Handelsmoraal Hel denkbeeld, dat de moraliteit in den handel lager staa' dan die van andere maatschappelijke groepen, wordt vrij veel aangetroffen, en dat met d'eeii n kringen, die geheel buiren den handel staan cn daarvan slechts veelal heel weinig begrip hebben, maar zelfs cok wel bij den handel zelve. De waardeering over en weer tusschen de ver schillende maatschappelijke groepen voor elkaar en eikaars werk, laa. in het algemeen nogal iets te wenschen over. De waardeering echter, die bv. onder de intellectueele beroepen als die van leer aren, professoren, artsen of hoogere ambtenaren wordt gevonden voor den handel is vaak al uiterst miniem. Bij ontwikkelde en intelligente menschen, uit die 'kringen kan men omtrent den handel, zijn taak, zijn moraal en zijn inkomsten, denkbeelden aantreffen, waarvan men staalt te kijken. Wanneer dan ook iemand uit een dergelijk milieu door om standigheden in den handel terecht komt, is de kans werkelijk niet gering ,dat hij meent in een omgeving te zijn geraakt, waar alles geoorloofd is en waar het er slechts om Ite doen is, anderen zooveel mogelijk beet te nemen en concurrenten er zoo spoedig mogelijk onder te werken. Anders en eenigszins plechtiger gezegd: zoo iemand zal veelal blijk geven de moraal-code van den handel niet te kennen en niet te verstaan. De (meestal ongeschreven) wetten van fatsoen en betamelijkheid in het onderling verkeer, die voor elke maatschappelijke groep weer haar bij zonder karakter dragen, zijn voor den handel mis schien niet bijzonder streng, bv. waar het uiter lijke omgangsvormen betreft, maar op meer es- sentieele punten zijn zij hier juist strenger daru voor welke andere groep ook. Niet omdat de ge middelde h aridelaar hooger staat dan de gemiddel de niet-handelaar, maar omdat zonder strenge be grippen, omtrent eerlijkheid, betrouwbaarheid, ge stand doen van het eenvoudige mondelinge woord en redelijkheid, de handel eenvoudig niet bestaan baar en uitvoerbaar zou zijn. In geen enkelen anderen kring toch worden da gelijks een zoo groot aanta |1 vermogensrechtelijke verbintenissen aangegaan als in den handel. Van een formeel contract is daarbij meestal geen sprake, heel vaak niet eens van eenige schriftelijke bevestiging, en toch worden als regel deze ver bintenissen uitgevoerd, ongeacht of zij voor- of nadeel brengen. De koopman, die prijs stelt op zijn goeden naam, zal zijn verbintenissen, nakomen, zelfs al kost hem dit een kapitaal en zelfs al zou de andere partij geen behoorlijk bewijs voor haar aanspraken in handen hebben. Zeker komt het ook in den handel voor, dat .iemand zich aan een onvoordeelige afspraak tracht te onttrekken of iets anders probeert te leveren dan hij heeft verkocht. Absolute eerlijkheid wordt nu eenmaal nergens ter wereld en ook in den han del niet gevonden. Iemand echter, die herhaalde lijk geeft, dat hij niet zijn verlies weet te „nemen" zal zich in den hande 1 nooit een behoorlijke plaats weten te verwerven. Dit vindt men natuurlijk, en dat is het ook, maar de meeste kooplieden zullen desgevraagd als hun ervaring vermelden, dat de niet-handelaar er over het algemeen veel minder bezwaar in ziet, een onvoordeelige afspraak maar 'eenvoudig te negeeren. Hierop behoeft de handel zich echter niet te laten voorstaan, want het is lang niet altijd de .stem van het geweten ,die den handelaar eerlijk djoet blij ven, maar ook wel vaak de vrees voor het verlies van zijn goeden naam. Nog eens: de handelaar is uiteraar d niet betrouwbaarder en eerlijker dan een ander, maar de handel maakt nu eenmaal een hoo- gen graad van betrouwbaarheid noodzakelijk. De buitenstaander, die ten onrechte neerziet op de handelsmoraal, ziet alleen den handelaar, die fadlt maar gaat de tientallen anderen, die er een eer in stellen, hun verplichtingen zoo goed mogelijk na te kiomen, stilzwijgend voorbij, en vergeet boven dien, dat in zijn eigen kring niet, zooals in den. handel, de eerlijkheid van een ieder dagelijks voort durend op den proef wordt gesteld. OLYMPISCHE SPELEN 1928 AMSTERDAM. DE LOTING VOOR T VOETBALTOERNOOI Dinsdag 22 Mei begint de voorvzerkoop De loting voor het voetbaltournooi zal plaats vinden op Donderdag 17 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) des namiddags te 5 uur in het Nieuwe Sta dion. De voorverkoop der plaatskaarten voor de voetbalwedstrijden op den ien en 2en Pinksterdag begint Dinsdag 22 Mei des morgens om 10 uur; voor de plaatskaarten voor de eere-tribune (over dekt) in het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Handelsmaatschappij, hoofdingang Vijzelsttraat. Voor de plaatskaarten voor de Marathontribune (overdekt) in het nieuwe gebouw van de Handels Maatschappij, kleine ingang Vijzelstraat. Voor de overige plaatskaarten voor de onover dekte zitplaatsen (de zijvakken en de Zuidelijke tribune), en de staanplaatsen in het oude gebouw van de Nederlandsche Handelsmaatschappij, hoek Nieuwe Spiegelstraat. DE PERS. Het Nederlandsch Olympisch Comité' (Comité 928(1, heeft den heer P. Ei. Peaux bereid gevonden om de functie van Perschef op' zich te nemen. Als zoodanig zal de heer Peaux gedurende de Hoo .key- en Voetbalspelen zijn bureau hebben in het oude gebouw van de Nederlandsche Handelsmaat schappij, Heefengracht 466, alwaar binnen- en bui- tenlandsche Journalisten alle mogelijke inlichtingen ontvangen, benevens insignes en toegangsbewijzen kunnen worden afgehaald. MODERNE VIJFKAMP VAN 31 JULI TOT EN MET 4 AUGUSTUS 1928. Indeeling van de wedstrijden. 31 Juli: Schieten: 20 schoten in 4 series van 5; pistool of revolver; afstand schijf 25 Meter, te Amsterdam. Zwemmen: 300 Meter vrije slag te Amsterdam. (1 Augustus.) Mi! 2 Augustsu: Schennen: Degen te Amsterdam. 3 Augustus: Veldloop over 4000 Meter" te Hil versum. 4 Augustus: Ruitersport: Cross-Country over 5000 Meter te Amersfoort. De wedstrijden bestaat uit de volgende orader- 'deelen: Schieten 20 schoten in vier series van 5 schoten, pistool of revolver, op een eenmanschijf op 25 Meter afstand. Zwemmen 300 M. vrije slag. Schermen: Degen. Athletiek: Veldloop 4000 Meter. Paadrrijden: Cross-Country (5000 M.) over varieerend terrein met hindernissen. Ieder dezer wedstrijdonderdeelen wordt op een afzonderlijken dag in bovenstaande volgorde ge houden. iDe volgorde van vertrek van de deelnemers za' door loting worden bepaald. Voor ieder onderdeel wordt afzonderlijk geloot De eindclassificatie van den wedstrijd woildt bepaald door samenstelling van de plaatsnummers lin ieder der afdeelingen behaald. Bij gelijk totaal aantal punten geeft het aantal der laagste rang nummers in de afdeelingen den doorslag. Indien nogmaals een gelijkheid bestaat, zullen de resp. plaatsen van de deelnemers bepaald worden door den uitslag van de 5 onderdeelen in de volgende yolgorde: Veldloop, zwemmen, schieten, scher men en paardrijden. Reehizaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 11 Mei. Gevecht van de mug tegen de olifant. De graa«molenaar B. uit Egmond Binnen, wiens zaak betreffende de onbeschermde koekbreker en drijfriem heden voortgang had, werd door den tech nischen ambtenaar Voorbrood, figuurlijk gespro ken, reeds in de eerste ronde knock-out geslagen. De heer Voorbrood toch wist den kantonrechter te overtuigen, dat de aangegeven verbeteringen vol gens den eisch der wet zeer goed mogelijk waren en hij werd dan ook veroordeeld tot tweemaal f 25 boete of tweemaal 15 dagen. Het was kindergeld wat hij verkeek. Heden had ook de voortzetting plaats van het proces tegen den loodgieter Gerrit v.d. P. uit Sint Pancras, die te Alkmaar door den agent Jonker op de bon was geplaatst wegens het rijden met een vierwielig motorrijtuig, dat niet gesierd was met een duidelijk en in onuitwischbare cijfers geschre ven nummerbord. Ook hier werd een veroordee- lend vonnis uitgesproken en de loodgieter, onder aanneming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot f 1.boete of 1 dag, die hij maar op zijn schilder moet verhalen, daar het niet bestaat, dat men een automobilist dagen laat wachten 'op een onmisbaar nummerbordje. Dat op een gevaarlijk punt men langzaam rijdt. Gebiedt ons de voorzichtigheid. Onder het houden van geanimeerde debatten tusschen den rijksveldwachter Mine en den .ver dachte, de autobusbestuurder M. W. uit Egmond aan Zee, werd heden voortgezet de zaak van de aanrijding met een autobus en een vrachtford van Apeldoorn, den vrachtrijder aldaar: De thans ge hoorde getuigen waren unaniem van oordeel, dat W. op dit gevaarlijk hoekje als autobusbestuurder te hard had gereden, waardoor hij niet gauw genoeg zijn bus tot stilstand had kunnen brengen, en de voorziene aanrijding het gevolg was. De ambtenaar eischte dan ook f 40 boete of 40 dagen, plus toewijzing der civiele vordering ad f 49.60 aan Apeldoorn,' die alleen verzekerd is voor wettelijke aansprakelijkheid. Uitspraak Woensdag 23 Mei. De kantonrechter gaat zelf op stap. De heer Gerbrand K., bollenkweeker te Limmen die nogal eens overhoop ligt met de gemeente verordeningen, moest nu weer terechtstaan ter zake art. 60 der verordening, die verbiedt het aanbrengen van zandwalletjes, zoodat het over tollige van den weg afloopend water wordt tegen gehouden. Als getuige wordt gehoord de gemeen te-veldwachter van der Sande, Deze heeft proces verbaal opgemaakt op last van den burgemeester De verdachte zelf is niet verschenen, doch heeft den kantonrechter een breedvoerig schriftelijk ver weer gezonden en den magistraat uitgenoodigd, persoonlijk de situatie op het eigendom van ver dachte aan den School- en Disseldorperweg eens te komen opnemen. Ja ,zegt de voorzitter, het is 'n goeie vent, maar een beetje eigenwijs. Ja, een beetje opposant, beaamt de veldwachter De kantonrechter zegt dat hij, alvorens zijn oor deel uit te spreken, gevolg zal geven aan de invi tatie van verdachte, om den toestand ter plaatse op te nemen. Moeder K. zal dus moeten zorgen dat er een extra sterk bakje koffie met een „konkelstik" klaar staat. Vader, pas op je hondje. De heer P. B. V. te CastrLcum schijnt in het bezit te zijn van een bijzonder onrustig hondje, dat voortdurend rondscharrelt in bollenvelden, waar hij schade aanricht en de eigenaars het mormel kunnen missen als kiespijn. Heden moest dus zijn baas tweemaal achter een terecht staan, omdat de hond was aangetroffen op het bollenland van de heeren Lute en Res. De heer V. was reeds meermalen vruchteloos ge waarschuwd en werd thafis voor de escapades van zijn beweeglijk huisdier veroordeeld tot twee geld boeten respectievelijk f7 of 7 dagen en f12 of 6 dagen. De vinger gegeven en meer dan de geheele hand genomen. Pas is in de gemeente Limmen de maximumsnelheid tot 30 K.M. toegestaan of al weer verschijnen er automobilisten of motorrijders die 00 kdit maximum weer overtreden, zooals a.m. de verdachte G. J. E., rijwielreparateur te Amster dam, die op den Zondag der Alkmaarsche motor rijders de snelheid van zijn motor tot 51 K.M. had opgevoerd. De verdachte protesteerde, doch de kantonrechter heeft zooveel vertrouwen in de cor recte controle, dat hij verhoor der verbalisant on- noodig achtte en verdachte onmiddellijk tot f 17 boete of 6 dagen veroordeelde. Ben vroolij'ker broeder in de Burgem. Bosstraat. De koopman Ad. M., een goede bekende van den kantonrechter en andere rechters en. een zeer populair bewoner van het z.g.n. Ooijevaarsnest, onder Oudorp, had zich heden te verantwoorden wegens het maken van burengerucht in den nacht van 910 April. Verdachte was dien avond om streeks elf uur in tamelijk opgewonden stemming thuis gekomen. Zijn vrouw was afwe<zig en manlief had geen sleutel, met gevolg dat hij na eerst op zeer hoorbare wijze zijn ontevredenheid te hebben kenbaar gemaakt, zich toegang verschafte, door het inslaan van een glasruit. Kort daarop zette hij de radio aan en lichtte een deur uit de hengsels, waarmede hij een soort van krijgsdans, onder de Chilluks zeer geliefd ,ging uitvoeren. Een en ander Verwekte in de stille B.B.straat zeer veel sensatie dat verschillende bewoners in hun nachtrust wer den gestoord en er een heele volksoploop van op geschrikte huurlieden ontstond. De verwekker van dit nachtelijk lawaai scheen het gebeurde als sterk overdreven te zijn voorgesteld, doch werd desniet temin toit f 10 boete of 5 dagen veroordeeld. Lastige belangstelling in burgers wel en wee. De nagenoeg 30-jarige fabrieksarbeidster Fran cientje M., die er met haar kortgeknipt hoofd uit ziet als een 12-jarige loopjongen, heeft in Alkmaar haar intrek genomen tegen f3.— huur per week, in een knus woonschuitje. Doch de wet, vol hinderlijke belangstelling voor het hygiënisch welzijn der gemeentenaren, staat niet toe, dat een dergelijke woongelegenheid in ge bruik wordt genomen zonder vergunning en aan, gezien de arme Francisca niet zoo gelukkig was, zich tot dusver in het bezit te hebben kunnen stellen van een dergelijk gewichtig document, werd zij heden veroordeeld tot f 1.boete of 1 da g- Als wet en principaal gaan dreigen. D« Alkmaarsche huisschilder G. W. S., een geacht en rijk met veelbelovend kroost gezegend huisvader, werd op straffe van verbanning ge dreigd tot afschilderen in een minimum tijd van een eerstdaags te heropenen poelierszaak. Om zijn cliënt te bevredigen, besloot de schilder zijn eigen vrijen tijd maar op te offeren en een edeldenkemld gezel bood zich aan hem de behulpzame hand te bieden. Maar de arbeidswet kent geen pardon of nobele menschelijke hartroerselen en alzoo stond heden de patroon terecht en werd veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen. Tusschen chauffeur en controleur, Is het dikwerf geen roze-couleur. De handelsreiziger en gelukkige Fordeigenaar Dirk B. uit Heiloo, werd op 3 Mei te Alkmaar gecontroleerd door den agent Jonker, die bevond dat de handrem volslagen dienstweigerde. De ver balisant heden met zijn Fordje terecht staande, trachtte nog de deugden van de miskende handrem in het beste licht te stellen, maar het mocht helaas niet baten. Hij werd tot fio boete of 5 dagen veroordeeld. 'n Vrijwel hopeloos geval. De Alkmaarsche ingezetene - G. de J. is steen houwer geweest, doch heeft een ernstige maag operatie ondergaan en er een zwak hart van over gehouden. Hij is nu melkslijter ,mag zich echter niet inspannen en voorzag zich van de hulp eens honds die nu echter is afgekeurd. Daar de man geen finantien hee'ft om een beteren hond aan te schaffen, maakte hij toch gebruik van het afge keurde dier en stond nu terecht. Hij toonde een een doktersattest en klaagde dat hij aangewezen is op het B. Armbestuur, als hij de melkslijterij moet opgeven. Zoowel ambtenaar als kantonrechter von den het niet aangenaam in dergelijke ellendige ge vallen te moeten ingrijpen, doch de wet geeft ook hem geen vrijheid en derhalve werd deze door het harde noodlot vervolgde tobber veroordeeld' tot f2 boete of 2 dagen. IS pop verdiend. De heer A. S., autobusondernemer te Bergen, veroordeeld .bij verstek tot f 35 boete terzake het doen rijden buiten officieelen diensttijd, was te gen dit vonnis in verzet gekomen. Hij gelukte hem echtei niet het oordeel van den kantonrechter te wijzigen wel echter werd de boete gereduceerd tot f20 zoodat zijn oppositie toch nog bevredigend resultaat opleverde. Het vasthouden door fietsers aan rij- of voertui gen is verboden. De jeugdige timmerman B. K., die zich op 22 Maart aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt, beweerde thans dat dit verbod hem onbekend was Aangezien iedere burger geacht wordt de wet te kennen, mocht zijn verweer hem niet baten en werd hij veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen h. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 14 Mei. Extra Omnes. Allemaal naar buiten was al dadelijk het pa rool op deze ternauwernood geopende zitting, aan gezien tegen zekeren A. de W., die voorwaardelijk is veroordeeld, een actie is aangevangen om deze voorw. straf om te zetten in een definitieve, een besogne, die gewoonlijk met gesloten deuren plaats heeft. Na heropening was echter onze politie-rech- ter zoo vriendelijk ons van verwachting kloppend hart gerust te stellen met de mededeeling, dat a.s. week deze zaak zal worden voortgezet. 1 Een rustieke zakkenroller. De boerenknecht G. Az. B. die voor eenigen tijd was geëngageerd door den landbouwer M. de Haas te West woud, had de voor een boerenpummel al bijzondere eigenaardigheid, zoo stiekum de vestjeszakken van zijn baas, als dit kleedingstuk in de garderobe op den koestal hing, te inspectee- ren. De door hem aangetroffen contanten werden dan welwillend in eigen portemonjnaie gestoken. Deze linkmichel, bij de Justitie bekend staande als een zuinig adres, werd heden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Een grap met onaangename gevolgen. Een 20-jarige explicateur in een confectiezaak M .G. te Alkmaar, kwam in de verleiding in de wachtkamer van een fotografische inrichting een foto van een paar aardige kippies op den kop te tikken, waarmede hij later natuurlijk bij de be trokken dames kon geuren. De fotograaf nam echter deze mop niet zoo welwillend op en deed toen de foto na verloop van een week nog onder water bleef aangifte. Met gevolg dat de grappen maker heden voor den politierechter verscheen en door hem, meer als een kleine correctie om in 't vervolg dergelijke ongewenschte aardigheidjes niet meer uit te halen, werd veroordeeld tot fio boete of 10 dagen. Zet een wachter bij itw lippen Opdat geen scheldwoord u onfglippe. Madamme Elisabeth K., een met zekeren heer Willem K. gehuwde 52-jarige dame te Callantsoog woonachtig, had op 31 Maart een minder aange name openluchtconferentie met haar mede-Cal- lantsoogster Griet Schuit, geliefde ega van Ger rit Bos en was zoo onvoorzichtig haar bij die ge legenheid te betichten van diefstal van vloermat ten en haar het woord dief toe te voegen, welke ontoelaatbare uitlating tot gevolg had, dait zij he den terzake een eenvoudige beleediging tot f15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Ik zal het nooit meer doen, meheer, zei Betje zeer deemoedig. Een café brengt vertier en gezelligheid. Op de Wildemanshofje rustige Molenbuurt te Alkmaar, waar altijd de stilte des kerkhofs heerscht is door het steeds toenemend wereldverkeer een café verrezen en oogenblikkelijk is deze kalme buurt uit haar isolement verlost, zelfs in zooda nige mate, dat heden door den politierechter een daar afgespeelde kloppartij moest worden berecht. Het was de wel 1.90 M. lange chauffeur Simon v. Wdie 9 April in het café van denj heeif S- .mikmak kreeg met den varensgezel Posthuma en dit jongmensch niet alleen buiten de deur werkte doch hem ook nog op een zoo flink gemikte wat- ij ekeu trakteerde, dat onïe pikbroek nog bloedend werd verwond. Voor ^.1 deze heldendaden werd hij heden door den Politierechter' bekroond met f 15 boete of 15 dagen.' Een landelijke krachtpatser. De ellenlange stamhouder van den landbouwer B. te Grootebroek, genaamd Nicolaas Paulus, schijnt zich te trainen voor de Olympische Spelen en op te treden als worstelkampioen van Kool stronkenburg, van welke bekwaamheden hij op 10 April te Bovenkarspel op den Zes Stedenweg blijk gaf, door een tweetal niets kwaads vermoedende jongelieden, die tegen zijn door veelvuldig gebruik van troet en boerenkool met pekelspek gekweekte reuzenkracht niet bestand waren, eens duchtig af te rossen. Deze lange jongeling wordt officieel ge signaleerd als lastig, vechtlustig, ruzieziek en geur maker met zijn lichamelijke kracht. Eigenschappen waarmede men het in de rechtzaal niet ver brengt en oorzaak zijn van een flinke aderlating van de •portemonnaie. Goliath Nicolaas Paulus werd al thans heden uitgenoodigd f 35 boete te betalen of 35 dagen te profiteeren van het comfortabel logies in het gerenommeerde hotel voor dergelijke Olym- pianengenaamd „snert- en bruine boonen Para dijs te Alkmaar." Maak hem drankvrij en het is een engel. De bekende jonge agrariër Cornelis G., een pittige jongen van Jan de Wit als hij de tapkast) nog niet heeft bezochit, maar een lastig en verve lend exemplaar in beschonken toestand, zou dooi den rijksveldwachter van der Ploeg naar het schuurtje worden gedirigeerd, om voor de rest van den Feestavond in den blauwe rfeigerpolder Heerhugowaard, alle drukte te voorkomen, doch het was den waardigen politieman niet mogelijk zijn voornemen uit te voeren. Cornelis toch toonde zich uiterst weerspannig en eerst met behulp van 'een tweede expediënt met gladde knoppen, was het mogelijk hem ter bestemder plaatse te de- poneeren. In verband met zijn oproerig gedrag, al weer het gevolg van drankmisbruik, werd hij he den. tot f35 boelte of 35 dagen veroordeeld. Stelt gij prijs op pop en riks, Tel tof tien en zeg danniks. De groenteventer Gerrit T. te Alkmaar, die op 17 April door een agent werd bekeurd wegens ïiet rijden met zijn kettekar, links van den Wester- weg, maakte zich daarover zoo druk, dat hij den verbalisant niet zeer hoffelijk als „landop vreter" betitelde, welke uitlating hem heden op f 10 boete of 10 dagen kwam1 te staan. Ende zijn bloed werd karnemelk. Een onderwijzer te Helder, de 29-jarige heer H. N. M., had op 2 April een zeer onaangenaam avontuur met een 13-jarigen snaak, die hij ten on rechte beschouwde als een onder zijn jurisdictie vallende scholier, wien hij het sigarettenrooken op een min of meer hardhandige wijze verbood en hem gelastte te vertrekken. Het provoceerend optreden van den knaap leidde tot een formeele vechtpartij tusschen 'den onderwijzer en den jongen, met het resultaat dat de heer M. heden wegens mishande ling terecht stond. De knaap ontving van den Po litierechter een flinke reprimande, terwijl de heer M. onder aanneming van verzachtende omstandig heden tot f 3 boete of 3 dagen werd veroordeeld in welk vonnis de heer M. berustte.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6