Rechtzaken VOOR BEN POLITIERECHTER Zitting van "Maandag 7 Mei. Ontö<Tekcnl>aar verklaard. De landlooper Simon P. uit den Helder, sedert éenige maanden in voorarrest als verdacht van zonder bestaansmiddelen te hebben rondgezwor ven, werd heden na ingewonnen psychatrisch advies, ontslagen van alle rechtsvervolging en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht ge last voor den tijd van ten hoogstte 1 jaar. De ontoerekenbaar vèrklaarde ziwerver had lie ver naar Schiedam gewild, waar hij volgens zijn belweren nog een goed gesitueerd boeremeisje in reserve heeft, doch lieve koekjes worden door den politierechter niet gebakken. Minder aangename conversatie. Een stoker, met name Hamminga, kwam op 10 Maart to den Oever op Wieringen van het café van Tijsen in contact met een drietal perso nen, aangeduid als de lange, de dikke en de korte, die hem al zeer onaangenaam bejegenden. Zonder eenige aanleiding te hebben gegeven, werd hij door het edele trio eendrachtig afgerost, waar bij ook van een stoel en een bierfleschje gebruik werd gemaakt. Ten slotte werd hij half versuft door de 3 geweldenaars de cafédeur uitgekegeldi. Ter zake mishandeling in vereeniging werd heden aan H. K. en 'C. D. ieder f30, boete of 30 dagen en aan D. K„ die reeds meer strafbaars uitrichtte f40 boete of .40 dagen opgelegd. Een gevoelige waarschuwing. De vrachtrijder braudstoffenhandelaar Gerrit K. te Sijbekarspel, die 25 kazen achterover druk te en omtrent wien het reclasseeringsrapport niet bepaald flatteerend luidde, is er met f 60 boete of 60 dagen afgekomen- De officier had hem liever 'n maand de petoet ingedrukt, doch de politierechter verwacht, dat die 60 pop boete hem wel zal leeren, in 't vervolg zijn handen thuis te houden. 'n Onplezierig® logé- De volkslogementhouder Goosens te Helder had omtrent 25 Febr. zekeren W. H. M. als betalend loge, 'n heerschap, die meer over scheen te heb ben voor keelsmering, dan om zijn logements.- 3chulden te voldoen, weshalve de hotelier hem het gat van de deur wees.. Aan dezen wenk wer d niet voldaan, waarop een worsteling ontstond en de óngewenschte gast een mes trok, waarmode des kasteleins overall stuk werd gesneden. De logementhouder zocht nu zijn troost bij de po litie, die den man uit het logement haalde en inrekende. Hij werd thans bij verstek veroor deeld wegens „zaakbeschadiging" voor «enig ander feit kon de officier hem er niet indraaien tot 1 maand gevangenisstraf. Geen war voor zijn geld. De kaasmaker J. de M., te Texel stond te recht wegens verduistering van een oud eu sme rig ketelpak teu nadeele van de zuivelfabriek „De Hoop" waar hij destijds in betrekking was. Hij1 had dit pak geleend toen hij een motorrij- twiel moest schoonmaken, maar met teruggeven zoo weinig haast gemaakt, dat de politie het per 3aldo in beslag kwam nemen. De kaasmaker Werd veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen,, 'n bedrag waarvoor hij o.i. wel een wat chiquer pakje had kunnen "koopen. t Heibel in het woon wagen park. Het Alkmaarsche woonwagenkamp werd op 28 Maart in opschudding gebracht door een felle familieheibel, waarbij de 18-jarige Auke Koel man van zijn stiefbroeder Marinus v. d. V. 'n mep op zijn hoofd kreeg met een hard voor werp, 'n steen of 'n stuk ijzer, waardoor hij! bloedend werd verwond. De hardhandige stiefbroeder stond heden te recht en poogde onder veel woorden en gesticula ties aan te toonen, dat hij de aangevallene was geweest en zich noodzakelijk had moeten ver dedigen. De gegtuigCnverklaringen waren echter over 't algemeen genomen, zóó in zijn nadeel, dat veroordeeliïig tot f10 boete of 10 dagen, zijn rechtmatig deel werd. 'n Rare pias- De schilder Joh. B. te Anna Paulowna is niet alleen een groot liefhebber van pappen en nat houden, doch schijnt ook bij voorkeur te willen verschijnen op plaatsen, waar hij niet gerechtigd is te komen en geduld Wordt zoo maakt hij zich bij voortduring schuldig aan huisvredebreuk en moest ook nu weer terecht staan, omdat hij in beschonken toestand binnen gedrongen was in de woning van zekeren heer Kossen aldaar, zich niet op diens herhaalde vordering had verwijaerdj. De officier vorderde met het oog op het on deugdzame gedrag van verdachte 1 maana ge vangenisstraf, doch de Politierechter, in aan merking nemende, dat meneer er goed bij zit, legde f 60 boete of 2 maanden hechtenis op. Oud em grijs is nog njet Wüjs. Jacob B., 'n ziekelijk uitziend en zeer stuntelig mannetje van 73 jaar, te Oudkarspel woonach tig, waar hij door den steun van zijn kinderen, staat en gemeente in het leven wordt gehouden, blijkt nog een zeer lastige en pietluttige oude heer te zijn. Hij ligt met iedereen overhoop en ook irfet zijn buurman Arie Eecen, die hij op 2 April voor 'n „lilleke dief" heeft uitgemaakt. De 'oude man stond of liever zat, want staan kan hij niet best meer, voor dit feit terecht en had 'weer allemans praats. Het was dan ook voor namelijk met het oog op zijn ouderdom, ziekelij- ken toestand en financieel onvermogen, dat hij slechts tot f 5 boete of 5 dagen werd veroordeeld. Een gemaene kwajongensstreek. Leonardus K. en Cornelis Zi„ 'n paar boeren- mestsorteerders van 2223 jaar uit Akersloot, hadden zich op 2 April .de akelige aardigheid ge- permiteerd Grietje de Boer, 'n net 16-jarig dienst meisje, 'n ongeteekende en hoogst ergeTlijke brief kaart toe te zenden. Zeer terecht gevoélde adres sante zich beleedigd en diende zij een aanklacht in. Het gelukte de politie de wandaders op te sporen en 'heden stonden zij behoorlijk terecht, kregen een geweldige reprimande en 'ieder f25 boete of 25 dagen, zoodat hen de lu3t dergelijke onsmakelijke epistels te zenden aan een meisje, dat zij alleen 'bij name kenden, hen wel vergaan zal zijn.- Ong^wmsehte krachtpatserij en vernielzucht. De heer Harry A., 'n Heldersche glazenwas- scher, die ér buiten zijn ambtsbezigheden bij zonder delicaat uit ziet, verscheen heden voor den politierechter als verdachte, keurig gekleed in een grijs zomerpak, 'n fijn pochetje in 'zijn cobertborstzakje om zich te verantwoorden voor het feit, dat hij zich in den nacht van 24 op 25 Maart, een kast, gevuld met antieke koperen voorwerpen, welke kist was geplaatst op den stoep van 'den muziekhandelaar Polak zou heb ben beschadigd, volgens ooggetuigen zou hij op die kist ësn soort' charleston hebben gedanst, haar hebben opgepakt en "tegen e?n muur hebben geworpen, waardoor de inhoud werd beschadigd!. Mister Harry verdedigde zich krachtig met woord en gebaar en verklaarde pertinent dat hij de bewuste kist zelfs uiet had aangeraakt, doch tegen de drie getuigen kon hij niet opboksen, zoo dat ook hier "het schuldig werd uitgesproken en de sjieke glazenrwasscher veroordeeld werd tot f20 boete of 10 dagen. 'n Complimentje met een harde visschersknuisl. De bejaarde visscher Willem Smit te Helder had het ongenoegen opgewekt van den visschers- knecht Hessel B., die meende te moeten veron derstellen, dat Smit 'hem niet als varensgezel beliefde en aan zijn toorn uiting gaf, door ouie Willemhaas met zijn grove vuist in het gelaat te stompen. De Pol.-Rechber waardeerde dezen boksamateur allerminst en veroordeelde hem tot f 20 boete b'f 20 dagen. Was al te gauw aangebrand. De slager Arie M. te Bergen werd op 5 April vreeselijk verstoord op den postlooper F. Hops, die in den winkel een postkwitantie overreikte aan de juffrouw in plaats van aan den patroon. De slager beschouwde zulks een verwaarloozing van zijn waardigheid al3 gezinshoofd en kwa lificeerde den postbode als een „onbeschofte ke rel" en had heden de gevolgen van de onvoorzich tige uitlating te dragen in den vorm van f15 boete of 15 dagen wegens heleediging. Raiak niet aan den dienaar des gezags! Zekere heer Willem K., te Enkhuizen, die zich op 8 April bevond in een toestand van alco- holversuffing, dewelke de politie aanleiding gaf hem tot eigen veiligheid onverwijld op te bergen, gaf blijken 'van z'ijn óndankbaarheid voor de betoonde attentie, door den agent Marskamp op zijn gezicht te slaan, 'n Manipulatie, .die hem heden met f 25 boete of 25 dagen werd ingepe perd. Het 7e gebod niet in acht genomen. De 39-jarige arbeider Willem de H., te Enk- huizen, had zich ook niet als een behoorlijk staatsburger getoond door in Oct. '27 'n rijwiel, door zekeren heer Snel tegen een voorgevel van een café geplaatst, in de wacht te sleepen, het karetje over te lakken en zelf in gebruik te nemen. Toen in de maand April echter de eige naar in de reparatiewerkplaats van een rijwiel handelaar zijn eigendom weer terug zag, raakte Willem in de verknijping en het gevolg was dat hij nu terecht stond wegens wederrechtelijke toe- eigening van een gevonden voorwerp, want ver dachte had steeds diefstal ontkend en 'beweerde het rijwiel onbeheerd te hebben gevonden en hij had er heelemaal niet aan 'gedacht zijn vondst aan het politiebureau te melden. In aanmerking genomen den ernst van het misdrijf, kwam hij er heden nog bijzonder genadevol af, daar hij slechts tot f 20 boete of 20 dagen werd veroor deeld. GauW 'n schop zand »r over. De 24-jarige 'opperman Jan v. W. fe Alkmaar stond terecht voor een feit dat nader wordt aangeduid in art. 239 wetb. v. strafrecht. Hoe het hem voor den politierechter verging kan niet worden medegedeeld, daar de zaak, als heb bende een geurtje, met gesloten deuren werd be handeld. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige strafkamer. Zitting van 8 Mei. Uitspraken 24 April. C. P. B. Harencarspel, mishandeling (verzet- zaak, vrijgesproken. Jb. de G. voorw. straf omzetting gelast. Joh. M., Limmen, Hooger beroepzaak, nader onderzoek op 5 Juli. A. Sontveld, Egmond binnen, als voren, vonnis bevestigd. M. W. J„ Helder als voren, hooger beroep niet ontvankelijk. J. M., Uitgeest, als voren, f20 boete of 20 d. Corn. 'B., Schagen, verduistering, vrijgespro ken. Dirk iH., Bnkhuizen, (ged.) diefstal, 6 maan den met aftrek 2 maanden. Salomon S-, Amsterdam, aanranding f 50 boe te of 50 dagen. Een weidftsehaap ingepikt. Twee «enigszins aan lager wal geraakte N.H. plattelanders, Piet K„ voormalig autobusrijder thaiis wonende te Wijdswormer, M. C. uit de Beemster, hadden den treurigen moed, geïnspi reerd door 'n flinke dosis alcoholische vloeistof, om .in den nacht van '9 op 10 Febr., toen zij op een .kettenkar gezeten, door Berkhout sukkelden, een in de wei grazend schaap, eigendom van den landbouwer Sehuitemaker weg te halen en mee te nemen naar het land van M. O. Ze bicven niet lang in het genot van deze woldragers. Want reeds eenige dagen daarna kon Schuite'ma- ker door "bemiddeling van de politie weer In 't bezit van zijn eigendom worden gesteld. De heeren K. en C. werden omtrent dezen diefstal duchtig aan den tand gevoeld door den Rechtercommissaris, want de Nederlandsche straf wet maakt met diefstal van vee uit de weide lang geen pretje, daar ep„dit feit een 'maximum van 6 jaar gevangenisstraf is gesteld. Zij ston den lieden dan ook terecht en schenen door hun latere gedragingen ook de kans op een voorw. straf al vrijwel verspeeld te hebben. Het rap port luidde vooral wet. M. betreft, ver van gun stig, zoodat de officier niet anders meende te kunnen doen dan tegen M. 7 en tegen Piet 5 maanden gevangenisstraf te vorderen. Mr. Smal en mr. Z,eeger= verdedigers van de twee echapenlinkers, deden hun best nog iets van hun pleidooi te maken, nu hun cliënten door hun minder tactische gedragingen, hen zelf de wapens uit de hand hadden geslagen. Mr. Smal opperde de wenschelijkheid van nog een nader onderzoek met betrekking tot M. en mr. Zeegers tëenschte voor Piet een vobrw. straf, met desnoods zeer strenge bijzóndere voorwaar den. A js. week uitspraak. De strijd am de radiogolven. Nu we bij water-vloedhitte en permanente gol ven ook nog radiogolven hebben gekregen, is het terrein voor het maken van ruzie door de men- scheri, nog wat meer uitgebreid. Heden toch stond teiecht Gerrit Jan P., 'n Rijksverpleger te Medemblik, die de vrijheid had genomen een radiodraai door zijn buurman G., die een distributie-centrale heeft aangelegd, over zijn dak had gespannen, door te snijden, daar hij van dezen aanleg hinder had in'zijn eigen toestel. De radiodistributeur trad op als ge tuige en vorderde f 15 schadevergoeding. De offi cier was van meening dat de verdachte van die draad af ftai moeten blijven en vorderde f 5 boete of 5 dagen. Met belangstelling zien we de beslissing der rechtbank in deze hyper moderne Aetherheibel tegemoet! Piet, Piet, Piot, je hebt ét Water bij gedaan ik heb je met de emmers naar de pomp zien gaan. De landbouwer P. J. L. te Blokker, niet min der dan 4 maal gesnapt wegens vervoer van met water verdunde volle melk, werd door den kan- tonreenter te Hoorn, mede op grond van zijn in dit opzicht niet al te gunstige reputatie, veroordeeld tot 4 maal 7 dagen hechtenis. Hij was van ditvonnis in hooger beroep gekomen, maar de- beslissing is nog niet genomen, daar op 5 Juli nog als getuige 'zal worden gehoord de scheikundige Dr. Kruiheer. Mij dunkt ze moes ten er maar 4 maal 500 piek van maken, dat is dan een aardige bijdrage voor de pas aange legde electrifieatie van het rechtjsgebouw. Wat zal 't zijn: dood» vogelhuid of kunst gewrocht. De beroemde dierenopzetter en vogelpraeparu- teur "Willem E., .uit Zwolle, door den kanton rechter veroordeeld wegens overtreding der vogel- wet, had zich natuurlijk niet bij dit' vonnis neergelegd en legde' nu zijn bezwaren in de ge zalfde handen der meervoudige strafkamer. Het voornaamste verweer van 'den veroordeel de is, dat zijn praeparaten geen huiden zijn maar een geheel .daarvan afgescheiden productie. Hij is dan ook van oordeel, dat hij, die zelf een groeten s.toot heeft gegeven tot de totstand koming der wet tot bescherming der nuttigt vogel3, ten onrechte veroordeeld is. De officier vorderde bevestiging van "het von nis, waarbij de heer E. tot 15 boete of 5 dagen is veroordeeld, waarop appellant repliceerde, dat- hij met een eventueele veroordeeling 'geen ge noegen zal nemen. En de officier natuurlijk nie4 met vrijspraak, das stimmt. Schep vreugde in 't leven, zoolang het lampje schijnt. De heer 'Antoon 'de M., 'n bewoner van het Ooijevaarsnest onder Oudorp, die volgens de auto riteiten er 'n clandestiene dranktempel met bij- behoorende vermakelijkheden op na houdt en veroordeeld werd tot 2 maal 50 gulden boete, was ook van dit vonnis in hooger beroep ge komen. Hij beweert met bewonderenswaardige vasthoudendheid, dat hij er geen heilig huisje op na houdt, doch aan afleiding zoekende zielen gezellige avondjes geeft. Er wordt dan èen glaas je gedronken en 'n kaartje gelegd en de kosten worden onderling gedragen. Sinds wanneer is uit verboden? Deze gezellige avondjes hebben echter op bij zondere wijze de aandacht getrokken der po litie en ook de buren schijnen er niet hijzonder mèe ingenomen te zijn. "Wat er echter wan aan is, de behandelnig kwam heden niet tot een resul taat, daar een onmisbare getuige ontbrak, zoo dat de voortzetting is bepaald op 5 Juli. Kapers uit Mokum »p de kust. De heer Willem Helder, stoffeerder te Hel-, der had op een dag in April een geanimeerde con versatie met een tweetal ontzettend zwaar ge kuifde vreemde heeren, die hem belangstellend naar zijn vakaangelegenheden en metfeen zoo'n beetje iu zijn werkplaats op de westgracht rond neusden. Den volgenden dag miste de heer Hel der verschillende rollen leerdoek en trijp en bleek het dat dien nacht inbrekers een ongewenscht bezoek aan net magazijn hadden gebracht. De politie werd direct in kennis gesteld met dit feit en was zoo gelukkig, twee jonge mannen, die op 't punt stonden met den trein te vertrek ken, aan te honden, terwijl zij bleken in het bezit te zijn van het gestolene. De aangehoudenen waren de gekuifde heeren, die zoo prettig met mijnheer Helder hadden gepraat en op wie diens verdenking ook direct was gevallen. De eerste was dan de 23-jarige autogeenlasser Corn.. V en no. 2 de 32-jarige timmerman, Wil helm P., allebei recidivisten, die zich met be hulp van valsche sleutels toegang tot het ma gazijn van den heer Helder hadden verschaft. Ze Werden natuurlijk onverwijld ingerekend en ston den heden terecht. Aan Wilhelm wa3 boven dien nag ten laste gelegd diefstal van een rij- Wiel, eigendom van den heer Jan Poré. De heeren verdachten weiden bevonden in 't bezit fe zijd van een kouïécUeetie valsedw sleutels en andere hulpmiddelen voor heeren inbrekers. De officier, lettende op het kapitale strafregister vorderde voor no. 1 één jaar en 6 maanden en voor die zwei te im bunde 2 jaar en 6 maanden gevangenis. Mr. de HaSs, verdediger, pleitte clementie, voor- j namelijk voor tweeden verdachte, dien hij een bijzonder gezelligen kerel scheen te vinden. Een onverkwikkelijke zaak. I Na de pauze maakte een charmante gelorg- netleerde. zwartgelakte «n kanariegeel gemantel- de dame haar opwachting aan de meervoudig» strafkamer, uiterst galant begeleid door twee I rijksveldwachters, die haar met de nooiige plicht- j plegingen uit haar boudoir in hotel „La Fêv? I Brun" (diners a la carte douziem Heures) al- •waar zij haar intrek had genomen, naar de straf- 1 zitting hadden gevoerd om terecht te staan als j verdacht van misdrijf bedoeld in art. 251 bis i iwetb. v. strafrecht, meermalen gepleegd, j Als verdediger van deze dame, die opgaf te zijn Etje F., echtgenoote M. B. te Hoorn, fun geerde Mr. Dwars, advocaat aldaar. Om begrijpelijke redenen werd deze zaak, waar bij gelukkig geen duivenhok gebruikt had be- I hoeven te worden, met gesloten deuren behandel! en kunnen "wij omtrent het verloop alleen nog ntededeelen, dat 1 jaar gevangenis werd gevor- derd. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4