Huwelijken in Oosterscli Nederland Wetenswaardigheden den gezegd, dat men in de laatste 25 jaren in alle kringen volkomen ervan doordrongen was, dat Landbouw, Handel en Industrie tezamen vormen de bronaar, d'Oceaan en d'oorsprong van He wel vaart van ons vaderland en dat die ,vóór alled gesteund dienen t.e worden, waarna automatisch aan de sociale belangen recht zal wedervaren, hetgeen allerminst een utopie van handelsmen- schen is, doch een vaststaand feit, zoó waar, als de zon verrijst in 't Oosten en ondergaat in 't .Wiesten. Aan de Middenstandsbedrijven, die in dit Dis trict zeer talrijk zijn, dient eveneens geregeld de medewerking der Kamer te worden verleend, tot afwending van gevaren als .Weeldebelasting wet", ..Vliegende Winkels", „Cadeaustelsel" etc. etc. Het groote getal van ruim 52.000 'binnenvaar tuigen, dat in 1927 door de 'Vlotbrug te Alk maar in het Groot Noord-Bollandsch Kanaal passeerde, weerspiegelt eenigszins de bedrijvig heid te water. Deze zal echter eerst dan ten volle tot haar recht kunnen 'komen, wanneer de ver beide kanaalplannen zullen zijn voltooid, tot welker spoedige totstandkoming ieders meiewer king opnieuw 'wordt ingeroepen. Naast deze openl>axe werken, waarmede nog niet is aangevangen, wordt ginder aan de oevers der Zuiderzee met krachtige hand voortgegaan aan het machtige werk, de drooglegging der Zuiderzee. Wij achten ons zeer gelukkig, dat een gedeelte van "Hit werk, hetwelk de aandacht trekt van vrijwel de geheele beschaafde we reld, in ons 'District wordt uitgevoerd. Daar deze vreedzame landaanwinsten van groote be- teekenis kunnen zijn voor de verdere ontwikke ling van Handel en Industrie van haar Gewest, besloot de Kamer een Dommissie in het leven te roepen, die speèiaal dit vraagstuk onder oogen zal zien. Buiten de veelomvattende .werkzaamheden, die de Kamer zélve verrichtte, vraagt ook de in standhouding, doch vooral het up-to-date hou den van het Handelsregister, sedert 1921 veel werk van het .Secretariaat. Het "Handelsregister dezer Kamer omvat thans bijna 7000 ingeschre ven handelszaken en bedrijven. Dat de pessimis ten, die voorspelden, dat dit register niet aan zijn doel zou beantwoorden, ongelijk hadden, wordt <wel hierdoor bewezen, dat de Kamer te Alkmaar sedert 1921 reeds ruim 38.000 inlich tingen verstrekte. Het aantal dossiers, hetwelk in de afgeloopen 7 jaren ter inzage werd gegeven, bedraagt riiim 18.000! Het doet mij genoegen te kunnen verklaren, dat onze Kamer met hare bescheiden inkomsten toch telken jare een klein overschot wist te sparen, want m.ri. .is de opmerking, die ik on langs in een Engelseh blad las, volkomen juist, dat: „zoowel onze welvaart, als onze toekomst als natie, berusten op onze netto winst," hetgeen in den laats ten tijd hier en Tiaar wel eens uit het oog is verloren. Terwijl ik u, geachte aanwezigen, dank zeg voor uwe belangstelling, die u wel heeft willen betoonen in de historie onze? Kamer van "Koop handel, spreek ik de verwachting uit, dat de Kamer onder leiding van haren eminenten Voor zitter ,den heer S. W. Arntz en bijgestaan door harén Ijverigen Secretaris, den heer "D. J. Schef- fel, de taak, die in 1663 op de schouders der Collegies van Commercie werd gelegd, tot: „Con servatie ende vermeerderinghe van de negatie" in de toekomst .aldus zal mogen 'waarnemen, dat ons geliefd vaderland in het algemeen, en ons District in het bijzonder, daarvan de vruchten zullen mogen plukken. door F. de V. II. Omtrent huwelijk én huewlijksgebruiken biedt ook Java's bevolking veel dat ons Westerlingen min of meer vreemd aandoet. De jongelieden, die de hoofdpersonen toch behoorden te zijn, hadden oorspronkelijk weinig in de huwelijksaangelegenheid te zeggen. Langzamerhand is hier echter wel eenige verandering in gekomen en is het alleen nog maar bij de aristocratie, die op Java door een zeer stren ge etikette als het ware aan handen en voeten gebonden is, dat het huwelijk dikwerf zelfs zonder de voorkennis of erger: medewerking der „slacht offers" wordt voorbereid. De onderhandelingen voor een huwelijk op Java beginnen gewoonlijk hiermede, dat de vader of moeder van den trouwlustigen jongeling een be- tniddelaar naar den vader of voogd van het meisje zendt, om dien te polsen en bij gunstigen uitslag het meisje voor hun zoon te vragen. De jongeling is op dat tijdstip volwassen, d.i.. omstreeks 15 jaar oud, terwijl het meisje in zoo'n geval eveneens volwassen, ongeveer 12 jaar oud is. Een enkele maal komt het wel eens voor, vooral als de ouders op een huwelijk gesteld en bang zijn voor die tijd te zullen sterven, dat zoowel de jongeling als het meisje, of anders het meisje alleen, nog kinderen zijn en dus den leeftijd van resp. 15 en 12 jaar nog" niet eens bereikt hebben. Bij zulke kinderhuwelij ken echter wordt het contract wel gesloten, maar blijft de samenkomst uitgesteld tot beiden, of wat meestal het geval is, het meisje den huwbaren leef tijd heeft bereikt. Hierbij dient opgemerkt dat vroeger ten opzichte van het z.g.n. kinderhuwelijk tal van misstanden bestonden; meisje welke reeds op 7 h 8-jarigen leeftijd aan heel veel oudere 'mannen dikwerf werden verkwanseld enz. Dank zij den Regeeringsinvloed, echter dienaangaande aan gewend, is het kinderhuwelijk op Java allengs tot de zeldzaamheden gaan behooren. Is eenmaal de toestemming voor het huwelijk l verworven, dan komt de vader des jongelings, veel al van een paar bloedverwanten vergezeld, zijn zoon bij de familie der a.s. bruid presenteeren en het gebeurt lang niet zelden dat de jongeling bij deze gelegenheid zijn a.s. vrouw pas voor de eer j "Ste maal onder de oogen krijgt- Hierna heeft de jongeling doorgaans te beslissen of het meisje zijn goedkeuring wegdraagt en of hij haar tot vrouw begeert. De meening van het meisje wordt niet (gevraagd en is ook, door het recht van den Islam, slechts in enkele gevallen noodig. Dergelijke ,,be- ziehtigingsbezoeken" zijn vooral in de Vorstenlan den gebruikelijk, hoewel zij daar ook niet algemeen zijn. Dikwijls ook springt het huwelijk nog af. Wanneer eene berekening, berustende op den dag der geboorte en de beginletters der namen van de beide huwelijkscandidaten, aantoont dat zij niet voor elkander zijn bestemd. De groote bijgeloovig- heid der Javanen, gelijk trouwens met vrijwel alle bewoners van den Archipel.het geval is, speelt een groote rol in hun leven. Eenige dagen voor het huwelijk, soms ook wel op den dag van het huwelijk zelf, worden tal van geschenken, die ieder hun eigen beteekenis heb ben naar het huis der bruid gezonden. Een de» eerste geschenken heet toekon of ook wel toem- basci.n. Dit geschenk bij den rijken Javaan uif een buffel, bij den minder gegoeden uit een krist of gong bestaande, vertegenwoordigt naar sommi- ger meening oorspronkelijk den koopprijs der bruid. Deze toekon gaat vergezeld van de ,,sas- rahan" hetwelk een daarbij gevoegd geschenk is Voor de ouders der bruid. Bij gegoede Javanen bestaat het uit één, soms zelfs meerdere buffels, rijst, vruchten, tal van lekkernijen en koperen keukengereedschap, maar bij geringe lieden be paalt het geschenk zich dikwijls slechts tot en kele vruchten. Typisch vooral is de „sasrahan", wanneer de bruid of het oudste of het jongste kind harer ouders is. In beide gevallen worden de ho rens van den buffel met gouden of zilveren punt jes versierd; terwijl in het laatste geval, tevens aan Üe horens een zak met geneesmiddelen en een stuk /raai lijnwaad worden bevestigd voor de voedster \ot baboe van het meisje bestemd en wel „als een schadevergoeding voor de kleeren, die zij in de eerste kindsheid bevuild heeft." Deze geschenken worden overgebracht door een man en een vrouw, soms met begeleiding van muziek. Rubriek van den Arbeid GEBEURTENISSEN IN DE VAKBEWEGING. Er hebben dezer dagen in de vakbeweging en kele gebeurtenissen plaats- gevonden, die ongetwij feld van grooten invloed zullen zijn op de verdere 'ontwikkeling dezer beweging. In de eerste plaats is het bondgenootscha.pl tusschen het N.V.V. en de S.D.A.P. thans officieel beklonken. Zooals men 'weet bestond er reeds lang min of meer geregeld contact tusschen deze beide lichamen, terwijl ver der voormannen uit het N.V.V. belangrijke posten in de S.D.A.P. vervulden en omgekeerd. Heelemaal pluis was het echter niet en toen enkele jaren ge leden de heer Stenhuis, voorzitter van hgt N.V.V. met het denkbeeld kwam een afzonderlijke arbei derspartij te stichten, leek het alsof de onderlinge verhoudingen verstoord zouden worden. Thans is echter weer alles in orde gekomen en nadat het N.V.V. reeds de in een aantal stellingen vastgeleg de overeenkomst had aanvaard, werd zij ook op het Paaschcongres door de S.D.A.P- aangenomen. Of deze nauwe samenw?rking de ontwikkeling van beide partijen zonder meer zal bevorderen, valt echter te betwijfelen. Natuurlijk zijn er voordeelen aan vérbonden, doch er zijn ook nadeelen- De S. D.A.P. zal hoe langer hoe meer arbeiderspartij worden en daardoor de niet-arbeiiders van zich ver vreemden, terwijl het N.V.V. de socialistische rich ting steeds meer zal kiezen en daardoor de niet- socialistische arbeiders tegen zich innemen. In elk geval zal het van belang zijn de ontwikkeling ver ader te volgen. v In de revolu.ionaire vakbeweging is het wee, eens raar toegegaan. Zooals men weet scheidden in 1924 een aantal leden zich van het N.A.S. af, omdat dit zich onder de nevelen van Rusland stel de en richtten het onafhankelijke N.S.V. op De Russische sympathieën van het N.A.S. bekoelden echter eenigszins en verschillende N.S.V.ers kre- jgen spijt over de breuk met het- N.A.S. Zoo werd weer lang en breed over hereeniging gesproken en. alles leek weer voor elkaar te zullen komen. Het •NA.S. zou zich weer geheel los van Rusland ma ken en men zou weer broederlijk tezamen optrek ken voor de revolutionaire denkbeelden. Edoch, een aantal N.S.V.ers was dit niet naar den zin en zij besloten weer een andere „vakcentrale" op te richten. Dit maakte olijkbaar zoo'n indruk, dat tenslotte het N.S.V. bij referendum de fusie met het N.A.S. verwieip en dus de beide vereenigingen weer naast elkaar zullen blijven staan. In zeker opzicht niet onverstandig, omdat de fusie toch on getwijfeld tot onderlinge ruzie zou hebben geleid. Een en ander toont echter, dat de revolutionaire vakbeweging in ons land, voorzoover deze dan ten- j minste van cenig belang is, eigenlijk zelf niet weet I wat zij wil. I Tenslotte nog een merkwaardig feit. Het Chr. Nationaal Vakverbond heeft besloten voor het lid maatschap van den Nederl. Werkloosheidsraad te' bedanken, omdat zijn vertegenwoordigers in den raad herhaaldelijk gepasseerd worden bij de be noeming van leden voor de Rijkscommissie voor ^werkverruiming. Waarschijnlijk is dit de bekende druppel, die den emmer deed overloopen. Het toont echter, hoe weinig men in de arbeidersvak beweging rekening wil houden met de kleinere vak central en en hoe weinig er tenslotte van de onder linge samenwerking terecht komt. WEET GIJ dat ieder mensch, wanneer wij drie geslach ten op 100 jaar stellen en rekenen vanaf het be gin onzer Jaartelling 143.000.000.00 3.000.000 voor ouders gehad heeft? en j .....jdat de Volkenbond jaarlijks 12I/2 mülioeo guldens uitgeeft? Maar weet Gij tevens dat men voor dit bedrag slechts een oorlogsschip kan koo- pen? en ,,,.,dat "Nederlands aandeel 300.000 guLden per jaar bedraagt, wat nog niet het driehonderdste deel van onze militaire uitgaven in 1926 is? en dat het rooken in de oude wereld eerst in gevoerd werd, nadat Columbus de nieuwe wereld j ontdekt had, waar algemeen, zoowel door vrou wen, als mannen, gerookt werd? en ......dat 50 pCt. der Amerikaansche soldaten wier diensttijd afgeloopen, opnieuw teekenen en 80 pCt- der gescheiden Amerik. mannen weer trouwen? en .......dat er in Nederland' 4000 krankzinnigen in diverse inrichtingen verpleegd worden? en .....dat van den geheelen invoer in Ned. Indië gedurende 1925 slechts 18.5 pCt. (in 1913 33 pCt') uit het Moederland afkomstig was? en dat doof de kleinere landbouwbedrijven meer netto winst per Hectare wordt gemaakt dan de grootere? en ....dat het Philips-concern in 1895 voor 't eerst een winst maakte van f 14.000, maar dat het winst cijfer in 1924 reeds was gestegen tot 4.4 millioen, in 1925 tot 5.3 millioen, in 1926 tot 6.2 millioen en in hel afgeloopen jaar tot 11.5 millioen gulden? en ......dat het exportcijfer van kaas steeg van 25.80c. ton tot 30..600 ton en 'de uitvoer van vruch ten verdubbelde? en .....dat het aantal werkloozen in de laatste ja ren voortdurend afneemt en de kosten vam levens onderhoud steeds lager worden? en ......dat het exportcijfer per hoofd der bevolking verleden jaar voor Nederland f250 bedroeg, ter wijl dit voor België f225.—, voor Frankrijk f131 voor de Vereenigde Staten f 102 en voor Duitsch- land f95.— was? en .......dat men algemeen aanneemt, dat Neder- land's economische positie op het oogenblik een der sterkste van de wereld is? en .....dat President Coolidge waarschijnlijk nog wel President zal blijven, omdat zijn vrouw nog graag '■Vier jaar op het Witte Huis vertoeven zou? en .....dat geen enkel koopman zal slagen indien hij #iet comfort van het oogenblik niet wil opofferen aan het voordeel der Toekomst?, en dat iedere man 5.000.000.00 j hersencellen heeft, waarvan hij waarschijnlijk slechts een heel klein percentage gebruikt? OPBERGEN VAN WINTERGOED. Wollen kleedingstukken, die niet of moeilijk gewasschen kunnen worden, worden eerst flink uitgeklopt en uitgeborsteld, en daarna in de zon gehangen om te luchten. Nette randen b.v. van kraagjes en mouwen wor den even schoongemaakt met benzine. Benzine mag niet gebruikt worden bij vuur, daar het gemakkelijk ontbrandt. Knoopen enz. worden stevig aangenaaid en het kleedingstuk zoo noodig hersteld, zoodac het voor den volgenden winter klaar tevoorschijn wordt gehaald. Het goed wordt ingepakt in koffers of do: zen, die eerst heel goed schoongemaakt en gelucht moeten woraen Vouw het goed netjes op Plooien kunnen ervan tevoren ingeregen wor den. Vooral kiagen en revers moeten goed recht liggen om valsche plooien te voorkomen, moet er tusschen iedere vouw die er gemaakt wordt een stukje vloeipapier gelegd worden. Vouw vooral het goed niet te klein op, benut altijd de ruimte van de geheele doos. Om <Jp mot tegen te gaan moeten er hier en daar kamfet ballen tusschen gelegd worden. Ook kan georuikt worden kamferpoeder (dat in stuk- jjes papier gepakt moet worden), tabak of naftar- line. Leg over de doos een flink stuk papier, doe de deksel erop en plak de doos liefst dicht met reepen paier. Voorzie de doos van een papier, waarop duide lijk staat wal erin zit. Op die manier wordt voor komen, dat de doos onnoodig opten gemaakt wordt. BONT. Klop bont goed uit aan den achter kant en kam met een grove kam de haren uit tot op het leer. •Is het bont vet, wrijf het dan schoon met ben zine. WWit bont wordt schoongemaakt met warme zemelen. (Dit erop strooien en uitborstelen.)' Berg het dan op in een goed sluitende doos en leg er weer de kamferballen bij. Kijk het iedere maand even na en pak het op nieuw in. ZIJDE. Hang zijden kleedingstukken liefst op i n een goed gesloten kast en overdek ze met een .groot laken. Het mag niet opgevouwen worden, daar het dan gauw stuk gaat op de vouwen. Ons Modepraatje Zougroene boomen, tjilpende vogels.... Alles rondom ons is in het teeken van de lente. Ook wij willen genieten en het meest ge nieten wij als we weten dat onze kleeren tegen wandelingen, stof, gras en desnoods tegen een frisch buitje kunnen. Maar als het mooi weer is trekken we nu niet altijd degelijke kleeren aan maar willen graag gauw 't nieuwste en mooiste aantrekken. De vrouw is nu eenmaal ijdel, en neemt nog liever een parapluie mede of een dun nen regenmantel dan zich in een donkeren mantel te hullen. En heeft ze niet gelijk. Hoeveel harmo- nicsuer is het niet, evenals de boomen en bloemen, er fleurig uit te zien. Toch behoeft daar niet altijd opschik bij te komen. Eenvoudig is soms het fijnst. Niet altijd natuurlijk. Een chic toilet zal niet altijd uit één stof bestaan, of strak gemaakt zijn, maar vaak zien we toch, dat de dames, die denken chic te zijn door veel verschillende kleuren, veel versierselen, vaak niet chic, maar alleen opzichtig ge kleed zijn. Ons model toont een hoed van de nieuw ste soort. Dit is het beste teeken dat een voud heel elegant kan zijn. Hoe eenvoudig is die strooien hoed niet met alleen een band van donkerder tint. En toch zal het gezicht er het best door uitkomen. Dit is nu eens een model waar beide randen even groot zijn en beide' neergeslagen. Wij houden ons nog steeds vast a^n een rand op, terwijl de Parijsche modehuizen het eleganter vinden als de hoed geheel neergeslagen is. En buiten die elegance vinden wij het zeer practisch voor de warme dagen. Want al houden wij pog zooveel van de zon, als men op de wande ling steeds zijn oogen dicht moet houden door de scherpe zonnestralen is er van genot geen sprake. En met dezen hoed, die niet zal verschieten, kunnen we in de zon loo- pen zooveel we willen en toch al het mooie rondom ons opnemen. Een dergelijke hoed staat heel goed bij een mantel of bij een aardig zomerjaponnetje', maar bij een gekleede japon, die wij toch ook hebben eventueel voor middagvisites is 'n klein hoedje of een heele groote te prefereeren. f gpfÉggpi fsiS:!® Wij beelden hierbij zoo'n gekleede japon af, die door de kleur en het maaksel een gedistingeerd geheel geeft. Deze japon, gemaakt uit grijze crepe georgette is zooals de mode thans aangeeft sober gehouden wat lijn en versieringen betreft. Doch de versie ring, die erop is aangebracht, is des te fijnerf Afgewerkt. Vanvoren heeft de japon eenige platte plooien, die als men heel fijn gekleed wil gaan door de plis^ vervangen kan worden. Hals en mouwen zijn even zoo versierd. Deze versiering is op de japon aangebracht door een ■stikwerk. De boa en het kleine zomer-vilthoedje doen het geheel een rijken indruk geven, hoewel het toch heel gemakkelijk zelf te fabrieken is. Nog even een hint voor de dames. Van de week zagen wij in het groote Amsterdam een dame, die wel keurig gekleed was, maar haar toilet was hiet af. Er zijn vele dames die door de zwakke enkels hooge schoenen moeten dragen. Dit mis- 'staat niet, mits men de kleur der kousen niet licht neemt en de schoenen zwart of donkerbruin- Dit maakt het geheel tot iets afgrijselijks. Daarbij had zij een heel lichten mantel aan, een licht hoedje, lichte kousen en dan die donkere schoenen. Laten wij er too ij aan denken, dat wij de kleu ren harmonieus moeten kiezen en maar niet aan trekken wat ons voor de hand komt. Heel vaak zouden wij door een kleine veranderen een sto- renden indruk kunnen wegnemen-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5