Purol bij Huiduitslag «n Huidverwonding Buitenland Predikbeurten In de ongelukken-serie nemen nu ook de bran den een zeer belangrijke plaats in. De „roode haan", heeft gespookt o.a. te Am sterdam, waar een fabriek voor jute- en zakften- handei door het vuur werd vernield. Te Oister- wijk, waar een kapitale boerderij afbrandde, te Berkel werd een groot maalmagazijn vernield, de schade lieloopt er ruim een "halve ton. Te Schiedam zijn een kisten-fabriek en een op slagplaats van chemicaliën in de asoh gelegd. De schade beloopt c.e. twee ton gouds. Voor de verdere braniberichten verwijs ik naar dé bladen. Op het D.P.-station te Rotterdam werd een kruier onder een trein gedood. Te IJmuiden werd! door het neerstorten van een toren (bij de werken voor een nieuwe schutsluis) een arbeider gedood, een andere zwaar gewond. De gebruikelijke motor-ongevallen ontbreken ook nu niet. In de Haagsche Lange Poten ge raakte een 36-jarige Engelsche dame onder een vrachtauto, met doodelijk gevolg. Dat was een sympathiek woord, dat dr. v. d. Tempel in de Tweede Kamer sprak bij de behan deling van 'het Wegenfonds, namelijk: tot be scherming van den armen voetganger. Moge het weerklank vinden. Uit de verdere „nova" der vervlogen Veek teeken ik aan, dat prinses Juliana op Donderdag 10 dezer in het kamp te Waalsdorp den eersten steen heeft gelegd voor het museum van het reg. Grenadiers en Jagers. Hilversum, de parel van het Gooi, heeft z'n zielental tot 50.000 zien aangroeien. De oudere der juffer, wier geboorte dat cijfer deed berei ken, zijn met vele geschenken verheugd. Dreigend is een staking bij het lithografisch be drijf, 1300 man omvattend- 25 Mei zou de fa tale termijn" wezen. Het plan bestaat bij de Regeering, om te Haar lem een tweeden Kantonrechter en 'een subst.- griffier bij het Kantongerecht te benoemen. Er heeft zich gevormd een Lorentz-comité, dat centraliseerend het plaatselijk oomité, zal trach ten op grootsche wijze de nagedachtenis van den beroemden geleerde te huldigen. Ged. Staten van Friesland 'hebben verworpen het besluit van den Raad te Leeuwarden om bet Stedelijk Orkest aldaar nog dit jaar met f 11.400 subsidie ter steunen. Dat orkest schijnt daardoor tea doode te zijn opgeschreven. De eerste nieuwe haring is te V laar din gen ge arriveerd. De marktprijzen waren zeer laag. Een slecht perspectief. Bad Scheveningen hoeft zijn programma voor dit seizoen openbaar gemaakt. Het is, met het oog op de Olympiade extra-briljant, Mogen wind en weer het eindelijk begunstigen. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. -HULDEBLIJK AAN HJW. KONINGIN EMMA. Onze-" Nederlandsche vrouwen zal gelegenheid warden gegeven, H.M. Koningin Emma, de moe der van onze geliefde "Vorstin te huldigen. Weldra zal 't vijftig jaar geleden zijn, dat Zij ons vaderland als echtgenoote van Koning Wil lem III betrad. Een sympathieke gedachte, dat juist de Ne derlandsche vrouwen deze Koninklijke Vrouwe wenschen te huldigen. Voor Broek op Langendijk is het voorloopig Comité als volgt samengesteld: Mevr. N. SlotWagenaar. Mevr. Schelhaas, MevT. Drenth, Mevr. v. Balen, Mevr. Donner, Mevr. I. SlotWagenaar en Mevr. T. Dirkmaat Dekker. Dit comité zal nog enkele vrouwen uitnoodi- gen in 't comité zitting te nemen. Er zal met een bus gecollecteerd worden, wat dus gegeven wordt, blijft geheim. Elke gift is welkom, de kleine zoowel als de grootere, want het huldeblijk is bedoeld als bewijs van liefde en eerbied van de Nederlandsche vrouwen van alle standen. Is en blijft de gave van ieder afzonderlijk ge heim, de namen der geefsters worden genoteerd en zullen straks aan "H.M. worden overhandigd. De collecte wordt volgende week DINSDAG en WOENSDAG gehouden. OUDKARSPEL. Kiezerslijst. De voor deze gemeente op 15 Mei j.l. van kracht geworden kiezerslijst voor 1928'29, ver meld aan kiezers voor de Staten-Generaal en Pro vinciale staten, een kantal van 1017, en voor den gemeenteraad 976. NOORDiSCHARWOUDiE. Nationaal huldeblijk H.M. de Koningin-Moeder. De inzameling van gelden voor dit doel heeft ahier opgebracht f 102.28. In ZUIDSCH ARWOUDE werd voor genoemd doel ontvangen een T»edrag van f79.63. NOORDSOHARWOUDE. Voor het te Den Haag gehouden examen als assistent-machinist bij de Kon. Packetvaart Mij., slaagde o.a. de heer Alb. de Glas, leerling aan de zeevaartschool (De Ruiterschool) te Vlissin- Uit den Omtrek H EERHU G O W A A RB:. Onze plaatsgenoot, de heer L. Schuurman, had Vrijdagmorgen het genoegen, een zeer dreigend' ongeval te voorkomen. Bij den overweg nabij de halte Middenweg passeerde de heer Bras uit Twist Van Alkmaar komend, met een bakwagen bespannen mett wee flinke paarden. Door een daar liggende zandhoop schrokken de paarden en door een zijsprong der dieren kfwam het rijtuig zooda- ngi in aanraking ttiet de a'fsluitboomen, dat deze door knapten. Door dit geluid schrokken de paar den opnieuw en sloegen op hol. De heer Bras viel van het rijtuig en kwam tusschen de hol- lende dieren terecht, die echter door den heer Schuurman tot staan gebracht konden worden,, waardoor vermoedelijk een groot onheil is voor- i komen. Nu kregen man, paarden en rijtuig geen letsel, alleen bleek een der strengen gebroken te zijn. OU D ORP. Gistermiddag geraakte op' den straatweg bij het begin van den klinkerweg een zoontje van De Graaf onder een auto, den autohouder W. uit Hoorn. Het kind kreeg een wiel over het hoofd en was direct dood. Nieuwstijdingen ONREGELMATIGHEDEN. De gemeenteraad van Reeuwijk, heeft den hoofdboekhouder, den boekhouder-opzichter en-, den incasseerder van 'het gem. electr. bedrijf geschorst ,in verband met onregelmatigheden in de administratie, betreffende een bedrag van ongeveer f 5000. DE SLUISBOUW BIJ IJMUIDEN. De aannemers van het werk vóór den bouw van het buitensluishoofd van de nieuwe schutsluis, op welk werk de vorige week de hoofdkabel van een een der kabelbanen is gebroken, waardoor eep arbeider werd gedood en een anider zwaar gewond hebben na een bespreking met de directie van den sluisbouw, het betonstorten tijdelijk stopgezet. Door de arbeidsinspectie wordt een ernstig on derzoek naar de oorzaak van het breken van den hoofdkabel ingesteld. Door het tijdelijk stopzet ten van het betonstorten is een deel der arbeiders ontslagen. HET MES. Een zekere Tj. B. van Muntendam, heeft Woensdagavond laat na cafébezoek, waar tenge volge van het biljarten twist was ontstaan, W. M. uit Zuidbroek te Sappemeer op straat met eet» haringmes het oor doorgesneden en bovendien eep diepe snede daarachter toegebracht. Deze laatste is ongeveer io minuten doorgeloopen en zakte toen ineen voor het café Bos aldaar, tengevolge van het bloedverlies. De bewoner waarschuwde de marechaussee, die spoedig ter plaatse was evenals Dr. Meihuizen. Het slachtoffer werd, na verbonden te zijn, per auto naar huis vervoerd, terwijl de ma- rechausse nog denzelfden nacht den dader van zijn bed lichtte en naar Hoogezand transporteerde. Daar de toestand van den getroffene geen bezorgd heid wekte, is de dader, na bekentenis, weer ontslagen. Het haringmes is in beslag genomen. VAN LEAR BLACK OP REIS. Geijsendorffer seint uit Cairo, dat zij uit Soi- lem zijn vertrokken en na een vlotte vlucht jte Cairo vlot g.eland zijn. Zij probeeren heden door te gaan naar Kharthoum. Alles wel aan boord. (Hbld.), DE OPLICHTING BIJ DE „ROBAVER Naai aanleiding van de invrijheidstelling van de JJuitsche dame, die te Rijswijk woont en in hech tenis genomen werd onder verdenking van de op lichting van f 12.500 ten nadeele van de Rotter- damsche Bankvereeniging, en die inmiddels op vrije voeten is gesteld, heeft de rechter commissaris Mr. G. C. B. Suringar aan vertegenwoordigers van de pers mededeelingen gedaan. Hij stelde er prijs op te verklaren, dat de indertijd gearresteerde (dame met deze zaak niets heeft uit te staan. De- herkenning door den portier van de Robaver be rust op een misverstand. De secretaris van de directie van deze bankin stelling heeft thans bekend de geheele zaak zelf geénsceneerd te hebben. Wel heeft hij een hem bekende Rotterdamsche dame, die hij echter niets van "zijn voornefnens had meegedeeld ten opzich te van de bank, in het complot betrokken. Zij heeft zonder te weten wat zij feitelijk deed, zijn aanwij zingen opgevolgd, d.w.z. zij heeft hem tweemaal op de Bank bezocht en zich daarbij bediend van den naam van een bekende Haagsche familie en tenslotte heeft ze een handteekening gezet op de kwitantie, die de secretaris haar voorlegde ten na- tne van een der leden dier familie. De briefkaart, waarop de machtiging geschreven stond voor de uitbetaling van de bewuste f 12500 heeft de se- cretaris zelf geschreven en valschelijk onderteekend De dame die hem op zijn verzoek heeft bijgestaan j is niet aangehouden, omdat het onderzoek heeft uitgewezen dat ze volkomen te goeder trouw is geweest. DE MISDAAD TE BLAUWCAPEL. Het testament van Floor had hij vervalscht. Hetgeen gisteren bij de getuigenverhooren in zake de misdaad te Blauwcapel is gebleken, werpt een weinig gunstig licht op de mentaliteit van De Bruin. Men zal zich herinneren, dat er sprake geweest is van een testament van Floor, waarbij deze zijp geheele bezit naliet aan de verloofde van De Bruin althans een vrouw waarmee De Bruin op eeniger- lei wijze in relatie stond. ThanS staat vast, dat dit geheele testament valsch is geweest, omdat hét niet door Floor, maar door De Bruin, die zich voor Floor uitgaf, werd gedicteerd. In Maart jl. vervoegde zich op het notariskan toor van baron Van Wijnbergen te Utrecht een boer die zeide Wulfert Floor te heeten en die kwam spreken over het maken van een testament. Hij hield zich alsof hij aan den rand van bet graf stond, kreunde af en toe van pijn en noemde als referentie J. van Mourik, die ten kantore van genoemden notaris geen onbekende was. Later is uitgekomen dat deze aVn Mourik de stiefvader was van het meisje, aan wie de z.g.n. Floor al zijn geld zou nalaten. Wellicht wetende, dat hij aan den notaris bekend moest zijn alvorens deze tot het opmaken van het testament zou overgaan, is 5 De Bruin eenige malen bij notaris Van Wijnber gen teruggekomen en heeft tenslotte het testa ment laten passeeren ten name van W. Floor. Door zijn vriendschap met Floor was hij met al diens omstandigheden op de hoogte, zoodat het hem geen moeite kostte de beide candidaat notarissen en het overige administratieve personeel om den tuin te leiden. Bij het nader onderzoek is alles uitgekomen, zoodat het testament nietig en waardeloos is. Tevens bleek, dat zoowel De Bruin en Van 'Mourik als diens stiefdochter hadden afgesproken Ach nooit meer op het kantoor van notaris Van Wijnbergen te vertoonen. Als een staaltje van brutaliteit van De Bruin ikan nog vermeld worden ,dat hij nadat heit testa ment was geredigeerd, nog eens bij notaris Vap Wijnbergen is opgeloopen, om het te doen wijzi gen. De rol, "die Van Mourik en zijn stiefdochter die beiden nog in voorarrest zitten, hierbij heb- Jjen gespeeld, is nog niet volkomen duidelijk. Wel heeft Van Mourik van het valsche testament ge weten, maar of hij ook bij het complot van den pioord en de brandstichting betrokken is geweest moet nog worden nagegaan. Tegenover den candidaat-notaris, die het testa ment heeft gepasseerd, kon "hij niet meer ontken nen op het kantoor te zijn geweest en zich daar voor Floor te hebben uitgegeven. Ook heeft hij bekend het bewuste jachtgeweer in Februari te hebben gekocht. INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOORDHOL LAND. Op 5 Juni aanstaande zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1928 plaats hebben uit de provincie Noordholland. VERGIFTIGD IJS. Na het eten van ijs, werden op een kinderfeest te Uchtelfangen-Kuisen bij Neunkirehen twee honderd kinderen ziek. Twee van hen stierven reeds. BE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Onder de gemeente Waalre heeft een ongeluk paats gehad op een onbewaakten overweg. De vrachtauto van G. van Rooy uit Eindhoven pas seerde den onbewaakten overweg op het moment, dat de Belgische trein, komende uit Eindhoven, rijdende in de richting ValkenswaarÜ, voorbijreed. De auto werd van achteren gegrepen en grooten- deels vernield. De beide inzittenden bekwamen geen letsel. BOSCHBiRANB IN WEST-PRUISEN. Een boschbrand heeft in de houtvesterijen Schiintnal en Plietnitz ongeveer 50 H.a. bosch verwoest. Men neemt aan, dat brand ontstaan is, doordat arbeiders onder het werk in het bosch gerookt hebben. TOT LEVENSLANG VEROORDEELD (De 17-jarige boerenzoon Owen Oberst te El Dorado (Kansas) die zijn ouders en zijn vijf boers en zusters had vermoord en daaidia het huis in brand had gestoken, is tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Oberst bekende de misdaad gepleegd te hebben. NOBILE NAAR DE NOORDPOOL. Naar de „Lok. Anzeiger", uit Kings-bay meldt had generaal Nobile, in verband met het uitste kende weer. Donderdagochtend bevel gegeven de „Italia" voor de start "in gereedheid te brengen. Binnen een uur zou, als alles geregeld liep, de start plaats hebben. Generaal Nobile is van plan de eerste vlucht naar Leninland te maken en voorts de ijsvelden, welke zich tusschen Leninland en de Pool uit strekken, te bezoeken. De afstand van Kingsbay naar Leninland bedraagt 1500 a 1600 Km. fvVolff meldt uit Oslo, dat Nobile, daar de weersgesteldheid blijkens berichten uit Spitsber gen aldaar in alle opzichten zeer gunstig i§, waar schijnlijk nog hedenochtend zijn tocht naar de Noordpool zal voortzetten. Een Wolf bericht uit Kingsbay d.d. 11 Mei meldt den aanvang der Noordpool-expeditie. Het' luchtschip „Italia" is hedenmorgen om 7 uur vertrokken („Handelsblad'-'). DE KRAEATAU. De werking vain den Krakatau is opnieuw groo- ter geworden. In één etmaal werden 1163 erup ties geconstateerd met 269 optellingen en 66 waterfonteinen. Ontelbare knallen werden ge hoord. Zaterdag 26 Mei. 12.302.00 Lunchmuziek Hilversum 2.00—3.00 Tuschinsky Amsterdam. 3.004.00 Kinderuurtje K.R.O. Huizen '4.004.30 Tuschinsky Hilversum .306.00 Zwemles. 'Ó-oo7.45 Vooravondconcert 8.0512.00 V.A.R.A. Blauwe Week en Cinema Royal. Hi'irv. Kerk Nooridischar wonde. Zondag 10.30 uur u.t. Ds. Staal Geref. Kerk, Ncnndscharwouêe. Zondag voorm. 9.30 uur en nam. 4 uur o.t Dr. W. G. Harrenstein van Amsterdam. Hn\rv. Kerk Zuidscharwoude. Geen dienst. Chr. Geref. K®rk, Br. op Limgenidljk- Zondag v.m. 9.30 uur en "s nam. 3 uur (01.) Ds. Drenth. Doopsgezinde Kerk, Broek op Langen|dïjk. Zondag v.m. '9.45 o.t Ds. de Jong. Herv. Kerk Broek op Latngemdijk. Zondag voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur (o t.) Ds. v. Baal, H. Doop.' Geref. Kerk Broek op Langendijk. Gewone dienst Ds. Donner. Herv. Gem. St. Paineras. Zondag 9.30 v.m. en 6.30 nam o.t. De. Jel- lema. Geref. Kerk St. Pamcras. Zondag voorm. 9.30 (o.t.) preeklezen 'sNam. 7 uur o.t. Ds. Donner Gerei'. Kerk, Heerliogowaard. Zondag 9.33 uur o.t. preeklezen. 19 uur vermoedelijk Ds. Bouma van Dirkshorn. Marktberichten Radio-Omroep EERSTE LANG E1DIJKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEMAKER Jr. Noordbeharwonde (Vervolg van het Tweede Blad.) Donderdag 24 Mei. 11.20—2.20 Lunchmuziek. 3.004.00 Uurtje wees- en ziekenh. Hilversum 4.005.30 Concert Daventry Jr. i 5.3c7.15 Vooravondconcert Hilversum 7.157.45 Olympiadeles Engelsch. 8.O0 De Kuban-don-kozakken (kooi)). 8.35 Kamermuziek. p.15 Kuban-don-kozakken-koor jdierna Persberichten en tot 12.20 Daventry, pansmuziek. Vrijdag 25 Mei. Ji 1.202.20 Lunchmuziek. -g.oo4x10 Vrouwenuurtje K.R.O. Huizen, 4.006.00 Concert. 6.007.15 Dinermuziek Hilversum 7.157.45 Boekbespreking. 8.00 Binnenvaart. 8.30 Zangconcert. 10.10 Operetteprogramma 11.0012.00 Dansmuziek. A LKMAARSCHE EXPORTVEILING 18 Mei. Komkommers 16.-23.bloemkool 36.54 2e soort 14.34.kropsla 6.5011.40, alles per 100 stuks, postelein 0.770.94 per "dubb. bak je, spinazie 0.86—1.17 per dubb. bakje, wortelen 9.8017.—, raapstelen 1.802.rabarber 7 14.radijs 1.604.20, alles per 100 bos. Weekbericht der N.V. Alkmaar,se lie Exportveiling van 14 tot 19 Mei. Deze week is er om den Hemelvaartsdag, Maan dag, Dinsdag en Vrijidag veiling geweest. De prij zen hielden zich goed behalve de postelein, dit artikel, dat geheel voor de Alkmaarsche consump tie gebruikt moet worden,, komt heel gauw te, veel op de veiling en voor verzending wordt het niet gekocht. Anders is het met bloemkool, waar van niet zoo dadelijk te veel kan komen. Dinsdag werd bijna de geheele aanvoer voor Export ge pakt tegen hooge prijzen, er is zelfs nog boven de 50 cent per stuk betaald. Spinazie wélke nu mooi iwordt aangevoerd is ook duur maar waar iets aan mankeert, brengt liirect veel minder op. Wortelen én Komkommers beginnen nu ook los te komen, in sla is veel verscheidenheid. Naast de baksla heeft men Je Z.G. rijensla en de koude grond komt ook al los, zoodat .dit artikel wel tamelijk aangevoerd wordt. Toch brengt eerste soort flink geld op. Aardbeien uit de bakken komen steeds in grooter hoeveelheden, zoó'dat wij de eerstvolgende dagen een flinke bedrijvigheid kunnen verwachten. Het Bestuur der N.V. neemt dan ook al maatregelen om spoedig om elf uur te beginnen met veilen in plaats van een uur zooals dit altijd geweest is. Dit komt de 'handel wel ten goede daar er dan meer tijd en gelegen heid is om de groente te verpakken èn te verzen den. Deze week is er zoowel voor Dnitschland als vopr Engeland verpakt, waardoor de drukte op de veiling steeds grooter wordt. ALKMAAR, 18 Mei. 96 stapels kaas, wegende 146000 Kg. Fabrieks- kaas, kleine met merk 47.50, commissie f48,, boerenkaas, kleine met merk f 48.50, zonder merk f.40, commissie f48.50. Handel matig. 296 H.L. tarwe f 11.14,25, 56 Hl chev. gerst 13—14.50, 98 Hl. haver 14.75—16, 18 HL boonen, w.o. bruine 2052.—, citroen 2034, duiven 19.16 Hl. geel mosterdzaad 2025. 11 Hl. karwijzaad 3840, 5 Hl. blauwmaanzaad 3335, 24 Hl. erwten, w.o. kleine groene 20 26, groote groene 3640, grauwe 45. BOVENKARSPEL, 16 Mei. „De Tuinbouw", rabarber 4.105.50. SCHAGEN, 16 Mei. 72398 stuks kipeieren 55—57 f5.20—5.40, 58— 60 Kg. 5.30—5.60, 61-:63 Kg. 5 60—6.—, 64 66 Kg. 6.6.20, ongewogen bruin 5.60 6.20, wit 5.10—5.50; gemiddeld 5.30, 11138 st. eendeieren 4.704.90, 26 kalkoeneieren 8.40 SCHAGEN, 16 Mei. 1 Ostieren 100300, 30 mag. geldekoeien 140 310, 65 idem vette 250475, 50 kalfkoeien 200370, 18 pinken 80145, 116 nucht. kalv. 1020, 627 lammeren 1624, 6 bokken en gei ten 814, 42 mag. varkens 1728, 27 idem vette per kg. 0.600.65, 177 biggen 10—17, 20 konij nen 0.752.—, 47 kippen 0.752.X-, 15 hanen 102 Kg. boter 1.702.10 per Kg; PURMEREND, 16 Mei. )rAfslagvereen. Beemster, Purmerend en' Omstre ken". Peulen. 0.90per zak, 1 Kg., doperwten 0.62 per Kg., aardbeien 12—23 cent p. doosje, bloemkool 1250 p. 100, spinazie 789 cent per 6 Kg., postelein 2236 cent per Kg., sla 0.7010 per 100 krop;, radijs 2.3.20 per 100 bos, raapstelen 13 per 100 bos, rabarber 415.per 100 bos, wortelen 1633.p. 100 bos, sjalotten 4.5.50 per 100 bos.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2