Zaterdag 5 Mei 1929 De ontwikkeling van het Vliegwezen NOL OP REQUEST LIND Behalve -de lezing ioor Jen heer Smit Kleine. Dir. van het P.E.N., gehouden over „de elee- trieiteit en hare toepassing", Dinsdag j.l. gehou den waxen wij Woensdag d.a.v. in de gelegenheid de lezing 'bij te wonen van den, off icier-Vlieger 2e kl„ 'de Weled. Gestr. Heer Moes over „de ontwikkeling van het Vliegwezen' Zoolang de beschaving bestaat heeft men ge tracht den mensch te doen vliegen. Zelfs in de Grieksche mythologie zijn reeds pogingen daar toe bekend en Was het Ikaro3, die na lang pogen met vleugels aan de armen bevestigd, opsteeg, maar zooals in de mythen wordt beschreven zoo dicht hij de zon kwam, dat zijn vleugels, die van Was waren, waardoor hij in zee viel en verdronk., Volgen wij de geschiedenis op den voet, dan duiken in 'de Middeleeuwen allerlei fantastische verhalen op over pogingen om in het ijle lucht ruim op te stijgen. De 15e ëteuw zou den mensch echter het schouwspel doen 'beleven, da,t voor het berst met een vliegtuig, door, menschelijke spierkracht voortbewogen, zou worden gevlogen". Een vlieg tuig waar 'de mensch tusschen de vleugels, die a ls draagvlakken moesten 'dienen, zou „hangen". In de '18e eeuw zou echter de oplossing worden verkregen van het vliegprobleem. In tegenstelling met de luchtballons van thans werd in '1783 door een Fra.nschman een lucht ballon vervaardigd, 'die zou moeten stijgen door het aaniwenden van verwarmde lucht. Nadat eerst proeven waren genomen, waarbij dieren, zooals kippen en konijnen dienst dalen als passagiers, en een gunstig resultaat oplever den, werd van de Fransche koning, na lang aandringen, toestemming verkregen omhoog te gaan met menschen, echter zóó, dat het ter dood veroordeelde misdadigers zouden zijn, aie met de ballon moesten opstijgen. De uitvinder wensc'hte dit echter niet te aan1 vaarden, zoodat ook deze proef hierme-le een einde nam. Later zouden de gas ballons worden uitgevon den en het vvas in 1785 dat een Franjschjman vdor het eerst met een luchtballon het Bngel- sehe kanaal is overgestoken. Waren dit 'dus proeven met voorwerpen, „lich ter" dan lucht, eerst jaren later zou de oplos sing wtmlen gezocht in de richting van voor werpen, „zwaarder" dan lucht. Het eerste plan gelijk aan de tegenwoordi ge vliegmachines werd in 1842 door den Em- gelschman Henson ontworpen, hetgeen echter niet tot werkelijke uitvoering kwam. Aan den Duitecher Liliënthal komt de eer toe, aan deze ontwikkeling een krachtigen stoot te hebben gegeven. Na een ernstige bestudeering van de bewegingen der vogels, werd door hem een glijvliegtuig '(motorloos) samengesteld, dat hij beproefde door van een hoogte af te springen en zoo "te vliegen. Zijn geheele leven en vermogen heeft hij a.an de oplossing van het vliegprobleem gewijd. In 1896 werd een einde aan zijn leven gemaakt door een doodelijken val. Zijn theorieën en ervaringen hebben echter den ondergrond gevormd voor het tegenwoordige vliegwezen. In 1890 werd door èen Franschman een Vleer muis-vorm ig toestel vervaardigd, dat, naar men beweert, 300 M- heeft gevlogen. 'Deze bewering moet echter s'terk in -twijfel worden getrokken. Aan 2 Amerikanen, de Gebroeders Wright, komt echt'er de eer toe in 1903 voor het eerst te hebben gevlogen met een vliegtuig, voorzien van eten ftiotor, over een afstand van 250 M. Dan gaat het. met reuzenschreden voorwaarts. In 1908 won Farmand den prijs van 50.000 francs voor het vliegen met een toestel over een lengte van 1 K.M. In 1909 vloog Bleriot over het kanaal en legde daarmee beslag öp den prijs van f30000, beschik baar gestteld door een Engelsch blad. Dan komt de aan vtelen welbekende tijd van Olieslagers, Wijnmalen en Koolhoven- Zoo begon men er ook toen aan'te denken het vliegtuig tfe gébruiken voor militaire doeleinden, en is het de oorlog geweest die den grooten stoot heeft gegeven aan den vooruitgang vaA het vlieg weren. Na den oorlog is de ontwikkeling van het passagiersvervoer gekomen. Eerst met oude oor- logs vliegtuigen, daarna met de thans bekende passagiersvliegtuigen. Eenige jaartallen geven hier een duidelijk beeld van den Vooruitgang. 19141918 geweldige ontwikkeling in'én door Iden oorlog. 1919 vlucht over den Atlantischen Oceaan. 1924 Wereldvlucht. 1926 eerste vlucht naar den Noordpool. 1927 lange afstandsvluchten, w.o. die naar N. O. Indië. Er is thans bijna geen deel van het maatschap pelijk leven, waarin het vliegtuig niet wordt aangewend. Het wordt gebruikt voor het doen vari onder zoekingen In alle onbekende werelddeelen en naar nog onbekende volksstammen- In Canada Wordt er een patrouilledienst mee onderhouden voor het signaleeren van de daar veelvuldig voorkomende boschbranden. Als ambulancevliegtuig dus voor het vervoer van zieken heeft men er menig leven 8oor kun nen redden. I Bij epidemiën is 't vliegtuig van groote waar de voor het spoedig overbrengen Van het serum. In Amerika is het vliegtuig in .dienst gesteld, tegen de dranksmokkelarij. Z,elfs in New-Eoundland wordt 't gebruikt bij de visscherij voor het opsporen van scholen visch. Bij de jongst® overstrooming in Engeland werd het gebruikt voor h®t overbrengen van bet be- noodigde voedsel naar de bewoners van het ge- i teisterde gebied. i Zijn de Waddeneilanden in Holland door ijs gang niet meer te bereiken, zoo wordt de ver binding onderhouden met vliegtuigen. Was dit voorheen de taak van militaire vliegers, thans is deze overgenomen door de K.L.M. In Busland wordt het vliegtuig aangewend voor het afslaan van troepen wolven. Zelfs in Duitschland gebruikte men het vlieg- i tuig voor het opsporen van een breuk in een 500 K.M. langen hoogspanningskabel, terwijl eenige j Duitsche bladen het vliegtuig in dienst hebben I gesteld voor het exploiteeren der couranten, j Ook worden per vliegtuig de meteorologische opnamen gedaan, die na medewerking aan De i Bildt, des avonds als weerbericht in de courant verschijnen. Een apart hoofdstuk vormt 'de luehtfotogra- fie, thans voor zoovele doeleinden gebruik t. Nog wordt de vliegmachine gebruikt voor het in kaart brengen van bepaalde landstreken; j voor het opsporefc van waterrijk land; iets .lat op den beganen grond niet valt te zien, maar van af een hoogte geconstateerd kan worden door het verschil van kleur in den grond. Ja, j zelfs in Engeland en op Java, heeft men oudheid- kundige vondsten gedaan door middel van het j vilegtuig. Overwoekerd door planten en struiken, i zag men vanuit de hoogte als 't ware den gehee- len vorm afgeteekend, van wat eens was geweest, j (In 't tweede deel zullen wij beschrijven 'de j v lie pn a chine &ls sport en als middel voor lucht- I toerisme). Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft de raad van Zuidscharwoude z'ich tot Gedepu teerde Staten gewend met het verzoek;, om een onderzoek te willen instellen naar eventueele corruptie aan de gasfabriek te NS. Deze raad bleek van meening, dat dit geval letje, dat nu meer en meer blijkt, niets om 't lijf te hebben, onmogelijk door de gascom- misEie kon opgelost. De wijze van onderzoek deugde niet. Daar haperde nu zoowat alles aan- Indertijd hebben we dit besluit van den 'Raai van Zuidscharwoude scherp becritiseerd. We vroegen of men van zins was het laatste greintje zelfbeschikkingsrecht der gemeente nog gelaten, prijs te 'geven. Z,ich zelf en anderen een brevet van onbe kwaamheid, dit peulenschilletje op te lossen, wil de uitreiken. i 't Antwoord op het verzoek van Zuidscharwou de aan Gedeputeerden is afgekomen^ Ged. Staten verklaren de gascommissie com petent de diligent. Ze geven daarmee te kennen, dat de zaak in goede handen is; en tevens wordt door de uitdrukking diligent te kennen gege ven, dat naar het oordeel van 'Ged. Sta.ten de gevolgde methode wordt goedgékeurd. Zoo kreeg de Taad een verdiend overbodig, geacht college! thuis. Nul op request. Uit den Omtrek MINISTER WASZINK IN ALKMAAR Minister Waszink bracht gister te Alkmaar een bezoek aan het R.K. Lyceum, waar ter ontvangst het curatorium en de raad van bijstand aanwezig waren. De Minister werd toegesproken door den deken van Alkmaar den heer Ei. P. Rengs, en den rector, den heer M. v. d. Weyst. Hierna werd een bezoek gebracht aan de R, K. Meisjesschool aan de Oudegracht en omstreeks half twaalf kwam de Minister, onder leiding van mr. H. Kusters op de kaasmarkt, waar ter be groeting aanwezig waren de wethouder van hef marktwezen, de heer A. F. Thomson en de di recteur de heer D. Schenk. De. Minister vertrok tegen het middaguur naar Hoorn om vandaar zijn tocht te vervolgen naar de Zuiderzeewerken. De Minister keerde gisteravond naar Alkmaar terug ,awar hij met zijn echtgenoote de gast was van mr. H. Kusters. - ALKMAAR. DE PARAMOUNTFILM „VADER" IN DE CINEMA „AMER1CAIN" De beroemde film „Vader", dit grootsche werk dat Emil Jannings na zijn komst in Amerika bij de Paramount maakte, zal nu toch ook zijn entrée in Alkmaar maken. Thans zullen in bovengenoemde cinema de voorstellingen van „Vader" (Eng. titel ,„De weg van alle vleesch") plaats vinden. Zooals men weet is de groote Duitsche filmac teur Emil Jannings na zijn triomfen in zijn vaderl- land verleid door de hooge salarissen, die Amei'j ka hem bood, naar de nieuwe wereld overgestoken Men was benieuwd naar de eerste film, die hij daar. zou maken. Zouden zijn prestaties dezelfde zijn gebleven? Meer dan dit. In „Vader" heeft ajn- j nings onder regie van Victor Fleming een der bes- te creaties gegeven uit zijn geheele loopbaan. Als August Schilling kreeg hij gelegenheid zijn veel zij- I dig talent te ontplooien. We zien hem eerst als vader van een talrijk kroost, met huiselijke tafreeltjes om van te smullen. Hij is voor alles: de ernstige vader, die zijn jongens liefheeft met geheel zijn hart. Op kan toor is hij de plichtgetrouwe kassier, een nuttig lid van de maatschappij, een braaf man met een groot hart. Zijn personeel heeft hij onder den duim Tnaar als het er op aan komt, doet hij voor ieder teen goed woordje. Hij is ook een volmaakt gelukkig en een volmaakt tevreden man. Maar dan komt 't noodlot tusschenbeide in de gedaante van „een slechte vrouw," die hij ontmoet als hij met een portefeuille vol effecten voor zijn firma naar Chi cago moet. Met al de listige kunstgrepen, waarover een blondine zonder hart, maar met oogen van eera engel beschikt, breekt zij de carriere van den kas sier en als hij zonder zijn baard en zonder zijn por tefeuille in een hotelkamer ontwaakt, maken doffe wanhoop en dolle drift zich beurtelings van hem pneester. De vrouw, die hem vernietigde, lacht 'en ontkent; een handlanger slaat hem neer en be wusteloos wordt hij naar een spoorlijn gedragen en op de rails gelegd..... Daar neemt een der apachen hem 2ijn ringen af, zijn horloge, alles wat waar de heeft..... maar de bewustelooze komt bij, wor stelt met zijn aanrander, die door den naderenden sneltrein wordt gegrepen. Den anderen dag leest de kassier in een stuk krant dat zijn vermorzeld lichaam op de spoor baan is gevonden en hij besluit zichzelf te offeren en uit hel leven der zijnen ter verdwijnen- Wat er verder gebeurt is tot het slot- dat-pakt toe, zeer logisch gedacht, met meester schap gespeeld. Overal in den lande, waar de film werd vertoond is zij metde grootste geestdrift ontvangen. In Den Haag waren de voorstellingen drie dagen van te voren besproken uitverkocht. Zal Alkmaar en Omstreken deze film naar waarde weten te schatten? Natuurlijk. Ook hier zal men het grootsche spel van Jannings en daarnaast dat van Phyllis Haver als de slechte vrouw, ten volle weten te waardeeren en dit door een over- grooten toeloop bewijzen. Want de film „Vader" moet men gezien heb ben. De Cinema Americain zal voor een prima voorstelling met uitstekende muziek zorg dragen. ALKMAAR. Wij vestigen er bij dezen gaarne de aandacht op, dat de firma Houwing, Mient, Alkmaar, die reeds vijftig jaren heeft bestaan, een filiaal heeft geopend in de Langestraat. Deze nieuwe zaak hopen wij in een volgend nr. eens nader te be spreken. Doos 30*6O-90ct. Tube SOct «--Till iTTT Geneest en Verfraait de Huid Bij Apolh. en Drogisten, Nieuwstijdingen DiE VEENBRANDEN IN DRENTE. Wij ontvingen gister de volgende telegram men, die wij van ons bureau ter lezing ophingen. AMSTERDAM (V.D.). Brand Drentsche Ve nen hedenmiddag ernstigen omvang aangenomen. Te Emmen en Erfscheiderveen reeds 8 huizen in brand. Groot aantal, waaronder Buurthuis en eenige scholen ernstig bedreigd. Te Valthermontl een woning afgebrand. 50 huizen kunnen elk ocgenblik aangetast worden. De weg Va;.he - - Valthermond versperd. AMSTERDAM (V. D.)'2e Telegram. Veenbranden omgeving Exloo breiden zich uit. Groot aantal woningen staat in brand. Bevolking vlucht de schepen in. Wijken worden onder water gezet. Te Valthe 5 arbeiders vermist. De dorpen Exloo, Valthe en Veloom zijn in dichte rook gehuld. Nieuwe branden zijn uitgebroken. Exlo- erveen en Exloërbijl is de toestand angstwekkend. Voorts vermelden wij .ie volgende bijzonder heden Minister Kaïn npar dje Venten. De Minister van Binnenlandsche Zaken liet zich bij zijn bezoek' aan de ruilverkaveling te Nieuw Leusden telegrafisch op de hoogte hou- Broek op Langendijk Vraagt U eens prijs van Meiboter en Kaas (Rijksmerk) en U bestelt direct. Beleefd aanbevelend, K. GROEN den van den toestand in de Drentsche venen. Waren de berichten van gistermorgen nog zeer geruststellend, om drie uur kwam het telegTam, dat de toestand een zeer gevaarlijken keer had genomen. Oogenblikkelijk vertrok de minister met den Commissaris der Koningin in Overijsel in diens auto naar Emmen. Te Emmen werd hij door 'den burgemeester afgehaald en bijna ge lijktijdig arriveerde daar de Commissaris der Koningin in Drente. Gezamenlijk werden de meest bedreigde punten bezocht en wel het Erf scheiderveen, waar gistermorgen het vuur krach tig om zich heen heeft gegrepen- Door "den fei len noordoosten wind worden de dichte gele rook wolken voor het vuur uitgedreven en~"hierin is het blusschingswerk onmogelijk. Daarom kan nen de kleine spuiten uit Emmen en omgeving weinig uitrichten, (de motorspuit uit Groningen is door een brug gezakt) en voorloopig buiten werking gesteld. Om deze redenen telegrafeerde do minister naar^Amsterdam en "Rotterdam om zoo spoedig mogelijk eenige motorspuiten naar Emmen te zenden. Het vermoeden, dat het vuur aangestoken Wordt, (veen en turf zijn verassu- reerd) Wint meer en meer veld. Blijft deze krach tige wind aanhouden, dan acht de minister de toestand zeer gevaarlijk zoodat het geenszins zal blijven bij de veertien woningen en de school, die een prooi der vlammen werden, en het eeue mehscfienleven, dat tot nu toe te betreuren valt. j Het gerucht, dat vier personen "te Valther mond in de vlammen zijn omgekomen, 'is hoewel waarschijnlijk, nog niet bevestigd. De burgemeester van Emmen richtte een pro clamatie tot de bevolking om deze tot krachtige hulp op te roepen. Minister Kan vertrok om 9.21 weer uit Zwolle naar Den Haag. Oak in Twentse- In de Boekelt, een veenstreek bij Rijssen is brand ontstaan. De brandweer uit Rijssen is met de motorspuit naar het terrein uitgerukt. De burgemeester van Emmeh heeft telegra fisch assistentie met brandweermateriaal ge vraagd aan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Groningen. Uit Amsterdam is een motorspuit met een dubbele ploeg brandwachts per trein vertrokken. Later gingen uit de hoofdstad twee fesé'rve-stoomspuiten, eveneens met de noodige bedieiiingsman,schappen. Per telefoon 'wordt hedenmorgen 'door Vaz Dias nog gemeld: De correspondent telefoneerde om half tien: De nacht is in de brandende venen betrekke lijk rustig verloopen. Het vuur heeft zich ge durende den nacht niet uitgebreid. In de ac'h- terdeelen begon de wind weer zwakker te worden. De motorspuit uit Groningen is omstreeks één uur te Clasinaveen aangekomen en onmiddellijk met het blusschingswerk begonnen, onder lei ding van den h«er Havinga. Verdachte personen werden dezen nacht niet aangetroffen. De omtrek wordt steeds door en Hoor nat ge houden, zoodat groote rookwolken, van het vuur dat geen uitiweg kan vinden, opstijgen. De motorspuit van Amsterdam is nog niet aangekomen. BABY KREEG BRANDWONDEN TERWIJL DE MOEDER STOND TE PRATEN In een perceel in de Groote Witteburgerstraat te Amsterdam, is door het spelen met lucifers van kinderen van 3 en 4 jaar, een wieg, waarin een kind van negen maanden lag, in brand geraakt. Het kind kreeg brandwonden aan hoofd en han den en is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De, brandweer behoefde geen assistentie te verleenen. De kinderen waren zonder toezicht, daar de moeder op straat stond te praten. MOORDAANSLAG TE HOORN. Men seint uit Hoorn aan de „Vrije Westfries": De 17-jarige G. Blokker was dezer dagen door .het meisje met wie hij omgang had, afgeschreven, omdat een 18-jargie jongeman A. v. d. W- haar gunsten verworven had. De versmaade minnaar ontstak in woede en be gaf zich gisteravond naar de woning van zijn con current in de liefde. Er ontstond twist. B .sloeg op de vlucht. W. de aangevallene, snelde hem met' een bijl in de vuist na, haalde hem in en bracht hém een bijlslag op het hoofd toe, waardoor een schedelbreuk ontstond. Directe operatie bleek noodzakelijk. De onger lukkigc is in het ziekenhuis opgenomen. OPZICHTERS v. d. RIJKSWATERSTAAT. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter A. J. de Wit te Goes bij de Rijkswegen in het arr. Goes; A. Struyk te Wassenaar bij de Rij'kslwegen In Noord- Holland en J. van J. van Hekeren. te Hedel, bij de werken van Re Dieze. 3-5-10 Opger. 1854 Enorme keuze Lage prijzen Toonaangevende Modellen. De eenvoudiger soorten worden tevens verkocht in de Bonizaak MIENT 10, tegen prijzen beneden iedere concurrentie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 7