Uit den Omtrek Langs de Straat Veilings-Weekoverzicht gaan van de inschietdeuren ontbrandt tegelijk eon electrisch licht van binnen, waardoor men in den oven kan zien, dat weder gedoofd wordt (wanneer de deur wordt gesloten. De electrische installatie is door den heer Krul aangebracht. De vloer, die automatisch in- en uit wordt ge schoven, kan 480 kadetjes, of 100 stoeten, of 80 roggebrooden bevatten. De oven maakt ze' in een uur gaar. Verder wordt sr nog gewezen op het bezit van auto's en kantoormaeJiines, waaruit mag blij ken ,dat men niet alleen met z'n tijd is meege gaan, maar de aanschaffing .noodzakelijk bleek door den groei der zaak. Als de Heer Rutsen het woord wil nemen, gaat het 'licht uit. Hij vervolgt eöhber, in de duisternis verlicht door het vuur zijner rede. Het geldt ook een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen, waarbij hij1 wijst op .de uit nemende en aangename samenwerking. Toen volgde het sluitingslwoord door den voorz. Wat kon het andere zijn dan een wooiH van dank voor de betoonde belangstelling, een woord van opwekking, om leden te verwerven. In Zuidsohar- woude bestaat nog altijd een zekere terughoudend heid, maar in andere gemeenten, "waar het leien tal grooter is dan in Zuidsahartwoude, kunnen nog veel meer leden worden verworven. Lange- dijk moet daartoe "bewerkt worden, waartoe hij allen opwekt. Wij zijd niet ondankbaar, maar het is nog geen reden om in den bes'taanden toestand bevrediging te vinden en daarbij te berusten. Aan het slot een woord van dank aan de vrouwen en de Pere, en de hamer "viel. Intussöhen iwas het licht weer ontstoken, enlichtte alles weder in vollen glans. Van de gelegenheid den volgenden dag, Zon dag, het moderne bedrijf té bezichtigen, werd druk gebruik gemaakt. De coöperatievlag hing daarbij uit. N. V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN. Jl. Vrijdag om i uur werd door het Bestuur van bovengenoemde veiling het veranderde vei lingsgebouw in gebruik genomen. TTer gelegenheid hiervan werd door den heer W. Balk ongeveer het navolgende gesproken: Mijne Heeren Tuinders en Koopers, Hedenmiddag kunnen wij dan gebruik maken van het veranderde veilingslokaal. In de eerste plaats oeel ik u mede, dat de gemeente Alkmaar, wegens ziekte van den Burgemeester, vertegen woordigd is door den heer Thomson, en de voor zitter, de heer P. A. de Lange, wegens uittstedig- heid verhinderd is hier aanwezig te zijn. Ik wil a niet op een lange redevoering onthalen maar ik meen toch te mogen zeggen, dat deze verbetering een groote verbetering is voor de koopers. Een ieder heeft nu gelegenheid het aan geboden product te kunnen zien, wat voorheen niet het geval was. Mede is het aantal plaatsen belangrijk uitgebreid nl. van 59 op 96. Ik ben er ten stelligste van overtuigd, dat het veilingsbestuur alles in het werk zal stellen om. hier een zoo goed mogelijk veilingssysteem in te voeren. Voor deze veranderingen is het bestuur grooten dank ver schuldigd aan de gemeente Alkmaar, welke in deze steeds hare medewerking heeft verleend. Ook een Woord van dank aan den aannemer C. Noort van Bergen voor de wijze, waarop in zoo'n kort tijdsbestek de verbouwing zoover gevorderd' is, dat thans weder met de ldok geveild kan wolf den. Tevens dank aan den heer Van Rossum, die pok alles in het werk heeft gesteld om op dezen dag gereed te zijn. Deze gelegenheid wil ik te baat nemen, on* namens velen dank te brengen aan die personen, die ondanks tegenwerking en tegenspoed .toch hebben doorgezet en de plannen voor verbetering hebben ten uitvoer gebracht. Ik hoop dat deze veiling tot grooten bloei moge komen, voor de tuinders in het algemeen en de gemeente Alkmaai; in het bijzonder. - Het hierop volgende applaus was wel het beste bewijs, dat een ieder met de aangebrachte verbe teringen ingenomen was. Iïierna vroeg de heer K. Pander, voorzitter van den Grossiers'bond te Alkmaar, het woord, om namens dezen en de verschillende buiten Alkmaar wonende grossiers en exporteurs het bestuur der weiling en de reorganisatie-commissie dank te zeg gen voor de wijze van indeeling en verbetering aan het gebouw. Spreker was ervan overtuigd, dat hij de meening uitsprak van de drie bovengenoemde categorieën van kooplieden, wanneer hij meent, (dat het bestuur op den goeden weg is om van deze veiling te maken wat zij wezen moot voor den handel en voor de tuinders. Spreker bracht hul de aan hen, die niettegenstaande de tegenwerking toch hebben volgehouden en het zoover hebben gebracht, want, gezien de uitbreiding der glas cultuur in en om Alkmaar kon het volgens hem niet uitblijven of de veiling zal bij een goede lei ding tot grooten bloei geraken. Hierna was het woord aan den heer J. H. •Geels, voorzitter van de vereeniging „Steunt El kander.", Namens zijne organisatie dankte ook hij het veilingsbestuur voor de aangebrachte wijzi gingen in het veilingsgebouw en sloot zich geheel bij de woorden van den vorigen spreker aan. Hij hoopte dat de veiling een goeden band tusschen tuinders, grossiers en kleinhandel mocht zijn. Vervolgens werd door den heer E. Mak ieder kooper zijn plaats aangewezen, waarop hij gedu rende een jaar, tegen de gestelde vergoeding, (tij dens het veilen van groenten plaats kan nemen. Nadat dit was afgeloopen werd een aanvang .ge maakt met het veilen van spinazie en gedurende de veiling werden den aanwezigen sigaren en ver- verschingen aangeboden wat de stemming nog 'verhoogde. - SINT PANCRAS. Bij de op 11 Mei te Heerhugowaard gehouden keuring voor de Nationale militie zijn onderstaan de militieplichtigen goedgekeurd: A. Beek, H. Meijer, C. Groen Kz., W. Keizer Pz„ W. Keizer Jbz., W. Keizer Wz., A. Jellema, Jb. Mantel, G. Ilbrink, H. Wortedboer, D. Bo- beldijk, K. de Graaff, W. Koornstra, 't. Bier- sSteker en H. Westra. OUDE NIEDORP. In de op Maandag gehouden vergadering1 van de banne Oude Niedorp werd de rekening over 1927 goedgekeurd met een voordeelig saldo, groot f2568.86, ontvangen was f 13275.56 uitgegeven f 10706.69i/2. 8 8 De begrooting over 1928 werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 12460.31i/2. Over 1928 werd de omslag bepaald op f9.— per H.A. De lev'ering van grint en bazalt werd opge dragen aan den laagsten inschrijver, den heer G. Bras te Schagen, terwijl de levering van straatklinkers werd opgedragen aan de fa. de Wild te Alkmaar. Toen we nog school liepen, waren we Maandags den prins te rijk, want we kregen dan 1 cent, dio we mochten besteden op de ons meest welgeval lige wijze. Was er visite, gaf oom of tante ook een cent, dan hadden we 't gevoel, dat rijkaards moeten hebben. We rekenden uit, zooveel kost 'n stuk zoethout, 'n suikerbal, ook drop vonden we lekker. In onzen jongen tijd kon men voor 2 een! een massa heerlijkheid koopen. 'k Dacht dezer dagen langs He straat aan de zonnige, blije jeugdjaren. Daar stonden voor de Friesche brug te Alkmaar, 'n massa auto's fietsen, voetgangers. Die Friesche brug, is eigen lijk dunkt me niet gebouwd overeenkom stig de bedoelingen van de opdrachtgevers. Werkelijk er kan een roeiboot onder door, voor zoo'n Vervoermiddel moet de brug niet open. Zou 't geen aanbeveling verdienen, langszijde de brug een houten schot aan te brengen Dan kunnen alleen nog maar, onderzeeërs zonder de brug open te draaien, passeeren. Dan, neem ik aan, hebben de hrugbouwers het summum hunner wenschen verkregen. Daar voor de open gedraaide brug stonden een paar Langedijkers met hun rijwiel aan de hand- Belangstellend vraagt een der heeren of ik de Langendijker courant heb gelezen. Ook 'n vraag wie kan daar nu buiten? De vrager heeft zeer ernstige bezwaren tegen een. daarin voorkomend artikel en ge raadt, lezer., in geen tienen, tegen Welk, n.b. tegen dat over den Twuijverweg, nu al weer een paar weken ge leden. De goede man heeft dagen rondgeloopen niet de gedachte: ik moet He Nederlandsche eou- rantenliteratuur met een prettig ingezonden stuk verrijken. Edoch, 't is er niet van gekomen, want „zie je", zegt ie „als ik schrijf, krijg ik een ant woord op m'n dak, en dan kan je wel weer schrij ven, maar die pennel ikkers hebben 't laatste woord." En zijn vrouw heeft 't hem ook afgeraden maar dewijl hij niet geschreven heeft, is 't gemoed nog boorde-vol. Nu heb ik het op mij genomen, te vertellen, wat de goede man van zins was te schrijven. Ik taxeer mijn opdrachtgever als een zeer ge matigd man, die echter er van houdt, de puntjes op de i te zetten, daar zal ik rekening mee moe ten houden. Nu geef ik me zelf 't woord om de gevoelens van den bezwaarde te vertolken. „Is het nu eigenlijk gezegd niet ergerlijk, dat er in een kraut, die in veler handen komt, te lezen sitaat, dat wij Langend ijkers zedelijk verplicht zijn, mee te betalen aan den Twuijverweg? Dat moest toch Verboden worden. Wat gaat ons dien Weg aan? 'kHeb in mijn leven rijkswegen in Limburg bereden, ik peddel meermalen over de Hazelaan-MiJden en weet ik wat wegen meer. Als ik als Langendijker voor den Twuijverweg dokken moet, waarom dan niet voor 't Dijkje langs de Ringsloot of voor den Boter weg? Ik voel er niks, niemendal, geen sikkepit voor. Weet je, wie de Twuijverweg opknappen moet? Dat behoort het Rijk der Nederlanden 'te 'doen. Ik betaal óók wegenbelasting, kijk maar en de man wijst op z'n rijwielplaatje. En Kok en Tuinman betalen 'n boel en alle autohouders dokken; millioenen komen 'binnen. Wie 'n millioantje op Zak heeft, kan 'n heele boel. Hij is in staat met breed gebaar naar de Nederlandsche, Twentsche of Amsterdamsehe bank te gaan, de directeur te spreken te vragen en dan als volgt te handelen. In 't privié-kantoor in een clubfauteuil gezeten, kan hij zeggen: Ik bezit zooveel, hoeveel kan ik poffen? Dat moet de Staat ook doen poffen en van de pofcenten de wiegen en allereerst den Twuijverweg opknappen. Maar weet je, waar ik zeer ernstig tegen pro- tea toe ren moet? Waar nu ieder houder van een rijHvielplaatje, donateur van 't wegenfonds, tegen moest iz'ijri als vuur, mitsgaders alle automobi listen? Dat de centen, die zij opbrengen, die te vens 'het zekere en vaste fundament leveren voor 'n ongelimiteerd crediet, en welke bedragen voor de wegen behooren te worden bestemd, zullen worden verprutst voor bruggen, 'tls in één woord niet uit te ettaan, je Voelt 't aan als schreeu wend onrecht, als van die kostelijke centen, van dat crediet, één Nederlandsch halfje voor brug genbouw werd besteed- Wat gaan mij en alle Noord-Nederlanders de bruggen over Moerdijk, Maas, Waal, IJsel aan? Ga ik daar fietsen? Nooit vérder dan 't kringetje Hoorn, Alkmaar, Bergen, Schagen en één keer 'in 't jaar met m'n vrouw per trein naar de Artis. De brug over 't Noordzeekanaal is er toch ook gekomen? Toen had ik nog geen rijwielplaatje noodig, daar "heb ik geen oent aan betaald en 'k rijd er toch over." Hiermee heb ik op de meest objectieve wijze de bezwaren eens bezwaarden Langendijker weer gegeven. Als ik geschreven had dit moet er nog bij, dit heeft hij verzekerd waren het stellig velen met ,mij eens geweest. Wat ik oogenblikkelijk aanneem wie kan er ter wereld ook iets op tegen hebben, dat uit de wegenbelas ting plus opbrengst rijiwielplaatjes door Vader Staat, in minimum tijd alle binnen-buiten-hoofd- wegen worden verbreed en ge asphalt oer d Wat kon je voor 30 jaar voor 'n stuiver al niet koopen? Als oom en tante moeder's wekelijksche oent supleerden tot vijf spie? De jongste geruchten inzake 's Ministers hu meur, beinvloed door 't Kamer-wegen-debat, lui den niet geruststellend. Z.E. is een 2eer beleefd man, die op parlemen taire wijze zich uit. Maar wie de uitdrukking van 't ministerieele gelaat na de interpellatie Boon over onzen Twuij verweg hebben bestudeerd verklaren eenstem mig, dat de lippen zeer hoffelijke taal lieten passeeren, maar de mimiek te kennen galOch, hooggeachte mijnheer Boon, laat ze daar 'toch modderen. Ik kan wachten." Land- en Tuinbouw SLAKKENBESTRIJDINGSPROEF TE KLOE- TINGE EN TE ZIERIKZEE. In het verslag van de Landbouwproefvelden in Zeeland over 1927 vinden wij het volgende ver meld: Bij den heer J. J. Bakker te KJoetinge werd een proef genomen met het uitstrooien van kainiet kopersulfaat in de verhouding van 20 op 1 tegen 'slakken. In den avond van den 3en Juni werd genoemid zoutmengsel uitgestrooid tusschen rijen met bloemkool, aardappels en boonen. Dé hoeveelheid bedroeg ongeveer 2 K.G. per are. Door het meng sel konden de slakken de gewassen niet bereiken en den volgenden dag werden verscheiden, doode dieren aangetroffen. Door het natte weer van de volgende dagen achtte men het noodzakelijk, dat het middel op nieuw wer 'd aangewend. Dit had den 8sten Juni d.a.v. plaats ,met evenveel succes als den eersten keer. Te Zierikzee werd de proef genomen door d|e Vereeniging van Oud-Leerlingen van Tuinbouw- wintercursussen. Hier werden stamsuikerboonen verbouwd, om geven door aardbeien en groentebedden. Per 40 vierk. M. werd bijna 3 K.G- van het mengsel in den avond van den 23sten Juni breetd'werpig uitge strooid. Den yolgenden morgen bleken een. groot aantal slakken gedood te zijn. Later werd geen schade meer ondervonden. Conclusie: Het middel heeft bij beide proefne- mers best voldaan. De afgeloopen week kan vrijwel als de laatste van het seizoen, of liever van de campagne worden beschouwd. Wat er nog zal worden aangevoerd van de Langedijker stapelgroenten, zal van geen of weinig beteekenis meer zijn. Sinds 4 Mei werd geen roode kool meer aange voerd en de aanvoer van GELE KOOL bedroeg over de geheele week nog slechts 2 wagons. Vrij dag ii Mei waren de laatsten aan de veiling. De vorige week tot f 4.k f 5.gezakte prijzen lie pen nu nog weer op tot f9— k if 12.pe(f 100 j kilogram, het buitengewoon koude dus „goede" I koolweer was hiervan de oorzaak. Ook had dit tot gevolg, dat er deze week nog een zeer goede vraag was naar DiEENSCHE WIT TE KOOIwaarvan in totaal nog een hoeveelheid van 14 wagons werd aangeboden. Dinsdag f 7.40 k f8.80 opbrengende, ging de prijs dagelijks naar boven, om Vrijdag op het maximum te kolmien van f 18.20. Zaterdag ging de kool eveneens graag van de hand voor f 15.7 f 18.per 100 kilogr. Mogelijk, dat er van deze soort nog een gering kwantum aanwezig is, maar het zal dan ook nog slechts weinig zijn. De campagne, die dooreengenomen zeer goed is geweest is afgeloopen en daarmede de „stille tijd" voor de veilingen aangebroken. Vorig jaar is deze er niet geweest, maar gezien de koude en het trage gewas, is er alle kans dat nu een heele; poos zal verloopen eer de veilingen voor de pro ducten w°er geopend kunnen worden. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELENMARKT. Marktoverzicht der vorige week, opgegeven door Makelaar Jac. Knoop, in aardappelen, Nassdur kade 158 te Amsterdam, Telefoon 28622. De geheele week) was de verkoop zeer langzaam Vooral dc Industrie en Drentsche zand eigenhei mers zijn zeer weinig gevraagd. De koopers kun nen deze soorten niet kwijt: Puike soorten voor al vau Colijnsplaat en Kamperland blijven toch nog gevraagd, hiervoor geeft men nog gaarne f9 i tot f9.25 en voor Drielingen f5..Vooral de laat sten zijn gevraagd. Deze week waren de eerste Nieuwe Spring Malta aan de veiling en werden verkocht van f 22.tot f 29.— per 100 kilogram. De Hollandsche nieuwe aardappelen, waarvan eeni- ge kistjes aan de marldt waren werden verkocht voor f c.6o tot f 0.70 per kilogram. De verkoop van Winter Malta gaat slecht. De volgende prijzen werden gemaakt per HL. Zeeuwsche bonten 7.9.25. Z. blauwen 7.- 8.25. Blauwe en bonte poters 4.755.Zeeuw sche klei-industrie 4.50. Zandindustrie 3.4. Drentsche zand eigenheimers 3.4.20. Friesche roodstar 7.508.Winter MaLta 16.18.—- per 100 kilogram. Spring Malta 22.29.per 100 kilogram. Eenige partijtjes klein vallende Andijker Blau wen werden vlug verkocht voor f 4.50—5. N. V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN. Weekoverzicht van 7 tot 12 Mei '28. Zooals wij de vorige week melddeni, is er de ze week Maandag en Woensdag met den mond geveild. Terwijl er Vrijdag alweer gelegenheid was met de klok te veilen dank zij den aannemer, den, heer C. Noort, wien in deze een woord van dank toekomt voor het vlugge en nette werk in zoo korten tijd ite hebben afgeleverd. D.e prijzen zijn deze week over het algemeen goed te noemen, behalve spinazie. Die was Maan dag nog zeer laag in prijs, doch Woensdag en Vrij dag viel er eenige stijging te constateeren. De bloemkool is ondanks den grooten aanvoer in prijs nog opgeloopen, er was voor export voldoende vraag, zelfs was er tekort. De andere groente, zooals radijs, komkommers, postelein, sia, enz.' handhaafden zich goed. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat er deze week a Lperziken en peulen zijn aangevoerd. Aardbeien komen al flink los en de handel is zeer gewillig om dit produpt te koopen. Wel is er in te zien, dat allesi bij (el kaar genomen, er steeds meer aangevoerd moet worden om aan de vraag te kunnen voldoen. Radio-Omroep RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUBiRARSPiElL A 117. Donderdag 17 Mei. 9.45 Dankstond en Orgelconcert. 12.30—2.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 2.20 Concert Kalundborg. 3.00—4.00 Wees- en ziekenuurtje A.V.R.O. 4.00 Concert Kalundborg. 6.006.45 Vooravondconcert A.V.R.O 6.45—7-to Pianorecital A.V.R.O. 7.15 Concert A.V.R.O. 8.15 Concertgebouw A.V.R.O. Derde Beethovenconcert. Vrijdag 18 Mei. 11.20 Concert Daventry. 12.30—2.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 3.20 Concert'Daventry. 5-3°6.00 „Good-will-day viering" A.V.R.O. Een vredesboodschap voor de jongeren. 6.007.15 Dinermuziek A.V.R.O. 7-15—745 Boekbespreking A.V.R.O. Mr. Frans Coenen. 8.059.10 Viering Volkenb.dag 18 Mei A V.R.O. 9.10n.00 Concert Nico Treep A.V.R.O. Zaterdag 19 Mei. 11.20 Gramofoonplaten Hamburg. 12.302.00 Lunchmuziek A.V.R.O. 2.00—4.30 Theater Tuschinsky A.V.R.O. 5.306.00 Eerste zwemles A.V.R.O. 6.007.45 Vooravondconcert A.V.R.O. Nico Treep. 8.05 Demonstratievergadering en Concert V.A.R.A. 10.30 Cinema Royal. TWEEDE PROGRAMMA. Donderdag 17 Mei. 10.3012.30 Feestvergadering N.C.R.V. Jongelingsver. 12.301.45 Lunchconcert N.C.R.V. 2.304.10 Feestvergadering N.C.R.V. Jongelingsver. 6.007.30 Concert N.C.R.V. '8.O0 Uitzendavond N.C.R.V. Vrijdag 18 Mei. 12.30—1.30 Lunchmuziek K.R.O. 3.004.00 Vrouwenuurtje K.R-O. ,4.005-°° Gramofoonconcert N.C.R.V. 5.006.30 Bachconcert N.C.R.V. 7.007.30 Cursus Gregoriaansch. 7-35 V.P.R.V. I Zaterdag 19 Mei. 12.301.30 Lunchmuziek K.R.O. 3.004.00 Kinderuurtje K.R-O. 5.006.00 Dinermuziek K.R.O. ó.oo—.6.30 Litterair halfuurtje K.R.O. 6.307.00 Vervolg dinermuziek K.R-O. 7.007.30 Cursus Hollandsch. 7.308.00 Lezing „De Volkenbond K.R.O. 8.00 Concert en declamatie-avond K.R.O. EEB.STE LANGEDIJKER RA DIO-CENTRALE D>. SOHUITEMAKER Jr. Noor&charwoode, Donderdag 17 Mei. 9.45 Jongelingenverbond Hilversum 9.4510.00 Orgelconcert 10.00 75-jarig bestaan Nederl. Jongelingsverbond 12.302.00 Lunchmuziek 3.00—4.00 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen. 4-20—5.50 Concert Daventry Sr. 6.006.45 Vooravondconcert Hilversum 6.457.15 Pianorecital. 7.157.45 Voortzetting concert. 8.15 Concertgebouw; 4e en 5e van Beethoven. Daarna dansmuziek. Vrijdag 18 Mei. si 1.20—2.20 Lunchmuziek. 3.00—4.00 Vrouwenuurtje K.R.O. yt.oo— 5.30 Concert. f5.306.00 Goodwill-day" viering 6,007.15 Dinermuziek. 7.157.45 Boekbespreking. 8.059.10 Uitzending Volkenbondsdag. 1 o— 11.00 Concert. 11.0012.00 Dansmuziek. Zaterdag 19 Mei. 12.302.00 Lunchmuziek 2.003.00 Cinema Royal. 3.004.00 K.R.O. kinderuurtje 4.004.30 Cinema 5.306.00 Zwemles 6.007.45 Vooravondconcert. 8.05 V.A.R.A. 10.30 Cinema Royal. Huizen Hilversum Hilversum Huizen. Hilversum

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5