NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 8 Mei 1928 37e Jaargang StemmingsbeeldGroentenland „TuiiÉuwbelang", Hoordscharwoude NO 54 INTERC. TELEPHOON 52 ÜMOIJkER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redactt-Uilg. J. H. KEI3ÜËH - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever We zijn nu aan het einde van het seizoen 1927 1928; wat nog aan de veilingen van heit koolpro duct wordt aangevoerd, heeft weinig meer te be- tteekenen. Als vanzelf aan het einde van het seizoen kijkt men eens naar het resultaat. En dan constateeren we, dat het best is geweest, zoowel de veiling te B.o.L. als te N S. bereikten een omzet boven de 4 millioen gulden, veilig kan aangenomen, dat de Langedijker veilingen en die van Warmenhuizen samen een omzet hebben gehad boven de 10 mil lioen gulden. Dat dit voor onze omgeving van buitengewone beteekenis moet geacht, zal ieder graag toegeven. Tc opmerkelijker is het gunstig globaal-resultaat als we eens letten op de uitkomsten van andere bedrijven, zoo na verwant, landbouw en veeteelt. In het vorig jaar publiceerden we in dit blad de uitkomsten van de boekhoudingen van laaid- |x>uw bedrijven in het Noorden des lands. Het was al narigheid; onbeduidende winsten, voor het over- groote deel verliezen. En thans namen we kennis var de finantieele resultaten van landbouwbedrij ven in het Zuiden; het is eenzelfde somber beeld, dat di ecijfers u voor den geest brengen. De land bouwers hebben een zeer slecht jaar gemaakt, 'ook den veehouders was de fortuin niet gunstig- Ons groent eland maakt op den algemeen ongun- stigen toestand, die er is, een gelukkige uitzonde ring. Onder zeer gunstige omstandigheden houdt Overmorgen de Noordermarktbond zijn 15e Jaar vergadering En het zal stellig van invloed zijn geweest, dve goede gang van zaken, dat het bestuur nu met volle vrijmoedigheid een punt van betee kenis op het agendum heeft geplaatst. De N.M. 'B. staat voor een nogal beteekenisvolle beslissing waarmee nogal wat geld gemoeid is, naar we lazen 'f80.000.de overkapte ligplaats voor vaartui gen wil men vergrooten. De Secretaris heeft in zijn lezenswaardig Jaar verslag een sprekende vergelijking gemaakt tus- ,schen twee momenten in het leven van den BOnd. In het begin hoopte men op een omzet van een half millioen, dan zou het veilingsbedrijf, waarin een kapitaal van 35 mille was vastgelegd, zich kunnen bedruipen. Thans stelt men voor f 80.000 te verbouwen op een omzet van ruim f 3 millioen, de seizoen-om zet is boven de f 4 millioen. In het begin is er stellig heel wat te doen ge weest, zal menigeen met zorg vervuld zijn geweest nu is de toestand zoo geworden, dat ieder het als vanzelfsprekend beschouwd, het gewoon vindt, dat een kapitaal van f 80.000 voor uitbreiding wordt besteed. E11 geen mensch krijgt het in zijn hoofd, zich bezorgd te gevoelen, of de N.M.B'. ook verder springt dan z'jn stok lang is. Voor ieders besef staat het vast, die uitbreiding komt tot stand, en kan den Bond grooter compliment worden gebracht? Wat opvalt van, de N.H. veilnigen is, dat de be sturen de veilingskosten zoo laag hebben weten te houden. Hoewel we het niet zeker weten, twij felen we er niet aan, of de onkosten zullen, ondanks de groote kapitaaluitgave (precies als te War menhuizen het geval is) niet verhoogd worden. Bot ons genoegen hebben we bemerkt, dat de N.M.B. zijn finantieele positie zelfs heeft gepu bliceerd in de courant. De L.G.C- deed als een doodsbenauwd renteniertje, dat tot geen prijs wi) weten, hoe het met hem gesteld is; zelfs in het Jaarverslag pullen voortaan geen cijfers genoemd worden. Is er vcor deze „achterkousigheid" van de L. G.C. nu eenige reden? Het lijkt ons veel beter, dat men eens per jaar net als bankinstellingen eji groote ondernemingen, alle gegevens publiceert. Als punt drie van het agendum prijkt het voor stel van l)et bestuur om tot sorteering van de •breekpeen over te gaan volgens de voorschriften van het U.C.B. Over dit o.i. nogal van beteekenis te achten punt een enkele opmerking. Ook de vereeniging Koophandel" heeft, zooals wel bekend zal zijn, op invoering van de peensor- teering aangedrongen. In tuinbouwerskringen is er nogal wat oppositie tegen dezen voorgestelden maatregel, velen oor- deelen, dat het voordeel niet opweegt tegen de kosten, die het nogal tijdroovend werk meebrengt. Nu willen we over de kosten van de sorteering geen oordcel uitspreken, dat gesorteerde peen be teren prijs opbrengt dan ongesorteerde staat toch wel vast. Als het nu een kwestie gold van direct voor- of nadeel, dan was de l|aak al heel eenvoudig. De proef ware, zegge een maand lang te nemen, door ongesorteerde en gesorteerde peen te veilen. Een vergelijking zou uitwijzen wat het voordeeligst was en men kon zijn gedragslijn op grond van cij fers bepalen. j Wie echter zóó het vraagstuk van de sorteering ziet, vergeet toch eenige zeer gewichtige factoren, i 'ja we aarzelen niet hier neer te schrijven al ware J het ook dat sorteeren voer het oogenblik zelfs on- I voordeeligcr zóu zijn (wat we niet aannemen), dan nog zou sorteeren noodig zijn. I Want we heoben te rekenen met twee dingen; in j de eerste plaats steeds weer de vraag te stellen, wat de consument wenscht en in de tweede plaats- war de concurrent-leverancier doet. Wie in onzen tijd deze twee zaken verzuimt onder de oogen te zien, begaat een grove fout- De tijd is voorDij, dat de producent naar zijn persoon lijk goedvinden zijn goed presenteert, de consument heeft heel wat te vertellen. Hij kan overal terecht, want onze concurrenten op dg markten passen zich wel aan aan hetgeen de verbruikers vragen. Zeer interessante gegevens gaf te dezer zake ir. Mansholt op de jongste Jaarvergadering van de hoofdorganisaiie. Onze concurrenten in Italië, Bel gië en Frankrijk, doen hun uiterste best, juist door middel van sorteering en verpakking, vasten voet te krijgen op de buitenlandsche markten. Hier ligt de voornaamste oorzaak, waarom wij juist niet achter mogen komen, we moeten integendeel onzen voorsprong behouden. Daarom zóu het zeer te betreuren zijn, als het bestuursvoorstel geen meerderheid verkreeg. Laat men zich maar eens herinneren, hoe het er veel op is gaan lijken, dat voor het artikel bos- peen, het Langedijker product zelfs van de binnen- Landsche markten door de Westlandsche peen is verdrongen. Hier stoorde men er zich niet aan, dat de ver bruikers flinke bossen wenschten, men ging door met z.g.n. enkele bossen ten verkoop te presentee ren. Men vrage het oordeel maar eens van de Lange dijker schippers, die op het eind aan de Zaan, Amsterdam en Utrecht de kleine bossen niet kwijt konden en geen boswortelen meer' kochten- En nu nog heeft de Langedijker bospeen op de binnen-» landsche markten, ondanks de verbeterde samen stelling der bossen, den naam' van niet goed te zijn. Gaat men te N.S. door met het veilen van on gesorteerde breekpeen, dan stelt men zich aan soortgelijke gevaren bloot voor dit product. Alleen kortzichtigheid kan oorzaak van verwerping zijn. Nog één voorbeeld willen we aanhalen. De economen van beroep hebben zich reeds voor den oorlog afgevraagd, waaraan de Duitsche industrie haar enorme expansie, veelal ten koste van de Engelsche, die verdrongen werd, had te danken. Men kwam tot het resultaat dat de Duitsche voorsprong het gevolg was van de gevolgde tak- tiek. De Duitsche handelsreiziger had en heeft nog tot taak, nauwkeurig te bestudeeren, wat de af nemer wenscht. Naar die wenschen werd en wordt nog geproduceerd. En Engeland moest volgen, maar kwam te laat- Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Bij de op 7 Mei gehouden stemming voor een lid van het Bestuur van den Koog- en Bleekmeer- polder, wegens periodiek aftreden van den heer F de Boer Fz„ is deze als zoodanig herkozen. Wegens bedanken van den voorzitter, den heer C. Over en tevens als lid van Bestuur, is gekozen de heer Jn. Swager Cz. als Voorzitter. Tot lid van het Bestuur werd gekozen de hr. G. Moeiies. BROEK OP LANGENDIJK. Uitspraak, gedaan op 4 Mei 1928 door den Keuringsraad, voor personen, ingeschreven voor de lichting 1929, Geschikt verklaart Jan Arends, Jan Bakker, Gerrit van Gulik, Jan van der Haar, Cornelis Hopman. Jacobus Andreas Huitema, Jacob Koedijk, Maurits Kool, Jan Kos- I telijk, Cornelis Johannes Kouwen, Johannes v. d. j Molen, Dirk Plugboer, Cornelis de Ruiter, Abram j Schoon, Cornelis Slot, Willem Slot, Klaas Wage naar, Dirk Adriaan Jozef Zaal. Voorgoed ongeschikt verklaart Cornelis Glas, Cornelis den Hartigh, Wouter de Leeuw. - NOORDSCHARWOUDE. KUNSTMESTONDERZOEK „TUINBOUWBELANG." Zwavelzure ammoniak (Landbouwkantoor) 20.97 gegarandeerd was 20.50. Zwavelzure ammoniak (Haijtema) 20.77, gega randeerd was 20.50. Kalksalpeter (Haijtema) 15.70, gegarandeerd was 15.50. Chilisalpeter (Haijtema) 15.50, gegarandeerd was 15.50. Ureum (Haijtema)' 45.20, gegarandeerd was 46, Patentkali (Haijtema) 26.60, gegarandeerd was 26.—. Superofsfaat (Haijtema) 13.50, gegarandeerd was 14 Uit den Omtrek - SINT PA NCR AS. Het bestuur van de Begrafenisvereeniging Me mento Mori" nam in haar vergadering op Donder dag 3 Mei jl. een belangrijk besluit', dat door al le plaatsgenooten zal worden toegejuicht. Naar aanleiding van een voorstel in de voor gaande ledenvergadering werd besloten: het inlég- geld te laten vervallen en in plaats hiervan te be palen, dat personen tusschen den leeftijd van 25 tot 45 jaar thans dubbe' contributie betalen ge- j durende 25 jaar. Voor kinderen geldt deze ver- 1 dubbeling niet. Waar het inleggeld voor vele in gezetenen n^g een struikelblok bleek om toe te treden als lid, mag dit een groote verbetering worden genoemd. ST. PANCRAS. Op Vrijdag 4 Mei hield de afdeeling St. Pan- eras van Volksonderwijs een leien vergadering ten lokale van 'den heer Gerritsen. Er bleek voor deze vergadering een flinke be langstelling te bestaan. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Sinjewel zijn vol doening uit over de flinke opkomst en heette Inzonderheid den wethouder, den heer v. Kampen én de aanwezige raadsleden welkom. Hij hoopt dat hunne aanwezigheid een voorteeken moge zijn voor hun optreden ais raadslid, wanneer straks, in den Raad, de besluiten omtrent de vergroo- j ting der scholen aan de orde worden gesteld. Na goedkeuring Ser notulen deelt de voorzit ter mede, dat nog lang niet alle ouders der school- 1 gaande kinderen op de O.L. school, lid zijn j van Volksonderwijs, hij zou het van belang ach ten, indien een propaganda-commissie -werd be noemd. De heer Jb. de Vries juicht dit voorstel zeer toe, en merkt op, dat dit punt reeds eerder door hem ter sprake werd gébracht en vraagt- tevens hoe het staat met de Oudercommissie, die z.i reeds verouderd is. Hij acht het instellen eenei propaganda-commissie van zeer groot belang. Door den voorz., desgevraagd, verklaart hij, zeer tot zijn spijt, geen tijd te kunnen vinden, dit werk op zich te nemen, doch vraagt of het bestuur in deze zaak niet deliquent kan zijn. I De heer K. v. Graft verklaart zich bereid, zich voor deze zaak disponibel te stellen, waar na na eenige discussie ook de heer de Vries zich beschikbaar stelt. Hij zou het echter zeer op prijs1 stellen, indien de heer W. .Snel, die getoond heeft, een warm hart 'te hebben voor de Openbare schooi, als derde lid der commissie wilde toetre den. Be heer Snel zegt zijn medewerking toe, on der acclamatie der vergadering. Omtrent het volgende punt der agenda„scho lenbouw" geeft de Voorz. de volgende toelich ting; In de 1.1. gehouden Raadszitting is een verzoek behandeld om uitbreiding van het school gebouw ir verhand met het verplichte 7e leer jaar. Dit verzoek was ingezonden door het be stuur der Chr. School alhier. In deze raadsver gadering is o.a. 'het leerlingen aantal ter sprake gebracht. In dit verhand brengt hij o.a. het wets voorstel Zijlstra ter sprake, dat reeds door dja 2e Kamer is aangenomen. Indien dit voorstel wet wordt, is uitbreiding der O.LJS. ook absoluut noodzakelijk, doch ook zélfs als dit niet het geval is, is noodzakelijke uitbreiding slechts een kwestie Van tijd. Bovendien zijn er nog paedago- gische redenen, welke uitbreiding der O.LjS. drin gend noodzakelijk maken. De heer Jb. de Vries vraagt hoe het mogelijk is, dat in de raai door een raadslid vcroncfjer- steld kon worden lat de O.L.S. waarschijnlijk nog wel in leerlingenaantal za? verminderen f Hoe weet men reeTls nu zoo precies, hoe groot het leerlingenaantal het volgend jaar 1 April zal zijn? De Voorz. kata hierop geen antwoord geven: misschien is er wél hui.sbezoek afgelegd. De heer v.'cl. Graft vraagt hoe het, bij uitbrei ding der school moet gaan irieV "t 'aantal leer krachten, waarop de voorz. antwoordt, dat ook uitbreiding der leerkracheu noodzakelijk zal zijn De heer A. Hoogland gelooft, dat de aan bouw aan de Bijzondere School wel spoedig nood- zakelijk zal zijn, doch meent óók, dat aanbouw aan de O.LjS. straks even goed noodzakelijk is. De vraag is 'zri. hoe moet dit nu? Hij wijst in dit verband op het Gem. gym.-lokaal, dat ver bouwd zou kunnen worden. Voor de lichamelijke oefeningen zouden in de toekomst andere maat regelen genomen kunnen worden. De heer Lek, lid van den Raad, verklaart zich een voorstander van zoo goed mogelijk onder wijs, in het bijzonder voor het onderwijs aan de O.LJS. Dit onderwijs is gemeentezaak, het is toegankelijk voor alle kinderen. Hij spreekt het vertrouwen uit, dat'de Raad in dit geval het openbaar onderwijs niet ten achter zal stellen. De heer v. Kampen beantwoordt den heer Hoogland inzake de verbouw van het gymnas tieklokaal, dit zou onpractisch zijn en in de toekomst, indien dit al door ging, opnieuiw be swaren zou scheppen. Z.i. moet het bestaande lokaal in de toekomst een gemeenschappelijk gymnastieklokaal worden, waarover beide scho len vrij kunnen beschikken. Hij adviseert de ver gadering, zich te bepalen tot den aanbouw van een leslokaal met bijbehooren Hij wijst ook op bestaande terreinmoeilijheden. De heer Hoogland blijft het 'n bezwaar achten dat de schoolkindefen der O.L.S. niet bij hunne school een gelegenheid zullen hebben voor lichte oefening. Het blijft heen "en weer loopen, geeft tijdverlies en is een groot beziwaar in den win ter Hij vraagt, wie thans eigenlijk het beheer heeft over dit gemeentelokaal; hij meent, dat ie verwachting, omtrent 'dit lokaal, als gemeente belang danig is teleurgesteld. De heer W. Snel, lid van den Raad, verklaarde zich ar voorstander van, zoo zuinig mogelijk bouwen, hij wenscht v<*rgrooting van beide scho- len, dit is in. 't belang van alle kinderen, dit is n gemeentebelang doch hij eischt gelijk recht, voofr 'beide scholen. Hij stelt zich voor, de Bijz. school te verbouwen, zóó dat het gym- nastieklokaal, leslokaal wordt aan de O.LJS. een lokaal aan te bouwen en een ander gymnas tieklokaal op gelijken afstand der beide scholen. Indien er toch iets moet gebeuren, dan masr de eene partij niet in gunstiger positie komen,~3an de anderen. Hij hoopt, met volle kracht mede te werken, dat gelijk recht geschiedt, en voor al, laat de gemeente baas blijven in éigen huis. (Applaus-). Meerdere leden verklaren zich voor deze idee. De heer M. Zeegers acht het thans bestaande gemeentelokaal een nuttelooze zaak, niemand bij na, heeft er nut van, het dient het algemeen be lang niet, welnu, laat men het verbouwen tot leslokaal van de Bijz. school, dan geeft het ten minste misschien nog nuttig effect, en blijft ieder baas in eigen huis. Algemeen is de vergadering van gevoelen, dat het wenschelijk en alleszins billijk zou zijn, in deze zaak meteen verandering te brengen. Verschillende feiten, welke dit nader illustree ren, worden ter sprake gebracht. De voorz. zou het zeer op prijs stellen, indien de heer v. Kampen, hier aanwezig, als wethouder zijn aandacht eens wilde wijden aan 'het uitwer ken van nadere plannen, in den geeist, zooals thans op deze vergadering duidelijk tot uit mg is gekomen. Hij toch, is naar zijn meening de aangewezen man in deze kwestie van gemeente belang. De heer v. Rampen wenscht geen "toezegging te doen inzake verbouw gymnastiek-lokaal technische bezwaren gelden hier ookhij houdt zich aan het oordeel van deskundigen. Bo vendien is men bij het bouwen gebonden aan voorschriften van den Rijksarchitect. Hij wenscht zijn stem niet te geven aan een voorsvtel tot het I verprutsen van een lokaal, dat zooveel geld i heeft gekost. Wel gevoelt hij veel voor het aan- bouwen van een leslokaal aan heide scholen. Mocht dan latex blijken, dat een gymnastiek lokaal óók voor de O.LjS. noodzakelijk mocht zijn, welnu, dan kunnen er altijd nog maatregelen genomen worden. 'Indien er thans gelijktijdig aan béide scholen een lokaal wordt aangebouwd, geeft dit kostenbesparing, zoodat niemand hier tegen zal kunnen zijn. "De heer C. Kloosterboer 'is van óbtdeel, dat hiermede de onbillijkheid van het gymnastiek lokaal niet wordt opgeheven, hij spreekt zijn vertrouwen uit in de houding der hier aanwezige raadsleden. De heer Snel meent, dat binnen afzienbaren tijd, het bestaande gemeentelokaal toch te klein zal blijken. En bovendien 3taat het, als gemeen schappelijk gymnastieklokaal voor 'beide scholen niet op de juiste plaats. Dte heer C. Kloosterboer meent dat de zaak thane voldoende is besproken, hij vertrouwt, dat de aanwezige raadsleden zullen weten te handelen in den geest, welke thans tot uiting is gekomen. De Voorz. meent, dat deze vergadering thans niet vérder behoeft te gaan, 'besluiten kunnen wij niet 'nemen, de leden van den Raad hebben de beslissing in handen, en hij is ovtertuigd, dat deze kwestie op alleszins billijke wijze tót op- lassing zal worden gebracht. Met dank voor de groote "belangstelling, wordt de vergadering! gesloten. Deze tuinbouw vereeniging vergaderde gister avond 7 uur ten lokale van den heer J. de Bak ker, alhier. De voorz., de heer G .Barten, opent de ver gadering en zegt dat het niet dikwijls gebeurt dat men op een gewone ledenvergadering zooveel leden aanwezig heeft. Spr. wijst op de belang rijkheid van de agenda. Toen we "voor 1914 de zaakjes van markt en spoor voor elkaar zetten, haalden velen de schouders op en vreesden een strop, maar zeker hadden we niet verwacht dat' de markt zoozou bloeien, en een markt zou wor den van 200'n groote beteekenis. Op onze agen da komt voor het overkappen van alle water bij de markt, welk punt straks zal worden behan- ded. Ik feliciteer de vereeniging „Tuinbouwbe- lang" en alle andere aangesloten vereenigingen met den bloei onzer markt een markt die ten volle reden van bestaan heeft.en misschien in de toekomst nog grooter zal worden. Na een welkom te hebben toegeroepen aan leden en Pers, den wensch daarbij voegende dat. de besprekingen zakelijk mogen zijn, verklaart hij de vergadering voor geopend, waarna door den heer J. Kliffen, Secretaris der Vereen., de notulen voor "de jaarvergadering worden gelezen en onder dank aan den samensteller wonden goed gekeurd. I. Dit voorstel betreft de algeheele overkap ping van het water bij de markt tot berging van de vaartuigen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1