Hoedjes, beiden wonende alhier. Simon Johan nes de Jong te Oudkarspel en Trijntje van Wachendorff van 'Rijn, alhier. Getrouwd: J. Th. Burger en "Maria de Waard. P. J. Tromp en G. Ruiter. H Schrooder en C. A. Liefhebber. S. Meereboer en 'C. Bloem. - A. de Groot en C. Meereboer. Overleden: Marijtje Plijter, oud 58 jaar, onge huwd. Catharina Dekker, 75 jaar, echtgenoote van Jan Dekker. Gtórr|epinte ST. MAARTEN. Over de maand April. Geboren: Jan, zoon van Jannis de Kraker en Cornelia Rus. Grietje, d. van "Jan Brommer en N-eeltje Govers. Ondertrouwd: Dirk Tesselaar, oud 40 jaren, en Agatha Tak, oud 35 jaren, beiden alhier. Getrouwd: Johan Godfried de Jong en Ma ria de Pee. Dirk Tesselaar en Agatha Tak. Overleden: Maartje Snip, oud 81 jaren, weduwe van Simon Wit. Lubbetje de Geus, oud 4 jaren, d. van Johannes de Geus en Aaltje Korf. Catharina Dekker, oud 19 dagen, dochter van Nicolaas Dekker en Geertruida Maria Houten- tos. We laten hier het tweede en laatste gedeelte vol gen van de herdenkingsrede, door den heer Gronds- ma uitgesproken: Zooals re-eds even werd aangestipt, werd de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder in 't jaar 1855 gevestigd. De aanleiding daartoe was gelegen in het prijsgeven óan "het „onvrije territoir". Het lid van den Helderschen Gemeen teraad, de heer P. B. Ruringh, zag daarin een tee- ken van opbloei voor den Helder, voornamelijk, omdat den Helder z.'i. de voorhaven 'van Am sterdam zou worden. Een Kamer van Koophandel werd het gewenschte instituut gevonden om de opleving van Handel en Industrie te helpen be vorderen. Al dadelijk, in ,1856, werd bij Koninklijk Be sluit, als vrucht van het werk der Kamer, den Helder aangewezen als losplaats van steenkolen. De handel breidde zich in de volgende jaren ge leidelijk uit. Een verbetering van 'het telegraaf ver keer werd door de Kamer verdedigd. Dat de heer Ruringh de toekomst goed had gezien, bleek in het jaar 1870 bij de oprichting van de Mij. „Nederland", die hare kantoren in den Helder vestigde. Op 1 Mei 1871 ging haar eerste schip n.l. de „Willem III", in de vaart. Een behoefte aan meerdere ligplaats voor sche pen w-erd in de havens al spoedig gevoeld. De Kamer trachtte de .Hooge Regeering daarvan te overtuigen met succes. In 1873 vestigde zich ook de Stoomvaart Mij. „Java", als concurrent van de „NTederland", in den Helder. De scheepvaart en daarmede ook de handel nam in die jaren boe, vooral de houthandel, rwaarin 5 reederijen een bestaan vonden. De opening van het Noordzeekanaal in 1876 is echter de groote ramp voor den Helder geweest! De „Nederland" en de ,,Java" verplaatsten aldra hare kantoren naar Amsterdam en alles stond hier in het teeken van achteruitgang. 'Bui tengewoon véél moeite heeft de Kamer zich moe ten getroosten om andere bronnen van welvaart te zoeken, doch deze pogingen waren helaas Weinig vruchtbaar. De vlschvangst en handel namen nog wel een belangrijke plaats in, doch de Regeering steunde in dezen IJmuiden, terwijl tot overmaat van ramp de visschen 2elf geleidelijk van de kust verdwenen. Dat deze '4 ischhaniel van groote beteekenis twas, moge blijken uit het feit, dat de besom ming in 1895: f419.000 en in 1896 f447000 be droeg. Men liet zich in den Helder gelukkig niet ontmoedigen en probeerde de vangst op te voeren, door 't in de vaart brengen van Engelsóhe kotters. Het "was het lid onzer Kamer, de heer M. A. Kolster, die met anderen de N.V. „Eerste Nieuwedieper Haringvisscherij" oprichtte, ten doel hebbende de onwelwillende visschen 'in diep zee op te zoeken. Verschillende verbeteringen in het spoorweg verkeer werden door de kamer bepleit. De omstandigheid, dat den Helder steeds een voorname Marinebasis was, heeft ongetwijfeld haar invloed ten goede aan de stad doen gevoelen. In 1902 werd de Heer D. H. Gruriwald tot Voorzitter der Kamer Ie den Helder, benoemd, als Secretaris trad op de heer J. Fraij. In 1906 fungeerde de heer A. Klik als Voor zitter, waarop in 1910 de heer M- A. Kolster den hamer overnam; als Secretaris is dan werk zaam 'de heer A. Kwant Jr. In den grooten wereldoorlog kJwam er gelukkig opleving in liet visscherijbêdrijf. Alhoewel de I besomming in 1915 slechts f250.000 bedroeg, I kou deze 'in 1916 reeds f479.000 halen. De Ka- j mer stelde, met succes, pogingen in 't werk om te bevorderen, dat het Rijk voor de vischdistri- i butic. ook aan den afslag te den Helder de \>isch zou koopen. Hieraan is het ongetwijfeld te dan- I ken geweest, dat de besommingen steeds hooger j werden. Zoo «was de besomming in"1917 f630.000, terwijl 1918 het recordcijfer "toonde van 5 f 1.710.000. In dat jaar werd de visch door ruim j 12000 vaartuigen aangevoerd, hetgeen liet bewijs levert ,dat de afslag in den Helder £rootere 3om. levert, dat de afslag in den Helder grootere be- i sommingen verwerken kan. Na den oorlog daal de de besoinming telken jare langzaam, maar zeker. j In 1919 vestigde de Kamer Je aandacht van den vliegtuigbouwer Fokker op de gunstige fa brieksterreinen te den Helder, doch het aanbod' werd niet aanvaard. Bij Kon. Besluit van 14 Oct. 1920 w-frden ie leden der Alkmaarsche Kamer de heeren J. Cloeck en A. Henneman, benoemd tot leden der Commissie van "Voorbereiding voor de nieuwe K. v. K„ waarvan tevens deel uitmaakten de heeren M. A. Kolster, W. H. Burgers en A. Kwant Jr. te den HcldëF, als leden, en Mr. J. Verdam te Alkmaar als Secretaris. Het jaarverslag over 1922 is het eerste na de totstandkoming der reorganisatie der K. v. K. Een woord van hulde wordt daarin gebracht aan de opgeheven Kamers te Alkmaar en den Helder, die als louter adviseerende organen van Industrie en Handel zoovele jaren onvermoeid werkzaam bleven, zonder zich te laten ontmoedigen door het vrijwel overal beerschende gebrek aan waar deering en steun. Op 4 April werd de nieuwe Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, waarin de Kamers van Alkmaar en den Helder zijn vereenigd, en waaronder thans o9 Ge meenten ressorteeren, geïnstalleerd. De Burgemeester van Alkmaar, Mr. W. C. Wendelaar, begroet de Kamer met ingenomen heid en geeft haar de verzekering, dat de ad viezen door het Gemeentebestuur op 'hoogen prijs zullen worden gesteld. Tot Voorzitter der georganiseerde Kamer werd voor de eerste maal gekozen de heer W. G. Visser en tot Voorzitter vhn het Grootbedrijf de heer M. A. Kolster. Tot Voorzitter van het Kleinbe drijf werd de heer Th. van der Klei benoemd. Begin December bedankte de heer Visser als Voorzitter, de "heer M. A. Kolster blijft daarop als waarnemend Voorzitter fungeeren. In de laatste maanden van 1922 werd, na op roeping van sollicitanten, de heer D. J. Schoffel als adjunct-Secretaris gekozen. Ha het vertrek van Mr. J. Verdam, wien op 1 Dec. 1923 op de meest eervolle wijze ontslag "werd verleend, volgde op denzelfden dag met algemeenen stem men de benoeming tot Secretaris van den hèer B. J. Scheffel. Op e:en verzoek, tot de West-Friesche Ka naal vereeniging gericht, om daarin een afge vaardigde der Kamer te doen opnemen, werd gunstig beschikt; de heer J. Hoogland wordt be noemd. Verder werd aangedrongen op verlaging der Spoorwegtarieven. Tegen de centralisatie van den Postcheque- en Girodienst waarschuwde de Kamer. Stelling wordt genomen tegen afsluiting van het verkeer op het Noord-Hollandseh Kanaal op Zon- en "Feestdagen. Een conferentie van afgevaardigden der Kamer heeft plaats met de Directie der Spoorwegen, teneinde de tarieven voor grove tuinbouwpro ducten 50 pet. verlaagd te krijgen. Een actie wordt ingezet met de Kamers van Hoorn en Zaandam tegen de onbillijke regeling, dat aan het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier niet door de steden Haarlem en Amsterdam wordt bijgedragen. Voor het eerst spreekt een lid der Kamer le- efoniseh met Londen. Op 16 Januari 1923 wordt de heer S. W. Arntz te Voorzitter der Kamer benoemd, die op 6 Februari d.a.v. met een rede den voorzitters hamer van den heer M. A. Kolster overneemt. In het begin van hetzelfde jaar wordt het eigen ge bouw der Kamer aan de Oudegraeht in gebruik genomen. Evenals in het voorafgaande jaar worden ook thans talrijke adviezen uitgebracht aan de Recht bank, inzake de benoeming van makelaars. Een belangrijke 'vergadering had plaats op ini tiatief onzer Kamer, met de afgevaardigden van de Kamers van Haarlem, Leeuwarden, Zaandam, Hoorn en Gouda, inzake moeilijkheden, die de kaasexport naar Spanje en Frankrijk ondervindt. Een adres wordt aan het Gemeentebestuur van Alkmaar gezonden om te bevorderen, Jat bij overname van "Hen telefoondienst door het Rijk een onbeperkte ïfacht- en Zondagsdienst zal wor den ingevoerd. Een krachtige actie tot het behoud der Han- delsecholente Alkmaar, wordt door de Kamer gevoerd, die met succes Is bekroond. Een rap port werd uitgebracht door een Commissie onder leiding van Hea heer B. Kuijper, waarin de ver plichte winkelsluiting te Alkmaar „als niet weu- schelijk" wordt verklaard. De Gemeenteraad te Alkmaar besloot, méde volgens dit advies, geen verordening in 't leven 'te roepen, ten aanzien van 'de Winkelsluiting. Er werd gewerkt aan het uitgeven van een beschrijvend werkje voor Handel en Industrie in het Gewest der Kamer, terwijl werd getracht de stoomtram AlkmaarHaarlem te behouden. De Kamer veWeent hare medewerking tot het doen breken van "het ijs in het Noord-Hollandseh Kanaal en geeft aan verschillende instellingen subsidies. Zij steuut wijders een actie van ©enige handelaren te Texel 'tot het behoud van de hulp- postkantoren op clat eiland. Vergaderingen hebben plaats met Midden standsvereenigingen en Patroons vakorganisaties duisternis voortdurend op een bepaald punt, in de hoop dat het hemellicht hem aldaar de ge- daante eener vrouw ziju doen ontwaren. Hij zag everwei niets van dien aard en de brug van Cha- renton bereikt hebbende, begon hij, door koorts en ongeduld verteerd, zenuwachtig heen en "weer te loopen. I 't Sloeg elf uur en nog was niemand in zicht. Woedend stampte Ernst Garaud op den grond „Ze moest hier nu toch wezen," bromde hij voor zich heen. „Zou ze mij niet hebben willen volgen? Als dat zoo isHier hield hij op, ter wijl hij met zijn hand het zweed van zijn voor hoofd wischte. Daarop vervolgde hij zijn alleen- spraak aldus: „Ze mag komen of niet, mijn plan volvoer ik toch. Zij heeft mij niet lief des te erger voor haar. Ze versmaadt mijn liefde mis schien des te erger voor haar. Ze wijst den rijkdom af des te erger voor haar. Ik doe toch wat ik mij voorgenomen had te doen." Weder viel hij zichzélf in de rede en thans met blijkbare onrust „Maar mijn brief," riep hij uit. „Als zij dien brief laat zien. Als iemand hem vindt." Na eer.ig nadenken hervatte hij evenwel: „Maar wat kan die brief, goed beschouwd, tegen mij bewij zen? Niets. Wie kan mij beschuldigen? Wie heeft op mij eenige verdenking? Niemand. Overigens zal ik alle maatregelen nemen, om van iedere verden king bevrijd te blijven. In stede van morgen vroeg öf te r.eizen, zal ik haar wachten desnoods, een maand lang. Met een welgevulde kas zal mij dat wachten niet zwaar vallen." Het onweder hield aan. Dé regen stroomde als een waterval. Het sloeg half twaalf. Zij komt niet meer, dacht de opzichter. „Zij wil, naar het schijnt niet eens het huis verlaten, waaruit zij verjaagd is, en dat over weinige uren in puin en asch verteerd zal zijn. Nu goed, dan moet ik mijn liefde voor haar maar begraven. Voortaan wil ik aan niets anders denken dan aan geld, aan rijkdom en aan fortuin." Door den piassenden regen geheel nat geworden zonder dat hij het had bemerkt, verliet Ernst Ga raud de brug en sloeg, evenals den vorigen nacht het pad in, dat naar de vlakte geleidde. Na een kwartier ongeveer bereikte hij de deur, van wier slot hij den vorigen dag een afdruk in was had genomen. Hij haalde eenige der door hem gesmeede en (gjevijlde instrumenten uit zijn zak, stak een daarvan in het sleutelgat, en draaide het om. De deur ging open. Ernst Garaud sloop binnen en was met een paar schreden op hi et plein tusschen de fabrieksmuren. Het onweder was nu in zijn grootste kracht. De opzichter wierp een blik naar de portiers loge. Hij bespeurde eenig licht door de reet van de deur. „Daar zit ze," mompelde hij tusschen zijn tan den. „Ze lacht nu misschien bij het denkbeeld, dat ik haar daar ginds als een botterik in den regen sta op te wachten. O, het is geen liefde meer wat ik voor haar gevoel, veeleer haat." Langs de muren sluipend, om niet in hef zwakke licht van een der lantaarns te komen, liep hij tot de portierswoning door. Het huilen van den wind en het kletteren van den regen smoor den hetg eluid zijner schreden. Dicht bij het paviljoen gekomen, bleef hij staan, daar hij een welbekende stem hoorde. ,,'t Was Johanna die iets tegen haar kind zei, doch de woorden verstond hij niet. „Je weigert met mij dit huis te verlaten," siste hij met een vreeselijke uitdrukking van haat op zijn gezicht, „welnu, je zult mij de middelen ver schaffen, om het te vernietigen." Hij naderde de kast, waarin de gevulde petro- leumflesschen stonden. Hij vond er vijf. Vier nam hij mee en begaf zich naar de werk plaats der schrijnwerkers, waarvan hij 'de deur kon openen. Hij trad binnen, goot den inhoud van twee flesschen op de krullen en spaanders die daar lagen en wierp de ledige flesschen vervol gens op het binnenplein. Met de twee nog gevulde flesschen spoedde hij zich naar het paviljoen, waarin, gelijk we weten, het kabinet van den heer Labron was. De niet a) uit het District, j.a. inzake het overnemen van het Bureau van ÜMvies, hetgeen leidt tot oprich ting van het eigen nieuwe „Bureau van Advies", hetgeen leidt tot oprichting van het eigen nieuwe „Bureau van advies", hetwel ksedert dien vrucht baar werkt. Ten behoeve van eenige autobusondernemers richtte de Kamer ©en aHres tot den Minister van Justitie, waarin wijziging werd verzocht van de wet van 23 April 1880, betreffende de openbare middelen van vervoer en waarin met voorbeelden wordt gestaafd, dat (deze wet als verjaard is te beschouwen, hetgeen vermoedelijk heeft bijge dragen aan de totstandkoming van de gewijzigde Motor- en Rijwielwet van 1 Nov. 1924. Ten behoeve van "J.3 zakenlieden bepleitte, en verkreeg de Kamer vrijstelling van opgelegde boeten inzake de Zegelwet, In het jaar .1926 mocht de Kamer een zetel in den Spoorwegraad verwerven. Het benoemde lid, de beer J. G. Mesaelaar, ontviel ons tot ons groot leedwezen. Als opvolger "fungeert thans de heer M. Kolster. Dat het, bleek, dat bij velen omtrent de toe passing van de nieuwe Motor- ©n 'Rijwielwet groote onzekerheid heerschte, werd ïn den loop van het jaar 1927 aan circa 300 personen terzake kosteloos voorlichting verstrekt. Het Rijks- en Provinciale Wegenplan werd getoetst aan de eischen van het verk©er in dit District, De bevinding der Kamér werd ter ken nis van de .bevoegde autoriteiten gebracht. De actie 'tot het verkrijgen van betere Tele graaf-, Telefoon- en Postverbindingen, werd krachtig voortgezet, hier en daar met sucoes. De Kamer werd echter ten zeerste teleurgesteld ten opzichte van het aantal postbestellingen te Alkmaar, hetwelk verminderde van vier tot drie per dag. Tegen de vervroeging .van het afhaaluur, aan het Postkantoor te Alkmaar, op Zon- en Feest dagen, (welke trots de protesten der Kamer, werd doorgezet, bracht zij herhaaldelijk hare bezwa ren naar voren. Zij vertrouwt nog steeds, dat het binnen aïzienbaren .tijd mogelijk zal blij ken de oude regeling weder in te voeren. De bevordering van de scheepvaartbelangen in haar Distriet vereischte veel aandacht. Zij ondersteunde o.a. de plannen van de Prov. Oom missie van Advies inzake de verbetering van 'de scheepvaartwegen in het Noordelijk deel van Noord-Holland, welke in de vergadering van 2 Febr. 1926 van de Provinciale Staten van Noord- Holland, werden aangenomen. Desgevraagd ver klaarde de Kamer aan het Gemeentebestuur van Alkmaar, dat zij -het verleenen voor ten hoogste 40 jaren van een jaarlijksche bijdrage, groot f22.000 voor de uitvoering dezer kanaalplannen uit ecohomische overwegingen, alleszins gewet tigd achtte. Het overzicht, dat ik gaf, kan uit den aard der zaak in geenen deele op volledigheid bogen. Slechts hier en daar heb ik feiten aan de verge telheid willen ontrukken, opdat zij, die den ar beid der Kamer niet zoo van nabij kennen, zich daarvan eenlgszins een beeld kunnen vormen. Omtrent de Werkzaamheden der georganiseerde Kamer zou "ik daaraan nog gaarne willen toevoe gen, dat sedert ,'t jaar '21 ernstig werd gewaakt voor de behartiging der economische belangen in haar District, De vischhandel te den Helder, de afzet van de millioenen Kilo's grove tuin bouwproducten ïn de Langedijken, zoowel als de bloembollenexport in Limmen en 'Noordelijk Noord-Holland en de zuivelproducten, eischen bij voortduring een waakzaam oog, vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin, zooals de voor zitter terecht in zijn nieuwjaarsrede zeide, de Regeeringen van bijna alle landen de tariefmuren schrikbarend hoog optrekken en ook door aller hande maatregelen op het gebied van douane, transport, belasting etc. den vreemden handel trachten te beletten, of te belemmeren. In dit verband moge ik er aan herinneren, dat ons Distriet reeds de naifeelen ondervond van het in 1926 toegepaste Engelsche invoerverbod van versch vleesch, voor welk artikel thans in Frankrijk een dusdanig hoog tarief wordt ge heven, dat ook daarheen vrijwel de uitvoer onmo gelijk wordt gemaakt, terwijl door het onlangs uitgevaardigde invoerverbod van kievitseieren in Engeland ook den handel in eieren wordt belem merd. Wanneer men daarbij bedenkt, Jat de kaas- export'eurs, naast de Kamers van Koophandel, sedert dag en juar strijden om in Spanje voor de Nederlandsche kaas dezelfde gunstige voorwaar den te verkrijgen, als die, welke in Zwitserland reeds lang gelden, doch dat het onzer Regeering tot dusverre helaas nog niet; is mogen gelukken een gunstig resultaat - te 'behalen, dan zal het elkeen duidelijk zijn, dat de Kamers van Koop handel, als verdedigers van de economische be langen, vooral in dezen tijd, een zeer moeilijke taak te volbrengen hebben, waarin zij slechts dan tenvolle zullen kunnen slagen, indien nóg krach tiger de medewerking wordt ondervonden van Rijks-, Provincie- en Gemeentebesturen, opdat, naar wij vertrouwen, dan ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum dezer Kamer zal kunnen wor- tc zware deur drukte hij met zijn breede schouders in, overtuigde zich dat de vensterluiken goed ge sloten waren en ontstak een licht. Slechts vijf minuten had hij noodig met zijn kennis als werktuigkundige, om met de door hém vervaardigde toestellen de kast te laten springen Zoodra de kist voor hem open stond, nam hij de kassette er uit, die de plannen der verbeterde guil- locheermachine bevatte. Hierop maakte hij zich meester van de stapels bankpapier, die hij vond liggen, stopte ze tusschen het dunne kalkeerpa- pier, waarop de ingenieur zijn teekeningen en be teringen had gemaakt en vouwde het een en ander tot een niet al te groot pak tezamen, dat hij on der zijn vest op het bloote lijf verborg. Het goud geld dat hij vond en dat in rolletjes was tezamen gebonden gaf hij een plaats in de wijde zakken van zijn pantalon. Na aldus zijn diefstal volbracht te hebben, stortte hij den brandbaren inhoud zij ner twee flesschen op den grond uit, verliet het kabinet, zette de bijna geheel geledigde kassette in den gang en zeide tot zich zelf: „Eerst het vuur in de fabriek, dan kom ik hier. terug, om het vernielingswerk te voltooien." Hij ging naar de schrijnwerkerskamer terug, stak eenige lucifers aan en wierp die temidden van de met petroleum doortrokken spaanders, welke in hetzelfde oogenblik vlam vatten. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4