TWEEDE BUD Zaterdag 19 ii 1828 De dag van gisteren De nood der Zuiderzeevisschers Bestrijding alcoholisme VOLKENBONDSDAG. GOODWILL-DAY. WERELDVREDESDAG. Reeds lang voor den oorlog was het niet al'een bij ons, maar voornamelijk zelfs in andere landen, meer en meer gebruikelijk geworden, om 18 Mei als Vredesdag, als Goodwill-day, te hendenken. 18 Mei 1899 was het eerste werkelijk officieel? internationale Vredescongres in Den Haag ge opend, door Tsaar Nicolaas II, met de nobelste ,bedóelingen bijeengeroepen. Al beantwoordden later de resultaten van dit tongres lang niet aan de hooggespannen verwach tingen de besprekingen in het Huis ten Bosch waren toch inderdaad niet geheel zonder resultaat geweest; arbitrage kwam meer in zwang en de gedachte aan een betere wereldorde, gebaseerd op recht boven macht," het ideaal door onzen Grotius reeds 300 jaren geleden op geniale wijze ^omlijnd, liet de beste denkers niet meer los. r Naast alle andere pogingen welke door steeds talrijker pacifisten in den loop van de 19e eeuw werden ondernomen, gevoelde men dit groote in ternationale vredescongres als de eerste belangrij ke en beteekenisvolle schrede op den goeden weg. En „Vrede door Recht," de vereeniging, die toen in alle landen de leiding had genomen, leefde overal in de gelukkige illusie, dat de verwezenlij king van het vredesideaal zeer nabij was. De wreede ontgoocheling van 1914 heeft meni- gen pacifist voor goed elke hoop ontnomen en toch: juist de wereldoorlog opende ons allen ^de oogen en de tijden bleken rijp te zijn geworde» voor de diepgaande ommekeer in de gedachten- wereld van vele volken en hunne regeerders. Het ongeloofelijke kwam tot stand; de Volkenbond werd in het leven geroepen en vereenigde weldra 55 naties en vier vijfde van de bewoners onzer pla neet....... Voor twijfelaars, voor hen die van het mismoe dige standpunt uitgaan, dat er altijd oorlog is ge weest en dat er toch niets aan te doen is Tof voor vele enthousiaste vredesvrienden die sneller zouden willen voortschrijden dan Genève „den pas marqueert," worde even in herinneririg gebracht, zooals dit kort en krachtig in het strooibiljet van de Haagsche Afdeeling van Volkenbond en Vrede wordt geresumeerd: WAT IN ACHT JAREN! DOOR DEN VOL KENBOND IS BEREIKT. De Volkenbond strijdt tegen oorlog, geweld eo chaos. Werkt voor vrede, recht, organisatie. Hij voorkwam een achttal oorlogen door oplos sing van gevaarlijke geschillen Hij redde landen van den economische» ondergang Hij stuitte ziekte-epidemien, die honderdduizenden ten grave sleepten. Hij lenigde hongersnood. Hij beschermde millioenen vluchtelingen, slacht offers van oorlog. Er. verrichtte zeer veel meer in de acht jaren van zijn bestaan, te veel om te vermelden. Kan tot dusverre eenige andere vredesbeweging op zulke resultaten bogen? Welke andere, naar Uw inzien snellere, of doel treffender methode ge ook moogtt wenschen te pro- pageeren, steunt toch óók den Volkenbond en on dermijnt niet het vertrouwen, dat hem reeds door zoovele volken en regeeringen geschonken wordt. Dat vertrouwen is onontbeerlijk, om stap voor stap voorwaarts te kunnen schrijden op den langen, on- geloofelijk moeilijken weg naar duurzamen vrede; het ideaal, dat allengs krachtiger in langvervlogen eeuwen door de beste vertegenwoordigers van de meiischheid met gloed werd bepleit, en waarvoor ónze generatie, en vooral die onzer jongeren geroepen zal worden, om het te helpen verwezen lijken i Bovenal beteekent de Volkenbond immers ook samenwerking tusschen de volken en tusschen hun leiders. Is het niet hoopgevend, dat het meer en meer gewoonte wordt, dat de meest invloedrijke staatslieden elkaar daar vertrouwelijk 1 eeren kennen en dat vriendschapsbanden in de atmosfeer van Genève en Locarno worden gesloten, zooals tus schen Stresemann en Briand? ALLEN MOETEN MEDEWERKEN, JONG EN OUD. Ja, het een voorrecht om juist in dezen zeer bijzonderen tijd te leven, waarin sprongsgewijze, eji steeds in sneller tempo, diepgaande veranderingen plaatsvinden en daaraan mede te mogen werken, mannen en vrouwen....... èm de jeugdl Teneinde onze samenleving op een Hooger plan te brengen, door te streven naar harmonie en naar eenheid, nationaal en internationaal. Uit den Omtrek UIT „DE STREEK." Mcmenteel trekken de tulpen hier alle belang stelling, wat gezien de groote beteelde oppervlak te, alleszins verklaarbaar is. Behalve enkele Dar- winsoorten zijn alle bloemen thans gesneden. Een I flinke regen zou op het oogenblik aan het gewas I wel ten goede komen, daar anders de vrees niet j ongegrond is, dat de tulpen spoedig zullen afster- ven- Over het algemeen valt het gewas niet mee. terwijl bij enkelen de slakken nogal wat schade hebben berokkend. De prijzen zijn weer niet hoog waardoor nog weinig verkocht is, zoodat verwacht mag worden, dat op de a.s. veilingen te Bovenkar- spel een flinke aanvoer zal zijn. Dat men aldaar een open oog voor de toekomst heeft, blijkt wel hieruit, dat een gebouw van kolossale groote ver rijst waar de veilingen zullen worden gehouden. Als bijzonderheid vermelden we nog, dat deze vei ling tot één der grootste van ons land behoort. HEERHUGOWAARD. In een daarvoor uitgeschreven vergadering dooi het hoofdcomité ter feestviering in 1929 werd door de besturen der vereenigingen op het gebied van land- en tuinbouw een tentoonstellingscommissie gevormd waartoe door elke vereeniging t*wee personen werden aangewezen. Zitting kregen de hJh. C. vafi Langen en N. de Wit, A. Kwant en P.Tromp S. Brugman en P. Meereboer, P. Blauw en' A. H- M. Wuijs, D. de Jong en M. Spaan, Jac. Glas en A. Volkers, P. Konijn en F. van Dam-. Ondc: applaus der vergadering werd de heer P. Kostelijk als lid der Prov. Staten alsnog uitgenoodigd, me de zitting te willen' nemen in het Eere-oomité. Aan de te houden tentoonstelling, waarvoor een af zonderlijk terrein gezocht zal worden, daar het sportterrein wel noodig zal zijn voor de andere feestelijkheden, zal verbonden worden een afdee ling voor plaatselijke huisvlijt, trouwens de ge- heele tentoonstelling zal een plaatselijk karakter dragen, met uitzondering dan van inzendingen ter opluistering. Tevens zal getracht worden een his torisch overzicht van den polder te geven, door ter bezichtiging te stellen allerlei voorwerpen in het polderhuis aanwezig. Tot het polder- en het ge meentebestuur zal het verzoek gericht worden zich geheel garant te willen stellen voor een eventueel tekort. De ter vergadering aanwezigen namen op zich de burgerij lijsten te presenteeren voor bij dragen. Dit zal geschieden in 1928 en 1929. Staande de vergadering werd reeds ingeteekend voor f333.De voorz. achtte dit reeds een mooi begin evenals het vlotte verloop der samenstelling van de tentoonstellingscommissie. Tot voorz., Se cretaris en Penningmeester werden respectievelijk aangewezen de heeren S. Brugman, D. de Jong en P. Tromp. Tot algemeen penningmeester de heer K. van Langen. HEERHUGOWAARD. Bij den landbouwer C. Slinger alhier is onder zijn vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Bij den andbouwer C. Borst en J. Vriend daarentegen is het vee weder gezond verklaard. HEERHUGOWAARD. Dienstplicht De hieronder vermelde personen zijn voor deD tijd van 17 dagen opgeroepen voor de herhalings oefening. Petrus Johannes Laan en Gerardus Ta- mis, lichting 1922. Jan 'Bakkum, Simon Bórst, Frederik Hink, Petrus Groen, Petrus Theodorus Koppes, Hendrik Nicolaas Groen en Dirk Wa genaar, der lichting 1923. Johannes Oudhuis, Jo hannes Jacobus Laan, Adrianus Groot, Johan nes Beers en Jqost Heeringa der lichting 1925. Voor de lichting 1925 zijn geschikt verklaard: Simon Adriaan Leering, "Cornelis Maijer, Nicolaas Mooij, Gerardus Ottenbros, Adriaan Petrus Pau- les Oudhuis, Cornelis Pronk, Huibert Reijne, Jo seph us van Schagen, 'Klaas Sneekes, Simon Ni colaas Snip, Petrus Snoek, Gerrit Tamis, Gerrit van Tjwisk, Johannes Ursem, Petrus Wijnkar, Adriaan Nicolaas Zuurbier, Simon Bakker, Heu- drikus Joseph us Beerst, Willem Beers, Johannes Boekestein, Johannes Cornelis Borst, Jacob Brink, Jacob Bruins, Theodorus Bijvoeg Gerrit de Graaf, Johannes Groen, Cornelis Groot, Cornelis Hem- ke .Nicolaas Johannes Jonker, Nicolaas Kiaft, Jacobus Adriaan Laan, Theodorus van Langen, Jan Leegwater eu Wijuandus Johannes Klaver. Tijdelijk ongeschikt verklaard zijn: Cornelis Theodorus Wester en Willem Cornelissen. Ongeschikt verklaard zijn: Renze v. J. Ploeg, Hermanus Johannes Poel, Cornelis Rustenburg, Cornelis Petrus va"h Stralen, Jacob Beets, Johan nes Hermanus Bernardus Kamp en Arie de Vries. (N. Holl. Dagbl.) N. V. KENNEMER SPORTCLUB. De openingsmeeting in dit seizoen werd Hemel vaartsdag op het sportterrein aan de Nieuw- pcortslaan gehouden. Het weder in aanmerking nemende, was de belangstelling goed, terwijl de opkomst der paar den schitterend genoemd mag worden. Op het terrein aan de Zanderslootzijde waren een 60-tal Hongaren ,die hier in verhand met de Olympische Spelen te lande vertoeven, en dezen middag aan de paardensport wijdden. 1— SINT PANCRAS. Als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring van den Bond voor Staatspensionneering, op 17 Juli a.s. te Groningen te houden, is benoemd de heer J. van Kampen. Als plaatsvervanger de hr. J. Boskamp. werden heden nogal eens aangehaald). En na de vergadering van heden kunnen de visschers met het verkregen resultaat voorloopig althans vrij tevreden zijn. Het voornaamste is, dat er al gemeen misnoegen bleek te heerschen over de wij ze waarop de visschers tot nu toe worden behan deld, dat algemeen met klem werd gewezen op het recht der visschers op vergoeding door het Rijk voor de schade die een Rijkswerk hun veroor zaakt en dat algemeen - de anti-revolutionaire Duijmaer van Twist, de Katholiek Van de Bilt, de socialist Van Zadelhoff en de Christelijk His- torischen Bakekr en Snoeck Henkemans waren de woordvoerders, en niemand sprak in anderen geest den. Minister zeer krachtig aan het verstand is gebracht, dat het zoo niet langer kon doorgaan. De een dreigde met stemmen tegen de Zuiderzee- begrooting, de ander met stemmen tegen het des betreffende artikel, een derde met een motie. en de minister was zoo verstandig om den ietwat- hooghartigen toon der Memorie van Antwoord no maar te laten varen, „klein bei zu geben" en te erkennen, dat er veel klachten waren, dat er veel 1 ontevredenheid ondei de visschers was, in te stem men met al de sprekers, die hadden aangedrongen op royaal uitvoeren van de Steunwet en te belo ven, dat die wet „op de helling" zou worden ge nomen (herzien zal worden.) en dat hij zoo noo dig met een suppletoire begrooting zou komen. De heeren Duijmaer van Twist en Van de Bilt waren hierdooi nog wel niet voldaan en vroegen aanteekening. dat zij geacht wilden worden, tegen de begrooting te hebben gestemd, maar over 'r algemeen had de Minister nu toch de gemoederen gekalmeerd. Ook wij gelooven, gelijk wij reeds zeiden, dat de visschers nu voorloopig .^vrij .tevreden kunnen zijn. iNet geheel ,want de Minister be weerde, op gezag van de Generale Commissie, dat de uitvoering der Steunwet geen reden gaf tot klagen. Nota bene. Wanneer er, zooals de heer Van Zadelhoff mededeelde, in een bepaalde plaats klechts 35 van de 100 aanvragen werden beant woord en wanneer de antwoorden vaak (inderdaad vaak, wij herinneren aan de gevallen van Elburg) 4 maanden en langer uitblijven. Maar de Minister was dan ook bij de G.C. min of meer bij den dui vel te biecht..... want die commissie is het voor naamste orgaan van uitvoering der Steunwet. 't is daarom wel jammer dat de Minister niet is in gegaan op het denkbeeld van de heeren Van Zadel hoff en Bakker die snellere afdoening van zaken 'wenschten door middel van plaatselijke commissies. Men zou overigens misschien ook het aantal in specteurs der G. C. kunnen uitbreiden. En slechts voorloopig kunnen de visschers eeni- germate bevredigd zijn, omdat men nu zal moeten afwachten, wanneer en hoe de Minister van Wa terstaat handelten of hij dan de medewerking van zijn ambtgenoot van Financiën krijgt. Laat ons hopen dat niet ook die Minister eerst weer met een aantal pootige redevoeringen moet worden bewerkt om hem te doen gevoelendat ook de Staat der Nederlanden moet handelen als fatsoenlijk man. Want misschien zullen de visschers ons milli oenen moeten kosten om hun de schade van hun bedrijfsverwoesting waarlijk behoorlijk te vergoe den. En mogelijk heeft men zich daarin vroeger misrekend. Maar een fatsoenlijk man laat geen arme visschers opdraaien voor de gevolgen van zijn misrekeningen. Want hij is liever een uil dan eenschurk. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Bij de gehouden aanbesteding voor de nieuw te bouwen pastorie der Ned. Herv. Kerk is het werk gegund in massa aan den heer S. Kuifwaard voor de som van f 16.950. ZUIDSCHARWOUDE. Bij het gehouden eindexamen voor bekwaam Dames- en Heerenkapper op de vakschool van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond afdee ling Zaandam, slaagde onze plaatsgenoot de heer Willem Kt.ijl. NOURDSCHARWOUDE, I» oio vcrig ni wer (d|door ons vermeld dat de R-K ïa».gv«reeiiïgiDJf .,St. Caecilia" op het con cours tc Zaï övccrl m de derde afdeeling den iep prijs beha. 'de, dn moet zijn de Tweede afdeeling Nieuwstijdingen MISHANDELING. Sedert geruimen tijd leefden J. M. eu zijn oom A. M. te Staphorst, die in de onmiddellijke na bijheid van elkaar wonen, en wier landerijen aan elkaar grenzen, op minder vriendsehappelijken voet. Steeds hebben ze oneenigheid over ie grens scheiding. Zoo ok Zaterdagmiddag. Van Woorden kjwam het tot daden en J. M. sloeg zijn oom A. M. met een hamer op "het hoofd, waardoor een wonde ontstond en vermoedelijk de hersenpan gebroken is. A. M. is naar hbt ziekenhuis te Zjwolle vervoerd. Deze urgente zaak is in onzen Senaat behandeld. Do overzichtschrijver van het „Handelsblad" geeft omtrent de debatten zijn oordeel als volgt weer: 'En daarna kwam men aan de hoofdzaak: de nood .der Zuiderzeevisschers tengevolge van het begin van droogmaking bij Wieringen. Men kent de zaak uit onze artikelen van twee maanden geleden (ze Rubriek van den Arbeid DE REGEERING EN DE ARBEIDS VOORWAARDEN. Bij de behandeling van de Arbeidsbegrooting iu de Tweede Kamer heeft de Regeering eenige mededeelingen gedaan, die van groot belang zijn voor de ont/wikkeling der arbeidsvoorwaarden. Zoo heeft de Regeering erkend, dat, al is er ook nog al eens overdreven in veel wat over buiten- landsche toestanden wordt medegedeeld, de wer king der sociale wetten zwaarieren druk op de bedrijven legt dan in sommige concurreerende landen. Uitbreiding van de sociale wetgeving zal dan ook slechts geleidelijk kunnen plaats vinden. Doch aan den anderen kant acht de Regeering de belangen, die bij de sociale wetgeving gediend worden, zoo groot, dat zij niet dan bij strikte noodzakelijkheid daarvan iets meent te moeten opofferen. Dat de hoogte der loonen 'hier te lande mede de oorzaak is van de werkloosheid!, kan de Regeering niet ontkennen. Menig export bedrijf zou belangrijk meer kunneu omzetten, wanneer zijn loonhoogte 10 of 20 pCt. lager was. Aan den anderen kant echter zijn in de exportbedrijven de loonen over het algemeen thans reeds niet hoog. In verschillende „be schutte" bedrijven kijn zij belangrijk hooger en dit drukt vrijwel rechtstreeks op de arbeiders in de „onbeschutte" bedrijven, dus ook op die bedrijven zelve- Wat de werkloosheid betreft, verdedigt de Re geering haar beleid eu het bevreemdt haar 'ten zeerste ,dat er nog getwijfeld wordt aan hare geneigdheid om groote werken uit 'te voeren. Naast de afsluiting der Zuiderzee en de Maas kanalisatie, den aanleg van het Julianakanaal eu den sluisbouw te IJmuideu zijn nog tal van andere belangrijke werken in uitvoering. Onge rekend de normale onderhoudswerken is voor 1928, met inbegrip van de Zuiderzeewerken en het wegenfonds niet minder dan 71 millioen uitgetrokken voor productieve werken. De Minister van Arbeid heeft bij de behan deling van de Arbeidsbegrooting in de Eerste Kamer verklaard, dat hij e>en wettelijke regeling betreffende Je verbindendverklaring van C.A.O. niet urgent acht voor de instandhouding van het instituut. Hij acht een dergelijke regeling zelfs niet gewenscht: Ie. daar hierdoor een moei lijk te missen regulator van den economischen toestand van het bedrijf buiten werking zou worden gesteld; 2e. deze een eenzijdige bevoor rechting van den arbeid in ie beschutte bedrij ven bovendien in de onbeschutte bedrijven zou beteekenen, eu 3e. deze de ondergang van een aan tal marginale ondernemingen 'tengevolge zou hebben, hetgeen met den tegeuwoordigen toe stand van het bedrijfsleven niet te aanvaarden is. Een wettelijke regeling van de vacantie voor de arbeiders acht de Minister nog niet mogelijk, om dat, hoe belangrijk de vacantie ook geacht moet worden, het momenteel niet de tijd is om zwaardere lasten op het bedrijfsleven te leggen. Uit het Cen traal Verslag der Arbeidsinspectie over 1927 zal echter blijken, dat het instituut der vacantie door vrijwillige regelingen meer en meer ingang vindt.' Inzake een eventueele regeling van de huisindus trie, meent de Minister, in verband met de a.s. Arbeidsconferentie te Genève, waar het vraagstuk Joonen in de huisindustrie aan de orde zal komen, dat het geen zin zou hebben nog voor die con ferentie een regeling voor te bereiden. Omtrent de wettelijke regeling der werkloosheids verzekering, herinnert de Minister aan de drie prae- labele vragen, die hij daaromtrent tot den Hoogep Raad van Arbeid heeft gericht. Betreffende de arbeidsbemiddeling hoopt hij, dat, nu het advies omtrent het .voorontwerp van den Hoogen Raad van Arbeid is ingekomen, spoedig een wettelijke regeling bij de Tweede Kamer zal kunnen worden ingediend. De Ministèr acht den tijd nog niet geko men om van rijkswege de organisatie der voor lichting bij beroepskeuze ter hand te nemen. 1 Het alcoholisme, met name de uitwassen daar van, is een ernstig maatschappelijk kwaad, en de 'combinatie van vereenigingen, welke daarop nog 'eens de aandacht heeft gevestigd, heeft daarmede ongetwijfeld een goed werk gedaan. Wij doen uit dit geschriftje de volgende aan halingen: Dr. F. B. Banning, Nijmegen: „Gedurende mijn jarenlange ervaring als poütiedokter en algemeen arts ben ik steeds meer bevestigd in mijn over tuiging, dat het alcoholisme voor ons volk ep voor alle standen een ware pest is." Prof. Dr. H. T. de Graaf, Leiden: „Geloof, hoop en liefde wilden nooit goed gedijen in den tiamprikng van den alcohol."' Dr. W. G. Harrenstein, Amsterdam: „Als het alcoholisme ons volksleven bedregit, en de feitep spreker, hief een ontroerende taal, is nationaal ver zet eisch. Dan mag niemand zich onttrekken." Mr. H. de Bie, Rotterdam: „Maar hij, die nog een ideaal boven deze wereld uitziet, wien het nog ter harte gaat, dat jonge levens en jonge gezinnen ■'verwoest worden, terwijl dit voorkomen had kun nen werden, hij durft den alcohol, die in tallooze .ruwheidsdelicten, in zooveel misdrijven tegen le ven en eer, tegenwoordig ook in een ongetelde me nigte verkeersongevallen met doodelijken afloop, of althans ernstigen afloop, zijn macabere rol ■speelt, nog te bestrijden als een vloek voor onze natie. Dat hij de eenige vloek niet iSj mag aan den ernst, waarmee wij hem te keer gaan, geen af breuk doen." In het licht van deze uitspraken is ongetwijfeld verheugend het bericht, dat alle organisaties die bij den handel in gedistilleerd zijn betrokken, in beginsel overeengekomen zijn, een contract te slui ten, waaraan ten grondslag ligt alle misbruiken te keeren die in dezen handel voorkomen. Dit wordt niet alleen geacht een belang te zijn van den han del in gedistilleerd, maar bovendien en mis schien nog meer de behartiging van het alge meen belang. Vooral indien eventueel accijnsver laging tot stand zal komen, acht men "deze sa menwerking noodig. Men wil met alle kracht voor komen, dat verlaging van den gedistilleerd-accijns 'tot drankmisbruik zou leiden. Bovendien wil men den clandestienen verkoop van sterken drank Üoor deze samenwerking bestrijden en allerlei an dere misstanden, die op dit gebied bestaan. Men hoopt uit eigen kracht dit doel te bereiken, maar zal zoo noodig hiervoor een beroep doen op Re- geeringshulp.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3