NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier De No 55 Donderdag 10 Mei 1928 87e Jaargang HET WITTE KRUIS Sproeten komen vroeg in INTERC. TELEPHOOM 52 LAXfilDUKEft Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedact.-Uitg. J. 11. KEIZEK - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote lettere naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Vergadering op Maandag 7 Mei van het Bestuur der Langedijker Groenteveiling. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, Burgemeester Slot opent met een welkom1, waarna de notulen werden gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld en geteekend. !De keuringslijsten van Maart en April, welke resp. 14 en 1 keuringen bevatte, ontlokten geen pp- of aanmerkingen. Alleen werd gevraagd wat er gebeurt met kool, welke voor „bok" afgekeurd is. Medegedeeld werd, dat die kool uitgezocht moet worden en dan kan men ze weer presenteeren, doch ten eerste moe4 er 20 pCt. boete betaald worden van de gemaakte som en ten tweede heeft de kooper het recht andere kool daarvoor in de plaats te koopen, terwijl het meerdere wat die kool kost ook voor rekening van den tuinder komt, (welke de „bokken"-kool heeft verkocht. Uit het' rapport van het betaalkantoor bleek, dat er in de maand Maart geveild was voor een bedrag van f 628.278.24, waarvan voor Broek op Langendijk f 148.546.62, St. Pancras f 100.041.77, Sint Pancras R. K. f 7896.04, Zuidscharwoude f 100.001.66, Zuidscharwoude R.K. f 10.710.70, Koe dijk 1130.946.13, Heerhugowaard f29.758.26, Reer- hugowaard R. K. f 41.053.42, Ursem f7136.96, Her.sbroek f1610.15, De Schermeer f 24.481.89, Oterleek f 2.108.28, Diversen f 14.026.36. In de maand April is geveild voor een bedrag van f 107.081.61,waarvan voor Broek op Langen dijk f 18.300.94, Sint Pancras f 13.276.26, Sint Pan cras R. K. f1518.49, Zuidscharwoude f 21.950.62, Zuidscharwoude R.K. f2476.26, Koedijk f 28.024.02, Heerhugowaard f 4067.60, Heerhugowaard R. K. f8724.76, Hensbroek f523.82, de Schermeer f6343.17, Diversen f1015.39. Hiermede is het seizoen afgeloopen, waarvan de geheele opbrengst is geweest f4.184.976,77. Schrijven ingekomen van de vereeniging „De Koophandel," waarin vermeld, ten eerste: dat hét verzoek om voortaan op het straatje te wegen, toegestaan is en dat de leider der transportrbeiders dienaangaande reeds orders heeft ontvangen. In de ze werd dank gezegd voor de goede medewerking. Ten tweede werd onder de aandacht gebrachf, dat het heel veel voorkomt, dat de aanvoerders het kwantum niet hebben, wat op het veilingsbordje vermeld was. Dit is voor den handel zeer lastig,'zoo- dai verzocht werd daarin verbeteringte brengen Het bestuur is het hier geheel mee eens en wil dan ook zooveel mogelijk zijne medewerking ver- leenen. Het wil dit trachten te bereiken doordat iéder bestuurslid het in zijn vereeniging zal be spreken, terwijl e rtevens aan de veiling ook be kendheid aan gegeven zal worden. Het is >zeer noodzakelijk dat ieder weet hoe zwaar zijn kool is en dat hij ook weet het getal in. zijn schuit. Het is een voorwaarde dat ieder precies in zijn schuit heeft wat op zijn veilingsbordje is aange geven. Mocht het blijken, dat toch door deze aanbeveling het niet voldoende wordt uitgevoerd, dan zal er een strafbepaling voor gemaakt moeten worden. Doch gehoopt werd dat de aanvoerders hieraan hun volle aandacht zullen schenken. Ten derde werd door Koophandel verzocht, om de bepaling, dat de motorschuit om uur ter plaatse in lading moet zijn, te veranderen in 3 uur. Over het algemeen werd hiervoor weinig gevoeld, daar er toch al zoolang gewacht moet worden aan de schuit. Toch werd tenslotte' besloten om op het voorstel van 3 uur in te gaan, met dien verstande, dat na dien tijd onherroepelijk' f 5.overleggeld door den kooper betaald moet worden. Ten overvloede werd nog medegedeeld, dat het dus thans zoo is, dat als het 3 uur is en de motorschuit is er nog niet, elke tuinder die daarop wacht, hetzij dat hij blijft om zijn producten te lossen, hetzij dat hij naar huis gaat, f 5.overleggeld ontvangt van den kooper. Een aanbeveling was ingekomen voor bestrij ding van de gewone aardappelziekte „Pota" te gebruiken. Het bestrijden der ziekte werd terdege aanbevolen. Ieder jaar treedt deze ziekte in meer dere of mindere mate op en het is en voor tuinder en voor koopman een groote schadepost. Daarom is het zeer noodzakelijk om middelen te gebruiken j ter voorkoming dezer ziekte. Voor diegenen, welke Bordeauxsche pap te lastig vinden is „Pota' ten zeerste aan te bevelen, daar dit middel ook goede j resultaten heeft opgeleverd. Door den voorz. werd medegedeeld, dat in ver- I band met het kanalenplan HuigendijkOmval reeds een bespreking is gehouden met den heer 1 Reigersman, hoofdingenieur van den Prov. Wa- tersraat te Haarlem. Verder deelde voorzitter mee, dat de voor- en nadeelen bekeken zijn van het des middags aard appelen veilen. Het ging in hoofdzaak om den Prijs. Onze meening was dat met een vluggen han del de prijs des middags te Bovenkarspel belangr rijk hooger was dan hier. Wij hebben daarvan een 'staat gekregen van den heer Wagenaar (Koophan del)' met de prijzen van de beide veilingen over 39 dagen en dat geeft een verschil van 2 cent per baal in het nadeel van Broek, dus dat is zoo goed als gelijk. Ook de middelprijs welke opgegeven werd door de veilingleiders aan het Centr. Bureau, komen daarmee «vereen, zoodat het argument van prijsverschil geheel vervallen is. Daar er aan het i middagveilen nogal eenige moeilijkheden verbonden, j zijn, stelt het bestuur voor om het te laten zooals j het is. Na een kleine bespreking kan ieder zich I "hiermede vereenigen. j Door den secretaris werd mededeeling gedaan, dat de huur der bascules f 388.80 heeft bedragen, j Verder werd door spr. medegedeeld dat er eenige 1 moeite gedaan is om ook hier de vroege kaspro- j ducten te veilen. Het bleek, dat er nog niet veel producten waren en daar er nogal eenige voorbe reiding voor noodig was, is het dit voorjaar niet aangepakt. Het is de bedoeling om in' den komen den winter alle maatregelen te treffen, dat wij het volgend voorjaar klaar zijn om hier die produc ten te kunnen veilen. De vergadering acht het zeer gewenscht, dat de veiling hiervoor ingericht wordt, daar de tuinders het liefst op hun eigen veiling blijven, omreden dit gemakkelijker en veel goedkooper is. Deze zaak is op de vergadering van Koophandel ter sprake gebracht en ook de handelaren achten het gewenscht dat de producten hier geveild worden. De heer Wagenaar (Koophandel) zou daar te vens aan willen verbinden, dat ook de rabarber geveild werd. Thans wordt dit product steeds pit de hand verkocht, hetwelk is gekomen, omdat er zoo weinig was, doch nu komt er elk jaar meer, zoodat het zeker wel de moeite is oin ook dit pro duct te veilen. Het bestuur acht het gewenscht) en zal de mogelijkheid onderzoeken op welke ma nier dat product geveild zal worden. Verder deelt de secretaris mee, dat er een ver zoek is ingekomen van Wageningen om koolplantem welke last hebben van knolvoet (knoppen.) Spr. vraagt of er ook iemand is die daarvoor kan zor gen, daar ze aan den Langendijk niet te krijgen zijn. Hiernaar zal worden uitgezien. Bij de rondvraag zegt de heer Muller, dat de schoeiing aan het spoor zoodanig is, dat het vaak gebeurt ,dat de kool beschadigd wordt. Spr. vraagt of daarin ook verbetering aangebracht kan wor den, door er bijv. een plank langs te doen. Zal onderzocht worden, terwijl dan een verzoek aan de Maatschappij wordt gericht. De heer Bekker (Koophandel) zegt, dat het nog al eens voorkomt, dat de kool voor in de schuit lichter is dan achter, wat toch niet behoort Ten eerste beloopt men de kans dat men het gewicht biet heeft en ten tweede is de kwaliteit ook meestal minder. Geantwoord wordt, dat af en toe van vooraf gelost moet worden, doch als de kwaliteit er minder wordt, is dit een zaak voor den keurmees ter. De heer Wagenaar (Koophandel) zegt, dat de sorteering van de breekpeen hier best is, doch van de kleine blijft er nog wel wat te wenschen over. Daar de kleine peen, thans zooals de sorteering is vastgesteld, een heel goed en mooi handelsarti kel is, is het zeer gewenscht dat ook die goed ge sorteerd worden, dan zal dat terdege in den prijs uitgedrukt worden. Hieraan zal de noodige aandacht worden ge schonken. Verder zegt de heer Wagenaar dat de uitvoer van aardappelen naar België nog weer verscherpt is, en dat er ook een verklaring moet zijn over wratziekte. Spr. zou het zeer gewenscht achten, wanneer dit op één biljet kon, voor de gemakkelijke uitvoering. Dit zal gevraagd worden aan Wagenin gen. Hierna sluiting. De afdeeling Langedijk van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" vergaderde Dins dagavond half acht in „Concordia" te Nrd.scharv woude. Opgekomen waren 40 leden. Na opening door den voorz., Dr. J. G. Voge lenzang, met welkom aan de vele opgekomenen, spreekt hij eenige woorden ter nagedachtenis van wijlen den heer P. Berkhout. Spr. zegt dat de heer Berkhout altijd getoond heeft zeer veel belang te stellen in het werken van het „Witte Kruis." Be halve bestuurslid, en kortelings secretaris, was hij ook lid van de Commissie van Beheer. Steed? heeft hij het 'Bestuur met raad en daad bijgestaan. Het is hier dan ook mede de plaats zijn nagedach tenis te. eeren Bij zijn ter-aarde-bestelling is de afd. vertegenwoordigd geworden door Ds. Staal Spr. eindigt met zijn overtuiging uit te spreken dat men den overledene steeds in dankbare her innering zal blijven gedenken. De notulen, hierna door den loco-Secret., Ds. Staal gelezen, worden onder dank goedgekeurd, en geteekend. ■Dan zegt voorz., gaan wij over tot de bestuurs verkiezing. In de eerste plaats moet worden voor zien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Berkhout, en in de tweede plaats zal voor Oudkaispel een bestuurslid moeten wor den gekozen, daar ik als voorz. en als bestuurslid mijn ontslag neem. De heer H. Hart waagt een poging tot behoud >van den voorz. voor de afdeeling, en vraagt te- 'veras welke redenen aanleiding hebben gegeven tot het nemen van dit besluit. De voorz. antwoordt, dat hij zijn overwegingen aan het bestuur heeft bekend gemaakt, en voegt hierbij dat zijn besluit onveranderd vast staat. De heer P. Zeeman betreurt het, dat daardoor het:>bestuur geen geneesheer meer inzijn midden zal beoben. Hierop wordt geantwoord, dat de doktoren aan den Langendijk adviseerende leden zijn, waarop de heer Zeeman als zijn meening te kennen geeft, hen liever als officieel bestuurslid in de afdeeling te hebben. Daarbij stelt hij tevens de vraag, of mis schien, nu voor Zuidscharwoude een bestuursl'd moet worden gekozen, Dr. Hoekstra bereid ge vonden zou kunnen worden een dergelijke benoe ming te aanvaarden. Als de voorz. ontkennend het hoofd schudt, spreekt de heer Zeeman den wensch uit dat men steeds op daadwerkelijken steui van den aftreden den voorzitter zal mogen rekenen. Overgegaan wordt tot verkiezing van een be stuurslid voor Oudkarspel. E(e eerste vrije stemming, waarbij de stemmen over een zestal personen verdeeld waren, levert geen resultaat op, zoodat een «tweede vrije stem - ming wordt gehouden, waarvan de uitslag >s: H. Hart M2. 14, E. Zaagmaji 112, J. Keizei 9 en Bur gemeester Wijnveldt 5 stemmen. Een herstemming tusschen de heeren Hart en Zaagman geeft als einduitslag, dat de heer Har> met 22 stemmen wordt gekozen, tegen 17 stem men op den heer Zaagman en 1 blanco. Op de vraag van den voorz. verklaart de heer Hart ziin benoeming te aanvaarden. Bij de nu volgende verkiezing, ter voorziening in de vacature voor de gemeente Zuidscharwoude, geeft de eerste stemming tot resultaat: C. de Boer Wz. 4, J. du Burck 18, P. Zeeman 10, S. de Boer Kz. 6, Mammen 1, Dr. Hoek stra 1 stem. De tweede vrije stemming geeft tot uitslag: C. de Boer Wz. 3 J. du Burck 18, S. de Boer Kz- f- en P. Zeeman 12 stemmen. De gehouden herstemming tusschen de heeren P. Zeeman geeft als eindresultaat dat de heer P. Zeeman met 19 stemmen wordt gekozen, tegen 18 op -den heer du Burck en 3 blanco. Op de vraag van den voorz. antwoordt de heer Zeeman deze benoeming te aanvaarden, niet heb bende kunnen denken, dat hij de opvolger zou zijn van den heer Berkhout. Spr. zegt den door wijlen den heer Berkhout gevolgden weg te zullen inslaan en brengt diegenen dank, die hun stem op hem uitbrachten. Daarna komt in behandeling het punt: het ge- Ven van bestemming aan de gelden, die indertijd door de leden van de wijkverpleging ten behoevte van 2uster Metz zijn afgedragen, maar door de Zuster zijn geweigerd in verband met het beloop van deze zaak. De voorz. zegt dat deze gelden of in de kas van de wijkverpleging kunnen worden gestort of aan de inteekenaren moeten worden gerestitueerd. De beslissing is in deze aan de vergadering. JDe heer Stoop stelt voor deze gelden te resti- tueeren. De gelden zijn indertijd ingezameld voor jle Zuster, deze heeft ze niet aanvaardt, zoodat het geld nu weer moet worden teruggegeven. Spr. meent dat dit niet zooveel werk zal geven. De heer J. Keizer zegt dat de hr. Stoop volko men geijlk heeft, dat de gelden zijn gegeven voor Zuster Metz. Door het nazien van de laatste re kening ben ik in staat geweest te constateereji, dat de Wijkverpleging dit geld niet alleen best kan gebruiken, maar bitter en bitter noodig heeft In de vorigei vergadering is op mijn voorstel beslo ten de bestemming van de gelden een agendapunt te doen zijn voor de volgende vergadering. Er kan dus nu over beslist worden. Een ieder zal het werk van de wijkverpleging natuurlijk waardeeren, en daarom stel ik voor het geld te storten in de kas van de Wijkverpleging, omdat zij, die de hulp eriangen van de Wijkverpleging waar hulp noodig is, het gegeven geld in dubbele mate daardooi zullen terugontvangen. De heer G. Bekker meende voor te stellen het geld uit te keeren aan de armbesturen van den Langendijk, om deze in de gelegenheid te stellen met Kerstmis een kerstgave te kunnen doen aan de armen. Nu echter de zaken zoo staan, kan hij met het voorstel van den heer Keizer meegaan. De heer Paarlberg zou een middenweg willen voorstellen en een advertentie doen plaatsen, waar in bekend wordt gemaakt, dat zij, die het geld terug weraschen te ontvangen, dit kunnen halen tot een bepaalden datum en het daarna vervalt aan de kas van de Wijkverpleging. De heer J. Keizer is het hiermede niet eens. He4 besluit is in de vorige vergadering genomen om ir. de daarop volgende een beslissing te ne men. Nu zijn we daaraan toe, en wanneer het be sluit wordt genomen de gelden aan de Wijkverple ging te geven, zullen zij die niet ter vergadering aanwezig zijn, zich daarbij hebben neer te leggen. Een ieder heeft voldoenden tijd gehad zich te be raden, 'welke bestemming men gewenscht achtte. En wat de advertentie betreft, meent spr., dat in de vorige vergadering de heer Paarlberg ook de gelden wenschte te restitueeren, maar na een uit eenzetting van den Secretaris-Penningmeester over den finantieelen toestand verklaarde verder geen voorstel te zullen doen tot restitueering van 'de gelden. Deze advertentie heeft dus geen waarde. De heer Hart is ook van meening dat de gevers op de hjoogte zijn van de zaak, want van de ve rigc vergadering is toch ook verslag gegeven. Spr. acht deze vergadering competent om een beslis sing te nemen. IDe heer Frielink is van oordeel dat de gelden moeten worden teruggegeven. Nu wordt er mis schien mede beslist door menschen die niets ge geven hebben. En wanneer de Wijkverpleging zoo veel tekort komt, dan zou het wenschelijker zijn dat dit als hoofdelijken omslag over de leden werd 'omgeslagen. De heer J. Keizer zegt, zoo hij zich wel herin nert, het meeste is bijgedragen door Zuidscharwou de eri Noordscharwoude. Wanneer men thans de ze vergadering beziet, zijn de meeste aanwezigen uit Zuid- en Noordscharwoude, zoodat de. vrees, dat menschen zullen beslissen ,die niets hebben gegeven, niet zoo groot behoeft te zijn. Nadat de heer Stoop zijn voorstel heeft inge trokken, wordt het voorstel om de gelden in de ka* van de wijkverpleging te storten, met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. Door den heer Stoop wordt .gevraagd hoever het bestuur gevorderd is met het onderzoek naar eer. verzekering van Koeman en de badvrouw. De voorz antwoordt dat men hiermede nog niet gereed is. Door den heer J. Kuiper wordt de vraag ge steld: hoe gaat het met het badhuis? •De Secretaris antwoordt: We kunnen tevreden zijn. Het is echter jammer dat er op den Lan gendijk menschen zullen zijn! die bij een keuring door den dokter, te vuil zullen worden bevonden. Watervrees. We verwachten echter een hittegolf. De héér J. Kuiper verwondert er zich over dat de prijs voor 'teen bad zoo hoog staat. Vooral is dit een bezwaar voor een gezin met eenige kinde ren. Spr. zou den prijs op 10 cent willen stellen, omdat hij hierin een middel ziet om zindelijkheid en gezondheid te bevorderen^"*" Df Secretaris antwoordt, dat de prijzen in Alk maar zelfs gedeeltelijk hooger zijn De heer Hart is van meening, dat misschien, zooals zeker de heer Kuiper wenschtf, voor dé kinoeren een speciaal tarief kan worden gemaakt. Wanneer de heer Kuiper deze meening bevestigt, zegt voorz. overweging van deze materie toe. De rondvraag levert verder niets op, maar al vorens tot sluiting wordt overgegaan, wenscht de heer Kramer nog een enkel woord te spreken naar aanleiding van het heengaan va» deu voorzitter. Bestuur en zeker ook de leden zoo zegt hij zullen zeker betreuren, dat door u het besluit is genomen om uw ontslag te nemen. In de laatste bestuursvergadering is hierover breedvoerig ge sproken, maar pogingen om u te behouden móch ten niet baten. De reden waarom dit geschiede moeten wij echter eerbiedigen. Het Witte Kruis is in de vele jaren van uw voorzitterschap, onder uw leiding steeds in bloei toegenomen en in een gunstige positie igtekomen. Een hartelijk woord van dank mag dan ook zeker worden gesproken voor al hetgeen door u in het belang van de afd. is gedaan. Voor de opvolgers van u en den seereta- ris zal het zeker een moeilijke taak zijn de zaken te doen rollen zooals dat tot heden gegaan is. Wij kunnen dan ook niet anders dan uw heengaan ten zeerste betreuren. Maar daarbij hopen we te- veras, dat we steeds uw hulp en bijstand mogen erlangen, waar ons dat gewenscht voorkomt en verder dat wij u steeds op onze bestuurs- en le denvergaderingen aanwezig mogen zien, om uw adviezen over verschillende zaken te mogen ont vangen. Dat het Witte Kruis steeds, is het niet on der uw directe, dan toch indirecte leiding, zal blijven bloeien en dat door u zal worden gewaakt dat de afd. op peil wordt gehouden en geen ach teruitgang zal vallen te constateeren. Jammer vind ook ik het, dat nu niet een der geneeskundigen meer in het bestuur z it, omdat hun adviezen in verschillende zaken van zoo groote waarde moeten worden geacht. Voor het bestuur en de afdeeling komt een moeilijke tijd om door te maken. Nogmaals wil ik wenschen dat we steeds ,op uw hulp zullen mogen rekenen en u nogmaals namens afdeeling, bestuur en leden, hartelijk dan ken voor al hetgeen dat door u is gedaan. (Appl.) De voorz. dankt den heer Kramer voor de Hvocrden van lof hem' toegezwaaid en de leden voor het applaus als blijk van instemming. Steeds zal hij zich met volle belangstelling aan de be langen van het Witte Kruis blij^pn wijden. Verder dankt hij Ds. Staal voor de bereidwil ligheid om als loco-secretaris te willen fungeeren en vertrouwt dat hij den nieuwen secretaris zal willen bijstaan waar hulp gevraagd wordt. Wanneer nog aan de afgevaardigden mandaSt wordt verleend, op de aftredende caradidaten var. het hoofdbestuur te stemmen, wordt deze ver gadering onder dankzegging gesloten. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1