NIEUWE i Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier hult: j STER-TABAK Zaterdag 19 Mei 1928 37e Jaargang lit 3 bladen. Firma R. J. HOUWING MIEHl 1 - - IELJ44 ALKMAAR HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en KEUKENGEREEDSCHAP Filiaal: Langestraat 44 Tel. 1184 TOB NOOIT. ArJP'sAMANDELTJES- Revue van de Week Erkend de beste Speciaal Corsetten - Magazijn Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden Rechthouders Kousen Zwachtels en y "08tn,a,lc',l!tten Uitsluitend verkrijgbaar prima kwaliteiten in liB No 58 INTERC. TELEPHOON 92 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uilg. J H. KE1ZKK - Bureel IVoordscharwoude .Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brievr.n reohtst reeks aan den Uitgever r' 1 Ui OOREKELEN. Keer voor uw eigen deur. Er bestaat een type van mensehen, dat on middellijk gereed is met zijn oordeel over zijn medemenschenzij weten heel precies, hoe het hoort, wat oirbaar en gepast is en wat als slecht gelaakt moet worden. Met een vrijmoedigheid waarvan men versteld staat, spreken de jongeren van dit slag menschen vaak hun meenitig uit over de handelingen van vrouwen en mannen, die beginnen te grijzen 6n wien het leven niets heeft gespaard. Wanneer men zulke mensehen goed be schouwt en hun eigen verrichtingen en hande lingen nagaat, dan blijkt in den regel, dat zij schandelijke tekortkomingen vertonnen, juist in die dingen, waarin zij bij anderen de meest moge lijke stiptheid eischen. Wie hen volgt, als zij zelf iets geheel goed en af moeten volbrengen, betrapt hen op de dingen, die zij bij anderen gis pen. Door hun schetterfanfares over de .domheden van anderen trachten zij de stem, die in huD binnenste hun eigen handelingen berecht, tot zwij gen te brengen of op zijn minst onhoorbaar te maken. In zooverre deze menschen zich er niet van bewust zijn, dat zij in hun kritische nei gingen eigen fouten over het hoofd zien, zijn zij voor hun medemenschen onaangenaam en voor henzelf weinig opvoedend. Erger echter wordt het, wanneer zij die ge- woonijk laken, gispen en veroordeelon zich be wust zijn, dat zij zulke groote tekortkomingen hebben en om zich zelf het air te geven van volmaaktheid te dien opzichte, het masker voor doen, dat het geweldige tekort moet bedekken. Deze menschen zijn de gevaarlijkste huichelaars, waarmee de wereld te doen heeft, want terwijl zij door hun misprijzen van het werk van anderen bij velen in de reuk komen te staan van bekwaam én volmaakt, vervallen zij door allerlei nog groo- ter huichelarijen ten slotte tot streeken, die niet meer door den beugel kunnen en terende op hun goeden naam houden zij dit vol, totdat de een of ander hen te zijner tijd ontmaskert. Dr. JOS. "DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Meilenstraat 120, 'sGravenhage gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de beantwoorlingen t« uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan d» aanvragers. N. N. te N. S. - Gij zijt veel te bang van aard, denkt bij alles, dat gij u belachelijk maakt. D:at moet anders worden. Met opgeheven hoofd moet gij de wereld tege moet treden, moedig en onvervaard, gedragen door 'een sterk bewustzijn van innerlijke kracht. Als gij deze leus tot nw'levensdevies maakt zal er zeker een groote kracht van u uitgaan. Wie met opgeheven hoofd in blijmoedigheid door hst le ven gaat, verwerft zich daardoor een kracht, die niet licht zal bezwijken en die hem over heel wat strubbelingen zal heenhelpen. Wilt gij wer kelijk vooruit komen in de wereld dan moet gij wat meer aandacht gaan besteden aan de wijze, waarop gij de dingen des levens tegemoet treedt- Gij behoeft daarom niet trots of uit de hoogte te Worden, want dat 'zijn altijd symptomen van innerlijke zlwakte. De waarlijk sterke mensch is niet hoogvaardig, doch weet in zijn optreden een zekere waardigheid te leggen, die vrij is van iedere gemaaktheid en dan ook werkelijk impo neert. Zoo iets wordt echter ma?.r niet zoo eens klaps verkregen. Het is de vrucht van een ge- EEN HEERLIJK NAGERECHT PUDD/NGTABRIEKGRON INGE N MET GRATIS GRENADINESACIS stadig werken aan den opbouw van het eigen in nerlijk. Maar het resultaat is de moeite en de inspanning, die het vereischt, ten volle waard. Verzonden brieven: G. J. tc Z.S.; Mej D. te O, 15 MEI. De vermaarde „ijsheiligen" hebben zich in Bloeimaand 1928 wel doen gelden. Het eindelijk gearriveerde zomertje moest weer plaats maken voor kou, hagelbuien, Noorderwind j Er traden nachtvorsten in, die ernstige schade i toebrachten aan tal van gewassen, en in de Be- l tuwe deden vreezen voor het welslagen van den kersen-oogst, die juist dit jaar veelbelovend scheen te worden. En dat alles terwijl zelfs de officieele, wettelijke zomertijd met rasschen tred naderde. In den nacht van 14 op 15 Mei, te tiwee ure, is de door den heer Braat zoo geweldig ver- j afschuwde regeling dit jaar weer van kracht ge I Worden. 1 In de afgeloopen week wa3 er leven in de parle- mentare brouwerij aan beide kanten van het Haagsche Binnenhof. Gp Dinsdag 8 Mei j.l. maakt de Plattelander Braat niet slechts een interpellatie aanhangig, maar bij verzette zich ook tegen enkele voorstellen van zeer 'onderge schikt belang, zoodat men reeds meende, dat hij wederom obstructie wilde gaan voeren. Deze „storm in een glas water" is gelukkig weldra gaan liggen. Aan Ir. Al barda's aandrang is het te danken, dat de motie-Sannes betreffende wettelijke voor ziening in den nood der ouden van oagen op de agenda der Tweede Kamer is geplaatst ter behandeling vóór het zomer-recès dus. Voorts werd (dit tegen den zin van den President) be sloten, de motie v. d. Waerden, strekkend om' de Begeering te verzoeken, een'Wegenraad in het leven te roepen, tegelijk met de Begrooting voor het Wegenfonds in behandeling te nemen. Daarna nam het Lagerhuis deze Begrooting in debat. En aan de deliberatiën over de zeker zeer urgente en belangrijke kwestie van de wegenver betering hebben niet minder dan... twintig af gevaardigden deelgenomen. Voor deze bespiegelin gen vérwijs ik natuurlijk naar de verslagen. Eerst in de vergadering van Donderdag 10 Mei ktwam Minister v. d. Vegte aan het woord. De groote vraag was: wat zou Exc van Waterstaat zeggen dvep de motie v. d. Waerden Het was zeer duidelijk gebleken, dat de Tweede Kamer in haar groote meerderheid een wegenraad wenschte. De Minister verklaarde tegenover deze uitspraak, mocht zij vallen, niet te willen zeggen: ik leg de motie naast mij neer", of wel: zij za'l toch niet worden uitgevoerd. Maar mr. v. d. Vegte heeft wel zijn uiterste best gedaan om de Kamer te overreden, die ipotie te veilwerpen. Welke poging Z.Exc. niet is gelukt. De motie-v.d Waer den werd den lOen j.l. aangenomen met 5919 stemmen. De BegeeTing zal dus, zeker na de rede, door den minister van Waterstaat over de motie gehouden, wel verplicht zijn er uitvoe ring aan te geven. De toekomst zal nu moeten leeren ,in hoever Exc. v. d. Vegte goed zag, toen hij den Wegenraad een „log lichaam" noemde, waarvan zeker niet bespoediging in den gang der zaken kan worden gewacht. De Wegenfonds- begrooting kwam er zonder stemming. In de vergadering van Vrijdag 11 Mei hield de heer Ketelaar zijn interpellatie over de onder- jwijs-toestanden in het Overijsselsche dorp Oot- marsum. Dit telt 1500 zielen, gaat gebukt onder schuldenlast, maar toch besloot de Baad van het plaatsje een nieuwe katholieke school té stich ten, die f 37000 zou kosten- Over de vrkag, waar om dit Eaadshesluit niet aan de Kroon ter ver- tiging is voorgedragen, wijl het in strijd is met het algemeen belang, werd Vrijdag j.l. in de Tweede Kamer een zeker zeer interessant staats rechtelijk debat gevoerd- Hoofdzaak is, -aat al gemeen, dus ook van Katholieke zijde, werd toe gegeven, dat het bewuste Raadsbesluit zeer on verstandig, ontoelaatbaar was. Men kan er dus zeker van zijn, dat de heer Ketelaar, die hier de kat de bellen aanbond, zijn zin zal krijgen. Te Ootmaraum wordt geen nieuwe Ka tholieke school gebouwd. Er is daar niet de minst» behoefte aan. Het gebeurde, kan een lesje zijn voor sommige gemeentebesturen om den eisch der zuinigheid wat meer in het oog te houden. Van strijd tusschen openbaar en bijzonder onder wijs was i.e. geen sprake. Deze week, waarin Hemelvaartsdag valt, en die dws als „parlementaire" zeer kort zal wezen, krijgen we in de Tweede Kamer allereerst het opmaken van èene nominatie voor de vacature in den Hoogen Baai, vervolgens behandeling aer vraag, of het kort (analytisch) verslag zal wor den hersteld. Zeer waarschijnlijk zal op deze vraag een bntkennend antwoord worden gegeven. De Eerste Kamer heeft de vorige week de In dische Begrooting, alsook die voor Suriname en Curacao, voor Be koninklijke bekrachtiging rijp gemaa kt. Ik teeken slechts aan, dat president Van Voorst heeft gezinspeeld op de mogelijkheid, nat ook de Senaat tot tijdrantsoeneering bij de discussiën zal moeten overgaan. Inderdaad, de noodzakelijk heid daarvan is al lang gebleken. In zijn verga dering van Donderdag 10 dezer heeft die Senaat met te huldigen vaardigheid, had de presidiale wenk effect gesorteerd? het Badio-wetje, ie Cu- ragaosche Begrooting, het ontwerp tot bestrij ding van ie flesschentrekkerij, de wijziging der Ongevallenwet, de opium^wet, het voorstel be treffende een anfbtswoning voor den minister van Buitenlandsche Zaken en nog meer afge daan. Dat was voor de Eerste Kamer weer een ouderwetsche vergadering. Den '22 Mei komt de Senaat "weer bijeen. Er valt nog heel wat af te doen. Uit de achter ons liggende week valt aller eerst verder aan te stippen, dat de Drenrsche veenbranden gelukkig tot het verleden behooren. Er is blijven hangen de beschuldiging van opzet in deze uit vuig winstbejag. Op vragen van den heer Schaper, heeft de Begeering geantwoord, dat zij een onderzoek gelast heeftin verband met deze geruchten, onderzoek dat niet slechts ver band houdt met ie strafrechterlijke zijde dér (Depót PALTHE Almelo) Bekend is geworden, dat de technische her ziening der salarissen van het burgerlijk Bijks- personeel eerst in het late najaar Tiaar beslag zal krijgen. Deze zaak komt dus in het vólgend zittingjaar op het tapijt. Op de vragen-Boon en -Krijger, met betrekking tót de Baiio-uitzeniing in den avond van Men jongsten Prinsesse-dag, heeft de Begeering breed voerig geantwoord. Niet te betwisten valt, dat hare verklaringen een geruststellenden, alsook kameerenden invloed op sommige verontruste ge moederen hadden. H.M. de Koningin begint op 16 Mei a.s. hare vacantiereis naar Zweden en Noorwwegen, Op 1 Augustus hoopt. H.M. op Soestdijk te zijn, met het oog op den verjaardag van de Koningin-Moe der. Personalia: De Sultan.' van Koetei kiwam in Patria aan. Werd aanvankelijk door ongesteld heid belet, zijn voorgenomen tournee te maken. Op de nominatie van den Hoogen Baai ter ver vulling van de vacature-mr. Seegers, die vioe- president van óns hoogste Bechts-oollege is ge worden ,werd nummer Hén geplaatst, dr. B. W. J. O. de Menthon Bake, raadsheer in het Ge rechtshof te Arnhem. Mr. Telting is op zijn verzoek en met dank betuiging eervol ontslag verleend als rechter te Amsterdam. In de vacature^wijlen L. W. de Vries "wordt lid van de Eerste Kamer mr. B. Pollema te Leeuwarden. Dr. A. A. L. Butgers, de nieu'we gouverneur j van Suriname, is den Hen j.l. uit Amsterdam naar Paramaribo vertrokken. Het Kamerlid Duijs vertoeft om gezondheidsredenen eeuigen tijd in Zwitserland. Uit de doodenlijst: J.N.C. baron Van Heerdt, gep. generaal-majoor titulair bij het Ned.-Imd. leger op '68-jarigen leeftijd Den Haag. Luit.-gé- neraal P. P. L. Collette, lid van "het Hoog Mili tair Gerechtshof, de oudste in dienst zijnde offi cier, op 69-jarigen leeftijd, Den Haag. Alexandra Gunesa'lagay Horne, gezant van Argentinië bij ons Hof, op 72:jarigen leeftijd. Dr. P. A. Muys- ken, hofarts, van de Koningin-Moeder, 65 jaar te Utrecht. Jhr. Mr. E. K van Lennep, oud-lid der Tweede Kamer, 62 jaar, te Vorden (O.) Uit de jongste criminalia teeken ik aan, dal te Onstwedde corruptie werd ontdekt bij de ge meente-bedrijven. Een justitieel onderzoek leidde tot arrestatie van een Raadslid. Iemand te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hij ,na enkele cafe's te hebben bezocht, een actetaseh met f12.000 aan waarde vermiste. Te Maartensdijk werd zekere Floor vermoord. Het was hier een roofmoord, en de daier(s) trachtten(n) het huis na de gru'weldaad, in brand te steken. Een verdachte werd weer op vrije voe ten gesteld, In verband met de oplichting van de Botter- damsche Bankvereeniging te Botterdam voor f12.500, door een „dame" gepleegd, is de Secre taris der Directie van dat Bank-kantoor gearres teerd. Hij neeft bekend, 'Verduisteringen te heb- bben gepleegd. Ook de vrouw van de f12.500 is te Bijswijk (Z.-H.) in hechtenis genomen. Te Leeuwarden is een 22-jarige man gepakt, van wien bleek, dat hij zich aan inbraak, brand stichting en diefstal had schuldig gemaakt. Tft Leiden Werd iemand in hechtenis genomen op verzoek van de O.-Indische politie, die verdacht wordt te Medan voor c.c. twee ton te hebben Verduisterd. Hij wordt op transport naar de Oost gesteld. Te Utrecht is een schoolhoofd gearresteerd, ver dacht van zeden-misdrijf, met kinderen gepleegd. In Den Haag zijn twee individuen achter slot en grendels gebracht, die via huwelijks-ai verten- tie (ook wel via huwewlijken, die met „bekwa men spoed" ontbonden werden) verschillendr vrouwen beduidende sommen hebben weten af Ie zetten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1